De leukste zijn die reuzenposters PZC Contrasten tussen vader en dochter zeeland 11 Vrouw gewond bij val door glas Goed gevulde beurs gestolen Inbraken in Oost-Souburg Drankrijder botst tegen boom Auto's gestolen in kustplaatsen Duo ontvreemdt aanhangwagen Verrekijker nodig bij reddingsdemoestratie kunst cultuur agenda lezers schrijven Binnenstad maandag 4 augustus 1997 door Mieke van der Jagt De halve Wilhelminapolder zou je ermee kunnen volleggen. Dui zenden vierkante meters filmposters liggen netjes opgevouwen in dozen en op stapels bij de familie Schmid in Goes. Het is een toevallige hobby. Vijftien jaar geleden kon I. Schmid een partij oude filmposters kopen, hij verdiepte zich in hun geschiedenis en verzamelde er nog een heleboel bij. „Niet zozeer uit filmgekte, zulke overdreven bioscoopbezoekers zijn we helemaal niet. Het is meer de com binatie van grafische kunst, fotogra fie, geschiedenis en populaire cultuur, die de posters zo aantrekkelijk maakt. Bovendien geven ze een fraai beeld van een tijd die wij intens hebben be leefd. De meeste posters zijn uit de ja ren vijftig, zestig en zeventig." Tegenwoordig kun je van iedere film die uitkomt een poster kopen. Vroeger was dat anders. De kleinere posters, van normaal posterformaat tot lap pen van 120 bij 160 centimeter en zelfs 2 bij 2 meter, werden door de distribu teurs verspreid voor de vitrine-kas ten. Als de film terugging, gingen de posters mee. De allergrootste posters, tot 6 bij 3 meter, waren bedoeld voor het plakwerk. Met lijm werden ze over elkaar geplakt op de hoge gevelbor den. Van de grootste werden er niet al leen de minste gemaakt, de meeste er van gingen ook verloren. „Die zijn dus het meest zeldzaam, vooral als het over een film gaat die veel heeft gedraaid, Dat ze bij een flopfilm met een overschot aan pos ters bleven zitten, is logisch. Daarom is een grote plakposter van een kas succes een mooi bezit voor een verza melaar." Schmid rekent de grote gele plakposter van Lawrence of Arabia tot de zeldzaamste in zijn collectie. In zijn geheel kan het affiche niet eens in de, toch ruim bemeten, huiskamer lig gen zonder kasten te verzetten. „Je kunt wel snappen waarom we nog niets uit de verzameling in huis heb ben opgehangen. Veel posters zijn ui terst decoratief en sfeervol, maar ont zettend groot." De verzameling van de familie Schmid omvat vooral posters van Amerikaanse, Engelse, Franse en Ita liaanse films. „Het meeste is Holly wood, al heb ik ook Franse affiches van Amerikaanse en Italiaanse films. Posters van voor de oorlog zitten er niet bij, die koop je niet meer voor tienduizend gulden, en hetzelfde geldt voor Oost-Europese en Russi sche posters. Ze zijn vreselijk duur en vreselijk zeldzaam. Maar ook heel mooi. Het verschil tussen Oostblok- posters en westerse filmaffiches, zie je Schmid en C. Schmid-Teekamp met twee van de kleinere posters. meteen. De laatste hebben een ont wikkeling doorgemaakt, in fotogra fie, grafische vormgeving en belette ring, waaraan je meteen kimt zien uit welke tijd zo'n film stamt. De Oost- blokposters zijn bijzonder artistiek, minder gericht op effect en veel min der volks. Maar voor mij is dat ook weer de charme van de Hollywood filmposter. Het is toch een volkscul tuur, de posters spreken een taal die door iedereen verstaan wordt. Schmid zou zijn verzameling best eens ergens tentoon willen stellen, maar stuit daarbij toch steeds op praktische problemen. Geen ruimte is groot genoeg voor een behoorlijke greep uit de collectie. „Vroeger, ik was leraar op het Sint Willebrordcollege in Goes, hingen we tijdens de film- week altijd een stel van die posters op. Dan kwam je meteen in de goede sfeer binnen. Misschien kan ik nog weieens wat betekenen voor een festival, of zo, maar een echte tentoonstelling zie ik er niet van komen." De familie verzamelt rustig door, al hebben de hedendaagse koopaffiches hun belangstelling niet. „Als ik iets kan kopen wat ik niet heb, doe ik het, maar ik verkoop ook weieens wat. On langs heb ik een paar van die grote dingen verkocht aan mensen die een biljartzaal exloiteren. Dat is zo prach tig geworden, die platen komen fan tastisch tot hun recht in die ruimte. Op zo'n manier zie je ze ook nog eens in hun geheel en een ander heeft er ook lol van. Ik heb er ook weieens ver kocht aan mensen die er hun wand mee hebben bekleed en aan het film museum, niet te vergeten. Bij mij lig gen ze in dozen en eigenlijk zijn ze na- foto Willem Mieras tuurlijk bedoeld om naar te kij- ken.Dat gebeurt toch nog regelmatig. Dan worden de platen op de grond uit gelegd en herleven voorbije decennia. „Als je eenmaal begint, kun je haast niet meer ophouden" Al in- en uitvou wend tovert Schmid de nostalgie op de vloer: een dramatisch zwart, wit, blauw van Gli Amanti, met Mastro- ianni en Dunaway, Zinderend geel met het silhouet van Peter Fonda van Easy Rider, de naam van Jack Nichol son nog in kleine lettertjes en geen en kele vermelding van Karen Black, en de snijdende flits van A Clockwork Orange, waarop Malcolm Mc Dowell het mes toont waarmee Kubrick een uitsnede maakte van de toekomstige samenleving. VLISSINGEN - Een 50-jarige vrouw uit Vlissingen is zater dagavond gewond geraakt aan haar buik en haar been toen zij struikelde en door de glazen deur van een café aan de Hercules Segherslaan in Vlissingen viel. Dat gebeurde even voor mid dernacht. De vrouw is opgenomen in het Ziekenhuis Walche ren in Vlissingen. MIDDELBURG - Uit een winkel aan de Vrijlandstraat in Middelburg is vrijdag een portemonnee met daarin enkele duizenden guldens gestolen. De portemonnee is vermoedelijk meegenomen door een klant. OOST-SOUBURG - De bewoners van een woning aan de IJs- selstraat in Oost-Souburg hebben zaterdag bij de politie aan gifte gedaan van inbraak in hun huis. De inbraak moet heb ben plaatsgevonden tussen 20 juli en 2 augustus. De bewoners zijn in die periode op vakantie geweest en ontdekten de in braak bij thuiskomst. De buit bestaat uit een videorecorder, een decoder voor de televisie, een cd-speler, een telefoon en een antwoordapparaat. De waarde van de spullen is niet bekend. Uit een woning aan de Ritthemsestraat in Oost-Sou burg is vrijdagnacht bij een inbraak een tas met inhoud gestolen. Het is onbekend hoe de dader is binnengekomen. Diezelfde nacht is ook ingebroken in een woning aan de Schuitvaartgracht in Vlissingen. Daar zijn audio- en video apparatuur ontvreemd. BIGGEKERKE - Op de Klaassesweg in Biggekerke is zon dagochtend vlak na vier uur een 33-jarige bestuurder van een personenauto met zijn wagen tegen een boom gereden. De man, afkomstig uit Drachten, verklaarde tegen de politie 'iets' over de weg te hebben zien lopen. Hij wilde daarvoor uit wijken, maar raakte toen de macht over het stuur kwijt. Hij belandde met zijn wagen tegen een boom. Het voertuig raakte totaal vernield. De Drachtenaar bleek bovendien onder in vloed van alcohol te verkeren. Hij blies 565 microgram Alter, de limiet ligt op 220. De man kreeg een boete en dagvaarding uitgereikt en mocht de eerste zes uur niet meer rijden. OOSTKAPELLE - Vanaf een parkeerplaats aan de Berken laan in Oostkapelle is vrijdagnacht een Duitse personenauto gestolen. Het gaat om een Mercedes-Benz 230 TE. De wagen heeft het kenteken NE-XT-232. De waarde is onbekend. In Westkapelle is diezelfde nacht eveneens een Duitse personen auto gestolen. Ook daar ging het om een Mercedes-Benz. De donkerblauwe wagen, type 280 E, heeft het kenteken ME-JD- 453. De auto stond geparkeerd op een parkeerterrein aan de Bucksweg. De waarde ervan is onbekend. In de Warwijkse- straat in Veere is zaterdag geprobeerd een auto te stelen. Het bleef bij een poging. Het portier was opengebroken en het contactslot vernield, maar de auto is niet meegenomen. SEROOSKERKE (W) - Twee mannen uit Hapert en Tilburg zijn zaterdagnacht in Nieuwerkerk op Schouwen-Duiveland aangehouden omdat zij een gestolen aanhangwagen achter hun auto hadden hangen. Die aanhangwagen was eerder op de avond, rond half tien, gestolen vanaf een terrein aan de Domburgseweg in Serooskerke, Walcheren. Tegen de mannen is proces-verbaal opgemaakt. Daarna mochten zij weer ver trekken. De aanhanger is terugbezorgd bij de eigenaar door Pascalle Cappetti NIEUWVLEET-BAD - Een ver rekijker is zaterdag geen over bodige luxe. De hevige rookont wikkeling is nog wel van grote afstand te zien, maar wie tevens wil zien hoe de leden van de red dingsbrigade of de strandwacht een drenkeling aan boord van de boot brengen, heeft niet genoeg aan een stel goede ogen. Op het strand van Nieuwvliet- Bad zijn zaterdagavond enkele honderden mensen verzameld voor een grote reddingsdemon stratie van de Oostburgse 1 strandwacht, reddingsbrigade, KNRM, sleepboot Albatros, res cue Vlissingen en politie te wa ter. Dranghekken houden de menigte in bedwang. Het mooie weer, in combinatie met het feit dat er die avond weinig andere activiteiten en festiviteiten in de omgeving zijn, trekken vele toeristen en inwoners van de streek naar het strand. Actie Voor de toeschouwers blijft er echter genoeg over om te zien. De strandwacht en reddingsbri gade komen allereerst in actie om een surfer in nood op te pik ken. Daarna komen drie cata marans om onduidelijke reden op hun kant te liggen. De zeilers zijn overboord geslagen en aan de hulpdiensten is de taak, de bemanningsleden te redden en boten overeind te krijgen. Met hulp van luidsprekers wordt een verslag aan het pu bliek gegeven. Dat is nodig ook, want anders is nauwelijks te volgen wat er pi-ecies op het wa ter gebeurt. Tussendoor klinken de oproepen over de portofoons en marifoons over het strand. Het geeft een aardige indruk van wat er zoal bij dergelijke ac ties komt kijken. De omroeper benadrukt dat het werk van de strandwacht in niets lijkt op dat in de Amerikaanse televisiese rie Baywatch. Brand Dan is er paniek aan boord van de sleepboot Albatros. Brand in het stuurhuis. Zes personen springen overboord om aan de vlammen te ontkomen. Een van de bemanningsleden aan boord is zwaargewond. Hiervoor wordt de hulp van de reddings boten De Tuimelaar uit Cad zand en Prinses Margriet uit Breskens ingeschakeld. Bij de laatste, als meest specta culair aangekondigde actie, gaat wat mis. Twee zeiljachten botsen op commando tegen el kaar, maar anders dan gepland, volgt er geen grote ontploffing. De zelf gefabriceerde bom heeft water binnengekregen en gaat niet af. Een hevige teleurstel ling voor de makers ervan. Maar de oranje rookontwikkeling is er niet minder om. De rookpot- ten aan boord worden zelfs zo heet, dat ze overboord worden gezet. Zo kan het gebeuren dat het, door de sterke stroming voor de kust, honderd meter verderop nog 'brandt'. Strandwacht Nico Ottink is zondag tevreden over het ver loop van de demonstratie. Een dergelijk grote actie maakt vol gens hem duidelijk dat er altijd wel zaken voor verbetering vat baar zijn. Zo is het gebruik van verschillende frequenties niet bevorderlijk voor de communi catie. Ook geeft de oefening nogmaals aan dat de strand wacht een snel en makkelijk wendbaar voertuig voor op het strand node mist. De wipper truck moet in de praktij k met op te piepen chauffeurs uit Cad zand komen en is al gauw een paar minuten onderweg om in noodgevallen in Nieuwvliet of Breskens te komen. Het publiek probeert een glimp van de demonstratie op te vangen. foto Peter Nicolai Paul en Annick Decq in de hervormde kerk van Cadzand met enkele van hun werken. foto Peter N icolai Werken van Paul en Annick Decq in kerk van Cadzand door Wilma Valk CADZAND - De Nederlands Hervormde Kerk van Cadzand-Dorp is tot 15 augus tus het decor voor de werken van Paul en Annick Decq. De aquarellen en gouaches van Paul vormen een even groot contrast met de werken van zijn dochter Annick als de muren van het sobere kerkje van Cad zand. Composities in gemengde techniek noemt Annick haar schilderijen. „Ik schilder figuratief in olie, acryl en krijt", vertelt Annick. „Ik houd van kleur, schil der herkenbare mensen, maar geheel van uit mijn eigen binnenste, mijn eigen ge voel. Soms is het heel moeilijk dit over te brengen." Ook de titels van Annick's werk tonen haar speciale kijk op haar werk. In de kerk hangen onder meer 'Drie witte vrouwen', 'Slanke vrouwen' en 'Roestkleurige me nigte'. Annick schildert voor haar plezier en voert geen opdrachten uit, anders dan vader Paul Decq. Paul heeft al gewerkt voor de gemeente Eindhoven, Sluis, Blan- kenberge, de Belgische Spoorwegen en sinds zeven jaar is hij 'Marine-painter' voor de Belgische Zeemacht en is vaak ook in Den Helder te vinden. Decor De aquarellen van vader Paul, van beroep architect, zijn architecturale zichten, landschappen, zeegezichten en marines. Voor Paul Decq, die velen van zijn exposi tie vorig jaar in Sint Anna ter Muiden kennen, was dit de eerste tentoonstelling in een kerk. „Ik verwachte kruisgangen en biechtstoelen", aldus Paul. „Maar wat voor een kerk, dit is een prachtig decor voor onze werken. Mijn enige verzoek aan de organisatoren Luc Tack en Jaap Boek hout was een organist tijdens de opening, want orgelspel hoort bij een kerk." De officiële opening zaterdagavond door L. E. J. Cuelenaere-Faes, wethouder voor cultuur van de.gemeente Oostburg, werd opgeluisterd door orgelspel van Meindert de Jong, organist van de Verrijzeniskerk in Zwolle. Mevrouw Cuelenaere was zeer ingenomen met het meer multifunctione le gebruik van de kerk. „De schoonheid en eenvoud van de kerk komen na de restau ratie meer tot hun recht, en gezien de lage frequentie van de erediensten ben ik blij en dank ik de initiatiefnemers dat de kerk nu ook voor andere doeleinden gebruikt kan worden", aldus mevrouw Cuelenaere. De expositie van Annick en Paul Decq is dagelijks geopend van 14.00 tot 17.00 uur, Nederlands Hervormde Kerk, Cadzand- Dorp. EVENEMENTEN BURGH-HAAMSTEDE - Duinhoeve, 19 uur: Circus Bongo; Gereformeerde Kerk, 20 uur: Avondzang o.l.v. Jan van den Driest; SCHARENDIJKE - Brouwersdam, 19.30 uur: Circus Renz Berlin; RITTHEM - Fort Rammekens, 13-17 uur: Bezichtiging Fort (t/m okt.); VLISSINGEN - Bunkerterrein, 9-16 uur: Speelstad 'Reis in de Tijd' voor kinderen van 4 t/m 12 jr; VROUWENPOLDER - Gereformeerde Kerk, 20 uur: Orgelconcert door Charles de Wolff; WESTKAPELLE - Dijk thv de tank, 11-16 uur: Vliegerfestival; Centrum, 18 uur: Ringrijderij metversier- de sjezen in klederdracht. BERGEN OP ZOOM - Roxy, 14, 18.45 en 21.30 uur: Men in Black; Bean; Cinemactueel, 14 uur: Lady en de Vage bond; 14, 18.45 en 21.30 uur: Men in Black; Bean; 18.45 uur: Speed 2;'21 uur: Welcom to the Dollhouse; GOES - Grand, 20 uur: Bean; HULST - De Koning van Engeland, 14 uur: Lady en de Vagebond; Fly Away Home; 14 en 19 uur: Beavis and Butt- head do America; 14,19 en 21.30 uur: Be an; Men in Black; 19en 21.30 uur: Con Air; Speed 2; Scream; 21.30 uur: Liar Liar; Le Vriens met Kinderen: gehandicapt, ziek, gezond... (t/m 6/9) Wandelkerk, 10-17 uur: Marja de Lange en André Kappert, schilderijen en teke ningen rond thema Lechajiem/Op het le ven (t/m 14/8); Zeeuws Museum, 11-17 uur: 'Nehalen- nia 350 jaar'(t/m 1/3/98); Locaties, foto's Wim Riemens (t/m 24/8); Ramschip Schorpioen, 10-17 uur: Joop Olthuis, olieverfschilderijen (t/m aug.). NEELTJE JANS - Waterland, 10-17.30 uur: 'Waterwereld, leven in de delta van Bangladesh' (t/m 30/9); Kunstenaars groep Sporades, tentenexpositie (t/m 5/8); OUDDORP - Bezoekerscentrum De Gre- velingen, 10-17 uur: Riet van der Sluis, aquarellen van speelgoedberen en tuin- bloemen en houtskool/pasteltekeningen (t/m aug.); RETRANCHEMENT - 't Zwin, 13-18 uur: Etienne van Beneden, aquarellen en sculpturen (t/m 7/9); SLUIS - Raadskelder, 14 -17 uur: Werk West-Zeeuws-Vlaamse kunstenaars (t/m 30/8); VEERE-Stadhuis, 12-17 uur:Vondslenin Veere (t/m sept.); Grote Kerk, 10-17 uur: Het Hotel, werken Ingrid v.d. Linde en Marlou Pluymaekers (t/m 17/8); VLISSINGEN - Stedelijk Museum, 10-17 uur: 'Van Zeeuwse Admiraliteit tot mari ne in Zeeland' (t/m 28/9); ZIERIKZEE- Burgerweeshuis, 10-17 uur: 32ste Zomertentoonstelling Nederland se Plastiek met beeldhouwwerk, potterie en klein antiek (t/m 23/8. VLISSINGEN - Alhambra, 20.30 uur: 19 uur: Jungle 2 Jungle; 19 en 21.30 uur: Men in Black; Bean; Speed 2; 21.30 uur: Scream. TENTOONSTELLINGEN AARDENBURG - De Paardenstal, 14-17 uur: Werk West-Zeeuws-Vlaamse kun stenaars (t/m 30/8); SINT ANNA TER MUIDEN - v.m. Stad huis, 11-18 uur: Karen di Ulmi, schilderij en (t/m 29/8); BROUWERSHAVEN - v.m. Stadhuis, 9- 12 en 13.15-17 uur: Werken van Bas Say- ers en Ines Sayers-Wiechmann (t/m 6/8); DISHOEK - Emmauskerk, 13-17 uur: Werk cursisten Centrum voor Kunstedu catie (t/m 16/8); GOES - Galerie-Atelier De Kaai, 9-12.30 en 13-15.30 uur: 'Mensbeelden', werk Thea Boss (t/m 19/8); Stadskantoor, 9-17 uur: Foto expositie 'Lens op Azië' van Willem Rijn, Carolien Cappon en Roderic Apes (t/m 25/9); GROEDE - Franse Kerk, 14 -17 uur: Werk West-Zeeuws-Vlaamse kunstenaars (t/m 30/8); ST LAURENS - Boerderijgalerie De Osse- berg, 14-17 uur: Leen van Duivendijk (schilderijen), Onno Droge (keramiek) en Rien van Zeist (fotografie) t/m 16/8; MIDDELBURG - Zeeuwse Bibliotheek, 17.30-21 uur: 10 x toegepast werk, foto's Wim Riemens (t/m 30/8); De typografi sche schatkamer, boeken over boeken (t/m 13/9); Gebroeders Koster, uitgevers in kinderland (t/m 30/8); Lejon Troost- HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereik baar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht bereikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. De politie houdt vandaag snel heidscontroles op de Haarmanweg en de Guido Gezellestraat in Ter- Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Studentje weet het wel. De bin nenstad van Vlissingen autovrij (PZC, 29-7). De mensen die ge wend zijn bij de Aldi hun bood schappen te kopen, hoe vermoe ten die dan lopen? Een kruier nemen om hun zware tas te dra gen? Zonde van de studie, stu dentje doet domme uitspraken. B.Kersen-IJzerman R. de Beerenbrouckstraat 67 Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11