Greene ontstijgt de anonimiteit Human went snel bij Cercle Brugge Marion Jones in een flits naar wereldtop IJskonijn De Goey blijft altijd zichzelf Vroemen en Laros overleven schifting Attent optreden levert Maase finaleplaats op Wereldrecord volgende doel van nieuw Amerikaans sprintfenomeen door Pim van Esschoten ATHENE - Kamiel Maase had zijn doel simpel geformuleerd. De finale halen en niets min der. De missie slaagde na een attent gelopen tien kilometer. „En redelijk gemakkelijk. Nou ja, het deed wel pijn op het laatst," zei hij na zijn zesde plaats in z'n tweede tijd ooit (27.57,78). En wat betreft die veelbesproken, harde baan van Athene: „Na vijf kilometer dacht ik nog, het valt wel mee. Maar twee kilometer voor tijd voelde ik het wel. Door de wrij ving kreeg ik hete voeten. Haile Gebrselassie won de se rie met de Leidse atleet. Vragen wenste hij na afloop niet te be antwoorden, maar last leek hij niet te hebben gehad van de door hem gevreesde baan. De houder van het wereldrecord hep het grootste deel van de ra ce achter de rug van Maase, die de eerste kilometers op kop hep. „Ja, dat werd me een beet je opgedrongen. Ik vond het niet erg, want lopen in de bin nenbaan vind ik wel prettig. Ook toen daarna de versnellin gen van achter uit het veld kwamen, kon Maase steeds simpel volgen. „Ik heb het bord ook steeds goed in de gaten kunnen hou den, zag dat bij rondetijden van 66 en 67 seconden de man nen er vanachter moesten af vallen." Maas moest achtste worden voor een plaats in de fi nale (woensdag) en finishte dichter bij winnaar Gebrselas sie dan Julio Rey, de nummer zeven. „Het kan nog harder in de finale, maar aan de andere kant is een seconde per ronde ook wel veel." GPD door Frans Dreissen ATHENE - De pitbull rukte zich los van de ketting en gaf alle schreeuwlelijkerds eens flink van katoen. De 23-jarige Ame rikaan Maurice Greene hapte in de finale 100 meter gretig toe en schonk de sprint een nieuw ge zicht. 'Mr Confidence' ver trouwde volledig op zijn kwali teiten en ontsteeg met een tijd van 9.86 seconden definitief de anonimiteit. „Mijn volgende doel is het wereldrecord," aldus Greene, exponent van een nieu we Amerikaanse sprintgenera tie. Donovan Bailey (9.91), Tim Montgomery (9.94), Frank Fre dericks (9.95) en Ato Boldon (10.02) bogen diep voor de nieu we beul uit Kansas City. De geur van de nederlaag was bijtend en doordringend. Verhezen stinkt. Vooral op de 100 meter. Olym pisch- en wereldkampioen Do novan Bailey keek zuur. Hij verbeet de pijn van een lichte hamstringkwetsuur en een eer dere virusinfectie. „Ik ben de af gelopen weken bijna zeven kilo aan gewicht verloren. Dat wreekt zich. Gelukkig heb ik mijn wereldrecord nog. Ik ben strijdend ten onder gegaan. Meer kon ik niet doen. „IJs verdomme." Ato Boldon, het krachtpakket met de groot ste mond, koelde zijn overver hitte hezen. De pijn zat diep. Maar Boldon was wel de eerste om zijn clubmakker Greene te feteren. Samen met de belofte volle Amerikaan Montgomery knielden ze op de baan om in ge bed te verzinken. „Ik heb me af gelopen jaar min of meer over Maurice Greene ontfermd. Ik was gewaarschuwd. De mensen zeiden al: pas op met al je advie zen, want Greene wordt nu echt een bedreiging. Maar ik gun hem het succes van harte Progressie Maurice Greene is een sprint- rookie. Vorig jaar trad hij toe tot de stal van kampioenenkweker John Smith en sindsdien hjkt hij van succes verzekerd. Zijn pro gressie dit seizoen is opmerke lijk. De vrijgezel doorbrak de 10- en 20-secondenbarrière (100 en 200 meter) en was met viermaal 9.90 seconden tevens de meest constante topsprinter. „De switch naar trainer John Smith is de sleutel voor het suc ces. Ik had nieuwe inspiratie no dig, nieuwe ideeen," aldus Greene, die tijdens het vorige WK nog sneuvelde in de tweede schifting. De toekomst hjkt nu definitief aan de jeugd. Greene, die tussen de races door klaagde over kramp in het linkerbeen, brak alvast een lans voor de nieuwe, aanstormende sprintlichting. „We komen eraan. Montgome ry, Boldon en ik. We zijn de on derdanigheid van de afgelopen jaren zat. Ik heb bovendien be loofd om de Amerikaanse sprint nieuw leven in te blazen. En ik heb woord gehouden. "De sprint y Middelburger scoort tegen Hoek door Gerard Borgman HOEK - Het stond fraai en veel belovend op papier. Arjan Hu- man. Nummer negen. In de ba sisopstellingvan Cercle Brugge. Rudy Verkempinck, de trainer van de Belgische tweedeklasser, gunde weliswaar met name de jeugd speeltijd in en tegen Hoek. Maar toch. Het compliment mocht er wezen. „Arjan is één van de aangename verrassingen uit de voorbereiding", zei de trainer na de zege (0-4) op de za terdag-hoofdklasser. De 18-jarige aanvaller uit Mid delburg heeft het goed naar zijn zin in Brugge. Gedreven door een mislukte missie in de jeugd opleiding van Feyenoord, is Arjan Human bezig zijn her nieuwde kans in het profmilieu te pakken. Een kleine vijf weken voorbereiding heeft hij achter de rug, de overstap van Dau- wendaele naar Cercle Brugge is hem meegevallen. Human: „Aanvankelijk was het met name conditioneel heel zwaar, maar het gaat nu steeds beter. We hebben een hele gezel- Van Gaal presenteert boek over Ajax-jaren DEN HAAG - Louis van Gaal, coach van Barcelo na, heeft een boek ge schreven. Het heet „Mijn jaren bij Ajax" en wordt donderdag gepresenteerd. De verhandeling gaat over de zes bewogen jaren die Van Gaal als toptrai- ner bij Ajax doormaakte. Hij won in die fase onder meer landstitels en«Euro- pesebekers. Van Gaal ver trok aan het einde van het vorige seizoen bij de club. Momenteel verblijft Van Gaal met Barcelona op trainingskamp in Neder land, onder meer om wed strijden te spelen tegen AZ (gisteren, 1-2) en FC Twente. Donderdag, bij het vertrek naar Spanje, houdt de coach het boek ten doop op Schiphol. ANP F werd tot gisteren getiranniseerd door dertigers (Christie) en bij- na-dertigers (Bailey). „Het woord is nu aan de jongeren. De 100 meter in de atletiek is haast tot kunst verheven. „Het is pure dans-choreografie. Elke beweging moet tot in het klein ste detail kloppen," aldus Ato Boldon. Zijn juweeltje in het ooi- van Ato Boldon symboliseert vastberadenheid. Mike Marsh wil met zijn spierwitte schoenen aan zijn donkere agressie ver spreiden en verwarring zaaien. Maurice Greene huppelt op en neer van pure spanning. De se- ries zijn een formaliteit. Op Bol don na (9.87) gaat iedereen al vroeg in de remmen. Vervolgens wacht een lange nacht tot de halve eindstrijd en de uiteindelijke finale. De tien tellen van de waarheid. Vooraf gegaan door tal van rituelen. De verkleedpartij, het opbouwen van de spanning, de psychologie sche oorlogsvoering. Frank Fre dericks belichaamt stilte, vrede. Geen gehuppel of dijenkletsen. Hij is een ikoon. Hij program meert zich als het ware. Hij knielt, zet zijn vingers achter de lijn en wacht geduldig de start procedure af. Renpaard Bailey daarentegen is een ren paard. Hij briest, heeft iets van een vulkaan die op uitbarsten staat. De Canadees is doodsbe nauwd voor de onvolkomenhe den, die hem In de series zo kwetsbaar hebben gemaakt. Maurice Greene prevelt wat voor zich uit, doet een schietge bedje en staart door de tunnel van zijn gedachten naar de meet. Dan het startschot, de ex plosie. Spieren spannen en drei- ,gen te scheuren bij zoveel bruut en bombastisch geweld. 9.86 se conden. Een flits en een zucht en het is voorbij. Het verwachte vuurwerk, een wereldrecord, blijft echter uit. „Ik heb sinds 22 september, de dag dat ik bij John Smith kwam, elk etmaal kei hard gewerkt. Ik zie de wereld titel als een bekroning. Maar dit is slechts het begin. Dat wereld record komt er heus wel. Ik denk al heel gauw." GPD lige groep en ik merk dat ik me optrek aan het hoge niveau. Ik ben hier op profniveau bezig. Al bijna vijf weken lang, continu voetbal. Dat wilde ik graag, daarom ben ik ook niet naar Hoek gegaan." Balvaster In een dikke maand heeft de vooruitgang grote vormen aan genomen. „Op de training gaat het steeds beter. Ik krijg vaker ballen aangespeeld en laat zelf ook meer zien. Ik ben balvaster geworden en rustiger aan de bal. Het gaat allemaal sneller dan ik zelf had verwacht. Anderen, met name mijn vader, hadden het wel verwacht. Maar ik had er minder vertrouwen in, dacht dat de overgang groter zou zijn." Human overtrof ook de ver wachten van Rudy Verkem pinck, de 31-jarige aimabele oefenmeester van het gedegra deerde Cercle. „Arjan heeft me verbaasd. Hij is een van de aan gename verrassingen uit de voorbereiding. Hij maakt enor me vorderingen, bijvoorbeeld qua passeerbewegingen. Arjan is fysiek enorm sterk, heeft het lichaam van iemand van 25. Hij is een echte winnaar. Het enige wat nog ontbreekt is de final- touch, de koelbloedigheid in de afronding." Dat bleek zaterdag tegen Hoek. Human speelde sterk in de com binatie, was nauwelijks van de bal te krijgen, toonde een goed spelinzicht, stond telkens op de juiste plaats, trof één keer doel, maar liet ook drie riante kansen onbenut. „Ik denk dat het toch met het hogere niveau heeft te maken", zocht de spits naar oor zaken. „In de tweede klasse bij Dauwendaele kon ik een bal drie keer aannemen, even rustig kijken en dan schieten. Hier moet alles in één keer. Maar op de trainingen merk ik dat ik ook op dit gebied vooruit ga." Kerstmis „Door die gemiste kansen kijk ik heen", zei Verkempinck. „Het scoren komt wel. Arjan moet ge woon doorgaan met hard wer ken. Hij heeft een contract voor de tweede selectie en zal bi] het begin van de competitie ook een stapje terug moeten doen. Maar we gaan hem dit seizoen zeker gebruiken. Een plek op de bank zit er zeker in. En wellicht staat hij met kerstmis wel in de basis. Dat ligt aanzijn eigen evolutie." zie ook pagina 18 Maurice Green laat iedereen zijn tong zien bij de 100 meter sprint. Donovan Bailey, Franky Fredricks (achter Bailey), Tim Montgomery en Ato Boldon (van rechts naar links) hebben het nakijken. foto Ch risto ph R uckstu h I door Pim van Esschoten ATHENE - De debutante bleek bestand tegen de druk van de fa- vorietenrol. Wat goed is komt snel. Razendsnel soms. Na een voorbereiding van nog geen vier maanden schoot Marion Jones op een opmerkelijke koele en winderige avond naar het we reldgoud op de honderd meter. Een flits van slechts 10,83 sec. Toch was er even twijfel over haar zege. Vooral omdat de Ukraïnse verrassing Pintusevi- ch na haar sterke slotmeters zich de winnaar waande. Een halve baan verder kwam de ont nuchtering, De twijfelende Jo nes stak pas na de officiële me dedeling van de stadionspeaker de armen in de lucht. Aan de overkant van de baan zakte Pin- tusevich ineen. Voor heel even dan, de teleurstelling was snel verwerkt. Dolgelukkig met haar tijd (10,85) en het zilver, richt ze zich nu op de 200 meter. Pintusevich bleek de bedreiging voor Jones, waar Merlene Ottey mocht worden verwacht. Maai de 37-jarige Jamaicaanse be zweek onder de druk. Ze ver speelde veel van haar energie door na de eerste, valse start zo'n zestig meter vol door te sprinten. Pas toen merkte ze haar misser. In de race werd ze zevende. Ottey kansloos en Gail Devers, Irina Privalova en Gwen Tor- rence afwezig. De sprint bij de vrouwen toont in het post- olympisch jaar met Pintusevi ch, de nummer drie Fynes (Ba- hama's) en vooral Jones andere gezichten. En Jones zei gisteren al „de komende jaren op dit ni veau te blijven". Trevor Graham, haar coach, voorspelt een grootse toekomst voor Marion Jones (22). „Ze zal een ster in de atletiek worden. Vergelijk haar maar met Carl Lewis." Dat is nu net wat de 22- jarige Jones liever niet heeft. Ze wil Marion Jones zijn en blij ven. Maar de 'flyer' die ze is, met die zo natuurlijk ogende pas, lijkt ze het vrouwenlijke evenbeeld van King Carl. En net als bij de negenvoudig olympisch kampi- Marion Jones. oen combineert ze sprint en ver springen. Maar jumpshot en reverse-dri fa ble zijn bij Jones beter ontwik keld. Vier jaar lang gaf zij de voorkeur aan basketbal op de universiteit van North Caroli na, waar ook Serge Zwicker tot maart dit. jaar furore maakte. Als spelverdeelster van de Tar Heels pakte ze in seizoen '93/'94 zelfs de titel bij de universiteits- ploegen. En dat telt in de Ameri kaanse sportcultuur. Jones is een nieuwe ster, een sportvrouw met een verleden en een veelbe lovende toekomst. GPD Johnson woedend over verandering dopingreglement ATHENE - Michael Johnson heeft bij de wereldkampioen schappen atletiek in Athene hard kritiek geuit op de nieuwe regelgeving over doping door de overkoepelende federatie, de IAAF. De titelverdediger op de 400 meter noemde de lichtere straf fen een stap terug. Donderdag besloot de IAAF gebruikers van anabolen na een eerste vergrijp niet langer voor vier, maar voor twee jaar te schorsen. „Ik ben tegenstander van deze maatre gel", zei de tweevoudig olym pisch- en wereldkampioen. „Vroeger wist iedereen die werd betrapt zeker dat hij één keer de Olympische Spelen zou missen. Dat was een terechte straf. Dit lijkt nergens op RTR door Paul van den Bosch LONDEN - Dat Ed de Goey strafschoppen kan stoppen, had hij een week eerder bewezen. Drie stuks liefst tegen Newcast le United, tijdens het Umbro- toernooi in Liverpool. Een commercieel niemendalle tje, vergeleken bij de Charity Shield, waarin De Goey gister middag zijn visitekaartje had kunnen neerleggen op het heili ge gras van Wembley. Eén-één na negentig razendsnelle, maar nauwelijks onderhoudende mi nuten tegen kampioen Man chester United; daarop volgde meteen de strafschoppenserie. Niet alles dat Ruud Gullit aan raakt bij Chelsea verandert in goud. Voor De Goey was dit keer geen heldenrol weggelegd. En omdat zijn teamgenoten Sin clair (gestopt door Schmeichel) en Di Matteo (over) misten, bleef Gullit verstoken van een tweede prijs. Aan Ed de Goey lag het niet. „Hij heeft weinig te doen ge had," vond Gullit, die ondanks zijn fysieke ongemakken in voetbaltenue op de bank had plaatsgenomen. „Net als Sch meichel trouwens. Dat tekende de wedstrijd. Het was een fou- tenfestival, eigenlijk was het helemaal niks." Maar wel in een ongekende am biance. „Dan kun je toch zien dat de Super Cup in Nederland niet veel voorstelt," vergeleek De Goey. „Die leeft ntet zoals hier. Het was ongelooflijk zoals dat stadion tekeer ging. De ene helft rood, de andere helft blauw. Dat zijn dingen waar je als voetballer toch wel van droomt, ja." Hij wilde er maar mee zeggen dat het deze zomer de verstan digste keuze uit zijn carrière is geweest om de vertrouwde Kuip te verruilen voor het avontuur op Stamford Bridge. Om na zeven jaren zijn horizon te ver breden in het voetbalmaffe En geland. Als enige was hij een meubelstuk geworden bij Feye noord, 'zijn' club waar hij echter niet alles meer met de mantel der liefde wilde bedekken. Hij geniet in Londen, zegt hij. Van de aandacht, van de ambi ance, de fans. Maar hij geniet van binnen. Aan zijn lijf nog al tijd geen polonaise. Een groet naar de supporters, een gebalde vuist bij een Chelsea-doelpunt. Hij toonde de ingetogenheid die zo vertrouwd is na al die jaren in de Kuip. Het is die kalmte, die o zo herkenbare kalmte. Dat is wat De Goey typeert. Alsof dit niet het kolkende Wembley was, alsof hij niet zijn vuurdoop on derging als doelman van Chel sea, misschien wel het allerbe langrijkste in het leven van al die duizenden fanaten in het blauw op de tribunes. „De afgelopen dagen en weken heb ik hier heerlijk getraind, mijn wedstrijdjes gespeeld," zei De Goey. „Ik zat gewoon goed in mijn vel, voelde me heel goed. En dat is dan mijn grote kracht, dat ik dan ontspannen kan kee pen. Ook al is het dan hier op Wembley, in dit stadion." De Goey keepte koel en solide, was alleen kansloos bi] de knik kende kopbal van Ronny John- sen, waarmee Manchester Uni ted in de tweede helft de 1-0 van Mark Hughes wegpoetste. Het waren eigenlijk twee identieke doelpunten: vrije kopballen in overvolle strafschopgebieden. „Ook dat was tekenend," vond Gullit.Zeker als je door een lo terij verliest." Bij het betreden had De Goey binnen een mum van tijd zijn vrouw op de bomvolle tribunes ontdekt. Binnenkort steekt ook zij het Kanaal over, een niet te onderschatten factor in het le ven van De Goey. Meteen na de laatste strafschop volgde het onderonsje met Gullit en inval ler Jordi Cruijff. De Hollandse enclave gisteren op Wembley, waar ondanks de peperdure vreemdelingenlegioenen een oer-Engelse wedstrijd werd op gevoerd. In dit geval in de on aantrekkelijke zin van het woord. GPD Groningen en Cambuur spelen duel in de gevangenis VEENHUIZEN - Cam buur en FC Groningen hebben zaterdag toch hun onderlinge oefenwed strijd gespeeld. Dat gebeurde achter de ge vangenismuren van in richting Bankenbosch in Veenhuizen. Het duel was in het diep ste geheim voorbereid. De wedstrijd eindigde in 2-2. Het duel zou aanvankelijk in Roden plaatshebben. Burgemeester Verkerk verbood de wedstrijd ech ter. Hij was bang voor rel len. ANP door Pim van Esschoten Marcel Laros in actie tijdens de 3000 meter steeple. Met Simon Vroemen plaatste hij zich voor de halve finale. foto Soenar Chamid/WFA ATHENE - Simon Vroemen voelde de faalangst. „In de series eruit, dat is een af gang. Het geeft negatieve druk." Marcel Laros herinnerde het zich maar al te goed van Goteborg, het WK van twee jaar te rug. „Ach, die series kom ik wel door," dacht hij destijds. Het pakte anders uit en ook Laros voelde zo de schrik voor een roemloos einde op een vroege zondagmor gen. Daarom was er bovenal opluchting, dat beide steeple-lopers de eerste schif ting overleefden. Vroemen deed het met overtuiging, Laros met een gelukje. Sprintend om de zesde en laatste kwalificatieplek met Antones Vouzis, zag de Bredase atleet de Griek over de laatste hindernis vallen. Latei- bleek ook de achtste plaats in zij n serie ge zien de tijd nog voldoende was geweest voor de halve finale van vanavond. Maar dat was achteraf. Door de valpartij van de Griek oogde de grimas bij Laros plotse ling als een glimlach. Vaak heeft hij de pech, nu zat het hem eens lekker mee. Maar het kostte Laros moeite tevreden te zijn. Hij hoopte dat de stijgende lijn van de afgelopen weken zich zou vertalen in een overtuigende race. „Maar het was niet'su- per wat ik deed." Om half vijf was de wekker afgelopen in hun hotelkamer, vier uur voor de race. Vroemen zag bij zijn aankomst op het in- loopveld tot z'n verbazing hoe Moses Kip- tanui zich niet echt prepareerde op zijn steeple-serie, maar het Keniaans trio op de vijf kilometer nog liep te trainen. Op vallend was ook hoe rustig de drievoudig wereldkampioen zich in de serie hield. Hangend achter in het veld, in de laatste ronde haast achteloos versnellend. De Utrechter zelf was blij dat hij de laat ste ronde niet meer hoefde aan te zetten. Op het grote tv-scherm in het stadion kon hij zien dat z'n'vierde plaats onbedreigd bleef. De pijn zat op dat moment al flink in de benen. „En als je langzamer gaat lopen, ga je bij elke balk tijd verliezen." Vroemen kwam uit op 8.28,96, Hij zou be gin dit seizoen verheugd over zo 'n Lij d zij n geweest. Maar sinds hij vorige maand tij dens de Papendal Games onder de 8.22 dook en een week later in Hechte! zelfs op 8.19,16 uitkwam, is de tijd van Athene 'gewoongeworden. Wat in de halve finale mogelijk is, kunnen Vroemen en Laros echt niet zeggen. „Maar de druk is anders. Geen faalangst, maar de spanning om te presteren," aldus Vroemen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13