Ontpolderen Oosterschelde bepleit Terneuzense Havenfeesten bekoren tienduizenden PZC Waterschap kiest nieuwe naam Eerst de wedstrijd, dan de leut Hangbuikz wij n geniet mee van muziekfeest Groede Commissie moet knelpunten De Lieve in kaart brengen Folklorefestival Hulst trekt veel publiek zeeland maandag 14 juli 1997 z 10 Bon voor vijfhonderd hardrijden Pont Sluiskil tijdelijk uit de vaarl Steun aanpak kerk Hengstdijk Valpartij na drankgebruik Auto gestolen bij Transferium Betrapte dief krijgt ƒ220 boete Directie Zuidwest van ministerie van Landbouw wil meer zoute schorren terug Drankrijdster stribbelt tegen bij aanhouding van onze verslaggeefster HULST - Valt de naam 'waterschap Zeeuws-VIaanderen' in de smaak of niet? Het waterschap Hulster Ambacht beslist in haar algemene vergadering op 25 juli over de nieuwe naam voor het te vormen waterschap. Het Bestuurlijk Overleg Fusie Zeeuws- Vlaamse waterschappen vond deze naam de meest aansprekende. Een naam die te vens kan bijdragen aan een spoedige ac ceptatie van de organisatie, zowel bij interne als externe doelgroepen. Het over leg heeft er bewust voor gekozen geen re latie met de historie te leggen, wat Hulster Ambacht, Vrije van Sluis en Drie Am bachten wel doen. De herkenbaarheid voor de ingezetenen stond voorop. De hoofdingelanden van Hulster Am bachtvergaderen 25 juli (9.00 uur) niet al leen over de nieuwe naam. Zij bespreken tevens het voorstel van het dagelijks be stuur om de omslagheffing gebouwd aan te passen. Het huidige tarief van 7,50 gul den per 5.000 gulden kan volgens dijk graaf en gezworenen omlaag naar ƒ6,05. De maatregel is het gevolg van de her taxatie van de woningen en bedrijfspan den in het waterschapsgebied. Het onroe rend goed is gemiddeld met dertig procent in waarde gestegen. De late aanlevering van de gegevens van de getaxeerde waar den door de gmeenten betekent dat het Hulster Ambacht de aanslagen pas in au gustus, twee maanden later dan gepland, de deur uil kan doen. Daardoor loopt het waterschap zo'n 25.000 gulden aan i-ente mis. van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti OOSTBURG - De ventilatoren draaien op volle toeren, de voor- en achterdeur staan wijd tegen elkaar open en koude drankjes gaan in hoog tempo over de bar. Krulbol- vereniging Raak tegen Staak in Oostburg doet er alles aan om de temperatuur in het houten clubgebouw aan de Q. van Uffordweg enigszins aangenaam te houden. Zevenentwintig pelotons (van drie mensen) strijden zaterdag om het Ne derlands Kampioenschap en zij moeten nu eenmaal het hoofd koel houden. De 5 le editie van het Nederlands Kampi oenschap Krulbollen is als vanouds een West-Zeeuws-Vlaams onderonsje. Ner gens anders in Nederland wordt de sport (zo fanatiek) beoefend. De die-hards uit IJzendijke, Aardenburg, Sas van Gent, Eede, Oostburg en Breskens bollen om te winnen en pas daarna om de leut. Alhoe wel, wie in de eerste ronde al sneuvelt, heeft des te meer tij d voor gezelligheid, zo lijkt het zaterdag. Aandacht Gastheer Karei Hubregtse van Raak tegen Staak houdt nauwgezet de standen bij en deelt de wedstrijd in. Daardoor kan hij maar moeilijk de aandacht bij zijn eigen spel houden. „Maar mijn teamgenoten zijn ook niet zo fanatiek", verklaart hij na afloop de magere resultaten van zijn pelo ton. De hele familie Hubregtse is bevangen door de krulbolsport en zit dan ook op het puntje van de stoel als moeder Jaantje het moet opnemen tegen dochter Heidi. Het is moeder die uiteindelijk wint met 9-8. De winnaars van vorig jaar - M, Ghijsels, C. Verschaven en L. de Backere van De Ware Vrienden in Aardenburg - verliezen dit keer na een spannende ronde tegen Molenzichf IJzendijke met F. Blaakman, R. van Lent en A Pauwels om de derde of vierde plaats met 9-8. De finale tussen P. de Poorter, R. van Hee en J. Ras van Raak tegen Staak en J. Dhaens, R. Boerjan en F. Verbeke van Mo- lenzicht wordt met 9-5 in het voordeel be slecht van het Oostburgse team. Wethou der C. Bolijn-Hertzberger schittert door afwezigheid. Zij zou de prijzen uitreiken, maar liet tot grote teleurstelling van Hub regtse, zonder nader bericht verstek gaan. Vanaf de kant worden de verrichtingen van de andere deelnemers aan het kampioenschap vol spanning gevolgd, foto Charles Strijd TERNEUZEN - Bij snelheidscontroles in Vogelwaarde, Koe wacht, Axel en Sint Jansteen werden vrijdag en zaterdag bi; na vijfhonderd automobilisten en motorrijders betrapt opt hard rijden. Op de Provinciale Weg ter hoogte van de Middec weg van de Cambron in Vogelwaarde waren zaterdagmidds tussen twaalf uur en half zes 360 bestuurders in overtredinj De hoogst gemeten snelheid bedroeg 158 kilometer per uii bijna twee maal zo snel dan de toegestane tachtig kilometf per uur. Een radarpost op de Hazelarenstraat in Koewacht legde vrr dag één overtreder vast. Op de Kanaalkade in Axel gingen z; ventien bestuurders in de fout, op de Buthdijk - waar tachti mag worden gereden - begingen 23 automobilisten een ove treding. Een van hen reed 123 kilometer per uur. In Brouwt rij straat in Sint Jansteen tenslotte, werden 96 hardrijders be trapt. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 89 kilomete Ter plaatse is vijftig toegestaan. SLUISKIL - Het veerpontje bij Sluiskil gaat op 21 juli tijde lijk uit de vaart. Het bootje ondergaat een grote onderhoudt beurt en is tot 9 augustus niet in gebruik. Fietsers die norniae van de rijkspont gebruik maken, hoeven echter niet helema- om te rijden, want vanaf 21 juli is de brug over het Kanaal va Gent naar Terneuzen weer voor verkeer geopend. De brug bij Sluiskil is al enige weken afgesloten vanwege® derhoudswerkzaamheden. Fietsers en voetgangers words met borden attent gemaakt op de stremming. HENGSTDIJK - Het onlangs gehouden Midzomerfeest! Hengstdijk heeft ruim 14.500 gulden opgebracht voor hetoc derhoud van de plaatselijke parochiekerk. Het organiserend Midzomerfeestcomité hield drie dagen festiviteiten mi sport, spel en muziek. Als omlijsting was er onder meer ee grote rommelmarkt en de presentatie van talrijke hobbyiste HULST - De politie in Hulst moest vrijdagavond twee ke optreden tegen openbaar dronkenschap. Een Hulstenaar e Axelaar waren door valpartijen gewond geraakt. De polic kreeg eerst de melding dat er een bewusteloze man op c Steensedijk in Hulst lag. Hij was van zijn fiets gevallen da overmatig drankgebruik. Een dokter verleende eerste hui aan de verwondingen aan zijn linkerarm. Daarna werd 't. thuisgebracht Ruim een uur later werd op de Van der Mat stedeweg in Hulst een Axelaar gewond aangetroffen. Hij ha een hoofdwond. Ook deze man bleek onder invloed van aio: hol. RENESSE - Enkele dagen voor de officiële opening vanh; Transferium in Renesse is een auto gestolen van de megapai keerplaats. Het betreft een witte Opel Kadett met kenteke RJ-68-VB, die zaterdagnacht werd meegenomen. De eigt naar, een 23-jarige inwoner van Philippine, had zijn wagenc het Transferium neergezet om de avond door te brengen ink vakantiedorp. RENESSE - Een 19-jarige inwoner van Oude Pekela is zate dagmiddag op héterdaad betrapt in een supermarkt aand Hogezoom in Renesse toen hij enkele artikelen wilde stele Het ging om koopwaar ter waarde van bijna vijftien guide Het kwam de jongen op een boete van 220 gulden te staan van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti GROEDE - Het hangbuikzwijn tje voelt zich prima onder alle belangstelling. Van de muziek lijkt het beestje geen last te heb ben. Hij rolt zich nog eens lekker om in het stro en geniet van het zonnetje. Het koppeltje struis vogels is wat minder zeker van zijn zaak, maar laat zich niet kennen en stapt parmantig rond. Alleen de ezels zijn vol gens medewerker Ries de Vuijst van het Hertenkamp in Groede van chagrijn naar binnen ge vlucht. Of de dieren het op prijs stellen dat er zaterdag in het herten kamp voor de eerste keer een Muziekfeest wordt gehouden, is de vraag. Daarom hebben de vrijwilligers van Emergis, die het hertenkamp beheert en on derhoudt, bewust gekozen voor minder luidruchtige, akoesti sche muziek. Opdat het zwijntje niet van de leg raakt en de strui sen geen zure melk gaan geven, verklaart De Vuijst. De struisvogels hebben een tij delijk plaatsje gekregen op een terreintjedat eigenlijk een wan delpad is. Dat heeft niets met het muziekfeest, maar alles met hun scherpe nagels te maken. Het grasveldje waarop ze de laatste weken verbleven, had het tweetal volledig omge ploegd. De beesten mogen dan weinig laten merken van hun zenuwen, de deelnemers aan de wedstrijd (met als hoofdprijs de wisseltro fee het Hijgend Hert), doen dat wel. Vijf van de tien deelnemers zien uiteindelijk - soms op het laatste moment nog - van een debuutoptreden af. Zij maken het later op de middag tijdens de jamsessie goed Woodstock Gelegenheidspresentator Leo Ruytenburg steekt met zijn blo te benen en boerenklompen schril af tegen de onherkenbare, met pruiken getooide 'Jonge meisjes op het concertpodium' die 'rechtstreeks vanuit Wood stock zijn overgezwommen'. Nog groter is het contrast tussen hun Schotse folkliedjes en de vi ool- en keyboardmuziek van de zusjes Carlijn en Aukje Sameel. De meisjes - twaalf en tien jaar oud - brengen om beurten Vival di, de Lambada, Mozart en Bach ten gehore. De dranghekken rondom het podium die moeten voorkomen dat het publiek al te wild wordt, blijken al gauw overbodig. De bezoekers - een kleine honderd - verpozen liever op het gras. Ook wanneer de overstap van klas siek naar rock wordt gemaakt, komen zij niet van hun comfor tabele plekje. Ard Harinck, die tevens vrijwil liger is in het hertenkamp, ont popt zich als een ware vertolker van Bon Jovi. Hij legt zoveel en thousiasme in zijn optreden, dat het publiek bijna vergeet dat de echte zanger op de achtergrond met hem meezingt. Na de rock volgt de Ghaneese djembee. Sa men met Jeets Durenkamp trommelt Harinck er lustig op los. Het duo No Dinero (=geen geld) uit Sluiskil toont zich tot slot een waardige winnaar. De professionele Mexicaanse gi taarmuziek, afgewisseld met blues, en vergezeld van mond harmonica geven voor de jury de doorslag. De Groedse zusjes worden gedeeld tweede. Ard Harinck en de Jonge meisjes op het concertpodium eindigen - ex equo - op de derde plaats. In zijn haast om weg te komen voor een van de dames, die het er niet mee eens is, vergeet Ries de Vuijst te vertellen dat de 'Jonge meisjes' wél een eervolle ver melding hebben gekregen voor hun presentatie. Gelukkig krijgt hij geen zware aframme ling, want 's avonds is hij tijdens een barbecue zelf aan de beurt om op te treden. De Belgische formatie Avalan che, die tien jaar geleden furore maakte in Nederland en België is - in een nieuwe bezetting - te rug van weggeweest. De Vuijst - enige overgeblevene en destijds zanger van de bluesband - is nu achter de gitaar gekropen. Met oude en nieuwe nummers pro beert de band het succes van toen te evenaren. Een demo-cd ligt in ieder geval al gereed. TERNEUZEN D66 - De D66-fractie in Terneu zen houdt vandaag, maandag, een bijeenkomst voor de bin nenstadbewoners en andere be langstellenden in De Triangel. Doel van de avond is te horen wat er speelt in de wijk en ondgr de bewoners. De fractie geeft zelf een korte toelichting op wat zij heeft ondernomen na voor gaande bijeenkomsten. De bij eenkomst begint om 19.30 uur en is niet politiek gebonden. van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti HULST - Een speciale commis sie van de Stichting Welzijn voor Ouderen Hulst gaat de pro blematiek van dienstencentrum De Lieve in Hulst in kaart bren gen. De Lieve kampt met ernstig ruimtegebrek en zit dringend verlegen om uitbreiding. Onder voorzitterschap van W. van Vegchel gaan vertegen woordigers van de twaalf acti- viteitengroepen aan de slag om de argumenten voor uitbreiding op een rijtje te zetten. Het goed onderbouwde verzoek wordt dan opnieuw op het bordje van de gemeente gelegd. Van Veg chel heeft goede hoop dat de ge meente nu wel gevoelig is voor de wens tot uitbreiding. Vier jaar geleden ging zij niet in op de vraag van de SWO, maar gaf zij tweeduizend gulden extra sub sidie om in noodgevallen zaal ruimte elders, bijvoorbeeld in Den Dullaert, te huren. Nijpend Het probleem is inmiddels al leen maar nijpender geworden. Het aantal ouderen is toegeno men, alsmede het aantal activi teiten. De groepen gebruikers zitten elkaar tegen wil en dank in de weg. Voor het zangkoor biedt de beschikbare ruimte geen mogelijkheid om collega zangkoren voor een korends uit te nodigen. De kaartclii moet uit plaatsgebrek regelnu- tig verkassen naar cle tochtig hal en ook de koersballers, gju- leden, biljarters en volksdan sers moeten hun program® nauwkeurig op elkaar afstem men, willen ze plek hebben. Ooi de toegang van de toiletteninê Lieve geeft problemen. De hes lingbaan is voor rolstoelers li steil. Problemen In een hoorzitting maakten d vijftig aanwezigen vrije problemen waar zij dagelijks'* genaan lopen, kenbaar aan wet houder P. Weemaes. Die erkend dat een oplossing inderdas niet lang kan wachten. Hij te loofde de mogelijkheden te bi- kijken, maar wilde wel dat stichting een overzicht maat van wensen en behoeften, cij fers over de groei van de gebrui kers en aantallen activiteit® Alleen dan maakt de aanwaai enige kans. Een speciale com missie komt hiervoor binnen kort bij elkaar. Voorzitter Van Vegchel opte® voor uitbreiding op de bestaar de locatie. Nieuwbouw of ver huizing naar een ander pand- wat hem betreft, niet aan de o: de. „De meeste ouderen wone in de binnenstad, dus dit is ee prima locatie." van onze medewerker HULST - Folkloristische activi teiten met een muzikale omlijs ting staan bijna altijd garant voor een flinke publieke be langstelling. Zo ook zondag middag in Hulst, waar voor de tiende keer een muziek- en folk lorefestival werd gehouden. De veertig dansers en danseres sen van de Tsjechische folklore- groep Vsacanek waren de trek pleister van het festival. Samen met de volksdansgroepen Hava Naguila uit Vogelwaarde, Pofa- jdok uit Hulst en Scaldis uit Hansweert verzorgden zij op tredens op de Vismarkt. Laats- genoemde drie groepen brach ten Hollandse dansen en Poolse folklore tot leven. Op de Grote Markt zorgden een groep ven- delzwaaiers en het ringrijden met fraaie oude rijtuigen v spektakel. Michel Maas. ge ten op een Duitse jachtwag® getrokken door een Haflo-A» bier, won het ringrij derstoe- nooiStanny Burmrijdendn£ een Victoria rijtuig met tuig paard, ontving de ereprijs v* de gemeente Hulst voor S fraaist uitgedoste aanspannin' Muzikale hoogstandjes ka rnen van de showbands Irene® Terneuzen, Kloortje uit Klo^ terzande en Thalia uit A-v- Muziekband De Bareelen g met een vrolijke noot zelfs e® carnavalesk tintje aan het fë' tijn. Met een taptoe van de mu ziekverenigingen en een ge#j menlijke presentatie van deelnemende groepen en ouo rijtuigen kreeg het muziek-® folklorefestival op de Gn* Markt een passende afsluiting van onze verslaggever Ben Jansen VLISSINGEN - Het verlies aan schorrengebieden in de Ooster schelde kan worden gecompen seerd door betrekkelijk hoog ge legen land te ontpolderen. Dat mag er niet toe leiden dat het water dat bij elk getij de Ooster schelde binnenkomt, over een grotere oppervlakte wordt ver spreid. Het gevolg daarvan zou zijn dat het verschil tussen hoog- en laagwater geringer wordt en minder hectaren in het Oosterscheldegebied bij hoog water overstromen. De suggestie staat in de Ecosys teemvisie Delta van de directie Zuidwest van het ministerie van Landbouw. Natuurbeheer en Visserij. Voor het herstel van de natuur in de Westerschelde be veelt de directie onder meer aan de verloren gegane zoute schor ren terug te laten komen. Dat kan technisch op een betrekke lijk eenvoudige manier door aanpassing van de dijken in het westelijke deel van de Wester schelde. Daardoor kan een gro tere oppervlakte buitendijks gebied ondër invloed van het zoute water komen. In de in spraak over een natuurherstel-" plan voor de Westerschelde in het kader van de verdieping is dit idee overigens op felle weer stand gestuit. Schorren Door de Oosterscheldewerken is zestig procent van de oor spronkelijke schorren verloren gegaan, voornamelijk in het Markiezaat en in het Krammer- Volkerak. De Oester-en Philips- dam moesten worden aangelegd om voldoende getij verschil in de Oosterschelde te handhaven. De stormvloedkering verkleint de doorstroomopening in de monding van de Oosterschelde, waardoor bij elke getijbewe ging minder water in en uit de zeearm trekt. De veranderingen door de Oos terscheldewerken hebben er ook toe geleid dat platen en slik ken sterk afkalven. Dat komt doordat het geulenstelsel in de Oosterschelde te ruim is voor de hoeveelheid water die er in de huidige situatie doorheen stroomt. Aanvoer van zand uit de Voordelta kan deze 'zand- honger' onvoldoende bevredi gen en daarom knabbelt de Oosterschelde aan platen en slikken. Een van de aanbevelin gen in de Ecosysteemvisie is te onderzoeken of dit proces kan worden vertraagd. Overgang Om een meer geleidelijke over gang te krijgen tussen de zoute Oosterschelde en het zoete Krammer-Volkerak zou zoet water vanuit het Volkerak in de Oosterschelde moeten stromen. Op die manier zou een brakke overgangszone ontstaan. Om juist te voorkomen dat zoet ri vierwater en zout zeewater met elkaar vermengen is het slui- zencomplex m de Philipsdam van een geavanceerd en duur zoet/zout scheidingsysteem voorzien. In de Ecosysteemvisie wordt dan ook geconstateerd dat het idee om zoet water in de Oosterschelde te laten stromen nog verder moet worden bestu deerd- De economische functies van de Oosterschelde vragen een zorgvuldige afstemming met de natuurdoeleinden. SAS VAN GENT - De politie heeft vrijdagavond een 23-jari- ge automobiliste uit Zelzate aangehouden. De vrouw, die on der invloed van alcohol ver keerde, had met 142 kilometer per uur over de provinciale weg tussen Sas van Gent en Sluiskil gereden, waar vijftig kilometer per uur was toegestaan. Bij de aanhouding verzette zij zich he vig. Een gat in de bekleding van hel portier van de politiewagen was het gevolg. De ademanalyse gaf aan dat de automobiliste anderhalf keer de toegestane hoeveelheid alcohol op had. Na overleg met de offi cier van justitie werd het voer tuig in beslag genomen. Een proces-verbaal wordt opge maakt. Een 52-jarige Temeuzenaar had het vrijdagavond al vroeg te pakken. Hij werd om kwart over tien betrapt op de Buitenhaven in Terneuzen op lijden onder in vloed. Hij kreeg een schikking van 350 gulden. van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti TERNEUZEN - Wat zijn Ha venfeesten zonder de Haven zangers? De organisatie had al heel wat jaren verwoede pogin gen gedaan om de bekende hitzangers naar Terneuzen te halen. Zondag was de band compleet en konden de leden eindelijk een 'feessie bouwen'. Zij trakteerden de bezoekers op onvervalste meezingers. De zeventiende Terneuzense Havenfeesten zijn opnieuw met een recordwinst aan bezoekers afgesloten. De schattingen lo pen uiteen van 70.000 tot 100.000 bezoekers. Algemeen coördinator W. Vroegop vindt dat de Havenfeesten de vergelij king met de Breskense Visserij feesten inmiddels goed kan doorstaan. „Zonder ons op de borst te kloppen, denk ik dat we van gelijk kaliber zijn." Het mooie weer, in combinatie met een aangenaam windje op de Scheldedijk, zat natuurlijk mee. De Zuid-Amerikaanse verkopers van wollen truien konden hun boeltje wel inpak ken, de ijs- en frisdrankverko pers hadden het juist prima naar hun zin. Hoewel velen de fiets hadden gepakt, was het als vanouds druk onderaan de dijk met geparkeerde auto's. Het ko men en gaan van automobilis ten en de overstekende voetgan gers werden zondag een handje geholpen door twee agenten die voor klaarover speelden. De veiligheid is voor de organisatie een belangrijk item; daarom wil zij proberen volgend jaar een of twee loopbruggen over de Scheldeboulevard te plaatsen. Ademloos keken de bezoekers zaterdag toe hoe stuntvlieger Tienduizenden bezoekers vonden hun weg naar de Terneuzense ha ven en binnenstad, waar ze vergast werden op muziek, allerlei eve nementen en spectaculaire stunts. foto Charles Strijd Frank Versteegh met zijn Sky- dancer de meest fantastische capriolen boven het water uit haalde. Zelfs Radio Tien Gold viel even stil om de presentator de gelegenheid de stunten van commentaar te voorzien. Een juweeltje, oordeelden de toe schouwers. Voor het eerst was ook de Zeeuwse Modelbouw Vereniging present om een vaar- sho w en blusdemonstratie te ge ven. Vooral kinderen bleken in de ban van deze knappe staal tjes techniek. Ook de reddings demonstratie van de KNRM no digde uit tot lovende reacties. In de roeiwedstrijd voor de jeugd wonnen de Binnenschip pers Junior. Tweede werd Union II, en op de derde plaats beland de Multraship. De drukte strekte zich dit jaar uit tot ver in de binnenstad, nu steeds meer winkeliers gehoor gaven aan de oproep hun deuren ook op zondag te openen. Voor de rondvaarten en helicopter- vluchten meldden zich een klei ne drieduizend bezoekers. Zanger Jacco de Braai uit Ter neuzen, die vorig jaar zijn de buut maakte op de Havenfees ten, was beide dagen opnieuw van de partij. Maar de tent op het parkeerterrein bij hotel l'Escaut stroomde zaterdag pas echt vol toen de Belgische cory fee Eddy Wally aantrad. Was het niet om zijn muziek, dan toch om zijn markante verschijning. Stemming De tent op het parkeerterrein had het over het algemeen wat rustiger. Met zulk mooi weer hoefden de mensen niet zo nodig binnen te zitten. De Bobby Set ter Band in de andere feesttent bracht de stemming er zo goed in, dat de organisatie nu al over weegt de band volgend j aar voor twee avonden te boeken, Vroegop keek zondag terug op een geslaagd evenement, dat als het aan hem ligt, zijn top nog lang niet heeft gehaald. Hij be reidt zich nu al voor op 1999. „Dan moeten de Havenfeesten bij iedereen in Zeeuws-VIaan deren op de kalender staan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 26