Nieuwe vloedgolf slaat morgen toe Sharon op het oorlogspad Parijs perst voor euro miljarden uit bedrijven PZC Di Pietro blijft de kampioen van veel Italianen HEMA écht lekker! Unicef hekelt gedrag Westen rond AIDS Huidige bemanning ruimtestation Mir moet overal afblijven c l Belgen vieren nationale eenheid buitenland Sterkte Duitse dijken onzeker Kabila krijgt financiële steun van Afrika Mormonen stranden in zicht van haven ETA-leden cel in na plannen actie tegen koning X Doden bij bosbrand Antalya Noord-Korea kampt met droogte Ethiopië op jacht naar Mengistu Cel voor belasteren Soeharto Uitstel verkiezing Brazzaville Vruchtenvlaai .095 nu i» Muffins nu 4 Q 25 voor O» Harde broodjes assorti 095 Beenham 025 nu L» Extra belegen Goudse kaas 19 95 nu Beresford ft 50 nu O» dinsdag 22 juli 1997 door Peter van Nuijsenburg BONN - De Duitse autoriteiten zien met angst en beven de nieu we vloedgolf tegemoet die het oosten van het land morgen moet bereiken. We kunnen niet garanderen Jat de dijken dan stand zullen houden", aldus de minister Ziel ran Binnenlandse Zaken van de deelstaat Brandenburg. Hij bracht gisteren een bezoek aan het door de watersnood getrof- ien gebied rond Frankfurt aan de Oder. Vandaag zal bondskan selier Kohl zich ter plekke op de GENEVE - Het Westen maakt zich schuldig aan struisvogel politiek bij de strijd tegen de- over de hele wereld nog immer opmkkende AIDS. De ziekte is allerminst beheersbaar, zoals men doet voorkomen. De Wes terse landen maken zich schul dig aan zelfgenoegzaamheid met de veronderstelling dat KINSHASA - President Kabila van de Democratische Repu bliek Congo kan financiële steun tegemoet zien van acht Afrikaanse landen. leiders van Uganda, Rwan- Zimbabwe, Zambia, Nami bië, Mozambique, Eritrea en de Centraal-Afrikaanse Repu bliek hebben daartoe in Kinsha sa besloten. Om hoeveel geld het ;aat is niet bekendgemaakt, labila mag het geld gebruiken voor de wederopbouw van zijn land. RTR/EFE hoogte stellen van de laatste ontwikkelingen in de strijd te gen de wateroverlast. De nieuwe vloedgolf wordt ge voed door de hevige regens in Ts j echië en Polen die naar wordt verwacht de stand van de Oder een halve meter zullen opdrij ven. In Frankfurt was het ni veau gisteren iets onder het zon dag bereikte historische peil van 6,16 meter gezakt, maar dat betekende niet dat het gevaar was geweken, aldus een woord voerder van de plaatselijke cri sisstaf. Doordat de rivier sneller gaat stromen en meer puin en i onze redactie buitenland daar de belangrijkste slag tegen de ziekte lijkt te zijn gewonnen. Die felle kritiek uit de VN-orga- nisatie Unicef in een rapport dat vandaag wordt gepresenteerd. Nieuwe en redelijk succesvolle medicijnencocktails en een be perkt aantal nieuwe gevallen in de geïndustrialiseerde landen zeggen volgens Unicef niets over de ontwikkeling van AIDS in ontwikkelingslanden. Vandaag de dag sterven elke dag 1000 kinderen aan AIDS. In 1996 zijner in totaal 1,5 miljoen mensen aan bezweken. Onge veer 23 miljoen mensen zijn se ropositief, van wie 90 procent in cle Derde Wereld woont. Dat houdt in dat er in veel van die ontwikkelingslanden nog maar beperkt sprake zal en kan zijn van een jonge en gezonde generatie die kan bijdragen aan de ontwikkeling van hun land. Het lijkt volgens Unicef nog niet goed tot het Westen te zijn door gedrongen dat snel ingrijpen onontkoombaar is. De oi'gani- satie stelt droef vast dat van de achttien miljard gulden die jaarlijks wordt uitgegeven aan de strijd tegen AIDS, er maar 8 procent gaat naar preventie, medische 'zorg en research in ontwikkelingslanden. ANP afval meevoert, neemt de druk op de soms meer dan 100 jaar oude dijken toe. Gisteren moes ten opnieuw zwakke plekken in de ruim 160 km lange dijken- gordel gerepareerd worden. De nieuwe vloed zal als eerste het ten zuiden van Frankfurt gelegen Ratzdorfwaar Oder en Neisse samen stromen, berei ken. Het leger heeft tweehon derd geniesoldaten naar het dorp gestuurd om de nieuwe aanval van het water het hoofd te bieden. In geval van nood zul len de driehonderd inwoners ge- evacueerd worden. Voor de an dere 19.000 inwoners van het gebied liggen de evacuatieplan nen klaar, maar de autoriteiten gaan er nog steeds van uit dat deze niet uitgevoerd hoeven te worden. Informatie De problemen worden voor de Duitse crisisstaven nog ver groot door het ontbreken van goede en tijdige informatie over wat er in Polen en Tsjechië ge beurt. De Duitsers waren volle dig verrast door het besluit van de Polen om hun waterbekkens te openen. Daardoor steeg het water in de Oder in Duitsland met 20 centimeter. De Brandenburgse minister Pletzack van Milieu betreurde de slechte communicatie, maar toonde begrip voor de proble men in de buurlanden, waar duizend dorpen en steden onder water staan. Zondag leek de ge brekkige coördinatie nog voor grote irritaties tussen Branden burg en Polen te zorgen. Hoewel het gisteren iets minder hard regende dan verwacht, blijft de situatie in met name Polen gespannen. Verscheidene dorpen zijn ondergelopen en in de stad Wroclaw bereidt men zich voor op de tweede vloed die, naar men hoopt, minder rampzalig zal blijken dan die van twee weken geleden. In Tsjechië zou de toestand zich gestabiliseerd hebben, al moes ten honderden inwoners van de stad Ostrava in Noord-Moravië gisteren toch nog hun huizen verlaten. GPD door Cees van Zweeden PARIJS - De Franse regering heeft gisteren bezuinigingen van tien miljard en een 'euro- belasting' van 22 miljard francs aangekondigd in een poging zich te kwalificeren voor de Eu ropese munt. Maar zelfs die 32 miljard francs (ruim tien mil jard gulden) zijn onvoldoende om het gat op de begroting dit jaar te reduceren tot de vereiste 3 procent van het bruto binnen lands product. De Franse rekenkamer zei dat hel tekort bij ongewijzigd be leid aan het einde van dit jaar tussen de 3,5 en 3,7 procent zou uitkomen. Strauss-Kahn, de minister van Financiën, weiger de te zeggen waar het tekort vol gens hem op zal uitkomen. Maar de 32 miljard francs waarmee de socialist het tekort thans wil verminderen, vertegenwoordigt 0,4 procent van het bbp. In weerwil van de cijfers zei Strauss-Kahn echter: .,Wij zul len in 1998 klaar zijn (voor de euro) met dezelfde cijfers als on ze partners." Duitsland, dat overigens zelf ook worstelt met een te hoog tekort, heeft er steeds op gestaan dat een begro tingstekort van 3,0 procent het maximum is en blijft. Van de tien miljard bezuinigin gen moet twee miljard frank worden opgebracht door de strijdkrachten, een maatregel die geen beroering wekte. Frankrijk heeft sinds de val van de Muur veel minder op defensie van onze redactie buitenland MOSKOU - Het Russische ruimtestation Mir zal niet door de huidige bemanning worden gerepareerd. De Russen Tsi- blijev en Lazoetkin en de Ame rikaan Foale, zijn oververmoeid door stress en tegenslagen. De twee Russen zullen worden sfgelost door twee landgenoten, die de Mir tussen 18 en 20 au gustus zullen repareren. Aan vankelijk zou ook de Franse as tronaut Eyharts meegaan, maar die blijft thuis. In plaats daar van kan nu extra apparatuur mee. De twee nieuwe Russen, Solov- jov en Vinogradov, arriveren op 7 augustus. Tsiblijev en Lazoet kin keren op 14 augustus terug naar de aarde, bijna twee weken eerder dan de bedoeling was. De voor 20 september voorziene koppeling met een Amerikaans ruimteveer gaat gewoon door. AFP/RTR SALT LAKE CITY - Een huifkar met mormonen glijdt ten oosten van Salt Lake City een helling af, terwijl losgebroken paarden doorrennen. Honderden mormonen, een religieuze groepering uit de Verenigde Staten, leggen momenteel een tocht naar Salt Lake City af. Ze herdenken hiermee de historische reis van hun voorgangers vorige eeuw. foto Jeff Allred/AP MADRID - Drie leden van de Baskische separatistische be weging ETA zijn gisteren tot in totaal 109 jaar cel veroordeeld wegens een poging in 1995 ko ning Juan Carlos te vermoor den. Het hof achtte hen schuldig aan misdaad tegen de kroon en het lidmaatschap van een ver boden organisatie. De drie ETA-leden waren in au- gustus 1995 van plan de vorst met een telescoopgeweer dood te schieten in de jachthaven van Palma de Mallorca. Voordat de drie hun plannen kunnen uit voeren, pakten agenten ze op. Een van de veroordeelden is de 55-jai-ige Jose Rego Vida, een van de 'historische' leiders van de ETA. Hij zat in 1979 al een jaar gevangen in verband met een complot om de koning te vermoorden. Rego's zoon Inaki is gisteren eveneens veroordeel wegens zijn aandeel in de moordpoging. AFP bezuinigd dan alle andere wes terse naties. De aankoop van enkele Rafales, een nieuw ge vechtsvliegtuig, wordt uitge steld. Veel meer opzien baarde de belastingverhoging, die ge heel voor rekening komt van het bedrijfsleven. De winstbelas ting gaat van 36,6 procent naar 41,6 procent, wat tot het einde van '97 17 miljard zou moeten opleveren. De belasting op de waardevermeerdering van be drijven gaat van 19,0 naar - eveneens - 41,6 procent, hetgeen vijf miljard opbrengt. Beide verhogingen hebben slechts betrekking op bedrijven met een jaarlijkse omzet van meer dan 50 miljoen francs. Dit zijndebedrijven, aldus minister Strauss-Kahn, die het meest van de euro zullen profiteren, omdat ze vaak op internationale schaal opereren. Volgens analisten zullen de be trokken bedrijven op korte ter mijn winst derven, maar zal de belastingmaatregel geen blij vend negatief effect hebben. De 22 miljard frank die de regering zo wil binnenhalen, komt over een met 2 a 3 procent van de winst van de veertig onderne mingen van de Parijse CAC-40- index. De ondernemingen zelf waren terughoudend in hun reacties. Internationaal actieve bedrij ven worden niet zo hard getrof fen. Volgens de analisten ligt dat anders voor detailhandelsza ken, banken, voedselproducen ten en bouwbedrijven. Na het nieuws over de bezuini gingen daalden de koersen op de Franse aandelenbeurs met 1,1 procent. GPD/AFP/RTR door Ad Bloemendaal TEL AVTV - De Israëlische pre mier Netanyahu was gewaar schuwd. Een 'gewonde' Ariël Sharon is levensgevaarlijk, hielden zijn medewerkers hem voor toen hij vorige maand be sloot Yacov Ne'eman te benoe men tot minister van Financi en. Het was een post die Sharon fel begeerde, vooral omdat die hem dichter bij het centrum van de macht zou hebben gebracht. Als minister van Na tionale Infrastructuur is zijn zeggenschap in zaken van na tionale veiligheid beperkt. Het doel van de oud-minister van Defensie is de verwijdering van Netanyahu als premier. Minister mikt op verwijdering van Netanyahu als premier ..Ministers moeten in de krant lezen welke besluiten de rege ring heeft genomen. Dat is een onhoudbare toestand", meent hij. Peres Sharon is gaan praten met de oud-voorzitter van de Arbei derspartij, Peres. Beiden heb ben weinig op met de nieuwe kieswet, die ervoor zorgde dat de Israëlische bevolking vorig jaar juni niet alleen voor een partij stemde, maar ook voor een premier. De wet bepaalt ook dat de Knesset met een eenvoudige meerderheid van 61 van de 120 stemmen de rege ring kan laten struikelen. In dat geval komen er nieuwe ver kiezingen voor parlement en premier. Voor het ten val brengen van uitsluitend de premier is een tweederde meerderheid vereist en daar zit voor de oppositie en voor ontevredenen binnen de coalitie het probleem. Coalitie partijen die niet zeker weten dat ze bij nieuwe verkiezingen flink zullen winnen, laten de regering met rust. En het vin den van tachtig afgevaardig den die bereid zijn de minister president af te zetten, is een vrijwel onmogelijke opgave. De bedenkers van de nieuwe kieswet wilden de stabiliteit van regeringen verhogen. Dat is aardig gelukt, maar nu zit Is raël opgescheept met een pre mier die volgens opiniepeilin gen het vertrouwen geniet van nog geen kwart van de bevol king. Ontevredenheid Eerder dit jaar heeft de Arbei derspartij voorgesteld de wet zo te wijzigen dat een eenvou dige meerderheid van 61 stem men voldoende is om alleen de premier naar huis te sturen. Dat voorstel is door het parle ment afgewezen, maar sinds dien is de ontevredenheid over Netanyahu binnen de coalitie toegenomen. De oppositie lijkt in deze cam pagne Sharons natuurlijke bondgenoot. Maar de leider van Arbeiderspartij, Ehud Ba rak, moet zich afvragen of hij er iets mee zal winnen. Het is veelbetekenend dat in de opi niepeilingen de steun voor Ne tanyahu afneemt, maar de aanhang van Barak niet groeit. Het probleem voor de Likoed en de kleinere rechtse partijen is de premier en niet de politie ke koers. GPD ANKARA - Bij een bosbrand in het gebied rond de Turkse badplaats Antalya zijn gisteren drie doden gevallen. Vijftig woningen in de plaatsen Durali en Karaman werden ver woest, deelde de plaatselijke crisisstaf mee. De autoriteiten gaven opdracht de ongeveer 5000 inwoners van Durali en Karaman uit hun woningen te evacueren en in veiligheid te brengen. Tenminste zestig hectare pijnboom-bos viel aan de vlammen ten prooi. DPA SEOUL - De maïs- en rijstoogst in Noord-Korea dreigt dit jaar als gevolg van grote droogte te mislukken Het land heeft al te kampen met grote hongersnood als gevolg van overstro mingen die het onmogelijk maakten de gewassen van de ak kers te halen. Volgens het Noord-Koreaanse persbureau KCNA daalt het waterpeil in de rivieren, meren en reservoirs snel. Niet alleen de rijstplanten, die veel water nodig hebben, maar ook maïs en andere gewassen die op droge grond worden geteeld, zijn getroffen. AFP ADDIS ABEBA - Ethiopië wil 2400 kopstukken van het vori ge regime uitgeleverd zien of meewerken aan hun berechting in het land waar ze verblijven. Het gaat om mensen die onder het zeventien jaren durende bewind van Mengistu Haile Ma- riam volkerenmoord en misdaden tegen de menselijkheid zouden hebben gepleegd. Van de 5200 verdachten zijn er waarschijnlijk 2481 het land uitgevlucht na de val van de extreemlinkse militaire junta, begin 1991. De voormalige juntaleider Mengistu woont sinds dien in Zimbabwe. De speciale aanklager van het hof dat de misdaden onder zoekt, Gima Wakjira, zei gisteren in Addis Abeba dat een ver zoek om uitlevering wordt verstuurd zodra de aanklacht met overtuigende bewijzen is omkleed. AFP JAKARTA - Een parlementariër van de Indonesische Demo cratische Partij PDI heeft gisteren negen maanden celstraf gekregen voor belastering van president Soeharto. De afge vaardigde, Aberson Marle Sihaloho, is voor zover bekend het eerste parlementslid dat in functie onder het regime van Soe- harto wordt veroordeeld tot gevangenissti'af. Aberson is veroordeeld voor belastering van de president tij dens een speech in het hoofdkwartier van de PDI in juni vorig jaax*, kort nadat de Indonesische overheid PDI-paxtijleidster Sukarnoputri had vei-vangen dooreen meerx-egeringsgezinde voorzitter. RTR KINSHASA - De Constitutionele Raad van Congo-Brazza ville heeft gisteren besloten de presidentsverkiezingen, die op 27 juli moesten plaatsvinden, uit te stellen. Het mandaat van het zittende staatshoofd, Pascal Lissouba, wordt verlengd, zo verklaarde de voorzitter van de raad voor de staatsradio. De raad heeft de regering en de politici gevraagd een nieuwe verkiezingsdatum vast te stellen. Aanvankelijk zou Lissou- ba's mandaat op 31 augustus aflopen. Plet uitstel komt niet onvex-wachts. Waarnemei-s gingen er al vanuit dat de vei'kiezingen geen eind zouden maken aan het politieke geweld dat het land teistert. In Congo heerst al een week een wankel bestand tussen de troepen van Lissouba en die van zijn voorganger Sassou Nguesso. Het politieke geweld heeft aan al 1000 tot 2000 men sen het leven gekost. AFP/EFE door Eelco van der Linden ROME - Het besluit van de voor malige magistraat Antonio Di Pietro de Italiaanse politieke arena te betreden en namens de linkse 'Olijf-coalitie' mee te doen aan tussentijdse verkie zing in Toscane, blijft voor grote commotie zorgen. De Italianen zelf blijken het besluit echter te waarderen en zien Di Pietro lie ver als toekomstig president dan de huidige leiders van links of rechts. Italiaanse kranten publiceer den gisteren onder-zoeken naai de populariteit van politieke leiders. Die Pietro, de vroegere spil van het Milanese anti-cor- ruptieteam 'Schone Handen', die nu zelf ervan wordt beschul digd vuile handen'te hebben, is minder populair dan vroeger. Maar met 67 punten is hij nog steeds de meest geliefde Italiaan van het moment. Verkiezingen Als in Italië presidentsverkie zingen zouden plaatsvinden, won Di Pietro die met 18,4 pro cent van de stemmen. Silvio Berlusconi, leider van de recht se oppositie en overtuigd 'Di Pietro-hater', zou uitkomen op 10,2 procent en zijn'vice', de ex- fascist Gianfranco Fini,op 13,1 De linkse leider Massimo DAle- ma, regisseur van Di Pietro's overstap, zou 8,9 procent krij gen. Hoewel D'Alema, leider van de grootste regeringspartij PDS, ook in het linkse kamp is bekri tiseerd vanwege het 'binnenha len' van Di Pietro, blijkt zijn manoeuvre de Olijfcoalitie te hebben versterkt. Confrontatie Een probleem voor D'Alema is dat de x-echtse leidex-s Berlusco ni en Fini veel populairder zijn dan hijzelf en premier Prodi. In geval van een clii-ecte confronta tie - die zal plaatsvinden als Ita lië inderdaad een presidentieel systeem krijgt - kan alleen Di Pietro links aan een overwin ning helpen. Volgens de onderzoeken blijkt de meerdei-heid van de Italianen (62,7) niet te geloven dat Di Pietro geld en cadeaus heeft aangenomen om zijn vrienden buiten onderzoeken naar cor- ruptie te houden. Dit laatste be weren een van die (voormalige) vrienden en Silvio Berlusconi. De ex-premier, een van de 'slachtoffers' van Di Pietro, voert dezer dagen een ware campagne tegen de ex-magi- straat en het team 'Schone Han den'. GPD BRUSSEL - Koning Albert n van België begroet mensen bij de Koekelberg Basilica in Brussel. Gisteren vierden de Belgen de Nationale Dag van België. foto Yves Herman/RTR Dagelijks vers uit eigen banketbakkerij, a 28 cm /11.95 Naturel, chocolade, appel/kaneel of bosvruchten /].- 10sluks/5.- nU Mm» 100 gram /3.25 1 kilo/16,- Volle, fruitige, Australische wijn. Rood/wit 0,751/9.95 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 juli 1997. Zo long de voorraad strekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5