il PZC zeeland Noodkreten over tong en zeebaars Fiets 'em erin... of juist niet Etienne Inghels weer kampioen handboogschieten op staande wip Zeehond met Zeeuwse hulp naar Pieterburen Zomerzwerven met bus, tram en trein Jongens zetten per ongeluk portofoons van de politie uit Moeder (24) en zoon (5) overleden bij ongeval Overheid laat volgens bioloog kans liggen om tongstand te verbeteren Drankrijder vestigt record Met 170 over de Zeelandbrug Bejaardenverzorgsters bedreigd Valse blouses in beslag genomen Aanhoudingen in Renesse Sieraden en geld gestolen Gewond na val van motor Kledingdief snel gepakt almanak Trouwen maandag 14 juli 1997 van onze verslaggever Harmen van der Werf VLISSINGEN - De tongstand in de Noordzee dreigt zo alar merend slecht te worden, dat moet worden gevreesd voor het voortbestaan van de Vlissings- /Arnemuidse vissersvloot. De befaamde visserijbioloog dr. R. Boddeke luidt de alarmbel. Vol gens hem dreigt voor het zesde achtereenvolgende seizoen een zwakke tongklasse. Maatrege len zijn naar zijn mening nodig. Tong- en scholspecialist van het RIVO E van Beek ziet het echter minder somber in. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heeft dit voorjaar de kans laten liggen om iets aan de tongstand te doen, volgens Boddeke. Hij heeft al in januari officieel voor- ïld om gericht een grote hoeveelheid fosfaat als voe dingsstof in de Noordzee te lo zen. Dat zou de overlevingskan sen van tonglarven vergroten, naar Boddeke's theorie, 'en al dus de Nederlandse visserij voor een catastrofe behoeden'. Tot grote teleurstelling van Bodde ke reageerde het ministerie pas na tweeënhalve maand, en wel afwijzend. De oud-medewerker van het Rijksinstituut voor Visserij on derzoek (RIVO) concludeert: ,,Een sterke jaarklas tong '97 is door de weigering zeer onwaar schijnlijk geworden. Wordt dit inderdaad het zesde zwakke tongbroedjaar in successie, dan is het lot van de grote Vlissinger kotters bezegeld. Want het is de ze dure vis die de hoge kosten van deze schepen goed moet maken." Dat de Vlissipgs/Arnemuidse vissersvloot juist het eerste kwartaal van dit jaar erg veel OUD-VOSSEMEER - Bij een alcoholcontrole in Oud-Vosse- meer bleek zaterdag dat een 38- jarige automobilist uit Tholen zeven keer te veel had gedron ken. Oftewel een promillage van 3,7. Volgens de politie gaat het vermoedelijk om een Zeeuws re cord. tong heeft gevangen en tegen hoge prijzen heeft verkocht, verbaast Boddeke niks. Tong zoekt bij kou de warmere diepe putten in de Noordzee op. Ze zijn gemakkelijker op te vissen. „Ik gun de vissers dit succes van harte", verklaart Boddeke, „maar ik vrees dat er sprake is geweest van een geslaagde op heffingsuitverkoop De theorie van Boddeke over het lozen van fosfaat is omstreden. Volgens F. van Beek, tong- en scholspecialist bij het RIVO, is het ook nog geen uitgemaakte zaak dat de tongstand drama tisch slecht wordt. „In '91 is de laatste sterke tongklasse gebo ren. Die is inmiddels opgeteerd. De jaarklassen na '91 liggen al lemaal onder het gemiddelde niveau. Het ziet er ook dit jaar niet best uit, maar of dat zulke grote gevolgen heeft?" Dat de tongstand in de Noord zee is gedaald, heeft grotendeels een natuurlijke oorzaak naar de mening van Van Beek. In de lan ge strenge winter van 1995-'96 is veel tong bevroren. Afgelopen winter, toen het minder lang koud was, is dat niet gebeurd. Er moet nog onderzoek plaats vinden naar de tongstand. Dat staat vanaf augustus op de planning, waarna de visserij biologen eind oktober met een advies naar de Europese Unie komen. De visserijministers be slissen eind december over de quota voor '98. Van Beek wil geen doem verhalen ophangen. „De kans is vrij groot dat wij een lager tongquotum voorstellen, maar prijzen kunnen bij schol en tong veel compenseren, zoals ook dit jaar is gebleken. Zeebaars Ondertussen heeft de Neder landse Vissersbond de noodklok geluid over de zeebaars. Vissers langs de Zeeuwse en Zuidd- Hollandse kust zouden veel zee baarzen teruggooien, omdat ze iets kleiner zijn dan de vereiste 36 centimeter. Negentig procent van de vissen zou echter al dood zijn als ze de zee weer in gaan. Voorzitter J. Nooitgedagt van de bond heeft daarom in een brief aan het produktschap Vis in Rijswijk aangedrongen op verlaging van de minimumleng te voor zeebaars. Sommige be roepsvissers hebben zeebaars als bijvangst. van onze verslaggever VLISSINGEN - Met hulp van Zeeuwse vrijwilligers van Eer ste Hulp voor Zeezoogdieren is 'j nacht van vrijdag op zater- xg een bij het Belgische Nieuwpoort gevonden zeehond naar Pieterburen gebracht. Het J om een jon& vrouwtje, een albino exemplaar, dat sterk was vermagerd en een bekinfectie had opgelopen. Het zieke dier is naar het zee hondenopvangcentrum in Pie terburen getransporteerd vol gens het scenario dat in werking treedt als het wegens de duister nis niet meer mogelijk is een vliegtuig in te zetten. De Belgi sche vrijwilligers van Eerste Hulp voor Zeezoogdieren brachten het dier vrijdagavond van onze verslaggever ZIERIKZEE - Zuid-West Ne derland ligt deze zomer aan uw voeten.... Onder dat motto heeft streekvervoerder ZWN Groep een gids uitgebracht met tips en hips voor busreizigers. De gids 's gekoppeld aan een goedkoop dagkaartje voor bus, tram en metro in heel Nederland: de Zo- merzwerfkaart. Zowel busbedrijven als de spoorwegen zitten 's zomers met kge stoelen. Het woon-werk verkeer en het scholierenver- voer vallen weg. De stoelen die onbezet büj ven, worden niet au tomatisch door toeristen opge- Drievoudige pech na ongeluk THOLEN - Zijn verwondingen vielen mee, maar dat was zater dagnacht ook de enige opsteker voor een 35-jarige automobilist Wt Bergen op Zoom. Hij w'as met zijn wagen tegen oen boom gereden op de Ten An- rferweg in Tholen. Hij kwam er tedelijk goed van af met lichte verwondingen. De politie con stateerde echter dat de man met te veel alcohol op achter het stuur zat en geen gordel had ge dragen. Verder was de auto niet jtpK-gekeurd en onverzekerd, had de man geen rijbewijs bij Zlch en bleek dit later al tien j aar Verlopen. Sommige deelnemers namen de naam van het programma wel heel letterlijk en reden vrijwel direct het water in. De 'brandweerman' uit Sluis was een van de zes Zeeuws-Vla mingen die de finish wisten te bereiken. foto's Charles Strijd van onze mederwerkster Trees van Herpen SLUIS - Of de bel nu gehaald werd of niet, alle 48 deelne mers aan 'Te land, ter zee en in de lucht' kregen zaterdagmid dag een klaterend applaus van het massaal opgekomen pu bliek aan de Kaai in Sluis. Voordat de opname voor het populaire tv-programma be gon, werd Johan Vlemmix uit Eindhoven in het zonnetje ge zet. Hij nam voor de honderd ste en laatste maal deel aan het spektakel. Vlemmix is niet alleen bekend als deelnemer van 'Fiets 'm erin', hij ondernam ook de briefkaax-tenactie 'Willem- Alexander trouw Emily'De producent van het programma bood hem een gouden video aan met een compilatie van al le honderd uitzendingen waaraan hij in de afgelopen twintig jaar heeft deelgeno men. Vanuit een decor met blauwe sterren en gele pijlen gingen de deelnemers van start om op een aangeklede fiets over een dertig centimeter brede loop plank zo snel mogelijk de bel aan het einde te bereiken. Theo Berckmoes, oudeiTaadvoor- zitter van de r.k. basisschool Sint Jan uit Sluis, symboli seerde het vei'keersproject 'Duurzaam Veilig' op zijn tot slak omgebouwde fiets. Zoals het een slak betaamt kwam hij maar traag vooruit. De fiets plonste na enkele meters in het water Maar zijn bijrijder sprintte naar de bel en behaal de daarmee toch nog de negen de plaats. Van de elf Zeeuws-Vlaamse deelnemers wisten er zes bin nen de tijdslimiet van drie mi nuten de bel te bereiken. Gui- do Mullaert uit Biervliet was met zijn zesde plaats de beste Zeeuws-Vlaming met Fx-ank van den Nester uit Sluis op zij n hielen. Ook Heidi Vercraeye van de scouting uit Sluis en haar twee companen vielen in de prijzen. Hen viel de pechprijs ten beurt, een groot boeket dat eerlijk in drie porties werd ge deeld. Gerrit Foppen uit Har derwijk kreeg van de jury, be staande uit Klaas Wilting, Sandra Voetelinck en Paul Dijkman de originaliteitsprijs voor zijn draaiende molen. Aan de kaaimuur hingen spandoeken gemaakt door leerlingen van de Sint Jan- school. Daarvoor werden ook pxïjzen uitgei-eikt. De eerste drie plaatsen waren voor ach tereenvolgens Ilse Berckmoes en Tess Fliers, Tim en Stefan Ket en Thomas de Meier en Ru ben Spelier. Voor alle deelnemers was mee doen belangrijker dan winnen. De voorpret bij het ontwerpen en oefenen, zo vertelde menig een, was groot. Algemeen was ook de klacht dat er zo lang ge wacht moest worden voor de opname klaar was: van 's mor gens acht tot 's avonds zes uur. Naar verwachting wordt het programma eind augustus uit gezonden. naar Breskens, waar hun Zeeuwse collega's hen stonden op te wachten. Volgens een met de provinciale veerdienst ge maakte afspraak kunnen de Zeeuwse zeehondenhelpex-s in dit soort situaties vanuit Vlis- singen vooirang krijgen om over te varen en meteen weer te- x-ugkeren. De Zeeuwen brach ten de zeehond naar Hilversum. Daar vertrouwden ze het dier toe aan hun collega's uit het noorden van het land, die de nachtelijke laatste etappe naar Pieterburen voor hun rekening namen. Volgens J. van der Hiele van Eerste Hulp voor Zeezoogdie- ren in Zeeland woog de zeehond negen kilo. Gezien haar leeftijd had het beest ongeveer het dub bele moeten wegen. vuld. Daarvoor moeten busbe- drijven en NS Reizigers wat doen. Ze bieden voordelige dag kaarten. Tot en met 31 augustus geldt in bus, tram en metro de Zomer- zwerfkaart, die verkrijgbaar is bij de buschauffeur. Voor ge woon tarief: 16 gulden. Of met korting voor oud en jong: 10,50 gulden. Zomertour NS Reizigers heeft de Zomer tour; drie dagen onbeperkt trei nen, verspreid over tien dagen. De Zomertour komt voor twee personen op 119 gulden, voor één op 89. Wie de bus er 'gratis' bij wil hebben, betaalt voor twee personen 145 gulden en voor één persoon 107 gulden. Om de reizigers dit jaar verder op weg te helpen, heeft ZWN Groep een extraatje uitgegeven: een folder met reistips onder de titel Zomerzwerven met ZWN. Vijf stedentochten staan erin, met allerlei attracties in onder meer Rotterdam en Leiden. De folder vermeldt ook zeven tips voor tochten door 'het land', on der meer in de Krimpener- waard, de Delta-tocht met lijn 104 Vlissingen-Spijkenisse, op Voorne-Putten en een rondrit Schouwen-Duiveland, Zuid- Beveland en Walcheren. In de toekomst wil de ZWN Groep deze service uitbreiden, door bijvoorbeeld korting te bieden op de entree van musea en andere attracties. van onze medewerker Edy de Witte KOEWACHT - Voor de tweede achtereenvolgende keer is Etienne Inghels uit Zuiddorpe Nederlands kampioen hand- boogschieten op de staande wip geworden. Inghels prolon geerde zijn felbegeerde indivi duele titel zaterdag tijdens de nationale wedstrijd op de schutterslocatie van Sint Se- bastiaan in Koewacht. Het team van de Zuid-Beve- landse vereniging Zorgvlied ging met de hoogste eer strij ken in de categoxie viextallen. Jeugdkampioen werd E. Joos- se, eveneens uit Zuid-Beve land. Het handboogschieten op de staande wip is een spoxt die vooral in Zeeuws-Vlaanderen en op Zuid-Beveland wordt bedreven. Vandaar dat de deelnemers aan de Nederland se titelstrijd uit deze regio af komstig waren. Met de organi satie van het kampioenschap nam de Koewachtse schutters vereniging alvast een voor proefje op de Europese titel strijd die van 16 tot en met 18 augustus eveneens in het vlas sersdorp wordt gehouden. Bij de individuele deelnemers spanden drie Zeeuws-Vlaam- se, diïe Zuid-Bevelandse deel nemers en de kampioen van vorig jaar de boog. Zij hadden zich via voorronden voor het kampioenschap geplaatst. Er werd geschoten naar de 28 me ter hoge volledige wip met blokvogels. Kampioen Inghels behaalde uiteindelijk vijftien punten. M. Boonman uit Zuid- Beveland schoot als tweede twaalf punten bij elkaar De derde plaats was voor E. van Pottelberghe uit Zuiddorpe met tien punten. Nek-aan-nek Het viertal van Zorgvlied won met een minimaal verschil van Etienne Inghels heeft zijn pijl losgelaten; zijn inspanningen leverden hem voor de tweede keer de Nederlandse kampioenstitel van het handboogschieten op de staande wip op. foto Charles Strijd één punt de nek-aan-nekrace van het team van Aardenburg. Het organiserende Koewacht sleepte de derde plaats in de wacht van de zes deelnemende viertallen. Jeugdkampioen E. Joosse bleef met ruim verschil de als tweede geëindigde D. Heijns- dijk' uit Aardenburg voor. De jongeren van Zeeuws-Vlaan deren en Zuid-Beveland gin gen ook nog met viertallen en in volledig ploegverband de sti'ijd met elkaar aan. In beide gevallen wonnen de jeugdige schutters uit Zuid-Beveland de confrontatie. GOES - Na enkele fox-se snelheidsoveiti-edingen kon een 38- jarige Vlissingse automobilist zijn wagen in de vroege zon dagochtend inleveren in Goes. De man had 170 kilometer per uur gereden op de Zeelandbrug (90 km/u te snel) en 100 kxli- meter per uur in de bebouwde kom van Goes, 50 km/u te veel. HULST - Twee bejaardenverzorgsters in verpleeghuis De Blaauwe Hoeve in Hulst zijn zaterdagmiddag het slachtoffer geworden van bedreiging. Een 44-jaiïge bezoeker haalde plotseling een mes tevoorschijn en dreigde er mee te steken. De Hulstenaar was bij een familielid in het verpleegtehuis op bezoek. Zonder enige aanleiding raakte hij opeens overstuur en richtte zich op het verplegend personeel. De politie kon de man, die danig in de war was, overmeesteren. Niemand raak te gewond. De personeelsleden zijn opgevangen door het buro Slachtofferhulp. KORTGENE - Een pai'tij van 240 t-shirts en blouses is zater dag in beslag genomen op de braderie in Kortgene. Het gaat om vervalste kleding van het merk Donaldson die in twee kra men aan de man werd gebracht. Tegen de verkopers uit Vlis- singen en Tilburg, is proces-verbaal opgemaakt. RENESSE - De zomerse feestwekenzijn weer losgebarsten in Renesse. Veertien personen zijn in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden omdat ze zich niet aan de openbai-e or- de-regels hielden Het ging om uiteenlopende overti-edingen, zoals het veroorzaken van overlast op de weg, het vernielen van straatmeubilair en het urineren en vechten op straat. Ook werd een 21-jarige jongen uit Roosendaal aangehouden om dat hij 46 gram softdrugs bij zich had. De politie nam de drugs xn beslag: na het betalen van een boete van vierhonderd gul den werd de jongen op vrije voeten gesteld. OOST-SOUBURG - In de nacht van zaterdag op zondag is er in een woning aan de Diezestraat in Oost-Souburg ingebro ken. De woning is doorzocht, sieraden werden meegenomen en ongeveer drieduizend gulden werd ontvreemd. In dezelfde nacht is ingebroken in een woning aan de Bossenburg in Vlis- singen. De dieven vertrokken met ongeveer 1.500 gulden, vi deoapparatuur, sieraden en een spelcomputer. RENESSE - Een twintigjarige inwoner van Bergen op Zoom liep zaterdag een hoofdwond op na een val van een motorfiets op de Hogezoom in Renesse. De jongen reed mee met een veer tigjarige plaatsgenoot en verloor zijn evenwicht toen de be stuurder accelereerde. De wond moest worden gehecht. VLISSINGEN - In de Walstraat in Vlissingen is in de nacht van zaterdag op zondag rond vier uur een etalageruit van een sportzaak met een steen vernield. Uit de winkel werden enke le kledingstukken meegenomen. Op aanwijzingen van getui gen kon de politie een 2 6-j arige man uit Breda aanhouden, die nog in de burnt van de kledingzaak aanwezig was, Hij was in het bezit van de gestolen goederen. De man werd voor nader onder-zoek opgesloten in het politiebureau. van onze verslaggeefster TERNEUZEN - Drie minderja rige jongens uit Terneuzen heb ben zaterdagavond onbewust de portofoons van de politie een half uur lang uitgeschakeld. Zij hadden ingebroken in de water toren in Terneuzen en hadden daar diverse schakelaars omge zet, waardoor de portofoonver binding wegviel. De politie werd rond negen uur geconfronteerd met een hinder lijke storing in het portofoon- net. Bij de alarmcentrale kwam al gauw aan het licht dat de oor zaak van de stoi'ing in de water toren lag. Bij conti-ole betrapten de agenten drie vijftien en zes tienjarige jongens, die onwe tend wax-en van de gevolgen van hun handelingen. Zij hadden voor de lol de toegang tot het ge bouw geforceerd en hadden met negen sleutels die voor het grij pen lagen, kasten en deuren ge opend. Ook schakelden ze enke le schakelaars uit. De storing was van korte duur, na een half uur konden de knop pen weer worden aangezet. Vol gens de politiewooi'dvoerder heeft het wegvallen van de portofoons geen vervelende consequenties gehad en kan er in dit soort situaties altijd wor den teruggevallen op mobili- foons. De jongens zijn naar het bureau overgebracht, waar proces-ver baal is opgemaakt. Na verhoor konden zij naar huis. STANDDAARBUITEN - Een 24-jarige vrouw uit Spijkenisse en haar vijf jaar oude zoontje zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen door een verkeersongeluk ter hoogte van het Brabantse Standdaarbuiten. De vader van de jongen, een man uit Schore, i^ met zware verwondingen opge nomen in een ziekenhuis in Roo sendaal. De politie tast nog in het duister over de oorzaak van het onge val. Ook is het nog niet duidelijk wie achter het stuur zat. De auto heeft de linkervangrail van de weg geraakt en is dwars op de rijbaan tot stilstand gekomen. De drie inzittenden werden naar buiten geslingerd, waarbij moeder en kind op de rijbaan te- recht kwamen. Zij werden door diverse wagens overreden en overleden ter plaatse. De man werd in de berm geworpen. De politie kon zondagavond zijn leeftijd nog niet melden. De bestuurder van de eerste achteropkomende auto raakte lichtgewond. Hij is met inzit tenden van auto's die de slacht offers overreden, opgevangen in een tijdelijk opvangcentrum. Rolf (10) is sinds kort de trot se bezitter van een echt speel huis, compleet met naam bord en echte postbus, in de ouderlijke tuin. Hij verwijlt daar graag om te knutselen of zo maar wat te niksen. Onlangs kreeg hij zijn vijfja rige buurvrouwtje Naomi op bezoek. En ja, wat moetje nu spelen in een huisje: vadertje en moedertje natuurlijk. De poes werd tegenstribbe lend het kind dat met vereen de krachten naar bed moest worden gebracht. En daarna gingen de ouders onder zeil. Rolf, gedachtig aanzijneigen vader, maakte er een heuse snurkpartij van, wat hem op een stomp van zijn eega kwam te staan, die hem bozig toevoegde: „En met jou ga ik niet meer trouwen hoor, want je snurkt! Ga jij maar naar je werk toe, dan kan ik rustig slapen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7