Ontpolderen Oosterschelde bepleit Nieuwe opzet Havendagen Kortgene doorslaand succes Een solexrace met uitersten PZC Een keuze uit onze weekreklames m 2J9Si DUIDELIJK DE GOEDKOOPSTE! zeeland b 10 Glazen schotten eethuis vernield Passant blust autobrand Auto gestolen bij Transferium Kruimeldief krijgt ƒ220 boete Notoire winkeldief betrapt Graffiti-spuiters aangehouden Toeriste bestolen in supermarkt Directie Zuidwest van ministerie van Landbouw wil meer zoute schorren terug Massale belangstelling voor Jazz Festival GEURTS APPELMOES 2.90 fl W P«j!uk Uil 2o9i irek 1.39; 2.99; r 1.9 maandag 14 juli 1997 van onze verslaggever Herre Stegenga KORTGENE - Van de opening door burgemeester L. M. Ever- aers tot het afsluitende koffie concert: de Kortgeense Havendagen waren een door slaand succes. Duizenden mensen hebben tussen don derdagavond en zondagoch tend een kijkje genomen bij één van de activiteiten van het uitgebreide feestprogramma. De voorzitter van het organi satiecomité, Paul van den Broek, is dan ook een tevreden man: „Met deze formule pak je iedereen." De plaatselijke ondernemers vereniging, verantwoordelijk voor de organisatie, besloot enige tijd geleden dat het an ders moest. De Havendagen hadden een breder publiek no dig, en niet alleen uit Kortgene zelf maar de hele regio. Deze aanpak heeft zijn vruchten af geworpen, concludeert Van den Broek: „Het is boven ver wachting verlopen. Geen en kel onderdeel viel uit de toon." Soapsterren Eén van de hoogtepunten was het optreden van Linda, Roos en Jessica op zaterdagavond. Zo'n duizend liefhebbers wa ren op de zi ngende soapsterren afgekomen, de feesttent puil de uit. Een dag eerder trok ook de jongensgroep BED veel pu bliek. Dit optreden stond nog even op losse schroeven, want de band had namelijk een urenlange vertraging opgelo pen in Spanje, waar net een toernee langs uitgaanscentra was afgerond. De playback- show die aan BED voorafging, trok deelnemers uit de wijde omgeving. „Zierikzee bijvoor beeld", meldt Van den Broek tevreden. De Koi*tgeense Ha vendagen werden zondagmor gen in stijl afgesloten door het Noord-Bevelands Mannen koor en Koninklijke Harmonie E.M.M. Wederom in een volle tent. In de Ecosysteemvisie Delta staat ook de aanbeveling naar het voorbeeld van de inlagen en karrevelden aan de zuidkust van Schouwen de zuidkust van Tholen ook voor Grevelingen, Veerse Meer en Haringvliet zou te of brakke binnendijkse na tuurgebieden te ontwikkelen. Er ontstaat dan een schorachti ge begroeiing en watervogels vinden er rust en veiligheid. van onze verslaggeefster COLIJNSPLAAT - Jakkeraars met Wil- lempie-helmen passeren een sukkelende heks of een al even trage officier op het parkoers in de dorpskern van Colijns- plaat. Langzaam maar leuk, of simpel maar snel. Het was overduidelijk wie van de deelne mers van de solexrace zaterdag opgingen voor de snelheidsprijs en wie de prijs voor de gekste rij der in de wacht wilden slepen. Ongeveer vijftien solexliefhebbers had den zich ingeschreven voor de race, die de oranjevereniging van Colijnsplaat voor de twaalfde keer organiseerde. Dat waren er beduidend minder dan voorgaande ja ren. Het strandweer en de vele festivals waarmee de race moest concurreren, wa ren daar ongetwijfeld debet aan. Het mocht de pret niet drukken. Ook de onge lukjes - een solexrijder die uit de bocht vloog en een botsing met een fietser - lie pen goed af. Onder de linden in de Voor straat was het koel, de sfeer was goed en de rondemiss was mooi. Jan Overloop uit Kapelle kreeg van Mar jolein Albregtse de beker en een dinerbon en voor nummer twee was er een Manne ken Pis. De gekste rijder was Nico Beckers uit Colijnsplaat. Met zijn uitdossing als heks op klompen had hij zo naar het car naval gekund. Een 'marechaussee' met snelle helm naast een 'echte' heks op een solexje: dit tafereel was typerend voor de race in Colijnsplaat. foto Willem Mieras VLISSINGEN - Voor de vierde keer in amper een jaar zijno stevige glazen schotten van het terras van het Italiaanse re taurant op het Vlissingse Bellamypark ingeslagen. De eigen; res Jacqueline Botros heeft aangifte gedaan bij de politie. B vernielingen moeten omstreeks vier uur in de nacht van zate dag op zondag zijn verricht. „Als je dit een keer meemaal haal je je schouders op. Twee keer wordt al vervelender, ma; nu krijgen we er toch een naar gevoel bij. Ik begrijp de lol ni: van dit soort vandalisme." De schade wordt geschat op 60 gulden. MIDDELBURG - De Middelburgse brandweer werd zondag avond omstreeks 22.00 uur te hulp geroepen bij een auto brand. De brand werd vanuit een hotel aan de Loskad gemeld. Een passant zag, gewapend met een kleine poedei blusser, kans om uitbreiding van de brand te voorkomen.! brandweer kon volstaan met nablussen. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een losgeschoten! lek geraakte leiding. De schade aan de motor en lak bedraa; enkele honderden guldens. RENESSE - Enkele dagen voor de officiële opening vanh Transferium in Renesse is een auto gestolen van de megaps keerplaats. Het betreft een witte Opel Kadett met kentek; RJ-68-VB, die zaterdagnacht werd meegenomen. De eig; naar, een 23-jarige inwoner van Philippine, had zijn wageno het Tra nsferium neergezet om de avond door te brengen ink vakantiedorp. RENESSE - Een 19-jarige inwoner van Oude Pekela is zate dagmiddag op heterdaad betrapt in een supermarkt aanc Hogezoom in Renesse toen hij enkele artikelen wilde stele Het ging om koopwaar ter waarde van bijna 15 gulden. H- kwam de jongen op een boete van 220 gulden te staan. MIDDELBURG - Een Middelburger is zaterdagmiddag on streeks één uur op heterdaad betrapt in een winkel aan c Markt bij het stelen van sportschoenen met een waarde vi ruim 100 gulden. Omdat de verdachte al vaker betrapte kreeg hij een dagvaarding. Een Vlissinger werd zaterdagmiddag op heterdaad betrap bij het stelen van een fles drank in een winkel aan de Hercul; Segherslaan in Vlissingen met een waarde van ongeveer 1 gulden. Deze man was ook een bekende van de politie enkra een dagvaarding uitgereikt. GOES - Twee jongens afkomstig uit Bergen op Zoom en Eoo sendaal werden in de vroege zondagochtend betrapt in Ga toen ze hun graffiti-kunsten aan het vertonen waren in d Edisonstraat. Drie objecten bleken 'behandeld'. Tien spui: bussen werden in beslag genomen. Tegen beide knapen, v= 16 en 18 jaar, is proces-verbaal opgemaakt. Een vakantiegangster uit Duitsland heeft aangifte geda't van diefstal van haar portemonnee met 595 gulden. De die: stal werd zaterdag omstreeks 15.00 uur gepleegd in een supei markt in de Koestraat in Westkapelle. van onze verslaggever BROUWERSHAVEN - Werd Beachpop zaterdag gedomi neerd door dance-muziek, en kele kilometers oostwaarts was het vooral jazz wat de klok sloeg. Brouwershaven stond na melijk in het teken van het Hei- neken Ja?z Festival. Een groots opgezet evenement waarvoor internationaal bekende muzi kanten werden ingeschakeld. Met succes, want de publieke belangstelling was enorm goed. De aftrap voor het driedaagse festijn werd donderdagavond al gegeven met een gospelconcert in de Sint Nicolaaskerk. De op tredens verplaatsten zich vrij dag en zaterdag naar de ijsbaan, die tot festivalterrein was om getoverd. Hier traden onder van onze verslaggever Ben Jansen VLISSINGEN - Het verlies aan schorrengebieden in de Ooster schelde kan worden gecompen seerd door betrekkelijk hoog ge legen land te ontpolderen. Dat mag er niet toe leiden dat het water dat bij elk getij de Ooster schelde binnenkomt, over een grotere oppervlakte wordt ver spreid. Het gevolg daarvan zou zijn dat het verschil tussen hoog- en laagwater geringer wordt en minder hectaren in het Oosterscheldegebied bij hoog water overstromen. De suggestie om in de Ooster schelde aan ontpoldering te doen, staat in de Ecosysteemvi sie Delta van de directie Zuid west van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Door de Oosterscheld- werken (de bouw van de storm vloedkering in de monding en de aanleg van de Oester- en Phi- lipsdam achter in de zeearm) is zestig procent van de oorspron kelijke schorren verloren ge gaan, voornamelijk in het Markiezaat en in het Krammer- Volkerak. De Oester- enPhilips- dam moesten worden aangelegd om voldoende gétijverschil in de Oosterschelde te handhaven. De stormvloedkering verkleint de doorstroomopening in de monding van de Oosterschelde, waardoor bij elke getijbewe ging minder water in en uit de zeearm trekt. De veranderingen door de Oos- terscheldewerken hebben er ook toe geleid da t platen en slik ken sterk afkalven. Dat komt doordat het geulenstelsel in de Oosterschelde te ruim is voor de hoeveelheid water die er in de huidige situatie doorheen stroomt. Aanvoer van zand uit de Voordelta kan deze 'zand- honger' onvoldoende bevredi gen en daarom knabbelt de Oosterschelde aan platen en slikken. Een van de aanbevelin gen in de Ecosysteemvisie is te onderzoeken of dit proces kan worden vertraagd, bijvoorbeeld door kleiranden aan te brengen. Binnendijks Om de natuurwaarden in het Oosterscheldegebied verder te versterken, pleit de directie Zuidwest van het ministerie meer Phil Mason's New Orleans All Stars op (donderdag ook al van de partij), de Amerikaan Marty Grosz en Big Man Clay ton. Naast het Heineken Jazz Festi val werd zaterdag ook nog eens de traditionele Brou wse Dag ge houden. Hoogtepunt van dit evenement is altijd, dit jaar al weer voor de achttiende keer, de muziek-play-in. Hierbij wordt onder leiding van een dirigent een orkest geformeerd. Een re cord aantal deelnemers was za terdag van de partij: 310, de 32- leden tellende drumband niet eens meegerekend. Tot tevredenheid van D. L. Ob- bink, voorzitter van de Stich ting Brouwse Dag. waren ook veel buitenlandse muzikanten van de partij. voor stimulering van de natuur ontwikkeling binnendijks. Zoute en brakke graslanden en moerassen langs de rand van de Oosterschelde kunnen fors in aantal en omvang worden uit gebreid. Zoute schorren Voor het herstel van de natuur in de Westerschelde beveelt de di rectie Zuidwest van het minis terie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij onder meer aan de verloren gegane zoute schor ren weer terug te laten komen. Dat kan technisch op een be trekkelijk eenvoudige manier door aanpassing van de dijken in het westelijke deel van de Westerschelde. Daardoor kan een grotere oppervlakte buiten dijks gebied onder invloed van het zoute water komen. In de in spraak over een natuurherstel- plan voor de Westerschelde in het kader van de verdieping is dit idee overigens op felle weer stand gestuit. Zoet water Om een meer geleidelijke over gang te bewerkstelligen tussen de zoute Oosterschelde en het zoete Krammer-Volkerak zou schoon zoet water vanuit het Volkerak in de Oosterschelde moeten stromen. Op die manier zou een brakke overgangszone ontstaan. Om juist te voorko men dat zoet rivierwater en zout zeewater met elkaar vermengen is het sluizencomplex in de Phi- lipsdam van een geavanceerd en duur zoet/zout scheidingsys teem voorzien. In de Ecosys teemvisie wordt dan ook gecon stateerd dat het idee om zoet water in de Oosterschelde te la ten stromen nog verder moet worden bestudeerd. De econo mische functies van de Ooster schelde vragen een zorgvuldige afstemming met de natuurdoel einden. De muziek-play-in was ook dit jaar weer een hoogtepunt vank j Jazz Festival. Natuurlijk ontstonden er spontaan gelegenheidsfo: maties, zoals deze groep uit Schouwen-Duiveland. foto Pieter Honhf 1 ntJlUïJ Kinderen (èn hun ouders) kijken geboeid naar de model-scheepjes op afstandsbediening. foto Willem Mieras Kipfilet kiioijsr Boerenbrood wil, bruin of volkoren heel gesneden Rozimenbollen p 6 stuks Verse Worst Hamburger per stuk a 100 grom Goudse Oude Kaas kiiojMf Friand Frites I kilo Franse Perziken BXZS 2* rerztKen "-V. i v •wv-i ciebonen U 0 Vruchtenmeisie of /ZmL 'C Abrikozenslot i Hollandse Sperciebonen Boerencervelaat I OOaram ipr Gerookte Coburger Ham f 100 gram V. V v L Zandvliet Gekookte Worst J> 500 gram f Geska Zwitserse Strooikaasu Cc v.— Mono Magere Fruityoghurt ritserse strooiKaas aanbiedingen zijn geldig vanaf mt tanbiedingen zijn geldig vanaf maandag 14 juli 8.30 uur t/m zaterdag W

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 22