Geen antwoord op geweld ETA z PZC Cubaans regime eert zichzelf met resten van Che Tweede Maasvlakte is slecht voor duinen Heer Bommel en de Pikkinring varia 4 Baskische afscheidingsbeweging overleeft elke gevoelige nederlaag het weer Sk, fife snelheidscontrole puzzel recept Tuinbonen maandag 14 juli 1997 van onze redactie binnenland Natuurmonumenten en het Zuidhol lands Landschap vinden dat de dui nen van Voorne en Goeree bij de aanleg van de Tweede Maasvlakte beter moeten worden beschermd. Dat lieten beide na tuurorganisaties zaterdag weten in een reactie op het principe-besluit van het ka binet om de Tweede Maasvlakte aan te leggen. Zowel Natuurmonumenten als het Zuid hollands Landschap vreest dat de natuur de grote verliezer wordt bij de aanleg van de zuidwestelijke variant van de Tweede Maasvlakte. Deze variant komt het dichtst bij de kust van Voorne en Goeree. De natuurbeschermers zijn bang dat de industrie en bedrijven ervoor zorgen dat unieke natuurwaarden verdwijnen. „De aanleg van Maasvlakte I heeft in het noordelijk duingebied al geleid tot het dichtgroeien van duinvalleien met brand netels en struikgewas." Beide organisaties noemen de beloofde aanleg van een nieuw natuur- en recrea tiegebied van 750 hectare 'sympathiek', maar vrezen dat de schade die de zuidwes telijke variant toebrengt aan de natuur daardoor niet kan worden goedgemaakt. Het liefst zien zij dat nog eens gekeken wordt of bestaand haventerrein beter kan worden benut. Stemt de Tweede Kamer in met de Tweede Maasvlakte, dan pleiten Natuurmonu menten en het Zuidhollands Landschap voor de noordelijke variant. Daarin blij ven de duinen aan open zee liggen en kunnen zeldzame en beschermde planten zoals teer guichelheil, parnassia en wilde orchideeën behouden blijven. Daarnaast moeten nieuwe duingebieden worden ontwikkeld, omdat er eerder al veel is op geofferd voor havenontwikkeling. ANP van onze correspondent in Barcelona Henkvan den Boom Op hetzelfde ogenblik dat de Spaanse premier Aznar zich met twintig politiemensen in de paleistuin van Moncloa door de media liet portretteren vanwege de geslaagde bevrij dingsactie van de gevangenbe waarder Ortega Lara, werd in Baskenland een wethouder van de kleine gemeente Ermua door de ETA gekidnapt en twee da gen later vermoord. Misschien was de euforie ook wel een tikkeltje te voorbarig. In de meer dan 25-jarige historie van de Baskische afscheidings beweging heeft deze herhaalde lijk laten zien dat ze elke gevoe lige nederlaag op haar manier te boven weet te komen. Dat ant woord gaat steevast gepaard met bruut en zinloos geweld. De vraag die men zich in Spanje niet lijkt te stellen, is dan ook: waaróm die uitdagende en pro vocerende houding van de rege ring, wanneer je weet dat er op die manier door de terroristen wordt gereageerd? Confrontatie De ETA-politiek van de cen trum-rechtse regering Aznar verschilt niet wezenlijk van die van de vorige socialistische re gering Gonzalez. Het is een con frontatie-politiek van geweld tegen geweld, waarbij alles in het werk wordt gesteld om de ETA te ontdoen van haar poli tieke ambities en de organisatie af te schilderen als een puur cri minele bende. Zelfs elke schijn om tot een dialoog te komen met de ETA wordt om onduidelijke reden vermeden. Jarenlang wordt al gekissebist over de overplaatsing van vijf honderd ETA-gevangenen. De regering in Madrid huldigt het standpunt dat ETA-veroordeel- den ver uit elkaar hun straf moeten uitzitten, verspreid over gevangenissen in heel Spanje. Dat betekent dat familieleden soms tien uur heen en tien uur terug moeten reizen om hen tè bezoeken. Ondanks herhaaldelijk aan dringen van de familieleden, de eigen regering van Baskenland en de organisatie van mensen rechten weigert Madrid daar verandering in aan te brengen. Vandaar ook dat niemand de af gelopen dagen twijfelde aan de uitkomst van het jongste ulti matum, waarvan Miguel Angel Blanco het slachtoffer is gewor den. Het standpunt van de rege ring stond vast en de ETA heeft cynisch genoeg altijd bewezen stipt te doen wat ze belooft. In 1981 en 1983 werden voor het laatst mensen gegijzeld om poli tieke doelen af te dwingen. Bei de keren werden de gijzelaars gedood toen de regering niet op de eisen inging. Hersenschimmen De massale verwerping van het ETA-geweld door de Spaanse bevolking wekt de indruk dat de ETA-idealen (een onafhan kelijk Baskenland) slechts her senschimmen zijn van een geïsoleerd groepje 'criminele maffiosi', zoals ze door de rege ring vaak worden genoemd. Het blijft echter een feit dat de poli tieke vleugel van de ETA, Herri Batasuna, in 1996 nog meer dan 150.000 stemmen kreeg. Een an der feit is dat de politie zeer wei nig successen boekt bij de op sporing van de daders van de aanslagen. Dat duidt erop dat de organisatie in Baskenland over een goed draaiende infra structuur beschikt, die door ve len wordt gesteund. Verdriet Maar de moordactie van afgelo pen zaterdag heeft de sympa thie voor de ETA er niet groter op gemaakt. Iedereen heeft via live-uitzendingen op de televi sie van minuut tot minuut het drama kunnen meebeleven. Het verdriet van de familie en de verloofde van de jonge politicus werd door de camera's in de huiskamers gebracht. Ook vanuit de Baskische ge meenschap klinken dit keer de protesten tegen het gruwelijke optreden van de afscheidings beweging luider dan ooit. Zelfs vanuit Herri Batasuna werden de ontvoerders zaterdag opge roepen om het leven van Blanco te sparen. Door de toenemende gewelds spiraal begrijpen veel Basken, die vroeger de gedachte van een autonoom Baskenland onder steunden, niet meer waar het al lemaal om draait en ze keren zich af van de ETA. De dag van vandaag, waarop de begrafenis plaatsvindt van Mi guel Angel Blanco, zal een dag zijn van rouw, van heftige emo ties, een dag zoals Spanje zo vaak moet beleven na een ETA- aanslag. De moord op Blanco is opnieuw een bewijs dat het grootste probleem waar de Spaanse regeringen zich al de cennia lang mee worstelen dat van de ETA is. GPD Vooruitzichten dinsdag woensdag donderdag vrijdag weer ai. max. 20 c 21 23 23 min. 13° 14 15° 15° wind WNW 3 ZZW 3 03 NO 3 Nautisch bericht Wind: WNW 4 Beaufort. Zicht: goed Temperatuur kustwater: 18 graden. Maximum golfhoogte monding Scheldes: 1.0 meter Mensen binden zondag hun traditionele rode sjaals vast bij het stadhuis van Pamplona uit eerbetoon voor Miguel Angel Blanco. foto Francois Mori/AP Zondagmiddag is het redelijk strand- Door: Heieen de Si weer geworden, in die zin dat het droog is gebleven. Hoewel het niet stralend zonnig was kon het kwik toch nog stijgen tot zo'n 22 graden. Dankzij het gebrek aan wind was het uiteindelijk toch nog alleraardigst op de stranden. De aankomende week heeft de zomer de allergrootste moeite on vaste grond onder de voeten te krijgen. In de hogere luchtlagen blijft de wind vrij hardnekkig uit het westen waaien waarmee voc durend wolkenvelden vanaf de Atlantische Oceaan worden aano voerd. Hierdoor zal het vooral in de eerste helft van de week vrijv geen enkele dag echt stralend worden. Morgen ligt een actieve b enstoring boven de oostelijke helft van het land. Wolkenrestante bedekken in eerste instantie onze provincie, maar naarmate de d vordert breekt de zon meer en meer door. Het blijft droog en er waait een matige west- tot noordwestenwind. Vooral in de ochte voelt deze wind frisjes aan. Dinsdag zijn er gedurende de gehele dag wolkenvelden, maar ook dan breekt van tijd tot tijd de zon lekker door, ze- Opklaringen - 24: ker gedurende de vroege .£-5*1 middag. Ondanks deze zon a .19; wordt het opnieuw niet veel mwV-*1! warmer dan 20 graden Ook woensdag zijn er wol- ;T «C - p kenvelden met een kans op een enkel buitje. Na woens dag krijgt de zon meer moge- %j jö lijkheden en mede door een naar oost draaiende wind kan het kwik eindelijk weer eens richting de 24 graden gaan opstomen. Hoewel het een stuk zonniger wordt, is het niet zeker of het helemaal droog blijft. Toonder Studio's Waterstanden van onze redactie buitenland De botten van Ernesto 'Che' Guevara zijn in Cuba, bijna dertig jaar nadat Boliviaanse militairen de held van de 'Cu baanse revolutie' in de jungle van Bolivia doodschoten. Zaterdagnacht arriveerde Che's stoffelijk overschot in het land dat hij eind jaren vijftig na een korte guerrillaoorlog 'bevrijd de'. samen met onder anderen de huidige leider van Cuba, Fi del Castro. De aankomst van de kist met het stoffelijk overschot was reden voor een sobere, besloten cere monie op het militaire vliegveld San Antonio de los Banos, een kleine dertig kilometer ten wes ten van de hoofdstad Havana. President Castro, zijn broer, vi ce-president Raul, Guevara's weduwe en kinderen wachtten het toestel op. Cubaanse mili tairen, onder wie oud-guerrilla- strijder Ramiro Valdez, hadden zich tijdens de vlucht over de resten van Che en drie andere Cubaanse guerrillastrijders ontfermd. Gezwegen Tientallen jaren heeft het Boli viaanse leger gezwegen over de plaats waar ze het lijk van het linkse idool van de jaren zestig hadden begraven. Als bewijs van zijn dood hadden militairen de guerrillastrijder na diens executie gefotografeerd en zijn handen afgehakt, voor identifi catie. Pas in 1995 brak een oud-gene raal het stilzwijgen en begon het zoeken naar de plaats waar Che, een Argentijnse arts, en andere opstandelingen de dood von den. Een paar weken geleden werd het massagraf ontdekt. Vrijdag bevestigden de Bolivi aanse autoriteiten dat het daar gevonden handenloze skelet dat van de Lati jns-Amerikaanse re volutionair was. De Boliviaanse regering ging in het weekeinde in op het verzoek van Guevara's weduwe de stoffelijke resten naar Cuba te sturen. De autori teiten in Havana bewaren het gebeente van Che Guevara voorlopig in het gebouw van mi nisterie van Defensie. Op 9 ok tober, precies dertig jaar na de dood van de legendarische gu errillastrijder, gaat het lijk naar een speciaal te bouwen mauso leum in het Cubaanse Santa Clara. Daar behaalden eind ja ren vijftig de guerrrillastrijders een beslissende overwinning op de militairen van dictator Batis ta. In het praalgraf worden ook stoffelijke overschotten van an dere medestrijders en grondleg gers van het huidige marxisti sche regime in Cuba bijgezet. Castro wil van Santa Clara een bedevaartsoord maken. In Cuba wordt Guevara beschouwd als een voorbeeld van de 'nieuwe mens' van na de marxistische revolutie. Che's politieke ge schriften en levenswandel zijn min of meer verplichte studie kost op de scholen in Cuba. Cas tro stimuleert de heldenvere ring van zijn oude strijdmakker sterk. Op het grote Plein van de Revolutie in Havana hangt aan een overheidsgebouw een im mens portret van de guerrilla strijder. RTR/ANP/AFP De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Den Bosch vice versa A9 - tussen Alkmaar-Diemen vice versa A10 - ringweg Amsterdam A1 - bij Deventer-IJsselbrug A28-bi; Zwolle De rivier had zijn loop buiten Rommeldam genomen en daardoor kon heer Bommel zich met droge voeten door de stad bewegen. Er was een ongewone drukte in de straten; de middenstanders waren buiten hun winkels getreden en overal vonden samenscholingen plaats. Maar heer Ollie had geen oog voor deze bedrijvigheid. In sombere gedachten verdiept en met gefronste wenkbrauwen pas seerde hij de burgerij en begaf zich rechtstreeks naar het stadhuis. „Daar gaat hij", hoorde hij roepen. „Dat is de schurk die de dijk heeft doorgestoken!" „Wacht maar", mompelde heer Bommel terwijl hij haastig het bordes beklom. „Ik ga een klacht indienen die klinkt als een klok! Doch da t viel tegen. Er was juist een raadszitting aan de gang, zodat er niemand was die aandacht voor hem had. „Ik heb hier een rapport!", hoorde hij eenraadslid roepen. „Daaruit blijkt, dat het waterverbruik sinds het vorige jaar met tien procent is gestegen!" „Daar gaat het hier niet over", sprak de burgemeester. „We hebben het over de overstroming!" „Ik heb een klacht!", zei heer Bommel bij de deur. „Door de overstroming zal het waterverbruik nog méér stijgen!", riep het raadslid uit en een ander schreeuwde: „Er moet worden in gegrepen! Hier helpen alleen krachtige maatregelen! Wat doet de overheid?" „Stilte!", sprak de burgemeester. „De wethouder van openbare werken heeft het woord!" „Ik kom met een klacht!", hernam heer Ollie. „Ik word bezwadderd en de politie..." „Stilte!", donderde de heer Dickerdack. „Orde! De heer Stieltjes is aan het woord!" „De overstroming plaatst me voor een raadsel", zei de wethouder. „Ik heb er geen woorden voor." Ernesto 'Che' Guevara in juni 1962. foto AP Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de let-ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar inge-vuld moet worden "sta" of "tal". Welke van die twee het moet worden, moetblijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Mesthoop; 4. vis; 7. vreemde munt; 9. stapel; 11. stuk hout; 12. ten-nisterm; 13. delfstof; 15. hoek- pilaster; 16. vervoermiddel; 18. zuid-vrucht; 19. vaste spiritus; 20. geldbewaarplaats; 22. spierpijn; 25. kerk-gebruik; 27. rustig; 29. gezichtsorgaan; 29. gewoonterecht; 31. plakmid-del; 32. warme springbron; 34. oefentijd; 35. vloerlijst. Verticaal: 1. Straatkoopman; 2. bloeiwijze; 3. deel v.h. oog; 4. boom; 5. zangstem;6. doren; 8. stuk; 10. these; 12. sfeer; 14. baardje; 15. wiel; 17. vogel-verblijf; 18. tweetal; 20. nageslacht; 21. voorzetsel; 23. knaagdier; 24.vliegenier; 26. genodigde; 29. beest; 30. nakomeling; 32. vogeleïgenschap;33. rijtoer. Oplossing zaterdag vezels e-e-a- revenuen s-e-d-t- ons-maf o--v-g- groenen -i-t-s- kokos Janny van der Lee Ze liggen weer volop in het groente schap, de grote verse tuinbonen. Hoewel we de peulvrucht als typisch Hol lands beschouwen is hij van oorsprong van Perzische afkomst. In de Oudheid werd de tuinboon rond de Middellandse zee al veel en graag gegeten. In die vroe ge jaren werden de bonen ook gebruikt tijdens de Saturnusfeesten bij het stem men voor de verkiezing van de koning. Het schijnt dat het verstoppen van een boon in het driekoningenbrood van dit gebruik afkomstig is. Ingrediënten: 2-3 kg tuinbonen zout 2 takjes bonenkruid 150-200 gram magere spekreepjes. Bereiding: Dop de tuinbonen en kook de peulvruch ten in licht gezouten water waaraan twee takjes bonenkruid zijn toegevoegd gaar, in ongeveer 15-20 minuten. Bak onder tussen de magere spekreepjes uit. Giet de tuinbonen af, verwijder de takjes bonenkruid en schep de krokant gebak ken spek-reepjes door de peulvruchten. In Frankrijk worden de tuinbonen overi gens vaak dubbel gedopt. Van de peul vruchten zoals wij die eten worden na melijk de vliesjes verwijderd. Er blijven dan twee mooi groengekleurde erwtjes over, die er een beetje als spliterwten uit zien. Die worden vervolgens gestoofd in wat boter. MAANDAG Hoog water Laag water 14 JULI uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 09.36 161 22.06 151 03.20 159 15.44 1 Terneuzen 09.55 184 22.25 174 03.24 16615.59 1 Bath 10.42 216 23.09 203 04.21 195 16.46 1 Roompot Buiten 09.50 124 22.15 111 03.40 128 16.35 1 Zierikzee 10.40 132 23.05 117 04.25 137 17.05 1 Wemeldinge 10.55 146 23.20 131 04.25 148 17.05 1 Philipsdam West 10.50 146 23.15 130 04.10 142 17.05 1 DINSDAG Hoog water Laag water 15 JULI uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 10.46 163 23.15 158 04.36 156 17.10 1 Terneuzen 11.02 187 23.35 181 04.55 163 17.36 1 Bath 11.50 216 05.46 188 18.16 1? Roompot Buiten 10.45 126 23.20 116 05.00 125 17.30 1 Zierikzee 11.50 132 05.30 134 18.10 1 Wemeldinge 12.05 147 05.35 14418.10 1 Philipsdam West 11.50 145 05.45 13718.20 1/ O matigssneeuw fcdite'egen matigs regen De wisselvalligheid in West en Midden Europa leeft vandaag en morgen nog eenmaal op. Flinke onweersbuien teisteren vooral Duitsland en Zwitserland, maar later ook Oostenrijk en Tsjechië Omdat deze buien hooguit twee dagen aanhouden wordt er dit keer geen herhaling van de wateroverlast verwacht. Tijdens deK periode met buien wordt het in heel Westen Midden Europa niet al te warm; 20-25 graden. In de loop van woensdag breidt een krachtig hogedrukgebied zich uit vanaf Scandinavië naar het ge hele Noordzeegebied. Dit resulteert uiteindelijk in een omvangn,1 gebied met prima zomerweer, met slechts hier en daar een ver spreide onweersbui. Het genoemde gebied met onweer wordt door deze ontwikkeling langzaam in de richting van de Balkan e" de Zwarte Zee gemanoeuvreerd. Vanaf Griekenland tot in Turkije blijft het overigens uitstekend vakantieweer met temperaturen tussen de 26 en 33 graden. In de binnenlanden van Zuid Turkije wordt het zelfs nog wat warmer. Ook in Zuid Spanje blijft het wan met temperaturen die tot boven de 35 graden uitstijgen. Op de meeste plaatsen blijft het droog, alleen in het (zuid)westen en in Portugal worden de hemelsluizen een aantal dagen flink openga' zet. In Italië en Frankrijk blijft het de komende week ook mooi wft' Middelbur Europa: Zomers To,„ O VERWACHTING VOOR MAANDAGMIDDAG 14 JUU '5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4