regio Eén lijn bedrijventerreinen Stadsmens ruikt aan het platteland Lot project vervoer aangepast sporten ligt bij gemeenten Reeks vernielingen in de kuststreek Steltkluut hoopt op behoud bos bij klooster Eurocad in Cadzand goed voor vijf gulden zeeland maandag 4 augustus 1997 z 10 Zeeuws-Vlaamse gemeenten streven naar gezamenlijke visie Glibberen en glijden op Zeskamp Familieberichten door Pascalle Cappetti KUITAART - Zeug Cathy ligt amechtig te hijgen in haar hok. Haar drie jongen sab belen verwoed aan de tepels. Zij hebben geen idee van de vele mensen en activitei ten om hen heen. De boerderij van de fa milie Verbruggen aan de Vitshoekdijk in Kuitaart is zondag het toneel van verha lenvertellers, insectenontleders en buxusknippers. Zo'n zeshonderd mensen grijpen de open dag" aan om kennis te maken met het leven op en rond de natuurlijke boerderij in de Oost-Zeeuws-Vlaamse polders. Vooral het pas aangelegde doolhof krijgt veel be langstelling. Voor de gelegenheid kunnen de kinderen van bergen stof een vogelver schrikker maken. Ook hebben ze het druk met het binden van stro tot een kip. In trek zijn ook de geserveerde poffertjes en het rollenbollen in de hooischuur. Voor natuurbeschermingsorganisatie De Steltkluut is de open dag een mooie kans om zich aan een breder publiek te presen teren. Enkele leden leiden de bezoekers rond door de kruidentuin en gaan op in- sectènzoektocht. Onder de microscoop ligt een zweefvlieg en een deel van een ui lenbal ter determinatie. Boerin Marian Verbruggen is blij met de hoge opkomst. Zij schept er veel genoegen in de mensen te laten zien wat je allemaal met eenvou dige landbouwprodukten kan doen. Zo laat iemand zien hoe je van wol, antropo sofische poppen kunt maken, een ander toont de kunst van het buxusknippen en weer een aiider vlecht graanhalmen tot kunstwerkjes. Voor het vierde achtereen volgende jaar stelt de familie de boerderij open voor het publiek. Steeds meer men sen weten het enigszins afgelegen plekje te vinden, vooral voor verjaardagspartij tjes. door Mieke van der Jagt GOES - Het lot van het project Vervoer Aangepast Sporten (VAS) ligt volledig in handen van de gemeenten Terneuzen en Oostburg. Van de Zeeuwse Stichting voor Gehandicapten beleid (ZSG) die het provinciale project begeleidt, hebben de ge meenten tot oktober de tijd ge kregen om over deelname, en de daarbij behorende bijdrage van 13 cent per inwoner, te beslis sen. Blijven Terneuzen en Oost burg zich afzonderen, dan is er volgens de ZSG geen sprake meer van een provinciaal pro ject en valt het doek. Het VAS-project is erop gericht gehandicapten in de gelegen heid te stellen aangepaste spor ten te beoefenen. Niet een gebrek aan gehandicapten sportvoorzieningen zorgt er voor dat gehandicapen vaak buiten de boot vallen, maar het vervoer naar trainingen en wed- strijden. Weliswaar voorziet de Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG) in een vervoers- regeling, maar daar zitten juist voor gehandicapte sporters nogal wat haken en ogen aan. Terneuzen en Oostburg hebben tot nu toe geweigerd aan de VAS deel te nemen. Een aanvankelij ke weigering van Tholen bleek op een administratief misver stand te berusten. Terneuzen en Oostburg vinden dat de WVG, waarvoor de uitvoering bij de gemeenten berust, voldoende mogelijkheden biedt voor ge handicapte sporters. Tijdsmarges Elvira Ardon, beleidscoördina- tor bij de ZSG, is het daar hele maal niet mee eens. „In de prak tijk blijken de tijdsmarges die het WVG-vervoer aankleven, frustrerend voor de sporters. In de WVG wordt op contract gere den en het kan weieens een half uur eerder of later worden. De sporters kunnen dus meemaken dat ze een half uur voor de wed strijd moeten staan blauwbek ken, of dat ze hun training moe ten onderbreken omdat het busje al staat te wachten. Bo vendien is de service bij de VAS veel groter. We werken met vrij willigers. Die helpen de mensen niet alleen uit de auto; ze lopen even mee, helpen bij het verkle den als dat nodig is, en dat soon! dingen. Voor de Oosterschelde- regio is uitgezocht hoeveel de regelingen onderling financiee' van elkaar verschillen. Hei bleek even duur." De belangrijkste reden om de VAS in stand te houden naast de WVG is echter de inkomens- toets die aan de laatste vastzit „Legio gehandicapten zitter net boven die grens en moeter derhalve alles zelf betalen. Ni hebben die mensen al zoveel ex tra kosten: voeding, aangepaste voorzieningen, het lidmaat schap van bepaald niet goedko pe verenigingen. Als het vervoei. dan ook nog duur betaald moei worden, kan dat gemakkelijk df reden worden om af te haken We zijn er juist op uit, de ge meenten ook, dacht ik, om ie-, dereen binnen de boot van de sa menleving te houden", aldu; Ai-don Reisvaerdig Beveland biedt elk wat wils door Marco van Barneveld HOEDEKENSKERKE Kraampjes voor goede doelen namen op rijstkorrels laten gra veren, vlechtjes laten maken et oude spullen. De braderie t< Hoedekenskerke bood het afge lopen weekeinde voor elk wal wils. Honderden mensen struinderi op het voormalige veerhaven- plein bij het Borselse doip langi de lint van kraampjes. Aan ht einde daarvan stonden enkel; kermisattracties en waren ter rasjes om van de zon te genie ten. Als altijd leverde de Stoom trein Goes-Borsele een bijdragt aan het festijn, waarbij de tre; nen ook het nieuwe Tractoren museum te Nisse aandeden.Oé werd een heuse Engelse dubbel dekker ingezet, waarmee met sen rondritten konden make: Verder was er veel muziek. Ze terdagavond was er op het hs venplein een groot feest met Li vemuziek en zondag was er ir een speciale tent wederom eer feestje, compleet met 'djen raoke'. Een medewerker van De Steltkluut geeft een lesje insecten vangen aan bezoekers van de open boerderijdag in Kuitaart. foto Peter Nicoiai door Pascalle Cappetti SLUIS-AARDENBURG - De Zeeuws-Vlaamse gemeenten streven naar de ontwikkeling van een gezamenlijk bedrijven terreinenvisie voor de streek. Zij willen de werving van nieu we bedrijven in de toekomst be ter op elkaar afstemmen, om te voorkomen dat bedrijven ge meenten tegen elkaar uit spelen. In opdracht van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Vlaanderen gaat het bureau Jonker Advies een on derzoek doen naar de gewenste situatie. Secretaris G. Christiaanse van het Intergemeentelijk Samen- werkings Overleg Zeeuws- Vlaanderen (ISOZ) geeft aan dat de wens om tot één bedrij venterreinenvisie te komen, is geformuleerd in het rapport 'Strategisch Plan voor Zeeuws- Klaptafel weg van camping HOEK - Onbekenden gingen er zaterdagnacht op een camping in Hoek vandoor met een klap tafel. De tafel stond die nacht onder een luifel van een caravan van een 36-jarige man uit Don gen. Traangas in beslag genomen TERNEUZEN - Een 21-jarige inwoner van Lille kreeg zater dagavond een boete van hon derd gulden. De man werd rond zeven uur aangehouden in de Van Bovenstraat in Terneuzen. Bij controle vonden de politie agenten een busje met traangas tussen zijn bezittingen. Drankrijder AXEL - Een 37-jarige inwoner van Zaamslag liep zondagmor gen op de Nieuwendijk in Axel tegen de lamp bij een alcohol controle. Uit de ademanalyse bleek dat hij ruim twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol op had. De inwoner van Zaamslag kreeg een rijverbod en een dagvaar ding voor rijden onder invloed van alcohol. Vlaanderen' dat in 1995 werd gepresenteerd. De werkgroep Regionaal Economische Dienstverlening heeft de ge meenten vorig jaar gevraagd een dergelijk plan op te stellen. Ook de provincie heeft in haar streekplan op de noodzaak ge wezen, Achterliggend idee is tot een efficiëntere invulling van de bestaande bedrijventerreinen te komen en mogelijke afstem ming bij de uitbreiding of komst van nieuwe bedrijventerreinen in de streek te bereiken. „Daar mee hoeft de gezonde concur rentie geen geweld aangedaan worden, want concurrentie tus sen gemeenten zal heus niet de wereld uit zijn, maar we doen ook geen dingen dubbel Zo kun je je voorstellen dat er, wanneer iedereen afzonderlijk opereert, nodeloos veel acquisitie wordt verricht", aldus Christiaanse. Uitspelen Door gezamenlijk op de markt te gaan en met een gevarieerd aanbod naar buiten te treden, wordt tevens voorkomen dat bedrijven gemeenten tegen el kaar uitspelen. „Dat is natuur lijk leuk voor die bedrijven, maar daar is de gemeenschap niet mee gebaat." Christiaanse verwacht dat in het onderzoek wordt bekeken welke bedrij venterreinen zich lenen voor be paalde typen bedrijven, welke mogelijkheden er voor bedrij ven in Zeeuws-Vlaanderen zijn, hoe de situatie er nu voorligt, ook op het gebied van de grond prijzen, en wat de gemeenten nu doen om nieuwkomers te lok ken, en waar uitbreiding is ge wenst. „Wat is er en hoe kunnen we samen optrekken", vat hij het onderzoek samen. De provincie heeft toegezegd - wanneer de regio besluit geza menlijk deze weg verder in te gaan - een bijdrage beschikbaar te stellen. Een aanvraag voor de helft van de kosten is inmiddels de deur uit. De Zeeuws-Vlaam se gemeenten moeten samen de andere helft betalen. De gemeente Sluis-Aardenburg buigt zich dinsdag 5 augustus vanaf 19.30 uur als eerste ge meente over het voorstel. De commissie Financiën/Algeme ne Zaken wordt dan haar me ning gevraagd over de gemeen telijke bijdrage van drieduizend gulden. Al 't werk in je leven, al je zorgen en plezier Daar was je tegen opgewassen Maar je ziek-zijn ontnam al je krachten In onze herinnering zal je altijd blijven leven Jij die zoveel van je zelf hebt gegeven. Met grote droefheid in 't hart, maar tevens met dankbaarheid voor alles wat hij voor ons gedaan en betekend heeft, delen wij u mede dat van ons is heengegaan, mijn lieve man, onze zorgzame vader, schoonvader, opa, broer, zwager en oom FLORIMONDUS PETRUS OCKÉ echtgenoot van Annie de Gardeijn in de leeftijd van 77 jaar. Wij zijn dankbaar voor de korte, liefdevolle verzor ging die hij in verpleeghuis 'De Stelle', afd. Boter bloem, mocht ontvangen. Schoondijke: A. Ocké-de Gardeijn Epe: Jenny van Hardeveld-Ocké Willy van Hardeveld Frangoise en Richard Oostburg: Carla Deij-Ocké Joop Deij Claudia en Marco Michel en Heidi Breskens: Piet Ocké Marleen Ocké-Buijze Mariëlle Angelique Mariska Breskens: Diana Fenijn-Ocké Bram Fenijn Jeffrey Dylan Familie Ocké Familie De Gardeijn Oostburg, 2 augustus 1997 Correspondentieadres: Van Ostadestraat 10, 4507 BW Schoondijke. De crematie, waarbij u wordt uitgenodigd, zal plaatsvinden op woensdag 6 augustus om 14.00 uur in crematorium 'Terneuzen', Bellamystraat 28c te Terneuzen. Zij die de crematieplechtigheid willen bijwonen worden verzocht om 13.45 uur aanwezig te zijn. De overledene ligt opgebaard in het mortuarium van het Antoniusziekenhuis te Oostburg. Gelegenheid tot afscheidnemen dinsdag om 19.00 uur in het mortuarium. Gelegenheid tot condoleren na de plechtigheid. Liever geen bezoek aan huis. Zij die geen rouwkaart hebben ontvangen, gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen. Lieve OPA Alles wat je voor me had kunnen doen heb je ge daan. Altijd dacht je aan me, vooral vier jaar geleden. Nu is het mijn beurt, om extra aan jou te denken. Opa, bedankt voor al die leuke jaren, en ik zal je nooit vergeten. Ik hou van je. Claudia door Pascalle Cappetti CLINGE - Clinge liep zater dagavond uit voor de jaarlijk se Zeskamp. Elf ploegen van zes personen traden aan op het oefenveld van de voetbalver eniging voor wat opnieuw een felle strijd beloofde te worden. De organiserende carnavals vereniging De Sloebers had ook dit jaar weer een nieuw spel bedacht. In het Pierre van Hooydonkspel maakten de deelnemers na een stevige aanloop een buikschuif over een met groene zeep inge smeerd plastic zeil. Wie het verste doorgleed, kreeg de meeste punten. Niet alleen deelnemende ver enigingen en een enkele fami lie waren goed vertegenwoor digd, ook het publiek was van de partij om hun lievelingen aan te moedigen. Op hét programma stonden naast het Pierre van Hooy donkspel, een eierrace, brand- weerspel, rode draadspel, stratenmakersspel en hang- en zaagspel. Voor dat laatste on derdeel moest een van de ploegleden zo lang mogelijk aan een ijzeren paal hangen. Ondertussen zaagden zijn of haar teamgenoten dat het een lieve lust was, zoveel mogelijk plankjes doormidden. De deelnemers van de zes kamp konden voor het eerst gebruik maken van de facili teiten van de voetbalvereni ging',- nu het terrein van De Sterre is omgetoverd tot bouwplaats. De winnaar in de zeskamp was carnavalsvereniging De Klep pies. Tweede werd carnavals vereniging De Meelzakken. De rij van drie werd gesloten door Tennisvereniging Game 78. Het buikschuiven op de zeephelling was een nieuw wedstrijdelement op de zevende Zeskamp in Clinge. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti BRESKENS - Vandalen richt ten afgelopen weekeinde veel schade aan bij vernielingen van verkeerslichten, lantaarnpalen en vlaggenmasten. In de nacht van vrijdag op zater dag moesten verschillende lam pen van de verkeerslichtinstal latie op het kruispunt Roofack in Breskens het ontgelden. Ook enkele verkeersborden nabij de kruising werden vernield. Enkele lantaarnpalen aan de Boulevard de Wielingen in Cad- zand-Bad waren zaterdagnacht het doelwit van de vandalisti sche praktijken van enkele jon geren. Onbekenden vernielden een Mercedes van een 20-jarige eigenaar uit Gorinchem. De zij kant van de auto die aan de Zee- kraalstraatinNieuwvliet stond, was bekrast, de bumper was ge deukt, bekrast en gescheurd en ook de Mercedes-ster was ver dwenen. De eigenaar van cam ping in Groede miste zondag morgen drie vlaggen. Om bij de vaandels te komen, was een zes meter lange lantaarnpaal waar aan de vlaggen hingen, uit het beton getrokken. Langs de Provinciale weg in Sluis waren zondag verschillen de bermpaaltjes en een ver keersbord uit de grond getrok ken. Een 29-jarige inwoner van Westdorpe ontdekte vrijdag avond dat de voorruit van zijn personenauto was ingeslagen. De auto stond geparkeerd aan het Steeland in Westdorpe. Een 18-jarige inwoner van Veldho ven kreeg zaterdagnacht een be keuring omdat hij er over de Ka- naalweg in Retranchement vandoor ging met een terras stoel. Een 21-jarige man uit Knokke-Heist en een 19-jarige Oostburger kregen een boete voor urineren op de Boulevard. door Pascalle Cappetti HULST - Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut hoopt dat de gemeente Hulst in de procedure rond de bouw van het nieu we Reynaertcollege rekening houdt met de monumentale bomen en oude eiken op het terrein van het Maristenklooster. De Stelt kluut gaat in grote lijnen akkoord met het plan, omdat het alternatief mogelijk veel er ger kan uitpakken, maar is er nog niet ge rust op dat ook het oude bos bespaard kan blijven. Secretaris L. Calle pleit ervoor dat in het ontwerp voor de nieuwe scholengemeen schap het geplande parkeerterrein achter de Zoutestraat enigszins naar het zuiden opschuift, naar de plek van het kaprijpe po- pulierenbos. Daarmee wordt aan een belangrijke voorwaarde - behoud van het oude bos aan de Zoutestraat - tegemoet ge komen. Ook hoopt hij dat de monumentale catalpa (trompetlinde) en paardenkastan- jes aan de voorzijde niet hoeven te sneuve len. De open ruimte van de weilanden tus sen het klooster en het verzorgingstehuis De Blaauwe Hoeve is volgens hem kenmerkend voor het gebied en moet dan ook in stand blijven. Aan de sloop van enkele waardevolle bomen aan de achterzijde van het klooster valt waarschijnlijk niet te ontkomen, omdat hier de nieuwe vleugel is voorzien, beseft Calle. Al met al is hij niet ontevreden over de uitwerking voor de school, zeker gezien het feit dat het vanuit cultuur-historisch oog punt, waardevolle pand - mogelijk met zijn broedende gierzwaluwen - blijft staan. Bebouwing In het verenigingsblad De Steltkluut geeft Calle daarnaast aan dat hij blij is met het besluit van B en W van Sas van Gent om het bos en de rand langs de Oostmolenkreek voorlopig niet te bebouwen. „De kurk kan van de champagne", zegt hij daarover. Ook de overdracht van enkele dijken in de kop van Ossenisse van Domeinen aan staatsbos beheer kan zijn goedkeuring krijgen. Staatsbosbeheer heeft toegezegd de iepen te beschermen, iets wat Domeinen steeds heeft geweigerd, en zo mogelijk opengeval len plekken te herplanten. Een inentcam pagne tegen de gevreesde iepziekte kost ongeveer 6500 gulden. De natuurbescher mingsorganisatie wil meehelpen hiervoor de middelen bijeen te brengen. Het bezwaar van De Steltkluut tegen de bouw van woningen in de tuin van het voor malige gezinsvervangende tehuis Ter Steene in Sint Jansteenis tot zijn spijt onge grond verklaard. Calle heeft zijn hoop nu gevestigd op de aankoop van een groen strook - waardoor een aantal waardevolle bomen bespaard kunnen blijven - door en kele omwonenden. door Wilma Valk CADZAND - Cadzandse be taalmiddel deze zomer, is vol gens Luc Tack, vdorzitter van het Comité Exposities Cadzand, de voorloper van de EMU. Een Zeeuws-Vlaams welkom voor de bezoekers van Cadzand. In juni werden bij de Neder landse Munt 10.000 exemplaren geslagen. Ze worden onder de bezoekers door de ondernemers verspreid en zijn in Cadzand goed voor rijf gulden „We hopen natuurlijk", aldus Piet de Keu- ninck, voorzitter van de Frisse Neuzen van Cadzand, „dat veel toeristen de munt als herinne ring meenemen." Op, de munt staat onder meer Comitas Gen tium, vriendschap van de volke ren. Hiermee willen de Frisse Neuzen aangeven, dat iedereen, maar ook iedereen in Cadzand welkom is. Zaterdag werd de vijfduizendste Eurocad uitge reikt aan L. E. J. Cuelenaere- Faes, wethouder van de ge meente Oostburg. Luc Tack, voorzitter van het Comité Exposities Cadzand, overhan digt de eerste Eurocadmunt aan wethouder L.E.J. Cuelenaere- Faes. foto Peter Nicoiai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 24