Nieuw tehuis Bruse bejaarden PZC Fontein bij Zierikzee spuit weer Burghse Dag weer in teken van Ot en Sien Havenwerken Yerseke vallen duurder uit Vlissingen wil andere subsidieregels voor woningverbetering Bouw parkeergarage in Bergen op Zoom kan doorgaan zeeland Geld nieuwbouw In 't Opper zo goed als binnen Autodieven aangehouden Inbreker slaags met beheerder Benzinedieven aangehouden Goud voor Ons Genoegen Vegetatiekaart Grevelingen lezers schrijven Neanderthaler Recht dinsdag 22 juli 1997 s 1 1 door Herre Stegenga BURGH-HAAMSTEDE Liefhebbers van Ot en Sien kunnen zaterdag 9 augustus hun hart ophalen in Burgh. De jaarlijkse feestdag voor deze kern, de Burghse Dag, staat wederom in het teken van dit beroemde tweetal. Zo wordt de Weeldeweg inge richt als 'Ot en Sien-straatje' en zullen diverse inwoners zich steken in kleren zoals die aan het begin van deze eeuw wer den gedragen: Het organisatie comité hanteert dezelfde for mule als vorig jaar, toen maar liefst 25.000 bezoekers op het evenement' afkwamen. De Burghse Dig begint met de tra ditionele parade. Op paarden, in sjezen of gewoon te voet zul len de deelnemers zich om 9.40 uur vanaf de dienst gemeente werken aan de Burghseweg naar de Burghsering begeven. Aldaar wordt de vlag gehesen en gaat het evenement officieel van start. Om met het Ot en Sien-straatje te beginnen, de Weeldeweg zal vooral de jeugd veel vermaak bieden. Van diverse spelletjes. zoals ringsteken (op een mini- trekker of skelter), ballonnen- darts en plankje trekken, tot een kleine kinderboerderij. Het ringrijden voor volwasse nen vindt overigens elders in Burgh plaats. Achttien Wal- cherse ruiters strijden om de dagprijs. Verder wordt onder meer een boerenmarkt gehou den, waar de Zeeuwse agrari sche sector zich presenteert, en een kunstmarkt. Aan de Ach terweg zullen twintig kunst- kramen opgesteld staan. Een greep uit de overige activitei ten: een oud-Hollandse kermis, een braderie en een ambach tenmarkt. Voor de muzikale noot zorgen De Zeeuwse Rei uit Noordgouwe, the Salt Lake Jazz Band en de Zeeuwse trou badour Engel Reinhoudt. Hij zal onder meer het Burghse Lied ten gehore brengen in de Burghse Beuze. Volksdansver eniging Scaldis uit Hansweert geeft een optreden en het Ot en Sien-theater ontbreekt even eens niet. Daarnaast vindt het Zeeuws kampioenschap pu- bliek-spreken plaats. De win naar mag zich een jaar lang de Burghse Babbelaar noemen. door Herre Stegenga BRUINTSSE - Het lijkt erop dat de grootscheepse opknapbeurt van verzorgingstehuis In 't Op per in Bruinisse doorgaat. Er is waarschijnlijk zelfs voldoende geld beschikbaar voor vervan gende nieuwbouw, meldt waar nemend directeur T. Hanzen hoopvol. „Eigenlijk is het huidi ge gebouw niet meer berekend op een gewone renovatie." Het 26 jaar oude pand verkeert in slechte staat en heeft drin gend een opknapbeurt nodig. Om renovatie financieel moge lijk te maken, heeft de eigenaar van In 't Opper (de Stichting Protestantse Bejaardenzorg Duiveland) samenwerking ge zocht met het kapitaalkrachtige Woonzorg Nederland. De over eenkomst verplicht beide partijen de haalbaarheid te on derzoeken van renovatie of ver vangende nieuwbouw. Worden In 't Opper en Woonzorg Neder land het eens, dan is een huur overeenkomst het resultaat en wordt Woonzorg Nederland ei genaar van het tehuis. Hoewel het onderzoek nog niet isafgesloten, wijst alles erop dat nieuwbouw mogelijk is. Han- ZlERIKZEE Orgelconcert - Organist Mar van der Veer geeft dinsdagmid dag 29 juli een concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Van der Veer zal een vakantiepro gramma ten gehore brengen met muziek uit de provincie; van het Zeeuws volkslied tot stukken uit de musical Het Oproer van Zierikzee. Het concert begint om 15.00 uur. zen: „Het ziet er gunstig uit voor ons." Volgende maand moet een definitieve beslissing worden genomen. De bedoeling is dat In 't Opper negentien woonplaat sen inlevert, ten gunste van meer ruimte voor de andere be woners. „We zijn wat krap be huisd", verklaart Hanzen. De grootte van het pand verandert echter niet. De provincie heeft reeds ingestemd met de plan nen. De waarnemend directeur hoopt dit jaar nog met de nieuw bouw- van start te kunnen gaan. Het bouwplan is onderdeel van de wensenlijst die In 't.Opper eind maart presenteerde. Over een ander punt, de aankoop van het voormalige Bruse gemeen tehuis, is nog geen duidelijk heid. Het Bruse tehuis is één van de kandidaatkopers en heeft nog geen bericht van de ge meente ontvangen. Bedoeling is de bedrijfsafdelingen van In 't Opper in het gemeentehuis on der te brengen in de periode dat het verzorgingstehuis in een nieuw jasje wordt gestoken. Vervolgens gaat het gemeente huis tegen de vlakte om plaats te maken voor zo'n veertig zorg- woningen. „Dat compenseert weer voor de negentien plaatsen die verdwijnen", meent Hanzen. Van deze nieuwbouw en de reeds bestaande aanleunwonin gen móet één woonzorgcentrum worden gemaakt. Daarnaast wil In 't Opper ook buiten de muren van het tehuis meer zorg gaan bieden. Dit vloeit voort uit de regiovisie die de Schouwen-Duivelandse zorgcentra hebben opgesteld. In deze nota wordt benadrukt dat zorgverlening zo dicht mogelijk bij de mensen moet worden ge houden. foto PieterHonhoff In 't Opper kampt in het huidige pand met ruimtegebrek. VLISSINGEN - Een 27-jarige en een twee jaar oudere Vlis- singer zijn maandagochtend in Middelburg aangehouden op verdenking van autodiefstal. De twee hadden kort voor hun arrestatie een auto gestolen op de Industrieweg in Vlissingen. Het ging om de auto van een werknemer van het bedrijf, die hen betrapte toen ze bezig wai-en met de diefstal. De werknemer waarschuwde direct de politie. In de haast vergat hij de contactsleutels uit zijn eigen auto te halen. De twee maakten daar dankbaar gebx-uik van. Een motox-agent zag het duo op de Schi-oebi-ug. Er volgde een achteiwolging, waarbij de twee autodieven zich vasti-eden in het doodlopen de deel van de J. W. Thibautstraat in Middelbui-g-zuid. Ze pi'obeerden te voet te vluchten, maar dankzij de assistentie van omwonenden en van enkele politiemensen die waren ko men aanrijden konden de twee worden ingex-ekend. Zij zitten nog vast. VLISSINGEN - De beheerder van een bedi-ijf aan de Piins Hendrikweg in Vlissingen heeft zondagavond een 25-jaiige inbreker uit Katwijk beti-apt. Tussen de twee ontstond een woi'steling, waai'bij beiden licht gewond raakten. De inbre ker liep onder meer bijt wonden op van de hond van de beheei*- der. De man is door de gealarmeerde politie overgebracht naar het bureau, waar hij door een arts is geholpen aan zijn veraon- dingen. Hij is ingesloten. De beheerder moest vooreen hoofd wond naar het ziekenhuis. MIDDELBURG - De politie heeft zondagnacht om 2.40 uur een 15-jarige Middelburger en een 20-jai'ige Vlissinger aan gehouden voor het stelen van benzine. De twee woxden ver dacht van diverse benzinediefstallen. Ze weiden op hetex-- daad betrapt in de Volkerakstraat in Middelbui-g. Het tweetal is ingesloten. KERKRADE - De Deltaband van de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen heeft het afgelopen weekeinde een gouden medaille behaald tijdens het Wereld Muziek Con cours in Kerkrade. Het was de tweede keer in de geschiedenis dat de Deltaband goud in de wacht sleepte tijdens dit belang rijke evenement. Ook in 1989 was de band goed voor de eerste prijs. Het Wereld Muziek Concours wordt beschouwd als de olym pische spelen voor de blaasmuziek. Zondag speelden de vijf tig muzikanten van de Deltaband de marsen Arromanches en Amsterdam. Ze deden dat voor ongeveer 20.000 toeschou wers, onder wie 70 meegereisde supporters. De muzikale lei ding van de band was in handen van Frank de Jong uit Roo sendaal. Peter Punder uit Goes was verantwoordelijke voor de tamboer- en showinsti-ucties. OUDDORP - Natuur- en recreatieschap De Grevelingen heeft een nieuwe vegetatiekaart uitgegeven van de natuurgebieden in en rond het Grevelingenmeer. De kaart, die om de vijf jaar woidt vernieuwd, biedt onder meer een overzicht van de meest vooi"komende planten en bloemen in het gebied. Daarnaast zijn voorbeelden opgeno men van veel voorkomende planten, zoals de ogentroost en het melkkruid. De kaart is vervaardigd door de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat, kost vijf gulden en is vexki'ijg- baar bij de VW's van Ouddorp en Brouwershaven en restau rant De Punt bij Ouddorp, naast het bezoekerscenti-um van het schap. door Marten de Jongh YERSEKE - De reeds voltooide uitbreiding van de koningin Ju- lianahaven te Yerseke valt 125.0 00 gulden duurder uit dan geraamd. De gemeente Rei- raerswaal moet die kosten ma ken voor het verwerken van uit de haven afkomstige verontrei nigde specie. Met het uitbrei- diugsproject in de Yersekse vissershavens was een bedrag gemoeid van in totaal 2,3 mil joen gulden. Daarvan betaalde de Europese Gemeenschap 7,5 Ion. De Julianahaven ki-eeg er negen ruimere ligplaatsen bij. De uitbreiding was noodzakelijk omdat bestaande en nieuwe tnosselkotters langer en breder worden. Het werd steeds meer passen en meten om de Yersekse vissersvloot te kunnen herber gen. Het project richtte zich niet alleen op uitbreiding maar ook op diverse herstelwerkzaamhe den in de Prinses Beatrix-, en Prins Willem Alexanderhaven. Zo zijn onder meer loopsteigers inde Beatrixhavens vernieuwd. Alle weikzaamheden wei'den afgelopen voorjaar voltooid. Tegenvaller was de vondst van een hoeveelheid licht veronti-ei- nigde specie in de havens, twaalfduizend kubieke meter in totaal. Voor de verwerking daarvan heeft Reimerswaal ex tra kosten moeten maken. Bur gemeester en wethouders ver zoeken de gemeenteraad nu om daarvoor het extra krediet be schikbaar te stellen. Van de twaalfduizend kubieke meter bleek zeventienhonderd kubie ke meter ongeschikt voor terug stollen in de Oostei'schelde. De verwerking van dat reste rende deel was al eens eei'der onderwerp van discussie. Rei merswaal stortte de bagger ille gaal in een depot te Krabbendij- ke. Kwade opzet was daarbij niet in het spel. De gemeente ging er vanuit dat een vergun ning niet noodzakelijk was om dat het slib later zou worden ge bruikt als afdeklaag voor een opslagterrein in Krabbendijke. Dat bleek een misverstand. De provincie bestempelde het stor ten als illegaal. Het extra kre diet voor het Yersekse haven project is maandag 4 augustus onderwerp van bespreking tij dens de vergadering van de commissie openbare werken en verkeer. De bijeenkomst in het gemeentehuis te Kruiningen be gint 19.30 uur. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlissingen willen de subsidiere gels voor het verbeteren van Particuliere woningen versoe pelen. Het college hoopt zo dat Neer mensen aankloppen bij de gemeente. In de huidige situatie binnen woningbezitters onder zeer gunstige voorwaarden geld 'enen om hun huis op te knap pen. Door de lage rentestand Naken maar weinig mensen daarvan gebruik. De opzet, die SURGH-HAAMSTEDE Zangavond - De gerefoiTneerde gemeente in Haamstede houdt Norgen, woensdag, een zomer- zangavond in het kerkgebouw «an de Anjeiweg. Gastorganist Pieter Heykoop zal de samen zang begeleiden en geeft tevens enkele orgelimprovisaties. Aan hang: 20.00 uur. in '95 werd geïntroduceerd, heeft (nog) niet het gewenste re sultaat opgeleverd. De gemeenteraad besloot in september 1995 de subsidiëring drastisch te wijzigen in de hoop meer woningbezitters te stimu leren hun huis op te knappen. In plaats van een subsidie ineens, kwam er subsidie-op-termijn. Mensen moeteh daarvoor een tweede, aflossingsvrije hypo theek afsluiten bij het Natio naal Restauratiefonds. Na vijf tien jaar lenen keert gemeente de bijdrage ineens uit. Door die nieuwe opzet zou de eigenaar meer inimte krijgen voor wen sen. Het college constateert somber dat het subsidiëren naar voorfi nanciering in de pi-aktijk een remmende werking heeft gehad op particuliere initiatieven. Ge probeerd zal worden om mensen over de streep te halen door ze in persoonlijke gesprekken te wij zen op de voordelen. door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Tot tevredenheid van eilandbewoners en toeris ten, laat de opvallende fontein voor het aanjaagstation aan de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee dagelijks weer vele liters water chxuleren. De pomp die het de vorige zomer liet afweten -waar door de fontein maar op beperkte tijden kon worden gebruikt- is inmiddels gerepareerd. Het kleurige bouwwerk, waarop diverse Schouwen-Duivelandse gemeentewapens te zien zijn, werd vlak na de Tweede Wereldoorlog geplaatst. Dit gebeurde om de ope ning van het aanjaagstation te vieren. In dit gebouw wordt druk op het water gezet dat in de Schouwen-Duivelandse Westhoek wordt gewonnen en in Zierikzee en de voormalige gemeente Dui veland uit de kraan komt. foto Willem Mieras door Marco van Barneveld BERGEN OP ZOOM - De bouw van een parkeergarage op het Pastor Joorenplein in Bergen op Zoom is een stap dichterbij ge komen. De Raad van State heeft stapels bezwaren die tegen het bestemmingsplan voor dat plein waren ingediend afgewe zen. Het gaat om bezwaren te gen de goedkeuring die de pro vincie Brabant aan het plan had verleend. Met de beslissing van de Raad van State kan het bestemmings plan, dat onder meer vooi-ziet in de komst van de parkeergarage, volgens de gemeente als onher roepelijk worden beschouwd. De komst van de garage is vol gens de gemeente van groot be lang voor de ontwikkeling van het stadscentrum. Gezellig Die voorziening zou nocüg zijn om het centrum autoluw te ma ken. Zo moet de binnenstad de gezelligheid terugkrijgen die velen er missen. Veel investeei-- ders in het centi-um zouden ook op die garage zitten te wachten. Volgens wethouder A Linssen (economische zaken) gaat het onder meer om de V&D aan het Pastor Joorenplein. Die finna zou grootse plannen hebben maar eerst de ontwikkelingen rond de parkeergarage afwach ten. Probleem met de geplande ga- rage is dat veel Bergenaren, on der wie vooral mensen die aan het Pastor Jooi-enplein wonen, die veel te hoog vinden woi'den. Het gevaarte zou zo'n zestien meter de lucht in steken. Of de voorziening er komt hangt mo menteel nog van een aantal za ken af. Naast de bodemproce dure bij de Raad van State loopt er nog een procedure bij een on afhankelijke bezwarencommis- sie. In die procedure gaat het om bezwaren die waren ingediend tegen een bouwvergunning die eerder was verleend via een zo genoemde artïkel-19-procedu- re. In het advies van de commis sie zal de jongste uitspraak van de Raad van State volgens de gemeente meewegen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De PZC van 11 juli meldt dat het Amei-ikaanse vakblad Cell be licht dat de Neanderthaler op basis van genetisch onderzoek geen voorvader van de moderne mens is. In feite oud nieuws want prof. dr. Josef H. Reichholf schreef daarover reeds in 1991 in zijn boek 'Eva kwam uit Afri ka '.De Neanderthaler is een van de andere loten aan de stam van mensachtigen die in de afgelo pen vier miljoen jaar aan de af valrace der evolutie deelnamen en waarvan de huidige mens de enig overgeblevene is. Uit een aantal graven is gebleken dat Neandeiihalers reeds geloofden in een hiernamaals en dat zij of fers brachten, hetgeen duidt op religie. Uit fossiel-onderzoek bleek dat zij geen volledig spraakgebruik hadden. Toch moeten zij goed hebben gecom municeerd. Aangezien zij over een veel grotere herseninhoud beschikten dan wijligt hier mo gelij k de oplossing van het pro bleem hoe mensen zonder volle dig spraakgebruik toch in staat zijn ideeën over grote afstanden uit te wisselen. De Neandertha lers hebben gedurende de ijstij den gewoond in West- en Zuid- Europa tot in Rusland toe. Dol fijnen en walvissen hebben een eigen taal en communiceren door een sooi*t sonar over gx-ote afstanden. Zij hebben eveneens een relatief grotere hex-senmas- sa dan wij. Wellicht dat wij via hen nog eens uitvinden hoe hun systeem werkt en daarmee ook dat van de Neanderthalers. Ooit was in de wetenschap van me ning dat Neandeithalers piimi- tieve apen waren, doch wellicht blijkt dat zij intelligenter waren dan wij. J. P. M. Verheul Weidezicht 21 Goes Nederland koos voor democra tie met 'trias politica' waai-bij de rechterlijke macht onafhan kelijk dient te zijn. Een goede zaak, mits de rechter bedenkt dat hij het Nederlandse volk vex*tegenwoordigt. Ik denk dat de 'Nederlander' langzamerhand de i-echtsple- ging niet meer in overeenstem ming voelt met de basisprinci pes van goed of kwaad maar meer gericht op een misplaatst administratief steekspel. Overkend zijn gevoelens rond psychiatrische hulp voor mis dadigers, schadevergoeding voor ci'iminelen, om-echt. bij be scherming van eigen leven en ovei'dreven gehandicapte mo gelijkheden voor justitie ten aanzien van bewijslast. Rech- tei-s wekken de indruk zich niet bezig te houden met de bedoe ling van een wet maar zich te verschuilen achter procedure fouten, vormfouten enzovoort, waarbij ciiminelen bijgestaan door 'strafpleitei-s' ongestraft weer de te beschermen maat schappij instappen. Nederland op weg naar Europa houdt administratieve regelin gen in (PZC 16-7). Dit mag niet betekenen dat tijdens zo'n pro ces het 'kwade' dat nog niet aan gemeld is plotseling als 'goed' beschouwd kan woi-den. "Typerend is dat de NV van straf pleiter-s de kans schoon ziet nieuwe mogelijkheden te creë- ren om, tegen het rechtsgevoel in. misdadigers op vrije voeten de Nederlandse samenleving in testui-en. De ï-echter helpt de be doeling van het recht ook hier onderuit. Zorgvuldigheid is een vei-eiste, maar recht is de pi-iori- teit en niet de administi-atieve. Durven rechters nog eerlijk ï-echt spreken namens de sa menleving of is Nederland door het gecompliceerde systeem al te ver afgegleden en zijn de cri minelen met hun pleitei-s aan de winnende hand? R. R. Meijer Gortstraat 63 Middelburg Vrouwenlogica II Een schiereiland in zee voor mensen die last hebben van vliegtuigen? (PZC, Lezers Schi'ijven, 16-7) Niks ervan. Weer een stuk natuur naar de bliksem voor de grenzeloze ruimtehebzucht van de mens zekei". Nee, gewoon een simpele w'oningruil toepassen. De voor standers van uitbreiding Schip hol met Smits en andei-e lucht vaartbaronnen voorop ruilen gewoon hun opti'ekjes met die van de mensen die nu in de la- waaizone wonen. De heren kun nen dan iedere dag de geneugten ervaren van deze gesubsidieer de luchtvei-vuiling. En voor be- wonei-s die al jaren in de ge- luidssores zitten is het een vergoeding van smarten. Eerlijk is eerlijk! Riet Beukert A van Driellaan 77 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 21