Vleermuis is de onschuld zelve PZC Heer Bommel en de Pikkinring varia 4 Deskundigen vrezen het ergste door tumult rond gevallen van hondsdolheid het weer Beatgeneration-auteur Burroughs overleden puzzel snelheidscontrole werkbij a-e-e- afgedaan n-i-e-r- bot-abc i--a-e- stemmig -o-e-d- beurs 15'( o recept Snelle sandwiches maandag 4 augustus 1997 Zeeland: Later zomers door Danny Verbaan Dat nu net de vleermuizen- grot in Blijdorp de aanlei ding vormt voor een reeks van griezelverhalen. Woordvoerster C. Alderlieste van de Rotter damse diergaarde kan het nau welijks vatten. De attractie is immers juist be doeld om het tegenovergestelde te bereiken. Bezoekers kunnen er met eigen ogen vaststellen dat vleermuizen zich verre van agressief gedragen. En eng zijn ze ook niet, probeert Alderlieste nog een ander misverstand uit de wereld te helpen. De diertjes zijn daarentegen reuze interes sant en volgens haar nog leuk en schattig om te zien ook. „Je moet er alleen niet aanzitten". De woordvoerster steekt het niet onder stoelen of banken: ze is verre van gelukkig met het tu mult dat rond Vleermuizen is losgebarsten. De oorzaak daar van vormt het recente bericht dat de kans bestaat dat in de ko lonie van Blijdorp hondsdol heid ('rabies') voorkomt. Dit blijkt inmiddels stof te hebben gegeven tot allerlei wildwest- verhalen die de fladderaars als uiterst bloeddorstig afschilde ren. „Maar hondsdolle vleer muizen doen helemaal niks''. Hoewel het onderzoek naar de aanwezigheid van rabies nog aan de gang is, zegt Alderlieste 'gematigd optimistisch' te zijn over een goede afloop van de zaak: ..De kans dat onze vleer muizen zijn besmet wordt steeds kleiner", blijft ze deson danks voorzichtig. „Maar we kunnen nog steeds niets uitslui ten; pas over enkele weken we ten we zeker hoe de vork in de steel zit". Schuimbekkend Zolang over die resultaten geen helderheid kan worden gege ven, is de vleermuizengrot ge sloten. Toch moeten de gevaren voor een besmetting van men sen niet worden overschat, is ook de mening van vleermuis- deskundige A Kaper uit Deven ter. Veel ideeën die over zieke vleermuizen bestaan, zijn na melijk gebaseerd op een ver keerde voorstelling van zaken, aldus Kaper: „Ze zouden agres sief zijn en soms schuimbek kend uit de lucht komen zetten. Bovendien zouden ze mensen aanvallen- Maar hondsdolle vleermuizen worden niet dol en gaan ook niet uit zichzelf bijten. Ze worden alleen ziek en gaan dan dood". Hij vindt dat de zaken sowieso niet moeten worden overdre ven: „Vorig jaar zijn in Neder land niet meer dan slechts vijf hondsdolle vleermuizen aange troffen". Kaper houdt zich sinds 1995 full time bezig met het inventarise ren van een groot aantal zoog dieren. Dat gebeurt in opdracht van het ministerie van land bouw en het Centraal Bureau Vleermuisvrienden vrezen het ergste sinds de afgelopen roeken berichten in de media verschenen over hondsdol heid onder vleermuizenpopulaties in onder meer de Rotter damse diergaarde Blijdorp en in Friesland. De angst voor hondsdolheid geeft, stof tot wildioestverhalen die echter alle op misverstanden berusten: het diertje is de onschuld zelve. voor de Statistiek; 1.500 vrij willigers in het hele land hou den de populaties in de gaten en geven hun gegevens aan hem door. Behalve op vleermuizen letten ze ook op konijnen, ha zen, reeën, marterachtigen, muizen en eekhoorns. Ook die laatste kunnen overigens rabies overbrengen, net als bijvoor beeld vossen en egels. Nieuwsgierig „In Nederland leven tweeën twintig verschillende soorten vleermuizen", vertelt Kaper. „Slechts één soort kan rabies hebben. De zogeheten laatvlie- ger. Daar zijn er enkele tiendui zenden van en hij is zo groot als een spreeuw". Overdag hangen de dieren lek ker rustig in een kluitje met wat soortgenoten, 's Avonds trekken ze erop,uit om insecten te van gen. Daarbij kan het gebeuren dat zo'n laatvlieger laag over ie mand heenfladdert. Als we Ka per mogen geloven heeft dat niets te betekenen. „Ze willen dan alleen weten wat voor groot monster voorbij wandelt". Bijten of krabben doet zo'n Vleermuizen zijn interessant en leuk, je moet er alleen niet aanzitten. foto BobCollier/RTR vleermuis niet. Althans, niet uit zichzelf, verzekeren Alderlieste en Kaper. Wanneer het dier wél uithaalt is dat bijvoorbeeld om dat iemand het probeert beet te pakken. Het kan ook zijn dat het ziek is. „Blijf daarom altijd van ze af", luidt het advies van E. Uitentuis, een van de artsen van de GGD in het gebied rond Drachten en Heerenveen. Deze geneeskundige dienst stuurde afgelopen week de waarschu wing uit dat voorzichtigheid is geboden, ook wanneer een vleermuis dood is. „Want het vi rus blijft er nog een aantal we ken inzitten". aldus Uitentuis. Lelijk de klos Wie ondanks alles toch een be smetting oploopt kan lelijk de klos zijn. Er bestaat een kans op verlammingsverschijnselen, ie mand kan in een bijna-coma- teuze toestand belanden en ten slotte volgt de dood. Maar zover komt het haast nooit, want met een kuurtje van zes injecties heeft een arts de zaak zo onder controle. De Frie se GGD raadt bovendien aan om na een beet de wond meteen goed uit te wassen met water en liefst ook zeep. De noodkreet uit het noorden is nog het gevolg van een vondst van vorig jaar. Toen werden in Friesland enkele besmette vleermuizen ontdekt, ofschoon ze niemand kwaad hadden ge daan. Arts Uitentuis bladerde eens de verslagen door van alle GGD's van Nederland vanaf 1993. Hij kwam niet één mel ding tegen van beten of andere verwondingen door vleermui zen. „Je loopt meer kans dat je een wilde kat met rabies tegen het lijf loopt dan een vleer muis", kan Kaper hier nog aan toevoegen. De bevindingen van de GGD van Rotterdam vormen daarvan een bevestiging. Na de berich ten over de mogelijke hondsdol heid in Blijdorp meldden zich vier mensen. Ze waren bang be smet te zijn, maar twee perso nen welen al direct af. 'Omdat hun verhaal niet helemaal be trouwbaar was', aldus GGD- zegsman L. Weltens. Een derde haakte uit zichzelf af. „En de vierde heeft zich wel laten inen ten, maar maakte op de betrok kenen een twijfelachtige -in druk". GPD Toonder Studio's van onze redactie buitenland De Amerikaanse schrijver William S. Burroughs is za terdag op 83-jarige leeftijd overleden. Burroughs overleed in een ziekenhuis in zijn woon plaats Lawrence, Kansas, waar hij een dag eerder was opgeno men na te zijn getroffen door een hartaanval. Met de in april overleden Allen Ginsberg en de in 1969 overle den Jack Kerouac vormde Bur roughs de kern van de beatgene- ration, een groep Amerikaanse romanschrijvers en dichters die zich in de jaren '50 afzette tegen de gevestigde orde en opkwam voor het individualisme. Bur roughs roman Naked lunch, Kerouacs On the road en Gins bergs dichtbundel Howl and other poems worden beschouwd als de drie belangrijkste werken van de beatgeneration. Het in 1959 verschenen Naked lunch werd zowel de hemel in geprezen als verguisd, niet al leen vanwege de inhoud, maar ook vanwege de stijl. Burroughs vertelde geen verhaal in tradi tionele zin, maar bediende zich van een collagestijl, waarbij hij zijn eigen woorden doorspekte met bijvoorbeeld citaten van andere schrijvers en delen van krantenberichten. Hoofdstuk ken husselde hij door elkaar. Doordat de Amerikaanse auto riteiten probeerden het boek, waarin veel geweld en seks voorkwam, door de rechter te laten verbieden verscheen het in de VS uiteindelijk pas in 1962. Andere boeken van Burroughs zijn The soft machine ('61), The ticket that exploded ('62) en No va Express ('64). William Seward Burroughs werd in 1914 geboren in St. Louis. Zijn grootvader, naar wie hij was genoemd, was de uitvin der van de telmachine. Hij stu deerde Engels aan de Universi teit van Harvard. In 1936 studeerde hij af, waarna hij naar New York vertrok en ver slaafd raakte aan de heroine. In de vijftien jaar dat hij een junkie was woonde hij onder andere in New Orleans, Mexico-stad, Afrika, Parijs en Londen. Schrijven deed hij toen nog nau welijks, maar de ervaringen hij in die periode opdeed vormden wel de basis voor veel van zijn latere boeken. Om haar in staat te stellen naai de VS te emigreren trouwde hij een Duits-joodse vluchtelinge, van wie hij in 1946 scheidde. Hetzelfde jaar trouwde hij met Joan Vollmer. Later kwam hij er voor uit dat hij homoseksueel was. In 1951 veranderde zijn le ven voorgoed, toen hij na een dag van drank- en druggebruik Vollmer per ongeluk dood schoot. Burroughs, die van ge weren hield, verklaarde een glas van het hoofd van zijn vrouw te hebben willen schieten. In dein 1982 verschenen biografie Lite rary Outlaw zegt hij dat deze gebeurtenis hem ertoe had aan gezet zich serieus aan het schrij ven te gaan wijden. Burroughs werd aangeklaagd wegens onopzettelijke doodslag en vluchtte naar Mexico. Bur roughs en Vollmer hadden een zoon, de in 1947 geboren Bill, die in 1981 na een jarenlange drank- en drugverslaving over leed aan levercirrose. Inspiratiebron Toen hij begin jaren '70 in Lon den woonde was Burroughs vrijwel van het literaire toneel verdwenen. Zijn invloed nam weer toe nadat hij in 1974, op aandringen van Ginsberg, was teruggekeerd naar New York. Na James Grauerholz te hebben ontmoet, die zijn secretaris werd, ging hij in de VS en Euro pa lezingen geven. Burroughs heeft tot in de jaren '70 kunste naars en musici beinvloed. Pop musici als David Bowie, Lou Reed en Patti Smith hebben hem een belangrijke inspiratie bron genoemd. In de loop van de jaren '70 begon Burroughs weer drugs te gebruiken en om hem uit de drugscène te halen be woog Grauerholz hem erin 1981 toe om naar Lawrence te ver huizen. Daar schreef hij con ventionelere verhalen, zoals Place of the dead roads ('84) en The western lands ('87). Ook nam hij enkele filmrollen aan, in Drugstore Cowboy en Twister. Hij verscheen zelfs in een televi- siespot, voor Nike. AP De stroom voertuigen uit Rommeldam hield aan en al spoedig was de anders zo rustige heidevlakte het toneel van een ernstige ver keersopstopping. Van alle kanten klonk het geluid van scheurend blik en gierende remmen - en ook werd er menige bittere uitroep ge hoord. Geen wonder. Het terrein was in het geheel niet geschikt om een normale stroom dagjesgasten te verwerken en de verkeerspoli tie was ontredderd in de stad bezig met misplaatste verkeersbor den. Tom Poes draafde hijgend door het landschap. Hij werd ernstig in het voortgaan gehinderd door allerlei vervoersmiddelen die ron kend en hoestend over de pollen raasden. Toen hij dan ook eindelijk heer Ollie gewaar werd slaakte hij een zucht van verlichting. „Jonge vriend!", riep de beklagenswaardige vlindervanger uit. „Gelukkig dat ik je tref! Waar zat je toch'? Wat betekent dit alle- De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Den Bosch-vice versa A9 - tussen Alkmaar-Diemen vice versa A10 - ringweg Amsterdam N201- tussen Uithoorn-Aalsmeer A2 ter hoogte van Hunsel A7 ter hoogte van Skarsterlan Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de let-ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar inge-vuld moet worden "sta" of "tal". Welke van die twee het moet worden, moetblijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1Boom; 5. knaagdier;7. schriftelijke overeenkomst; 8. zedig; 9. onge-schonden; 11 bemoediging; 14. voor; 16. vordering; 17. kil; 18. semi; 19.grond bij een boerderij; 20. toiletgerei; 22. adellijke dame; 25. groente;27. spelonk; 29. betrekkelijk; 30. Griekse god; 31. bladader. Verticaal: 2. Ongebleekt; 3. harde buitenkant; 4. nadeel; 5. week, teer; 6. vleesge-recht aan stok jes; 8. slag; 10. grondsoort; 12. mi rakel; 13. onderwijsin-stelling; 15. zanggroep; 16. vragend vnw.; 19. azijn; 21. stop; 22. bleek;23. herkau wer; 24. reeks; 26. ploegsnede; 28. Oplossing zaterdag 2 augustus Vooruitzichten weer max. min. wind dinsdag woensdag O donderdag vrijdag 26° 17° ONO 3 26° 18° 03 26° 18° 03 25° 17° OZO 3 Zon r op 6.15 j onder 21.28 j Zonnekracht Maan 1 1 op 8.20 onder 21.38 Nautisch bericht De wind is noordoost rond 4 Beaufort. Het zicht is overwegend goed, maar in regen matig. Temperatuur van het kustwater is circa 19 graden. Waterstanden maal? Waarom help je me niet als ik je nodig heb?" Tom Poes gaf geen antwoord op die vragen. In plaats daarvan leidde hij heer Bommel een steile heuvel op, die nog niet door het verkeer geteisterd werd. „Straks", zei hij. „We moeten zorgen uit de buurt te zijn voordat de politie komt." „Waarom?", riep heer Ollie hijgend uit. „Ik zoek juist naar de poli tie! Er zijn heel wat dingen waar ik me over moet beklagen. De be handeling die ik vandaag heb ondervonden is meer dan een gevoelig iemand verdragen kan..." Hij zweeg door een gebrek aan adem en Tom Poes vertraagde zijn pas een beetje. „Het is allemaal uw eigen schuld", zei hij. „Het koint van uw ring! En ik heb de hele dag al naar u gezocht om u te waarschuwen". MAANDAG Hoog water Laag water 4AUGUSTUS uur cm uur cm uur cm uur cn Vlissingen 03.37 23415.55 228 09.46 175 22.16 20' Terneuzen 03.55 257 16.16 252 10.16 184 22.46 21' Bath 04.57 301 17.17 293 11.21 207 23.50 232 Roompot Buiten 03.35 175 16.00 166 09.40 121 22.00 Zierïkzee 05.20 171 17.35 163 11.05 118 23.35 1«' Wemeldinge 05.20 194 17.35 186 11.05 134 23.35 1K Philipsdam West 05.50 185 18.05 175 11.05 127 23.30 15\ DINSDAG Hoog water Laag water 1 5 AUGUSTUS li uur cm uur cm uur cm uur err Vlissingen 04.10 236 16.32 230 10.19 175 22.56 20: li Terneuzen 04.30 260 16.48 255 10.48 184 23.20 21fe -t Bath 05.33 303 17.50 295 11.53 205 Roompot Buiten 04.10 178 16.30 168 10.10 121 22.45 151 Zierikzee 05.50 171 18.05 165 11.35 118 ----- Wemeldinge 05.55 19418.10 188 11.45 134 "1, Philipsdam West 06.20 183 18.30 174 11.40 128 "I L Laoalnikgcbied H fcWesnsew sfcttf maiige sneatM maïge tegen y 1030 it: Europa: Warm Janny van der Lee Het maakt niet echt uit of u voor dit recept witte of bruine boterhammen neemt of wat voor broodtype. Het hangt van uw eigen voorkeur af, wat u het lekkerst vindt. Hetzelf de geldt voor de blaadjes sla; of u kropsla neemt of de ijsbergsla die waarschijnlijk iets knapperiger blijft en (eigenlijk wel erg Hol lands) ook nog goed houdbaar is als er een paar blaadjes van zijn afgenomen. Voor 8 stuks: 4 eieren 8 boterhammen blaadjes sla 1 blik tonijn (op water) 4 eetlepels mayonaise 2 eetlepels (zaanse) mosterd 1 eetlepel kappertjes of 1 fijngehakte augurk versgemalen peper, fijngehakte peterselie. Bereiding: Kook de eieren hard, laat ze schrikken onder de stromende koude kraan en pel ze. Snijd de eieren in partjes. Snijd de korstjes van de boterhammen. Was en droog de blaadjes sla en scheur ze eventueel doormidden. Laat de tonijn eventueel uitlekken. Roer mayonaise en mosterd dooreen. Be smeer de boterhammetjes hiermee, leg hier op de blaadjes sla en meng de rest van de mosterdmayonaise met de kappertjes of au gurk en ten slotte door de tonijn. Verdeel dit óver de boterhammetjes en gar neer met de partjes ei. Bestrooi ten slotte met versgemalen peper en peterselie. Eindelijk breekt de zomer in een groot deel van Europa door. Met een naar zuid tot zuidoost gedraaide wind wordt steeds warmere luchtvanuit het zuiden van Europa naar meer noordelijke streken aangevoerd. Deze gunstige windaanvoer wordt in gang gezet doe een actieve depressie die langzaam via het oostelijke Atlantische Oceaan naar de Golf van Biskaje trekt. Ondanks de snel stijgende temperaturen zorgt deze ontwikkeling ervoor dat het in de meest westelijke regio's van Europa onstabiel blijft. Met name in Bretag- ne en het zuiden van Engeland vallen geregeld fikse buien met on weer. Later deze week breiden deze buien zich ook uit naar het zuidwesten van Frankrijk en de Baskische kust. De thermometers blijven in deze regio's onverminderd zomerse waarden aanwijzer 24-30 graden. Meer naar het oosten toe krijgt de zomer een stabie karakter. In de watersnoodgebïeden valt voorlopig geen regen meer en dat geeft de burger moed. Met maximumtemperaturen van 20 tot 26 graden wordt het daar niet extreem warm. Voor het hele warme vakantieweer moeten we wat verder zuidwaarts. Alle landen ten zuiden van de Alpen en Pyreneeën houden het zonnig met temperaturen van 30 graden of meer. Alleen langs de costa's| zorgt een zeewindje voor een aangename verkoeling. Door: Ron Wiersmè Deze week krijgen we een aantal da gen met zomers weer te maken. Een hogedrukgebied boven de Noordzee neemt verder in betekenis toe en breidt zich uit naar Scandinavië. Tegelijkertijd blijft de luchtdruk laag boven Frankrijk en draait de wind bij ons naar oostelijke rich tingen. Hiermee stroomt warmere en drogere lucht naar onze om geving. Het afgelopen weekeinde verliep overigens ook niet slecht Het bleef op de meeste plaatsen droog en regelmatig scheen de zon. Daarbij liep de temperatuur op tot ruim 20 graden. Vandaag hebben we te maken met een (zwakke) storing boven België. Er is vrij veel bewolking en plaatselijk kan er een buitje of wat regen val len. De temperatuur stijgt ondanks de bewolking naar circa 22 gra den. De noordoostenwind is matig. Vanavond en vannacht klaart het geleidelijk wat op en blijft het droog. De temperatuur daalt naai een graad of 17. Morgen is er iets meer zon dan vandaag en wordt het ook warmer met maxima rond de 25 graden. Daarbij staat er een matige, misschien zelfs af en toe vrij krachtige wind uit oost tot noordoost. Woensdag en donderdag schijnt de zon volop en wordt het met maxima tussen 25 en 30 graden ronduit warm. De oostenwind is meest matig. Tegen en in het weekeinde trekt het centrum van het ho gedrukgebied iets verder richting Finland. Daardoor kan een onweersstoring bo ven Frankrijk wat verder naar het noorden opdringen. Mis schien dat later op donder dag al een eerste onweersbui tot onze omgeving weet door te dringen. De kans daarop wordt groter vanaf vrijdag. Het is dan eerst nog warm. Regelmatig zon 4580

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4