Marktplan nog niet uit impasse PZC Fontein bij Zierikzee spuit weer Timmeren en zagen op bouwspeelplaats Plan versoepelen subsidieregels voor woningverbetering Havenwerken Yerseke vallen duurder uit zeeland Middelburgse ondernemers willen speelse elementen handhaven Autodieven aangehouden Inbreker slaags met beheerder Benzinedieven aangehouden Goud voor Ons Genoegen Vegetatiekaart Gre velingen lezers schrijven Diefstal auto Goes houdt voor vierde keer een braderie Neanderthaler Recht Vrouwenlogica II dinsdag 22 juli 1997 w11 Het toppunt van kindervreugde is je eigen hut te mogen bouwen. foto Lex de Meester door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - In de wijde omgeving van het Trefpunt in Nieuw-Middelburg en het Meiveld in Middelburg-Zuid klonk maandagochtend weer getimmer, gezaag en kinderstemmen. Voor zo'n achthon derd kinderen uit Middelburg en Arne- muiden zijn de bouwspeelplaatsen weer begonnen. Tot en met donderdag zijn er activiteiten open rondom de speelplaat sen. Dit jaar is het thema van de spelletjes de riddertijd. Het hoogtepunt van de bouwspeelplaat sen is traditiegetrouw het hutten bouwen. Bij het Trefpunt werd 's ochtends driftig getimmerd door tweehonderdtwintig kinderen van 4 tot 12 jaar. Al na een paar .uur was al het hout, vijf vrachten, ver werkt. Sommige groepen hadden bouw sels gemaakt die in de verte op een kasteel leek, uitgerust met een heuse toren. Op het mooiste bouwwerk prijkte 's middags een vlag die door de jury was uitgereikt. De bouwspeelplaats begon zonnig. Dat dè weersvoorspellers de komende dagen re gen verwachten is volgens hoofdlëidster An ja Scheepers geen enkel probleem. In de gebouwtjes van de Turkse vereniging en de Stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg worden bij slecht weer bin- nen-activiteiten gehouden. Toch maken de meeste kinderen hier geen gebruik van. ,,Ze blijven het liefst in.de hut zitten. Trouwens, de meeste kinderen houden er rekening mee. Als het slecht weer is ne men ze vuilniszakken mee zodat ze droog zitten", merkte Scheepers uit ervaring op. Net zoals de meeste vrijwilligers is ze zelf oudêr en komt ze uit de wijk. Haar kinde ren zijn de bouwspeelplaats ontgroeid, maar zij zelf is nog steeds actief. Hoe langde bouwspeelplaats bij het Tref punt bestaat weet de hoofdleidster niet. „In ieder geval voordat de bouwspeel plaats op het Meiveld werd gehouden, en daar bestaat de bouwspeelplaats al een entwintig jaar", aldus Scheepers. Het had maar weinig gescheeld of de activiteiten bij het Trefpunt waren afschaft. Dit om dat het afvoeren van het hout te veel ging kosten. Bewoners hebben massaal gepro testeerd tegen het voornemen de Bouw speelplaats te sluiten. Op het allerlaatste moment heeft de gemeente beloofd om bij te springen als er tekorten ontstaan. VLISSINGEN - Een 27-jarige en een twee jaar oudere Vlis- singer zijn maandagochtend in Middelburg aangehouden op verdenking van autodiefstal. De twee hadden kort voor hun arrestatie een auto gestolen op de Industrieweg in Vlissingen. Het ging om de auto van een werknemer van het bedrijf, die hen betrapte toen ze bezig waren met de diefstal De werknemer waarschuwde direct de politie. In de haast vergat hij de contactsleutels uit zijn eigen auto te halen. De twee maakten daar dankbaar gebruik van. Een motoragent zag het duo op de Schroebrug Er volgde een achtervolging, waarbij de twee autodieven zich vastreden in het doodlopen de deel van de J. W. Thibautstraat in Middelburg-zuid. Ze probeerden te voet te vluchten, maar dankzij de assistentie van omwonenden en van enkele politiemensen die waren ko men aanrijden konden de twee worden ingerekend. Zij zitten nog vast. VLISSINGEN - De beheerder van een bedrijf aan de Prins Hendrikweg in Vlissingen heeft zondagavond een 25-jarige inbreker uit Katwijk betrapt. Tussen de twee ontstond een worsteling, waarbij beiden licht gewond raakten. De inbre ker liep onder meer bij twonden op van de hond van de beheer der. De man is door de gealarmeerde politie overgebracht naar het bureau, waar hij door een arts is geholpen aan zijn verwon dingen. Hij is ingesloten. De beheerder moest voor een hoofd wond naar het ziekenhuis. MIDDELBURG - De politie heeft zondagnacht om 2.40 uur een 15-jarige Middelburger en een 20-jarige Vlissinger aan gehouden voor het stelen van benzine. De twee worden ver dacht van diverse benzinediefstallen. Ze werden op heter daad betrapt in de Volkerakstraat in Middelburg. Het tweetal is ingesloten. KERKRADE - De Deltaband van de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen heeft het afgelopen weekeinde een gouden medaille behaald tijdens het Wereld Muziek Con cours in Kerkrade. Het was de tweede keer in de geschiedenis dat de Deltaband goud in de wacht sleepte tijdens dit belang- rij ke evenement. Ook in 1989 was de band goed voor de eerste prijs. Het Wereld Muziek Concours wordt beschouwd als de olym pische spelen voor de blaasmuziek. Zondag speelden de vijf tig muzikanten van de Deltaband de marsen Arromanches en Amsterdam. Ze deden dat voor ongeveer 20.000 toeschou wers, onder wie 70 meegereisde supporters. De muzikale lei ding van de band was in handen van Frank de Jong uit Roo sendaal. Peter Punder uit Goes was verantwoordelijke voor de tamboer- en showinstructies. OUDDORP - Natuur- en recreatieschap De Grevelingen heeft een nieuwe vegetatiekaart uitgegeven van de natuurgebieden in en rond het Grevelingenmeer. De kaart, die om de vijf jaar wordt vernieuwd, biedt onder meer een overzicht van de meest voorkomende planten en bloemen in het gebied. Daarnaast zijn voorbeelden opgeno men van veel voorkomende planten, zoals de ogentroost en het melkkruid. De kaart is vervaardigd door de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat, kost vijf gulden en is verkrijg- baar bij de WV's van Ouddorp en Brouwershaven en restau rant De Punt bij Ouddorp, naast het bezoekerscentrum van het schap. door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Tot tevredenheid van eilandbewoners en toeris ten, laat de opvallende fontein voor het aanjaagstation aan de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee dagelijks weer vele liters water circuleren. De pomp die het de vorige zomer liet afweten -waar door de fontein maar op beperkte tijden kon worden gebruikt- is inmiddels gerepareerd. Het kleurige bouwwerk, waarop diverse Schouwen-Duiveland- se gemeentewapens te zien zijn, werd vlak na de Tweede Wereld oorlog geplaatst. Dit gebeurde om de opening van het aanjaag station te vieren. In dit gebouw wordt druk op het water gezet dat in de Schouwen-Duivelandse Westhoek wordt gewonnen en in Zierikzee en de vooimalige gemeente Duiveland uit de kraan komt. foto Willem Mieras Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Onderne mend Middelburg blijft over leggen met het gemeentebe stuur over herinrichting van de Markt. Een plan van SVP-Ar- chitektuur en Stedebouw en het Middelburgse duo Snelders/De Koning vond vorige week geen genade in de ogen van een meer derheid van de commissie Soci ale Zaken, Economische Zaken en Cultuur. Dat ontwerp week te veel af van het eerste plan dat uitgaat van een dubbele bomen rij aan weerszijde van de Markt. De ondernemers steunen het plan dat naar de prullenmand is terwezen. Plaatsvervangend voorzitter H. Boers van de Ver eniging Ondernemers Middel burg (VOM) ziet in de jongste ontwikkelingen geen reden om een convenant met het gemeen tebestuur over herinrichting van de binnenstad op te schor ten. De gemeenteraad van Middel- buig ging in april in zee met SVP dat de opdracht kreeg om speel se elementen van het duo Snel ders/De Koning in te passen. Vorige week presenteerden de drie een nieuw ontweip. Dat ging uit van een Markt met twee functies. Aan de zonnige kant bomen met terrassen en horeca en aan de schaduwzijde win kels. Het open karakter van het plein zou ervoor zorgen dat de Lange Viele en de Lange Delft MIDDELBURG - Vanaf de par keerplaats achter het NS-sta- tion in Middelburg is tussen za terdagochtend half twaalf en zondagavond kwart voor tien een grijze Volkswagen Golf ge stolen. Het kenteken van de wa gen is TD-22-YP. De waarde is onbekend. v OOSTKAPELLE Boswandeling - In opdracht van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle geeft een bos- j wachter van Staatsbosbeheer zondag 3 augustus een rondlei- j ding door het bos van de Mante- j ling, Deze begint om 14.00 uur en duurt ongeveer anderhalf 1( uur. Deelnemers moeten zich vooraf aanmelden bij het muse um. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlissingen willen de subsidiere gels voor het verbeteren van particuliere woningen versoe pelen. Het college hoopt zo dat meer mensen aankloppen bij de gemeente. In de huidige situatie kunnen woningbezitters onder zeer gunstige voorwaarden geld lenen om hun huis op te knap-, pen. Door de lage rentestand maken maar weinig mensen daarvan gebruik. De opzet, die in '95 werd geïntroduceerd, heeft (nog) niet het gewenste re sultaat opgeleverd. De gemeenteraad besloot in september 1995 de subsidiëring drastisch te wijzigen in de hoop meer woningbezitters te stimu leren hun huis op te knappen. In plaats van een subsidie ineens, kwam er subsidie-op-termijn. Mensen moeten daarvoor een tweede, aflossingsvrije hypo theek afsluiten bij het Natio naal Restauratiefonds. Na vijf tien jaar lenen keert gemeente de bijdrage ineens uit. Door die nieuwe opzet zou de eigenaar meer ruimte krijgen voor wen sen. door Marten de Jongh GOES - Groente, fruit, kleding, hangmatten en sportartikelen, deGocse braderie biedt voor elk wat wils. Het is de vierde keer dat de jaarlijkse koopjesmarkt plaatsvindt. Zo'n tweehonderd kraampjes zullen van donder dag 24 tot en met zaterdag 26 ju li in het Goese centrum staan. Marktkooplui en Goese mid denstand slaan de handen ineen voor de groots opgezette jaal markt. Want de kraampjes ko men niet alleen op de Grote Markt. Ook in de winkelstraten vendom zijn de trottoirs gevuld met koopwaar. Daar presente ren de winkeliers zich. Verder staat voor zaterdag de gebrui kelijke snuffelmarkt gepland. Particulieren kunnen daar hun eventuele verkoperstalent ont plooien. Muziekbandjes, fanfa ren kinderfestiviteiten maken de braderie compleet. Het eve nement duurt donderdag tot ■1 00 uur, vrijdag tot 18.00 uur enzaterdag tot 17.00 uur. visueel aan elkaar gekoppeld werden. Dat plan, in de volks mond Trompert 2 geheten, vol deed wat de ondernemers be treft aan alle wensen. Het eerste ontwerp deed dat in veel minde re mate. Bomenrij Plaatsvervangend voorzitter Boers: „Het probleem met het eerste plan is dat de dubbele bo menrij te ver doorloopt. Het sluit de Nieuwe Burg en de Lan ge Delft van de Markt af. Men zegt wel dat er 'transparante' bomen komen, maar ik kan me niet voorstellen dat er bomen zijn waar je doorheen kunt kij ken." Trompert 2 viel dan ook in goede aarde, zeker toen bleek dat de bomen aan de kant van het voormalige PZC-gebouw waren verdwenen. De onderne mers voorzien op redelijk korte termijn veel nieuwe winkel ves tigingen aan de schaduwzijde. „Onze voorkeur voor Trompert 2 blijft", zegt Boers. „We stap pen niet van ons geloof af. We zijn niet onverdeeld gelukkig met het laatste besluit. We heb ben dat vorige week ook laten weten aan de burgemeester en de wethouder. In dat gesprek is ons duidelijk gemaakt dat het eerste plan ruimte open laat voor de speelse elementen van Snelders en De Koning. Voor ons is dat een voorwaarde. Men heeft ons ook de heilige verzeke ring gegeven dat die elementen er komen. We zullen dan ook zeer alert zijn op wat ons is toe gezegd, namelijk een gezellige, maar ook commercieel aange klede Markt." De herinrichting van de Markt kost drie miljoen gulden. Voor een opknapbeurt van de bin nenstad is nog eens zeven mil joen gulden nodig. Ongeveer 2,5 miljoen gulden moeten de on dernemers ophoesten in de vorm van een baatbelasting. „Wij zijn er altijd vanuit gegaan dat wie bepaalt, ook betaalt", meent Boers. „Maar dat geldt met name voor de binnenstad. Voor de Markt hoeven wij niets te betalen. Ik denk dat wij niet zover hoeven te gaan om het convenant met de gemeente op te schorten. Dat zou de onder handelingen in de toekomst maar vertroebelen. We zullen dus blijven meewerken aan een Markt die het dichtste bij ons ideaal ligt." In een voorstel aan de gemeen teraad concludeert het college somber dat het subsidiëren naar voorfinanciering in de praktijk een remmende werking heeft gehad op particuliere initiatie ven. Het college wil nog niet af van het systeem, hoewel blijkt dat mensen die een tweede hy potheek afsluiten toch een drempel moeten nemen. Gepro beerd zal worden om mensen over de streep te halen door ze in persoonlijke gesprekken te wij zen op de voordelen. Daarnaast zal in de gemeentelijke voor lichtingspagina aandacht be steed worden aan het systeem en er moet een duidelijke brochure komen. Voorrangsbepaling B en W willen wel af van de zo geheten 'voorrangsbepaling'. Particulieren die gezamenlijk een complex woningen wilden verbeteren kregen voorrang bij het toewijzen van subsidie. Buurtbewoners zouden daar door gestimuleerd worden hun huis op te knappen. Hoewel de belangstelling groot is geweest en veel gemeentelijke publicaties, hebben veel eigena ren geen kans gezien om samen met anderen een plan in te die nen. Eigenaar-bewoners die buiten de stadsvernieuwingsge bieden wonen, moesten door de gemeente teleurgesteld worden. Verbeteringsinitiatieven zijn onvoldoende van de grond ge komen, concludeert het college. Tot op heden zijn aan slechts twee mensen subsidie verleend. B en W willen de bepaling laten vallen dat alleen mensen in stadsvernieuwingsgebieden in aanmerking komen voor com- plexgewijzen woningverbete ringen. Met het loslaten daar van zal het aantal te verbeteren huizen aanmerkelijk toenemen, hopen B en W. VR O UWENP OLDER Kampvuur - LAVA (Lesbische en Andere Vrouwen Activitei ten) houdt zaterdag 26 juli haar jaarlijkse kampvuur op het strand bij de Veersedam, ter hoogte van Resto Vrouwenpol der. De barbecue begint om 20.00 uur. Deelnemers - uitslui tend vrouwen - wordt verzocht zelf eten en drinken mee te ne men en ook te zorgen voor vlie gers, ballen en muziekinstru menten. door Marten de Jongh YERSEKE - De reeds voltooide uitbreiding van de koningin Ju- lianahaven te Yerseke valt 125.000 gulden duurder uit dan geraamd. De gemeente Rei- merswaal moet die kosten ma ken voor het verwerken van uit de haven afkomstige verontrei nigde specie. Met het uitbrei dingsproject in de Yersekse vis sershavens was een bedrag gemoeid van in totaal 2,3 mil joen gulden. Daarvan betaalde de Europese Gemeenschap 7,5 ton. De Julianahaven kreeg er negen ruimere ligplaatsen bij. De uit breiding was noodzakelijk om dat bestaande en nieuwe mos- selkotters langer en breder worden. Het werd steeds meer passen en meten om de Yersekse vissersvloot te kunnen herber gen. Het project richtte zich niet alleen op uitbreiding maar ook op diverse herstelwerkzaamhe den in de Prinses Beatrix-, en Prins Willem Alexanderhaven. Zo zijn onder meer loopsteigers in de Beatnxhavens vernieuwd. Alle werkzaamheden werden afgelopen voorjaar voltooid. Tegenvaller was de vondst van een hoeveelheid licht verontrei nigde specie in de havens, twaalfduizend kubieke meter in totaal. Voor de verwerking daarvan heeft Reimerswaal ex tra kosten moeten maken. Bur gemeester en wethouders ver zoeken de gemeenteraad nu om daarvoor het extra krediet be schikbaar te stellen. Van de twaalfduizend kubieke meter bleek zeventienhonderd kubie ke meter ongeschikt voor terug storten in de Oosterschelde. De verwerking van dat reste rende deel was al eens eerder on derwerp van discussie. Rei merswaal stortte de bagger illegaal in een depot te Krab- bendijke. Kwade opzet was daarbij niet in het spel. De ge meente ging er vanuit dat een vergunning niet noodzakelijk was omdat het slib later zou worden gebruikt als afdeklaag voor een opslagterrein in Krab- bendijke. Dat bleek een misver stand. De provincie bestempel de het storten als illegaal. Het extra krediet voor het Yersekse havenproject is maandag 4 au gustus onderwerp van bespre king tijdens de vergadering van de commissie openbare werken en verkeer. De bijeenkomst in het gemeentehuis te Kruiningen begint 19.30 uur. De PZC van 11 juli meldt dat het Amerikaanse vakblad Cell be richt dat de Neanderthaler op basis van genetisch onderzoek geen voorvader van de moderne mens is. In feite oud nieuws want prof. dr. Josef H Reichholf schreef daarover reeds in 1991 in zijn boek 'Eva kwam uit Afri ka De Neanderthaler is een van de andere loten aan de stam van mensachtigen die in de afgelo pen vier miljoen jaar aan de af valrace der evolutie deelnamen en waarvan de huidige mens de enig overgeblevene is. Uit een aantal graven is gebleken dat Neanderthalers reeds geloofden in een hiernamaals en dat zij of fers brachten, hetgeen duidt op religie. Uit fossiel-onderzoek bleek dat zij geen volledig spraakgebruik hadden Toch moeten zij goed hebben gecom municeerd. Aangezien zij over een veel grotere herseninhoud beschikten dan wijligt hier mo gelijk de oplossing van het pro bleem hoe mensen zonder volle dig spraakgebruik toch in staat zijn ideeën over grote afstanden uit te wisselen. De Neandertha lers hebben gedurende de ijstij den gewoond in West- en Zuid- Europa tot in Rusland toe. Dol fijnen en walvissen hebben een eigen taal en communiceren door een soort sonar over grote afstanden. Zij hebben eveueens een relatief grotere hersenmas sa dan wij. Wellicht dat wij via hen nog eens uitvinden hoe hun systeem werkt en daarmee ook dat van de Neanderthalers. Ooit was de wetenschap van mening dat Neanderthalers primitieve apen waren, doch wellicht blijkt dat zij intelligenter waren dan wij. J P M. Verheul Weidezicht 21 Goes Nederland koos voor democra tie met 'trias politica' waarbij de rechterlijke macht onafhan kelijk dient te zijn. Een goede zaak, mits de rechter bedenkt dat hij het Nederlandse volk vertegenwoordigt Ik denk dat de 'Nederlander' langzamerhand de rechtsple ging niet meer in overeenstem ming voelt met de basisprinci pes van goed of kwaad maar meer gericht op een misplaatst administratief steekspel. O verkend zijn gevoelens rond psychiatrische hulp voor mis dadigers, schadevergoeding voor criminelen, onrecht bij be scherming van eigen leven en overdreven gehandicapte mo gelijkheden voor justitie ten aanzien van bewijslast. Rech ters wekken de indruk zich niet bezig te houden met de bedoe ling van een wet maar zich te verschuilen achter procedure fouten, vormfouten enzovoort, waarbij criminelen bijgestaan door 'strafpleiters' ongestraft weer de te beschermen maat schappij instappen. Nederland op weg naar Europa houdt administratieve regelin gen in (PZC 16-7). Dit mag niet betekenen dat tijdens zo'n pro ces het 'kwade' dat nog niet aan gemeld is plotseling als 'goed' beschouwd kan worden. "IYperend is dat de NV van straf pleiters de kans schoon ziet nieuwe mogelijkheden te creë ren om, tegen het rechtsgevoel in. misdadigers op vrije voeten de Nederlandse samenleving in te sturen. De rechter helpt de be doeling van het recht ook hier onderuit. Zorgvuldigheid is een vereiste, maar recht is de priori teit'en niet de administratieve. Durven rechters nog eerlijk recht spreken namens de sa menleving of is Nederland door het gecompliceerde systeem al te ver afgegleden en zijn de cri minelen met hun pleiters aan de winnende hand? R. R. Meijer Gortstraat 63 Middelburg Een schiereiland in zee voor mensen die last hebben van vliegtuigen? (PZC, Lezers Schrijven, 16-7) Niks ervan. Weer een stuk natuur naar de bliksem voor de grenzeloze ruimtehebzucht van de mens zeker. Nee, gewoon een simpele woningruil toepassen. De voor standers van uitbreiding Schip hol met Smits en andere lucht vaartbaronnen voorop ruilen gewoon hun optrekjes met die van de mensen die nu in de la- waaizone wonen. De heren kun nen dan iedere dag de geneugten ervaren van deze gesubsidieer de luchtvervuiling. En voor be woners die al jaren in de ge- luidssores zitten is het een vergoeding van smarten. Eerlijk is eerlijk! Riet Beukert A van Driellaan 77 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11