Rechter dwingt Securitel-lijst af Het extraatje van Coca-Cola. Bedrijven staken varkenstransporten Polen vrezen nieuwe overstromingen Waterpaviljoen moet gasten veel uitleggen 4 WEKEN Modeontwerper Versace vermoord fgsintratuin V a K 2 e i h V e k e w b Kussens om te kussen Rolwisseling reparatie Mir Proef versterking dijk geslaagd labinet moet niet in Brussel aangemelde regels en wetten openbaar maken Monument Herculesramp Jan Ullrich nieuwe leider Tour VOOR 15,00 JA, ik wil: itrenge controle eisdeclaraties Europarlement Katholieke vrouw gedood Noord-Ierland Center Pares uit Air Miles 17 JULI FOLKLORISTISCHE DAG met sjeesjesrijden en ringrijden te paard GEELTJES ZAAIEN, KNAKEN OOGSTEN. BIJ AANKOOP VAN 25.- CHEQUE VAN 2.50 KADO! Vier prachtige tuinmeubel-kussens voor slechts 69.- Geschikt voor elke standen- stoel. Ze zijn lekker comfortabel en u heeft de keuze uit diverse dessins. Dikte 7 cm. Nu 4 stuks van 159.- voor van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert a NEELTJE JANS - Niet begrij- ii pende bezoekers die te snel Vi door een glibberig en door o technische storingen geplaagd c futuristisch paviljoen lopen; de e eerste weken na de opening n zijn kinderziekten het water paviljoen van Waterland Neel- tje Jans niet bespaard geble ven. Inmiddels wordt de vloer voor zien van een slipva-ste coating. Gele lijnen markeren de glib berige gedeelten en leuningen geven de gast houvast. Figuurlijk krijgt de bezoeker ook enige handvatten aange reikt in de vorm van tekst en uitleg over het hoe en waarom van het waterpaviljoen. Dat is een noodzakelijke concessie aan het concept dat ei*van uit ging dat mensen in het pavil joen vooral water zouden 'beleven'. Voor de meeste be zoekers bleek dit toch een tik keltje te hoog gegrepen- Of zoals manager projectontwik keling Karin Beezemer het zegt: „We hebben de eommuni- catiewaarde van het abstracte overschat." Dat het waterpa viljoen aanpassingen behoeft is op zich geen verrassing voor Beezemer „Het waterpavil joen moet blijven groeien Het is een innovatief project, dus risicovol. Maar we hebben er rotsvast vertrouwen in." zie ook pagina 14 Mogelijkzal de Amerikaanse astronaut Michael Foale de, gis teren al uitgestelde, reparatieklus aan boord van het Mir- ruimtestation overnemen van de zieke commandant Vasily Tsiblijev. De Russen hebben NASA gevraagd E om medewerking voor het inzetten van Foale. Een inwoner van Wroclaw neemt dinsdag vertwijfeld de schade op in zijn flatwoning. van onze redactie buitenland WARSCHAU - Het dodental als gevolg van de overstromingen in centraal-Euro- pa loopt nog altijd op. In zowel Polen als Tsjechië zijn volgens de jongste cijfers 43 mensen omgekomen. Die aantallen kun nen nog stijgen omdat er nog veel mensen worden vermist. In sommige streken in Zuid-Polen begint het water weg te stromen, waardoor ande re gebieden woi-den bedreigd. Nog steeds staat een gebied met een oppervlakte van 2.200 vierkante kilometer onder water, waaronder de steden Wroclaw en Opole. Verder naar het noorden is de bevolking in bange afwachting van het wassende wa ter in de Oder dat gestaag nadert. Vooral het 73.000 inwoners tellende Glogow, zus terstad van Middelburg, wordt bedreigd. De situatie in het oosten van Tsjechië, met name in Moravië, lijkt na tien dagen van overstromingen iets te verbeteren. Het Nabestaanden en overlevenden van de Herculesramp hebben dinsdag op het vliegveld Eindhoven een monument onthuld ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het ongeluk. De onthulling vond plaats tijdens een besloten herdenkingsbij eenkomst. Bij het ongeval op 15 juli 1996 met het Belgische toestel kwamen 34 van de 41 inzittenden om het leven. Daar bij waren 28 leden van het fanfarekorps van de Koninklijke Landmacht. foto Mare Bolsius/ANP fan onze verslaggeefster ,i lineke van der Burg )EN HAAG - Het kabinet 'Hvordt door de rechter ge- Iwongen de zogeheten Se- t :uritel-lijst openbaar te 1 naken. Uiterlijk aan- taande maandag moet c iet ministerie van econo- t, nische zaken een opsom- ning geven van de regels iie ten onrechte niet zijn ;emeld bij de Europese tommissie in Brussel. )e Haagse rechtbank kwam risteren met deze uitspraak in ien koil geding dat was aange- z pannen door de Nederlandse hereniging van Strafrechtadvo caten. De uitspraak viel een reek eerder dan verwacht. Énister Wijers, de eerstverant- I roordelijke bewindsman in de 1 aak, zal geen hoger beroep antekenen. Het kabinet had la las over twee maanden met een .si ijst naar buiten willen komen, ?dmdat anders de besprekingen ie /orden doorkruist die momen teel over de Securitel-zaak in n Irnssel worden gevoerd, ie rechter verwierp de argu mentatie van het kabinet. Het gaat hier om informatie die de kern van de rechtsstaat raakt, denkt de rechter. Hij vindt het belangrijker dat officieren van justitie weten waar ze aan toe zijn in hun werk van opsporing en vervolging. Ook instanties die de naleving van bepaalde re gels moeten controleren, zijn gebaat bij openbaarmaking, al dus de rechtbank. De strafrechtadvocaten rea geerden tevreden. „Tot nu toe wist niemand precies waar het over ging in de Securitel-affai- re. Dat is in strijd met de ge dachte dat de burger wordt ge acht de wet te kennen", zei een woordvoerder. Ook in de onder nemerswereld klonken instem mende geluiden. „Bedrijven zullen nu pas een idee krijgen of ze een beroep kunnen doen op het Securitel-arrest," aldus een zegsman van de werkgeversor ganisatie VNO/NCW. De Securitel-uitspraak van het Europese hof van justitie uit 1996 hield in dat bepaalde wet ten en regels in een EU-land niet geldig zijn, als ze niet in Brussel zijn aangemeld. Nederland ver zuimde de afgelopen jaren in enkele honderden gevallen de aanmeldingsprocedure te vol gen. Mogelijk zijn Nederlandse bedrijven hierdoor gedupeerd en kunnen ondernemers scha declaims indienen. Een Nederlandse ambtelijke werkgroep is sinds begin vorige week samen met de Europese Commissie in Brussel bezig met een inventarisatie van wetten en regels die alsnog aangemeld moeten worden. Een woord voerder van het ministerie van economische zaken wist giste ren nog niet hoe de lijst, die bin nenkort openbaar wordt, eruit zal zien. Wellicht zal een onder scheid worden gemaakt tussen de onderwerpen waarvan men al wel zeker is dat ze aangemeld moeten worden, en waarvan men dit slechts vermoedt. GPD foto Pawel Kopczynski/RTR waterpeil van de rivieren daalt gestaag. De totale schade wordt geschat op omge rekend meer dan vier miljard gulden. De Tsjechische ambassade in Den Haag heeft dinsdag een rekeningnummer ge opend voor financiële bijdragen aan de slachtoffers van de overstromingen in Tsjechië. Het bankrekeningnummer voor vrijwillige giften is 428196128, ten name van de ambassade. De ambassade ver zoekt gevers bij de ovérboeking duidelijk hun naam te vermelden. AFP/ANP/RTR Rijkswaterstaat is tevreden over een proef met een nieuwe steen voor de versterking van de zeeweringen. De zogeheten hydroblocs kleuren intussen een deel van de dijk bij Borssele roze. Op drie andere plaatsen langs de Westerschelde wordt dit jaar ook gewerkt aan versterking van de dijk. Jan Ullrich sloeg gisteren een dubbelslag. Hij won in Andor- ra-Arcalis de de tiende etappe in de Ronde van Frankrijk. De nieuwe favoriet uit de Telekom-ploeg van titelverde- digerBjarneRiisnammetzijnfraaiezegedegeletrui over van de Fransman Cédric Vasseur. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 8 en 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 17,18 en 19. (Advertentie) (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: van onze redactie binnenland RIJSWIJK - De transportbe drijven die varkens in het pest- gebied vervoeren, staken mor gen hun werk. En dat terwijl de Europese Commissie Nederland dinsdag toestemming gaf de ko mende maanden nog eens een bijna 3,4 miljoen varkens op te kopen en te vernietigen. van onze correspondent Hans de Bruijn WASHINGTON - Gianni Versa ce, de Italiaanse modeontwer per die filmsterren en andere beroemdheden kleedde, is dins dagmorgen vroeg op de stoep van zijn luxueuze villa in Miami Beach vermoord. De politie ver denkt een viervoudige moorde naar van het doodschieten van Versace. Het gaat om de 27-jari ge Andrew Cunanan, een model dat contacten onderhoudt met homoseksuelen. Cunanan is een van de tien meestgezochte misdadigers in de Verenigde Staten. In de buurt van de plek van de moord trof de politie een rode bestelwagen aan die lijkt op de laatste vluchtauto die Cunanan ge bruikte na zijn vorige moord. Met de dood van de 50-jarige Versace verliest de modewereld een van zijn meest bekende en geliefde coryfeeën. Versace werd beroemd door het ontwer pen van uitbundige, maar 'draagbare' kleding voor alle generaties, maar vooral door het maken van kleding voor de beroemdheden der aarde als prinses Di, zanger Elton John en fotomodel Elisabeth Hurley Versace wandelde rond negen uur plaatselijke tijd terug van het ontbijt in een naburig café J ITKAATSBURG - Leden van het Europees Parlement (EP) nocten dit jaar nog bij hun de- E claratie bewijzen gaan overleg je gen dat zij ook daadwerkelijk 0 reizen hebben gemaakt. Pas bij overhandiging van een trein- kaartje of instapkaart voor een vliegreis krijgen zij vervolgens jTde kosten vergoed. Ook zal hun vaste reisvergoeding dalen, om- Jr dat vliegreizen tegenwoordig n? veel goedkoper zijn. s - 1 EP-voorzitter Gil-Robles wil daarmee misbruik voorkomen. Al jaren doen geruchten de ron- de dat EP-leden op grote schaal de hand lichten met de riante reiskostenvergoedingen. Euro- parlementariërs krijgen het zelfde salaris betaald als natio- nale parlementsleden. In Portugal liggen deze salaris- 0 sen het laagst. Vooral Portugese EP-afgevaardigden zouden via fraude met reiskosten hun rela- bef lage loon willen aanvullen. Gil-Robles zei gisteren in het EP dat er tot op heden geen enkel geval van fraude bewezen is- j, -Voor autokosten onderzoekt K C-il-Robles nog wat de beste me- t thode is om fraude te voorko men. - Ookzal de administratie van het parlement strenger gaan toe- A zien op EP'ers die slechts enkele It dagen in het parlement zijn en wel een vergoeding voor een he- leweek opstrijken. ANP BELFAST - In Noord-Ierland is een katholieke vrouw overle den, twaalf uur nadat gisteren een man haar in het huis van haar protestantse vriend in Ag- halee, 17 kilometer ten zuiden van Belfast, vier kogels in het hoofd had geschoten. De verantwoordelijkheid voor de aanslag op de 18-jarige Ber- nadette Martin is door niemand opgeëist, maar wordt toege schreven aan dissidente protes tantse terreurgroepen. Martin was afkomstig uit Lur- gan, waar De IRA op 16 juni twee protestantse politieagen ten heeft doodgeschoten. De IRA wordt ook verantwoorde lijk gehouden voor het neer schieten van drie protestantse jongeren, afgelopen week bij rellen in Belfast. AP naar zijn opmerkelijke renais sance-villa op Ocean Drive in South Beach, de populaire art- decowijk van Miami Beach, toen zijn moordenaar hem voor het hek van zijn huis benaderde. De man schoot Versace in het hoofd, en toen hij op de grond lag nogmaals. De zwaar gewon de ontwerper bleek bij aan komst in het ziekenhuis al over leden te zijn. GPD zie ook pagina 4 (Advertentie) De transportbedrijven zeggen door de lange wachttijden bij de boerderijen niet langer te kun nen voldoen aan de wettelijke voorschriften voor rij- en rust tijden. Zij zijn daarmee in over treding en willen daarom duide lijke afspraken met de overheid. De wachttijden ontstaan door dat de controleurs, vaak mili tairen, die moeten toezien op het inladen van de dieren, niet op tijd komen. De Saveetra, de organisatie waarbij de transporteurs zijn aangesloten, had de overheid een ultimatum gesteld dat gis teravond om zes uur afliep. Het ministerie van Landbouw oveiiegt vanmiddag met justitie en de Rijksverkeersinspectie over de problemen. Het depar tement zegt niet eigenmachtig te kunnen beslissen over versoe peling van de rij- en rusttijden. Het ministerie gaat ervan uit dat het overleg met de vervoer- sector nog loopt. De Europese Commissie in Brussel bepaalde dinsdag dat de varkensboeren in de gebieden waar een vervoersverbod geldt, worden schadeloos gesteld met geld dat voor 70 afkomstig is van de Europese Unie. Met de uitbreiding van de op koopregeling komt het aantal varkens dat mag worden ver nietigd op 8,2 miljoen. Daarvan is inmiddels al de helft gedood. Het aantal op te kopen mestvar- kens zwaarder dan 25 kilogram gaat omhoogmet 825.000 tot 2.3 miljoen stuks. De vergoeding gaat van 99 gulden (45 ecu) naar 88 gulden (40 ecu). Het aantal op ROTTERDAM - Bungalowver huurder Gran Dorado vervangt Center Pares per 1 november als deelnemer aan het spaarpro gramma Air Miles. De consu ment kan met zijn punten nog een half jaar terecht in Center Pares, daarna bij Gran Dorado. Center Pares zegt dat zijn va kantiehuizen zo volgeboekt zijn dat het in bepaalde perioden nee moet verkopen tegenover de Air Miles-spaarders. ANP Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen) Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur open. te kopen biggen van 8 tot 25 ki logram stijgt met 1,67 miljoen tot 3,8 miljoen. De vergoeding gaat van 66 gulden (3'0 ecu) naar 55 gulden (25 ecu). Het aantal op te kopen biggen jonger dan twee weken gaat om hoog met 900.000 tot 2,1 mil joen. De varkenshouder ont vangt niet langer 60 gulden (28 ecu), maar 50 gulden (23 ecu) per big. ANP Aanbieding geldt t/m zaterdag 19 juli aanstaande. Op t terras of t balkon, naar strand of bos? Hopelijk heeft u uw zonnebril nodig. En die is dan prima beschermd In de schitterende aluminium design- brillenkoker, met originele Coca-Cola opdruk in prachtig Coca-Cola rood. Nu gratis bij 3 flessen_ Coca-Colal Deze week alleen bij Albert Heijn. cn Nu bij 3 flessen: Coca-Cola, regular, light of caffeine free light, 3 flessen 1.5 liter een exclusieve design-brillenkoker

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1