PTT'er klapte uit de school PZC Swingende homo's op Amsterdamse grachten PZC Misdaadprogramma RTL4 aangeklaagd Termijn reparatie pensioenen vrouwen blijft zaak rechter DE HELE WEEK KOOP '49 binnenland Informatie naar criminelen en politie Schuifelen langs een miljoen boeken Egeltjes doen het onvoorzichtig Proef met Internet-bellen Pianist Van Blerk overleden Vrouw uit Zwijndrecht vermoord Man smokkelde 67,5 kilo cocaïne maandag 4 augustus 1947 I«T«I =1 »1 (MM CHIPS Dorstig paard maandag 4 augustus 1997 door Joop Hoeken Hessel de Ree SPRUNDEL - De rijksrecher che is druk bezig met het ontra felen van een netwerk van poli tiefunctionarissen en oud politiemensen in Brabant, dat geregeld inlichtingen door speelde naar criminelen. Afge lopen vrijdag werd in het kader van dit onderzoek een 44-jarige voormalige politiebrigadier uit Sprundel gearresteerd. Deze werkte de afgelopen tweeënhalf jaar als fraudespecialist bij PTT Telecom. De ex-politieman wordt er niet alleen van verdacht criminelen van informatie te hebben voor zien, maar ook zeer kwistig te zijn geweest met het verstrek ken van gevoelige informatie aan politiemensen. De arresta tie vond plaats op last van het Openbaar Ministerie in Amster dam dat al geruime tijd lekken bij de politie onderzoekt. Ver wacht wordt dat er de komende tijd ook Brabantse rechercheurs worden aangehouden. De man uit Sprundel werkte tot eind 1994 bij het team Rucphen van de politie West- en Midden- Brabant. Hij stond er bekend als een krachtdadig figuur die ech ter nooit in opspraak kwam. Als brigadier verliet hij het korps van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De familie van een slachtoffer van moord heeft bij de Raad voor de Journalis tiek een klacht ingediend tegen het tv-programma van Peter R. de Vries. Volgens de familie was een uitzending van het RTL4- programma mede-aanleiding voor de moord op Ramon Sew- nandan. Ramon Sewnandan werd op 30 november van het vorig jaar voor het huis van zijn ouders aan de Isaac Hubertstraat met pistoolschoten door het hoofd omgebracht. De rechtbank in Rotterdam veroordeelde drie verdachten vorige maand tot celstraffen van 4 tot 16 jaar. Tijdens de rechtszitting werd duidelijk dat wraak het motief voor de moord was. Ramon moest sterven omdat hij verant woordelijk zou zijn voor onge val begin januari 1993 op deBe- zuidenhoutseweg in Den Haag. Daarbij kwamen twee jonge in zittenden van een BMW om. Volgens familie van de slachtof fers was Ramon schuldig aan het ongeval. Hij zou hebben meegedaan aan een race. Ramon ontkende echter. Uit po- litie-onderzoek bleek ook niet dat hij bij het ongeval was be trokken. Ramon had een slui tend alibi: hij was aan het werk. Familie van het verongelukte paartje stapte toen naar mis daadverslaggever Peter R. de Vries. Die besteedde in een uit zending in mei 1996 aandacht aan het ongeluk. Ook Ramon werkte aan het programma mee. Toen zijn vraagtekens gezet bij de verklaringen van Ramon. In november 1996 is Ramon voor zijn ouderlijk huis omge bracht. Een neef van de be stuurder van de in Den Haag verongelukte auto en de moeder van het andere slachtoffer zijn hiervoor samen met een derde persoon, die de liquidatie wel in ruil voor een pistool en 550 wilde uitvoeren, veroordeeld. Volgens de nabestaanden van Ramon was de tv-uitzending mede-aanleiding voor de moord. Ook officier van justitie mr. Y. van der Meer uitte bij de rechtszaak kritiek op het pro gramma. Justitie zei ook te vrezen voor meer wraakacties tussen de Hindoestaans-Suri- naamse families. ANP om als specialist bij de afdeling speciale zaken en fraude van de landelijke dienst Cellular Fraud Management Centre (CFMC), de security-afdeling van PTT Telecom, te gaan werken. Vol gens een collega kon hij daar mee zijn positie verbeteren. Zijn contacten met plaatselijke poli tiemensen heeft hij volgens zegslieden echter nooit verbro ken. Over en weer zouden ze van eikaars diensten gebruik heb ben gemaakt. Illegaal Een oud-collega van de politie: Wat die man voor ons deed was hartstikke illegaal. Hij regelde alles voor ons, buiten de rech- ter-commissaris om. Uitdraaien uit computers of het natrekken van speciale en geheime tele foonnummers. Als je iets wilde weten kon j e hem bellen, thuis of op zijn werk, dag en nacht. Hij schond daarmee zijn geheim houdingsplicht." Een andere voormalige collega zegt dat de gearresteerde specialist nog vaak contacten had met recher cheurs in West-Brabant. „Hij liep regelmatig het politiebu reau in Sint-Willebrord bin nen. Deze oud-collega zegt niet te weten of de man daardoor aan gevoelige informatie over poli tieonderzoeken kwam. Geen enkele politieman koes terde wantrouwen jegens de be trokkene als hij op het bureau was. Een politieman: „Hij hoor de nog steeds bij ons. Uiteinde lij k heeft hij hier meer dan twin tig jaar gewerkt. Dan blijven die contacten ook bestaan, ook al omdat hij in Sprundel is blijven wonen. Als je nu hoort dat hij verdacht wordt van het lekken van informatie naar criminelen, ook in de tijd dat hij nog hier werkte, dan moet je wel slik ken." Volgens NRC-Handelsblad van afgelopen zaterdag richt het on derzoek van de rijksrecherche zich ook op het particuliere re cherchebureau CIO in Breda, waar veel oud-politiemensen werken. In maart dit j aar is daar al een keer een huiszoeking ver richt. GPD Het wordt ieder jaar drukker op de boekenmarkt. foto Bert Koops/WFA van onze redactie binnenland DEVENTER - De jaarlijkse Deventer Boekenmarkt heeft zondag het recordaantal van 110.000 bezoekers getrokken. Langs de IJsselkade en in de historische binnenstad ston den 800 kramen met een totale lengte van vijf kilometer. Het was schuifelen geblazen langs de meer dan één miljoen boe ken. Een complete jaargang van Donald Duck deed vijf gul den. Vooral kinderen verdron gen zich voor de stripheld. En kele kramen verderop waren de strips van Flip en Flap in de 'aanbieding'. „Tsjonge, die worden ook ieder jaar duur der", mérkte een geïnteres seerde op. New Age De belangstelling voor New Age is in Nedex'land de afgelo pen j aren weliswaar toegeno men, maar ook deze maat schappelijke stroming blijkt aan slijtage onderhevig, zo bleek bij een kraam met twee dehands New Age-literatuur. Iets verderop bleek de kraam met nieuwe spirituele boeken en titels als Groeien naar waarheid en Spirituele raad gevingen vooral op vrouwen aantrekkingskracht uit te oe fenen. Het succes van de Deventer Boekenmarkt, volgens de or ganisatoren de grootste van Europa, is de combinatie van boeken, straattheater en ten toonstellingen. „De histori sche binnenstad en de IJssel kade completeren het unieke evenement", zei organisator Anjo de Bont. De organisatie ziet er nauw gezet op toe dat de boeken markt niet te commercieel wordt: maximaal vier kramen per standhouder en nevenver koop van cd's en elpees is niet toegestaan. Een uitzondering wordt gemaakt voor cd's met literaire vertellingen. ANP DEVENTER - Egeltjes doen het niet hééél voorzichtig. Daar kwamen een bewoonster van een pand aan de Burg. van Log- hemstraat in Deventer en de politie in de nacht van zaterdag op zondag achter. De vrouw dacht dat er bij haar werd ingebroken. De politie stelde ter plaatse een onderzoek in, maar trof niemand aan. Toen cle politie weg wilde gaan, hoorde de vrouw opnieuw het geluid van een zaag of iets dergelijks. De politie gingen op on derzoek uit in de tuin. De geluiden bleken afkomstig van drie egeltjes die zich intiem ophielden in het struikgewas. ANP AMSTERDAM - Internet-aanbieder NLnet laat deze maand 500 zakelijke en particuliere klanten met een gewoon tele foontoestel bellen via het Internet. Het is de eerste proef in Nederland met internationale telefonie over het wereldwijde computernetwerk. Nlnet wil de kwaliteit testen van internationale telefoonver bindingen over het Internet. Over het algemeen laat die met de bestaande technieken te wensen over, maar volgens NLnet is de kwaliteit van zijn verbindingen veelbelovend, Bij NLnet worden gesprekken via een 'gateway' doorgesluisd naar het Internet. De beller moet wel ruim 20 ci jfers intoetsen. Daar staat tegenover dat bellen naar het buitenland via Nlnet fors goedkoper is. De abonnee krijgt immers tegen lokaal PTT-tarief verbinding met de Internet-aanbieder. ANP AMSTERDAM - Pianist Gérard van Blerk is vrijdag op 73-ja- rige leeftijd in Amsterdam overleden. Dat heeft Herzberger Artists zaterdag bekendgemaakt. Van Blerk werd geboren in Tilburg. Daar kreeg hij zijn eerste muzikale opleiding en gaf hij als kind concerten. Na het gym nasium studeerde hij aan het Amsterdams Conservatorium bij Willem Andriessen. Het eindexamen piano behaalde hij met Onderscheiding, voor zijn solistenexamen kreeg hij de Prix d'Excellence. Hij vervolgde zijn studie bij de pedagoog Yves Nat in Parijs. Gérard van Blerk trad met alle Nederlandse orkesten op, gaf concerten onder leiding van tal van beroemde dirigenten en begeleidde Nederlandse en buitenlandse operazangers. Ook gaf hij recitals in binnen- en buitenland en speelde hij veel ka- mermuziek. ANP ZWIJNDRECHT - Een 42-jarige vrouw uit Zwijndrecht is zondagochtend in haar woning aan de Laan van Nederhoven om het leven gebracht. Haar 44-jarige echtgenoot verklaarde tegenover de politie dat hij rond zes uur 's ochtends naar het toilet ging en gestom mel hoorde. Toen hij poolshoogte nam, zou hij door een onbe kende met gas in het gezicht zijn gespoten en neergeslagen. De man verloor hierdoor het bewustzijn. Toen hij terug ging naar de slaapkamer trof hij daar zijn vrouw zwaargewond aan. Zij overleed kort daarna, nog voox'dathet ambulanceper soneel axriveerde. Hoe de vrouw is omgebx-acht, wil de politie niet zeggen. Roofmoord wordt niet uitgesloten. ANP ROTTERDAM - De rivierpolitie heeft vrijdagavond in de Rotterdamse haven een 44-jaxige zeeman uit Kroatië aange houden op vei'denking van dx-ugssmokkel. Dat heeft, de politie zaterdag bekendgemaakt. De man bleek in het bezit te zijn van 67,5 kilo cocaïne. De par tij drugs werd door medewerkers van de douane ondekt tij dens een controle aan boord van een containerschip. Het vaartuig kwam uit Zuid-Ameiika. ANP Nieuwe partij wil zelfbestuur voor noorden van Nederland GRONINGEN - Een nieu we politieke beweging in de drie noordelijke pro vincies wil zelfbestuur voor Noord-Nederland. De partij in oprichting Nieuw Forum komt in op stand tegen de Neder landse staat. Die zou Groningen, Drenthe en Friesland als 'stiefgewest' behandelen. Belangrijk actiepunt wordt het ten goede laten komen van de aardgasopbrengsten aan het noorden. Nieuw Forum is een initi atief van mensen van di verse politieke signatuur. Oud-vakbondsvoorzitter T.J. Zanen van de FNV Noord zegt dat de bewe ging streeft naar autono mie. Hij wil een regionaal parlement met verre gaande bevoegdheden op het terrein van economi sche zaken, infrastruc tuur en ruimtelijke orde ning. Wat Zanen betreft zou het noorden zelfs zijn eigen belasting moeten heffen. „We willen geen afscheiding, maar het zelfbestuur mag ook geen folklore worden", vex-- klaart het PvdA-lid. Zanen en de zijnen vinden dat de regering het noor den ziet als een 'aanhang sel van de randstad'. „Een gebied waarvoor alleen maar een rol is weggelegd voor recreatie, toerisme en woongebied voor ge pensioneerden. Econo misch gezien richten alle aandacht en rijksmidde len zich op Schiphol, de Rotterdamse haven en de randstad", aldus Zanen. Nieuw Forum wil het 'breed levende ongenoe gen' in het noorden bun delen. Als regionale opi nion leaders het initiatief steunen, is de oplichting van een politieke partij volgens Zanen een optie. Het zou ook kunnen blij ven bij het geven van een aanzet tot de vorming van een noordelijk landsdeel, bestuurd door de geves tigde politieke paxiijen. Tot de initiatiefnemers van de partij behoren naast Zanen onder meer de Friese journalist D. Damsma en het voormalig Emmense raadslid B. Bu- walda. ANP Door de grachten trok een bont gekleurde vloot. foto Phil Nijhuis/GPD door Monique Brandt AMSTERDAM - Het moest natuurlijk een keer gebeuren. Al dat wulpse gedein, gespring en geswing op de ruim honderd boten die deze za terdagmiddag meevaren in de Canal Parade - het hoogtepunt van het tweede homofestival Amsterdam Pride '97 - kan niet onbestraft blij ven. Vlak bij de Amstelsluizen, pal voor Carré, gebeurt het. De bocht van de Prinsengracht naar het water rond de Stopera is een prachtig uitgedoste travestiet fataal. De naalddunne hoge hakken wiebelen steeds harder op het ui terste puntje van de voorplecht, het metersho ge kapsel zwaait nog eenmaal hulpeloos heen En daar kukelt madam, onder meewarige blik ken van duizenden toeschouwers, hóp, het smerige Amstelwater in. Texwijl de zo wi-eed onttroonde koningin zich krampachtig aan de voorplecht van het gam mele sloepje vastklampt, drijft haar konings blauwe mantel elegant achter haar aan. De evenzeer uitbundig in glitters gestoken vrien dinnen aan boord doen wat halfslachtige po gingen om de drenkelinge aan boox-d te hijsen, maar staan snel alweer vrolijk naar de op de bruggen verzamelde menigte te wuiven. Afgezien van deze onvrijwillige duik in de Am- stel verloopt de Canal Parade vlekkeloos en vooral feestelijk. Het is Koninginnedag, maar dan net een beetje anders. 'Gay pride, proud to be gay!', roept Neerlands beroemdste tx-aves- tiet Nicky Nicole texwijl onder het oog van vele tienduizenden toeschouwers prachtig versier- de boten - twee keer zoveel als voxig jaar - de Prinsengracht afvaren. Er is een schuit vol j on- ge cowboys - The Stetsons - die tussen de stro balen een keurig dansje doen op John Denvers Thank God I'm a country boy, er is een sloep vol verleidelijke Griekse krijgers, en kijk, daar vaart het levende kunstwerk Fabiola voorbij, gehuld in fel rood en groen, een grote bos bloe men op het hoofd. Winnaars Matrozen, sexy bouwvakkers, indrukwekkend gespierde indianen, soldaten en zelfs een le vend condoom dobbex'en langs. Bovenop de plecht van een roeiboot dansen twee j ongens in tijgervelletjes op housemuziek. De winnaar is echter het schip van lesbo-bar Vivelavie, waar op een bruidenpaar feest viert, vergezeld van een vrouwelijke bruidsstoet. Het gezelschap wint een beker en gesponsorde deelname aan de Love Parade die in augustus in Rotterdam wordt gehouden. Vooraf moesten de deelnemers een verklaring ondetekenen waarin werd gesteld dat seksuele handelingen of het vertonen van geslachtsde len verboden is. Volgens Siep de Haan van de organisérende stichting Gay Business Amster dam, was er geen onvertogen handeling te zien. De Haan is uiterst tevx-eden' over het vexioop van het homoweekeinde, waaiin door de hele stad feesten op straat en in de ki'oegen werden gehouden. Liesbeth List, Antonie Kamerling en Willeke Albexti verzorgden zondag de finale op het Stopera-plein. GPD door Marjolein Dekker DEN HAAG - De Commissie Gelijke Behandeling laat het aan de rechter over vast te stel len over welke periode vrouwen pensioenreparatie kunnen ei sen. Ze acht zich niet bevoegd te oordelen over verjaringstermij nen naar burgerlijk recht. Wel oordeelt de commissie dat het bedrijfspensioenfonds voor de detailhandel in strijd met de Wet gelijke behandeling heeft gehandeld, door na 8 april 1976 gehuwde vrouwen van deelna me aan het fonds uit te sluiten. De commissie sprak dit uit in de zaak van de Haagse schoon heidsspecialiste V. van Eyber- gen-Vexhoogt. Zij wex-kt al bijna 25 jaar in loondienst, maar kon tot voor kort geen pensioen op bouwen. Het pensioenfonds voor de detailhandel sloot tot. 1 januari 1991 gehuwde vrouwen Advertentie naturel, paprika of bolognese zak 200 gram van m E3 TOETJE MET ES ROOM 0 vanille of chocolade beker 200 gram van j8f^ EXPORT PILS A99 tray 24 blikjes a 0,33 liter van V&SG w ELKE DAG GOED NIEUWS uit, alsmede parttimers die twee dagen of minder werken. Het bestuur van het pensioen fonds, beheerd door Detam Pensioen Sexwices, besloot na een uitspraak van de Europese rechter in september 1994 met vijf jaar temgwerkende kracht, dus tot september 1989, de be treffende pensioenen te repax'e- ren. Ook de Haagse schoon heidsspecialiste koixxt daarvoor in aanmerking. Maar zij wil ook voor de jaren vóór september 1989 in het pensioenfonds wor den opgenomen. De commissie oordeelt dat het fonds tot 8 april 1976 dix'ect on derscheid tussen mannen en vrouwen maakte door gehuwde vrouwen uit te sluiten. En dat is, aldus de commissie, in strijd met de wet gelijke behandeling, In mei 1990 maakte de Europese rechter een einde aan de moge lijkheid van ongelijke behande ling bij pensioenen. Vervolgens bepaalde de Europese rechter in september 1994 dat vrouwen en paxitimers die in het verleden geen pensioen opbouwden om dat het fonds ze uitsloot, met te rugwerkende kracht tot 8 april 1976 alsnog recht hebben op deelname aan de regeling. Wel verklaarde het Europese Hof van Justitie toen de natio nale verjaringstermijnen van toepassing. In ons land woedt daardoor nu de strijd over de vraag of de verjaringstermijn 5 of 20 jaar is. De verwachting is dat de vx-aag tot voor de Hoge Raad zal komen. De zaak kan daardoor nog jaren aanslepen. Het pensioenfonds voor de de tailhandel zal verdere rechter lijke uitspraken afwachten. Mocht de rechter bepalen dat de ver j aringstermi j n 20 jaar is, dan zal het fonds zijn besluit her overwegen om de pensioenen met vijf jaar terugwerkende kracht te repareren. GPD ROTTERDAM - Dorst hebben als een paard. Die uitdx-ukking berust op waax-heid, zo weten enkele agenten van de Rotter damse politie sinds zondagmor gen. Ze probeerden een onver zorgd achtergelaten paard te drenken. Na 20 liter water had het dier nog steeds dorst. Het paard stond in een trailer in Permis. Het beest kon ook nog moeilijk staan omdat de trailer schuin tegen een helling gepar keerd stond. ANP Communistenjacht De voorzitter van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig- den, J. Martin, heeft onthuld dat meer dan duizend commu nisten en 'andere opstandige personen' uit de administra tieve diensten zijn ontslagen. 'Wij zijn nog maar pas begon nen', zo betoogde de opgeto gen Martin. Vrede in Indië Het Nederlandse leger heeft de politionele actie xn Neder- lands-Indië voorlopig ge staakt. Luitenant-gouver neur-generaal dr. H. van Mook gaf x-ond middernacht het be vel om de wapens neer te leg gen. Toch zei hij dat 'wij ons de ge wonnen veiligheid en vrijheid niet meer laten afnemen'. Sleepboot gelicht Twee bokken hebben zaterdag omstreeks 13.00 uur de Engel se sleepboot Fair Plav II ge licht. Dit schip was kortgele den gekapseisd voor de rede van Vlissingen. De Fair Play II is ter hoogte van de Oranjemo len aan de grond gezet om leeggepompt te worden. Illegale varkens De CCD heeft na een tiendaag se controle in de buurt van Roosendaal 38 illegale var kens inbeslag genomen. De ei genaren van de dieren waren niet in bezit van de vereiste machtigingen en aankoopver gunningen. Uitgever: W F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BKAxel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Middelburg van 08.00 tot 16.30 uur. Openingstijd Zierikzee van 8.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Bezorgklachten: maandag t/m vri|dag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur- Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar/356,50, franco per post 471,50; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting - losse nummers maandag t/m vrij dag 1,75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 1- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3