NAVO open voor Baltische staten Maffia gebruikt invaliden in Moskou als bedelende slaven PZCbuitenland Kinshasa woedend op VN over rapport Kabila's slachtingen Love Parade Berlijn trekt miljoen ravers Spanning en geweld rond Oranje-marsen in Noord-Ierland Veel eerbetoon bij begrafenis Drljaca Journalisten gewond bij rellen in Hebron Diplomatiek offensief co-premier Hun Sen Honden eten hun baas op Samenwerking VW en Porsche Koning Leka verlaat Albanië Te veel rek in bungeetouw Meer doden hotelbrand Thailand President Havel weer kandidaat Verzet Russen laat Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Albright Siberisch "Vliegtuig Cuba itort met 14 mensen in zee maandag 14 juli 1997 NEW YORK - Zeven uitgehongerde honden hebben hun over leden baas opgegeten. Na klachten van buren trof de New- yorkse politie zaterdag in een appartement de restanten van de 51-jarige man en de dieren aan. Volgens de buren leed het slachtoffer aan AIDS. De politie vermoedt dat de man begin vorige week is overleden. De hon den zijn naar een opvangcentrum overgebracht. RTR HAMBURG - Volkswagen (VW) en Porsche gaan nauw met el kaar samenwerken. Het grootste automobielconcem van Eu ropa ontwikkelt in dit verband een eigen terreinwagen. De basis hiervan kan door de Duitse fabrikant van sportwagens worden gebruikt voor een of twee topmodellen die onder ei gen merknaam op de markt komen. VW-bestuursvoorzitter Ferdinand Piech heeft hierover met de verantwoordelijke man van Porsche, Wendelin Wiedeking, op hoofdlijnen overeenstemming bereikt, zo heeft het Duitse weekblad Der Spiegel in zijn jongste editie gemeld. Het nieu we VW-model zal in het jaar 2001 op de markt moeten ver schijnen, de wagen van Porsche in 2002. DPA TIRANA - 'Koning' Leka Zogu is zaterdag met stille trom te ruggekeerd naar zijn huis in Zuid-Afrika. Dat hebben oogge tuigen gemeld die hem zagen vertrekken vanaf het vliegveld bij de hoofdstad Tirana. Leka had niets meer te zoeken in Albanië. Bij de volksraad pleging over herinvoering van de monarchie op 29 juni bleek slechts eenderde van de Albanezen voor. Daarna werd hij meerdere keren met de dood bedreigd. Leka keerde in april uit ballingschap terug naar zijn geboor teland Albanië, waar zijn vader Koning Zog in 1939 de laatste officiële koning was. De 58-jarige Leka was nog maar een paar dagen oud, toen zijn hij met zijn ouders Albanië moest ontvluchten voor de oprukkende Italiaanse fascistische troe pen. DPA/ANP SPRINGFIELD - Een 22-jarige bungeespringer is in de Ame rikaanse stad Springfield (Virginia) doodgevallen, omdat zijn zelfgeknoopte elastiek te lang was. De man sprong gisteren van een twintig meter hoge spoorbrug naar later bleek een ge wisse dood tegemoet. DPA PATTAYA - Bij de hotelbrand in de Thaise plaats Pattaya zijn zeker 91 mensen om het leven gekomen. Zaterdag werden, een dag na de brand, nog eens elf slachtoffers geborgen. Red dingswerkers gaan ervan uit dat het dodental nog verder zal oplopen. De brand woedde in het luxe Royal Jomtien Resort Hotel in de bekende badplaats Pattaya. Het vuur onstond op de begane grond en verspreidde zich naar de bovenliggende verdiepin gen. De brand was snel onder controle, maar door ontbreken de veiligheidsmaatregelen vielen er veel slachtoffers. AFP PRAAG - De Tsjechische president Vaclav Havel is kandidaat voor een nieuwe termijn als president. De 60-jarige Havel maakte dat zaterdag bekend. Hij zei dat hij bij de presidentsverkiezingen febi'uari volgend jaar opnieuw wil meedingen naar de post van staatshoofd. Hij gaat daarmee in op een verzoek van de belangrijkste politieke partijen in de Republiek Tsjechië. AFP/RTR van onze redactie buitenland BERLIJN - De negende Love Parade za terdag in Berlijn heeft een miljoen ravers getrokken. Alle records zijn gebroken, meldde de organisatie van het grootste technofestival ter wereld. De Duitse poli tie hield het op honderdduizenden mu ziekliefhebbers. Het was dit jaar lange tijd onzeker of de internationale manifestatie voor techno- fans kon doorgaan. Tegenstanders klaag den bij rechtbanken over overlast en ver vuiling die de massabijeenkomst vorig jaar in een nabijgelegen park veroorzaak te, maar uiteindelijk gaven de autoritei ten het groene licht. Ondanks dreigementen van rechtsradica- len en linkse punkers om de 'liefdespara de' te verstoren, verliep het feest in het hart van de Duitse hoofdstad vreedzaam. De politie arresteerde zestig personen, onder wie veertig punkers en verscheide ne drugsdealers. Hulpdiensten behandel den ruim 1.600 feestvierder-s die kampten met de gevolgen van de hitte of buitenspo- rig alcohol- en drugsgebruik. Bijna tweehonderd jongeren moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. DPA/ANP 4 q= (an onze redactie buitenland IflNSHASA - De regering in linshasa heeft fel gereageerd 'lp een nieuw rapport van de ferenigde Naties over slacht partijen die de troepen van Lau- ent Kabila onder Rwandese tutu's hebben aangericht. In jet rapport worden liefst 134 jachtpartijen aan de huidige (resident Kabila en zijn tra- inten toegeschreven. !r zijn al veel van dergelijke jpporten geweest, waarvan èhteraf steeds weinig bleek te [oppen. Ze zijn meer bedoeld schade te berokkenen dan de waai'heid te achterha- aldus een regeringswoord- ierder. Ie VN-delegatie noemt in haar ipport geen precieze aantallen ichtoffers, maar zegt dat 'ver- lieidene duizenden personen [jn gedood'. Tienduizenden 9 orden nog steeds vermist. Vol- ens de verzamelde informatie as Kabila in zijn tijd als rebel- nleider betrokken bij zeker 134 moordpartijen op Rwande se vluchtelingen. In het rapport van de VN-Men- senrechtencommissie is sprake van 180 massale slachtingen. Daarvan komen er 134 op reke ning van Kabila en Tutsi-bond- genoten. De overige 46 werden gepleegd door troepen van de verdreven Zaïrese president Mobutu of door Rwandese Hu- tu-milities in de vluchtelingen kampen. Kritisch Het VN-rapport is kritisch over het bewind van Kabila. Het sys tematische karakter van de moorden rechtvaardigt het te spreken van 'misdaden tegen de menselijkheid', aldus het rap port. De Hutu-vluchtelingen uit Rwanda werden vermoord in vluchtelingenkampen of ze werden uit schuilplaatsen in de jungle gehaald en daarna gedood. Velen werd ook huma nitaire hulp onthouden. Zij stierven door voedselgebrek en ziekte, zo stelt het rapport. RTR an onze correspondent .-JansHoogendijk JI0SKOU - De NAVO staat ook pen voor de Baltische staten Istland, Letland en Litouwen, odanks het Russische verzet tgen het lidmaatschap van ex- ïovjetrepublieken. Dat ver klaarde de Amerikaanse minis- er Madeleine Albright van Bui- enlandse Zaken gisteren in een 1 nterview met de Russische tele- isie. Ie hebben altijd gezegd dat de IVO open staat voor alle de- •atische systemen. Het doet r r niet toe waar een land dat aan ie normen voldoet zich op de idkaart bevindt", zei Al lright. Zij was zaterdag in de ussische stad Sint Petersburg s onderdeel van haar reis door ost-Europa om de uitbrei- ingsplannen van het bondge- ootschap toe te lichten. Giste ren ontmoette ze in de Litouwse hoofdstad Vilnius haar collega ministers van de Baltische repu blieken. De Baltische landen werden aan het begin van de Tweede We reldoorlog door de Sovjetunie ingelijfd en kregen him onaf hankelijkheid in 1991 terug na het uiteenvallen van het Sovje timperium. Nog steeds bevreesd voor hun vrijheid proberen de drie kleine staten, waar grote Russische minderheden wonen, alles om toegelaten te worden tot de NAVO. Maar Moskou is daar fel op tegen. Recentelijk dreigden de Russen het coöpe ratieverdrag dat ze pas met de NAVO hebben getekend te her zien indien ex-Sovjetrepublie ken lid mogen worden van de Westerse alliantie. Ondanks de voor Moskou zeer onwelkome opmerkingen van Albright was het overleg tussen de Amerikaanse minister en haar Russische collega Primak ov over onder meer de wapenbe- heersingsronde in Wenen in een prima sfeer verlopen, zo deel den de Amerikanen mee. Prima kov had onder meer de Russi sche zorgen kenbaar gemaakt over wat Moskou de 'cowboy raid' noemde van de Britten te gen mogelijke oorlogsmisdadi gers in Bosnië. Terwijl Primakov en Albright in Sint Petersburg vergaderden, ontving president Jeltsin enkele honderden kilometers noorde lijker in zijn vakantieverblijf zijn Finse collega Achtisaari. Jeltsin stelde hem voor dat Rus sen en Finnen in de toekomst ge meenschappelijk grenspa- trouilles uitvoeren om geld te sparen en de nauwe en uitste kende relaties te onderstrepen tussen het niet-NAVO-lid Fin land en Rusland- Jeltsin, die van alles probeert om de effecten van de in Madrid besloten NAVO-uitbreiding te minimali seren, zei dat hij bij het begin van zijn vakantie aan de Finse grens op dit idee was gekomen. In een verwijzing naar het koele weer zei hij opgewekt: ,,Ik vind het klimaat hier prettig. Aan zienlijk prettiger dan de broei kas van MadridGPD Ban onze redactie buitenland 1LFAST - De traditionele iarsen van de pro-Britse pro- itantse genootschappen zijn ïlatief vreedzaam verlopen, let besluit van de Orange Order 'jm enkele uiterst omstreden op kochten af te gelasten, kreeg veel Waardering. Waterdag trokken tienduizen- 1AVANA - Alle 44 inzittenden an een Cubaans vliegtuig zijn het leven gekomen, nadat iet toestel vrij dagnacht in zee - tortte voor de Cubaanse kust. frzijn zaterdag 21 lichamen ge- »rgen. Ie hoop op overlevenden is mi jntaal. Er waren zes Spanjaar- len en twee Brazilianen aan oord, de overige inzittenden ®ren Cubanen. Jaterdag is de 'zwarte doos', die tellieht opheldering geeft over e oorzaak, boven water ge laaid. Het reddingswerk is joeilijk, omdat de zee op de 'lek van het ongeluk zeer diep le Russische tweemotorige An- onov-24 van Cubana de Avia- ion verongelukte drie minuten >adat het toestel was opgeste- »en van Santiago de Cuba met «stemming Havana. Er waren j passagiers en vijf beman- jngsleden aan boord, -en Antonov-24 kan ongeveer pig passagiers vervoeren. Jet toestel is in 1978 uit produc- «e genomen. AP (Advertentie) I MOBIEL BELLEN "a. 0,47 p/min/piek PTT of Libertel den protestanten de straat op om de 307e verjaardag van de slag om de Boyle te vieren. In 1690 versloeg de protestantse Brits-Nederlandse koning Wilem III van Oranje de uit Engeland verdreven rooms-ka- tholieke vorst James II met Ne derlandse troepen en Scandina vische, Duitse en Zwiterse huurlingen. Slechts enkele incidenten mar keerden het slot van deze door veel Noord-Ierse katholieken gehate protestantse festivitei ten. In Belfast en Londonderry bekogelden katholieke jonge ren de politie met stenen en ben zinebommen. Een paar agenten raakte lichtgewond. In het graafschap Down brandde een gebouw van de Orange Oder ge deeltelijk af. Morele moed Ook gewelddadige acties van militante loyalisten die het niet eens zijn met het besluit van de leiders van de Oranje-mannen, bleven uit. De protesten bleven beperkt tot het boycotten van marsen die wel doorgingen. De voorman van de gematigd katholieke SDLP. John Hume, toonde zich enthousiast over 'de morele moed' van de Orange Or der om vier omstreden parades af te schaffen. Hij zei dat het constructieve klimaat dat daar mee is ontstaan, benut moet worden. Perspectieven Ook Londen ziet nieuwe per spectieven na het relatief vreed zame einde van de Oranje-mar sen. De Britse minister voor Noord-Ierse zaken, Mo Mow- lan, drong gisteren nogmaals bij de IRA aan de wapens neer te leggen. Het verboden Ierse Re publikeinse Leger rest hiervoor nog twee weken zodat Sinn Fein, haar politieke vleugel, als nog kan deelnemen aan de ge sprekken in september over de toekomst van Noord-Ierland. De Britse premier Tony Blair bepaalde dat Sinn Fein kan meepraten als de IRA een staakt-het-vuren afkondigt en zich daaraan ten minste zes we ken achtereen houdt. Sinn Fein-voorman Gerry Adams reageerde terughou dend op Mowlans oproep. Hij herhaalde het standpunt van de IRA dat pas sprake kan zijn van een bestand als de gesprekken een positieve uitkomst hebben. RTR/ANP/DPA van onze redactie buitenland BANJA LUKA - In de Republika Srps- ka, het Servische deel van Bosnië, is zondag met veel officieel eerbetoon Si- mo Drljaca begraven. Het voormalige hoofd van de Bosnisch-Servische poli tie in Prijedor, die in de oorlog in Bosnië tal van misdaden zou hebben gepleegd en een concentratiekamp zou hebben geleid, werd donderdag gedood in een vuurgevecht met SFOR-lroepen die hem wilden arresteren. Duizenden inwoners van Banja Luka, de grootste stad van Bosnisch-Servië, woonden de begrafenis bij. De politie hield een erewacht. Ook nagenoeg de gehele Bosnisch-Servische politieke elite was aanwezig. Het Servische lid van het driekoppige presidium, Mom- cilo Krajisnik, als parlementsvoorzit ter Dragan Kalinic gaven acte de pre sence. De president van Bosnisch-Ser vië, Biljana Plavsic, die resideert in Banja Luka, was afwezig. In Srpska woedt een machtsstrijd tussen haar en de leiders van de grootste regerings partij. De laatsten scharen zich achter haar voorganger. Radovan Karadzic. AFP Politieagenten in Prijedor dragen zondag de doodkist van Simo Drljaca naar de begraaf plaats. foto Milos Jelesijevic/EPA van onze correspondent Hans Hoogendijk MOSKOU - De Russische hoofdstad Moskou wordt sinds enige maanden overspoeld door invaliden die, gehuld in camou flagepakken, bedelend op druk ke kruispunten of bij stations zitten. Veel van de gehandicap ten hebben bordjes om hun nek als: 'Help een slachtoffer van de Tsjetsjeense oorlog aan een pro these' of 'Geef slachtoffer oor log geld om operatie te onder gaan'. Het doorgaans betrouwbare Russische weekblad Moskovski Novosti ging op onderzoek uit en kwam tot de conclusie dat een onbekend aantal van deze invaliden slaven zijn van de maffia. Pogingen om zelf met bedelende gehandicapten in ge sprek te komen leverde de afge lopen dagen niets op. Niemand wilde praten. Navraag bij ver schillende wachtposten van de politie bleef ook zonder resul taat. De antwoorden waren vrij wel identiek: „Er zijn wat dit betreft geen klachten van bur gers binnengekomen." Moskovski Novosti baseert zijn conclusie op het relaas van de 38-jarige Sergej, die twaalf jaar geleden na een uit de hand gelo pen braspartij bij een ongeluk beide benen verloor. Zijn huwe lijk liep op de klippen en hij ver loor zijn minimum-uitkering. Ten einde raad zocht hij bij een supermarkt een plekje om te be delen. En dat was, zoals hij zelf zegt, zijn grootste fout. Uithoren Twee dagen later belden er vier jonge mannen aan bij Sergej. Vriendelijk maakte ze zich be kend als afgevaardigden van 'Het Bureau voor Goede Dien sten'. Ze hoorden hem uit over zijn uitkering, vrienden en fa milieleden en kwamen toen ter zake: ze hadden een plek waar hij prima kon bedelen. Toen Sergej protesteerde werden de mannen boos. Uren achtereen sloegen en schopten ze Sergej. Daarna trokken ze een plastic zak over zijn hoofd, bonden die dicht en drukten sigaretten uit op zijn beenstompen. Sergej verloor het bewustzijn. Toen hij bijkwam was het meeste bloed opgeruimd en eisten de mannen zijn papieren en sleutels. Volgens Sergej in Moskovski Novosti zeiden ze „Luister vriend, jij gaat voor ons bedelen en als je soms hulp zoekt, hak ken we je armen eraf, zodat ze de aalmoezen met je tanden voor ons kunt oppakken." Korte tijd later verschenen ze weer bij zijn flatje. Sergej werd in een ca mouflagepak gehesen en in een auto gegooid, waarin al twee in validen in militaire kleding za ten. Zij misten één been. Voor Sergej werd een rolstoel ingela den. „Dat is jouw Mercedes. Daarin zul je rondrijden om ons geld in te zamelen"zeiden ze te gen hem. Net als de andere man nen kreeg hij stuk karton om zijn nek met de in slordige let ters geschreven tekst: 'Help een invalide uit de Tsjetsjeense oor log om prothese te kopen'. Ser gej werd bij een druk kruispunt uit de auto gezet en kreeg een paar boodschappen mee. De eerste luidde: probeer geen roe bel voor jezelf te houden; een andere: duikt de OMON (veilig heidstroepen van het ministerie van Binnenlandse Zaken, red.) op, rijd dan verder en wacht tot de controle voorbij is. Sergej wordt, net als de and,e- van onze redactie buitenland HEBRON - Bij rellen in Hébron op de Westelijke Jordaanoever zijn gisteren zeker zestien Pa- lestijnen gewond geraakt, onder wie vijf televisiejourna listen, fotografen en camera mensen. Premier Netanyahu waarschuwde de Palestijnen dat ze een hoge prijs zullen beta len als ze het geweld niet tot staan kunnen brengen. De Nederlandse journalist Con- ny Mus protesteerde namens de Associatie van Buitenlandse Pers in Israël tegen het legerop- treden. „We willen de gebeurte nissen verslaan zoals het hoort en journalisten mogen geen schietschijf worden", aldus Mus. De RTL-verslaggever zei dat het duidelijk is dat de Israë lische militairen niet blij zijn met de aanwezigheid van vooral Palestijnse journalisten bij de rellen in Hebron. „Zes journa listen gewond in drie dagen, dat kan geen toeval meer zijn." Israëlische militairen grendel den gisterochtend het centrum van Hebron waar zo'n vierhon derd joodse kolonisten wonen, volledig af van de rest van de stad. De militairen blokkeerden met betonnen blokken twee doorgaande wegen. Palestijnse betogers reageerden direct op de barrières en gooi den stenen en brandbommen naar de Israëlische militairen. Die schoten terug met scherp en met rubberen kogels. Daarbij vielen de zestien gewonden. Palestijnse leiders beschuldi gen Israël ervan de twintigdui zend Palestijnen in het Israëli sche deel van Hebron te willen isoleren van de 80.000 die sinds januari onder Palestijns Gezag leven. De verantwoordelijke Is raëlische militair voor de Wes telijke Jordaanoever dreigde met nog meer maatregelen als Palestijnse jongeren niet op houden met hun acties. De onrust in Hebron heeft deze maand al tot zeker driehonderd gewonden geleid. De rellen ont stonden nadat een Israëlische vrouw op Palestijnse winkels in Hebron posters had geplakt waarop de profeet Mohammed staat afgebeeld als een varken dat op de koran stampt. De 26- jarige vrouw is inmiddels aan geklaagd en premier Netanyahu heeft zijn excuses aangeboden. AFP/RTR/DPA ren, 's avonds rond acht uur elke dag weer opgehaald. Al het geld wordt afgenomen en als dank voor een dag bedelen in de uit laatgassen krijgen ze een glas wodka en vijf gulden. Zijn flatje werd hem al snel afgenomen. Samen met een aantal andere gehandicapten werd hij onder gebracht in een smerige kelder. De slavenhouders zeiden cy nisch dat 'moderne marktver houdingen efficiency vereisen'. Dat de jonge misdadigers voor niets terugschrikken, werd Ser gej en zijn lotgenoten op een avond duidelijk gemaakt. Een jonge oorlogsveteraan had zo'n zes gulden achterovergedrukt. Sergej vertelde Moskovski No vosti dat nadat de jonge man meedogenloos in elkaar was ge slagen, de 'beestmensen' hem en de anderen mee namen naar een bos. De ongelukkige werd met een touw vastgebonden aan twee auto's, waarna hij letter lijk in twee stukken werd ge scheurd. Sergej tegen het week blad: „Ik denk dat ik die nacht voor altijd gek ben geworden. Nu droom ik alleen nog maar van een manier om mezelf snel te kunnen doden." GPD van onze redactie buitenland PHNOM PENH - De sterke man van Cambodja, Hun Sen, is in het weekeinde begonnen aan een diplomatiek offensief. Ter wijl zijn troepen hun militair overwicht op de royalistische krachten verder bestendigden, riep de co-premier op tot vrije en eerlijke verkiezingen. De oproep gisteren volgde kort op afwijzende reacties op de re cente ontwikkelingen in Phnom Penh Volgens waarnemers is Hun Sen geschrokken van de felle kritiek door onder meer de VN-Veiligheidsraad en het feit dat diverse landen de ontwikke lingshulp hebben opgeschort. Het schrikbeeld van het totale internationale isolement in de jaren tachtig, toen Hun Sen een door Vietnam gesteunde com munistische regering leidde, lijkt weer voor hem op te doe men. Amnesty International maakt zich grote zorgen over de hon derden militairen en functiona rissen van co-premier Ranarid dh's Funcinpec partij, die ge vangen zijn genomen door Hun Sens troepen. In een toespeling op de gruwelen tijdens het schrikbewind van de Rode Kh mer van Pol Pot, riep Amnesty Hun Sen op de schendingen van de mensenrechten te stoppen. Vorige maand al kwamen Hun Sen en Ranariddh overeen dat er volgend jaar op 23 mei ver kiezingen worden gehouden. Dat is precies vij f jaar na de ver kiezingen in 1993, die onder auspiciën van de VN stonden. Of Hun Sen na de verwijdering van zijn rivaal Ranariddh nog altijd vasthoudt aan die datum, werd niet duidelijk. Waarnemers in Phnom Penh achten de kans op eerlijke ver kiezingen klein. Ook is het on waarschijnlijk dat de interna tionale gemeenschap bereid zal zijn opnieuw een zak met geld open te trekken om een groot scheepse waamemersoperatie te bekostigen. In 1993 kostten voorbereiding en toezicht op de verkiezingen twee miljard dol lar. RTR/EFE/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5