Havenwerken vallen duurder uit PZC Verbouwing dorpshuis uitgesteld Geen extra koopavond tijdens Goese braderie Bouw parkeergarage in Bergen op Zoom kan doorgaan Letse folkloregroep op bezoek in Zeeland zeeland bil Autodieven aangehouden Inbreker slaags met beheerder Benzinedieven aangehouden Goud voor Ons Genoegen Vegetatiekaart Grevelingen Vervuilde bagger uit Yersekse vissershavens jaagt Reimerswaal op kosten lezers schrijven Neanderthaler Drankrijder Recht dinsdag 22 juli 1997 door Marten de Jongh GOES - Groente, fruit, kleding, hangmatten en sport artikelen, de Goese braderie biedt voor elk wat wils. Het |s de vierde keer dat de jaarlijkse koopjesmarkt plaatsvindt. Zo'n tweehonderd kraampjes zullen van donderdag 24 tot en niet zaterdag 26 juli in het Goese centrum staan. Marktkooplui en Goese middenstand slaan de han den ineen voor de groots opgezette jaarmarkt. Want de kraampjes komen niet alleen op de Grote Markt. Ook in de winkelstraten rondom zijn de trottoirs ge vuld met koopwaar. Daar presenteren de winkeliers zich. Verder staat voor zaterdag de gebruikelijke snufEelmarkt gepland. Particulieren kunnen daar hun eventuele verkoperstalent ontplooien. Muziekband- jes, fanfare en kinderfestiviteiten maken de braderie compleet. Het evenement duurt donderdag tot 21.00 uur, vrijdag tot 18.00 uur en zaterdag tot 17.00 uur. Cui Bono, het organisatiebureau dat verantwoorde lijk is.voorde braderie op de Grote Markt, ziet af van de extra koopavond op wij dag. Dat gebeurt op ver- zoele van de Goese middenstanders die slechte erva ringen hebben met een tweede koopavond direct na donderdag. Volgens E. Moens van Cui Bono heeft slechts één marktkoopman bezwaar gemaakt tegen het schrappen van de vrijdagavond. Het gaat om J. Jasperse uit Vlissingen die zelf zegt dat hij zich na- mens meerdere kooplui heeft verzet tegen het afschaf fen van de volgens hem beste koopavond. VLISSINGEN - Een 27-jarige en een twee jaar oudere Vlis- singer zijn maandagochtend in Middelburg aangehouden op verdenking van autodiefstal. De twee hadden kort voor hun arrestatie een auto gestolen op de Industrieweg in Vlissingen. Het ging om de auto van een werknemer van het bedrijf, die hen betrapte toen ze bezig waren met de diefstal. De werknemer waarschuwde direct de politie. In de haast vergat hij de contactsleutels uit zijn eigen auto te halen. De twee maakten daar dankbaar gebruik van. Een motoragent zag het duo op de Schroebrug. Er volgde een achtervolging, waarbij de twee autodieven zich vastreden in het doodlopen de deel van de J. W. Thibautstraat in Middelburg-zuid. Ze probeerden te voet te vluchten, maar dankzij de assistentie van omwonenden en van enkele politiemensen die waren ko men aanrijden konden de twee worden ingerekend. Zij zitten nog vast. VLISSINGEN - De beheerder van een bedrijf aan de Prins Hendrikweg in Vlissingen heeft zondagavond een 25-jarige inbreker uit Katwijk betrapt. Tussen de twee ontstond een worsteling, waarbij beiden licht gewond raakten. De inbre ker liep onder meer bijt wonden op van de hond van de beheer der. De man is door de gealarmeerde politie overgebracht naar het bureau, waar hij door een arts is geholpen aan zijn verwon dingen. Hij is ingesloten. De beheerder moest voor een hoofd wond naar het ziekenhuis. MIDDELBURG - De politie heeft zondagnacht om 2.40 uur een 15-jarige Middelburger en een 20-jarige Vlissinger aan gehouden voor het stelen van benzine. De twee worden ver dacht van diverse benzinediefstallen. Ze werden op heter daad betrapt in de Volkerakstraat in Middelburg. Het tweetal is ingesloten. KERKRADE - De Deltaband van de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen heeft het afgelopen weekeinde een gouden medaille behaald tijdens het Wereld Muziek Con cours in Kerkrade. Het was de tweede keer in de geschiedenis dat de Deltaband goud in de wacht sleepte tijdens dit belang rijke evenement. Ook in 1989 was de band goed voor de eerste prijs. Het Wereld Muziek Concours wordt beschouwd als de olym pische spelen voor de blaasmuziek, Zondag speelden de vijf tig muzikanten van de Deltaband de marsen Arromanches en Amsterdam. Ze deden dat voor ongeveer 20.000 toeschou wers, onder wie 70 meegereisde supporters. De muzikale lei ding van de band was in handen van Frank de Jong uit Roo sendaal. Peter Punder uit Goes was verantwoordelijke voor de tamboer- en showinstructies. OUDDORP - Natuur- en recreatieschap De Grevelingen heeft een nieuwe vegetatiekaart uitgegeven van de natuurgebieden in en rond het Grevelingenmeer. De kaart, die om de vijf jaar wordt vernieuwd, biedt onder meer een overzicht van de meest voorkomende planten en bloemen in het gebied. Daarnaast zijn voorbeelden opgeno men van veel voorkomende planten, zoals de ogentroost en het melkkruid. De kaart is vervaardigd door de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat, kost vijf gulden en is verkrijg baar bij de VVV's van Ouddorp en Brouwershaven en restau rant De Punt bij Ouddoip, naast het bezoekerscentrum van het schap. joor Marten de Jongh ÏERSEKE - De reeds voltooide uitbreiding van de koningin Ju- lianahaven te Yerseke valt 125.000 gulden duurder uit dan •eraamd. De gemeente Rei merswaal moet die kosten ma ten voor het verwerken van uit de haven afkomstige verontrei- aigde specie. Met het uitbrei dingsproject in de Yersekse rissershavens was een bedrag gemoeid van 2,3 miljoen gulden. Daarvan betaalde de Europese Gemeenschap 7,5 ton. De Julianahaven kreeg er negen mimere ligplaatsen bij. De uit breiding was noodzakelijk om dat bestaande en nieuwe •nosselkotters langer en breder worden. Het werd steeds meer passen en meten om de Yersekse vissersvloot te kunnen herber gen. Het project richtte zich niet alleen op uitbreiding maar ook op diverse herstelwerkzaamhe den in de Prinses Beatrix-, en Prins Willem Alexanderhaven. Zo zijn onder meer loopsteigers ui de Beatrixhavens vernieuwd. Tegenvaller was de vondst van hoeveelheid licht verontrei nigde specie in de havens, ;waalfduizend kubieke meter in iotaal. Voor de verwerking jaarvan heeft Reimerswaal ex- ira kosten moeten maken. Bur gemeester en wethouders ver zoeken de gemeenteraad nu om daarvoor het extra krediet be schikbaar te stellen. Van de twaalfduizend kubieke meter bleek zeventienhonderd kubie ke meter ongeschikt voor terug storten in de Oosterschelde. De verwerking van dat reste rende deel was al eens eerder on derwerp van discussie. Rei merswaal stortte de bagger illegaal in een depot te Krab- oenclijke. Kwade opzet was daarbij niet in het spel. De ge meente ging er vanuit dat een vergunning niet noodzakelijk was omdat het slib later zou worden gebruikt als afdeklaag voor een opslagterrein in Krab- 'oendijke. Dat bleek een misver stand. De provincie bestempel de het storten als illegaal. Het extra krediet voor het Yersekse havenproject is maandag 4 au gustus onderwerp van bespre king tijdens de vergadering van de commissie openbare werken en verkeer. De bijeenkomst in het gemeentehuis te Kruiningen begint 19.30 uur. De Julianahaven in Yerseke heeft er negen ruimere ligplaatsen bij gekregen. foto Willem Mieras Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. iA, Bezwaren tegen de bouw van een woonzorgcomplex vertragen de verbouwing van het dorpshuis in Wemeldinge. foto Willem Mieras door Marco van Barneveld BERGEN OP ZOOM - De bouw van een parkeergarage op het Pastor Joorenplein in Bergen op Zoom is een stap dichterbij ge komen. De Raad van State heeft 'lapels bezwaren die tegen het bestemmingsplan voor dat plein waren ingediend afgewe zen. Het gaat om bezwaren te- pen de goedkeuring die de pro vincie Brabant aan het plan had verleend. Met de beslissing van de Raad van State kan het be stemmingsplan, dat onder meer voorziet in de komst van de par keergarage, volgens de gemeen te als onherroepelijk worden beschouwd. TERNEUZEN - Rijden onder invloed kwam een 21-jarige Temeuzenaar zondagnacht te staan op een boete. De politie betrapte hem al slingerend op deRooseveltlaan in Temeuzen. Sportauto gestolen TERNEUZEN - Vanaf een par keerplaats aan de Stuvesande in Temeuzen werd maandag een Chevrolet, type Corvette U9ge stolen. De sportauto was voorzien .van bet kenteken ZK-60-SZ. De 27- irige Temeuzense eigenaar deed hiervan aangifte. SOES Hengelwedstrijd - De Eerste Goese Hengelsportvereniging ■GHV houdt vrijdag 25 juli een rije jeugdhengelwedstrijd in de Oostvest van Goes. Er zijn iwee categorieën, tot tien jaar van elf tot vijftien jaar. In schrijven kan vanaf 9.00 uur =sn het water bij de Stenenbmg in de Voorstad. De komst van de garage is vol gens de gemeente van groot be lang voor de ontwikkeling van het stadscentrum. Die voorzie ning zou nodig zijn om het cen trum autoluw te maken. Zo moet de binnenstad de gezellig heid terugkrijgen die velen er missenVeel investeerders in het centrum zouden ook op die ga rage zitten te wachten. Volgens wethouder A Linssen (economische zaken) gaat het onder meer om de V&D aan het Pastor Joox-enplein. Die firma zou grootse plannen hebben maar eerst de ontwikkelingen rond de parkeergarage afwach ten. Ook de Bergse middenstanders zien de garage graag komen. K. van Male. voorzitter van Bergse Ondernemers Belangen, noem de de uitspraak van de Raad van State er onlangs één waar 'de hele stad z'n adem voor in houdt'. Want, zo stelt Van Male. het 'bruist' niet meer in het cen trum en ondernemers zouden geen zin meer hebben om te in vesteren. De parkeergarage zou één van de instrumenten zijn om dat tij te keren. Probleem met de geplande ga rage is dat veel Bergenaren, on der wie vooral mensen die aan het Pastor Joorenplein wonen, die veel te hoog vinden worden. Het gevaarte zou zo'n zestien meter de lucht in steken. Of de voorziening er komt hangt mo menteel nog van een aantal za ken af. Naast de bodemproce dure bij de Raad van State loopt er nog een procedure bij een on afhankelijke bezwarencommis- sie. In die procedure gaat het om bezwaren die waren ingediend tegen een bouwvergunning die eerder was verleend via een zo genoemde artikel-19-procedu- re. In het advies van de commis sie zal de jongste uitspraak van cle Raad van State volgens de gemeente meewegen. door Marco van Barneveld WEMELDINGE - Gebruikers van het dorpshuis Wemeldinge hoeven zich, met het oog op de verbouwing van de voorziening, geen zorgen te maken over de beschikbaarheid van zalen. Ge ruchten gaan dat daar proble men mee zouden zijn, maar daar is volgens de stichting dorps huis Wemeldinge niets van waar. „De verbouwing is sowie so al uitgesteld tot het eind van het jaar. Tot die tijd zijn alle za len beschikbaar", zegt A Phaff, secretaris van het stichtingsbe stuur. Het uitstel van de operatie heeft te maken met bezwaren die zijn ingediend tegen de plannen voor de bouw van een woon zorgcomplex in Wemeldinge. Aan de komst van die nieuwe voorziening is de dorpshuisver bouwing gekoppeld. Voordat de plannen kunnen worden uitge voerd moeten de bezwaren eerst worden beoordeeld. Phaff hoopt dat het niet al te lang zal duren voordat met het werk kan worden begonnen. „We hopen dat de verbouwing van het dorpshuis in ieder geval eind volgend jaar klaar zal zijn." Met de bezwaren tegen het woonzorgcomplex is hij - ui teraard - niet blij. ,,Ik kan me wel voorstellen dat mensen die er vlakbij wonen zo'n nieuw ge bouw te hoog vinden. Maar er zijn ook mensen die bezwaar maken die aan de andere kant van het dorp wonen. Daar snap ik niks van." De verbouwing van het dorpshuis is volgens Phaff hard nodig. ,,Er is al tien tallen jaren niets aan gebeurd. Een facelift is echt nodig, ja." Ook tijdens die operatie zijn er voor gebruikers van de zalen niet echt grote problemen te verwachten. Aan de grote zaal gebeurt niets. Die voorziening kan gewoon gebruikt blijven worden. De vaste gebruikers van de kleine zalen kunnen tij delijk terecht in 't Nieuwe An ker in Wemeldinge. De PZC van 11 juli meldt dat het Amerikaanse vakblad Cell be richt dat de Neanderthaler op basis van genetisch onderzoek geen voorvader van de moderne mens is. In feite oud nieuws want prof. dr. Josef H Reichholf schreef daarover reeds in 1991 in zijn boek 'Eva kwam uit Afri kaD e Neanderthaler is een van de andere loten aan de stam van mensachtigen die in de afgelo pen vier miljoen jaar aan de af valrace der evolutie deelnamen en waarvan de huidige mens de enig overgeblevene is. Uit een aantal graven is gebleken dat Neanderthalers reeds geloofden in een hiernamaals en dat zij of fers brachten, hetgeen duidt op religie. Uit fossiel-onderzoek bleek dat zij geen volledig spraakgebruik hadden. Toch moeten zij goed hebben gecom municeerd. Aangezien zij over een veel grotere herseninhoud beschikten dan wijligt hier mo gelijk de oplossing van het pro bleem hoe mensen zonder volle dig spraakgebruik toch in staat zijn ideeën over grote afstanden uit te wisselen. De Neandertha lers hebben gedurende de ijstij den gewoond in West- en Zuid- Europa tot in Rusland toe. Dol fijnen en walvissen hebben een eigen taal en communiceren door een soort sonar over grote afstanden. Zij hebben éVeneens een relatief grotere hersenmas sa dan wij. Wellicht dat wij via hen nog eens uitvinden hoe hun systeem werkt en daarmee ook dat van de Neanderthalers. Ooit was in de wetenschap van me ning dat Neanderthalers primi tieve apen waren, doch wellicht blijkt dat zij intelligenter waren dan wij. J. P. M. Verheul Weidezicht 21 Goes. Nederland koos voor democra tie met 'trias politica' waarbij de rechterlijke macht onafhan kelijk dient te zijn. Een goede zaak, mits de rechter bedenkt dat hij het Nederlandse volk vertegenwoordigt Ik denk dat de 'Nederlander' langzamerhand de rechtsple ging niet meer in overeenstem ming voelt met de basisprinci pes van goed of kwaad maar meer gericht op een misplaatst administratief steekspel. Overkend zijn gevoelens rond psychiatrische hulp voor mis dadigers, schadevergoeding voor criminelen, onrecht bij be scherming van eigen leven en overdreven gehandicapte mo gelijkheden voor justitie ten aanzien van bewijslast. Rech ters wekken de indruk zich niet bezig te houden met de bedoe ling van een wet maar zich te verschuilen achter procedure fouten, vormfouten enzovoort, waarbij criminelen bijgestaan door 'strafpleiters' ongestraft weer de te beschermen maat schappij instappen. Nederland op weg naar Europa houdt administratieve regelin gen in (PZC 16-7). Dit mag niet betekenen dat tijdens zo'n pro ces het 'kwade' dat nog niet aan gemeld is plotseling als 'goed' beschouwd kan worden. Typerend is dat de NV van straf pleiters de kans schoon ziet nieuwe mogelijkheden te creë ren om, tegen het rechtsgevoel in. misdadigers op vrije voeten de Nederlandse samenleving in testuren. De rechter helpt de be doeling van het recht ook hier onderuit. Zorgvuldigheid is een vereiste, maar recht is de priori teit en niet de administratieve. Durven rechters nog eerlijk recht spreken namens de sa menleving of is Nederland door het gecompliceerde systeem al te ver afgegleden en zijn de cri minelen met hun pleiters aan de winnende hand? R. R. Meijer Gortstraat 63 Middelburg Vrouwenlogica II Een schiereiland in zee voor mensen die last hebben van vliegtuigen? (PZC, Lezers Schrijven, 16-7) Niks ervan. Weer een stuk natuur naar de bliksem voor de grenzeloze ruimtehebzucht van de mens zeker. Nee, gewoon een simpele 'woningruil toepassen. De voor standers van uitbreiding Schip hol met Smits en andere lucht vaartbaronnen voorop ruilen gewoon hun optrekjes met die van de mensen die nu in de la- waaizone wonen. De heren kun nen dan iedere dag de geneugten ervaren van deze gesubsidieer de luchtvervuiling. En voor be woners die al jaren in de ge- luidssores zitten is het een vergoeding van smarten. Eerlijk is eerlijk! Riet Beukert A van Driellaan 77 Middelburg door Arnold Vonk GOES - Op uitnodiging van de stichting Zeeuwse Kleder dracht komt het Letse folklo- re-dansensemble Liesma uit Riga naar Nederland en Vlaan deren. Tussen 12 en 22 augus tus verblijft de groep in Goes, van waaruit zij elke dag naar een andere plaats gaat om daar een optreden te verzorgen. De komst van het ensemble past in de traditie van de kle derdrachtstichting en medeor ganisator volksdansvereni ging Vódago uit Goes. Elk jaar nodigen zij een Oost-Europese folklore-groep uit. Het Lies- ma-ensemble bestaat sinds 1946 en heeft talloze interna tionale prijzen gewonnen. De groep staat sinds 1961 onder leiding van dezelfde choreo graaf, Imants Magone. Hij Iaat de 25 dansers en danseressen, zes muzikanten en vijf zange ressen een wisselend program ma uitvoeren. Naast traditionele Letse dan sen zullen ook voorstellingen uit andere landen ten uitvoe ring worden gebracht. Oude folkloristische en moderne choreografie wisselen elkaar af. De dansuitvoeringen wor den begeleid met fluit, accor deon, viool en enkele traditio nele instrumenten. Het programma van de Letse folkloregroep ziet er als volgt uit: woensdag 13 augustus vanaf 15.00 uur in Veere, ge volgd door een optreden in de Grote Kerk om 20.00 uur. Za terdag en zondag zijn de dan sers en muzikanten buiten Zeeland, maar maandag 18 au gustus keren zij terug op de Kerkring van Renesse. Die voorstelling begint om 20,00 uur. Dinsdag 19 augustus treedt Liesma op in Westkapel- le, om 19.00 uur op de markt. Woensdag 20 augustus zijn de Letten even in België, waarna zijn op donderdagmiddag 21 augustus vanaf 12.00 om de twintig minuten een voorstel ling geven in Burgh-Haamste- de. Het laatste optreden begint om 15.00 uur in het centrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19