50 korting Mes op keel van Schiphol Benzineprijzen blijven stijgen ontploft in Vlissingse huiskamer Televisie BRISTOL ■- Israël arresteert opnieuw Palestijnen vanwege aanslagen 4 WEKEN Publiek laat /■eL WK atletiek S links liggen* i ti 5 1 Toeristen laten li paspoorten !j massaal thuis Sluiting hangt vliegveld boven hoofd als herrie niet minder wordt Graancirkels blijken nep Studente dient '"ij schadeclaim in bij moordenaar van vriend VOOR 15,00 JA, ik wil: Nieuwe stap naar schone Schelde Stoptrein ramt schaftkeet Deze week nog eens 50% korting op de laagste prijs van alle artikelen met rode stip. (Advertentie) O r- CNI 04 #16° Zon Vrij zonnig. Maximumtemperatuur van 24 graden direct aan zee tot 27 landinwaarts. Matige oostenwind. 240e jaargang no. 184 dinsdag 5 augustus 1997 losse nummers 1,75 I i 4 i 1 1 1 T r 1 r 1 LUXEMBURG - Nederlandse vakantiegangers staan in de rij voor de benzinepomp in Luxemburg. Door belastingvoordeel in het Groot-Hertogdom is de prijs van een liter ongelode superbenzine ruim 70 cent goedkoper dan in Nederland. Bij terugkeer in ons land zullen ze opnieuw: schrikken, want voor de vijfde keer in drie weken gaat de benzi neprijs omhoog. De brandstof gaat vanaf morgen twee cent per liter meer kosten. Diesel wordt een cent duurder. Euro ongelood kost na de nieuwste verho ging 2,24 per liter, zeven cent meer dan drie weken terug. Super met loodvervanger kost 2,36, super plus ongelood 2,29 en diesel 1,542 per liter. Eén van de oorzaken van de prijsstijgingen is het duurder worden van de dollar. De Amerikaanse munteenheid is de afgelopen drie weken bijna een dubbeltje gestegen tot rond 2,10. Verder is er enige krapte op de wereldmarkt voor benzine omdat een aantal raffinaderijen in de VS buiten gebruik is voor onderhoud. foto Marcel Antonisse/ANP zie ook pagina 2 SCHIPHOL - De Koninklijke h- Marechaussee op de luchthaven Schiphol geeft dit jaar naar ver wachting een recordaantal nooddociunenten af. Dat komt omdat steeds meer vakantie- et gangers hun paspoort vergeten n of denken dat zij dat identiteits- document helemaal niet meer 3I nodig hebben. De eerste zeven maanden van dit jaar zijn er al meer dan 11.000 vervangende paspoorten op de luchthaven afgegeven en naar schatting zullen dat er dit jaar een kleine 17.000 worden, -i In 1996 waren het er in totaal FCj 15.000, het hele jaar ervoor slechts' 13.000. Een van de redenen van deze ar forse groei is dat steeds meer ml mensen een vliegvakantie ma- ken. Maar daarnaast gaat een ■n; groeiend aantal toeristen op pad met de gedachte dat het m] paspoort gewoon thuis in de la U kan blijven als ze naar de zoge- fj noemde Schengen-lanclen er gaan. Dat zijn naast Nederland: België, Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Duitsland en Portugal. j(| „Er is weliswaar geen controle are meer aan die grenzen, maar toch lid moet men volgens de wet nog steeds eenpaspoort of een geldi- lof, ge identiteitskaart bij zich heb- :ic ben", aldus woordvoerder Geert '5| Pielage van de Marechaussee. yj| Ook ontdekken mensen steeds dr vaker pas op de luchthaven dat ze niet de juiste of onvoldoende papieren bij zich hebben. „Er zijn bepaalde, veelal verre, be- stemmingen waar men vereist dat het paspoort nog geldig is tot zes maanden na de datum van terugkeer", aldus Pielage. Ten slotte is er ook een ldein maar stijgend aantal reizigers dat gewoon zonder papieren es' van huis gaat met de instelling dat dit op Schiphol wel allemaal kan worden geregeldGPD De opvallende reeks graancirkels bij Dreischor blijkt zeer se cuur te zijn gemaakt door een zestal Schouwen-Duivelandse vrienden. Zij deden dit met medeweten van de eige naars van de akker, om aan te tonen dat graancirkels ■'dj wel degelijk door mensen gemaakt kunnen worden. II éC- feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7 zeeland 9,10, 11, en 13; sport: 14 en 15. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Lawaaiige vliegtuigen zijn met in gang van vandaag 's nachts niet meer wel kom op Schiphol. On danks deze maatregel blijft minister Jorritsma van Verkeer vinden dat de luchthaven te laks is bij de strijd tegen de geluids overlast. Als de luchthaven op 1 septem ber haar leven niet gebeterd heeft, overweegt de bewinds vrouw gehele of gedeeltelijke sluiting van het vliegveld. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat oefende gisteren zware kritiek op Schiphol uit. Dit omdat de normen voor geluid overschreden worden, zonder dat de luchthaven vol doende handelend optreedt. De directie van Schiphol besloot daarop het nachtvluchtverbod per vandaag in te laten gaan. Tussen elf uur 's avonds en zes uur 's ochtends is Schiphol ver boden terrein voor vertraagde vluchten en voor toestellen die teveel herrie produceren. De Nederlandse chartermaat schappijen, die het risico liepen dat ook zij 's nachts de luchtha ven moesten mijden, ontsprin gen vooralsnog de dans. Minis ter Jorritsma stelde gisteren dat Schiphol geen barrière mag op werpen tegen vertraagde vluch ten van Transavia, Martinair en Air Holland, die noodgedwon gen 's nachts moeten vertrekken of aankomen. Voor de Neder landse toestellen moet een uit zondering worden gemaakt, net zoals op de vliegvelden van Frankfurt en Düsseldorf voor Duitse maatschappijen wordt gedaan. Omdat de normen om de ge luidsoverlast binnen de- perken te houden door de enorme toe^ name van het vliegverkeer al ruimschoots zijn overschreden, moet Schiphol van Jorritsma het 'gebruiksplan' (waarin alle vliegbewegingen staan ver meld) per 1 september hebben gewijzigd. Als dit opnieuw on voldoende blijkt te zijn, Over weegt de minister het vliegveld geheel of gedeeltelijk te sluiten. De directie van Schiphol talmde met het nemen van een beslis sing omdat een verbod op lan den en opstijgen van charter vliegtuigen een gevoelige zaak is. Veel Nederlandse vakantie gangers gaan juist met deze (goedkopere) vluchten naar de zon. De maatschappijen schreeuwden dan ook moord en brand toen ze van de plannen hoorden omdat de vluchten dan duurder zullen worden. Jammer De bewindsvrouw gaf gisteren steun aan het Schipholvoorstel voor een zogenaamde slotallo- catie. Er mogen dan geen vluch ten meer bijkomen en een onaf hankelijke coördinator verdeelt de beschikbare vluchten over de maatschappijen. De luchthaven vindt het jammer dat Jorritsma dit pas volgend j aar wil laten in- van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël heeft gis teren nog eens 29 Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever ge arresteerd in reactie op de zelf moordaanslagen waarbij vorige week naast de twee daders der tien mensen om het leven kwa men. Een legerwoordvoerder zei dat de arrestanten worden ver dacht van betrokkenheid bij terroristische activiteiten. Inmiddels neemt de roep om be ëindiging van de afgrendeling van de Palestijnse gebieden toe. Palestijnse zegslieden noemden de sluiting een oorlogsverkla ring aan het Palestijnse volk.. Een gezant van de Europese Unie die bij de Israëlische pre mier Netanyahu aandrong op versoepeling, ving bot. EU-ver- tegenwoordiger Miguel Morati- nos zei na afloop van het ge sprek dat hij had geprobeerd Netanyahu ervan te overtuigen dat de harde Israëlische reactie op de bomaanslagen van vorige week woensdag niet nodig is, omdat de Palestijnse leiders er alles aan gelegen is het terroris me uit te bannen. Netanyahu antwoordde dat hij bovenal veiligheid voor Israël wil. De afsluiting verhindert niet alleen dat Palestijnse ar beiders in Israël komen werken, ook Palestijnse steden en encla ves op de Westelijke Jordaanoe ver zijn van elkaar,afgesneden. De Palestijnse politie wekt on dertussen niet de indruk dat zij druk doende is nieuwe terreur daden te voorkomen. Palestijn se politiefunctionarissen sugge reren dat de daders van de aanslagen eerder in kringen van dePIezbollah dan die van de Ha rnas gezocht moeten worden, De Palestijnse veiligheidschef op de Westelijke Jordaanoever, Jibril Rajoub, benadrukt dat niemand weet wie de daders stuurde. Rajoub wijst erop 'dat er bewijzen zijn die duiden op buitenstaanders, zoals <de vondst van Jordaanse dinars in een zak van een van de zelf moordenaars. Hij zegt dat loka le Hamas-activisten niet langer de bedreiging vormen die zij een jaar geleden nog waren. „Hun lokale leiders zijn realistischer en gematigder geworden. Het is onze verantwoordelijkheid dit soort; gematigde mensen te steu nen." In pamfletten is de aanslag van woensdag opgeëist in naam van de Hamas-beweging. Hamas- leiders hebben echter hun twij fel geuit over de authenticiteit van de claim. Het Israëlische leger heeft sinds de bomaanslag 145 Palestijnen gearresteerd. Naast de reisbe perkingen voor de Palestijnen in de bezette gebieden schortte Israël ook het vredesoverleg met de Palestijnen op. AP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant gaan. Alleen met een slotalloca- tie kan het aantal vluchten echt beperkt worden. Nu ontstaat een situatie dat Schiphol aan de ene kant beper kende maatregelen neemt en er aan de andere kant, vanwege in ternationale verdragen, nieuwe maatschappijen aanspraak kunnen maken op vluchten op Schiphol. De luchthaven wei gert daarom bijvoorbeeld nachtvluchten van Air Maroc, Spandair en El Al. De drie maatschappijen kregen onlangs van de Rijksluchtvaartdienst toestemming om op Schiphol te vliegen. De FNV wil zo snel mogelijk overleg met Schiphol over de gevolgen die de geluidsbeper- kende maatregelen hebben voor de werkgelegenheid. GPD/ANP Met de ingebruikname, gisteren, van een instaDatie van nuts bedrijf Delta voor de zuivering van afvalwater in het Sloege- bied is een schone Westerschelde weer een stap dichterbij ge komen. De eerste bedrijven leveren deze week hun afvalwater aan de installatie, waaronder de grootste O klant, olieraffinaderij Total. Advertentie MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) hout. Het vuur ging naar de plant, toen naar de lamellen. Het werd overal helemaal zwart. Ik heb gelijk de oudste uit zijn èetstoel gehaald en op de gang in de buggy gezet. De jong ste heb ik op een handdoek ge legd. Toen ben ik teruggegaan om foto's en bankafschriften te pakken. Ik wilde eigenlijk nog terug voor de kat, maar de deur was al gloeiend heet. Ik ben maar snel naar buiten gegaan." Het dier overleefde de brand, maar verbrandde wel de kus sentjes van zijn poten. Nadat mevrouw Sinke een buurman had gealarmeerd bel de deze de brandweer. Die was enkele minuten na de melding ter plekke. Om even over negen hadden de brandweerlieden de situatie onder controle. Tot ruim elf uur waren ze in de weer NUNSPEET - In Nunspeet is vanmorgen vroeg een stoptrein op een schaftkeet gereden. De machinist van de trein (Amers foort richting Harderwijk) raakte licht gewond, de weinige passagiers bleven ongedeerd. Volgens de politie hebben onbe kenden de keet omstreeks mid dernacht op de rails geplaatst. De NS hadden bij het ter perse gaan van deze krant nog geen duidelijk beeld van de schade aan trein en rails. ANP Bodywarmer in zwart, blauw, rood en groen. Maten 5 - XXL J|S|||| Normaal 39.95 Bristolprijs 29.95 geldig t/m 9 augustus BERKHOUT - Een studente uit jeÉ het Noord-Hollandse Berkhout (ijó wil ongeveer 150.000 gulden IJ schadevergoeding van de zes- k tienjarige jongen uit Hoorn die 2i vorig jaar september haar 7i vriend Mark White doodstak. Vanwege nijpend geldgebrek eist de gedupeerde vrouw vrij dag tijdens een kort geding in Alkmaar alvast een voorschot van 30.000 gulden, 6 Het exacte bedrag van de scha- de moet nog worden berekend. Daarvoor heeft de in Amster- dam wonende studente een ge- specialiseerd bureau in de arm genomen. Ook de 2.000 gulden voor dit deskundigenonderzoek g£j moet ze voorschieten. Met een ij uitkering van krap 1.000 gulden .15: moet ze een maandelijkse last II van bijna 1.700 gulden öphoes- .J ten. Haar medicijnenstudie zal Dpt minstens zes jaar duren en kost 061 per jaar minstens drie mille. Het samenwonende stel kon i i rondkomen van Mark Whites salaris. White stierf op zondag 22 september 19 9'6 toen hij ruzie ,sg kreeg met de toen vijftienjarige Hoornaar. Deze stak hem dood. de- De Alkmaarse rechtbank ver- i. oordeelde de jongen wegens doodslag tot negen maanden jeugddetentie. Hij is inmiddels alweer op vrije voeten. Omdat p hij minderjarig is wordt de IIschade ook van zijn ouders ge- claimd. GPD door Annemarie Koedam VLISSINGEN - In een flatwo ning aan de Bloemenlaan in Vlissingen is gisterochtend om streeks negen uur een televisie toestel ontploft en in brand ge vlogen terwijl een moeder en haar twee kleine kinderen naar die tv zaten te kijken. De vrouw wist zichzelf en haar kinderen op tijd in veiligheid te brengen. Zij bleven nagenoeg ongedeerd. De brand heeft aanzienlijke schade aangericht. De brand weer schat het totale schadebe drag op zeker 150.000 gulden. De 22-jarige C. Sinke zat met haar zoontjes van 3 maanden en anderhalf jaar voor de televisie op de bank. Ze gaf haar baby te eten toen de beeldbuis van de te levisie plotseling uit elkaar knalde. „De tv gaf een klap ener was een steekvlam. Toen ging het heel snel. Alles is bij ons van met het ventileren van de wo ning. Om 10.49 uur kon de brandweer inrukken. De schade die de brand heeft aangericht, bedraagt naar schatting zo'n 15.000 gulden. Een voorlopige berekening van de roetschade komt volgens de brandweer uit op 135-000 gulden. „Roet dringt overal door", legt D. G. Murre, brandweercom mandant, uit. „Niet alleen de bewuste woning, maar ook de hele galerij ziet zwart. Zelfs het volgende trappenhuis is getrof fen." Volgens hem komen ont ploffingen van tv-toestellen re gelmatig voor. Wel drie a vier keer per jaar. Murre: „Een mo gelijke oorzaak van zo'n ont ploffing is het stand by laten van het toestel. Op die manier blijft het apparaat opgeladen en warm. Die warmte trekt heel veel stof aan dat zich ophoopt in het toestel. Daardoor is er te weinig koeling in het toestel. Zo verhoog je de kans op een ont ploffing." Murre raadt dan ook aan om de stekker van zowel de televisie als van alle andere elektrische apparaten altijd uit het stop contact te halen. Volgens me vrouw Sinke staat haar televi sietoestel bijna altijd uit. „Ik heb op tv weieens gezien dat het anders brandgevaar op kan le veren." Voorlopig logeert ze met haar gezin bij haar schoonou ders. „Woningstichting Basco vermoedt dat het opknappen van het pand wel zes tot acht weken in beslag neemt. Geluk kig wonen mijn schoonouders dichtbij." Voor alle zekerheid is ze met een van haar zoontjes toch nog even naar de dokter ge gaan. Zijn longen zijn schoon gemaakt en hij heeft een prik gekregen omdat zijn hart te snel klopte. Geldt voor dames-, heren-, baby/kinder- en badmode, lingerie, sjaals, damestassen, hoeden, schoenen, huishoudelijke en woonartikelen. Vroom Dreesmann

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1