School Serooskerke sluit deuren PZC SP-fractie stelt minister vragen over ambulances Middeleeuwse sferen tijdens Krabbenfoor in Bergen op Zoom Landbouw Borsele wil onderzoek naar oorzaak vliegenplaag Paardenshow grote publiekstrekker Ook in Bangladesh duurt strijd tegen het water alsmaar voort Gent haakt aan bij Houdgreep zeeland si 1 Fusie kon basisschool De Schelphoek niet redden Snelheidsduivel zat in tijdnood Vijftienjarige valt met brommer Cafégangers gooien met glazen Jehova's in Zeelandhallen Politie bekeurt 77 hardrijders Ruitentikkers aangehouden donderdag 17 juli 1997 van onze medewerkster Ijzette Dalebout SEROOSKERKE (S) - In een hoek van de school zitten enkele kleuters verwoed te puzzelen en te kleuren. Ze lijken zich ner gens van bewust. Even verder op. in het dorpshuis, zijn de ou dere leerlingen druk aan het repeteren voor de grote af scheidsavond. Ze oefenen een toneelstukje. Directeur H. Schreurs zit voor het podium en roept: „Dat lijkt nergens naar, jongens, we doen het nog een ;eer over." Hij schudt zijn hoofd. „Het zal de stress wel zijn." Deschool zelf biedt een desolate aanblik. De lokalen zijn bijna w De spullen die er nog staan worden opgehaald door leer krachten van naburige scholen. Een grote container met afge dankt lesmateriaal is al naar de vuilnis gebracht. Morgen, vrij- j, moet het gebouw ontruimd zijn. Want dan sluit basisschool De Schelphoek in Serooskerke voorgoed zijn deuren. „Echt te leurgesteld ben ik niet meer", directeur Schreurs. „We hebben dit immers zien aanko men." De Schelphoek kampte al jaren lang met een teruglopend aantal leerlingen. Hierdoor hing het voortbestaan van de school al lijden aan een zijden draad. Als laatste noodmaatregel werd vo- w jaar besloten tot een fusie met De Kirreweie in Burgh- Haamstede. Helaas heeft dit iniet mogen baten, jüit een leerlingentelling bleek (namelijk dat De Schelphoek (voor de tweede keer in drie jaar minder dan 23 leerlingen telde. Reden voor het Ministerie van Onderwijs om de geldkraan dicht te draaien. Sociale functie (Sinds mensenheugenis is er een (basisschool geweest in Seroos kerke. De school had een be langrijke sociale functie in het dorpsleven. Feestelijkheden rondom Koninginnedag, Kerst mis en carnaval hadden een aanzuigende werking op cle rest de inwoners. Leerkracht E. (Holm voorspelt: „Als de school er niet meer is zal hele dorp uit elkaar vallen. Dat merk je nu al. is minder animo voor geza menlijke activiteiten. Vooral de oudere bewoners trekken zich dit erg aan. Ze zeggen: Seroos kerke is niet meer wat het ge weest is." Import Directeur H. Schreurs: „De laatste jaren is er in Serooskerke veel import komen wonen. Ze zijn gekomen voor het woonge not. Het is hier nog mooi en goedkoop. Maar in het dorpsle ven zijn ze niet geïnteresseerd. Ze doen nergens aan mee." Het wrange van de situatie is dat er op zich genoeg kinder- aanwas in Serooskerke is om de dorpsschool in stand te houden. Holm: „Doordat ons schooltje al zo lang een wankele basis had, hebben veel ouders het vertrou wen in het voortbestaan verlo ren. Ze stuurden hun kinderen al bij voorbaat naar een ander dorp omdat ze niet wilden dat ze halverwege alsnog van school zouden moeten wisselen. Ook was er een aantal ouders die er bezwaar tegen had dat De Schelphoek zo weinig leerlin gen telde. Ik moet eerlijk zeggen dat ik me daar wel iets bij kan voorstellen. Van klassikaal on derwijs was hier allang geen sprake meer. Het is denk ik al vier maanden geleden dat ik iets op het bord heb geschreven. Zo bestondgroep 8 dit jaar uit maar één jongetje. Hij kreeg individu eel les en had hierdoor natuur lijk geen feedback van leeftijds genootjes. Als hij buiten wilde spelen, was hij altijd aangewe zen op kinderen die jonger wa ren dan hij." Geen drama De negentien leerlingen van De Schelphoek zijn de afgelopen weken al een paar keer gaan kij - ken op him nieuwe school. Di recteur Schreurs: „We hebben geprobeerd de kinderen zoveel mogelijk bij elkaar te houden. Ze zijn goed voorbereid. We hebben geprobeerd er geen dra ma van te maken." De kleuters gaan met zijn allen naar 't Mêêtje in Ellemeet. Ook hun juffrouw heeft daar een nieuwe baan gevonden. Over vervoer wordt nog nagedacht. Mis schien gaat er vanaf Seroosker ke een busje rijden. Zo niet, dan gaan de ouders carpoolen. Van de oudste kinderen gaan er vijf van de zes naar basisscholen in Zierikzee. Het jongetje uit groep acht gaat naar het voort gezet onderwijs. Het schoolge van onze verslaggeefster DEN HAAG - De Tweede-Ka merfractie van de SP vraagt minister Borst van Volksge zondheid of zij meer geld beschikbaar wil stellen om de ambulancezorg in Zeeland te verbeteren. Volgens de voorzit ter van de Zeeuwse Districts Huisartsen Vereniging (DHV) vallen jaarlijks enkele doden in Zeeland omdat het zieltenver- voer niet voldoet. Op eerdere vragen van de SP liet Borst weten dat volgens haar de oplossing niet ligt in meer am bulances maar in het vormen van één regionale ambulance voorziening in Zeeland. Zij deelt wel de zorg van de huisart sen-voorzitter. Het laten lijden van meer ambulances leidt er toe dat het personeel over meer wagens verspreid zit. Het maakt dan minder ritten waardoor de kennis en vaardigheden niet op van onze verslaggeefster BERGEN OP ZOOM - Wie in het weekeinde van 24, 25 en 26 juli een bezoekje brengt aan Bergen op Zoom, waant zich even in een middeleeuwse stad. Het cen trum staat dan in het teken van de 33e Bourgondische Krab benfoor. Op het programma staan onder meer het klank- en lichtspektakel Merck toch hoe Sterck, straattheateracts en een knallende' show van het le Ré giment des Grognards de Piron- ehamps. De festiviteiten beginnen don derdag 24 juli om 14.00 uur. Eén van de belangrijkste onderdelen 's het klank- en lichtspektakel Merck toch hoe Sterck. De titel verwijst naar de door Valerius geschreven hymne, die wordt beschouwd als het plaatselijke volkslied van de Bergenaren. Net als het lied gaat het klank fin lichtspektakel over de ver geefse poging van de Spaanse veldheer Spinola om Bergen op Zoom in te nemen, 375 j aar gele den. In cle Stenen Tuin aan cle achterkant van de Grote of Geertr udiskerk wordt het stuk bouw zal door de gemeente worden verkocht. Al het onder wijzend personeel heeft elders een baan gevonden, behalve di- x-ecteur Schreurs. Zeker is wel dat hij met zijn gezin vertrekt uit Serooskerke. Schreurs: „Ik heb deze periode afgesloten. Het is nu zaak om ergens anders met een schone lei te beginnen. Mijn blik is op de toekomst ge richt." Oudere leerlingen van De Schelphoek in Serooskerke oefenen voor de grote afscheidsavond. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster Caroline Moerland HEINKENSZAND - De Borsel- se landbouw heeft erop aange drongen dat er een grondig on derzoek komt naar de oorzaak van de vliegenoverlast. Agrari ërs die een mesthoop op hun ter rein hebben, moeten die sinds een maand op straffe van een bekeuring afdekken. Volgens de landbouworganisatie GLTO zijn er echter ook veel particu liere dierenhouders in het bui tengebied die mest hebben op geslagen. Al enkele maanden klagen be woners van de gemeente Borsele over vliegenoverlast. De insec ten leggen graag eitjes in mest hopen en vermenigvuldigen zich razendsnel. Het dagelijks gemeentebestuur besloot half juni tot verscherpte maatrege- len. Alle agrariërs die een mest- opslag hebben gemeld, zijn ver plicht die binnen 24 uur af te dekken met folie. Landbouwers die zich niet houden aan die meldingsplicht, kunnen reke nen op een proces-verbaal. Onderhoud „Dat besluit kwam voor ons nogal abrupt", zegt voorzitter M. C. van Hekken van de afde ling Borsele van de GLTO. De verscherpte maatregelen waren voor cle landbouworganisatie dan ook reden om een onder houd aan te vragen met wethou der drs. P. J. Vollaard van mi lieuzaken. Volgens van Hekken is een gede gen onderzoek naar de oorzaak van de vliegenoverlast hard no dig. Volgens de plaatselijke GL- TO-voorzitter trekt niet alle mest evenveel insecten aan. „Droge kippenmest van goede kwaliteit bijvoorbeeld, daar zit geen vlieg in. Het ligt vaak aan de leveranciers en dat is nou juist zo jammer." Landbouwers hebben de mest pas nodig in au gustus, als de tarweoogst is bin nengehaald. Sommige intensie ve veehouderijen weten echter niet meer waar ze met de dierlij - ke uitwerpselen heenmoeten en bieden de mest, via handelaren, al veel eerder aan. Verder vindt de landbouworga nisatie dat de gemeente ook eventuele mestopslagen van particuliere dierenhouders on der de loep moet nemen. Samenwerking Vollaard heeft het gevraagde onderzoek naar de oorzaak van cle vliegenoverlast toegezegd. De gemeente wil aansluiten bij een studie die stichting 't Zeeuws Landschap gaat ver richten. Ook de landbouworga nisatie wil graag een bijdrage te leveren aan een studie naar de vliegenoverlast. peil blijven, aldus Borst. Zijn daar nou geen oplossingen voor te bedenken zoals bijscholing en meer samenwerking, oppert de SP. In haar eerdere antwoorden aan de SP stelde Borst dat het on danks allerlei aanpassingen in Zeeland niet overal mogelijk zal zijn binnen 15 minuten een am bulance ter plaatse te hebben. Wat is de zin van een wettelijke limiet van 15 minuten als u ac cepteert dat die norm in bepaal de gebieden wordt overschre den, vraagt de SP. Ook wil de partij weten of Borst geen risico neemt door de overschrijding te accepteren en huisartsen een grotere rol toe te kennen. Vol gens DHV Zeeland houdt de deskundigheid van een huisarts op een gegeven moment op en kan dan alleen een snelle rit naar het ziekenhuis een men senleven nog redden. De SP wil weten of Borst dit ook vindt. zes keer opgevoerd, op donder dag en vrijdag om 20.00 en 21.00 uur en op zaterdag om 16.00 en 20.00 uur. Kindershow Kinderen kunnen donderdag middag hun eigen voorstelling spelen. Wie zich vantevoren op geeft bij de.VW is vanaf 14.00 uur welkom op de locatie Beurs plein/Steenbergestraat. Kin dertheatergroep Benjamin zet daar samen met de deelnemers de voorstelling 'De draak van Ridderstad' in elkaar. Na een grondige repetitie, brengen de kinderen om 17.00 uur het to neelstuk voor het voetlicht. De ondernemers die het evene ment op poten hebben gezet, vragen ook speciale aandacht voor het 'knallende' optreden van het le Régiment cles Grog nards de Pironchamps. Napole on heeft een hoofdrol in deze show, die zaterdagmiddag in de binnenstad te zien is. Om Bergen op Zoom zoveel mo gelijk het aanzien van een mid deleeuwse stad te geven, zijn en kele oude stadspoorten weer in ere hersteld. De Paardendag in Renesse werd woensdag door zo'n 1500 liefhebbers bezocht. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Herre Stegenga RENESSE - De Schouwen-Duivelandse Paardendag heeft z'n bestaansrecht al lang bewezen. Het is één van die zo- merevenementen die niet meer weg te denken is van het eiland. Woensdag bleek weer eens dat veel mensen warm lopen voor de Paardendag. Naar schatting 1500 bezoekers togen naar het terrein achter Manege Grol in Renesse. Traditiegetrouw is de dag in tweeën ge splitst: 's ochtends een keuring voor dè kenners en 's middags een showprogram ma dat toegesneden is op een groot pu bliek. Het middagdeel, dat voor de eerste keer werd geopend door burgemeester J. J. P.M. Asselbergs, trok gisteren de meeste toeschouwers, aldus Heieen Ver meer van het organisatiecomité. Ze moes ten alleen de demonstratie van vier- en achtspannen met trekpaarden missen. Vermeer: „Het terrein was te hobbelig, daarom durfden de deelnemers het niet aan." Maar geen nood. er viel genoeg te beleven. Zo werden demonstraties gegeven met Shetlanders, Fjorden en Haflingers en gaf een rodeorijder een spectaculair staaltje van zijn kunnen. De Paardendag stond gisteren in het teken van het tachtigjarig bestaan van de Schouwen-Duivelandse Bond voor Paar denfokkers, de club die het evenement jaarlijks op poten zet. Een mijlpaal waar tijdens een etentje in Noordwelle aan dacht aan werd besteed. MIDDELBURG - Voor het rijden met tweehonderd kilometer per uur over de A58 kan niemand een reden verzinnen. Een excuus had de 32-jarige motorrijder uit Holwierde dan ook niet. Hij gaf woensdag voor de kantonrechter in Middelburg ronduit toe dat hij fout was geweest. „Ach. het gaat zo gemak kelijk. Ik was in tijdnood", lichtte hij toe. Hij was helemaal niet verbaasd over de hoge straf die hij kreeg opgelegd. Kantonrechter mr. M. J. M. Klarenbeek volgde de eis van de officier van justitie. Hij gaf de snelheidsduivel een boete van 1090 gulden en vier maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. „Dat zal mijn baas niet leuk vinden. Ik kan mijn rijbe wijs eigenlijk niet missen", was het enige wat de man daarop had te zeggen. De man die op zijn scheurijzer naar de recht bank in Middelburg was gekomen, hoefde de trein nog niet te nemen. Het rijbewijs wordt pas over acht dagen ingetrokken, merkte de rechter tot slot op. Hierop slaakte de man een zucht van opluchting. VEERE - Een 15-jarige jongen uit Rotterdam is dinsdag avond licht gewond geraakt bij een val met zijn brommer op de Polredijk in Veere. De gewaarschuwde ambulance hoefde hem niet naar het ziekenhuis te brengen. Het personeel kon volstaan met het verbinden van zijn armDe knaap kreeg wel een bekeuring, omdat hij te jong was voor het rijden op een brommer. HULST - In een bar in de Hulsterse binnenstad werd een 38- jarige Hulstenaar aangehouden omdat hij samen met enkele barbezoekers vernielingen had gepleegd. De bezoekers had den met glazen naar een personeelslid gegooid. De man werd ingesloten op het bureau, meerdere aanhoudingen worden niet uitgesloten. GOES - Het districtscongres van de Jehovah's Getuigen strijkt 25,26 en 27 juli weer neerin de Zeelandhallen in Goes. De organisatie verwacht zo'n vierduizend gelovigen uit Zuid- West Nederland. Op het programma staan onder meer toe spraken, een bijbels drama en een doopdienst. Het congres is ook toegankelijk voor niet-Jehova's getuigen. De bijeenkomst in Goes is één van de acht zogenoemde Wachttorencongressen die in juli en augustus plaatsvinden. Belangstellenden kunnen drie dagen lang terecht in de Zee landhallen, van 9.30 tot 17.00 uur. VLISSINGEN - Bij controles met radarapparatuur heeft de politie woensdag 77 bekeuringen uitgedeeld. De politie con troleerde in Vlissingen langs de Gerbrandystraat tussen 7,25 en 14.45 uur. Drieëndertig automobilisten reden te hard. Tus sen 8 en half tien stond de apparatuur op de Mariekerkseweg in Grijpskerke. Tien bestuurders overschreden de maximum snelheid. Op de Hondegemseweg in Serooskerke controleerde de politie tussen 10.20 en 11.30 uur Vijftien mensen reden te snel. Op de Sloeweg-noord overschreden 29 automobilisten de maximumsnelheid van honderd kilometer per uur. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag drie mannen uit Vlissingen en Veghel aangehou den. Zij worden verdacht van het vernielen van een winkel ruit in de Walstraat. De drie verkeerden onder invloed van al cohol. Na verhoor zijn naar huis gestuurd. van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - De burgemees ters van Terneuzen en Gent heb ben een intentieverklaring gete kend, waarin ze het voornemen uitspreken de drugsoverlast eensgezind te lijf te gaan. Houd greep, een gezamenlijke cam pagne van de gemeente Terneu zen, de politie en het Openbaar Ministerie, staat daarvoor mo del. Hoofdcommissaris F. Carlier van de gemeentepolitie var. Gent coördineert de aanpak op Vlaams grondgebied. De Rijks wacht en de Gerechtelijke Poli tie hebben zich bij zijn initiatief aangesloten. Carlier verwacht dat Houdgreep in Vlaanderen half december z'n intrede zal doen. „Ik heb niet de indruk dat de verschillen in wetgeving tus sen Nederland en Vlaanderen zo groot zijn dat we de zaken we zenlijk anders in het vat zullen moeten gieten. Natuurlijk zul len we de aanpak moeten verta len naar onze eigen wetgeving, maar een verschil van dag en nacht is het zeker niet. En zou den we onverhoopt toch voor van onze verslaggever Herre Stegenga NEELTJE-JANS - Bangladesh is niet langer een speeltuin voor ontwikkelingsdeskundigen of een monddood lid van de inter nationale gemeenschap. Daar om verdient het Aziatische land volgens de ICCO, een interker kelijke organisatie voor ont wikkelingssamenwerking, meer respect. Eén manier om dit te bereiken is de expositie van de Franse fotograaf Gilles Saussier, die woensdag werd ge opend in de stormvloedkering op Neeltje Jans. Waterland Neeltje Jans heeft de primeur van 'Waterwereld, le ven in de delta van Bangladesh'. De fototentoonstelling zal in oktober naar Frankrijk reizen. Ook Engeland. Italië, Spanje, India en Bangladesh zelf heb ben belangstelling getoond. De expositie werd gisteren ge opend door de ambassadeur van Bangladesh in Nederland. Tou- fiq Ali. en de 83-jarige Lisa Moerland uit Stavenisse, die eveneens door Saussier werd geportretteerd. Oude mensen De 32-jarige Fransman heeft meerdere jaren in Bangladesh gewoond. Hij fotografeerde ou de mensen en liet ze hun verhaal vertellen. Hierdoor raakte Saussier gefascineerd door hun voortdurende strijd tegen het water. Dit resulteerde in een ex positie die in nauwe samenwer king met de ICCO tot stand is gekomen. De Zeeuw Moerland werd hier eveneens bij betrok ken omdat hij de watersnood ramp van 1953 van nabij heeft meegemaakt. Waterland Neel- tje-Jans werd vorig jaar ge vraagd om ruimte te bieden aan de tentoonstelling. Een - bewust gekozen - locatie die de tegen stellingen èn overeenkomsten tussen Nederland en Bangla desh duidelijk aantoont. Een groot verschil is natuurlijk de 'beschikbaarheid van midde len', zoals directeur Frans van Spaandonk het noemde. De dreiging van het water kon hier met de beschikbare techniek worden afgewend, getuige de imposante Deltawerken. In Bangladesh zijn heel andere overlevingsstrategieën ontwik keld. Maai-, benadrukte Van Spaandonk, het vernuft is het zelfde. Tijgers Volgens ICCO-voorzitter Tine ke Lodders gaat het de goede kant op met het land. Bangla desh zou op het punt staan om toe te treden tot de groep van zo geheten 'economische tijgers'; de interesse onder investeerders neemt toe en het democratisch systeem wordt versterkt. Van belang is dat de 'hard werkende, dynamische en krachtige' be volking op internationaal ni veau een beter aanzien ver krijgt, betoogde Lodders. „Een beter zelfbeeld is een noodzake lijke voorwaarde voor een toe komstig proces van duurzame ontwikkeling." De expositie op Neeltje-Jans moet hier een bij drage aan leveren. 'WaterWereld, leven in de delta van Bangladesh' laat onder meer grote portretten zien van bejaarde bengalen. De tentoon stelling is tot 1 oktober te bezichtigen en is alleen toegan kelijk voor bezoekers van Wa terland Neeltje-Jans. hindernissen komen te staan en is imitatie van het Zeeuws- Vlaamse Houdgreep-project bij ons wettelijk onmogelijk, dan zullen we de situatie direct voorleggen aan onze minister van Binnenlandse Zaken, Van- de Lanotte." Hoofdcommissaris Carlier maakte de Vlaamse flirt met Houdgreep woensdagmid dag bekend tijdens een werkbe spreking met directeur-gene raal openbare orde en veiligheid R. M. Smit van het Nederlandse ministerie van Binnenlandse Zaken. In de stormvloedkering op Neeltje Jans werd woensdag de expositie van de Franse fotograaf Gilles Saussier (links) over Bangladesh ge opend. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25