BMG legt basis voor hotelketen PZC Niemand verlaat zomaar zijn land Lamb-Weston/Meijer herschikt bedrijven Duizenden bezwaren tegen sluiting van kerncentrale in 2003 zeeland 15 Voormalig Bastion-filiaal Middelburg veranderd in ongedwongen accommodatie ondernemend zeeland in detail mensenwerk lezers schrijven agenda donderdag 17 juli 1997 van onze verslaggeefster Claudia Sondervan MIDDELBURG - Beige en donkerrood verzachten de blokkerige gevel van het voor malige Bastionhotel in Middel burg. Binnen verzeilt de gast in een interieur vol honingkleurig hout en messing in de tegen woordig zo geliefde 'Iuxe-En- gelse-pubstijl'. Levensgrote Hollywood-figuren poseren soms op onverwachte plaatsen. Wie rekent er op James Dean, leunend tegen de deurpost van je hotelkamer? Nieuwe eige naar BMG Groep veranderde de kenmerkende sobere zake lijkheid van de failliete Bas tionhotels in ongedwongen ho telaccommodatie. Na een jaar sluiting is de Middelburgse Patrick Verhoeven een nieuwe keuken. Hij voorziet in eenvou dige maaltijden voor bijpas sende prijzen en een wisselend weekmenu. De woonkamer in De rubriek Onderne mend, Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. High Five Lifestyle Center te Goes is gecertificeerd volgens de eisen van de Landelijke Er kenningsregeling Fitness. Van de 2500 Nederlands fitness centra hebben er nu 250 zo'n certificaat. Brancheorganisa tie FitVak zette de regeling en kele jaren geleden op. Het Veiligheids Certificaat - Aannemers VCA* is toegekend aan het veiligheidssysteem van Engiplast BV te Middelburg. SGS European Quality Certifi cation Institute certificeerde het bedrijf, dat engineerings- werk verricht voor de indu strie. Engiplast BV is 6,5 jaar geleden opgericht en heeft drie mensen in vaste dienst en een aantal oproepkrachten daar omheen. Engiplast voert me tingen, controles, keuringen en inspecties uit op leidingen, apparaten, machines en kunst stof delen bij fabrieken, bouw locaties en in de industrie. Robeco Advies geeft per dit jaar een serie adviesboekjes uit over actuele financiële onder werpen. De gratis boekjes, in vestiging deze zomer weer in bedrijf als BMG Hotel Middel burg. Bedrijfsleider is Bas Bruij- ninckx. Zijn assistent Patricia de Wildt wordt bijgestaan door een algemeen medewerkster, twee nachtportiers en kamer meisjes. De eerste twee weken volledige bezetting dankte het hotel aan de artiesten van het Vlissingse Straatfestival. De tarieven zijn laag, voor Wal- cherse begrippen. Het driester- renhotel vraagt voor een nacht in een tweepersoonskamer 99 gulden. De veertig kamers ble ven even groot maar werden 'warmer' aangekleed. Waar voorheen gecaterde maaltijden uit de magnetron werden geserveerd, heeft kok handzaam formaat van 18 bij 15 centimeter, geven heldere uitleg over allerlei financiële zaken. De eerste twee uitgaven behandelden sparen en beleg gen voor kinderen ('Op eigen benen') en de aanwending van overwaarde van het huis en nieuwe regels over renteaftrek ('Stenen, cement en verborgen rijkdom'). Recent verscheen het derde deel, 'Voor hetzelfde geld'. Het boekje gaat over de brede gevolgen van de invoe ring van de euro en de Europese Monetaire Unie. Deuitgavebe- vat 36 pagina's informatie over wat er gebeurt met spaargeld, hypotheek, beleggingsverze kering en obligatie- en aande- lenportefeuille, de inhoud van het Verdrag van Maastricht en het huidig politiek klimaat binnen de EMU, verlucht met weetjes uit de geschiedenis en over de diversiteit van geld. De boekjes zijn aan te vragen voor zowel relaties als niet-relaties van de Robeco Groep bij ver mogensadviseur Robeco Ad vies in Rotterdam. de voormalige beheerderswo ning werd vergaderkamer voor maximaal tien mensen. ^Wel licht dat we er in de toekomst een verdieping op zetten of za len aanbouwen", oppert J. W. Bloem, bedrijfsjurist bij BMG Groep. Hij ziet toekomst in zaalverhuur. Overnames BMG Hotel Exploitatie BV is een nieuwe keten in de maak. Vier weken geleden werd het Heerhugowaardse viersterren- hotel-restaurant De Zandhorst toegevoegd aan de drie hotels in Middelburg, Hoorn en Dui ven die BMG Holding te Hoorn van Rabobank Nederland overnam. Verdere overnames zijn zeker niet uitgesloten, meldt Bloem. De hotelactiviteiten waren een persoonlijke wens van de di recteur. die niet bang lijkt van branching out. De BMG Groep, eigendom van oprichter A R. S. P. Borgeld - zijn initia len A B. vormen het logo van de BMG hotels - telt in totaal circa zevenhonderd medewerkers in Nederland en nog eens dertig in Assistent-bedrijfsleidster Patricia de Wildt en bedrijfsjurist J. W. Bloem in de bar-restaurant van BMG Hotel Middelburg. foto Ruben Oreel Antwerpen. De totale jaarom zet ligt boven de honderd mil joen gulden. Borgeld voimde zijn concern uit een machine- en ijzerwa renhandel Bomij BV die hij 25 j aar geleden opende in Amster dam. Het bedrijf expandeerde sterk, mede door verhuuracti- viteiten van machines en appa ratuur onder te brengen in Bo- rent BV. Die bedrijven tellen nu respectievelijk 20 en 45 filia len, waarvan (nog) geen in Zee land. De verhuur verschoof via de overname van Huko BV. groothandel in hotelporselein, richting horeca met Borent Succesvol Partyservice. Daar naast omvat de groep nog een groot telemarketingbedrijf, een bedrijf in betonbewer- kingsmachines in Hoorn, ship- handlingsartikelen in Odijk, Schiedam en Antwerpen, een groothandel in compressoren en verhuur van bemande (Boo- gert) en onbemande (Sky Train) hoogwerkers te Hoorn. Levensvatbaar Bloem is er zeker van dat de Middelburgse vestiging een plaats op de markt verovert. Doelgroepen zijn toeristen, passanten en de bedrijven in de regio. „Het hotel is absoluut le vensvatbaar, zeker door de lage aankoopprijs en omdat we de kosten beperkt houden." Na de stille start afgelopen april geeft BMG langzaam meer rucht baarheid aan het Middelburgs hotel en worden er arrange menten samengesteld. van onze verslaggeefster KRUININGEN - Lamb-Weston/Meijer en de Meijer-bedrijven in Kruiningen hebben sinds deze week een nieuwe structuur en lei ding. Dat maakten de ondernemingen woensdag bekend. De her schikking moet zorgen voor marktgerichte werkmaatschappijen met winstverantwoordelijke directies, aldus de onderneming. Lamb-Weston/Meijer VOF krijgt een nieuwe algemeen directeur in de persoon van Monte McClure (47Kees Meijer en Dave Gide- onse blijven betrokken bij de ontwikkeling van het concern van uit Meijer Beheer BV. McClure is afkomstig van Lamb-Weston Inc.leider op de wereld markt van aardappel verwerking en sinds 1994 Meijers partner. Als director international operations van Lamb-Weston Interna tional was McClure de laatste drie jaar betrokken bij de ontwik keling van Lamb-Weston/Meijer. C, Meijer BV is deze week gesplitst in twee aparte werkmaat schappijen: LWM Potatoes BV enC. Meijer BV. Bij LMW Potatoes BV wordt de sorteervestiging Kruiningen en de inkoop in Zuid west-Nederland en België ondergebracht. Het bedrijf legt zich toe op de inkoop, opslag, sortering en vervoer van aardappelen voor - en onder leiding van - Lamb-Weston/Meijer VOF. LMW Potatoes verkoopt de chipsaardappelen en de aardappelen voor de versmarkt door aan C. Meijer BV. De handels-, export- en verpakkingsactiviteiten van C. Meijer BV worden voortgezet". Het bedrijf bedient zowel de versmarkt als de verwerkende industrie. Rob Geers krijgt de directie over C. Meijer BV te Kruiningen. Geers was de afgelopen twee jaar adjunct-directeur verkoop bij het bedrijf. Het logistieke knooppunt van C. Meijer BV wordt Swifterbant in de IJsselmeerpolders, het belangrijkste inkoopge- bied. Meijer Seed Potatoes en Research zet de activiteiten onder leiding van directeur Jan Muijsers voort zoals in de afgelopen jaren. Voor de telers blijven de contactpersonen bij de bedrijven dezelfden. van onze Haagse redactrice Lianne Sleutjes DEN HAAG - Bij het ministerie van Economische Zaken zijn circa vijfduizend bedenkingen binnengekomen legen de voor genomen wijziging van de Kernenergiewet, die het moge lijk maakt de kerncentrale Borssele op 31 december 2003 te sluiten. Het merendeel is afkomstig van het personeel van de kernener giecentrale en hun familie- en kennissenkring. Ook de ge meente Borsele, de directie van energieproductiebedrijf EPZ, het stadsgewest Vlissingen- Middelburg en de provincie hebben hun bedenkingen geuit tegen de voorgenomen vroegere sluiting. Woensdag was de laatste dag dat de bezwaren tegen de ont- werp-beschikking voor aanpas sing van de vergunning konden worden ingeleverd. De Tweede Kamer besloot eind 1994 dat de kerncentrale in 2004 dicht moet. Minister Wijers is via de wijziging van de vergunning be zig dat besluit uit te voeren. Economische Zaken moet offi cieel binnen zes weken reageren op de aangevoerde argumenten. „We moeten brief voor brief doornemen. Maar er zit wat rek in die termijn van zes weken", aldus een woordvoerster van het ministerie. Niet iedere briefschrijver krijgt persoonlijk antwoord. Volgens de woordvoerster is het bij der gelijke aantallen bedenkingen genoeg om de beantwoordingen mee te nemen in de beschikking. Die moet dan wel actief bekend worden gemaakt, bijvoorbeeld via advertenties. Taboe Een personeelsdelegatie van de kerncentrale heeft woensdag een broeikas en vijfhonderd ex tra bedenkingen persoonlijk afgeleverd bij het ministerie. Volgens de medewerkers schaadt het taboe op kernener gie het milieu. Er moet een gesprek op gang komen over de inzet van kernenergie als mi lieusparend alternatief. Daar mee kan de tijd worden over brugd naar een toekomst met volledig groene stroom, aldus het personeel. De bedenkingen van de medewerkers en hun achterban richten zich tegen de gevolgde procedure en econo mische en milieutechnische as pecten van de voorgenomen wijziging van de vergunning. De kerncentrale heeft nu een vergunning voor onbepaalde tijd voor het produceren van elektriciteit. De personeelsle den vragen zich af of een over heid die vergunning wel kan intrekken als een bedrijf zijn ac tiviteiten op "legale wijze en met instemming van de overheid uitvoert. Verder belast de cen trale het milieu nauwelijks, vin den zij. Er is geen uitstoot van stikstofoxiden of zwaveldioxi de, gassen die bijdragen aan de verzuring van het milieu. Ook bespaart de kerncentrale Ne derland jaarlijks twee miljoen ton aan koolstofdioxide, het gas dat mede verantwoordelijk is voor het broeikaseffect. Een ander argument tegen slui ting betreft de lage kosten waartegen de centrale volgens hen elektriciteit produceert: 4 cent per kWh. De productiekos ten van een nieuwe vervangen de centrale bedragen 7 cent per kWh, aldus het personeel. Dat maakt op jaarbasis een verschil van 100 miljoen gulden. Arbeidsplaatsen De gemeente Borsele heeft in haar bedenking nog eens gewe zen op het verloren gaan van een paar honderd hoogwaardige ar beidsplaatsen bij het sluiten van de centrale. Zij noemt ook het veiligheidsaspect. „Mensen gaan niet zitten afwachten tot de centrale dichtgaat, die ver trekken eerder als zij de kans krijgen", aldus burgemeester Mandos. „Hoe kunnen wij dan de veiligheid van de centrale waarborgen?" Dat argument haalt ook de provincie Zeeland aan. Het stadsgewest is even eens bezorgd over het verlies aan arbeidsplaatsen. EPZ, de exploitant van de cen trale, meent dat de Kernener giewet niet de mogelijkheid biedt om beperkingen aan te brengen in de tijdsduur van een eenmaal verleende vergunning. Bovendien is er volgens de elek triciteitsproducent geen aanlei ding voor de wijziging. EPZ voert verder aan dat het belang rijk is de kennis over kernener gie op peil te houden, ook na 2003. Borsele is de laatste werkzame kerncentrale in Ne derland. Ook acht EPZ de be- perkinginstrijdmetdeliberali- satie van de elektriciteitsmarkt. Het kabinet wil marktwerking maar het beperkt ons al van te voren in onze mogelijkheden, aldus EPZ. Hermy Brouwer: „Ik zal alles doen als ik voor iemand mogelijkheden zie." foto Willem Mieras door Madeion Lagendijk Een tengere, energieke vrouw die vol komen op haar plaats lijkt te zijn in het sobere kantoortje van Vluchtelingen- Werk van het AZC in Burgh-Haamstede. „Ja, wat doe ik eigenlijk", herhaalt ze na denkend de vraag. „Noem het maar zoe ken naar strohalmen. Ik zal alles doen als ik voor iemand mogelijkheden zie." De 61-jarige juriste Hermy Brouwer uit Re- nesse is al bijna vijf jaar actief als vrijwil liger bij Vluchtelingenwerk in het AZC. Aan stoppen denkt ze nog niet: „Het is dat schrijnende van veel zaken waardoor ik het werk blijf doen." Wel is ze wat minder uren gaan draaien om tijd voor haar grote hobby, de kruiden tuin, te maken. Naast haar werk voor de Kinderbescherming schreef ze twaalf jaar lang wekelijks een recept voor Trouiv on der de titel 'Kruiden en Onkruiden'. Her my: „Het werk hier kan ik wat meer aan anderen overlaten. We verkeren nu in de luxe positie dat we voor een aantal uren per week twee betaalde krachten heb ben." Dat was in de begintijd wel anders. „We kregen een paar middagen een cursus van Vluchtelingenwerk Nederland en werden vervolgens in het diepe gegooid. We wis ten niks en we hadden niks. Ieder potlood je, de kantoorinrichting, alles moesten we zelf regelen. Het was echt pionieren; best spannend. Je kreeg te maken met mensen uit een totaal andere cultuur en met de protesten van de omwonenden." Die pro testen zijn inmiddels behoorlijk ver stomd, vindt ze. Kritiek op asielzoekers legt de juriste schouderophalend naast zich neer. „Wij zijn bij voorbaat altijd positief ingesteld. Niemand zit hier voor z'n lol en niemand verlaat zomaar zijn land. Kijk, er komen hier wel eens lui die niet deugen, maar dat zijn geen grote aantallen. Ik denk dat die ook zo weer vertrokken zijn. Je houdt het hier echt niet uit als je een keus zou heb ben. Ik wil niet zeggen dat alle asielmotie ven ook echt vluchtelingenmotieven zijn, maar dat betekent niet dat ze geen narig heid hebben meegemaakt. Ze hopen een nieuw leven op te kunnen bouwen. Na tuurlijk botst het wel eens. Maar dat is toch niet zo gek als bedenkt dat we hier ruim twintig nationaliteiten bij elkaar hebben." Begeleiding De taak van VluchtingenWerk is de hele asielaanvx-aagprocedure te begeleiden en erop toe te zien dat alles zo eerlijk moge lijk verloopt. Hermy: „Het grootste pro bleem vind ik toch de cultuurverschillen. Ze zijn vaak doodsbang voor de politie, kunnen zich niet voorstellen dat het hier heel andex-s werkt. Als ik sommige rap- porten van die eerste verhoren teruglees, denk ik wel eerxs: je hebt gewoon je mond niet opengedaan. Als ze later met meer verhalen komen, krijgen ze het verwijt waarom ze dat niet eerder verteld hebben. Vrouwen durven bijvoorbeeld aan een man niet te vertellen dat ze verkracht zijn." Uitgeprocedeerde asielzoekers krijgen een 'Ter Apelbrief' plus een kaartje voor de trein om naar het 'vexwijdei-centmm' in Ter Apel af te reizen. Het ligt voor de hand dat niet iedereen daar ook aan komt. Ze gaan 'MOB', zoals dat heet: Met Onbe kende Bestemming vertrokken. Hei-my: „Daar lig ik wel eens wakker van. Waar gaan ze heen? Soms zijn het hele gezinnen. Dan moet je toch wanhopig zijn als je dat doet. Je hebt niets. Geen enkele rechtspo sitie, geen medische hulp, geen school. Het moeten er honderden zijn. Regeltjes Op de suggestie dat het lijkt of de overheid een oogje dichtknijpt, heft ze de handen: „Dat hoor je mij niet zeggen. Het is wel iets dat ik niet begrijp. De regeltjes en de werkelijkheid stroken niet. Mensen zijn hier illegaal gekomen - dat kan niet an ders als je op de vlucht bent - en moeten le gaal weer terug als ze geen recht op asiel hebben. Maar vaak willen die landen ze niet terughebben. Of ze moeten naar een deel van hxin land waar ze niet vandaan komen." Een voorbeeld van het 'strohalmen zoe ken': „Ik las een rapport van een jongen uit Irak. Als godsdienst had hij baptist op gegeven. Dat vond ik merkwaardig. Het bleek dat hij tot een heel kleine gemeen schap van baptisten behoorde waar ze Aramees spreken, de taal van de Bijbel. Na veel bellen kwam ik erachter dat het toch iets bijzonders is en dat deze mensen behoorlijk gediscrimineerd worden. Toen heb ik zijn advocaat gebeld en gevraagd of hij daar niet iets mee kon doen." Onlangs heeft er een gezinshereniging plaatsgevonden in het AZC. Hermy: „Dan krijg je een kick. Ook als ik zie hoeveel mensen zich inzetten op allerlei teireinen. De goodwill van mensen uit de omgeving. Er zijn ontzettend veel initiatieven. We zitten allemaal op dezelfde golflengte. Dat heb je nodig. Ik zou het niet in m'n eentje kunnen." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Varkens IV Aansluitend op de brief van Pie- ter Ham (PZC 10 juli) wil ik op merken dat Denemarken ook varkens houdt, maar een grens stelt aan het aantal vanwege de mest. Ook vexwerkt men het vlees in eigen land zodat het vervoer van levende vaxkens met 'uitval' (ondexweg dood gaan) niet hoeft. Dit over economie. Nu de psy chologie waaxwan Ton Besselink te weinig zou weten (PZC 4 juli). Er zijn mensen die zo veel moge lijk willen hebben voor zo min mogelijk geld zonder na te den ken over de toekomst. Maar ik zie ook anderen en die acht ik hoog. De wei'eldwinkeliers: milieu vriendelijk produceren en een eei-lijke prijs voor de producten. Amnesty International: protest tegen politiek om-echt waar door mensen moeten vluchten. Alternatieve winkels: zonder vlees een gezond voedingspak ket. Greenpeace: fatsoenlijk om gaan met mensen, de aarde en haar grondstoffen. Vrouwen voor Vrede: nadenken over de veel te dure bewapening en streven naar een evenwichti ger samenleving. Ja, ook de schai-relslagers. Er zijn er nog veel meer te noe men en we kunnen allemaal de markt beïnvloeden door met verantwoordelijkheidsgevoel ons geld te besteden, niet alleen gelovend in het x-echt van de sterkste. J. Soede Damstraat 24 Schooiidijke Recorddagen in Heinkenszand HEINKENSZAND - Duik- plank hangen en badmutsen vullen. Het zijn slechts enkele van de records die in het zwem bad Stelleplas in Heinkenszand gevestigd moeten gaan worden. Met deze vreemde pogingen sluit het Sportfondsenbad aan bij de landelij k opgezette Sport- fondsen Recorddagen. Stel leplas nodigt belangstellenden uit om 19 juli vanaf 13.30 uur mee te helpen met het verbx-eken van de eerste records: badmut sen vullen en duikplank han gen. Wie ideeën heeft voor andere gekke pogingen, is ook welkom. EVENEMENTEN BRUINISSE - Centrum, 14 uur: Start Mosselfeesten; DOMBURG - Hof Domburg, Circus Bongo; DREISCHOR - NH kerk, 20 uur: Or gelconcert Dirk J. Zwart; GOES - Grote Kerk, 19.30 uur: Bei- aardconcert Pieter Maassen; Centrum, vanaf 16.30 uur: Kade Feesten; HAAMSTEDE - Terras café Bran- denburgh, 16 en 20.30 uur: Concert Family Dee; MIDDELBURG - Zeeuws Museum, 15 uur: Start rondleiding door Ab dij; RITTHEM - Fort Rammekens, 13-17 uur: Bezichtiging Fort (t/m okt.); VEERE - Stadhuïstoren, 15 uur: Ca rillonconcert Joke Brandsma; VLISSINGEN Loodsensteiger, 14 uur: Rondvaart over de Wester- schelde met de Flandria. BERGEN OP ZOOM - Roxy, 14,18.45 en 21.30 uur: Bean; 14 uur: All Stars; 18.45 en 21.30 uur: Scream; Cinemactueel, 14 uur: Lady en de Vagebond; 14, 18.45 en 21.30 uur: Speed 2; Bean; 18.45 uur: Liar Liar; 21.30 uur: Con Air; GOES - Grand, 20 uur: Bean; HULST - De Koning van Engeland, 14 uur: Lady en de Vagebond; 101 Dalmatiërs; All Stars; 14 en 19 uur: Fly Away Home; 14,19 en 2-1.30 uur: Bean; 19 en 21.30 uur: Speed 2; Con Air; Private Parts; Scream; 21.30 uur: Liar Liar; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: Le Gar?u; VLISSINGEN - Alhambra, 19 uur: Private Parts; 19 en 21.30 uur: Bean; Speed 2; Con Air; 21.30 uur: Scream. TENTOONSTELLINGEN AARDENBURG - Archeologisch Museum, 10.30-12 en 13-17.30 uur: '(in de) Kaart kijken', Het verleden in het West-Zeeuws-Vlaamse land schap van heden (t/m 30/9); SINT ANNA TER MUIDEN - Streek- landbouwmuseum Agrimuda, 10- 12 en 13-18 uur: 'Van paarden naar paardenkrachten', boerenleven in West-Zeeuws-Vlaanderen (t/m 30/9); v.m. Gemeentehuis, 10-17.30 uur: Co van Driel (brons), Joke Neder- hand en Emile Daenen (aquarel en pastel) t/m juli; SINT ANNALAND - Museum De Meestoof, 14.15-16.45 uur: Foto-ex positie 'Bruidssuikers en witte broodsweken', trouwrituelen (t/m okt.); AXEL - Streekmuseum, 13.30-17 uur: Jean Kamps, beelden en schil derijen (t/m 20/8); BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 11-17 uur: Werken van Frans van den Boom (t/m 31/8); 'de belegering van 1747 Bergen op Zoom' (t/m 28/9); BROUWERSHAVEN - v.m. Stad huis, 9-12 en 13.15-17 uur: Werken van Bas Sayers en Ines Sayers- Wiechmann (t/m 6/8); BURGH-HAAMSTEDE - De Burghse Schoole, 13.30-16 uur: 'Rozen ver welken, scheepjes vergaan' over 150 jaar poëzie-albums; 'Hazen en konijnen'; 'Vlinders' (t/m 25/10); Galerie 'tZuuddek, 10-17 uur: Leon- tien Hooij, schilderijen; Ida Wend- rich, keramiek; Liesbeth Muilemeis ter en Herman Put, beelden (t/m 8/8): De Bewaerschole, 13.30-16.30 uur: Arjen de Jonge, olieverf op paneel (t/m 26/7); Hervormde Kerk, 11-16 uur; Illustra ties, tekeningen en schilderijen van Wim Hofman (t/m 2/8); DOMBURG - Museum Marie Tak van Poortvliet, 13-17 uur: 'Ferdi nand Hart Nibbrig en Zeeland' (t/m 2/11); GOES - Museum, 10-17 uur: Hemels Erfgoed, schatten van het Bisdom Breda (t/m 31/8); Stadskantoor, 9-17 uur: Adriaan Ha melink, foto's (t/m juli); Galerie-Atelier De Kaai, 9-12.30 en 13-15.30 uur: 'Mensbeelden', werk Thea Boss (t/m 19/8); GROEDE - Galerie De Ouwe Smisse, 13.30-17 uur: Suse Jacobs, acryl schilderijen (t/m juli); GRIJPSKERKE - Zijdemuseum, 13.30-17.30 uur: Lou Willeboordse, 'natuurgetrouwe vlindertekenin gen in kleur' (t/m 26/7); HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30-12.30 en 17-20 uur: Asmet Selim, beeldende kunst (t/m 24/7); HOOGELANDE - Kapel van St. Maarten, 13-18 uur: Keith Black burn, schilderijen in gemengde techniek (t/m 17/7); HULST - Galerie Rattenfanger, 13.30-17 uur: Janneke Wessels, aquarel en olieverf (t/m 16/8); KAPELLE-Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Werken in de Fruitteelt' (zwart- witfoto's) (t/m 1/9); MIDDELBURG - Zeeuwse Biblio theek, 9-21 uur: Edwin Marlisa, fo to's (t/m 26/7); 10 x toegepast werk, foto's Wim Riemens (t/m 30/8); Galerie 'T', 11-16 uur: Marjan Groe- neveld, etsen; Wim Zwijsen, mono- thin; Fred de Ron, schilderijen; Mart Franken en Corry Hagenaars, poly- brons beelden (t/m juli); De Vleeshal, 13-17 uur: Werken Ni co van den Boezem; Werk Wim Rie mens (t/m 24/8); Galerie Het Gouden Briefke, 10- 17.30 uur: Tineke Schinkel, Jan Wij- ersen Angelique Hissink (keramiek, hoeden en schilderijen) (t/m 7/8); Wandelkerk, 10-17 uur: Marja de Lange en André Kappert, schilderij en en tekeningen rond thema Lechajiem/Op het leven (t/m 14/8); Synagoge, 10-16 uur: Dubbelexpo sitie rond thema Lechajiem (zie Wandelkerk) t/m 14/8; Galerie 't Haentje te Paart, 14-16.30 uur: Elise Kloppers, o.a. flexibele Fi ber Kunst en Etienne Vindevogel, marmeren en bronzen beelden (t/m 28/8); Zeeuws Museum, 11-17 uur: 'Neha- Iennia350jaar'(t/m 1/3); NEELTJE JANS - Waterland, 10- 17.30 uur: 'Waterwereld, leven in de delta van Bangladesh' (t/m 30/9); OOSTBURG - Den Hoekzak, 10-12 en 14-18 uur: Tekeningen kinderen West-Zeeuws-Vlaamse basisscho len (t/m 19/7); OOSTKAPELLE - Zeeuws Biolo gisch Museum, 10-18 uur: Expositie van botten van fossiele zoogdieren; De Flora voltooid (t/m 28/9); 'Vlin ders in de duinen' (t/m 31/8); OUDDORP - Bezoekerscentrum De Grevelingen, 10-17 uur: Henk Hij mans, diverse technieken (t/m juli); RETRANCHEMENT - 't Zwin, 13-18 uur: Etienne van Beneden, aquarel len en sculpturen (t/m 7/9); THOLEN - Galerie 't Huis Tijdver drijf, 10-16 uur: De Zomerexpositie, werken van de Witrussische kunste naars Juri Jakovenko, Valeri Slauk en Konstantin Andrukovich (t/m 17/8); VEERE - De Schotse Huizen, 12-17 uur: Werken llona Schmit (t/m3/8); Stadhuis, 12-17 uur: Vondsten in Veere (t/m sept.); Grote Kerk, 10-17 uur: Het Hotel, werken Ingrid v.d. Linde en Marlou Pluymaekers (t/m 17/8); VLISSINGEN - Stedelijk Museum, 10-17 uur: 'Van Zeeuwse Admirali teit tot marine in Zeeland' (t/m 28/9); IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10- 12 en 13-17 uur: '125 jaar Groei en Bloei' (t/m 25/10); 'Het aangespan nen trekpaard' (t/m 25/10); ZIERIKZEE - Burgerweeshuis, 10-17 uur: 32ste Zomertentoonstelling Nederlandse Plastiek met beeld houwwerk, potterie en klein antiek (t/m 23/8. HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zeeland, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 0118 615551 (dagen nacht bereikbaar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht be reikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 qur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. De politie houdt vandaag snel heidscontroles op de provinciale- weg N252 te Sas van Gent en de Vergaertpolder in Philippine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 27