PZC zeeland Strijd om centrum nationaal park Ongevallen bezorgen hulpdiensten veel werk Zeeuwse waterschappers weer terng van hun Poolse avontuur Ouderenpartijen in Middelburg boos om opzet wij ka vonden Bijna alle gemeenten rond Oosterschelde stellen zich kandidaat als vestigingsplaats Man verdacht van mishandeling Hert lokt drankrijder de sloot in Vals bankbiljet aangeboden Stenen door ruiten van woning Man trapt deuk in auto toerist Marechaussee pakt illegalen op Poging tot inbraak mislukt Politie bekeurt 392 hardrijders zeeuwse almanak Hoogbouw maandag 4 augustus 1997 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De aanwij zing vaft de Oosterschelde tot nationaal park is nog geen feit, maar de gemeenten in de regio strijden al om de vestigings plaats van een (hoofd)informa- tiecentrum. Vrijwel alle ge meentebesturen hebben hun kandidatuur gesteld. De gemeente Reimerswaal ver bindt zelfs de instemming met het nationale park aan de in richting van een informatiecen trum in Yerseke. Drie organisaties die werkzaam zijn op Neeltje Jans beschou wen het voormalige werkeiland als dé plaats voor een infocen trum. De Stuurgroep Ooster schelde en de Voorlopige Commissie Nationale Parken houden het vooralsnog op 'een krans van informatievoorzie ningen rondom de Oosterschel de'. Educatie en voorlichting nemen in het beleid van de nationale parken een belangrijke plaats in. Ze worden gezien als midde len om de mensen duidelijk te maken hoe groot de natuur waarden zijn en waarom het noodzakelijk is beschermende maatregelen te treffen. Ook in het geval van de Oosterschelde staan educatie en voorlichting hoog genoteerd. Verreweg het meeste geld dat voor het natio naal park Oosterschelde be schikbaar komt gaat daar naar toe. De minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij wil voor het aanstellen van educa tieve medewerkers en het ex ploiteren van een bezoekerscen trum en/of nevensteunpunten per jaar zo'n 3,5 ton beschik baar stellen. Prestigieus De gemeentebesturen ruiken een kans om een nieuwe, presti gieuze voorziening binnen hun grenzen te halen. Dat blijkt uit hun reacties op het advies van de Voorlopige Commissie Na tionale Parken over de oprich ting van het nationaal park Oosterschelde. De gemeente Noord-Beveland ziet haar grondgebied als beste plek voor een centraal bezoekerscentrum, in plaats van kleinere steunpun ten her en dei". Voor een locatie op Neeltje Jans voelt de ge meente niets. Gezien de geogra fische gesteldheid biedt een centrum op Noord-Beveland maximale mogelijkheden, aldus het gemeentebestuur. Dat van Kapelle daarentegen vindt een plaats nabij de kern Wemeldin- ge het geschiktst en is ook bereid daarin geld te stoppen. Inmid dels heeft het Kapelse gemeen tebestuur opdracht gegeven aan een adviesbureau uit Nijmegen om een haalbaarheidsonder zoek te doen. Ook het gemeentebestuur van Tholen staat niet onwelwillend tegenover financiële medewer king aan een educatief-infor- maties steunpunt. Er moet wel eerst meer duidelijkheid zijn over de invulling en functie. De stichting Delta Expo, de stich ting Het Zeeuwse Landschap en de Vereniging Natuurmonu menten noemen Neeltje Jans 'zo niet de enige, dan toch de meest voor de hand liggende locatie' voor vestiging van het hoof d-in- formatiecentrum. Dan kan worden aangesloten op de be staande voorzieningen en wor den geen nieuwe verkeersstro men gecreëerd. De Kamer van Koophandel Midden-en Noord- Zeeland wil eerst een financiële studie naar de haalbaarheid van een of meer bezoekerscentra. De kamer is voorstander van ex ploitatie door de private sector. Provinciaal medewerker J. Bril man zegt dat niet aan één groot bezoekerscentrum gedacht wordt, maar aan meerdere in formatiepunten, verspreid langs de Oosterschelde. Bij voorkeur moeten die informa tiepunten aansluiten bij be staande voorzieningen. Erva ringen in bestaande nationale parken onderstrepen dat. Brilman noemt als willekeurige voorbeelden de Plompe Toren bij Burghsluis, waar Natuur monumenten een informatie voorziening inricht, en het schaal- en schelpdierenmuseum in Yerseke. Hij wijst erop dat de gemeenten heel verschillend denken over de opzet van de educatie en voorlichting over het nationaal park. „Voor zover gemeenten positief zijn, koppe len ze daar gelijk aan: maar dan wei in onze gemeente. De dis cussie gaat dan al snel in de richting dat gemeenten clai men. Niets menselijks is de ge meentebesturen vreemd. Als het nationaal park Ooster schelde een feit is komt er een overlegorgaan. Brilman vindt dat daarin over de opzet van de informatievoorziening knopen doorgehakt moeten worden. „We moeten oppassen dat er straks pakweg vier tot zes voor zieningen gecreëerd zijn, waar van je je vervolgens af moet vra gen wat er in moet gebeuren." OOSTKAPELLE - Een 26-jarige man uit Oostka- pelle is vrijdagnacht met zijn auto in een greppel langs de Dunoweg in zijn woonplaats beland. De man zag in een weiland een damhert staan en wil de dat dichterbij bekij ken. Hij stuurde de berm in, maar reed te ver door. De wagen schoof de greppel in. De politie constateerde bij een ademanalyse dat de Oostkapellenaar ook een slok te veel op had. Hij blies 240 microgram/liter, 20 meer dan toegestaan. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. Bij een ongeval op de Sloeweg in Vlissingen raakten zondagnamiddag vijf mensen gewond. VLISSINGEN - De hulpdiensten heb ben het afgelopen weekeinde hun han den vol gehad aan verkeersongevallen. Naast het zware ongeval in Kruiningen, waarbij twee doden te betreuren vielen, waren over de provincie verspreid een reeks ongelukken. De ambulancedienst van West-Zeeuws-Vlaanderen kon za terdag vanwege de drukte niet deelne men aan een grote reddingsdemonstra tie in Nieuwvliet-Bad. Op het kruispunt Sloeweg-Bossen- burghweg in Vlissingen raakten zon dagnamiddag vijf mensen gewond toen een 23-jarige Vlissingse geen voorrang verleend aan een haar op de Sloeweg te gemoetkomende auto, bestuurd door een 55-jarige man uit Halsteren. De drie passagiers van de Vlissingse en de Hal- sternaar en de vrouw die bij hem in de auto zat werden overgebracht naar het ziekenhuis. Een van de Vlissingers moest door de brandweer uit de wagen worden bevrijd. Het vakantieverkeer ondervond veel vertraging door dit on geval. Vier van de vijf gewonden kon den zondagavond het ziekenhuis weer verlaten. Een 19-jarige automobilist uit Geers- dijk belandde zondagmiddag op de Provincialeweg nabij Kortgene in de sloot nadat hij de macht over het stuur was verloren. De man werd ter observa tie naar het ziekenhuis gebracht. Shocktoestand Twee inwoners van Zaamslag moesten zondagmorgen per ambulance worden vervoerd naar het ziekenhuis. De 25-ja- rige bestuurder van de auto was in Spui tegen een betonblok van de bushalte gebotst. Door de aam-ij ding liep de man een hoofdwond op en raakte hij in een shocktoestand. Hem is een bloedproef afgenomen. Een 36-jarige vrouw die bij hem in de auto zat, raakte gewond aan hoofd en benen. Bij een frontale botsing op de Polredijk in Veere raakten zaterdagavond een 2 0 - jarige fietser uit Groningen en een 28- jarige bromfietser uit Berkel en Roden rijs dusdanig gewond dat ze in het zie kenhuis moesten worden opgenomen. Een bromfietser ging er zaterdagmid dag vandoor toen deze op de Axelse- straat in Terneuzen een 64-jarige fiets- ster uit Zaamslag aanreed. De vrouw moest met zware kneuzingen worden overgebracht naar het ziekenhuis. Bij een eenzijdig ongeval op de rijksweg N5 8 ter hoogte van het grenswisselkan toor in Sluis, raakte een 33-jarige vrouw uit Knokke zaterdagmorgen ge wond. Zij botste met haai' auto tegen een reclamezuil. Vermoedelijk was de bestuurster kort daarvoor onwel ge worden. Zij ging voor onderzoek naar het ziekenhuis in Knokke. Een dertigjarige bestuurder uit Water vliet verleende op de Mollekotseweg in Oostburg geen voorrang aan een 25-ja- foto Ruben Oreel rige inwoonster van Watervliet. Bij de aanrijding die volgde raakte de dertig jarige man gewond. Hij is per ambulan ce overgebracht naar het ziekenhuis. Inschattingsfout Bij een botsing tussen vier personenau to's op de Rijksweg N61 in Terneuzen raakten vrijdagavond twee automo- blisten gewond. Een twintigjarige Ter- neuzenaar liep bij het ongeval verwondingen aan het hoofd op, een achttienjarige Terneuzense passagiere hield er een scheurtje in het borstbeen aan over. Oorzaak van het ongeluk was een in schattingsfout van een 46-jarige Keu lenaar. De man wilde linksaf de Drie- sprongweg in rijden. Daarbij liet hij een tegenmoetkomende auto, bestuurd door de twintigjarige Terneuzenaar, niet voor gaah. De auto van de man uit Terneuzen maakte een draai, waardoor hij tegen twee andere auto's aan botste. door Marco van Barneveld GOES - Ze zijn er nog helemaal vol van, Leo Francke en Wim van de Kreeke van het water schap Zeeuwse Eilanden. Ze moeten het zelf nog allemaal op een rijtje zetten en vertellen, in de tuin bij Van de Kreeke te Wil- helminadorp, in flarden over hun Poolse avontuur. Over de muggen die 'dwars door jebroek heensteken' over de vreemde zaken die ze hebben gezien, en over de ontroerende dingen. Vreemde zaken, als een varken op het dak van een auto of een strafexercitie van Poolse solda ten in onderbroek. En ontroe rende momenten als mensen wanhopig trachten te redden wat er te redden valt. Soms schoten hun ogen toch echt even bijnavol. Een week lang zij n ze in het door watersnood getroffen Polen ge weest en ze hebben, zo vinden ze zelf, een heel knap staaltje werk verricht. Leidingen gelegd om verontreinigd water vanuit een gebied met wat dorpjes en een kolencentrale naar een ander gebied te verplaatsen, van waaruit het kon worden afge waterd op de Oder. Gevaarlijk Werk onder omstandigheden die, aldus Van de Kreeke, bij 'een enkele misstap fataal kon den zijn'. „Want we moesten steeds een spoorbrug over die gedeeltelijk was ingestort. Daar moesten ook de leidingen over heen. Wij konden alleen maar over bielzen klauteren, terwijl het water er als een razende on derdoor kolkte." Een prachtige klus, blikken de waterschapsmedewerkers te rug. Ze zijn er tevreden over, maar toch waren er ook momen ten van frustratie. Over de bi zarre bureaucratie die zwaar vertragend werkt en over de volledige afhankelijkheid van het leger in hun werk. Van de Kreeke: „De eerste twee dagen konden we niks doen. Teiwijl we toch écht aan de slag wilden." Het avontuur begon met berich ten uit Den Haag. Het tweetal werd vrijdag 25 juli door het mi nisterie van Verkeer en Water staat gevraagd naar de plaats Wroclaw af te reizen om, samen met een groepje andere hulpver leners, assistentie te verlenen in de strijd tegen het water te Po len. Francke: „Om half vijf hoorde ik dat ik om zes uur op Zestienhoven moest zijn. Ter wijl ik 's avonds m'n verjaardag moest vieren." Lacht: „Dat feestje is gewoon doorgegaan hoor, maar dan zonder mij." Eenmaal te Polen werden de hulpverleners met taxi's naar een hotel vervoerd en de volgen de ochtend ging het naar een ka zerne buiten Wroclaw. Van de Kreeke: „Daar zaten Neder landse militairen. Het was wel een frustrerende situatie. Want wij waren volstrekt afhanke lijk. We hadden geen eigen ver voer en konden daardoor 's och tends pas na half tien aan de slag. We moesten steeds wach ten tot het ochtendappèl klaar was. Daarom hebben we vaak 's nachts doorgewerkt." De eerste dag, zaterdag, werd GROEDE - De politie hield zaterdag een 21-jarige Terneuze naar aan. De man wordt ervan verdacht betrokken te zijn ge weest bij de mishandeling van een zeventienjarige jongen uit Helmond. De jongen liep vrijdagnacht rond vier uur met zijn vriendin over het strand in Groede toen hij werd lastiggevallen door een groep jongeren. Hij kreeg plotseling een vuistslag in het gezicht. Een aanleiding daarvoor was er niet. Vervolgens is hij door enkele jongeren in het gezicht en tegen het lichaam ge schopt. Hij liep verwondingen op in het gezicht, zwellingen en een blauw oog. De wond moest door een arts worden behandeld. Zijn kleding zat onder het bloed. Daags erna kon de politie in Terneuzen één van de daders aanhouden. De 21-jarige man is na verhoor heengezonden. De politie denkt de komende tijd nog meer aanhoudingen te verrichten. HULST - Een meubelbedrijf in Hulst ontdekte zaterdag dat er een vals bankbiljet van vijfhonderd Belgische frank was aangeboden. Het briefje was niet voorzien van het benodigde watermerk en de handtekeningen die normaal op een biljet staan. VLISSINGEN-Bij een uit de handgelopen familieruzie heeft een 2 6-j arige Vlissinger zaterdag enkele stenen door de ruiten van de woning van zijn broer gegooid. Dat gebeurde in de Bo- nedijkestraat in Vlissingen. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. KOUDEKERKE - Een tot op heden onbekend gebleven Ne derlandse man heeft zaterdagmiddag op de Zwaanweg in Koudekerke een deuk in een Duitse auto getrapt. Waarom hij dat heeft gedaan is evenmin bekend. De man reed met sterk wisselende snelheid over de Zwaan- weg. Achter hem reed een Duitse vakantieganger. Toen de Ne derlander stopte, dacht de Duitser dat die hem iets wilde vra gen en stopte ook. Het kwam daarna om onduidelijke redenen tot een woordenwisseling en de Nederlander trapte een deuk in de auto van de Duitser. Daarop reed de man weg. VLISSINGEN - De marechaussee heeft zaterdag in Vlissin gen vier mensen aangehouden die probeerden illegaal naar Engeland te reizen. Twee van hen hadden valse paspoorten van Fi'ankrijk en Italië. Ook hadden de reizigers verschillen de andere valse documenten, zoals een museumjaarkaart en een openbaar-vervoerkaart. Het Italiaanse paspoort bleek blanco in Italië te zijn gestolen. Na verhoor en een boete van 500 gulden zijn de betrokkenen overgebracht naar het asielzoekerscentrum in Rijsbergen. TERNEUZEN - Een dief heeft vrijdagnacht geprobeerd in te breken in een woning aan de Bernhardstraat in Terneuzen. De 33-jarige bewoner van het huis hoorde rond kwai-t over drié glasgerinkel. Toen hij ging kijken, zag hij dat de onderste ruit van de voordeur was vernield. Vermoedelijk heeft de onbekende persoon via de kapotte ruit de voordeur willen openen. De bewoner zag enkel nog een paar benen. Leo Francke en Wim van de Kreeke (links). foto Willem Mieras De provisorische brug waarover de waterschappers moesten klauteren. foto RTR bekeken wat er moest worden gedaan. Volgens het tweetal duurde dat allemaal verschrik kelijk lang. Van de Kreeke: „We zijn bijvoorbeeld naar een wa terzuiveringsinstallatie ge weest. Dan wordt daar door tientallen bestuurders ontzet tend veel over gesproken, maar d'r gebeurt verder niks." Franc ke: „Dat komt waarschijnlijk omdat ze onder het communis tische regime nooit zelfstandig hoefden te beslissen." Bikkelen Ook de volgende dag, zondag, was er voor de Zeeuwse water schappers nog niets te doen. Pas maandag konden ze echt aan de slag. Ruim twee dagen zijn ze vervolgens bezig geweest met de pomp bij de kapotte spoorbrug. Dat was, zeggen ze, echt 'bikke len'. „Gelukkig kregen we van de mensen van de kolencentrale alle spullen die we nodig had den", zegt Van de Kreeke. „Het was alleen lastig dat bijna nie mand Engels of Duits sprak." Toen het werk eenmaal gereed was, kregen de twee Zeeuwen het nog even heel benauwd. Van de Kreeke: „Iemand zei toen dat de pomp niet aan mocht. Omdat de brug dan zou bezwijken. Want de leidingen naar de pomp liggen daar overheen. Maar wij wisten zéker, honderd procent, dat die brug het makkelijk zou houden. En dat was zo. Want de pomp ging toch echt aan. En hij deed het. Inmiddels is het water zo ver weggepompt, dat de waterzui veringsinstallatie weer werkt. Dit is belangrijk omdat in Wro claw onlangs de eerste gevallen van dysenterie en tetanus wer den gemeld. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De ouderen partijen AOV/Unie 55+ in Mid delburg zijn ontstemd over de gespreksavonden die het college in september wil houden. De po litieke partijen mogen die bij eenkomsten wel bijwonen, maar ze moeten verder hun mond houden. B en W willen, zo blijkt uit een brief aan alle poli tieke partijen, 'objectief, onbe vangen en onbevooroordeeld' met de inwoners van gedachten wisselen. De ouderenpartijen vinden die argumentatie op z'n zachtst gezegd nogal vreemd. Immers, de vier wethouders zijn ook lid van een politieke partij. Het college praat in september met bewoners uit Middelburg, Sint Laurens, Nieuw- en Sint Joosland en Arnemuiden over nieuwe vormen van burgerpar ticipatie. B en W willen de be volking een grotere rol geven in het besluitvormingsproces. De gespreksavonden moeten uit wijzen hoe mensen daar over denken. Burgemeester Het college heeft de wijlcvereni- gingen, de -bemiddelaars en de coördinator wijkbeheer een brief gestuurd, waarin zij' hen vraagt voorbereidingen te tref fen voor de gespreksbijeenkom sten. Voorzitter is burgemeester mr. L. H. B. Spahrvan der Hoek. Voor de politieke partijen is tij dens de openbare bijeenkom sten geen rol weggelegd. Omdat het college streeft naar een 'zo constructief mogelijke dialoog' heeft het zich afgevraagd of er partijpolitieke standpunten moeten worden weergegeven. B en W beantwoorden die vraag in een brief aan de raadsleden ne gatief. Het AOV/Unie 55+heeft met verbazing kennis genomen van de brief. De fractie vraagt zich af wat het college dan zal doen tijdens de gespreksbijeenkom sten. „Is het weergeven van col legestandpunten soms geen partijpolitiek." De ouderenpar tijen wijzen erop dat CDA en VVD met elk een en de PvdA met twee wethouders is vertegen woordigd in het college en bij voorlichting aan de inwoners blijkbaar 'exclusiviteit' claimt. De fractie stelt dat veel beslui ten genomen zijn met 'construc tieve bijdragen' van de niet-col- legepartijen. OOSTBURG - Bij een snel heidscontrole op de Nieuw- straat in Oostburg werden zaterdag 392 automobilisten betrapt op te hard rijden. In totaal passeerden 2396 voer tuigen de radarpost. De snel heidslimiet ter plaatse is tachtig kilometer per uur. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 143 ki lometer per uur. Akkoord, ze geven de skyline enige alure. Maar van dicht bij bezienPoverder kan haast niet. Nee, de woonto rens die langs Vlissings bou levard verrijzen, willen onze man maar niet bekoren. Sinds de eerste bouwplannen in de krant verschenen, sprak hij er schande van. Vlissingen, het Manhattan aart de Everingen? Hoog moedswaanzin. Architec tuurvan de armoe", mopper de hij dan. Afgelopen weekeinde troffen we hem, Vlissinger in hart en nieren, achter een glas bier op één van de terassen in zijn geliefde stad. Hij was voor zijn doen opmerkelijk vro lijk. Hij overwoog nu serieus, vertelde hijom ook zo 'n luxe flat in één die woontorens te kopen. Stoorde hij zich dan niet meer aan de schaduw die de bouwsels wierpen op zijn be leving van de stad. Oh, jawel, orakelde hij. „Dat is nu juist waarom ik er wil gaan wo nen. Het is de enige plek in de stad, waar je die verfoeide to rens niet kunt zien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7