Schelde vecht asbestvonnis aan Openbaren van Securitel-lijst leidt tot run op rechtbanken Graancirkels brengen geld in het laatje Protestants verzet tegen vredesproces in Noord-Ierland 4 WEKEN iSt Skütsje Sneek aan kop Vlissings bedrijf weigert aansprakelijkheid vanaf 1949 lood Vibrations beste single ooit Trouwen in desolaat reddinghuisje Tank explodeert in Ochten Fietsen over Westerscheldedijken VOOR 15,00 Tientallen gewonden bij brand pension Sympathisanten ETA op de vuist in San Sebastian O O CM ■HV O CO r— Enige regen Meest bewolkt en af en toe regen, vooral vanochtend. Vanmiddag ook wat zon. Temperatuur rond 20 graden. !40e jaargang no. 172 linsdag 22 juli 1997 osse nummers 1,75 WOUDSEND - De start van het traditionele skütsjesilen, dat momenteel in Friesland plaats heeft, werd gistermiddag even uitgesteld, omdat de wind draaide. De te varen route werd aangepast, waarna Leeuwarden het beste uit de start naar vo ren kwam. Sneek nam de kop echter al snel over en gaf die niet meer uit handen. Door de uitslag is Sneek de nieuwe koploper in het klassement. ANP Marco Pantani is in de Alpen een klasse apart pagina 15 De skütsjes van Leeuwarden (voorgrond) en van Joure volgen elkaar op het Heegermeer op de voet. foto AN P doorTheo Giele NIEUWERKERK - Zelf ge looft Janneke Doeleman uit Nieuwerkerk dat de 21 cirkels in hun perceel tarwe het werk van een stelletje grappenma kers is, maar voor de ware cirkelliefhebber is het een bloedserieuze zaak. „Ik werd al gefeliciteerd door iemand van het Centre for Crop Circle Studies. Volgens hem waren onze cirkels de mooiste die tot nu toe in Nederland zijn aan getroffen." De familie Doeleman besloot afgelopen weekeinde van de nood een deugd te maken. Met bordjes werd de weg naar het blok tussen Nieuwerkerk en Dreischor aangegeven. Zelf ging Janneke bij de 'ingang' zitten en vroeg een rijksdaal der entreegeld. Van heinde en ver zijn cirkel-enthousiaste lingen naar Schouwen gere den. Ze komen van Amster dam, Doetinchem, Dronten of Sneek; afstanden spelen voor de ware cirkel-groupie geen rol. Inmiddels staat Schou- wen-Duiveland ook op Inter net als vindplaats van de mys terieuze cirkels. Nog een week of drie zijn de cirkels te bewon deren. Dan wordt de tarwe ge oogst voor het dagelijkse, aardse brood. Fotografie Ruben Oreel loorBen Jansen 1LISSINGEN - De Ko- linklijke Schelde Groep KSG) weigert met terug werkende kracht tot het jaar 1949 aansprakelijk te rorden gesteld voor de ge volgen van het gebruik ,an asbest. Het Vlissingse bedrijf gaat in cassatie bij Hoge Raad tegen het arrest van het gerechtshof n Den Haag in de asbest zaak Cijsouw. Daardoor 3 kan het nog wel twee jaar duren eer er duidelijkheid is voor de slachtoffers van asbest. Eerder wordt de J uitspraak van de Hoge a Raad niet verwacht, j üind februari stelde het ge rechtshof de Schelde Groep Aansprakelijk voor de asbest- ranker waaraan de Oost-Sou- n lurgerB. Cijsouw in 1989 over eed. Reden voor de KSG om tassatie aan te tekenen is dat het ^gerechtshof - naar de mening an de Schelde Groep - in zijn irrest veel verder is gegaan dan en eerdere uitspraak van de loge Raad. ib n 1993 zorgde de Hoge Raad f roor een doorbraak in de juridi- che behandeling van asbestza- H ren door te bepalen dat De v! ichelde aannemelijk moet ma- vt ren dat alle veiligheidsmaatre- jelen zijn getroffen om te voor komen dat de gezondheid van aar werknemers door het wer- ren met asbest zou worden ge- ichaad. Tot dan toe was het aan eziek geworden werknemers - iró I hun nabestaanden - aan te onen dat het fatale asbestkris- LONDEN - Good Vibrations is 3f de beste single ooit. Dat is de di mening van een jury van 140 '^professionals uit de muziekwe reld, die bijeen waren gebracht door het Britse muziekblad Mo- jo. De juryleden verkozen de single a van de Beach Boys uit 1967 bo il ven andere geheide klassiekers als Strawberry Fields Forever, li! Penny Lane (beiden van The Beatles) en Like a Rolling Stone van Bob Dylan. Sommige leden hadden overigens twee petten op. Zo moest jurylid en ex-Beat- le McCartney over zijn eigen geesteskinderen oordelen. Brian Wilson en Mike Love componeerden Good Vibrations inde lente van 1966 voor het al bum Pet Sounds. Het jaar daar op werd het de eerste single waarvan er meer dan een mil joen de toonbank overgingen. AFP VLIELAND - In navol ging van Terschelling gaat ook Vlieland de mogelijk heden verruimen voor trouwen op een bijzonde re locatie. Vlieland intro duceert 'de meest afgele gen trouwplek van Nederland' door het red dinghuisje op de Vliehors als officiële trouwplek aan te wijzen. Het paalhuisje ligt mid den op het uitgestrekte strand aan de westkant van het Waddeneiland. Verder wordt het op het ei land mogelijk te trouwen in de blauwe tegelzaal in het oude admiraliteits huis Tromp's Huys en in de regentenkamer in het Armhuys. Huwen op de Waddenei landen is de laatste tijd populairder geworden. Met name Terschelling is in trek, maar Vlieland doet het ook goed. Op dit eiland trouwden in 1985 slechts veertien paren, in middels ligt dat rond de veertig per jaar. Veel pa ren knapten echter tot nu toe nog af op de moderne trouwzaal in het gemeen tehuis. De gemeente wil geen melkkoe maken van de nieuwe trouwmoge- lijkheden. GPD/ANP Tussen Groede en Cadzand, ter hoogte van cle.Verklikker bij Nieuwvliet-Bad, kunnen recreanten al lange tijd fietsen over cle clijk (foto). De waterschappen gaan onderzoeken of er een doorgaande fietsroute over de zeedijken langs de Westerschelde kan komen. Een fietsroute kost wel O extra geld. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11 en 13;sport: 14en 15 Een exploderende tank met ontsmettingsmiddel heeft giste ren voor grote ravage in het Gelderse dorp Ochten gezorgd. De ontploffing veroorzaakte grote schade bij het bedrijf Weko Eiproducten en in de omgeving van de onderneming. Door de ontploffing raakten vijf mensen lichtge- wond. van onze redactie buitenland BELFAST - Een dag nadat het nieuwe staakt-het-vuren inging van het (katholieke) Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) is het vre desproces in Noord-Ierland gestuit op verzet van de protes tantse unionisten. Leider Trimble van de protes tantse partij UUP en de Britse premier Blair slaagden er giste ren niet in alle problemen rond de vredesgespreklten in Noord- Ierland op te lossen. Centraal staat opnieuw de kwestie hoe en wanneer de IRA zijn wapens neerlegt en inlevert. Trimble zei na een onderhoud met Blair dat hij de regeringsvoorstellen over ontwapening van de gewapende groeperingen en de nieuwe ron de vredesonderhandelingen nog niet kan steunen. UUP, de grootste protestantse partij in Noord-Ierland, wil de provincie binnen de unie van het Verenigd Koninkrijk hou den. De protestantse leider eist net als de vorige, Conservatieve regering in Londen dat de IRA ontwapent voor zijn politieke vleugel Sinn Fein kan deelne men aan vredesonderhandelin gen. Trimble zei dat het Brits- Ierse compromis waar de IRA zijn staakt-het-vuren op ba seerde, onvoldoende veilig heidswaarborgen biedt en hij er in deze vorm niet mee Ran in stemmen. De IRA kondigde het afgelopen weekeinde een nieuw staakt- het-vuren af dat bij pro-Britse protestantse partijen sceptisch is ontvangen. Een van de andere pro-Britse partijen in Noord-Ierland dreigt de gesprekken te boycot ten, uit irritatie over de stap van de regering-B 1 air om de eis te la ten vallen. RTR/DPA/AFP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) «JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters:m/v^ Straat: tal op het werk is ingeademd. Voortbordurend op de uit spraak van de Hoge Raad heeft het gerechtshof geconcludeerd dat De Schelde tenminste vanaf het jaar van indiensttreding van Cijsouw (1949) op basis van de toen bekende risico's van het werken met asbest het gebruik van deze stof had moeten af schaffen of in elk geval strenge veiligheidsmaatregelen had moeten treffen. Dit nu is aanlei ding voor de KSG om - na sa menspraak met haar verzeke raars - in cassatie te gaan. Naar het oordeel van de werkgever heeft het gerechtshof ten on rechte een risico-aansprake lijkheid met terugwerkende kracht tot 1949 te berde ge bracht. Woordvoerder T. L. van de Poel: „De gevaren van asbest zijn in middels natuurlijk genoegzaam bekend. Het getuigt naar onze mening echter wel heel erg van wijsheid achteraf om te bewe ren dat De Schelde zich er al vanaf 1949 rekenschap van had moeten geven." Eerder al heeft het de KSG bevreemd dat het gerechtshof eraan voorbij is ge gaan dat asbest jarenlang alge meen is toegepast en niet vervangbaar was door andere materialen. Mevrouw L. A Cijsouw, de we duwe van de overleden ex- Schelde-werknemer, reageerde gelaten op het besluit van de Schelde Groep in cassatie te gaan. „We waren begin dit jaar natuurlijk blij met de uitspraak van het gerechtshof, maar we realiseerden ons dat de proce dure nog een vervolg zou kun nen krijgen. Dat heb je nu eenmaal met zaken met zo'n principieel karakter." ESSEN - Bij een brand in een pension in het Duitse Essen waar voornamelijk buitenlan ders wonen zijn gisteren 21 ge wonden gevallen. Aanvankelijk zei de politie dat het vuur waarschijnlijk was aangestoken, maar later werd duidelijk dat de brand ook door nalatigheid kan zijn ontstaan. Kort na middernacht vatten twee sofa's vlam op de beneden verdieping van het vier verdie pingen tellende pand. Volgens de politie zijn er geen aanwij zingen voor een racistische aan slag. In het centrum woonden zestig mensen, voornamelijk Afrikanen. AP SAN SEBASTIAN - In Spaans Baskenland hebben zich gister avond botsingen voorgedaan tussen aanhangers en tegen standers van de Baskische af scheidingsbeweging ETA. Het geweld brak uit tijdens een optocht in San Sebastian door ETA-aanhangers. Mensen langs de route riepen hun 'moorde naars' toe en gooiden stenen naar een aantal sympathisanten in de mars. De autoriteiten hadden geen toestemming gegeven voor de betoging. De tegenstanders van de ETA vielen de sympathisan ten aan uit woede over de moord op de lokale politicus Blanco, ruim een week geleden. De aan hangers van de Baskische bewe ging houden de Spaanse autori teiten verantwoordelijk voor de zelfmoord zondag van een ETA- gevangene in zijn cel. De politie in San Sebastian kwam tussenbeide en brak de optocht op. Er waren geen mel dingen van gewonden bij de on geregeldheden. Zondagavond werd m Albacete een ETA-gevangene dood in zijn cel aangetroffen. De 35-jarige Juan Carlos Hernando hing aan een plastic koord in zijn cel. Hij moest een straf van zes jaar en één dag uitzitten vanwege sa menwerking met de ETA. De afgelopen jaren hebben drie leden van de afscheidingsbewe ging in hun cel zelfmoord ge pleegd. AP/RTR Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant door Hans Leber DEN HAAG - De bekendma king van de Securitel-lijst zal leiden tot een hausse aan rechts zaken. Nederlandse en Europe se rechters moeten de komende maanden uitmaken of het niet melden van vierhonderd Neder landse wetten en regels gevol gen krijgt. Dit zeggen AE.M. Röttgering van de Vereniging van Straf rechtadvocaten, en de Groning se specialist in het Europees recht C.S. Pisuisse. Zij reageren op de Securitel-lijst die de rege ring gisteren openbaar maakte. Op de lijst staan vierhonderd wetten en regels die niet of te laat bij de Europese Commissie in Brussel zijn aangemeld en daardoor volgens Europees recht ongeldig zijn. Na wekenlange druk uit de Tweede Kamer was het een uit spraak van de rechter in kort ge ding die de regering dwong de lijst openbaar te maken. Het ge ding was aangespannen door de Vereniging van Strafrechtadvo caten. Bestuurslid Röttgering is blij met de lijst. „Het bespaart een hoop zoekwerk." Op de lijst staan onder andere wetten over accijnzen, motor rijtuigenbelasting, speelauto maten en milieu. Ook de middelen van politie om alcoholgebruik en snelheid te meten, staan erin. Die laatste zijn inmiddels met een spoed procedure alsnog aangemeld in Brussel. De waag is of deze wet ten en regelingen van kracht waren in de tijd dat ze nog niet waren aangemeld. Nederlandse rechters oordeelden daarover tot dusver verschillend. Volgens Röttgering is het debat over de gevolgen van Securitel voor strafrechtzaken nog niet beëindigd. „Het kabinet zegt weliswaar dat er strafrechtelijk niet veel aan de hand is omdat het vrije verkeer van goederen binnen de EU niet in het geding is. Maar het Securitel-arrest be tekent volgens menig advocaat dat alle niet in Brussel aange melde wetten en regelingen niet bindend zijn." Volgens Röttgering is het de Eu ropese rechter die in al deze twisten duidelijkheid moet scheppen. „Misschien wel per individuele zaak." Een van de belangrijkste wetten die niet gemeld zijn op straf rechtelijk gebied, betreft het DNA-onderzoek. Bekend is dat DNA-bewijs veel in verkrach tingszaken wordt gebruikt. Als dergelijk bewijs vervalt omdat de DNA-wetgeving nog niet in Brussel was aangemeld, gaan verkrachters mogelijk vrijuit. De regering, maar ook de Gro ningse specialist Europees recht Pisuisse, stellen echter dat ver dachten van strafbare feiten geen rechten aan Securitel kun nen ontlenen. Pisuisse: „Sim pelweg omdat Securitel is be doeld om het vrij verkeer van goederen binnen de EU te waar borgen. Die is voor een ver krachter niet in het geding." Gewiekste lieden Handelaren, importeurs en fa brikanten van producten die in het verleden hinder ondervon den van Nederlandse wet- en re gelgeving, kunnen volgens Pi suisse wel een beroep doen op het Securitel-arrest. „En er zul len natuurlijk ook gewiekste lieden trachten voordeel te ha len uit deze situatie." GPD zie ook pagina 2 Sjacheraars liggen op de loer Securitel raakt mosselsector Wonderlijke wetten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1