Dethon loopt miljoenenorder mis PZC Overlast Linex behoort definitief tot het verleden Veel charmante koeien dit jaar Verlies veer verlaagt aantrekkingskracht regio op bedrijven Bestuur Kust VVV wil openbaarheid brief Herstel schip van basiliek bijna af zeeland z11 Snelheidsduivel zat in tijdnood Vijftienjarige valt met brommer Cafégangers gooien met glazen Jehova's in Zeelandhallen Politie bekeurt 77 hardrijders Ruitentikkers aangehouden 1 Engels concern kiest voor productie van nieuw type printer andere leverancier Brommer weg Monitor gestolen Zakkenroller geslaagd donderdag 17 juli 1997 Naast een fraaie bilpartij strekt ook een net gebitje ter aanbeveling op de jaarmarkt in Oostburg. foto Charles Strijd van onze medewerkster Trees van Herpen OOSTBURG - Reebruin Limousin vee, witte dikbillen en zwart-bonte melkkoei en vormden woensdag de grootste attrac tie op en om het Ledelplein van Oostburg. Trots paradeerden de veehouders, zonder uitzondering in smetteloos wit shirt, met hun prijskoe of -stier de ring rond. De zes tigste fokveedag werd druk bezocht door streekbewoners en toeristen. Met een ernstig gezicht staat de jonge Sonny Hack een kalf met halsnummer 23 tegen de haren in te strijken. 'Dan lijkt hij nog mooier' zegt hij om zich heen wijzend naar de echte boeren die ook allemaal in de weer zijn met een borstel. Patrick heet het kalf en het is pas een maand oud. Son ny verheugt zich al op het moment dat hij de ring in mag. 'Misschien wint hij wel een prijs.Her en dei- op bankjes zitten de oud gedienden, sigaar of shaggie in de mond, keurend rond te kijken. De brede bil- en halspartijen komen goed uit doordat de vacht is weggeschoren. Koeienflats Toeristen wringen zich in de moeilijkste bochten om net dat éne plaatj e te schieten. Vlak ernaast ligt een fikse koeienflats in het stro. Voor Den Hoekzak vindt de keu ring van melkvee plaats. In een mèt hek ken afgezet gedeelte van het parkeerter rein is zand gestort. Daar komen ze, gepoetste koeien zoals de speaker zegt. Nog snel wordt een staart in een emmer gedoopt, de natuur houdt geen rekening met prijskeuringenKeurmeester Piet Jansen noemt de kenmerken die hij Ziet: 'zwak in de benen, uier aan de korte kant, mooie kruisligging en beste speenplaat- sing'. Het jargon wordt door de ingewij den instemmend begroet. Opvallend vaak is een koe 'charmant', volgens Jansen. Het slenterende publiek wordt veel gebo den. Op de hoek van het Ledelplein laat een schaapscheerder zijn kundigheid zien. Kinderen tonen hun ponnies en schapen. Standwerkers presenteren luid keels hun wondermiddelen. Ecologische boeren venten hun producten uit. Frans Modde geeft iederen, namens de organisa tie van de fokveedag, voor één piek de kans op een gerookte ham. Je moet daar voor het juiste gewicht van een struise dikbilkoe raden. Vooral de leken in het publiek is hij bijzonder behulpzaam: 'Zal ik je eens helpen? Kijk ik ben honderd kilo zwaar en die koe weegt meer.' MIDDELBURG - Voor het rijden met tweehonderd kilometer per uur over de A58 kan niemand een reden verzinnen. Een excuus had de 32-jarige motorrijder uit Hohvierde dan ook niet. Hij gaf woensdag voor de kantonrechter in Middelburg ronduit toe dat hij fout was geweest. ,,Ach, het gaat zogemak kelijk. Ik was in tijdnood", lichtte hij toe. Hij was helemaal niet verbaasd over de hoge straf die hij kreeg opgelegd. Kantonrechter rar. M. J. M. Klarenbeek volgde de eis van de officier van justitie. Hij gaf de snelheidsduivel een boete van 1090 gulden en vier maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. „Dat zal mijn baas niet leuk vinden. Ik kan mijn rijbe wijs eigenlijk niet missen", was het enige wat de man daarop te zeggen had. De man die op zijn scheurijzer naar de recht bank in Middelburg was gekomen, hoefde de trein nog niet te nemen. Het rijbewijs wordt pas over acht dagen ingetrokken, tot grote opluchting van de hardrijder. VEERE - Een 15-jarige jongen uit Rotterdam is dinsdag avond licht gewond geraakt bij een val met zijn brommer op de Polredijk in Veere. De gewaarschuwde ambulance hoefde hem niet naar het ziekenhuis te brengen. Het personeel kon volstaan met het verbinden van zijn arm. De knaap kreeg wel een bekeuring, omdat hij te jong is voor het rijden op een brommer. HULST - In een bar in de Hulsterse binnenstad werd een 38-jarige Hulstenaar aangehouden omdat hij samen met en kele barbezoekers vernielingen had gepleegd. De bezoekers hadden met glazen naar een personeelslid gegooid. De man werd ingesloten op het bureau, meerdere aanhoudingen wor den niet uitgesloten. GOES - Het districtscongres van de Jehovah's Getuigen strijkt 25, 26 en 27 juli weer neer in de Zeelandhallen in Goes. De organisatie verwacht zo'n vierduizend gelovigen uit Zuid- West Nederland. Op het programma staan onder meer toe spraken, een bijbels drama en een doopdienst. Het congres is ook toegankelijk voor niet-Jehova's getuigen. De bijeenkomst in Goes is één van de acht zogenoemde Wachttorencongressen die in juli en augustus plaatsvinden. Belangstellenden kunnen drie dagen lang terecht in de Zee landhallen, van 9.30 tot 17.00 uur. VLISSINGEN - Bij controles met radarapparatuur heeft de politie woensdag 77 bekeuringen uitgedeeld. De politie con troleerde in Vlissingen langs de Gerbrandystraat tussen 7.25 en 14.45 uur. Drieëndertig automobilisten reden te hard. Tus sen 8 en half tien stond de apparatuur op de Mariekerkseweg in Grijpskerke. Tien bestuurders overschreden de maximum snelheid. Op de Hondegemseweg in Serooskerke controleerde de politie tussen 10.20 en 11.30 uur Vijftien mensen reden te snel. Op de Sloeweg-noord overschreden 29 automobilisten de maximumsnelheid van honderd kilometer per uur. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag drie mannen uit Vlissingen en Veghel aangehou den. Zij woi'den verdacht van het vernielen van een winkel ruit in de Walstraat. De drie verkeerden onder invloed van al cohol. Na verhoor zijn zij in de loop van de morgen naar huis gestuurd. van onze verslaggever West-Zeeuws-Vlaanderen niet Hans Heijt ten koste mag gaan van de be reikbaarheid voor het gebied. BRESKENS - De Bedrijfsbe- Daarnaast blijven de Bressi- langen Vereniging Breskens aanse ondernemers zich inzet- (BBVB) vreest dat het wegvallen ten voor een particuliere veer- van de veerpont niet alleen ba- pont met een capaciteit van nen bij bestaande ondernemin- dertig tot veertig auto's. Volgens gen gaat kosten, maar ook een het bestuur van de BBVB is nog belemmering wordt voor de niet aangetoond dat een veer- komst van nieuwe bedrijven boot met autocapaciteit niet naar West-Zeeuws-Vlaande- haalbaar is. „Je hebt op de ren. De ondernemers blijven Schelde een zeewaardig schip zich daarom sterk maken voor nodig en dan moet het niet een veerboot met autocapaci- moeilijk zijn ruimte te reserve- teit. ren voor auto's", zegt Voogdt. „Bovendien is dat goed voor de Bestuursleden A Voogdt en A stabiliteit van het schip." van Hanegem van de Bedrijfs- Van Hanegem laat weten dat er belangen Vereniging Breskens een budget is om compenseren- zijn niet verrast over het rap- de maatregelen te nemen om de port van het Nederlands Econo- negatieve gevolgen van het misch Instituut (NEI) over de wegvallen voor de PSD-boot op negatieve gevolgen van de aan- te vangen. Hij stelt zich voor dat leg van de Westerscheldetunnel. een deel van dat budget wordt In dat rapport stelt het NEI dat gebruikt voor de veerpont met Cijfers het verdwijnen van de auto- autocapaciteit, veerverbindingen leidt tot het verlies van ruim 800 tot 1000 ar beidsjaren en een omzetverlies De Bedrijfsbelangen Vereniging van circa vierhonderd tot zes- is cijfermateriaal aan het verza- honderd miljoen gulden, melen om bij de politieke be- Voogdt: „Waarom was er voor- stuurders de haalbaarheid van dat een besluit werd genomen een veerpont met auto's te kun- over het veer filet eerst een bere- nen aantonen. Verder wachten kenmg uitgevoerd?" de Bressiaanse bestuursleden Van Hanegem en Voogdt wijzen met spanning de uitkomst van erop dat bedrijven in de west- een NEI-rapport naar de toe- hoek van Zeeuws-Vlaanderen komst van de haven van Bres- zich vooral op de overkant van kens af. Dat rapport wordt de Westerschelde - en dan met uitgevoerd in opdracht van de name op Walcheren - richten, gemeente Oostburg en moet „Belangrijk is dat 95 procent duidelijk maken welke maatre- van de bedrijven minder dan gelen genomen dienen te wor- tien mensen in dienst heeft", al- den om de positie van de haven dus Voogdt „Die ondernemin- te versterken. Wethouder A Ro- gen kunnen het zich niet veroor- sendaal pleitte geruime tijd ge loven een medewerker door de leden al voor een nauwere sa- Westerscheldetunnel naar Vlis- menwerking met de havens van singen te sturen. Dat kost veel te Vlissingen en Terneuzen. veel tijd." Voogdt: „Dat klinkt mooi. maar Isolatie als je de kruimels wilt oppikken die Terneuzen en Vlissingen De bestuursleden van de BBVB achterlaten, moet je wel con- vrezen ook voor de gevolgen op t creet duidelijk maken welke lange termijn. Van Hanegem: kruimels je wilt hebben", weet „West-Zeeuws-Vlaanderen Voogdt. raakt geïsoleerd en daardoor Voogdt en Van Hanegem stellen wordt het moeilijk nieuwe on- dat er van de gemeente Oost- dernemingen aan te trekken, burg tot nu toe nog niet veel ac- Texel en Vlieland zijn bijvoor- tie is ondernomen om de econo- beeld ook niet in trek bij bedrij- mische positie van de regio te ven." verbeteren. Ook vragen ze zich Compenserende maatregelen af welke voorzieningen nog om het verlies aan arbeidsplaat- meer gaan verdwijnen uit de re- sen op te vangen, hebben vol- gio en welke maatregelen wor- gens Van Hanegem en Voogdt den genomen om het verlies te alleen zin als de infrastructuur compenseren. De Oostburgse van de regio op peil blijft. De Be- wethouder A Rosendaal (econo- drijfsbelangen Vereniging vindt mische zaken) was woensdag daarom dat de uitvoering van niet voor commentaar bereik- lvS project Duurzaam Veilig baar. van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - Dethon Indu strie in Terneuzen is een miljoe- nenorder misgelopen. Het soci aal werkvoorzieningschap maakt al acht jaar elektronische onderdelen voor het Engelse concern Willett Systems. Voor de productie van een nieuw type printer gaat het internationale bedrijf echter in zee met een an dere toeleverancier. Het huidige pakket wordt voor half oktober afgebouwd, waardoor Dethon bovendien vijf tot zes miljoen gulden aan inkomsten verloren ziet gaan. Volgens financieel-economisch directeur A Sponselee en be- drijfsmanager G. van den Berg heeft het besluit geen directe consequenties voor Dethon. De forse daling van de omzet uit de Engelse hoek kan op de korte termijn voldoende worden ge compenseerd met drie belang rijke nieuwe orders van andere ondernemingen, die recent in de wacht zijn gesleept. De tegen valler heeft dan ook geen perso nele gevolgen, aldus Sponselee. Het in Corby gevestigde Willett SAS VAN GENT - Vanaf de Be- neluxstraat in Sas van Gent werd in de nacht van dinsdag op woensdag een zwarte Tomos A35 bromfiets gestolen. De 29- jarige eigenaresse deed hiervan aangifte. TERNEUZEN - Een 20-jarige verkoper van een winkel in de Temeuzense Arsenaalstraat ontdekte woensdagmiddag dat er een kleurenmonitor zonder betalen de kassa was gepas seerd. De monitor heeft een waarde van 900 gulden. AARDENBURG - Een 41-jarige Aardenburgse, die in de West straat van haar woonplaats winkelde, is dinsdagnamiddag haar portemonnee kwijtge raakt. Een zakkenroller ging er vandoor met de beurs, waarin enkele tientjes zaten. is een wereldwijd bedrijf met 25 vestigingen, gespecialiseerd in industriële 'inkjetprinters'. De apparatuur wordt onder meer gebruikt voor het aanbrengen van een houdbaarheidsdatum op verpakkingen van levens middelen. Dethon maakt acht verschillende printplaten voor diverse printers. Willett ont wikkelde vorig jaar een volledig nieuw type, ter vervanging van de huidige modellen, die in 1998 in productie wordt genomen. Engeland „Ze hebben gekeken wie de bes te toeleverancier kan zijn voor die specifieke onderdelen en dat is een bedrijf in Engeland ge worden", reageert Van den Berg op de voor Dethon negatief uit gepakte keuze. „Wij maken per week vijftig printplaten voor Willett. Dat moeten er straks zo'n zeshonderd worden. Dat kunnen wij niet aan. Zo simpel is het in feite. Maar onze relatie met Willett stopt niet. Die inten tie hebben de Engelsen nadruk kelijk uitgesproken. „In sep tember praten we verder over wat we nog voor elkaar kunnen betekenen. Kleinere series bij voorbeeld." Bij Dethon Industrie biedt de productie van printplaten voor verschillende klanten werk aan honderdtwintig mensen. Op de Willett-lijn zijn dagelijks tien personeelsleden actief. Andere verdeling Het wegvallen van de 'Willett- milj oenen' betekent extra fi nanciële onzekerheid voor De thon. De Rijksoverheid heeft dit jaar een andere verdeling van het landelijk budget aangekon digd voor de sociaal werkvoor zieningschappen. Hoe dat pre cies zal uitpakken, is nog niet duidelijk. „De begroting van 1997 bevat daardoor inderdaad een aantal onzekerheden. Maar volgens de eerste signalen lijkt het alle maal mee te vallen", stelt Spon selee. „De omzetcijfers van ons contract met Willet gaan pas volgend jaar meespelen. Tegen die tijd moet je er als bedrijf ge woon voor zoi'gen dat je weer voldoende marge in het order pakket hebt. Er zijn gesprekken gaande." van onze medewerkster Sheila van Doorsselaer KOEWACHT - De stofoverlast en luchtverontreiniging die het Koewachtse vlasvezelverwer- kend bedrijf Linex veroorzaak te, lijkt voorgoed tot het verleden te behoren. Linex in vesteerde 1,2 miljoen gulden in een nieuwe ketelinstallatie om de overlast in te dammen. „Het was voor ons een zeer forse in vestering, niet één, maar drie ribben uit ons lijf", zegt ad- jnnct-directeur P. Meulblok. Het bedrag gemoeid met de aan passing van de verbrandingsin stallatie was eerst geraamd op 8 ton tot een miljoen gulden. De omwonenden klaagden al ruim een jaar over stank- en stofoverlast bij de gemeente Axel. Zo lieten vrachtwagens het verlaten van het terrein een waaier van stof achter op de weg en hield het bedrijf de deu ren niet dicht bij het lossen van leem, wat een behoorlijke stankoverlast opleverde. Begin 1996 opperden de omwonenden zelfs bij de Axelse burgemeester W. de Graaf de milieuvergun- Aan de Katholieke Universiteit Nij megen slaagde voor het doctoraal examen bedrijfscommunicatie Saskia Henderikse uit Sluis. ning van Linex Pro-Grass niet te verlengen. De Axelse burger vader vond deze maatregel ech ter te vergaan, maar sommeerde Linex een nieuwe verbran dingsinstallatie aan te leggen. Deze nieuwe installatie functio neerde echter niet naar wens. Daarop verleende De Graaf het bedrijf nog een half jaar uitstel om aan alle milieu-eisen te kun nen voldoen, maar gelastte wel een onderzoek door een onaf hankelijk Utrechts ingenieurs bureau om metingen in en rond het bedrijf te verrichten. Pas toen de uitkomsten van deze metingen positief bleken, kreeg Linex zijn begeerde milieuver gunning. Volgens C. Lammens van de bewonersgroep van de Emmabaan, verdient Linex nu een pluim. „Wij zijn tegenwoor dig heel tevreden, alle overlast en problemen die er in het verle den waren, zijn opgelost. Het is nu piek-fijn in orde." Herziening Linex is toch nog niet helemaal stofvrij, al zeggen de omwonen den geen klachten meer te heb ben. Meulblok is vooralsnog niet van plan te stoppen met het zoeken naar middelen om de uitstoot van de fabriek verder te verminderen, daar de milieu vergunning binnen afzienbare tijd weer herzien wordt. Ook dan moet het bedrijf weer aan de steeds strengere milieu-eisen kunnen voldoen. van onze verslaggever CADZAND - Het bestuur van •le Kust VVV Zeeuvvs-Vlaande- 'en wil dat de Zeeuws-Vlaamse afdelingen van de Vekabo, Ko- linklijke Horeca Nederland (KHN), Recron en het Midden- en Kleinbedrijf (MKB) een ver- kouwelijke brief over de pro blematiek binnen de Kust VVV "Penbaar maken. Wkabo, KHN, MKB en Recron hadden in die brief gesteld dat bet bestuur niet legitiem is, om- flat bij de verkiezing niet aan al ls statutaire bepalingen was Voldaan. De organisaties heb ben het bestuur opgeroepen zich terug te trekken en in te stem men met het aanstellen van een extern, onafhankelijk persoon om de kust WV weer op de rails te krijgen. Bestuurswoordvoerder J. Hage laat weten dat de brief in behan deling wordt genomen wanneer de briefschrijvers duidelijk hebben gemaakt dat het stem pel 'vertrouwelijk' niet meer van toepassing is. „Gelet op het belang van de leden is het be stuur van mening dat gekozen dient te worden voor openheid", aldus Hage. De vertrouwelijke brief was dinsdag al vrijgegeven aan de media, maar dat was voor het bes turn' niet voldoende van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti HULST - De restauratie van het schip van de Willibrordus- basiliek in Hulst zit er bijna op. De westkerk krijgt deze dagen een grote schoonmaak beurt en dan kan de verhuizing van meubilair, geluidsinstal latie en altaar van de koorkerk naar het schip beginnen. Naar verwachting vinden de kerk diensten over drie weken in het schip plaats. Woensdag legde de aannemer de laatste hand aan de werk zaamheden aan het interieur van het schip. De stellingen te gen de glas-in-loodramen werden plank voorplank afge broken. Een schoonmaakbe drijf gaat donderdag aan de slag om de boel te reinigen. Eerder zijn muren en gewelven al met roterende staalborstels schoongemaakt. Daarvoor moest een speciale kraan wor den ingehuurd, die door de deuropening paste. Resultaat is er zeker; de kerk is er een stuk lichter door geworden. Op de gewelven van de zijbeu ken steken de witte plekken nog wat nadrukkelijker af te gen de rest, dan vooi'heen, maar na de vakantie moeten deze oneffenheden zijn bijge werkt. Met de hand, en stuk voor stuk, zijn ook de ruim 150 sterren, die de openingen in de gewel ven afdekken, gereinigd. Dit heeft M. de Bruijn-Weemaes gedaan. Nadat ze door G. de Bruijn van bladgoud zijn voorzien, hangen de sterren weer hoog boven de grond te fonkelen, vertelt coördinator R E. Hamelinck van de restau ratiecommissie. Het echtpaar De Bruijn heeft ondertussen ook de veertien kruiswegsta ties schoongemaakt en geres taureerd. Alle doeken hebben inmiddels nieuwe spanramen gekregen. Altaar Het altaar krijgt vanaf zater dag, wanneer de verhuizing begint, een tijdelijk onderko men op een podium dat door scholengemeenschap Rey- naertcollege ter beschikking gesteld. Het podium wordt ge- Woensdag werd de opknapbeurt van het schip afgerond, zodat over een week of drie weer diensten kunnen worden gehouden in de Willibrordusbasiliek. foto Charles Strijd bouwd, ongeveer op de plaats een gang van houten schotten op gericht, de overlast voor de waar zich nu de koorbak be- worden aangelegd naar het kerkgangers tot een minimum vindt. Vanuit de sacristie moet schip. Alle maatregelen zijn er beperken, aldus Hamelinck.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31