Jaap Verboom prolongeert titel Nieuwenhuijse heeft luxe-probleem NAC niet op te hoog gras! Philippine verrast in Mosseltoernooi Terneuzen simpel langs Aardenburg Ruim vijfduizend toeschouwers op slotdag van finale nationale menwedstrijd door Gerard Borgman ARNEMUIDEN - Wie durft nog te be weren dat de paardensport in Zeeland niet leeft? Na Indoor Zeeland en Jum ping Zeeuws Vlaanderen was het giste ren de beurt aan het derde Zeeuwse topevenement op paardengebied: de nationale samengestelde menwed strijd. Wederom was de belangstelling overweldigend. En bovendien leverde het slotstuk om de vaderlandse titel nog Zeeuws succes op ook. In de com petitie voor tweespan pony's schreef de torenhoge favoriet Jaap Verboom zijn vierde titel bij op zijn palmares. De 38-jarige inwoner van 's-Heer Arendskerke schoof gistermiddag even na drieën tevreden achter het bier. Ver boom had er ook alle reden toe. Het was alweer zijn vierde nationale titel, na 1993, 1994 en 1995. Maar ondanks de successen is Verboom nog niet verza digd. „Ik wil elke keer beter worden. Het is een beetje lullig om te zeggen dat ik de beste ben, maar in Nederland is het voorkomen van strafpunten mijn grootste competitie. Dat is de maatstaf of ik beter word. En dit jaar heb ik een extreem laag aantal strafpunten gekre gen. Mijn span zit nu pas, na bijna der tien jaar, aan de top." De titel was niet zijn enige reden tot vreugde. Het recreatiegebied De Piet zag gisteren zwart van de nieuwsgieri gen. „Half Arnemuiden is uitgelopen", stelde Verboom, die in Arnemuiden te vens in de weer was als voorzitter van de organiserende Stichting Goese Paardendagen. „Mijn voorspelling was dat zo'n 6.000 mensen dit weekeinde zouden komen kijken. Ik durf te bewe ren dat we dat zeker gehaald hebben." Een parkeerwacht staaft dit vermoe den. Volgens hem waren er alleen giste ren zeker 5.000 belangstellenden. Ruim drie keer zo veel dan vorig jaar. Bedrijvigheid Er viel ook behoorlijk wat te beleven voor de liefhebbers van de paarden sport. Tweespan pony's, tweespan paarden, vierspan pony's, vierspan paarden, tandems met paarden en po ny's Voor elk wat wils in deze samenge stelde wedstrijd. En wie het prestatie gerichte deel even wilde mijden, kon natuurlijk terecht in een van de tenten op het terrein. Voor een drankje of een schoteltje mosselen. Bij de kraampjes lagen verscheidene attributen uit de paardensport te wachten op nieuwe ei genaren en als aardigheidje liet de or ganisatie de prijzen - gedragen door parachutisten letterlijk uit de lucht vallen. Kortom: bedrijvigheid troef. Verboom: „Onder de toeschouwers bevinden zich veel dagtoeristen." En die willen natuurlijk Koetsier Jaap Verboom verdedigde zijn titel met verve. wel meer dan alleen maar paarden zien. „Over het algemeen zijn het wel dezelf de mensen die bijvoorbeeld ook bij In- door Zeeland aanwezig zijn", vervolgt Verboom. „Echte liefhebbers van de paardensport. Veel paardrijleraren, hoefsmeden. Buiten de toeristen heeft iedereen op de een of andere manier wel wat met de sport te maken." Overstap Veel springruiters, zo doceert Verboom, stappen op latere leeftijd over naar de menwedstrijden. „Wanner ze te oud zijn om in het zadel te zitten." Zelf maakte Verboom al op jeugdige leeftijd de overstap. Het springen achtte hij te gevaarlijk, zeker nadat een vriend van hem bij het springen het leven liet. „Daardoor had ik de schrik te pakken. Hoefde het springen voor mij niet meer. De charme van het mennen is het kne den van een team. Ik volgde eens een mentraining, daags nadat ik in Deurne had deelgenomen aan een wedstrijd. De docent vertelde dat hij dat weekein de allemaal topmenners had gezien. In Deurne. De koetsier slaagde er volgens hem in vier individuen, vier paarden, samen te smeden tot één goed lopend team. Ik zei toen: dank je wel. Dat was ik, gisteren in Deurne, haha." Toch kleven er ook nadelen aan deze tak van sport. „De laatste tijdzijn er te veel ongelukken gebeurd", weet Ver boom. „Meestal is dan het paard de du pe. De kunst is om beheerst hard te gaan. Als je één tiende te laat bent, kun nen er doden vallen." Verboom, eigenaar van eenpaardenbe- drijf, komt met een voorbeeld. „Drie weken geleden ging het er in Beekber gen verschrikkelijk aan toe. Dat was een wedstrijd, die nauwelijks door de beugel kan. De parcoursbouwer gaat er prat op dat Beekbergen bekend staat als een zwaar parcours, maar het was qua zwaarte en veiligheid gewoon op het randje. Een zware ondergrond, waardoor de paarden nauwelijks kracht over hebben wanneer ze bij de lastige hindernissen komen. Van de zotte Het resultaat: de organisatie in Arne muiden kreeg vijf afmeldingen binnen. Van menners, die na Beekbergen niet in Zeeland konden of wilden starten. „Vijf! Dat is toch van de zotte! Neem IJsbrand Chardon, de ex-wereldkam pioen. Twee van zijn paarden hadden gaten in hun heupen na ongelukken in Beekbergen. Daardoormoest hij afzeg gen." Maar waarom gaan de menners dan naar Beekbergen? De liefde voor het paard gaat bij de beoefenaars van de paardensport toch boven alles? Ver foto Lex qle Meester boom, instemmend knikkend: „Het kan niet anders. Jaarlijks zijn er in Ne derland tien wedstrijden, die meetellen voor het NK. Voor het klassement moet je aan acht wedstrijd deelnemen. Het is een rondtrekkend circus. Wanneer je veel wedstrijden in het buitenland hebt, wordt de keuze voor wedstrijden in eigen land beperkt. Het mencircus besloot het seizoen gis teren in Arnemuiden. Volgend jaar april gaat de stoet weer nationaal op pad. Met Verboom uiteraard. Hij zit nog boordevol plannen. „Een van de belangrijkste doelen die ik heb, is het invoeren van prijzengeld bij menwed strijden. De springruiters rijden regel matig met èen gewonnen Volvo naar huis, maar bij menwedstrijden moeten we het doen met een beker en een lint j e. En dat, terwijl ons niveau zeker niet la ger is en wij zeker niet minder voor de sport moeten doen." doorWim Broekhoven YERSEKE - Zondag-vierde klasser Philippine won in Yerse- ke verrassend het Mosseltoer nooi. De Zeeuws-Vlamingen wonnen verrassend van zater dag-tweedeklassers Bruse Boys (3-1) en Yerseke (1-0). Sluis, de vierde ploeg, die aan het toer nooi zou deelnemen, kon geen elftal op de been brengen en meldde zich vrijdagavond af. Voor de organisatie was de tijd tekort om een vervangende ploeg te strikken. Bruse Boys won de openings wedstrijd tegen competitiete genstander Yerseke ruim met 3- 0. Eric Bleiji (twee keer) en Leo Burger passeerden in het eerste half uur jeugd-doelman Ray mond Boone. Yerseke verloor vervolgens ook in een gelijkop- gaande wedstrijd van Philippi ne. Maarten de Groene scoorde de enige treffer. Titelverdediger Bruse Boys be gon dus met de beste papieren aan de slotwedstrijd tegen Phi lippine. De Zeeuws-Vlamingen kwamen echter via een kopbal van Harry Vermaire al snel op een voorsprong. Lex den Hamei zorgde eerst voor 0-2, voordat Johan Benard met een fraai schot na rust even de spanning terugbracht. Maarten de Groe ne profiteerde echter kort voor tijd van een verdedigingsfout, waardoor Philippine de wissel beker veroverde. Oostkapelle-Amstelveen 2-1: Zondag-tweedeklasser Amstel veen was op stage in Zoutelande en bleek een goede oefenpartner voor Oostkapelle. De thuisclub nam door Harro Hazelaar en Ri chard Verwey nog voor rust een verdiende 2-0 voorsprong. Am stelveen kon via een strafschop wegens hands nog wel terugko men tot 2-1, maar daarbij bleei het. Zierikzee-Mevo 4-0: De beide Zierikzeese teams, die ook in de beker nog tegen elkaar moeten uitkomen, openden het seizoen met een gezapige oefenwed strijd. Zierikzee was de betere ploeg, die door John van der Ha ve nog voor rust op 1-0 kwam Hans Lafeber, een eigen doel punt en in de slotminuut ex ZSC-er Eric-Jan Elenbaas zorgden voor de 4-0 eindstand. door Maikel Harte TERNEUZEN - De vriend schappelijke voetbalwedstrijd Alliance-Breskens werd afge last. De ploeg uit Roosendaal kon geen representief elftal op de been brengen en haakte af. Terneuzen opende de oefencam pagne met een eenvoudige 3-0- zege op Aardenburg. Ook Hul- sterloo won. De ploeg klopte het tweede Clingse elftal met 2-1. Terneuzen-Aardenburg 3-0: Zoals verwacht domineerde zondag-derdeklasser Terneu zen tegen het twee klassen lager spelende Aardenburg. Terneu zen, dit seizoen getraind door Middelburger Paul Telussa. kwam met veel nieüwe spelers het veld in. Opvallendste nieuwkomer was de van Sluiskil overgekomen aanvaller Danny van Velde. Met twee knappe goals leidde hij zijn ploeg naar een 2-0-ruststand. Na de hervatting viel Terneuzen terug en kon de bezoekende equipe van speler/trainer Hent Ottens wat meer tegengas ge ven. Tot kansen leidde dit echtet nimmer en een kwartier voor het einde leek Gavin Jones m een knappe actie de eindstand op 3-0 te gaan bepalen. De pat stond hem in de weg, maar Dan ny van de Velde reageerde attec: door in de rebound zijn derde treffer binnen te tikken. Hulsterloo-Clinge 2 2-1: li Nieuw-Namen begon Hulsten loo haar oefensessie met eet wedstrijd tegen Clinge 2. Hui-, sterloo had de hele wedstrijd hel betere van het spel en kwar voor de pauze op voorsprong door doelpunten van Mario Ver- meirssen en Stefano de Vos: 2-i De vele wissels eisten echte hun tol voor de thuisclub, wan het tweede elftal van Clinge ko: na de hervatting aardig meeko men. Verder dan 2-1, door eet doeltreffende vrije trap van Frans Rockven, kwamen de be zoekers niet. Hoek biedt prima verweer tegen Belgische tweedeklasser Cercle Brugge (0-4) door Gerard Borgman HOEK - Het vlaggenschip van het Zeeuwse voetbal presen teerde zich zaterdagmiddag aan het eigen publiek. Geheel comform de huisstijl: dus vol bravoure en zwanger van ver wachtingen. En waarom ook niet? De hoofmacht van HSV Hoek onderging deze zomer immers een flinke kwaliteits injectie. „We danken de sponsors voor het mogelijk maken van een se lectie, waarmee we ons met de topploegen kunnen meten", zo klonk het dan ook hoopvol uit de luidsprekers, voorafgaande aan de 4-0 nederlaag tegen Cercle Brugge. De conclusie na het oefenpotje tegen de degra dant uit de Belgische eerste klasse was duidelijk: trainer Adriaan Nieuwenhuijse mag de komende weken gaan stoei en met een heus luxe-pro bleem. Vleiende woorden Hoek, de grijze middenmoter van vorig seizoen, gaat de he mel bestormen. Met een stevig verbouwde ploeg. Grote na men te over, zo bleek bij de voorstelling aan het thuis publiek, waarbij de spelers keurig één voor één het veld betraden. Uiteraard ging de opkomst gepaard met vleiende woorden. Met name de nieu welingen kregen een warm onthaal. Zoals Mare Minnaert (21), terug na een jaartje NAC. En Ad Gladdines, de flamboy ante aanvaller', overgekomen van Veere. De meeste sympathieën van het Hoekse publiek mocht Da ve Gijsel omarmen. Aangekon digd door de speaker als een 'enfant-terrible', na een blau we maandag in België terugge keerd op het oude nest. Duide lijk tot groot genoegen van de Hoek-supporters, die de im pulsieve rasvoetballer luid keels welkom heetten. Logisch ook, want het zijn nog altijd de kleurrijke voetballers voor wie de echte liefhebbers naar het voetbalveld komen, en niet de fantasieloos spelende een heidsworsten. Helaas voor de kleine duizend aanwezigen bleef Gijsel zater dagmiddag in het treffen met Cercle Brugge aan de kant. Noodgedwongen. Een lichte schouderblessure. Ook Geert- jan de .Smet ontbrak. Hij brak vorige week op de training een middenvoetsbeentje. En Mario Harte, één van de drie keepers in de selectie van Hoek, miste het duel met de Belgische de gradant wegens vakantie. Het weerhield Nieuwenhuijse er niet van een veelbelovende elftal naar de gave piste te diri geren. Hoek startte met de vol gende spelers: De Letter (doel), Jos Kayser, Geert de Poorter, Leo Kayser, Bram Steenkiste (allen achter)F rank van Dam me, Patrick Naudts, Franky Standaert (allen midden) en Mare Minnaert, Jacky Lam bert en Ad Gladdines (voor). Een 4-3-3-opstelling dus, vol gens de favoriete strategie van de trainer. Nieuwenhuijse: „Ik wil verzorgd voetbal zien. Geen lange halen, maar op bouw van achteruit. In princi pe ga ik uit van 4-3-3, daar heb ik ook de spelers voor. Geertjan de Smet is de enige echte bui tenspeler, maar ik heb vijf man, die voorin kunnen spelen en die niet plaatsgebonden zijn," Het is het systeem van het pure voetbal. Optimale veldhJezet- ting, lekker aanvallend, zeker wanneer de libero voor de laat ste lijn verschijnt. Nieuwen huijse: „In de opbouw zal het nog wel eens fout gaan, maai de verdedigers komen zo in elk geval veel aan de bal. Dat heb ben ze ook graag. Veel balbezit levert vertrouwen op, het maakt ze sterker." Profetisch Eteleerde de oefenmeester hier zijn profetische gaven? Feit is dat zijn voorspelling luttele minuten later al waren be waarheid. Nadat Hoek ver rassend sterk had geopend - aanvallend, fel in de duels, ver zorgd spel - sloeg het blunder virus toe. Aanvankelijk zonder gevolgen, mede doordat Mid delburger Ai-jan Human naar het juiste vizier zocht. Daarna ging het snel. Eerst mocht Wim Kooiman ongehinderd tegen een voorzet aanlopen "(0-1). Vervolgens frommelde de Ar jan Human de bal met hulp van de Hoek-verdediging over de lijn en weer even later mocht Björn Renty de buitenspelval eenvoudig ontwijken. Dimitri Delporte tikte in het open doel lachend zijn ongetwijfeld makkelijkste treffer uit zijn loopbaan binnen (0-3). Hoek stelde daar geen uitge speelde kansen tegenover. De dreiging verdween, maar na de pauze opende de thuisploeg wederom voortvarend. Daar voor had Nieuwenhuijse zijn formatie behoorlijk door el kaar geschud. De Poorter bleef laatste man, maar kreeg Erwin Dek, Kurt Pacque en Peter Boei jan als frisse verdedigers om zich heen. Op de zijkanten van het middenveld mochten Mare Minnaert en Hubert van den Hemel het proberen, ter Geert de Poorter van Hoek (links) maakt het Arjan Human, de voor Cercle Brugge spelende Middel burger, lastig. foto Peter Nicolai wijl Ad Gladdines zich als diepste spits mocht verheugen in ondersteuning van Franky Standaert en de zeerbedrijvige Angelo Nijskens. En zie, de kansen voor de do minerende Zeeuws Vlamingen regen zich aaneen. Standaert, Minnaert (na fraai voorberei dend werk van Gladdines), de weer ingevallen Lambert, Nijskens, ze kregen allen goede scoringsmogelijkheden, maar scoorden niet. Vanuit buiten spelpositie zorgde Klaas Lesa- ge zelfs voor 0-4, vlak voor het scheiden van de markt. Nevelen Bijster veel waarde hechtte Nieuwenhuijse nietaande ver- liespartij. Na acht trainingen en een gewonnen oefenduel te gen een regioselectie was dit de eerste serieuze krachtmeting van Hoek, maar de contouren van de vernieuwde ploeg ble ven nog in nevelen gehuld. „Ik heb er nog heel weinig zicht op hoe het elftal er straks gaat uit zien", zei Nieuwenhuijse, een dikke maand voor het begin van de competitie. Een zekerheidje is de positie van Patrick Naudts. De Belg opereerde onder Nieuwen- huijses voorganger Johan Bal- legeer als laatste man, tot on vrede van de voetballer zelf. Naudts (32) achtte zich nog te jong voor de libero-positie en krijgt in het nieuwe Hoek zijn begeerde rol van spelverdeler toebedeeld. Nieuwenhuijse: „Patrick is een speler met veel temperament. Die heb je op het middelveld nodig. Hij is een voorbeeld voor de ploeg, daar om heb ik hem ook aanvoerder gemaakt." Voor de vaca nte p ost van libero zijn De Poorter, Pacque en in mindere mate Nijskens de ge gadigden. Duidelijk is dat Nieuwenhuijse nog het nodige kneed- en smeedwerk wacht. Hij kampt met een luxe-pro bleem, het mooiste uitgangs punt voor een trainer. „Vorig seizoen had Hoek een selectie van 17 man, dat bleek te wei nig. Ik weet dat ik spelers zal moeten teleurstellen, maar ik blijf ze voorhouden dat ik ie dereen nodig heb. Door schor singen en blessures zal ieder een wel aan spelen toekomen." Hoek - Cercle Brugge 0-4 (0-3). 21. Kooiman 0-1, 34. Huxnan 0-2, 42. Delporte 0-3, 89. Lesage 0-4. ScheidsrechterVan Haaften (Ka- pelle). Toeschouwers: 900. Earnest Stewart van NAC (rechts) troeft een speler van het Reimerswaal team af. foto Willem Mier: v 'I Eredivisieclub speelt met streekelftal Reimerswaal door Priscilla Godschalk HANSWEERT - Even leek het erop dat het oefenduel tussen het Reimerswaalse streekelftal en NAC niet zou worden ge speeld. Zaterdagavond, een uur voordat de partij zou beginnen, keurde de technische staf van de Bredase formatie het ongemaai- de hoofdveld van Hansweertse Boys af. „Het gras was te hoog. Daardoor kunnen spelers zich blesseren", was de reden. De Stichting Voetbalvrienden Hansweert, die het duel op po ten had gezet, nam adequate maatregelen. In een razend snel tempo werd het tweede veld ge maaid, de lijnen gekalkt en speelklaar gemaakt. Een kwar tier later dan was gepland, be gon de wedstrijd, die in een 8-0 overwinning eindigde voor de eredivisieploeg. Gedreven NAC maakte vooral in de eerste helft een gedreven indruk. De ploeg van trainer Herbert Neu mann creëerde een groot aantal kansen en benutte er vijf van. Het Reimerswaalelftal, dat on der leiding stond van Marcel de Nijs (de trainer van Hansweert se Boys), had weinig in te bren gen. Het eerste doelpunt viel al na vijf minuten. Vanuit een hoekschop, genomen door Mus tafa Aksit, maakte Richard Roelof sen de eerste van zijn drie doelpunten, die allemaal in de eerste helft zouden vallen. Een kwartier later tekende de spits voor nummer twee met een ferme kopstoot. Reimerswaal gaf NAC te veel ruimte, waar door de weer in genade aan genomen Edwin Gorter (de inmiddels naar FC Groningen vertrokken trainer Rijsbergen moest vorig jaar niets van hem hebben) ongehinderd het spel kon verdelen en zelf ook een paar keer uithaalde. Hij trof echter geen doel. Na de twee treffers van Roelofsen tekende Aksit voor twee doelpunten, waarvan één met het hoofd. Op slag van rust zorgde Roelofsen voor 0-5. De tweede helft was minder spectaculair. Bij NAC ging het tempo omlaag, waardoor het Bevelandse streekelftal de score binnen de perken kon houden. Alfred Schreuder zorgde voor 0- 6, Gorter maakte twee minuten daarna het zevende doelpunt en Anton Milicic stilde NAC's doelpuntenhonger al in de ze ventigste minuut: 0-8. Ook Reimerswaal «^punterde in de tweede helft enkele keren ge vaarlijk, maar tot doelrijpe gt< kansen leidde dat niet. Uitbli y ker in het streekelftal was Jin i' my Aschman, die erg veel we verzette. De Nijs was niet ontevreè P over het spel van het Reime'. V waal elftal in de tweede hei! v „Die was beter dan de eerst v Toen liepen we constant acht m de feiten aan. We leden voortd; t rend balverlies. Na de rust we dat iets minder. Waarschijn!; komt dit doordat de meest; zj nog niet begonnen zijn met to 2' nen. Ze missen inzicht en we-b strijdritme. NAC is al drie n V ken volop bezig. Wij hebbf S1 alleen vrijdag een keer getrair P Als we later in het seizoen dt h partij hadden gespeeld, dantf het misschien 5-2 geworden.'1° hadden dan meer weersta:^ kunnen bieden." Z( Coach Neumann was tevred;e( „We hebben veel nieuweling aj en die moetik inpassen. Daan neem ik dit soort duels Ook se eus. Volgende week krijgen' de eerste echte test, thuis te? Valencia", aldus Duitse oef? meester. Reimerswaal elftal-NAC 0-8 (0; 5. Roelofsen 0-1. 20. Roelofsen 24. Aksit 0-3, 37. Aksit 0-4. 41.1- lofsen 0-5, 52. Schreuder 0-6 Gorter 0-7, 70. Milicic 0-8. Sclu rechter: R. Bruinooge (Wemeti ge). Aantal toeschouxoers: 550-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 18