Fietsroute langs alle Scheldedijken Huren stijgen sterkst in regio Oosterschelde Folklorefestival waar dansspektakel Basisbeweging maakt voor twaalfde keer hulpreis naar Bosnië iBnlfjffli iüfM Waterschappen onderzoeken haalbaarheid van één doorgaand rijwielpad Snorfietsers lichtgewond DELSCHER zeeuwse almanak Cirkels oor Harmen van der Werf OES - De waterschappen aan onderzoeken of er een oorgaand fietspad over de zee- jken langs de Westerschelde an komen. In het kader van het roject zeeweringen worden de omende jaren de dijkglooiin- n vernieuwd. 'gelijkertijd worden overal iderhoudswegen aangelegd, ie wegen zijn ook te gebruiken s fiets- en voetpad. Zowel bo- >n als onder de Westerschelde lillen de waterschappen van de degenheid gebruik maken en (kijken wat de mogelijkheden oor fietsers zijn. Wel wordt me en aangetekend dat fietsvoor- eningen geld kosten. frastering dorpsraad van Borssele leeft het fietsroute-idee opge- akt en bij het waterschap eeuwse Eilanden neergelegd, let nuttige kan met het aange- ame worden verenigd. föterschapsmedewerker A P. eaufort heeft er ook aan ge- lacht. maar: ..Het kost extra eld. Op de dijken lopen scha len. En die gaan niet samen met ietsers. Er zal een afrastering noeten komen." Alleen al voor e drie kilometer dijk die bij jorssele wordt vernieuwd, wor- len de afrasterkosten geraamd ip 30.000 gulden. ekomstvisie ijkswaterstaat betaalt de ver- ieuwing van de dijkglooiin- >n, het waterschap moet extra üorzieningen zelf bijpassen, ecreatief gebruik van de dij- in past ovexlgens wel binnen it beleid van waterschap eeuwse Eilanden, zoals on- ngs vastgelegd in een toe- omstvisie tot 2007. laar er is geen geld meegeko- en met die toekomstvisie", elt Beaufort vast. „En we moe- n ook op onze aansprakelijk- iid letten, bij eventuele onge vallen. Afwijzen doen we het idee niet. We zijn er serieus mee bezig." Logische optie De Zeeuws-Vlaamse water schappen reageren net zo. M. de Kroon, hoofd waterkeringen van waterschap Hulster Am bacht, noemt het gebruik van de onderhoudsweg door fietsers 'een logische optie'. „Het kan een hele leuke voorziening wor den, helemaal vanaf de Belgi sche grens tot aan Cadzand." De Kroon hikt evenals zijn collega Beaufort tegen de kosten aan. „We kunnen nu met enkele toe gangshekken toe. Straks heb ben we een kilometerslange af rastering of wildroosters nodig. Dat scheelt aanzienlijk." De andere Zeeuws-Vlaamse waterschappen, De Drie Am bachten (Terneuzen) en Het Vrije vail Sluis, zijn meer ge wend aan fietsers op de dijk. De dijken van De Drie Ambachten liggen zover onder de beton blokken, dat het al goed fietsen is. Het comfort zal nog verbete ren door de aanleg van onder- houdswegen van asfalt. Verborgen Het Vrijè van Sluis heeft tussen Breskens en Cadzand een door lopend fietspad op en over de dijken en duinen. „Min of meer in aansluiting daarop kunnen we een fietspad aanleggen van af de jachthaven in Breskens", denkt secretaris A Mouton van het West-Zeeuws-Vlaamse wa terschap. „We moeten daar nog over beslissen." Even voorbij de jachthaven wordt gewerkt aan de dijkglooi- ing van de Hans van Kruinin- gen-polder, en dan volgt de bui tenberm van het Voorland Nummer Eén. Op mooie dagen weten al heel wat fietsers dat verborgen stuk je Zeeuws-Vlaanderen te vin den, met uitzicht op het natuur gebied De Hooge Platen in de Westerschelde. De Zhongyuan Art Troupe uit China zorgde gisteren op de eerste dag van het folklorefestival in Sas van Gent voor een wervelende show. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst SAS VAN GENT - Hij moest maandag middag zijn officiële welkomstwoorden in onder meer het Chinees, Oekraïens en Tsjechisch nog oefenen en verwachtte niet de hoffelijkheden vlekkeloos over te kun nen brengen. „Maar dat hoeft ook niet. Wij vinden het als Nederlanders toch ook al geweldig als de paus een beetje stotte rend 'Bedankt voor die bloemen' zegt", betoogde voorzitter J. Sol van de Stich ting Sasse Folkloreweek. Sol, en met hem onder anderen de Sasse burgemeester J. van Rest en gedeputeerde J. van Zwieten, was trots dat het 23ste In ternationale Folklore Festival Zeeland weer grootser en prachtiger is dan voor gaande afleveringen. „We hebben al jaren één of twee toppers, maar de overige groepen waren dan vaak van een iets lager niveau. Topacts hebben we dit jaar met groepen uit China en Oe kraïne weer, maar de andere dansers en muzikanten hebben ook bijna professio nele klasse in huis." Grote prestaties verdienen een aandach tig publiek en dus mocht er dit jaar voor het eerst niet worden gekletst en gedron ken tijdens de optredens van de zeven volksdansgroepen. Alleen in de pauze en na de voorstelling - toen de orkesten van enkele groepen voor vrolijke dansmuziek zorgden - was de tap in de grote zaal van het Sasse centrum De Vlaanderen open. De komende week zijn de volksdansers op verschillende plaatsen in Zeeland en Vlaanderen te zien. Voor de grote dans- spektakels moeten de liefhebbers vrijdag tot en met zondag weer naar Sas van Gent komen. Vanuit verkeerspost Wemeldinge worden alle schepen op de Oosterschelde 24 uur per dag in de gaten gehouden, foto Willem Mieras Preekstoel: Het beste plekje om het water te overzien is zonder twijfel de preekstoel. Waar de bhk ook heen gaat, hij eindigt altijd bij de ein der. Het zicht wordt niet belemmerd door masten, touwen of andere zeilattri- buten. Hier zweef je over het water. Geen wonder dat de naam van dit gestoelte een metafysisch karakter heeft. Vanaf deze maritieme kan- Toch herbergt de voorplecht ook andere, meer aardse functies. De verhaalkam bijvoorbeeld, waaromheen een touw wordt gebonden als het schip aanmeert. En natuurlijk de boordlichten. Daaruit blijkt toch maar weer dat de preekstoel on misbaar is in de duisternis. door Lizette Dalebout De ramen van de verkeers toren in Wemeldinge zijn donker getint. De verkeerslei ders, die zich binnen bevinden, zijn hierdoor vanaf het water onzichtbaar. Volgens schipper Louis Dasselaar van 'De Ver wachting' zijn ze hier maar al te blij mee. „Ze worden gek van alle passagiers die constant naar ze zwaaien." Binnen in de toren lacht ver keersleider H. Klunder als hij deze stelling hoort. „De ramen zijn donker gemaakt vanwege het licht. Zonder zonnescher men is het water één glinste rende massa als de zon erop schijnt. Als we daarna op onze computerschermen zouden kijken, zijn we tijdelijk blind." En dat is niet de bedoeling. Want vanuit Post Wemeldinge worden alle schepen op de Oos terschelde 24 uur per dag in de gaten gehouden. De verkeers leiders begeleiden de schepen tussen zandbanken door, staan ze bij als het mistig is en geven waarschuwingssignalen af als er zich een schip ver buiten de vaarlijn bevindt. Klunder: „Verder worden ons de meest uiteenlopende vragen gesteld. Je kunt het zo gek niet beden ken." Het gros van de schippers ech ter is vooral benieuwd naar de wind, waterstand en het weer. Klunder: „Ik heb soms echt het idee dat ze ons als een stel weerprofeten beschouwen." Ook mensen in nood doen re gelmatig een beroep op de ver keersleiders. „Het gaat hier met name om oververmoeide duikers of duikers die te snel naar boven zijn gekomen. Als wij daarvan horen, schakelen we direct de alarmcentrale in." Koffie In totaal werken er in de ver keerstoren van Wemeldinge dertien verkeersleiders in ploe gendiensten. Vandaag zijn dat Klunder en zijn collega A van Dorsselaer. Klunder houdt de radarschermen in de gaten en bedient de marifoon. Van Dorsselaer beantwoordt tele fonische vragen en zet koffie. Elke vier uur wisselen ze van taak omdat het volgens Klun der 'erg intensief is' om de ra dar te bewaken. Op het radarsysteem is de vaarlijn te zien door middel van een stippellijn. De schepen zijn aangegeven door middel van groen oplichtende stippen. Klunder concentreert zich met name op de stippen die zich buiten de vaarlijn bevinden. Klunder: „Gisteravond is er weer een jachtje op de plaat bij Stavenisse gestrand. Het was vallend water, dus ze hadden absoluut geen kans om zichzelf te bevrijden." Een binnen vaartschip heeft de passagiers uit hun benarde situatie ver lost. Klunder: „In de vakantie periode heb je veel mensen die zonder enige kennis van zaken een jacht huren. Dan gaat er nogal eens iets fout." Zijn collega Van Dorsselaer: „We hebben nu veel vaker dan vroeger te maken met onerva renheid. Er zijn schippers bij die er bijvoorbeeld geen idee van hebben of het nu opko mend of afgaand water is. Ze vertrekken lukraak en vertrou wen verder op de posten die ze onderweg tegenkomen." Hoeveel jachtjes er per jaar in de Oosterschelde stranden, weten de verkeersleiders niet. Van Dorsselaer: „Dat zijn er zoveel, dat houden we allang niet meer bij." Van de grotere schepen komen er zo'n vijftien per jaar in moei lijkheden. Klunder: „Meestal gebeurt dat wanneer ze niet naar de mari foon luisteren of op een verkeerd kanaal zitten. Dan De PZC-boot vaart morgen, dinsdag, op het traject Sint- Annaland-Steenbergen. Le zers met suggesties, bijzon derheden of tips over de rou te kunnen die doorgeven via telefoonnummer 0118- 484405 of faxen naar de re dactie van de PZC 0118- 470102. door Ben Jansen VLISSINGEN - De jaarlijkse huurverhoging komt in de regio Bevelanden/Schouwen-Duive- land/Tholen het hardst aan. Huurders in dit deel van Zee land betalen gemiddeld 21 gul den per maand meer voor hun woning. De Zeeuws-Vlamingen zijn het goedkoopst uit. De huurprijzen bezuiden de Wes terschelde stijgen met gemid deld 17 gulden per maand. Walcheren zit er met een gemid delde van 19 gulden precies tus senin. De huurstijging in Zeeland ver toont - geheel in overeenstem ming met het landelijke beeld - een licht dalende trend. Uit ge gevens van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer blijkt dat de huren in heel Ne derland met 3,5 procent stijgen. Vorig jaar was dat 3,9 procent. Zeeland zit er met een gemid delde verhoging van 3,2 procent (vorig jaar 3,7 procent) iets on der. Het verschil tussen de hoogste en de laagste huurstijging in Zeeland bedraagt evenals vorig jaar 0,6 procent. De huren stij gen het sterkst in de provincie Zuid-Holland (3,9 procent). Huurders in Drenthe (2,8 pro cent) zijn het goedkoopst uit. Dat de huren in Zeeuws-Vlaan deren naar verhouding in zo ge ringe mate stijgen (het percen tage is 2,93), heeft mede te maken met de - eveneens naar verhouding - hoge leegstand. In dit deel van Zeeland staat 1,57 procent van de woningen langer dan drie maanden leeg en 0,92 procent is langer dan zes maan den onbewoond. Op Walcheren is de leegstand het geringst: 0,34 procent langer dan drie maan den en 0,17 procent langer dan zes maanden. Voor de Bevelan- den, Schouwen-Duiveland en Tholen zijn deze percentages achtereenvolgens 0,67 en 0,54. In deze regio is de langdurige leegstand ten opzichte van 1996 gelijk gebleven. In Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen en stonden in vergelijking met 1996 minder huizen langdurig leeg. Campingshow helpt stichting Doe Een Wens VLISSINGEN - Een rei zende karavaan trekt deze zomer langs ruim dertig campings om de stichting Doe Een Wens bekender te maken bij het publiek. Deze Camping Droom Tour 1997 doet op 28. 29 en 30 juli en 7 augustus Zeeland aan. De stichting Doe Een Wens probeert wensen van kinderen met een le vensbedreigende ziekte te vervullen. De Droom Tour is echter bedoeld voor een breder publiek en wordt, net als vorig jaar, gepre senteerd door Maurice Kroon. Hij brengt zelf ook enkele muzikale nummers ten gehore. Naast humo ristische acts bevat het negentig minuten duren de spektakel ook spel-ele- menten waarbij 'prijzen zijn te winnen. De show vindt plaats vanaf een truck op de campingter reinen. De Droom Tour trekt langs De Schotsman in Kamperland (maandag 28 juli), de Napoleonhoeve in Breskens (dinsdag 29 juli) en De Braakman in Hoek (woensdag 30 juli). Op donderdag 7 augustus staat de truck in Ouddorp op camping De Klepper stee. door Arnold Vonk AARDENBURG - De Basisbe weging Zeeland uit Aardenburg gaat in augustus voor de twaalf de keer naar Bosnië. Zij zal daar een inventaris maken van goe deren waaraan de lokale bevol king een tekort heeft. De Basisbeweging helpt de Bos- niërs aan materialen waarvan zij te kennen hebben gegeven dat die direct kunnen worden gebruikt, zoals enkele elektri sche kookplaten, naaimachines, een stembandversterker, rol stoel, lasapparaat en een com puter. Nu nog gaat de hulp van de vereniging naar verschillen de mensen in heel Bosnië, in de toekomst wil zij zich uitsluitend richten op een groep vluchtelin gen uit de Krajina en een zigeu nerfamilie. De Basisbeweging zal enkele malen per jaar naar Bosnië afreizen om de situatie te bezien. kunnen we ze niet tijdig waar schuwen." De marifoon kraakt weer. Een losse duwboot wil het kanaal voor de verkeersto ren binnen. „Post Wemeldinge, hebben we vrije doortocht?" „Ja hoor, geen uitvaart,"ant woordt Klunder rustig. „Hoe waren de verkeerslei ders? Hóe zagen ze eruit?" vraagt Louis Dasselaar van 'De Verwachting' even later. Hij verklaart zijn ongeduld: „Als schipper ben je er zo benieuwd naar wie er achter die stem door dé marifoon zit." KOUDEKERKE - Een dertien jarige en een achttienjarige Vlissinger zijn zondagavond lichtgewond geraakt bij een botsing met een auto op de krui sing Meinersweg/Middelburg- sestraat in Koudekerke. De twee konden na behandeling in het ziekenhuis naar huis. De dertienjarige bestuurde een snorfiets. Hij verleende geen voorrang aan een 47-jarige au tomobilist uit Budel die over de Middelburgsestraat reed. De achttienjarige duopassagier was eigenaar van de snorfiets Het voertuig was onverzekei'd. Tegen zowel de bestuurde!* als de eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. De snorfiets werd totaal vernield. De resten zijn meegenomen naar het bureau voor technisch onderzoek. De personenauto raakte bescha- digd. (Advertentie) DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG (tot 17.00 uur) laatste dagen uitverkoop Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes Vandaag kijkdag 14.00 - 19.30 uur 23 juli 14.00- 19.30 uur 23 juli ANTIEK - EN INBOEDEL VEILING 24 juli, aanvang 13.30 uur Vandaag de dag tel je als boer nau welijks mee zonder cirkel in je tarweveld. Ze zijn al ge signaleerd, de eerste ploegjes ondernemende jongelieden die slechts een aangenaam bedragje in rekening brengen voor het aanbrengen van een fraai cirkelpatroon in een goudgeel graanperceel, zo dat het er de schijn van heeft dat een compleet UFO-leger is geland. Het buitenaardse wordt daarmee naar goed aards gebruik onmiddellijk gecommercialiseerd. De graancirkel heeft andere berichten uit de komkom mertijd geheel verdrongen. We horen niets meer over reu- ze-aardbeien, kolossale pom poenen en gigantische aard appelen. Heeft er nu niemand meer een grote zonnebloem?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 9