Ecologisch boeren heeft toekomst PZC Klinkers-festival in Brugge streeft naar verstrooiing op hoog niveau Meer politie op straat om publiek tevreden te stellen Kunstwerken langs de Grensbeeldroute Zanglustigen verenigd in Grootkoor Zeeland zeeland 13 kunst cultuur donderdag 17 juli 1997 van onze verslaggevers MIDDELBURG - De politie Zeeland wil zichtbaarder aan wezig zijn in de wijken. Door ef ficiëntere inzet van agenten moet er meer blauw op straat te zien zijn. Zo wil de regiopolitie tegemoet komen aan de onte vredenheid bij het Zeeuwse pu bliek over de beschikbaarheid van de politie. Zij denkt daar mee ook de tevredenheid terug te winnen over het politieoptre den bij een aangifte. Korpschef A A Smeels wilde nog niet al te diep op de onder zoeksresultaten ingaan. ..Het is jammer dat de uitkomst al met grote koppen in de krant stond, terwijl wij als korps nog hele maal niets hadden ontvangen. Maar goed. één van de vaststel lingen is dat de politie sinds 1993 minder zichtbaar is op straat. Los van het onderzoek hadden we al besloten daaraan iets te doen. We gaan buurt- en wijkgerichter werken, zodat de mensen met al hun vragen, klachten en andere opmerkin gen sneller bij een agent terecht kunnen, zonder dat ze een half uur op een politiebureau hoeven te wachten voor ze hun zegje kunnen doen." Bekeuringen Een belangrijke constatering vond Smeels ook dat 71 procent van de Zeeuwen tevreden is over het optreden van de politie bij controles, het uitdelen van waarschuwingen en het uit schrijven van bekeuringen. „Bij de handhaving van de orde doen we het dus zo slecht nog nietbe ter zelfs dan elders in het land. De Zeeuwen waarderen wat dat betreft ons optreden wel dege lijk." De onderzoeksresultaten wer den vorige week vrijdag bekend via de Landelijke Politiemoni tor. Dat is een tweejaarlijkse en quête onder de bevolking over criminaliteit, veiligheid en de kwaliteit van de politie. Daaruit bleek dat de Zeeuwse tevredenheid over de regiopoli tie in 1997 is gedaald ten op zichte van voorgaande onder- zoeksjaren. De tevredenheid over het politieoptreden bij een aangifte bij de Zeeuwse burgers ligt nu ongeveer gelijk met het landelijke cijfer: 57 procent in Zeeland is (zeer) tevreden te genover 58 procent in het hele land. In de jaren 1993 en 1995 scoorde de Zeeuwse politie ech ter veel beter op dat punt: toen was 70 procent tevreden. Een reden voor die achteruitgang heeft woordvoerder H. Kramer van de politie Zeeland niet. „Wellicht heeft het te maken met de aanbod van het werk bij ons. Maar dat moeten we nog analyseren." Over de beschikbaarheid is de bevolking niet zo tevreden als elders in het land. Bijna dertig procent van de 1957 onder vraagde Zeeuwen vindt dat de politie niet snel komt als ze wordt geroepen. Landelijk ligt dat op circa 25 procent. Zestig procent van de Zeeuwen is het eens met de stelling dat de poli tie te weinig tijd heeft voor al lerlei zaken. Landelijk ligt dat op circa 53 procent. Preventie In Zeeland wordt het minst vaak een preventie-advies gege ven bij het doen van een aangif te: 21 procent tegenover 28 pro cent landelijk. Het landelijke cijfer is overigens ook gedaald ten opzichte van voorgaande ja ren. Zeeuwen voelen zich, met Twentenaren, het veiligst in verglijking met inwoners uit an dere gebieden. Wel doen steeds meer Zeeuwen, nu 17 procent, de deur 's avonds niet meer open als onbekenden aanbellen. Lan delijk ligt dat percentage op 18 procent. Politie moet lang wachten op uitslag DEN HAAG - Het kostte enige moeite maar uiteindelijk lag de Zeeuwse Politiemonitor dan toch bij de politie Zeeland op het bureau. Volgens Binnenlandse Zaken zou het korps de uitslagen vrij dag al hebben moeten ontvan gen. Maar er kwam niets. Maan dag bracht de post inderdaad een politiemonitor maar die sloeg op de enquêteresultaten in de regio Drenthe. De oostelijke collega's konden op hun beurt lezen hoe de Zeeuwen ervan af kwamen. Die konden dat pas dinsdag zelf vernemen. van onze verslaggever ErnstJan Rozendaal van onze verslaggever IJZENDIJKE - Rijwieltoeristen met artistieke interesses en kunstminnaars die graag op de fiets stappen, lopen de kans el kaar te ontmoeten op een grens overschrijdende fietszoektocht door het Meetjesland en West- Zeeuws-Vlaanderen. De route wordt op zaterdag 19 juli offici eel in gebruik genomen en voert langs werken van Chris Ferket, Orner Gielliet, Han Deij, Luc In- gels, Danny O en Stefaan Ponet- le. De Grensbeeldroute is een initi atief van het regionale televisie station AVS en een aantal kun stenaars. Ook de gemeente Oostburg, enkele Vlaamse ge meenten en het Hof van Koop handel in IJzendijke verleenden hun medewerking aan het pro ject. De tocht voert langs negen kunstwerken en is 39 kilometer lang. Fietsers krijgen op hun route twee kunstwerken van Chris Ferket te zien. Ferket is in Zeeuws-Vlaanderen vooral be kend geworden door zijn 'Ode aan de Schelde', een werk dat hij in de zomer van 1992 bij pa viljoen Westkant in Temeuzen plaatste. Mensen die minder be kend zijn met zijn werk kunnen in Watervliet en Waterland-Ou deman beelden aanschouwen die zijn geïnspireerd op het ver haal van Reynaert de Vos. Ook de Bressiaanse pastoor Omer Gielliet komt meerdere malen aan bod op de route. In IJ zendijke zijn de schijnwerpers gericht op de houten creatie Tanchelijn in de tuin van de pro testantse kerk. Op de Markt in Biervliet achter het oude ge meentehuis wordt het in hout gemaakte 'Vissenbeeld' onder de aandacht gebracht. Vissersboot Net als Gielliet heeft Danny O zich door de zee laten inspire ren. In het centrum van Boek- houte heeft hij bij de vissersboot de Bou 8 het blauwe hardstenen kunstwerk 'Vissen' geplaatst. De deelnemers aan de grensrou- te kunnen hun kennis van de kunstobjecten en de streek tes ten door aan een prijsvraag mee te doen. Ferket en Ponette stel len kunstwerken beschikbaar die verloot worden onder de goede inzenders. De Grensbeeldroute kan van 19 juli tot 15 augustus worden ver reden. Inschrijfformulieren en routebeschrijvingen zijn in Zeeuws-Vlaanderen verkrijg baar bij sportcomplex De Een hoorn in Oostburg, het Hof van Koophandel en de Mauritshof in IJzendijke en Atelier de Test in Zuidzande. BRUGGE - De binnenstad van Brugge staat vanaf vrijdag 25 juli drie weken lang in het teken van het festival Klinkers. Elke avond vindt een groot concert plaats van een inter nationaal befaamd gezelschap. De meeste concerten worden uitgevoerd in de open lucht en zijn gratis toegankelijk. Op het pro gramma staan onder meer saxofonist Ma- ceo Parker, de beroemde folkzusjes Kate en Anna McGarrigle, de band van jazzdrum- mer Jack DeJohnette, flamenco-danseres Carmen Cortes en de wereldmuziekbands Les Quatres Etoiles en Shikisha. In de programmering van Klinkers '97 zoekt Brugge naar artiesten die van een hoog ar tistiek niveau zijn maar ook een breed pu bliek aanspreken. Zo wordt niet alleen ver strooiing geboden aan inwoners en de toeristen die op dat moment in Brugge ver blijven, maar hoopt de stad ook fervente cultuurliefhebbers binnen de poorten te lokken. De openluchtconcerten spelen zich af tegen het decor van de historische gevels van het stadhuis, het Gruuthusemuseum en de Bel fort. Een aantal concerten vindt binnen plaats en één avond lang verandert het As- tridpark in een grote openluchtbioscoop. Het programma is zeer gevarieerd. Bandleider Maceo Parker opent volgende week vrijdag Klinkers '97. Hij is de voormalige bandlei der van James Brown en een van de grond leggers van de funk. Parkers eerste solo-al bums bevatten een mix van jazz en soul. In de jaren zeventig speelde hij een rol in de funkgroepen Parliament en Funkadelic. Op zijn laatste solo-albums speelt de altsaxo fonist dansmuziek die verwant is aan jazz, soul, rhythm blues en vooral funk. Parker wordt door veel hedendaagse muzikanten gezien als een wegbereider voor hiphop en acid-jazz. Even opvallend maar onvergelijkbaar zijn de zusjes McGarrigle. Zij scoorden in de ja ren zeventig hun grootste hit met 'Com- plaintepourSainte-Cathérine', en schreven succesvolle composities voor onder anderen Linda Ronstadt en Emmylou Harris. Weel een ander uiterste is het concert van het Blindman Saxofoonkwartet dat live-mu- ziek maakt bij een vertoning van Buster Ke- atons meesterwerk Steamboat Billjr (1928). Hetzelfde concert geeft het Blindman Kwartet overigens ook op 17 september in Temeuzen, in het kader van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Wereldmuziek Op het programma van Klinkers staat be hoorlijk wat wereldmuziek. E Zezi (Italië) speelt Napolitaanse volksmuziek, Rumbata is een groep met muzikanten uit zes ver schillende landen die moderne salsa ver mengen met merengue en Colombiaanse cumbia, Les Quatres Etoiles wordt in Afrika als een supergroep beschouwd en de Zuid- Afrikaanse formatie Shikisha combineert traditionele Zulu-, Sotho- enXhosa-gezan- Kate en Anna McGarrigle. gen met hedendaagse muziek uit de town ships. De Finse groep Apocalyptica tapt uit weer een heel ander vaatje. Vier klassieke cellis ten van de befaamde Sibelius Academy in Helsinki hebben zich toegelegd op heavy metal. De vier spelen onder meer bewerkin gen van Metallica-nummers als 'Enter Sandman', 'The Unforgiven' en 'Welcome Home (Sanitarium)'. Voor het slotconcert van Klinkers '97 treden Antonio Rivas y sus Vallenatos aan. Dit Co lombiaanse orkest was eerder dit jaar in Vlissingen te horen tijdens het Bevrijdings festival. Het volledige programma van Klinkers 1997 Maceo Parker, vr 25/7, Burg; E Zezi 26/7. Burg; Rumbata 27/7, Astridpark; Kate Anna McGar rigle, 30/7, Gruuthuse; Jack DeJohnette 31/7, De Werf; Blindman Kwartet, 1/8, Gruuthuse; Les Quatres Etoiles, 2/8, Burg; Apocalyptica, 3/8, Stadshallen; George Kilby jr The Coolerators, 4/8, Du Phare. Kocani Orkestar, 5/8, Cactus café; Psycho Zydeco, 6/8. Smedenstraat: The Gourds 7/8 Stadshallen; Carmen Cortes Gerardo Nu nez, 8/8, Gruuthuse; Shikisha, 9/8, Burg: Ex Afri ca, 10/8, Burg; The Adventures of Priscilla Queen of the Desert. 11/8, Astridpark; Qlinkers 12/8 Burg; The Alley Gators, 13/8, Estaminet; Antonio Rivas y sus Vallenatos, 14/8, 't Zand. Aanvang 21.30uur, behalveop 1,10,11, en 12 aug: 22 uur 'Vissen', kunstwerk van Danny O bij de vissersboot Bou 8 in het cen trum van Boekhoute. foto Charles Strijd van onze verslaggever Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Hij heeft ko- rcn uit de grond gestampt in Friesland, Groningen, Drenthe, -N'oord-Holland, Flevoland en Amsterdam. Niet zomaar koren, maar gezelschappen van hon- lierdvijftig tot tweehonderd mensen. En nu is het tijd voor e«n Grootkoor Zeeland, vindt dirigent Nan van Groeningen mt Drachten. Komend najaar jvil hij dit nieuw te vormen koor m zes repetities klaarstomen voor een concert met de Austra lische zanger Kamahl. De formule is simpel en in ande re provincies is gebleken dat het Werkt. Van Groeningen pro ofed mensen die graag zingen interesseren voor deelname aan zijn koor. Ze zijn in drie baanden tijd zes zaterdagmid dagen kwijt waarop wordt gere steerd. Verder geven ze vijfen twintig gulden uit voor een Muziekboek en de huur van een zaal of kerk voor de repetities en df uitvoering. Van tevoren we- Nan van Groeningen. ten ze zeker dat ze optreden met een bekende artiest. In dit geval is dat de Australische zanger Kamahl. In de jaren zeventig scoorde hij een wereldhit met 'The Elephant Song'. In decem ber komt hij naar Nederland, onder meer voor optredens met de overige grootkoren van Van Groeningen. „De meeste grootkoren zijn na de eerste uitvoering blijven be staan", licht de dirigent toe. „Dat hoop ik in Zeeland ook voor elkaar te krijgen, maar het hangt af van hoeveel mensen er willen meedoen en hoe enthou siast ze zijn. Het kan ook zijn dat het koor één keer een grote uit voering geeft en daardoor een aantal mensen warm is gemaakt om zich aan te melden bij een bestaand koor in Zeeland." Want Zeeland telt 'bergen ko ren', weet Van Groeningen. „Ik weet ook dat er in Zeeland veel zanglustige mensen wonen. Naar aanleiding van mijn pro jecten elders in het land krijg ik veel post, ook uit Zeeland. Bij voorbeeld van mensen die een uitvoering hebben bijgewoond en vragen: 'Wanneer organiseert u zoiets in Zeeland?' Het voor deel van dit project is dat men sen niet jarenlang lid hoeven te zijn van een koor voor ze aan een uitvoering toekomen. Binnen enkele maanden staan ze op het podium met een bekende ar tiest." Van Groeningen heeft in het verleden onder meer koorcon certen georganiseerd met Anita Meyer, Marco Bakker en Thijs van Leer. Het Grootkoor Gro ningen stond in de Martinihal, het Amsterdamse Grootkoor liet het Concertgebouw vollo pen. „In Amsterdam ben ik vo rig jaar begonnen", vertelt Van Groeningen. „Daar liep het storm. Er staan 550 mensen op de wachtlijst. In Zeeland reken ik toch wel op iets van tweehon derd aanmeldingen. Veel erva ring is niet nodig. Ik zoek enthousiaste mensen vanaf achttien jaar die graag zingen." Van Groeningen hoopt in sep tember te beginnen met de repe tities in Zeeland. In december moet de uitvoering met Kamahl plaatsvinden. Wanneer precies en waar is nog niet bekend. Waarschijnüjk wordt het een grote kerk in Middelburg. Voor informatie: Grootkoor Zee land, Postbus 1454330 AC Middel burg. door A.J. Snel De overgang zal niet schoks gewijs verlopen. Maar toch, over tien jaar zal twintig, misschien dertig procent van de boeren op Walcheren zich op de een of andere manier bezig houden met biologische land bouw. Die inschatting maakt agra risch bedrijvenadviseur Th. Sinke van de Rabobank Mid- delburg-Veere. Hij studeerde onlangs af aan de Hogere Eco nomische Administratieve Op leiding studierichting Mana gement, Economie en Recht aan de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Zijn afstudeer scriptie gaat over de mogelijke ontwikkelingsrichtingen van landbouwbedrijven op Wal cheren. Sinke signaleert dat debiologi- sche landbouw, die in oorsprong veelal vanuit een antroposofische visie werd be dreven, in steeds belangrijker mate een economische compo nent heeft gekregen. „Het gaat allang niet meer alleen om ide alisme, het accent is steeds meer komen te liggen op de kansen die de landbouw heeft door veranderingen door te voeren. Die veranderingen worden trouwens ook afge dwongen door de wetgever. De boer wordt geconfronteerd met mestwetgeving en nieuwe re gels voor het dierenwelzijn, de eisen worden aangescherpt als het gaat om licht, ruimte en emissie. De ondernemer die op die dingen let, zal ook om die reden met zijn tijd meegaan en zo een stap in de richting van de ecologische landbouw doen. Die nieuwe regels komen niet uit de lucht vallen en vallen ook niet aan te duiden als 'boertje pesten'. Ze komen voort uit het groeiend milieubewustzijn dat op Europees en nationaal ni veau politiek wordt vertaald." Voor Sinke lijdt het geen twij fel: er is toekomst voor de Ne derlandse landbouw. „Die heeft een sterke strategische positie met goede afzetkanalen en een enorme know how. Maai de landbouw zal er wel anders gaan uitzien. En tot de veran deringen hoort een uitbreiding van de ecologisch landbouw. D at geldt zeker voor Walcheren waar de bedrijven kleinschalig zijn. De Walcherse boeren heb subsidieaanvragen indienen. De afzet van ecologische pro ducten is nu nog niet zo gewel dig geregeld. Het loopt via natuurvoedingswinkels. Su permarkten wallen gegaran deerde, constante aanvoer en kwaliteit en op dit moment wijst de praktijk uit dat zij maar een beperkt assortiment brengen. Met meer onderne mers ben j e beter in staat aan de eisen van de supermarkten te gemoet te komen. Nederland loopt wat betreft consumptie van biologische producten achter. De consument wil niet al teveel extra betalen, zeker niet als hij het verschil met gangbare producten niet on derkent." Campagne Sinke heeft er vertrouwen in dat de belangstelling ook in Nederland zal groeien. Het mi nisterie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij probeert via een campagne de bekend heid met biologische produc ten en de bewustwording van milieu- en diervriendelijke productiemethoden te vergro ten. De overheid biedt omschake lingspremies die aanzienlijk kunnen zijn. „En de bank waar ik voor werk heeft een Groen- regeling met een rentetarief dat tenminste anderhalf procent lager ligt dan het normale. Daaruit mag blijken dat de ecologische landbouw niet meer wordt gezien als een aan gelegenheid voor bevlogen dromers maar dat duidelijk economische perspectieven worden gezien. Op den duur wordt zeker een hoger rende ment verwacht. Daar hoort een professionele presentatie bij en een beter gestructureerde af zet. Ook in Nederland zal de verandering in het denken van de consument doorzetten, daar ben ik zeker van. Ondernemers moeten zich voortdurend af vragen hoe ze naar de toekomst kijken, welke kant ze uit wil len. De schaalgrootte in Neder land en zeker in een gebied als Walcheren dwingt tot alterna tieven. Tussen 1991 en 1995 is de oppervlakte biologische landbouw in Nederland met 39 procent gestegen tot 12.800 hectare. Die tendens zal verder doorzetten." foto Ruben Oreel aanzet voor de samenstelling van een werkgroep die zich met de ecologische landbouw op Walcheren gaat bezighouden. Door voor samenwerkingsvor men te kiezen, heb je meer mo gelijkheden om tegen wat lage re prijzen te produceren. Je kunt gemeenschappelijk zoe ken naar mogelijkheden voor regionale afzet, je wisselt ken nis uit en je kunt de voorlich ting en promotie verbeteren. Zo'n werkgroep of platform kan ook contacten onderhou den met organisaties die actief zijn op terreinen als recreatie en natuur en je kunt collectief Th. Sinke: „De landbouw zal er anders gaan uitzien." ben overigens een voorsprong als het erom gaat nieuwe wegen in te slaan. De mentaliteit is weliswaar behoudend, maar aan de andere kant hebben veel boeren op Walcheren ervaring met bijvoorbeeld activiteiten in de recreatieve sector. Ze zijn gewend aan nieuwe invloe den." Vier typen Behalve de voortzetting van gangbare bedrijven, voorziet Sinke in de toekomst de ont wikkeling van vier typen land bouwondernemingen: natuur- gerichte melkveehouderij van een kleine omvang met tussen de veertig en vijftig melk koeien; deel tijd veehou derij waarbij het bedrijf een hobby- matig karak ter heeft en het hoofdinkomen elders wordt gehaald; ecologische ak kerbouwbedrijven die in samenwerkingsverband streekeigen producten onder keurmerk op de markt brengen en tenslotte akkerbouw, melkveehou derij en tuin bouw waar wordt omge schakeld naar geïntegreerde teelten en productiewij zen. Samenwer king is van grote betekenis bij de omschakeling naar biolo gisch of ecologisch gerunde boerenbedrijven, zo stelt Sinke vast. „De Rabobank en DLV Dronten geven binnenkort een

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13