Nieuwe reddingsboot Cadzand PZC Havenwerken Yerseke vallen duurder uit Hulst krijgt geld voor busstation en fietsenstalling Feest voor twee maal briljant zeeland 11 Botenhuis voor de Jacoba Elisabeth moet nog gebouwd worden Drankrijdster aangehouden Drankrijder Sportauto gestolen Wanbetaler aangehouden Cheque voor KNRM Nieuwe acties Duurzaam Veilig Eerste prijs voor windhondjes Snelheidscontrole bij Philippine Wapenstok in beslag genomen Wegversperring brug Sluiskil lezers schrijven Recht Neanderthaler Vrouwenlogica II dinsdag 22 juli 1997 door Hans Heijt CADZAND-BAD - Het station Cadzand van de Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM) kan binnen kort een nieuwe boot inzetten. De sloep is gereed, maar moet nog wel uitvoerig worden ge test. Het botenhuis voor de nieuwe sloep is nog niet ge bouwd, omdat er een bezwaar procedure loopt en de provincie watertechnische bezwaren heeft tegen het plan. De nieuwe boot heeft de naam 'Jacoba Elisabeth' gekregen en vervangt de bijna een kwart eeuw oude Tuimelaar. De Jaco ba Elisabeth heeft meer pk's, wordt in beweging gezet door twee waterjets en biedt in nood gevallen ruimte aan maximaal veertig mensen. De Tuimelaar blijft als reserveboot deel uit maken van de vloot. „We weten nog niet precies wanneer we de boot in gebruik kunnen nemen", zegt schipper W. de Maillie van het station Ca dzand van de KNRM. „De boot moet nog een proef ondergaan en omdat dat zeer zorgvuldig dient te gebeuren, duurt dat mi nimaal een week. Je kan nog met allerlei problemen te maken krijgen. Om een voorbeeld te noemen. Toen de boot op de werf lag, was er een trilling te horen die niet bij de boot paste. Het kostte een week om het pro bleem op te lossen." Bezwaar Wanneer de boot wordt goedge keurd, krijgen alle bemannings leden een week lang instructie om te leren werken met de aan winst. De Maillie laat weten dat de Ja coba Elisabeth voorlopig een aanlegplaats krijgt in jachtha ven van Breskens. Het huidige botenhuis is te klein voor de sloep en met de bouw van een nieuwe ruimte kan nog niet worden begonnen. Procedure Bovendien loopt er een be zwaarprocedure van R. Clyncke van Badhotel de Wielingen in Cadzand. Clyncke heeft geen bezwaar tegen een botenhuis, maar wil wel dat het ten opzich te van het oorspronkelijke plan een kwartslag wordt gedraaid. Volgens de hoteleigenaar kan door die maatregel voorkomen worden dat het uitzicht van de hotelgasten wordt belemmerd. De Maillie hoopt dat de proce dure niet te lang gaat duren, om dat het voor de boot beter is on der een dak te liggen dan in de buitenlucht in een jachthaven. Provinciemedewerkster I. Wol- terbeek verklaarde maandag dat ze de gemeente heeft gead viseerd bij het opstellen van een nieuw plan zowel rekening te houden met de watertechnische bezwaren tegen het oorspron kelijke plan als de bedenkingen van de hoteleigenaar. Een woordvoerder van de gemeente liet maandag weten dat het aan gepaste plan in behandeling is. De nieuwe reddingsboot lijkt precies op de Martijn Koenraad Hof, hier voor de kust van Cadzand in actie. foto Charles Strijd door Maften de Jongh YERSEKE - De reeds voltooi de uitbreiding van de koningin Julianahaven te Yerseke valt 125.000 gulden duurder uit dan geraamd. De gemeente Reimerswaal moet die kosten maken voor het verwerken van uit de haven afkomstige ver ontreinigde specie. Met het uitbreidingsproject in de Yersekse vissershavens was een bedrag gemoeid van in to taal 2,3 miljoen gulden. Daar van betaalde de Europese Ge meenschap 7,5 ton. De Julianahaven kreeg er ne gen ruimere ligplaatsen bijDe uitbreiding was noodzakelijk omdat bestaande en nieuwe mosselkotters langer en breder worden. Het werd steeds meer passen en meten om de Yersek se vissersvloot te kunnen her bergen. Het project richtte zich niet alleen op uitbreiding maar ook op diverse herstelwerk zaamheden in de Prinses Bea trix-, en Prins Willem Alexan- derhaven. Zo zijn onder meer loopsteigers in de Beatrixha- vens vernieuwd. Alle werk zaamheden werden afgelopen voorjaar voltooid. Tegenvaller was de vondst van een hoeveelheid licht veront reinigde specie in de havens, twaalfduizend kubieke meter in totaal. Voor de verwerking daarvan heeft Reimerswaal extra kosten moeten maken. Burgemeester en wethouders verzoeken de gemeenteraad nu om daarvoor het extra krediet beschikbaar te stellen. Van de twaalfduizend kubieke meter bleek zeventienhonderd ku bieke meter ongeschikt voor terugstorten in de Ooster- schelde. De verwerking van dat reste rende deel was al ëens eerder onderwerp van discussie. Rei merswaal stortte de bagger illegaal in een depot te Krab- bendijke. Kwade opzet was daarbij niet in het spel. De ge meente ging er vanuit dat een vergunning niet-noodzakelijk was omdat het slib later zou worden gebruikt als afdeklaag voor een opslagterrein in Krabbendijke. Dat bleek een misverstand. De provincie bestempelde het storten als illegaal. Het extra krediet voor het Yersekse ha venproject is maandag 4 au gustus onderwerp van bespre king tijdens de vergadering van de commissie openbare werken en verkeer. De bijeen komst in het gemeentehuis te Kruiningen begint 19.30 uur. door Pascal Ie Cappetti HULST - De gemeente Hulst krijgt van de provincie geld voor de bouw van een fietsenstalling aan de Van der Maelstedeweg en de renovatie van het busstation aan de Zandstraat in Hulst. De gemeente moet zelf nog tien procent van de kosten bijleggen. Dat komt neer op een bedrag van 45.000 gulden. De bijdrage van de provincie uit de subsidieregeling De Boer is bedoeld om de infrastructuur te verbeteren, om zo het gebruik van het openbaar vervoer te sti muleren. De twee projecten die de gemeente Hulst had voorge dragen, zijn beiden gehono reerd. Wethouder G. van de Voorde verwacht dat de plannen m het voorjaar van volgend jaar gerealiseerd kunnen worden. De renovatie van het bestaande busstation aan de Zandstraat is het meest ingrijpend. Het tijde lijke karakter van het bussta tion wordt opgeheven en krijgt een permanente status. Vooral de vervanging van de bestrating is noodzakelijk. Het busverkeer heeft het wegdek danig kapot gereden. Niet alleen de bestra ting, ook de aan- en afvoer van de bussen wordt verbeterd. Het project kost in totaal vier ton. Opstapplaats Het idee voor een fietsenstalling bij de bushalte aan de Van der Maelstedeweg kwam van raadslid H. Neefs van Gemeen schappelijke Belangen Groot Hulst. Hij had in de commissie Stads- en Dorpsontwikkeling herhaaldelijk om aandacht voor de fietsende buspassagiers ge daagd. De bushalte wordt door veel mensen uit de buurt ge bruikt als opstapplaats. Hun fietsen worden nu nog her en der neergezet. Vooral rondom de Basismarkt is de situatie vol gens Van de Voorde 'niet fantas tisch'. „Niet dat er klachten van buurtbewoners zijn, maar het is gewoon een rommeltje." Hoe de stalling er precies uit homt te zien, is nog niet bekend, ^'an de Voorde denkt aan een be schutting die past in de omge ving. De fietsenstalling kost on geveer vijftigduizend gulden. °ij het nieuwe busstation is nog geen fietsenstalling voorzien, maar Va n de Voorde sluit niet uit dat een dergelijke voorziening alsnog in de plannen worden meegenomen. Een fietsenstal ling voor het winkelend publiek in de binnenstad ziet de wet houder niet zo zitten. „De men sen nemen de fiets toch het liefst aan de hand mee." SAS VAN GENT - De politie heeft zondagnacht op de Sta- tenstraat in Sas van Gent een 41-jarige automobiliste uit die plaats aangehouden. De blaastest wees uit dat zij twee maal te diep in het glaasje had gekeken. Ze kreeg een dag vaarding en een rijverbod van drie uur opgelegd. TERNEUZEN - Rijden onder invloed kwam een 21-jarige Terneuzenaar zondagnacht te staan op een boete. De politie betrapte hem al slingerend op de Rooseveltlaan in Temeuzen. TERNEUZEN - Vanaf een par keerplaats aan de Stuvesande in Temeuzen werd maandag een Chevrolet, type Corvette U9, ge stolen. De sportauto was voor zien van het kenteken ZK-60- SZ. De 27-jarige Temeuzense eigenaar deed hiervan aangifte. TERNEUZEN - In de Temeu zense binnenstad werd maan dag een 41-jarige man aange houden en ingesloten op het bureau. Hij had nog enkele boe tes openstaan die hij niet kon betalen. VROUWENPOLDER Kampvuur - LAVA (Lesbische en Andere Vrouwen Activitei ten) houdt zaterdag 26 juli haar jaarlijkse kampvuur op het strand bij de Veersedam, ter hoogte van Resto Vrouwenpol der. De barbecue begint om 20.00 urn'. Deelnemers - uitslui tend vrouwen - wordt verzocht zelf eten en drinken mee te ne- door Sheila van Doorsselaer AXEL/TERNEUZEN - De echtparen Faas-de Koeijer uit Axel en Moens-Lensen uit Ter- neuzen vierden maandag hun 65e huwelijksdag. Beide echt paren werden door hun fami lies in het zonnetje gezet. Deze datum wordt voortaan aange merkt met een briljant en dat mag best gevierd worden. „We hebben zo uitgekeken naar de ze dag", zegt Maartje Faas-de Koeijer. Pieter (89) en Maartje (87) Faas-de Koeijer leerden el kaar kennen tijdens de Hul- sterse Annexatiefeesten. „Met drie knapen uit Spui fietsten we naar Hulst, lekker achter de meisjes aan. Alle drie kwa men we er met eentje thuis", zegt Pieter. De familie Faas breidde uit met twee dochters en een zoon, vier kleinkinde ren en evenzoveel achterklein kinderen. Pieter was 24 jaar werkzaam bij Hydro-Agri en ook Maartje verleende hand en spandiensten voor het be drijf. „Tegenwoordig ga ik el ke zaterdag naar de markt, ge zellig een beetje kletsen met oude bekenden", zegt Pieter. Maartje leest graag streekro mans. „Zulke stapels", geeft Maartje aan. Ook volgt ze elke dag vol spanning de perikelen in de soapserie The bold and the beautiful. Onder het genot van een groot stuk taart ver teld Pieter over 'vroeger', en die keer dat hij in een 1-april grap gestonken was. „Ik had in de krant gelezen dat er die nacht om twee uur een maans verduistering zou zijn. Dus ik in mijn slip uit bed om buiten te gaan kijken. Niks te zien dus. Wel kwamen er opeens twee smokkelaars uit de strui ken op me af. Zij schrokken net zo hard van mij als ik van hen en ik wist niet hoe snel ik naar binnen moest rennen. Maartje heeft me de hele nacht uitgela chen", vertelt Pieter. Zaamslag Marinus Moens (90) is in ieder geval zijn hele leven al prima verzekerd. Hij werkte veertig jaar, sinds de oprichting, bij het Ziekenfonds als chef bode. Pleuntje (89) werkte tot de ge boorte van haar eerste zoon bij de slager. Na de eerste zoon kwamen er nog twee en nu telt de familie acht kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. „Kleine familie hè, er zijn niet veel Moensen", zegt Marinus. Zaamslag is voor Marinus en Pleuntje hun bakermat ge weest, daar zijn ze geboren en Het echtpaar Faas-de Koeijer uit Axel...we hebben uitgekeken naar deze dag... foto Peter Nicolai De bakermat van het briljantenechtpaar Moens lag in Zaamslag. Daar hebben ze elkaar ook ge vonden. foto Peter Nicolai hebben ze elkaar 'gevonden'. Vanwege het werk van Mait- nus verhuisde het echtpaar in 1958 naar de Terneuzense Tramstraat en sinds zes jaar wonen ze nu in een flat van De Veste. Door de leeftijd zijn ze een beetje gaan kwakkelen met het gehoor en de ogen en daarom hebben ze jammer ge noeg hun gedeelde hobby moe ten opgegeven, vissen, ,,'s Och tends vroeg gingen we dan wormen steken en 's middags zaten we aan de kreek op Hengstdijk", zegt Marinus. We hoopten natuurlij k dat we paling zouden vangen, lekker! Maar karper was ook goed." Voor de dagelijkse hersengym nastiek worden stapels kruis woordpuzzelboekjes verslon den en het lichaam wordt fit gehouden door de dagelijkse wandeling. Het echtpaar is vastbesloten ook hun 75e hu welijksdag te vieren. „Dat ha len ze wel, het zijn een stel ouwe taaien", aldus een schoondochter. BRESKENS - De tweede Zeebanket-Proeverij in Breskens van de stichting Recreatie Belangen Breskens heeft dit jaar drieduizend gulden opgebracht. Het bedrag werd beschik baar gesteld aan de plaatselijke commissie van de Koninklij ke Redding Maatschappij (KNRM). Voorzitter A Boomert van de Stichting Recreatie Belangen Breskens overhandigde een cheque van drieduizend gulden aan de plaatselijke KNRM- voorzitter J. Kruize. Het bedrag wordt besteed aan het inrich ten van een nieuw bemanningsverblijf voor de reddingsboot Prinses Margriet in Breskens. RETRANCHEMENT - Het Advies- en Onderzoeksbureau Beke begint op donderdag 24 juli op camping de Wildhof in Retranchement de gedragsbeinvloedingscampagne 'Ik ben nuchter/Ich bin Nüchtern' voor toeristen en recreanten. De actie is bedoeld om het rijden onder invloed terug te dringen. Het verkeersveiligheidsteam van Veilig Verkeer Nederland gaat in de maanden juli en augustus tal van campings langs om de gasten te vragen of ze van plan zijn te gaan stappen en alcohol te gebruiken in het verkeer. Een nieuw element van de actie is de promotie van de zomer(nacht)bus van de ZWN. Ge bruikers van de bus krijgen speciale informatie en kunnen een survival-weekend in de Ardennen of een dagje Eurodisney winnen met een wedstrijd. EEDE - Jennifer Gielisse uit Eede heeft het afgelopen week end met drie Italiaanse windhondjes eerste prijzen behaald op de internationale windhondententoonstelling in Gü tersloh in Duitsland. Eduardo werd Duits kampioen bij de reutjes en in zijn ras Zus Soarda behaalde bij de teefjes voor de vierde maal het Duits kampioenschap. Eduardo's dochter, het zeven maanden jonge teefje Bocella, werd uitverkoren tot de beste pup van de show. PHILIPPINE - Tijdens een snelheidscontrole die maandag tussen 9.30 uur en 11.30 uur gehouden werd op de provincia- leweg Philippine-IJzendijke, kregen 64 passanten een boete. Zij overschreden de maximum snelheid van 80 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 119 km per uur GROEDE - Op de Groedese Kruisdijkweg werd in de nacht van zondag op maandag een 22-jarige automobilist uit Schoondijke aangehouden. In zijn auto vond de politie een zelfgemaakte wapenstok. Hij had de wapenstok in elkaar ge knutseld door een 45 centimeter lange elektriciteitskabel van bijna drie centimeter dikte te omwikkelen met zwarte tape. De Schoondijkenaar verklaarde de stok bij zich te hebben ter zelfverdediging. De politie nam het wapen in beslag. SLUISKIL - De wegversperring rond de brug bij Sluiskil en de Tractaatweg in Terneuzen was in het weekend opgeheven, maar werd maandagavond nog even in ere hersteld. Plaats vervangend hoofd J. Cappon van Rijkswaterstaat Zeeuws- Vlaanderen liet maandag weten dat de brug voor enkele uren werd afgesloten om de asfalteringswerkzaamheden te kun nen afronden. Aanvankelijk was het de bedoeling het karwei vandaag, dinsdag, te voltooien. Maar in verband met de slech te weersvoorspellingen besloot Rijkswaterstaat de klus ver sneld uit te voeren. Verkeersdeelnemers kunnen vandaag weer over de brug rijden. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Nederland koos voor democra tie met 'trias politica' waarbij de rechterlijke macht onafhan kelijk dient te zijn. Een goede zaak, mits de rechter bedenkt dat hij het Nederlandse volk vertegenwoordigt. Ik denk dat de 'Nederlander' langzamerhand de rechtsple ging niet meer in overeenstem ming voelt met de basisprinci pes van goed of kwaad maar meer gelicht op een misplaatst administratief steekspel. Overkend zijn gevoelens rond psychiatrische hulp voor mis dadigers, schadevergoeding voor criminelen, onrecht bij be scherming van eigen leven en overdreven gehandicapte mo gelijkheden voor justitie ten aanzien van bewijslast. Rech ters wekken de indruk zich niet bezig te houden met de bedoe ling van een wet maar zich te verschuilen achter procedure fouten, vormfouten enzovoort, waarbij criminelen bijgestaan door 'strafpleiters' ongestraft weer de te beschermen maat schappij instappen Nederland op weg naar Europa houdt administratieve regelin gen in (PZC 16-7). Dit mag met betekenen dat tijdens zo'n pro ces het 'kwade' dat nog niet aan gemeld is plotseling als 'goed' beschouwd kan worden. Typerend is dat de NV van straf pleiters de kans schoon ziet nieuwe mogelijkheden te creë ren om, tegen het rechtsgevoel in, misdadigers op vrije voeten de Nederlandse samenleving in te sturen. De rechter helpt de be doeling van het recht ook hier onderuit. Zorgvuldigheid is een vereiste, maar recht is de priori teit en niet de administratieve. Durven rechters nog eerlijk recht spreken namens de sa menleving of is Nederland door het gecompliceerde systeem al te ver afgegleden en zijn de cri minelen met hun pleiters aan de winnende hand? R. R. Meijer Gortstraat 63 Middelburg De PZC van 11 juli meldt dat het Amerikaanse vakblad Cell be richt dat de Neanderthaler op basis van genetisch onderzoek geen voorvader van de moderne mens is. In feite oud nieuws want prof. dr. Josef HReichholf schreef daarover reeds in 1991 in zijn boek 'Eva kwam uit Afrika'. De Neanderthaler is een van de an dere loten aan de stam van mensachtigen die in de afgelo pen vier miljoen jaar aan de af valrace der evolutie deelnamen en waarvan de huidige mens de enig overgeblevene is. Uit een aantal graven is gebleken dat Neanderthalers reeds geloofden in een hiernamaals en dat zij of fers brachten, hetgeen duidt op religie. Uit fossiel-onderzoek bleek dat zij geen volledig spraakgebruik hadden. Toch moeten zij goed hebben gecom municeerd. Aangezien zij over een veel grotere herseninhoud beschikten dan wijligt hier mo gelijk de oplossing van het pro bleem hoe mensen zonder volle dig spraakgebruik toch in staat zijn ideeën over grote afstanden uit te wisselen. De Neanderthalers hebben ge durende de ijstijden gewoond in West- en Zuid-Europa tot in Rusland toe. Dolfijnen en wal vissen hebben een eigen taal en communiceren door een soort sonar over grote afstanden. Zij hebben eveneens een relatief grotere hersenmassa dan wij. Wellicht dat wij via hen nog eens uitvinden hoe hun systeem werkt en daarmee ook dat van de Neanderthalers. Ooit was in de wetenschap van mening dat Neanderthalers primitieve apen waren, doch wellicht blijkt dat zij intelligenter waren dan wij. J. P. M. Verheul Weidezicht 21 Goes Een schiereiland in zee voor mensen die last hebben van vliegtuigen? (PZC, Lezers Schrijven, 16-7) Niks ervan. Weer een stuk natuur naar de bliksem voor de grenzeloze ruimtehebzucht van de mens zeker. Nee, gewoon een simpele woningruil toepassen. De voor standers van uitbreiding Schip hol met Smits en andere lucht- vaartbaronnen voorop ruilen gewoon hun optrekjes met die van de mensen die nu in de la- waaizone wonen. De heren kun nen dan iedere dag de geneugten ervaren van deze gesubsidieer de luchtvervuiling. En voor be woners die al jaren in de ge- luidssores zitten is het een vergoeding van smarten. Eerlijk is eerlijk! Riet Beukert A van Driellaan 77 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 23