Ontpolderen Oosterschelde bepleit PZC Een solexrace met uitersten Straatfestival wil kunstklimaat levendig houden Havendagen groot succes Hangbuikzwijn geniet mee van muziekfeest Groede Publiek komt massaal af op Jazz Festival Brouwershaven zeeland maandag 14 juli 1997 s 10 Glazen schotten eethuis vernield Passant blust autobrand Auto gestolen bij Transferium Kruimeldief krijgt ƒ220 boete Notoire winkeldief betrapt Graffiti-spuiters aangehouden Toeriste bestolen in supermarkt Alcoholrijders bekeurd Directie Zuidwest van ministerie van Landbouw wil meer zoute schorren terug VLISSINGEN - Voor cle vierde keer in amper een jaar zijnd stevige glazen schotten van het terras van het Italiaanse rei taurant op het Vlissingse Bellamyparkingeslagen. De eigen, res Jacqueline Botros heeft aangifte gedaan bij de politie. C vernielingen moeten omstreeks vier uur in de nacht van zate dag op zondag zijn verricht. „Als je dit een keer meemaat haal je je schouders op. Twee keer wordt al vervelender, ma; nu krijgen we er toch een naar gevoel bijIk begrijp de lol ni van dit soort vandalisme.'' De schade wordt geschat op 6'i gulden. MIDDELBURG - De Middelburgse brandweer werd zonda: avond omstreeks 22.00 uur te hulp geroepen bij een auto brand. De brand werd vanuit een hotel aan cle Loskac gemeld. Een passant zag, gewapend met een kleine poedc-i blusser, kans om uitbreiding van cle brand te voorkomen. E brandweer kon volstaan met nablussen. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een losgeschoten lek geraakte leiding. De schade aan de motor en lak bedraaj enkele honderden guldens. RENESSE - Enkele dagen voor de officiële opening vanb Transferium in Renesse is een auto gestolen van de megapr keerplaats. Het betreft een witte Opel Kadett met kenteke RJ-68-VB, die zaterdagnacht werd meegenomen. De eig- naar, een 23-jarige inwoner van Philippine, had zijn wageno het Transferium neergezet om de avond door te brengen ink; vakantiedorp. RENESSE - Een 19-jarige inwoner van Oude Pekela is zate dagmiddag op heterdaad betrapt in een supermarkt aanc Hogezoom in Renesse toen hij enkele artikelen wilde stele Het ging om koopwaar ter waarde van bijna 15 gulden. H- kwam de jongen op een boete van 220 gulden te staan. MIDDELBURG - Een Middelburger is zaterdagmiddag on streeks één uur op heterdaad betrapt in een winkel aan c Markt bij het stelen van sportschoenen met een waarde \s ruim 100 gulden. Omdat de verdachte al vaker betrapt;; kreeg hij een dagvaarding. Een Vlissinger werd zaterdagmiddag op heterdaad betrat bij het stelen van een fles drank in een winkel aan de Herculs Segherslaan in Vlissingen met een waarde van ongeveer 1 gulden. Deze man was ook een bekende van de politie en krec een dagvaarding uitgereikt. GOES - Twee jongens afkomstig uit Bergen op Zoom en Roe- sendaal werden in de vroege zondagochtend betrapt in Ga toen ze hun graffiti-kunsten aan het vertonen waren in c Edisonstraat. Drie objecten bleken 'behandeld'. Tien spun bussen werden in beslag genomen. Tegen beide knapen, va 16 en 18 jaar, is proces-verbaal opgemaakt. Een vakantiegangster uit Duitsland heeft aangifte geda- van diefstal van haar portemonnee met 595 gulden. De die: stal werd zaterdag omstreeks 15.00 uur gepleegd in een supe markt in de Koestraat in Westkapelle. van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti GROEDE - Het hangbuikzwijn tje voelt zich prima onder alle belangstelling. Van de muziek lijkt het beestje geen last te heb ben. Hij rolt zich nog eens lekker om in het stro en geniet van bet zonnetje. Het koppeltje struis vogels is wat minder zeker van zijn zaak, maar laat zich niet kennen en stapt parmantig rond. Alleen de ezels zijn vol gens medewerker Ries de Vuijst van het Hertenkamp in Groede van chagrijn naar binnen ge vlucht. Of de dieren het op prijs stellen dat er zaterdag in het herten kamp voor de eerste keer een Muziekfeest wordt gehouden, is de vraag. Daarom hebben de vrijwilligers van Emergis, die het hertenkamp beheert en on derhoudt, bewust gekozen voor minder luidruchtige, akoesti sche muziek. Opdat het zwijntje niet van de leg raakt en de strui sen geen zure melk gaan geven, verklaart De Vuijst. De struisvogels hebben een tij delijk plaatsje gekregen op een terreintje dat eigenlijk een wan delpad is. Dat heeft niets met het muziekfeest, maar alles met hun scherpe nagels te maken. Het grasveldje waarop ze de laatste weken verbleven, had het tweetal volledig omge ploegd. De beesten mogen dan weinig laten merken van him zenuwen, de deelnemers aan de wedstrijd (met als hoofdprijs de wisseltro fee het Hijgend Hert), doen dat wel. Vijf van de tien deelnemers zien uiteindelijk - soms op het laatste moment nog - van een debuutóptreden af. Zij maken het later op de middag tijdens de jamsessie goed. Woodstock Gelegenheidspresentator Leo Ruytenburg steekt met zijn blo te benen en boerenklompen schril af tegen de onherkenbare, met pruiken getooide 'Jonge meisjes op het concertpodium' die 'rechtstreeks vanuit Wood stock zijn overgezwommen'. Nog groter is het contrast tussen hun Schotse folkliedjes en de vi ool- en keyboardmuziek van de zusjes Carlijn en Aukje Sarneel. De meisjes - twaalf en tien jaar oud - brengen om beurten Vival di, de Lambada, Mozart en Bach ten gehore. De dranghekken rondom het podium die moeten voorkomen dat het publiek al te wild wore: blijken al gauw overbodig. D bezoekers - een kleine honderd' verpozen liever op het gras. Ooi wanneer de overstap van klas siek naar rock wordt gemaaki komen zij niet van hun comfoi' tabele plekje. Ard Harinck, die tevens vrijwil liger is in het hertenkamp, ont popt zich als een ware vertolkt van Bon Jovi. Hij legt zoveel ei thousiasme in zijn optreden,d; het publiek bijna vergeet daté echte zanger op de achtergroe met hem meezingt. Na de ros volgt de Ghaneese djembee.Ss- men met Jeets Durenkac trommelt Harinck er lustigs? los. Het duo No Dinero (=g£ geld) uit Sluiskil toont zichtfi slot een waardige winnaar. professionele Mexicaanse taarmuziek, afgewisseld mS blues, en vergezeld van mond harmonica geven voor de juiyff doorslag. De Groedse zusje worden gedeeld tweede. Ad Harinck en de Jonge meisjes o: het concertpodium eindigen-a equo - op de derde plaats. In zijn haast om weg te koma voor een van de dames, diehete niet mee eens is, vergeet Riesc Vuijst te vertellen dat de 'Jor| meisjes' wél een eervolle melding hebben gekregen vcc hun presentatie. Gelukb krijgt hij geen zware aframme ling, want 's avonds is hij tijdes een barbecue zelf aan de bei- om op te treden. De Belgische formatie Aval© che, die tien jaar geleden fur© maakte in Nederland en B# is - in een nieuwe bezetting-k rug van weggeweest. De Vuijst enige overgeblevene en destijü zanger van de bluesband achter de gitaar gekropen. oude en nieuwe nummers p'c" beert de band het succes v2 toen te evenaren. Een derrnH-' ligt in ieder geval al gereed. GOES - Twee automobiliste uit Goes liepen zondagocht© in hun woonplaats tegen lamp omdat ze met te veel ak> hol op achter het stuur wa# gekropen. Op de Ringba© West kreeg een 25-jarige nte een boete van 250 gulden aairt- broek. Een 34-jarige bestuurd' kreeg op de Patijnweg een te verbod opgelegd. Hij kreeg et- dagvaarding mee naar huis van onze verslaggeefster COLIJNSPLAAT - Jakkeraars met Wil- lempie-helmen passeren een sukkelende heks of een al even trage officier op het parkoers in de dorpskern van Colijns- plaat. Langzaam maar leuk, of simpel maar snel. Het was overduidelijk wie van de deelne mers van de solexrace zaterdag opgingen voor de snelheidsprijs en wie de prijs voor de gekste rijder in de wacht wilden slepen. Ongeveer vijftien solexliefhebbers had den zich ingeschreven voor de race, die de oranjevereniging van Colijnsplaat voor de twaalfde keer organiseerde. Dat waren er beduidend minder dan voorgaande ja ren. Het strandweer en de vele festivals waarmee de race moest concurreren, wa ren daar ongetwijfeld debet aan. Het mocht de pret niet drukken. Ook de onge lukjes - een solexrijder die uit de bocht vloog en een botsing met een fietser - lie pen goed af. Onder de linden in de Voor straat was het koel, de sfeer was goed en de rondemiss was rhooi. Jan Overloop uit Kapelle kreeg van Mar jolein Albregtse de beker en een dinerbon en voor nummer twee was er een Manne ken Pis. De gekste rij der was Nico Beckers uit Colijnsplaat. Met zijn uitdossing als heks op klompen had hij zo naar het car naval gekund. De muziek-play-in was ook dit jaar weer een hoogtepunt van het Jazz Festival. Natuurlijk ont stonden er spontaan gelegenheidsformaties, zoals deze groep uit Schouwen-Duiveland. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Herre Stegenga BROUWERSHAVEN - Werd Beachpop zaterdag gedomi neerd door dance-muziek, en kele kilometers oostwaarts was het vooral jazz wat de klok sloeg. Brouwershaven stond namelijk in het teken van het Heineken Jazz Festi val. Een groots opgezet evene ment waarvoor internatio naal bekende muzikanten werden ingeschakeld. Met succes, want de publieke be langstelling was enorm goed. De aftrap voor het driedaagse festijn werd donderdagavond al gegeven met een gospelcon cert in de Sint Nicolaaskerk. De optredens verplaatsten zich vrijdag en zaterdag naar de ijsbaan, die tot festivalter rein was omgetoverd. Hier traden onder meer Phil Ma son's New Orleans All Stars op (donderdag ook al van de par tij), de Amerikaan Marty Grosz en Big Man Clayton. Brouwse Dag Naast het Heineken Jazz Fes tival werd zaterdag ook nog eens de traditionele Brouwse Dag gehouden. Hoogtepunt van dit evenement is altijd, dit jaar alweer voor de achttiende keer, de muziek-play-in. Hierbij wordt onder leiding van een dirigent een orkest ge formeerd. Een record aantal deelnemers was zaterdag van de partij: 310, de 32-leden tel lende drumband niet eens meegerekend. Tot tevredenheid van D. L. Obbink, voorzitter van de Stichting Brouwse Dag, wa ren ook veel buitenlandse mu zikanten van de partij. van onze verslaggeefster Edith Ramakers VLISSINGEN - Een straatfestival moet mensen die met theater of kunst bezig zijn prikkelen en zelfs de toevallige bezoeker amuseren. Dat is het ideaal van Klaas Overdam, organisator van het Straatfestival Vlissingen. Het jongste straatfesti val dat 5 juli begon en duurde lot zaterdag is opge frist en bereikte al een groot en divers publiek. „Maar ik zou naar drie dagen straattheater wil len." „Een aantal artiesten wil ik eerder naar Vlissin gen halen om workshops te geven. Dan krijg je over een langere periode spontane theateroptre dens, op allerlei niveaus, waardoor hier het kunst klimaat levendig blijft." Niet dat hij ontevreden is over het laatste straat festival. Integendeel, de sfeer was elke dag opper best. Tijdens de Internationale Straattheaterdag werd hij verrast door de levende beelden van Compagnie Thomas Chaussebourg. Ook Neil Thomas met Blue Boys boei de, de Knee High Pup peteers, de Spurting Man, the Splott Brothers, Strange Fruit. „Ik kan wel even doorgaan. Van sommige acts weet ik vantevoren dat ze aanslaan. We zoeken ook altijd naar iets bijzonders, we gaan onze eigen weg." Want naast de zekerheid van een goede act, past een gok. Drie maanden geleden kreeg De Organi satie Straatfestival Vlissingen een telefoontje van enkele leerlingen van de Ambitie. „Het waren Goesenaren die vroegen of ze tijdens de Straat- theatex-dag op mochten treden. Ze hebben een Fellini-achtig optreden verzorgd, dat goed aan sloeg. Dat maakt Vlissingen sterk. De Tre4a's uit Vlissingen hebben een camping-act gedaan. Groepen uit de regio krijgen een kans om op te tre den, of misschien ontstaan er door het festival wel nieuwe groepen. Dat bedoel ik met een festival dat een cultuurklimaat in een stad verandert." Cirque du Docteur Paradi was vrij onbekend, maar met de voorstelling Vesque zal het Franse gezelschap binnenkort in heel Europa furore ma ken, voorspelt Overdam. Alle vijf avonden was de circusachtige voorstelling uitverkocht. „Docteur Paradi heeft aan Vlissingen een contract voor voorstellingen in november en december in Parijs overgehouden." Alan Stivell zou de opening van het harpfestival verzorgen. „Stivell kreeg van zijn agent de op dracht naar Canada te gaan. Daar kunnen, we zelfs niet met een contract tegenop. Maar Arpa was meer dan een vervanger. Zaterdagavond na Milladoii'o gingen de mensen dansend de zaal uit. Zo zuiver heb ik nog nooit iemand een instrument horen bespelen." Een 'marechaussee' nxet snelle lxelnx naast een 'echte' heks op een solexje: dit tafereel was typerend voor de race in Colijnsplaat. foto Willem Mieras van onze verslaggever Ben Jansen VLISSINGEN - Het verlies aan schorrengebieden in de Ooster schelde kan worden gecompen seerd door betrekkelijk hoogge legen land te ontpolderen. Dat mag er niet toe leiden dat het water dat bij elk getij de Ooster schelde binnenkomt, over een grotere oppeiwlakte wordt ver spreid. Het gevolg daarvan zou zijn dat het verschil tussen hoog- en laagwater geringer wordt en minder hectaren in het Oosterscheldegebied bij hoog water overstromen. De suggestie om in de Ooster- schelde aan ontpoldexing te doen, staat in de Ecosysteemvi sie Delta van de directie Zuid west van het ministerie van Landbouw, Natuui-beheer en Visserij. Door de Oosterscheld- werken (de bouw van de stonn- vloedkering in de monding en de aanleg van de Oester- en Phi- lipsdam achter in de zeeax-m) is zestig procent van de oox'spi'on- kelijke schorx-en verloren ge gaan, voornamelijk in het Markiezaat en in het Krammer- Volkei'ak. De Oester- enPhilips- dam moesten worden aangelegd om voldoende getij verschil in de Oosterschelde te handhaven. De stormvloedkering vei'kleint de doox'sti'oomopening in de monding van de Oostei'schelde. waax'door bij elke getijbewe ging minder water in en uit de zeearm trekt. De veranderingen door de Oos- texscheldewerken hebben er ook toe geleid dat platen en slik ken sterk afkalven. Dat komt doordat het geulenstelsel in de Oosterschelde te ruim is voor de hoeveelheid water die er in de huidige situatie doorheen stroomt. Aanvoer van zand uit de Voor-delta kan deze 'zand- honger' onvoldoende bevredi gen en daarom knabbelt de Oosterschelde aan platen en slikken. Een van de aanbevelin gen in de Ecosysteemvisie is te onder-zoeken of dit proces kan woi'den vertraagd, bijvoorbeeld door kleiranden aan te brengen. Binnendijks Om de natuurwaarden in het Oosterscheldegebied verder te versterken, pleit de directie Zuidwest van het ministerie voor stimulering van de natuur ontwikkeling binnendijks. Zoute en bx-akke gx-aslanden en moerassen langs de rand van de Oosterschelde kunnen fors in aantal en omvang worden uit gebreid. Zoet water Om een meer geleidelijke over gang te bewex-kstelligen tussen de zoute Oostex-schelde en het zoete Krammer-Volkerak zou schoon zoet water vanuit het Volkerak in de Oosterschelde moeten stromen. Op die manier zou een brakke overgangszone ontstaan. Om juist te voorko men dat zoet rivierwater en zout zeewater met elkaar vermengen is het sluizencomplex in de Phi- lipsdam van een geavanceerd en duur zoet/zout scheidingsys teem voorzien. In de Ecosys teemvisie wordt dan ook gecon stateerd dat het idee om zoet water in de Oosterschelde te la ten stromen nog verder moet worden bestudeerd. De econo mische functies van de Ooster schelde vragen een zorgvuldige afstemming met de natuurdoel einden. Zoute schorren Voor het hei-stel van de natuur in de Westerschelde beveelt de di rectie Zuidwest van het minis terie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij onder meer aan de vex-loren gegane zoute schor- x-en weer terug te laten komen. Dat kan techixisch op een be trekkelijk eenvoudige manier door aanpassing van de dijken in het westelijke deel van de Westerschelde. Daardoor kan een grotei'e oppex-vlakte buiten dijks gebied onder invloed van het zoute water komen. In de in spraak over eeix natuurherstel- plan voor de Westerschelde in het kader van de verdieping is dit idee ovex-igens op felle weer stand gestuit. In de Ecosvsteemvxsie Delta staat ook de aanbeveling naar het voorbeeld van de inlagen en kaïTevelden aan de zuidkust van Schouwen de zuxdkust van Tholen ook voor Grevelingen, Veerse Meer en Haringvliet zou te of bx-akke binnendijkse na tuurgebieden te ontwikkelen. Er ontstaat dan een schorachti ge begroeiing en watei-vogels vinden er rust en veiligheid. van onze verslaggever Herre Stegenga KORTGENE - Van de opening door burgemeester L. M. Everaers tot het afsluitende koffieconcert: de Kortgeense Havendagen waren een door slaand succes. Duizenden mensen hebben tussen donderdagavond en zondagochtend een kijkje ge nomen bij één van de activiteiten van het uitge breide feestprogramma. De voorzitter van het or ganisatiecomité, Paul van den Broek, is dan ook een tevx'eden man: „Met deze formule pak je ieder een." De plaatselijke ondernemersvereniging, verant woordelijk voor de orgaxxisatie, besloot enige tijd geleden dat het andei-s moest. De Havendagen hadden een breder publiek nodig, en niet alleen uit Kortgene zelf maar de hele i-egio. Déze aanpak heeft zijn vruchten afgeworpen, concludeert Van den Broek: „Het is boven veiwachting verlopen. Geen enkel onderdeel viel uit de toon." Eén van de hoogtepxxnten was het optreden van Linda, Roos en Jessica op zatex-dagavond. Zo'n duizend liefhebbers wax-en op de zingende soap- stexren afgekomen, de feesttent puilde xiit. Een dag eerder ti'ok ook de jongensgroep BED veel pu bliek. Dit optreden stond nog even op losse schroeven, want de band had namelijk een uren lange vertraging opgelopen in Spanje, waar net een toemee langs uitgaanscentra was afgerond. De playbackshow die aan BED voorafging, trok deelnemex-s uit de wijde omgeving. „Ziei'ikzee bij - voorbeeld", meldt Van den Broek tevreden. De Kortgeense Havendagen werden zondagmorgen in stijl afgesloten door het Noox-d-Bevelands Mannenkoor en Korxinklijke Harmonie E.M.M. Wederom in een volle tent. Kinderen (èn hun ouders) kijken geboeid naar de model-scheepjes op afstandsbediening. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 24