Arafat opent jacht op terroristen Evacuatie na dijkbreuk Oder Kippenbouten en Komkommer. Salmonella schrikt mosseleters niet af 4 WEKEN VOOR 15,00 Verdrag zou Gümüs verblijfsrecht geven Fris KLEURENFOTO'S •ll i! Hamas eist verantwoordelijkheid op voor bloedbad op markt in Jeruzalem Einde conflict KLM en Northwest Actiegroep 1-1-2 De Bilde geblesseerd in oefenduel aaatgwaaaa KLM Jongen (9) pakt dief Meer leven in de ruimte dan tot nu toe aange- nomen. Vrij veel bewolking en een enkele bui. Matige tot krachtige westenwind. Maximumtemperatuur 18 a 19 graden. 240e jaargang no. 180 donderdag 31 juli 1997 losse nummers 1,75 IN ELKE KLASSE-VOOR ELKE PRIJS NÜ MET GRATIS INDEXPRINT BudgKprinc' B I _H FOTO VERSCHOORE ft. 1 Goes Viissingen Middelburg Hulst Terneuzen Zierikzee Etten-LeuJ KLM en Northwest Airlines hebben hun conflicten bijgelegd. KLM verkoopt zijn gehele belang in de Amerikaanse partner aan Northwest terug. Hiermee krijgt de maatschappij een be- drag van ruim 2 miljard. De overeenkomst voorziet in langdurig commerciële en operationele samen- C werking. Inwoners van Scherpenisse hebben hun rotsvaste vertrouwen in de goede werking van het alarmnummer 1-1-2 verloren. Naar aanleiding van de fatale brand in hun dorp is een actiecomité op poten gezet. Het comité eist een Q betrouwbare alarmering van de hulpdiensten. Na Luc Nilis is PSV voorlopig ook zijn tweede spits kwijt. In de openingsfase van de oefenwedstrijd tegen Arsenal, die PSV met 1-0 won, raakte Gilles de Bilde geblesseerd. Onderzoek in het ziekenhuis wees op een bloeduit- 1 C storting tussen zijn rechter kuit- en scheenbeen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; rdaio en telvisie: 7; zeeland: 9,11, 12 en13; sport: 14 en15 door Selma Osman YERSEKE - Mosselliefhebbers hebben het vertrouwen in de Zeeuwse mossel niet verloren, ondanks de korte aanwezigheid van salmonella op de Yerseke Bank. In de eerste twee weken van het nieuwe mosselseizoen heeft de Nederlander zelfs meer mosselen gegeten dan vorig jaar, meer dan één miljoen kilo. Vorig jaar werd in dezelfde pe riode in eigen land ruim 700.000 kilo geconsumeerd. Ook de export naar België zit in de lift. De eerste weken van juli werd 3,8 miljoen kilo mosselen naar onze zuiderburen ver scheept. Vorig jaar was dat net geen 3 miljoen kilo Dit blijkt uit cijfers van het Produktschap Vis in Rijswijk. Yerseke haalt opgelucht adem nu blijkt dat de aanwezigheid van salmonella op de Yerseke Bank en de daaruit voortvloei ende voorzorgsmaatregel om schelpdieren uit dat gebied di rect te zuiveren geen effect heb ben op de handel. De Yerseke Bank is overigens sinds vorige week donderdag weer vrij van salmonella. Dinsdagnacht zijn alle extra maatregelen inge trokken. Open kaart problemen op. Wordt de bodem ernstig beroerd, dan kunnen de deeltjes gaan zweven. De vaargeul van de Yerseke Bank werd dit jaar later dan ge bruikelijk uitgebaggerd. Vol gens Lucas gaat het te ver de baggerwerkzaamheden aan te wijzen als hoofdoorzaak. Voor lopig houdt hij het op 'vogels, maar voortaan zal weer wel ruim voor het begin van het sei zoen worden gebaggerd. (Advertentie) Volgens L. Lucas van het Mos selkantoor ging er een zucht van verlichting door het dorp bij het bekend worden van de verkoop cijfers. Het blij ft gissen naar een verklaring voor de verhoogde omzet. ,,We hebben bij de ope ning van het mosselseizoen heel wat publiciteit gehad. Meer dan in voorgaande jaren. Daarnaast speelt wellicht een rol dat we open kaart hebben gespeeld na de ontdekking van de salmonel la. Misschien dat de consument daardoor toch vertrouwen heeft gehad in de mosselen die in de winkel liggen." Oorzaak Lucas verwacht eind deze week meer te kunnen zeggen 'over de oorzaak van de salmonellabe smetting van de Yerseke Bank. Alles duidt erop dat de oorzaak moet worden gezocht in een combinatie van de aanwezig heid van vogels en baggerwerk zaamheden. Vogels kunnen be smet zijn met salmonella, een vorm die overigens ongevaar- lij kis voormensen. Wanneer be smette vogelpoep in het water uiteen valt, hechten de daarin aanwezige bacteriën zich aan de bodem. Normaal levert dat geen (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Viissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant van onze redactie buitenland FRANKFURT a/d ODER - De autoriteiten in het Oderbruch- gebied hebben woensdagavond besloten ongeveer 12.000 bewo ners van de laagvlakte ten noor den van Frankfurt te evacueren. Slechts een paar duizend men sen in het zuiden van het gebied mogen nog in hun huis blijven. De evacuatie is nodig doordat de Oderdijk bij Hohenwutzen over een lengte van zeker 50 me ter is bezweken. Door de dijkverzakking dreigt het hele noorden van de vlakte onder te lopen. Volgens een woordvoerder van de crisisstaf is de dijk voor 97 procent verlo ren. Militairen poogden het gat te dichten met zandzakken, maar moesten dat opgeven om dat het te gevaarlijk werd. De zandzakken konden daarna al leen nog met helikopters wor den aangevoerd. De hoop is nu gevestigd op een tweede dijk, een zogeheten slaapdijk. Volgens kenners be- Advertentie) Ctl Kippenbouten, -AAQ 10 stuks, 2.7 kilo Nü Komkommer, per stuk 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbiedingen gelden van donderdag 31 juli t/m zaterdag 2 augustus a.s. van onze redactie binnenland RIJSWIJK - De weigering van staatssecretaris Schmitz de Turkse kleermaker Gümüs een verblijfsvergunning te ver strekken, is in strijd met artikel 10 van het Europees Vestigings verdrag (EW). Op grond van dat verdrag hebben in beginsel alle Turken recht op arbeid in Nederland, hetzij als zelfstan dige, hetzij in loondienst. Dit betoogt prof. mr. P. Boeles, hoogleraar migratierecht in Leiden en advocaat in Amster dam, in een op 22 augustus te ZWOLLE - Een 9-jarige jongetje uit Dalfsen kan zich nu al aanmelden bij een van de Nederlandse politieacademies. Dank zij zijn doortastend optre den liep woensdag een winkeldief tegen de lamp. De agent inde dop zag hoe de politie de 15-jarige dief in het centrum van Zwolle op de hielen zat. De knaap aarzelde geen moment en greep zich vast aan de jas van de vluchteling. Het kostte zijn 'collega's' daarna slechts weinig moeite om de jonge crimi neel in de kraag te vatten. Ook een 16-jarige hand langer van de dief werd aangehouden. Het duo had kleding en schoenen gestolen. ANP Advertentie foto Ronen Kedem/Flash '90/RTR door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Palestijnse president Yasser Arafat heeft gisteravond de ar restatie gelast van tiental len leden van extremisti sche groepen binnen de gebieden van de Palestijn se Autoriteit (PA). Het is een reactie op de terreur aanslag op een drukbezochte marktin Jeruzalem, die gisteren aan vijftien mensen het leven kostte. Er vielen meer dan 150 gewonden, van wie er gister avond nog vijf in levensgevaar verkeerden. Onder de doden zijn de twee zelfmoordcommando's, die ie der, drie seconden na elkaar, een zware bom tot ontploffing i brachten. De radicale islamitische Harnas eiste gisteren de verantwoorde lijkheid voor de aanslag op. In een pamflet dat aan de media werd gefaxt, suggereert Harnas dat nieuwe aanslagen volgen als Israël niet voor zondagavond j negen uur alle Palestijnse ge- vangenen vrij laat. Israël heeft laten weten dat alle contacten met de Palestijnse Autoriteit worden verbroken tot Jasser Arafat harder optreedt tegen terreurorganisaties. Explosies Het was druk op de Mahaneh Yehuda markt, in het hai*t van het Israëlische deel van Jeruza lem, toen kort na het middaguur twee daverende explosies weer klonken. Ooggetuigen zagen li chaamsdelen door de lucht vlie gen. Overal lag bloed. Gewonde slachtoffers renden tussen de ravage, op zoek naar hulp. Bin nen een paar minuten arriveer den de eerste ziekenauto's, die niet allemaal in de buurt van de plaats van de explosie konden komen. Soldaten, politiemen sen en burgers improviseerden een afvoer van de gewonden op brancards, zeildoeken en plan ken. Onder de slachtoffers zijn ook Palestijnen uit Oost-Jeru- zalem, van wie er veel als daglo ner op de markt werken. Loodzware koffer Sommige ooggetuigen hebben de daders van de aanslag duide lijk gezien. „Ik liep samen met mijn man op de markt en opeens zagen we een man in een donker kostuum met een stropdas die een loodzware koffer met zich mee zeulde", vertelde Ziva Muchri. „Hij had een snor en droeg een zonnebril. Hij zag er zo verdacht uit dat ik zei: laten we de politie waarschuwen. Hij verdween om de hoek en even later hoorden we een daverende explosie". Goed voorbereid De politie maakte later op de middag bekend dat de twee da ders zich hadden vermomd met zonnebrillen en pruiken. De ac tie moet goed zijn voorbereid. De terroristen arriveerden bij de markt in een auto, die ze bij de ingang lieten staan. Daarna begaven ze zich, elk langs een andere route, naar een smal en overdekt gedeelte, waar een ex plosie extra effect zou hebben. Op ongeveer dertig meter van elkaar activeerden ze met een koord de ontsteking van de bommen. Een enorme vuurbal zaaide daarop dood en verderf. In het verleden heeft alleen de Islamitische Jihad dergelijke dubbele acties uitgevoerd. GPD zie ook pagina 2 Het vanuit de lucht bespuiten van het gebied met bestrijdings middel is vrijwel zinloos, omdat het gif niet door de bomen heen zijn doel zou treffen. Hulp De Europese Unie trok woens dag 1,5 miljoen ecu (3,3 miljoen gulden) uit voor noodhulp aan Brandenburg, waarin de Oder- bruch ligt. De Oost-Duitse deelstaat kreeg bovendien toe stemming van de Unie ruim 96 miljoen gulden uit de regionale steunfondsen van de EU te be steden aan dijkverzwaring, mi lieuzorg en de drinkwatervoor ziening. Eerder kreeg Polen 143 miljoen gulden uit de fondsen. Europees commissaris voor hu manitaire aangelegenheden Emma Bonino brengt vandaag en morgen een bezoek aan de door watersnood getroffen ge bieden in Polen en Tsjechië. De EU heeft ruim 5,5 miljoen gul den beschikbaar gesteld voor directe noodhulp, en 150 mil joen gulden voor de wederop bouw. In negen dagen tijd is op het ge zamenlijke gironummer 555 van de Samenwerkende Hulp organisaties (SHO) een bedrag van 1,5 miljoen gulden binnen gekomen voor hulp aan de door het water getroffen gebieden in Polen, Tjechië en Duitsland. Dat heeft een woordvoerster woensdag bekendgemaakt. De SHO vertegenwoordigt het Nederlandse Rode Kruis, Art sen zonder Grenzen, Mensen in Nood, Memisa en Kerk in Actie. DPA/ANP verschijnen nummer van het Nederlands Juristenblad (NJB). Volgens Boeles heeft Turkije met de toetreding tot. het EVV (in 1990) een recht op vrij ver keer van Turkse werknemers en zelfstandigen in de elf EW-sta- ten binnengehaald. Nederland behoort tot die groep van elf. Volgens artikel 10 EW hebben staatsburgers van EVV-staten het recht om op het grondgebied van andere E W-staten als zelf standige of als werknemer ar beid te verrichten zonder dat daaraan andere beperkingen mogen worden gesteld dan die welke de EW-staat aan eigen burgers oplegt. ANP Politiemensen en bomexperts zoeken in de chaos na de bomaanslagen naar sporen. staat er een reele mogelijkheid dat deze tweede dijk het opruk kende water wel zal weten tegen te houden, zodat wellicht een verdere catastrofe uitblijft. Eerder moesten al 5000 mensen uit Oderbruchgebied vertrek ken omdat zij vlak bij de be schadigde dijk wonen. In Polen was de watersituatie aan de Oder woensdag stabiel, maar ook daar zijn dijken zo doorweekt dat zij elk ogenblik kunnen doorbreken. In Wal- brzych en Wroclaw zijn de eer ste gevallen gemeld van dysen terie en tetanus. In Tsjechië worden de bewoners van de gebieden die over stroomd zijn geweest, nu gecon fronteerd met de ergste mug genplaag sinds eeuwen. „We kunnen niet uitsluiten dat het een ramp wordt", aldus milieu kundige Otakar Prazak. Zo'n 13.000 hectare ondergelopen bosland langs de rivier de Mora- va zit vol met muggenlarven. (Advertentie) De Mitsubishi Space Wagon met plaats voor 7 personen. Opvallend ruim voor passagiers en bagage, terwijl u zelf de nodige bestedingsruimte over houdt. De Space Wagon met airco en dubbele air- bass is al verkrijsbaar c r ,n nnc mitsubishi vanaf 49.995,-. motors Bel gratis voor informatie of proefrit: 0800-0383.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1