ROVINCIAI COURANT Verkeer In Zeeland eist zware tol Israël vreest nieuwe aanslagen 4WEKEN Dertien alpinisten in weekeinde omgekomen Toestand langs Oder verbetert langzaam Jeugdige actievoerders in Honduras Vakantiegangers uit Nederland mijden drukte in Frankrijk jïr Auteur Burroughs overleden Twee doden en negentien gewonden in weekendverkeer Noodlanding Brits vliegtuig Ongeluk Turkije eist 18 levens Brand in Turkse winkels In de rij voor informatiecentrum Sprintgoud voor Greene en Jones Portugal veiligste vakantieland van Europa VOOR 15,00 JA, ik wil: wmÊÊÊm NO 4 22' Enkele bui Vrij veel bewolking en plaatselijk een bui. Maximumtemperatuur rond 22 graden. Matige noordoostenwind. 240e jaargang no. 183 maandag 4 augustus 1997 losse nummers 1,75 van onze redactie buitenland CHAMONIX - Dertien bergbe klimmers hebben in het afgelo pen weekeinde hun poging om een bergtop in de Alpen te be reiken met de dood moeten be kopen. Sinds half juli zijn al zeker dertig alpinisten omge komen. Zondag vonden Italiaanse red ding'swerkers in het Mont Blane-massief de lijken van vier Spanjaarden die zaterdag op ongeveer 4300 meter hoogte naar beneden waren gestort. Een andere Spanjaard over- leef de het ongeluk. In het ziekenhuis van de Itali aanse plaats Aosta overleed zaterdagavond een Duitser, die op de Major-berg in hetzelfde gebied was aangetroffen. Een Chilleen stierf op de berg aan koude en uitputting. In de Franse Alpen kwam za terdag een Russin om door een lawine van stenen. In Oosten rijk vonden twee Japanners en een Oostenrijker de dood op de Kleiner Glockner. Niet ver van deze berg, in de Dolomieten van Lienz, kwam een man om, van wie de identiteit nog niet is vastgesteld. Een 56-jarige Duitser kwam om het leven op de Perlseilhorn en in Zwitserland stierf zater dag een 64-jarige Fransman na een val in een gletsjerspleet. Volgens deskundigen is het aantal omgekomen bergbe klimmers in de Alpen niet ho ger dan in de andere jaren. Maar door het slechte weer in de eerste helft van juli is het be gin van het seizoen vertraagd. Daardoor hebben er nu in korte tijd meer ongevallen plaats dan in andere jaren. AFP door Marco van Barneveld KRUININGEN - Het ver keer heeft het afgelopen weekeinde op de Zeeuwse wegen een zware tol ge- eist. In Kruiningen kwa men twee mensen om het leven; bij verschillende ongevallen in de provincie vielen in totaal negentien gewonden. In heel Neder land werden tien mensen in het verkeer gedood. Het zwaarste ongeval van het afgelopen weekeinde deed zich voor op de Oude Dijk in Krui ningen waar in de nacht van za terdag op zondag twee doden en vier zwaargewonden vielen. De overledenen zijn de 20-jarige Joost Sinke en de 22-jarige Ar- nold van Houte uit Kruiningen. De auto waarin de zes personen zaten botste tegen een boom. De politie vermoedt dat de over leden 20-jarige achter het stuur heeftgezeten. Er zou te hard zijn gereden, waarbij volgens de po litie vermoedelijk sprake was van drankgebruik. Het ongeluk gebeurde rond één uur 's nachts. De auto kwam vanuit de richting Oostdijk, raakte om nog onbekende oor zaak van de weg en kwam tegen de boom tot stilstand. Het twee tal dat voorin zat was op slag dood. Het groepje jongeren (al len rond de twintig jaar) was volgens de politie uit geweest in de buurt van Kruiningen. Het ongeluk gebeurde toen zij op weg naar huis waren. Bekneld Eén "van de vier gewonden moest, na een uur bekneld te hebben gezeten, door de brand weer worden bevrijd. De wagen moest worden opengeknipt. De vier werden per ambulance overgebracht naar het zieken huis. Van levensgevaar was geen sprake. De verwondingen be stonden onder meer uit een ge broken knieschijf, gebroken ribben, een gebroken heup, bloedingen en kneuzingen. Botsing In Zeeuws-Vlaanderen beland den het afgelopen weekeinde zeven mensen in het ziekenhuis. Ook op Walcheren raakten ze ven mensen gewond bij ver keersongevallen. Na een eenzij dig ongeval in Kortgene moest een automobilist ter observatie in het ziekenhuis worden opge nomen. In Zeeland zijn dit j aar zevenen twintig mensen op de weg om het leven gekomen, vijf meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Dertien slachtoffers stier ven bij ongevallen waarbij maar één voertuig betrokken was. Te hoge snelheid op 80 km-wegen van onze redactie buitenland POTSDAM - Na bijna drie we ken is zondag de toestand in het overstromingsgebied in Oost- Duitsland iets verbeterd. Het water begon licht te dalen, en voor het eerst waren er geen nieuwe breuken in de dijken langs de Oder ontdekt. De autoriteiten waarschuwen echter niet te vroeg te juichen. Het water oefent nog altijd een enorme druk uit op de door weekte dijken, die het elk mo ment kunnen begeven. Met name in dé Oderbruch, eenlaag vlakte van 17 bij 50 kilometer, is het gevaar nog altij d groot. MANCHESTER - Een toestel van British Airways met 70 mensen aan boord heeft zondag een geslaagde noodlanding ge maakt nadat een deel van het landingsgestel niet was uitge klapt. j De piloot landde op het voor- .Wiel en rechterwielstel op het vliegveld van Manchester in Noord-Engeland. De brand weer en ambulances volgden het toestel over de landings baan. De piloot wist het vlieg tuig onder controle te houden. Twee passagiers werden met lichte snijwonden naar een zie kenhuis overgebracht, evenals een man met een pacemaker. De I rest van de inzittenden kwam met de schrik vrij. AP Het grootste probleem is dat het waterpeil te langzaam daalt, waardoor de druk nog zeker een week zal aanhouden. Pas een daling van ongeveer 15 a 20 cen timeter per dag gedurende een langere periode zal echt verlich ting bieden, aldus een woord voerder van de deelstaatrege ring Brandenburg. Volgens deskundigen moet het water an derhalve meter dalen voordat het gevaar is bezworen. De circa 14.000 soldaten, red dingswerkers en vrijwilligers hebben gedurende het weekein de de dijken langs de Oder met zandzakken verder versterkt. In het zuiden van de Oderbruch wordt in snel tempo een 3,2 kilo meter lange nooddijk gebouwd, voor het geval dat de Oderdijk het begeeft. Bij de dijk van Ho- henwutzen, tot zaterdagmorgen nog een risicoplaats, konden 300 van de 450 soldaten wordem teruggetrokken elders worden ingezet. De Duitse posterijen zullen spe ciale postzegels van twee mark uitbrengen, waarvan 90 pfennig bestemd is voor hulp aan het rampgebied. Inwoners uit de getroffen gebieden mogen deze maand gratis met de trein in Brandenburg en Berlijn reizen. Ook de Amerikaanse popster Michael Jackson is de inwoners aan de Oder te hulp geschoten. Hij heeft 50.000 mark toegezegd voor de „volledig verwoeste" kleuterschool in Ratzdorf. De inwoners hebben met gemengde gevoelens op het aanbod gerea geerd, aangezien de kleuter school al in 1983 is opgedoekt. DPA/AFP/ANP TEGUCIGALPA - Het vierjarige Hondureesje Esquiel Vasques (1) en zijn tweejarig broertje Fredy (r) staan tussen de grote men sen in de rij voor een bord eten bij het gebouw van het Nationaal Congres in Tegucigalpa. Een groep van rond vijftig oorspronkelijke bewoners van Hon duras was zondag naar de stad gekomen om de hongerstaking van zestien leiders van de Chorti en Lenca-stammen te steunen. De actie van de zestien in de ambassade van Costa Rica begon op 30 juli. De indianen, die zich vervolgd voelen door de overheid en de grote landeigenaren, willen politiek asiel in dat land, maar dat werd geweigerd. Zondagmorgen werden ze van het ambassa deterrein verwijderd. foto Eugene Hoshiko/AP van onze redactie buitenland JERUZALEM - De inwoners van Israël wachten in angstige spanning op nieuwe terreur aanslagen. Politiechef Assaf Hefetz zei zondag over aanwij- POZANTI - Bij een kettingbot sing waarbij tien vrachtwagens en personenwagens betrokken waren zijn zondag in het zuiden van Turkije 18 doden en 33 ge wonden gevallen. Het ongeluk gebeurde in de buurt van Po- zanti, 430 kilometer ten zuiden van Ankara. AP zingen te beschikken dat radi cale Palestijnen na de twee bomaanslagen van woensdag op een markt in Jeruzalem op nieuwe acties zinnen. Bovendien liep zondagavond om acht uur het ultimatum af van de fundamentalistische be weging Harnas aan Israël om al le Palestijnse gevangenen vrij te laten. Er bestaan echter twijfels of het pamflet met het dreige ment authentiek is. Israël is in ieder geval niet bereid aan de eis tot vrijlating van onder anderen de zieke Hamas-oprichter sjeik Ahmed Yassin toe te geven. In alle Israëlische steden is de politie, het legeren vrijwillige ordebewakers versterkt. Vooral plaatsen waar veel publiek komt, zoals winkelcentra en van onze redactie binnenland BREDA - In twee Turkse win kels aan de Baliendijk in Breda is zondagochtend brand ge sticht. Toen de branden uit braken, sliepen in de wonin gen boven de winkels enkele mensen. Niemand raakte ge wond. De politie had gisteren nog geen aanwijzing of de branden een politieke, zakelijke of ra cistische achtergrond hebben. Omwonenden achten dit laat ste het meest waarschijnlijk omdat de winkels tussen de twee Turkse ongemoeid zijn gelaten. Rond kwart over vier 's och tends werd een ruit van ca deauwinkel Manolya inge gooid, en moet volgens de poli tie een vluchtige, zeer brand bare vloeistof naar binnen ge goten en aangestoken zijn. Buurtbewoners die werden.ge- Wekt door het inbraakalarm alarmeerden politie en brand weer. Enkele minuten latei- bleek dat zestig meter verder op in dezelfde straat op iden tieke wijze brand was gesticht in de supermarkt Trkivem Market. De brandweer had het vuur in de zaken binnen een half uur onder controle. De panden lie pen roet- en waterschade op. GPD Verslagenheid onder de Turken in Breda. foto Mare Boslius/ANP busstations, en de Groene Lijn, de grens tussen Israël en de Wes telijke Jordaanoever, worden zwaarbewaakt. De politie heeft honderden telefoontjes ontvan gen van burgers die verdachte voorwerpen rapporteerden. Het leger hield in de nacht van zaterdag op zondag op de Wes telijke-Jordaanoever 37 Pales tijnen aan. Impasse Overleg tussen functionarissen van de Israëlische en Palestijnse veiligheidsdienst heeft zater dagavond niet geleid tot hervat ting van de samenwerking tus sen beide diensten. De Palestijnen braken in maart met de Israëliërs, nadat Israël had besloten tot de bouw van een nieuwe joodse wijk in Oost- Jeruzalem. De aanslagen in Jeruzalem, die aan vijftien mensen het leven kostten, leidden tot een nieuwe impasse in het vredesproces. Is raël schortte de besprekingen met de Palestijnen op en gren delde de Palestijnse gebieden af. De Palestijnse president Yasser Arafat riep zaterdag na overleg met de Egyptische president Mubarak de Amerikaanse pre sident Clinton op tussenbeide te komen om het vredesproces te redden. Hij beschuldigde Israël ervan een oorlog tegen de Pales tijnen te voeren door „collectie ve straffen" tegen hen in te stel len. De Israëlische premier Netanyahu eiste opnieuw dat Arafat krachtiger tegen funda mentalisten optreedt. Clinton stuurt zijn bemiddelaar Ross naar het Midden-Oosten, als de rouwperiode na de aanslagen De Amerikaanse schrijver Wil liam S. Burroughs is zaterdag op 83-jarige leeftijd overleden. Met de in april overleden Allen Ginsberg en de in 1969 overle den Jack Kerouac vormde Bur roughs de kern van de beatgene- ratlon, een groep Amerikaanse romanschrijvers en dichters die zich in de jaren '50 afzette tegen de gevestigde orde en opkwam voor het indi vidualisme. Het toekomstige informatiecentrum van het eveneens nog toekomstige nationaal park is inzet van een strijd tussen ge meenten rond de Oosterschelde. Elke plaats heeft zo zijn argumenten om zich als beste kandidaat naar voren te schuiven. is in de meeste gevallen de oor zaak. pagina 7: Ongevallen bezorgen hulpdiensten veel werk van woensdag in Israël voorbij is. Een 61-jarige Palestijnse herder is zondag doodgeschoten bij de Israëlische nederzetting Car- mel, nabij Hebron op de Weste lijke Jordaanoever. Volgens een neef van de man heeft een Israë lische kolonist hem vermoord. De militante moslimbeweging Harnas heeft zaterdag ontkend banden te hebben met de twee Palestijnen die donderdag in New York werden opgepakt op verdenking van het beramen van aanslagen. RTR/AFP/AP Niet de opschepperige Ato Boldon (rechts), niet olympisch kampioen, titelverdediger en werelrecordhouder Donovan Bailey uit Canada, maar de betrekkelijk onbekende Ameri kaan Maurice Greene (linies) mag zich de nieuwe wereldkam pioen 100 meter noemen. Zijn tijd was 9,86 seconden, de vier de tijd ooit in de wereld en slechts tweehonderdste boven het wereldrecord. Bij de wouwen was Marion *71 O Jones de beste. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17 en 18 PARIJS - Portugal is wat dief stallen betreft het veiligste land in Europa. Dit meldt CDIA het Franse Voorlichtings- en Docu mentatiecentrum voor het Ver zekeringswezen. Nederland scoort slecht op deze Franse lijst. Op duizend inwoners worden in Portugal gemiddeld twee dief stallen aangegeven. Goede tweede is Griekenland (vier aangiften)gevolgd door Spanje (zes) en Frankrijk (acht). Koploper op de lijst is Neder land, met 37 aangiften van dief stal per duizend inwoners, op afstand gevolgd door het Ver enigd Koninkrijk (27). Daarna volgen België en Zwe den met zestien diefstalmeldin gen; Duitsland met 18, Finland met 19 en Denemarken met 20 aangiften. Italië komt op de lijst niet voor. AFP van onze redactie binnenland T.VON - Nederlandse vakantie gangers hebben zich zaterdag niet gewaagd in de heksenketel op de Franse autosnelwegen naar het zuiden. Dal is zondag de stellige indruk van coördina tor Wout Broers van het ANWB- steunpunt in Lyon. „Uit de meldingen die we bin nenkregen. blijkt dat de Neder lander vooral in de nacht van wijdag op zaterdag en zater dagmiddag na vier uur op pad is gegaan. Normaal gesproken krijgen we op die tijden weinig meldingen van Nederlanders met pech of iets dergelijks, nu juist heel veel. Normaal gespro ken is het zaterdag overdag hartstikke druk, nu was het juist heel erg stil." Bij cle ongelukken die zaterdag gebeurden op de grote door gaande wegen in Frankrijk, wa ren voorzover bekend geen Ne derlanders betrokken. De ANWB had Nederlandse toeris ten aangeraden pas maandag, naar Frankrijk af te reizen. Zaterdag was er sprake van de verwachte zeer grote drukte op de Franse wegen richting zui den. Rond het middaguur zorg den zo'n 7 miljoen automobilis ten voor 550 kilometer file. Dit houdt verband met het feit dat de meeste Fransen traditio neel op de eerste zaterdag van augustus op vakantie gaan. We gens de vele emstigê verkeers ongelukken in het verleden heeft die zaterdag in de volks mond de bijnaam „zwarte za terdag" gekregen. Ook zondag was het nog druk op de Franse autowegen met 100 tot 150 kilo meter füe als resultaat. Spoor Italië ontregeld Het treinverkeer in Italië raakte zondag ernstig ontregeld nadat een hijskraan op een aantal spo ren in een station in Rome viel. Tienduizenden reizigers moes ten urenlang wachten voor ze verder konden reizen. Aan het begin van de avond voorspelden spoorwegmede werkers voorzichtig dat het treinverkeer maandag weer normaal zou rijden. Door het ongeluk raakten de sporen in Noord- en Zuid-Rome van el kaar afgesneden. Bussen wer den ingezet om de passagiers van het ene station naar het an dere te brengen. De chaos was extra omdat het afgelopen weekeinde het drukste toeristi sche weekeinde van het jaar is en er waren niet voldoende pen delbussen om alle passagiers te vervoeren Een van de treinen die door cha os niet verder kon rijden ver voerde pelgrims, onder wie veel ernstig zieken, die terugkwa men uit het Franse bedevaarts oord Lourdes. ANP/AP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Stuur d|ze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Wissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1