Kroaten jagen moslims huis uit 9 Fela Anikulapo-Kuti, uitvinder Afro-beat, in Lagos overleden PZC Man gered uit puinhopen skioord Rechter ontslaat Japanse vrouw van dienen echtgenoot VS relativeren cijfers gevolg kernproeven buitenland Dode bij aanvallen op teruggekeerde vluchtelingen in Bosnië Bloedbad in Algerije Goudvis voor eenzame gasten Mallorca breekt reizigersrecords Singapore bijna rookvrij Miljardenleningen aan Thailand Grafkelder Elvis Presley te koop Patten zou geheimen over ^Hongkong hebben gelekt ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN Hartaanval oorzaak van wegblijven Jeltsin in Ierland Akkoord over nieuwe regering Congo-Brazzaville maandag 4 augustus 1997 van onze redactie buitenland SARAJEVO - Honderden Bos nische moslims die de afgelopen weken waren teruggekeerd naar hun woningen in Kroatisch gebied, zijn opnieuw verjaagd door groepen dronken Kroaten. Dat heeft een zegsman van de internationale VN-politie- macht (IPTF) zondag verklaard Volgens het Bosnische ministe rie van Binnenlandse Zaken is een man omgekomen. Hij werd gevonden in een van de vier hui- •zen die in brand waren gesto ken. De moslims waren in de laatste drie weken begonnen terug te keren naar hun vroegere wonin gen in Jajce en omringende dor- pen, zo'n honderd kilometer ten noordwesten van Sarajevo. Toen de lokale Kroaten zich rea- liseerden hoeveel moslims zich [weer in de omgeving hadden ge- t vestigd, blokkeerden ze vrijdag [een weg naar de stad om de te- I rugkeer van meer moslims tegen [te houden. Na een drankgelag dat de hele [nacht voox*tduurde,v begonnen ze ook moslim-inwoners lastig te vallen. Een auto van de IPTF :werd met stenen bekogeld. De i PARIJS - In Algerije hebben ra- dicale fundamentalisten twee dorpen aangevallen en meer dan tachtig" mensen vermoord. Volgens Algerijnse kranten zijn de slachtingen donderdag- en vrijdagnacht aangericht in de plaatsjes Sidi el Madani en Met- mata, 50 en 120 km ten zuiden van Algiers. iDe terroristen waren gewapend met zwaarden en geweren. Vol gens ooggetuigen en zieken huispersoneel hadden de daders in veel gevallen de keel van hun slachtoffers doorgesneden. On der slachtoffers zijn hele fami lies met vrouwen en kinderen. De vermoedelijke daders zijnis- lamitische fundamentalisten die sinds de. parlementsverkie- zingen van juni al meer dan 500 mensen zouden hebben ver moord. RTR/AP plaatselijkepolitie greep niet in. Onder druk van de Kroatische intimidatie hebben 372 moslims hun toevlucht gezocht in een na bijgelegen politiepost in mos lim-gebied. „Jajce was een van de weinige gebieden waar veel moslims de laatste tijd waren teruggekeerd, maar nu voelen ze zich niet meer veilig", aldus de Woordvoerder. Volgens een bron binnen de in ternationale vredesmacht SFOR kwam de weerstand te gen de moslims in Jajce vooral van Kroaten uit Bugojno, 20 ki lometer verder naar het zuiden. De Kroaten hadden eerder ge tracht terug te keren naar hun vroegere woonplaats, maar zij werden toen tegengehouden door de lokale moslims die daar nu de meerderheid vormen. Een soortgelijk incident deed zich vrijdag voor in Vogosca, een'wijk van Sarajevo, toen een groep Servische vluchtelingen kwam onderhandelen over hun terugkeer. Zij werden verdreven en met stenen b ekogeld door een groep moslim-vrouwen die in 1995 uit de moslim-enclave Sre brenica waren gevlucht. Ambassade Duitsland heeft de betrekkin gen met de Bosnische ambassa de in Bonn zondag bevroren. Minister Kinkel van Buiten landse Zaken heeft dat gisteren in een verklaring laten weten. Kinkel zei dat de maatregel sa menhangt met een aanbeveling van de Ploge Gezant voor Bos nië, de Spanjaard Carlos Wes tendorp. Die had Bosnië ge dreigd met sancties omdat het niet tijdig essentiële overeen komsten heeft uitgevoerd. De internationale gexneenschap had de Bosnische partij en in mei tot 1 augustus de tijd gegeven het eens te worden over een ge zamenlijk paspoort en de crite ria voor het staatsburgerschap. De Bosnische ministerraad is ex- zelfs niet in geslaagd bijeen te komen om over deze zaken te praten. Met name de Serviërs hebben het vaak laten afweten. De internationale gemeenschap heeft de leiders van Bosnie-Her- zegowina met strafmaatx-egelen gedreigd nu zij een ultimatum hebben laten verlopen om za terdag de belangrijkste instel lingen voor hun nieuwe staat rond te hebben. RTR/ANP/ Reddingswerkers brengen de net van onder het puin gehaalde Stuart Driver op een bx-ancard naar de ambulance. foto Mark Baker/RTR van onze redactie buitenland THREDBO - Reddingswerkers hebben zaterdag de skileraar Stuart Diver, levend uit de puinhopen gehaald van het Austra lische skioord Thredbo, dat woensdag werd getroffen door een aardverschui ving. Zondagavond werden ïxog tien men - sen vermist. In het weekeinde werd eexx negende dode geborgen. Het verslechterende weer bemoeilijkt de verdere bergingswerkzaamheden. Door de dreigende regen zou de kans op nieuwe aardverschuivingen toenemen. Zondag kwam een enorme rotsblok in beweging. Volgens de politie is de kans. dat nog over- levenden worden gevonden, uiterst klein. De temperatuur in het gebied is de laatste dagen tot ver onder nul gezakt. Volgens de laatste berichten kan de gered de Stuax-t Diver al weer rechtop zitten in zijn ziekenhuisbed. Bij zijn aankomst in het ziekenhuis vlakbij Canberra werd hij toegejuicht door meer dan 150 vrienden en kijklustigen. Onder de tien vermisten is Divers vrouw Sally. Het stel lag te slapen in een skihut toen het door de lawine van aarde en ste nen werd verrast. De 27-jarige Diver kwam samen met zijn vrouw in een kleine ruimte tussen het puin terecht die gere geld overspoeld wex'd. Hij probeerde ver geefs het hoofd van zijn echtgenote boven water te houden om haar voor de verdrin kingsdood te redden. Uiteindelijk werd zijn vrouw door een sterke golf wegge spoeld. Diver was bang dat hij ook zelf zou ver drinken. Hij drukte zijn neus geregeld te gen de betonnen plaat aan die boven hem lag om nog naar lucht te kunnen happen. De zestig uur voor zijn redding bracht hij in vrijwel volledige duisternis door. RTR SEATTLE - Een nieuw luxehotel in het Amerikaanse Seattle dat vrijdag openging, biedt zijngasten een bijzondex-e service. Om te voorkomen dat zij zich tijdens hun verblijf eenzaam voelen, kunnen zij een goudvis lenen van het hotel. „Veel reizigers kunnen him huisdier niet meenemen. Wij bie den daarom op verzoek een vervangend huisdier aan", aldus hotelmanager Stan Kott. Tientallen goudvissen worden gereedgehouden in een groot aquarium. Op verzoek wordt er een uitgehaald en gratis naai de hotelkamer gebx-acht. Het voer worclt meegelevex-d, DPA PALMA DE MALLORCA - Aan het begin van het toeristen seizoen heeft het Balearen-eiland Mallorca een nieuw record gebroken. De luchthaven kreeg 744 vluchten met 118.000 rei zigers te vex-werken, zo verklaarde een woox-dvoerder van het vliegveld. Hoewel er om de twee minuten een vliegtuig landde of opsteeg waren er geen vex-tragingen. Dat komt doordat in april een nieuwe aankomst- en vertx-ekhal is opgeleverd. DPA RIJKS WIJK - Singapore gaat het roken verbieden in bijna al le publieke gelegenheden, waaronder universiteiten, scholen, privé-elubs en winkelcentra met airconditioning. Daarmee zetten de autoriteiten een nieuwe stap op weg naar het volle dig rookvrij maken van de stadstaat. De maatregel geldt van af 15 augustus, schrijft zondag USA Today. Rokers kunnen daarna alleen nog thuis, in hun auto en in spe ciale ruimtes terecht. Zelfs bij de bushalte is het opsteken van een sigax-et verboden als twee of meer mensen in de rij staan. Eerder gold al een verbod voor het roken in kantoren en be drijven met aii-conditioning. Overtredingen leiden tot boetes die oplopen van 1.500 tot bijna 3.000 gulden. Niettemin rookt bijna twintig procent van de drie miljoen Singaporezen. ANP TOKIO - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en Japan verstrekken Thailand op kox-te termijn elk een noodkrediet van vier miljard dollar 8.4 miljard) om de financiële crisis in het land te bezweren. Dat heeft de Japanse economische krant Nihon Keizai Shimbun zondag gemeld. Thailand zag zich begin vorig week genoodzaakt de hulp van het IMF in te roepen. Zaterdag bereikten onderhandelaars van de twee partijen in Bangkok een akkoord over een drasti sche sanering van de economie. De ministerraad van Thailand zal dinsdag een oordeel geven over de overeenkomst, die voorziet in een X'eeks pijnlijke maatregelen. Iiet IMF eist onder meer flinke bezuinigingen op de begroting, versnelling van de privatisex-ing van staats bedrijven en verhoging van belastingen. AFP/ANP MEMPHIS - Fans van Elvis Presley hebben de unieke kans hun idool tot in het graf trouw te zijn. Zij kunnen de grafkel der kopen waax-in Elvis in 1977 46 dagen heeft gelegen. Geïnteresseerden moeten wel goed in de slappe was zitten, meldt de Amerikaanse krant San Fx-ancisco Chronicle. De kelder wordt aan de meest biedende verkocht en de begrafe nisonderneming neemt geen genoegen met een bod van min der dan 800.000 dollar (x-uim 1,6 miljoen gulden). De kelder bevindt zich in het Abbey-mausoleum op de Forest Hill-be- graafplaats in Memphis in de staat Tennessee. Elvis lag in de grafkelder na zijn dood in augustus 1977 tot 2 oktober van datzelfde jaax-. Toen liet Elvis' vader Vernon Pres ley het stoffelijk overschot overbx-engen naar Meditation Garden in Graceland, Tennessee. DPA 23; 15 14$ 1.0 15?van onze redactie buitenland TOKIO - Een rechtbank in To kio heeft een vrouw in het gelijk cugesteld die is gescheiden omdat 20ihaar echtgenoot eiste dat zij da- 21|gelijks zijn ontbijt klaarmaak te, zijn broeken streek en het 15lhuis schoon hield. Hoewel ze net als haar man een volledige, baan "heeft, achtte hij dit haar taak. De man vond dat hij recht had op 75.000 gulden schadevergoe ding voor het niet nakomen van de trouwbelofte. (De rechtbank verwierp het ver zoek en constateex-de dat de vrouw alle reden had om te Scheiden en de condities te ver werpen. Ze moet slechts de trouwx-ing en een kleine 15.000 gulden aan contant geld terug- geven. Het stel had elkaax-, zoals vaak gebeurd in Japan, via een 'huwelijksbureau ontmoet en r-was in februari 1995 getrouwd. 2öjVrouwengroepen in Japan rea geerden met instemming op de uitspraak. De journaliste Mari- ko Kuyama zei zaterdag tegen de Washington Post dat sprake is van een doorbraak. „Het geeft alle vrouwen in Japan een steun in de rug. Misschien komt er nu een soort bond voor slachtoffers van huishoudelijk werk. Veel Japanse mannen vinden nog steeds dat vrouwen wel mogen werken zolang zij en het huis houden er niet onder lijden. Zij vinden het vanzelfsprekend dat werkende moeders minder sla pen dan werkende mannen. In Japan woedt een discussie over de rolverdeling tussen man en vx-ouw. Het is traditie dat de Japanse man geen huishoude- lij k werk doet en zijn vrouw hem verzorgt. Maar steeds meer jon ge vrouwen hebben geen zin meer hun baan te combinex-en met het opvoeden van kinderen het huishouden en het in de wat ten leggen van de echtgenoot. Zij stellen het huwelijk uit of trouwen helemaal niet. ANP ,van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse geheime dienst MI6 zou een onderzoek j ^ben ingesteld naar de laatste van Hongkong, QChris Patten. Deze wordt moge- j lijk vervolgd wegens het laten uitlekken van staatsgeheimen. T)it meldt de Britse zondags- krant The Sunday Tinxes. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken zou aandrin gen op strafvervolging. Patten zou details van een geheime overeenkomst tussen het Ver enigd Koninkrijk en China over Hongkong hebben toegespeeld aan de jouxmalist Jonathan Dimbleby. Het Foreign Office weigerde te reageren op de pu blicatie op de voorpagina van The Sunday Times. Dimbleby zei dat hij nooit informatie over zijn bronnen verspi-eidt. De ko lonie Hongkong.werd eind juni na 156 jaar Brits bestuur terug geven aan China. RTR (Advertentie) =«°9wls?9S?-fp7en,e"9lds va.ts n Filmpost met een Mste pr'js van f, 9.90 voor het 24 fotn' en afd'okken van 24'0t0 seen stek goedkoper dan Testomdeel^GOEo'Ha'fri _Ja*voordeel hi onze wiidfels?"1 GOES, Ganzepoortstraat 9, (0113) 27 01 03. Filmpost De betere kijk. van onze redactie buitenland LAGOS - Fela Anikulapo-Ku ti, een van de bekendste Afri kaanse popsterren en een actief tegenstander van de mi litaire machthebbers van zijn vaderland Nigeria, is zaterdag in Lagos na een langdurig ziekbed op 58»jarige leeftijd overleden aan aids. Dat heeft zijn familie bekendgemaakt. Drommen fans verzamelden zich nadat het overlijden van Fela bekend was gemaakt voor zijn nachtclub in Lagos, de Sh- Fela, zoals zijn fans hem noemden, was een legendari sche figuur op het Afrikaanse continent. Vóór de uitvinder van de Afro-beat waren mu ziek en politiek activisme on ontwarbaar met elkaar ver bonden. „Met mijn muziek kan ik het woord nemen. En met dat woord kan ik politiek bedrijven", zo zei hij eens. Fela Rans ome Kuti Werd op 15 oktober 193 8 geboren in West- Nigena, als zoon van strenge protestanten. Zijn politiek be wustzijn kx-eeg hij met de pap lepel ingegoten. Zijn moeder, een invloedrijk vakbondsleid- ster, bracht in de jaren '50 als eerste zwarte wouw een be zoek aan het China van Mao. In 1958 ging hij naar Londen om muziek te studeren. Daar ontwaakte zijn interesse in stijlen als jazz en highlife. Zijxx eerste echte grote successen beleefde hij na 1969, toen hij bij een bezoek aan de Verenig de Staten in aanraking komt met de Black Panther-bewe- ging. Met een eigen, Afrikaans x-ockgeluid predikte Fela Kuti voortaan de emancipatie en politieke bewustwording van het continent. De Afro-beat is geboren. Vooral het Nigeriaanse mili taire bewind was mikpunt van zijn verontwaardiging. Zijn grootste lalt was in 1976 het nummer Zombie, waarin- hij soldaten veiwijt niet meer dan ordex-s opvolgende machines te zijn. Een jaar later vernieti gen de machthebbers Fela Ku ti's opgerichte woongemeen schap, waarbij zijn moeder dodelijk gewond raakt. Vanaf dat moment leekt het bergafwaarts te gaan. Een gooi naar het presidentschap mislukte en hij ging voor enke le jaren in ballingsschap naar Fela Anikulapo-Kuti tijdens een optreden in 1988. Ghana. Bij terugkomst in Ni geria, begin jaren '80, leek hij muzikaal te zijn vastgelopen. Het is in deze tijd dat hij zijn enige bezoek aan Nederland brengt. In 1981 speelt hij in het Amsterdamse Bos. Fela Kuti maakte tientallen albums, waaronder Shuffe- foto EPA ring and Shmiling, Live in Amsterdam en Teacher don't teach me nonsense. De laatste jaren leefde hij teruggetrok ken. ANP/AFP/AP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Door de ra dioactieve neerslag van de atoombomproeven in de jaren vijftig in de VS zouden miljoe nen kinderen in het land zijn blootgesteld aan radioactief jo dium, waardoor 10.000 tot 75.000 mensen schildklierkan ker zouden kunnen krijgen. Dat heeft het Amerikaanse kanker instituut NCI vrijdag bekend gemaakt. De Amerikaanse regering bena- dx-ukte echter dat er geen bewijs bestaat dat de radioactieve neei'slag schildklier-kanker kan veroorzaken. Volgens dokter Richard Klausnex* de directeur van het NCI, zijn er onvold- doende gegevens om met zeker heid te kunnen zeggen dat er een grootxlsico bestaat. „Aan de an dere kant kunnen we dat niet uitsluiten", zei hij. Ona fhankelijke schil dklierkan- kerdeskundigen hebben onmid dellijk tot voorzichtigheid ge maand en gezegd dat zelfs als er verband blijkt te bestaan tussen de atoombomtesten en schild klierkanker er nog geen reden is voor paniek omdat schildklier kanker zich erg traag ontwik kelt en goed te genezen valt.Plet NCI adviseert iedereen die bang is dat hij is blootgesteld aan de i-adioactieve neerslag van de 90 proeven in de Nevada-woestijn, zich te laten testen op schild klierkanker AP van onze redactie buitenland RIJSWIJK - Niet alcohol, maar een hersenbloeding of een hart aanval was de oorzaak dat de Russische president Jeltsin drie jaar geleden tijdens een tussen stop in Ierland zijn ambtgenoot Robinson niet kon begroeten. Dat beweert Jeltsins voormali ge lijfwacht Korzjakov in een deze week te verschijnen boek. Jeltsin was op de thuisreis van een bezoek aan d,e Verenigde Staten, toen hij drie uur voor een tussenlanding op het Ierse vliegveld Shannon in elkaar zakte. De president bleef probe ren overeind te komen, maar telkens zakte hij weer in elkaar. Uiteindelijk oefenden zijn dok toren fysieke dwang uit om te zorgen dat hij bleef liggen, zo blijkt uit fragmenten van Korzjakovs vei'haal in The Sun day Times. Ruzie Terwijl Robinson en haar hele gevolg al tien minuten voor een lege vliegtuigtrap stonden te wachten, i-uzieden de Russische president en zijn adviseurs over wat hen te doen stond. Tot woe de van Jeltsin dreef Korzjakov door dat vice-premier Sosko vets in de plaats van de presi dent het Ierse welkomstcomité begroette. ANP KINSHASA - De Congolese president Pascal Lissouba heeft inge stemd met de vorming van een regering van nationale eenheid. Daarmee komt hij tegemoet aan de eisen van zijn belangrijkste ri vaal, zijn voorganger Denis Sassou Nguesso, en lijkt een einde van de crisis in zicht. Het voorstel is afkomstig van Mohamed Sahnoun, de speciale ge zant van de Verenigde Naties en de president van Gabon, Omar Bongo. De gesprekken tussen delegaties van de twee partijen had den plaats in de Gabonese hoofdstad Libreville. Burgemeester Ko- lelas van Brazzaville maakte het besluit zondag bekend via de na tionale radio. Kolelas zat de onderhandelingen voor. Hij zei dat Nguesso ex-mee in stemt dat zijn opvolger voorlopig aanblijft. In de gevechten tussen het x;egeringsleger en milities van Nguesso zijn de afgelopen maan den duizenden mensen omgekomen. Lissouba blijft in elk geval aan de macht tot er een nieuw staats hoofd wordt gekozen. De presidentsverkiezingen stonden oor spronkelijk voor 27 juli op de agenda. Maar door de crisis stelde de constitutionele raad van Congo-Brazzaville de verkiezingen uit en verlengde Lissouba's mandaat, EFE/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5