Van popmuziek naar de stilte Heer Bommel en de Pikkinring varia In Zeeland opgegroeide dominee Wim Jansen wil brug slaan naar jeugd Scientology levensbeschouwing Met oorlogsvliegtuig komt herinnering aan geheim agent boven snelheidscontrole puzzel recept het weer m, O 2 m, dinsdag 22 juli 1997 doorTheo Krabbe Vier passies spelen een grote rol in het leven van Wim Jansen: zijn gezin, popmuziek, het schrijven van boeken en ar tikelen, en het christelijk geloof. Peinzend kijkt hij uit het raam. „Als ik bid, dan voel ik een on bedwingbare behoefte om het op te schrijven. Als ik schrijf, dan ben ik eigenlijk een beetje aan het bidden." Met zijn boek over popmuziek en zijn erediensten met popmu ziek verwierf de gereformeerde predikant van de Enschedese Verrijzeniskerk landelijke be kendheid als popmuziekpredi- kant. Maar als dominee praat hij tegenwoordig niet meer zo veel over songteksten van pop artiesten. Liever heeft hij het met zijn kinderen en andere jon geren direct over God, bidden, stilte, overgave. Een elektrische gitaar met ver sterker staat achteloos voor de boekenkast in zijn werkkamer. Wim Jansen (47) schudt zijn hoofd. „Zelf speel ik daar niet op", klmk het haast veront schuldigend. „Die gitaar is van mijn zoon. Die oefent hier wel eens." Ondoordacht Hij vertelt over het succes van zijn laagdrempelige popmu ziekdiensten in zijn Samen-op- Weg-gemeente. Twee tot drie keer per jaar vinden die plaats. Ze blijven nog steeds veel jonge ren trekken. De laatste tijd heeft Jansen toch enige afstand geno men van popmuziek in zijn ge meentewerk. Zeker, in popmu- Tweeduizend aanhangers van de Scientology-kerk hebben gisteren in Frankfurt gedemonstreerd onder het mot to 'Vrijheid voor Religies in Duitsland'. De bondsregering heeft deze maand besloten om leden van de Duitse Scientology-kerk onder toezicht van de binnenlandse' veiligheidsdienst te plaatsen. De minister van Binnenlandse Zaken van de deelstaat Hesse noemde het religieuze-vrij heidsmotto van de demonstra tie 'misleidend'. AP ziek zitten sporen van religie, maar die zijn wat het christelijk geloof betreft wel vrijblijvend en ondoordacht. „Dat komt niet aan je eigen lijf. Een mens ver andert er niet door. Popmuziek kan weliswaar een brug tussen christendom en cultuur slaan, maar ik wil nu meer vertrouwen op de eigen kracht van het chris telijk verhaal zelf." Onlangs publiceerde de En schedese predikant een nieuw boekje. Over de kernwoorden van het christelijk geloof, uitge legd aan jongeren. Het is een uitwerking van een serie brie ven die hij aan zijn zoon schreef, toen die het huis uit ging en zelf standig ging wonen. Korte over wegingen over brandende ge loofsvragen: Jezus, de bijbel, schuld, bidden, God en het lij den, opstanding. Geschreven op een directe, frisse, aanspreken de toon. Het christendom, is dat een geloof voor 'loosers'? En: Je zus. Wie is dat? Speelt die bij Ajax? Met zulke zinnen formu leert hij achttien vragen, die je kunt verwachten van een puber of jongvolwassene. Op een hel dere manier beantwoordt hij ze ook in zijn overdenkingen. Geloven Geloven is geen zaak van 'zeker weten', overal een antwoord op hebben, maar van zoeken, tas ten en vooral vertrouwen, stelt hij in zijn boek vast. Geloven is een zaak van de binnenkant, van dieper kijken volgens de re gels van de liefde, 'en dan verder doen wat je wilt'. Dat staat haaks op het kijken naar de bui tenkant van mensen in de mo derne lijfcultuur, waarin film sterren als Pamela 'Baywatch' Anderson 'met haar opgepomp te borsten' en 'leeg gezicht' de toon aangeven. „God wil ontdekt worden", merkt hij op. God wil ontdekt worden in de schoonheid, de fantasie en de uitbundigheid van het leven, in mensen, in de bijbel en de oude geloofstradi ties, in Jezus van Nazareth, de rebel van de ultieme liefde. „Want God is geen consumptie artikel. Je krijgt Hem niet zo maar ongevraagd in de schoot geworpen." door Fokko Bosker Haar hand rust op het opge- dregde staartstuk van de Hudson die in de nacht van 6 juli 1944 neerstortte in het IJssel- meer bij Kornwerderzand. An nie Meijer-Bockma (67) uit Har- degarijp nam zondagmiddag op een drijvend ponton afscheid van haar broer die tijdens zijn geheime missie boven bezet Ne derland verongelukte. „Dit wa ren zijn laatste momenten." Het bezoek aan de plaats waar het toestel terecht kwam, bete kent heel veel voor haar. „Zijn dood maakt een onlosmakelijk deel van mijn leven uit." Meijer-Bockma is de eerste na bestaande van de acht veronge lukte inzittenden die de plaats van de crash bezoekt. Vrijdag werd begonnen met het naar bo ven halen van de wrakstukken van het toestel. Het registratie nummer op de staart van de Hudson neemt alle twijfels weg. Het op 6 juli door duikers op de bodem van het IJsselmeer ge vonden vliegtuig is de Hudson die de toen 23-jarige Jan Bock- ma moest droppen boven een weiland bij Exmorra. In het toestel zaten verder Pi eter Kwint, Pleun Verhoef en Johan nes Walter die eveneens een spe ciale training in Engeland ach ter de rug hadden om het verzet te steunen. Ze houdt zich groot. „De tranen komen later wel." Van Henny Teunissen van de bergingsdienst van de Konink lijke Luchtmacht krijgt ze een paar onderdelen van het toestel. Een stukj e glas van de geschuts koepel en een deurkruk. „Het is heel onwerkelijk te bedenken dat Jan dit ook in zijn handen heeft gehad. Deze vondst brengt letterlijk heel veel boven wa ter." Moeilijk „Dit is de moeilijkste brief die ik ooit heb geschreven", schreef de 23-jarige Jan Bockma op 7 mei 1944. De brief richtte hij aan zijn ouders voor het geval hij de gevaarlijke missie in bezet Ne derland niet zou overleven. „Ik Geloven is ook een zaak van ver trouwen tegen het onverklaar bare in. „Geloof is altijd: en- toch-geloof. Ook al pleit alles tegen God, ook al vallen alle ge loofssystemen in duigen en kloppen de antwoorden van geen kanten-blijven zeggen: en toch. Een diepe overtuiging: En toch zal God alles terecht bren gen. Ook al begrijp ik er nu niets van." Wim Jansen groeide op in Zee land. „Zeker de helft van mijn loopbaan zat ik in het onder wijs. Eerst als hoofdonderwij zer op een basisschool, later als godsdienstleraar op een mid delbare school." Pas op latere leeftijd ging hij theologie stude ren, hetgeen hij combineerde met zijn gezin en het onderwijs. In Veere aanvaardde hij zijn eer ste functie als predikant. Drie jaar geleden kwam hij naar En schede. Zijn ouders hadden een sterk bevindelijk geloof, vertelt hij. Daar is hij een tijd los van geweest. Maar de laatste tijd komt het terug. De waarde van het mystieke, die directe innige en liefdevolle relatie tot God, heeft hem nu sterk in beslag ge nomen. Maakbaar Het is het gevolg van een per soonlijke crisis, waarin hij tegen de grenzen van zijn leeftijd, zijn 'doenerige leven' en zijn energie is opgelopen. „Ik voelde een grote leegte. Ik dacht altijd dat alles maakbaar is: mijn carrière, de opvoeding van mijn kinde ren, mijn geloof. Humaan leven en de Thora volgen, dan komt alles wel goed. Dan komt het ko ninkrijk van God vanzelf op aarde. Op een gegeven moment merkte ik dat het zo niet werkt. Ik heb het besef gekregen dat we God echt nodig hebben." Ook situaties in zijn Enschedese SoW-gemeente hebben hem op dat spoor gezet. Ziekte en dood van gemeenteleden, gebroken i-elaties tussen partners, mensen die elkaar zoveel schade hebben berokkend, hebben de gerefor meerde predikant tot het besef gebracht dat verzoening van mensenwege vaak niet meer mogelijk is. „Een mens kan niet al het leed van de wereld op zijn schouders nemen. Hij zal het Predikant/schrijver Wim Jansen neemt de laatste tijd wat meer geloof. ben gevraagd me vrijwillig be schikbaar te stellen om terug te keren naar Nederland. Ik voelde dat dit een heel goed en noodza kelijk ding was om te doen. Nu zit ik te wachten op een goede nacht om over te vliegen naar mijn vaderland om m'n laatste sprong te doen." Duikers Het toestel stortte op 6 juli 1944 vlak achter de Afsluitdijk neer, waarschijnlijk na een treffer van Duits afweergeschut. Pre cies 53 jaar later stuitten dui kers op de wrakstukken van het Hudson-vliegtuig. De zus van Jan hoorde maandag van de vondst. „M'n maag ging heel raar tekeer. Ik voelde direct dat dit het toestel moest zijn waarin Jan had gezeten." Annie Meijer-Bockma begrijpt dat mensen die de oorlog niet hebben meegemaakt zich haar emoties moeilijk kunnen voor stellen. „Elke keer als ik hier langs Kornwerderzand kom, denk ik aan Jan." Hij was de oudste in het gezin met negen kinderen. Annie's vader was ac tief in het verzet in Zuid-Lim burg. De grote boerderij in Heerlen verschafte velen onder dak. Geallieerden Jan vluchtte op 16 mei 1942. Hij wilde zich aansluiten bij de ge allieerden. „In Zuid-Limburg ging het verhaal dat hij voor de Duitsers vocht. Dat mochten we niet ontkennen." Zijn training i n Engeland duurde een jaar. Hij moest na zijn landing in Exmor ra verzetsmensen in het Noord- Brabantse Haaren bevrijden. Pas na afloop van de oorlog kon haar broer worden herbegra ven. Drie weken na de fatale crash werd zijn lichaam drij vend in het water aangetroffen door visser Pieter Bootsma uit Makkum. Daar zijn de zeven be manningsleden tijdelijk ter aar de besteld. Alleen het lichaam van Johannes Walter rust nog altijd in Makkum. Een van de gevonden propellers krijgt een plekje in het vissersdorp. GPD Heer Bommel stribbelde erg tegen, maar de ziekendrager trok met geoefende bewegingen een paar riemen om hem heen en legde hem vast. „Zo'n fijne heer als u moet zich niet opwinden", sprak hij al ges pend. „Het is slecht voor uw verstuikte enkeltje en bovendien hebt u zich al voldoende afgemat bij de wintersport." „Ik kom niet van de wintersport!", riep heer Ollie. „Dit is allemaal een vergissing. Ik ben een ander!" „Kom, kom", hernam de broeder. „Voor mij hoeft u zich niet te scha men, hoor. Een ongeluk bij het skiën is gauw gebeurd. Rijke lui zoals u hebben het moeilijk, meneer; ik heb het heel wat prettiger, hoor. Twintig uren per dag werken voor een karig loon; maar gevaar is er De politie controleert vandaag langs de volgende wegen op snelheid: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Den Bosch vice versa A9 - tussen Alkmaar-Diemen vice versa AIO - ringweg Amsterdam A2 - bij Echt A50 - bij Maasdonk Sleutelwoord 2 4 4 9 10 2 4 8 4 4 7 1 2 8 3 1 4 5 6 7 4 3 2 4 8 8 8 4 8 7 4 2 4 5 7 3 7 6 2 3 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom een woord. Hoe luidt het sleutel woord? 1. Gil; 2. veel voortbrengend; 3. soort rietgras; 4. moment; 5. ge denkschriften; 6. norm; 7. uitstal len; 8. grapjas. Oplossing maandag: spel-reus t-talon-t eg-mis-we eer-s-nar knap-mare -e-uni-t- egel-slak tel-d-kar tn-are-la e-eland-a rest-koel Zeeland: Inkeping moeten overlaten aan God. Op Hem moeten vertrouwen." Dro merig werpt Jansen een blik uit het raam. „En dat geeft een enorme rust." Hij steekt de zoveelste sigaret op, pakt een cd uit het rekje en zoekt het nummer van de zange res Joan Osbourne 'One of us'. „Ik vind dit wel een treffend nummer: God als een eenzame vreemdeling in de straten van de cultuur. Ze zingt cynisch over die dingen als hemel en Jezus. Zo wordt vaak over de grote ge heimen uit de christelijke tradi tie gesproken: als over dingen. Voor mij zijn het geen dingen, maar levende bronnen." GPD Wim Jansen, De hemel en Jezus en al die dingen. Uitgeverij Kok. Kam pen. ISBN 9024279542. Prijs f 19,90. Ondanks dat de weerkaart er op het Door: Jules Geirnaerd eerste gezicht boven West-Europa re delijk stabiel uitziet, blijft het toch redelijk wisselvallig. Zowat elke dag is wel een bui mogelijk. Dit alles door toedoen van een kleine storing, die morgen over Zuid-en Noord-Holland ligt. Die storingis te zien als kleine inkeping in het hogedrukgebied dat boven Noor wegen en Schotland hangt. Er is vandaag vooral vanochtend vrij veel bewolking en af en toe valt er wat regen. De grootste kans op regen is er op Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland. Ook van middag zijn er nog enkele buien, maar ook kan vanmiddag e avond de zon een beetje doorbreken. Op zee is er een klein risico van mist. De temperatuur komt tot 20 a 21 graden. Morgen en don derdag blijft het tamelijk onstabiel. Zowel woensdag als donder dag is de buienkans vrij groot, met name in Zeeuws-Vlaandereneti op Zuid-Beveland. Dit omdat een noordelijke wind de kans op bui en aan zee beperkt. De temperatuur is echter niet slecht want de maxima liggen rond de 22 graden. Aan het einde van de week draait de wind wat bij naar het noordwesten tot westen. De weerkaart zal er tegen die tijd ook anders gaan uitzien, met onweers storingen boven de Alpen en Italië. Mede daardoor is de regenkans voor het weekend niet erg groot en komt er wat meer zon aan te pas. De tem peratuur blijft met die west tot noordwestenwind na tuurlijk gematigd. Ook zon dag en begin volgende week lijkt er een westelijke wind te staan. Dat betekent een mo daal weertype met afwisse lend bewolking en zon, en soms eens wat regen. Buiig Vooruitzichten weer woensdag donderdag vrijdag zaterdag max. 22° 23° 22= 22= min. 16° 16: 16° 15° wind W 3 NNO 3 NNW 3 W 3 Zon en Maan op 5.56 Onder 21.46 op 22.53 Onder 10.0 Toonder Studio's Nautisch bericht Zwakke tot matige wind, vanochtend veranderlijk, vanmiddag meest uit noordwestelijke richting. Het zicht is matig tot slecht op zee. Temperatuur kustwater: 18 a 19 graden. Afwijking waterstan den: geen. Maximum golfhoogte monding Scheldes: 0,5 meter. Waterstanden niet bij, zogezegd." Zo babbelende overstemde hij de protesten van zijn patiënt en de ziekenauto stopte dan ook voor het hospitaal voordat heer Bommel het misverstand had kunnen ophelderen. Het ziekenhuis waar de roepende heer nu werd binnengedragen was oud en overvol en daarom werd hij dan ook zo lang in een wachtkamer gezet. „Niet zo schreeuwen, meneer", sprak de verpleegster die hem kwam inschrijven. „U stoort de patiënten!" „Ik ben geen patiënt!", riep heer Ollie radeloos. „Dat weet ik", hernam de zuster. „U bent kolonel Puinkorn en u bent een wintersportgeval. Maar we zullen u zo helpen. Daar komt de dokter al aan." DINSDAG Hoog water Laag water 22 JULI uur cm uur cm uur cm uur ctt Vlissingen 04.08 266 16.33 250 10.38 197 23.09 23. Terneuzen 04.28 292 16.53 275 11.07 207 23.40 21 Bath 05.31 338 17.56 317 12.14 230 ----- Boompot Buiten 04.00 205 16.25 184 10.15 133 22.45 IK Zierikzee 06.10 182 18.30 165 11.50 126 Wemeldinge 06.00 207 18.20 192 11.55 143 3hilipsdam West 06.40 195 19.00 178 11.55 134 WOENSDAG Hoog water Laag water 23 JULI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 04.53 265 17.18 246 11.26 195 23.58 23 Terneuzen 05.13 290 17.38 270 11.53 205 - 3ath 06.16 339 18.43 313 00.47 270 12.59 Boompot Buiten 04.45 204 17.10 181 11.10 129 23.35 17 Zierikzee 06.55 182 19.15 162 00.30 163 12.45 121 Wemeldinge 06.45 206 19.05 189 00.30 178 12.45 13S 'hilipsdam West 07.25 197 19.50 177 00.25 171 12.45 13 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied zonnig lichte sneeuw matige sneeuw m V*7 matige regen Europa: Draaikolk Janny van der Lee Gegratineerde tortellini (Voor 2-3 personen) Voor deze vegetarische hoofdschotel kunt u kiezen uit tortellini met kaasvulling, met champignonvulling of met spinazie en ricotta. Kook de tortellini (gevulde deegkussentjes) gaar volgens de gebruiksaanwijzing op het pak. Deze wil per merk nog wel eens verschil len en bovendien zijn er ook vers verpakte tor tellini uit het koelvakte koop die een veel korte re bereidingstijd hebben. Ingrediënten: -1 zakje tortellini -1 prei -1 eetlepel olijfolie - 5 dl tomatensaus (sugocasa o.i.d.) - 2 eetlepels geraspte Goudse kaas - 2 eetlepels geraspte Parmezaanse kaas - bolletje (ca.125 gram) mozarella Bereiding: Kook de tortellini in gezouten water beetgaar. Maak ondertussen de prei schoon, snijd deze in ringen en fruit ze in een klein scheutje olijf olie zacht. Schenk de tomatensaus hierbij en laat even pruttelen. Verwarm de grill van de oven voor. Giet de tortellini af en laat de deegwaren in een ondiepe ovenschaal glijden. Schenk hierover de tomatensaus en bestrooi met de beide geraspte kaassoorten. Snijd de mozarella in plakken en leg deze op de saus. Schuif het geheel onder de grill en laat de bo venkant mooi goudbruin kleuren in een mi nuut of 5. Boven het oosten van Europa is nog immer de depressie terug te vinden welke voor veel wateroverlast heeft gezorgd in het zuiden van Duitsland, Tjechië, Slovenië en Polen. Vanuit de weersatellie' ziet deze depressie eruit als een gigantische witte draaikolk van bewolking. Deze draaikolk trekt zelf geleidelijk naar het oosten weg. Echt droog wordt het in het zwaarst getroffen gebied voor alsnog niet omdat een randstoring vanuit de depressie zich, tegen gesteld, juist in de richting van ons land gaat ontwikkelen. Dit re sulteert in een uitgestrekte band met veel bewolking, regen en on weersbuien vanaf Nederland via Duitsland en Tjechië naar de Oek raïne. In Polen zal het vandaag wel vrijwel overal droog blijven. Een uitgestrekt hogedrukgebied boven Scandinavië via het Ver enigd Koninkrijk helemaal naar de Azoren zorgt voor zomers wee' in deze gebieden. Ook in de landen rond de Middellandse Zee blijf het onveranderd zomers. In Turkije en het binnenland van Grie kenland zal de thermometer vanmiddag zelfs boven de 35 graden gaan aanwijzen. Boven het zuidwesten van Frankrijk en het noor den van Spanje gaat zich vandaag een onweersdepressie ontwik kelen welke de komende dagen in de richting van de Alpen gaat trekken en daar mogelijk voor wateroverlast kan gaan zorgen. Middelbur Antwerper VERWACHTING VOOR DINSDAGMIDDAG 22 JUL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4