Van Aartsen wil pest indammen Bemanningslid legt Mir lam door lostrekken computerkabel Belgen keurden Brits rundvlees ongezien goed 4 WEKEN Gehandicaptenlift Johan Friso is te smal Polen mobiliseert leger voor watersnood Mitsubishi verrast Nederland opnieuw. SieMatic 2o; Extra agenten ingezet voor handhaving vervoersverbod varkens in de Achterhoek Duits verzet egen EU-plan Post Churchill is goud waard Een aantal van onze keukens gaat de showbusiness verlaten. Kluivert in Rotterdam slechter af Sjeesjesrijden op Abdijplein Hervatting van gesprek Bell Lijn VOOR 15,00 JA, WÊmÊÊÊm 15' NW 4 Kans op regen Veel bewolking, opklaringen in'de ochtendperiode. In de middag en avond van het noorden uit wat regen. Zonnemaire teelt kunst op de akkers PAGINA 15 :240e jaargang no. 169 rijdag 18 juli 1997 osse nummers 1,75 van onze redactie binnenland van onze verslaggever Harmen van der Werf VLISSINGEN - De gehandicaptenlift in de nieuwe veerboot Prins Johan Friso is te klein uitgevoerd. Gehandicapten met een elektrische rolstoel kunnen er niet in. Voorzitter C. L. van Soelen van de gehan dicaptenvereniging ANIB op Walcheren heeft het probleem bij de PSD-veerdienst aangekaart. „Die heeft erkend dat die lift gewoon verkeerd is aangelegd. Hij is te klein, te krap bemeten. Je kunt er alleen met een duwrolstoel in en dan kun je nog niet goed bij de bedieningsknoppen." Adjunct-directeur drs. H. Thomaes van de PSD: „Een lift bouwen op een schip is erg duur. Je moet rekening houden met de sta biliteit van het schip bij lekkages en brandveiligheid. De eisen zijn streng. Wij moesten de lift zelf betalen. Je kunt boven dien nog zo'n grote voorziening bouwen, er zullen waarschijnlijk altijd grotere rol stoelen zijn.'' De PSD stond niet te juichen bij de bouw van een lift. De provinciale po litiek heeft op de aanleg aangedrongen. De huidige lift kostte 450.000 gulden. Een grotere lift was waarschijnlijk nog een paar ton duurder geweest. Van Soelen spreekt van een 'veredelde cateringlift Thomaes wil zeker niet zover gaan. ..Ge handicapten maken er gebruik van. Alleen het gebruik is niet erg groot. Van de éne kant gelukkig, want druk gebruik zou be tekenen dat er veel gehandicapten zijn. foto Ruben Oreel TOLDIJK - Minister van Aartsen (landbouw) pakt de varkenssector in de Achterhoek streng aan. Hij wil voorkomen dat de in Toldijk geconstateerde varkenspest zich snel uit breidt over Gelderland. Het vervoersverbod voor varkens in het gebied is in tussen overigens al zeker tien keer overtreden. Ka de ruim vijfhonderd varkens die gistermiddag in Toldijk zijn afgevoerd wegens de daar ge constateerde varkenspest, wor den bij elf andere bedrijven in Ie directe omgeving uit preven- ieve overwegingen nog eens njfduizend afgemaakt. De rui- ningswerkzaamheden moeten linnen een week zijn afgerond. )e Gelderse Land- enTuin- louworganisatie GLTO heeft BONN - De Duitse minister van Landbouw Jochen Borchert noemt de ingrijpende hervor mingen van de agrarische sector inde EU onaanvaardbaar. jens hem wordt de Duitse landbouw onevenredig hard ge troffen. Zijn collega van Buiten landse Zaken Kinkel zei donderdag echter dat de hervor ming consequent moet worden doorgevoerd. DPA deze beslissing gisteravond be kendgemaakt. De organisatie acht het zeer waarschijnlijk dat minister Van Aartsen van land bouw vandaag besluit nog meer bedrijven in de omgeving te la ten ruimen. Zo'n honderd be trokken varkenshouders woon den donderdag de bijeenkomst bij van de GLTO in Baak bij. Het ministerie van landbouw wil voorkomen dat, zoals ge beurde in Noord-Brabant en Limburg, ook in Gelderland de pest zich als een olievlek zal uit breiden. Het ministerie heeft voor de Achterhoek het streng ste regime afgekondigd. Het vervoer van vee, sperma, mest en landbouwwerktuigen is ver boden. Zelfs lege veewagens mogen de weg niet op. Het vervoersverbod is al tien keer overtreden sinds het Duitse militairen vullen zandzakken in Frankfurt aan de Oder. foto Joekel Finck/AP Advertentie Auto-Lease Walcheren: leidinggevend in lease-advies Auto-Lease Walcheren B.V. Gildeweg 22, 4383 NK Vlissingen Telefoon: 0118-424000 Fax: 0118-416699 Sterk in elk merk! U least al een Peugeot 406 vanaf 855,- per maand excl. BTW. van onze redactie buitenland WARSCHAU - De regering van Polen heeft het leger in staat van paraatheid ge bracht in verband met de dreiging van nieuwe overstromingen in het zuidwesten en westen van het land. Weersdeskundi- gen voorspellen nieuwe stortbuien in het gebied waar de watersnood volgens de po litie al aan 46 mensen het leven kostte. Diverse grensovergangen worden afge sloten. De Nederlandse ambassade in Warschau adviseert de eerstkomende da gen niet naar Polen af te reizen. Ook in het oosten van Duitsland wordt de situatie penibel. In de stad Frankfurt, te genover Slubice, wordt vandaag de hoog ste stand van de rivier de Oder in deze eeuw verwacht. Vooral de gebieden ten noorden en zuiden van Eisenhüttenstadt en het gebied ten noorden van Frankfurt lopen gevaar. Nederland gaat Polen helpen. Rijkswa terstaat stelt 15 grote pompen beschik baar Ook komen er particuliere acties op gang. Zo begon in Heinkenszand '"Stichting helpt de armsten in Polen' met een inza melingsactie voor het dorp Kostrzyn aan de Oder. DPA/AFP/ANP LONDEN - Achttien handge schreven brieven van Winston Churchill hebben op een veiling in Londen omgerekend 855.000 gulden opgebracht,drie keer zo veel als van tevoren geschat door het veilinghuis Sotheby's. RTR/ANP (Advertentie) De Carisma 1.8 GLX Limited Edition. Nu met gratis extra's t.w.v. 3.145,-. Een speciale Carisma, uitgerust met gratis airco, 4 airbags en tal van luxe extra's waar- voor u niets betaalt. Dat betekent zeer comfor- w tabel rijden vanaf mitsubishi 39.490.-. motors Bel gratis voor informatie of proefrit: 0800 - 0383. <m ml. BPMiBTW. .mc/, ivrviijderlngsbijdmge, to MMSN B.V., (0252126 61 II van onze redactie buitenland KOROLJOV - Het Russische ruimtestation Mir heeft sinds donderdag te kampen met een nieuw probleem bij de stroom voorziening, nadat een beman ningslid een belangrijke computerkabel lostrok. De vluchtleiding deelde mee dat er geen gevaar is voor de drie be manningsleden. Het probleem met de uitgevallen energievoor ziening zal uiterlijk morgen zijn opgelost, zei Vladimir Solovjov, de leider van het controlecen- trum in Koroljov in Rusland. Direct nadat de kabel werd los getrokken werd de fout her steld, maar toen was het al te laat. De kabel was een belang rijke verbinding voor een van de computersystemen aan boord. Door het tijdelijk uitvallen daarvan schakelde het stabili seringssysteem zichzelf uit, waarmee wordt gezorgd dat de zonnepanelen in een ideale po sitie staan ten opzichte van de zon. De om haar as wentelende Mir was donderdag slechts af en toe in een gunstige positie voor het opladen Van de accu's, die volledig leeg waren geraakt. Ex- moet eerst voldoende stroom worden opgewekt om het stabi liseringssysteem weer te kun nen inschakelen. De bemanning moet daarom zuinig zijn met elektriciteit. Al le systemen in het middenstuk van Mir werden uitgeschakeld, evenals de computers. De tem peratuur in het station is ge daald. Zonder kunstlicht moet de bemanning het doen met het daglicht. Dat is ongeveer de helft van de omloop om de aar de, die twee uur duurt, beschik baar. Onafhankelijk De bemanning vluchtte nadat de stroom was uitgevallen voor korte tijd naar de ruimtependel Sojoez, die een geheel eigen sys teem heeft, ook voor communi catie, dat onafhankelijk kan functioneren van de Mir. Enige tijd later zijn ze tenxggekeerd naar de centrale module van Mir. In de loop van donderdag kon den de astronauten zo veel ener gie „opsparen", dat een van de computexverbindingen weer kon worden opgestai-t. Daar door ontvangt de vluchtleiding in Koroljov weer gegevens. Directeur Solovjev van de vluchtleiding onderstreepte dat er niet aan wordt gedacht de in zittenden van Mir te evacueren, ook al is de toestand „zeer on aangenaam". Het hoeft volgens hem geen probleem te zijn als de temperatuur twee of drie dagen niet is te regelen. Solovjov wilde niet zeggen wie van de beman ningsleden - twee Russen en een Advertentie Woonvizier Zeeland b.v. GrenacSenreg 17a, Industrieteran Arnesten I (naast Praxis) Middelburg, lei: 0118 -61 37 W. Openingstitel shewroon: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Individueel Design Het was met de voetballer Patrick Kluivert heel anders afge lopen als de politie in Rottei'dam zich had gebogen over de groepsseks-affaire rond de voetballer. De Rotterdamse advo- vate Jannie Hommes is boos over de manier waarop de Amsterdamse politie optrad tegenover een vrouw O die een klacht tegen Kluivext wilde indienen. woensdagavond acht uur werd ingesteld. De politie heeft in de Achterhoek dertig extra agen ten ingezet om toe te zien op na leving van de maatregelen. Optreden Normaal In Toldijk en omgeving wordt intussen druk gespeculeerd over de mogelijkheid dat de be smetting twee weken geleden is overgebracht door Brabanders die een optreden in Toldijk bij woonden van de groep Nor- rnaal. Het concert, dat vijfdui zend bezoekei's trok, speelde af op een steenworp afstand van het bedi'ij f van boer Gerard Bul ten, waar woensdagavond var kenspest werd geconstateerd. In Steenderen noemde Land bouw-woox-dvoerder Oonxen dit 'hoogst onwaarschijnlijk, maar niet helemaal uitgesloten'. Binnen het gebied waar een ver voersverbod geldt, 20 kilometer rond Toldijk, zijn 1.200 var kensbedrijven, met in totaal cir ca 450.000 dieren. GPD ROTTERDAM - Gisteren is het gesprek over het conflict rond Bell Lijn hervat. Nadat het per soneel donderdagxniddag de blokkade van overslagbedrijf ECT had beëindigd, gingen vak bonden en het consortium van ECT exx Deka 's avonds om de ta fel zitten. ECT wil samen met Deka het overslagbedrijf Bell Lijn over- nemexx. De werknemers van Bell Lijn hebben een voorkeur voor een Brits-Iers consortium als nieuwe eigenaar, omdat dat tot nu toe meer garanties voor de werkgelegenheid biedt. ECT bood donderdag aan op nieuw te willen overleggen over een sociaal plan en werkgele genheid. Het bedrijf wil een nieuw bod doen dat dichter in de buurt komt van het akkoord dat de bonden eerder met het Brits- Ierse consortium hebben geslo ten. ANP Al uren voordat de eerste ring wordt gestoken tijdens het sjeesjesrijden op het Middelburgse Abdijplein, zijn de deelne mers bezig met de voorbereiding. De wagens worden opge poetst en versierd en de dames zorgen er-voor dat hun traditio nele dracht tot in de puntjes is verzorgd. Dan: nog even controleren of de kap goed zit, een klap op de *1! /i paardenkont en rijden maar. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 1114 en 14; kunst cultuur: 15,16,17,18,19,20 en 21; sport: 23,24, 25 en 27. Amerikaan - verantwoordelijk was voor het lostrekken van de kabel. Het nieuwe probleem zal waar schijnlijk tot een uitstel van een paar dagen leiden van de voor 24 juli geplande reparatiewerk zaamheden, aldus de NASA donderdag. DPA/RTR/AFP zie ook pagina 4 van onze correspondente Aly Knol BRUSSEL - Belgische inspec teurs van het Instituut voor Ve terinaire Keuring (IVK) hebben illegaal uit Groot-Brittannië gesmokkeld rundvlees van keu- ringscertifieaten voorzien, zon der dat ze het vlees ooit onder ogen hebben gehad. Het vlees werd na de Belgische 'keuring' naar Vlissingen vervoerd, waar het de aandacht trok van de Ne derlandse douane. Het vlees was onder meer voor Rusland en Egypte bestemd. In verband met de gekke-koeien- ziekte BSE geldt sinds vorig jaar maart een wereldwijd ex portverbod voor Britse runde ren en rundvlees. Een rapport van de anti-fraude eenheid UCLAFvan de Europe se Commissie laat geen spaan heel van de Belgische veterinai re inspectie. Eerder deze week had minister Colla van Volksge zondheid nog gezegd dat het IVK slechts een 'beoordelings fout' had gemaakt. Nu heeft hij tegen twee IVK-inspecteurs een tuchtprocedure in gang gezet. De smokkel zou zijn opgezet door twee Britse en twee Belgi sche bedrijven, Tragex-Gel in Wingene en Lefèbvre in Moes- kroen. Met name in Wingene troffen de Europese speurders verbijsterende toestanden aan: vervoersdocumenten voor vlees dat uit andere bedrijven vertrok en veterinaire certificaten voor- bedrijven die in Frankrijk of Duitsland zijn gevestigd. „In Wingene kreeg vlees een gunstig certificaat van veterinaire keu ring terwijl het in Nederland en Duitsland lag." Van de twee IVK-inspecteurs in Wingene wordt gezegd dat ze nauwelijks aanwezig waren. Vergunning De fraude werd eind april in Vlissingen ontdekt Ondanks waarschuwingen en hoewel er in Nederland inmiddels een jus titieel onderzoek was ingesteld, werd de controle op Tragex-Gel en Lefèbvre niet opgevoerd. Tragex-Gel kreeg zelfs op 29 mei nog een nieuwe exportver gunning. Inmiddels is bekend dat Tragex-Gel in handen is van dezelfde eigenaren en gevestigd is op hetzelfde adres als van twee failliete firma's (Bero en Van Poucke) tegen wie al sinds 1994 een onderzoek wegens vleesfraude loopt. Minister Colla van de Vlaamse socialistische partij komt door de affaire steeds meer in het nauw. De Vlaamse Volksunie eist zijn hoofd en ook de Belgi sche Boerenbond vindt dat hij moet opstappen... GPD Advertentie zes ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1