Spanjaarden woedend op ETA bekent vier moorden Belg Toeristenstroom komt op gang Botsautootjes als knielbanken Treinverkeer lam door blikseminslag Water rukt verder op in Polen en Tsjechië 4 WEKEN VOOR 15,00 Bedelen voor de maffia pagina 5 Executie van ontvoerde wethouder uit Baskenland massaal veroordeeld Sint-Annalander komt om het leven bij ongeval Oudste vrouw (108) van Zeeland overleden Oranje-marsen verlopen rustig Te land, ter zee en in het water Erik Zabel neemt revanche 13 en 14 Man op boot vergiftigd door koolmonoxide Droog Perioden met zon en vooral in de ochtend ook wolkenvelden. Maximumtemperaturen 19-21°. Matige west tot noordwestenwind. 240e jaargang no. 165 maandag 14 juli 1997 losse nummers 1,75 SINT-ANNALAND - De 24-ja- r|ge R. J. Tangerman uit Sint- Annaland is in de vroege zon dagochtend om het leven geko men bij een auto-ongeluk op de Langeweg bij Sint Annaland. "et slachtoffer kwam uit de richting Poortvliet rij den en be gon ter hoogte van de afslag kleine Dijk plotseling te schui- vJen met zijn wagen. Hij klapte ^ervolgens frontaal op een ooom en kwam pas tot stilstand tegen een andere boom. Hij was opslag dood. De oorzaak van het ongeval wordt nog onderzocht door de Ihoolse politie. Assistentie werd verleend door de brand weerkorpsen van Sint Anna land en Sint Maartensdijk. TILBURG - In botsautootjes kun je niet alleen botsen, ze zijn ook uitermate geschikt om in te knielen. Ruim 600 kerkgangers bezochten zondag op de Maliebaankennis in Utrecht de door kar dinaal Simonis opgedragen ruis. Het koor van de zusters Augunstinessen zette de pontificale hoogmis in de tent van de botsautootjes vocaal luister bij, de fanfare van Schalkwijk nam het in strumentele deel voor zijn rekening. foto Cor Mulder/ANP Bij het veer Vlissingen-Breskens ontstond zaterdag een wachttijd van een half uur, die bij voorkeur in de buitenlucht werd doorge bracht. foto Ruben Oreel van onze verslaggevers VLISSINGEN - In Zeeland kwam de va- kantiedrukte dit weekeinde goed op gang. De wegen naar de kust moesten een groot aantal vakantiegangers (met of zonder caravan) en dagjesmensen verwerken. De parkeerplaatsen bij de stranden waren door het goede weer vol. Op de meeste stranden was het gezellig druk. De Terneuzense havenfeesten en de Pasar Asean in Middelburg werden goed bezocht. Bij het veer Vlissingen-Breskens ontstond zaterdag een wachttijd van on geveer een half uur. De politie spreekt van weinig overlast door de drukte. Door wegwerkzaamheden aan de A58 ter hoogte van Arnemuiden in de richting van Bergen op Zoom ontstond gistermiddag een file van ruim vier kilometer. Het ver keer vanuit Middelburg en Vlissingen on dervond er hinder van. Op de snelweg werd een riolering verlegd, waardoor slechts een rijstrook beschikbaar was. Zaterdagmiddag was het niet eenvoudig de binnenstad van Vlissingen of de stran den bij Dishoek te bereiken. Omdat de Vlissingse Paul Krugerstraat nog vanwe ge werkzaamheden is afgesloten, reed het verkeer stapvoets op de twee andere ver bindingswegen, de Sloeweg en President Rooseveltlaan. Na enkele uren was de drukte opgelost. Strand Het mooie weer deed veel mensen op de fiets klimmen. Voor toeristen die geen zin hadden om aan het strand te liggen, waren er evenementen in de streek als Pasar Asean in Middelburg, Beachpop in Scha- rendijke, Te Land, ter Zee en in de Lucht in Sluis en de Terneuzense Havenfeesten. Ook de campings in de badplaatsen Cad- zand, Nieuwvliet, Groede enBreskens za ten bijna allemaal vol. De meeste gasten kwamen niet op de bonnefooi, maar had den gereserveerd. Camping Napoleon hoeve kan tot eind augustus geen tent of caravan extra meer kwijt. De minicam- pings, zoals Inlaeghe in Waterlandkerkje, die verder van de kust gelegen zijn, heb ben nog wel ruimte, evenals het in het bin nenland gelegen recreatiecentrum De Vo gel in Hengstdijk. Hotels en verhuurbureaus melden een goede bezetting. Hier en daar zijn nog en kele huisjes of appartementen vrij. Ook in de Oosterschelderegio was het vrijdag en zaterdag erg druk op de wegen, hoewel de politie niet spreekt van een bui tensporige drukte. „Normaal voor een zonnig weekeinde in de zomer", aldus een politiewoordvoerder van district Ooster- seheldebekken. Noemenswaardige problemen hebben zich niet voorgedaan. Alleen op de Zand- kreekdam deden zich - door het opengaan van de brug - regelmatig opstoppingen voor. „Maar dat is een bekend knelpunt'-, stelt de politiewoordvoerder. van onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - De Span den hebben met af schuw gereageerd op de executie van Miguel Angel Blanco door de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Zoals de terroristen hadden aangekondigd werd zaterdagmiddag precies om vier uur de twee dagen eerder ont voerde wethouder uit Er- raua neergeschoten en achtergelaten op een bos pad niet ver van de Baski sche stad San Sebastian. De 29-jarige man leefde nog toen hij een uur later met vast gebonden handen en twee ko gels in zijn hoofd werd gevon den door twee mannen die him hond uitlieten, 's Nachts over leed Blanco in een ziekenhuis in San Sebastian. Gruweldaad De Spanjaarden hebben deze nieuwste gruweldaad van de ETA massaal veroordeeld. In het hele land werden tientallen demonstraties gehouden, waar aan naar schatting een half mil joen mensen deelnamen. Toen het ultimatum afliep staakten alle zeven Spaanse televisieka nalen hun uitzendingen. Alleen een blauw lint als teken van so lidariteit en de woorden 'Mi guel, we wachten op je' kwamen in beeld. In de hoofdsteden van de provincies werd een minuut stilte in acht genomen. In het dorpj e Ermua verzamelden zich de gehele dag honderden men sen voor het ouderlijk huis van het slachtoffer. De regering het eerder weten TERNEUZEN - De oudste vrouw van Zeeland, Neeltje Maria Willemsen-Verbrug- ge, is afgelopen vrijdag op 108-jarige leeftijdoverleden. Zij woonde in verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen. Mevrouw Willemsen werd in 1888. geboren in Othene als de oudste van vijf kinderen. In 1912 trouwde ze met Jaco bus Willemsen. Het echtpaar leefde van de smederij die de heer Willemsen dreef. Later werkte hij bij de Axelse Trammaatschappij, waarna hij een fietsenmakerij begon. In 1975 verhuisde het echt paar naar verzorgingstehuis De Vurssche in Axel; enkele maanden later overleed de heer Willemsen. Mevrouw Willemsen was al sinds enkele jaren de oudste vrouw van Zeeland. Zij wordt op woensdag 16 juli begraven in Terneuzen. onder geen beding in te gaan op de eis van de terreurorganisatie. Donderdag na de ontvoering stelde de ETA dat de regering tot zaterdagmiddag vier uur de tijd had om de vijfhonderd ETA-ge- vangenen over te plaatsen naar gevangenissen in Baskenland. Dezen zitten nu over heel Span je verspreid. Wanneer de rege ring niet op de eis zou ingaan, zou Miguel Angel Blanco wor den doodgeschoten. Alle politieke partijen, uitge zonderd de politieke vleugel van de ETA, Hem Batasuna, hebben in een gezamenlijke ver klaring de terreur van de ETA veroordeeld, en zich achter de politiek van de regering Aznar geschaard. Vandaag komen ze in een extra vergadering bijeen om de situatie te bespreken. On danks de felle politieke tegen stellingen in Spanje is de stel- lingname ten opzichte van de ETA opvallend eensgezind. Waarnemers zien de moord op Blanco als een reactie van de ETA op de bevrijdingsactie door de politie enkele dagen geleden van de gevangenbewaarder Or tega Lara. Deze werd 352 dagen gegijzeld in een met planken af getimmerd hol onder een gara ge. De euforie na diens bevrij ding zou de terroristen ertoe hebben aangezet om hun 'kracht' te bewijzen. GPD analyse op pagina 4 Oranje-mannen marcheren zaterdag door Ballaghy. De tradi tionele marsen in Noord-Ierland van de pro-Britse protes tantse genootschappen zijn in het weekeinde relatief vreed zaam verlopen. Het besluit van de Orange Order om enkele uiterst omstreden optochten af te gelasten, K kreeg veel waardering. Over een dertig centimeter 'brede' balk zo snel mogelijk naar de overkant van de Kaai in Sluis zien te komen; dat was zater dag de opdracht. Daarnaast werden de deelnemers aan 'Te land, ter zee en in de lucht' beoordeeld op de origina- liteit van hun fietsen. Zes Zeeuws-Vlamingen haal den de meet. Vrijdag werd Erik Zabel wegens onreglementair spxrinten de etappezege ontnomen, waardoor Je roen Blijlevens de dag prijs in Marennes kreeg. In het weekeinde nam de beste sprinter in de Torn de France wraak. Zater dag liet hij de concurren tie in Bordeaux simpel achter zich. Gisteren in Pau was het verschil slechts een banddikte, zo als Zabel aangeeft. In bei de etappes werd Jeroen Blijlevens derde. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18 en 19 van onze correspondente Aly Knol BRUSSEL - Bij zijn arrestatie, zaterdag op een camping bij het Zuid-Franse Saint-Tropez, had hij de moordwapens nog bij zich: een revolver en een kruis boog. Met de revolver execu teerde hij vorige week maandag in het Waalse Bas-Oha met een nekschot eerst de moeder en de twee zusters van zijn ex-vrien din. Uren later, na haar thuis komst, kreeg ook de ex-vriendin een kogel in de nek. Vervolgens schoot hij met de kruisboog een pijl door haar hart. België is nog steeds verbijsterd over de berekendheid, waarmee de 29-jarige Remy Lecrenier de viervoudige moord pleegde. Na dat hij de moeder (50 jaar) en de twee zusters (19 en 21) had om gebracht in hun villa in Bas- Oha, een gehucht tussen Namen en Luik, bleef hij wachten op zijn 23-jarige ex-vriendin Vin- ciane Tellier. Terwijl hij op haar thuiskomst wachtte, ging de te lefoon over. Het was de eigenaar van de manege, waar Vinciane een afspraak had met haar zus ters Vanessa en Laurence. Lecr enier vertelde dat het tweetal in Luik inkopen was gaan doen. Toen Vinciane uiteindelijk thuiskwam, schoot hij ook haar dood. Tussendoor had hij een pizza gehaald. Op een bord in de keuken het hij de woorden na: 'Ta fille me rend fou'. Uw dochter maakt me gek. Vinciane had een maand eerder haar relatie met Lecrenier ver broken. Met een viltstift schreef hij ook een tekst op haar enkel, maar die bleek later onleesbaar. De vader van het gezin was twee dagen eerder naar de Costa Bra- va in Spanje vei-trokken om hun vakantie voor te bereiden. Toen hij dinsdags verschillende ma len naar huis belde en geen ge hoor kreeg, schakelde hij zijn zwager in. Deze deed de maca- bare vondst. Camping Lecrenier werd zaterdag op een camping bij Saint-Tropez door de Franse politie gearresteerd. Hij stond er onder zijn eigen naam geregistreerd. Hij was herkend door Belgische vakan tiegangers, die kort tevoren op de camping waren gearriveerd en een Belgische krant bij zich hadden met een foto van de hoofdverdachte in de viervou dige moord. Lecrenier heeft in tussen een bekentenis afgelegd. Als motief gaf hij de breuk met Vinciane aan. Een Belgische rechter van instructie verklaar- degisteren dat Lecrenier bij zijn aiTestatie niets Het blijken van enige spijt of berouw over zijn daad. Hij zal mogelijk nog deze week aan België worden uitge leverd. Zaterdag zijn de slacht offers van de moord onder grote belangstelling begraven. GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - Door bliksemin slag bij Oudewater kwam zon dag aan het begin van de avond het treinverkeer in een belang rijk deel van het westen van het land stil kwam te liggen. Tussen Roosendaal en Lage Zwaluwe reden geen treinen als gevolg van een seinstoring. Intercity's konden niet rijden tussen Rotterdam en Utrecht, Den Haag en Utrecht en Leiden en Utrecht. De blikseminslag veroorzaakte uitval van compu terapparatuur waardoor de be diening van seinen en wissels onmogelijk werd. Alleen op korte stukken op ge noemde trajecten reden nog treinen. Het gros van de reizi gers moest met de bus. De NS adviseerde op deze trajecten niet te reizen of rekening te hou den met vertraging. Later op de avond was er weer verbinding tussen Rotterdam en Gouda, tussen Den Haag en Gouda en tussen Utrecht en Woerden. Eerder op de dag kwam het treinverkeer tussen Dordrecht an Roosendaal al stil te liggen door een seinstoring als gevolg van blikseminslag. Pas na mid dernacht meldde NS dat de schade op dit traject was her steld. Eerder was verwacht dat het traject ook vanmorgen nog gestremd zou zijn. Op het traject Zwolle-Deventer zorgde blikseminslag voor een defect aan de bovenleiding bij Olst. Ook hier moesten de reizi gers met de bus en ook hier had den ze flinke vertraging. Niet alleen het treinverkeer werd zondag vanaf het eind van de middag getroffen. Het onweer ging in het oosten van het land ook gepaard aan hevige hoos buien. In Noord-Limburg en in Twente zorgden de fikse buien voor waterovexiast. In het nooi'den van de zuidelijk ste provincie trof zondagavond onweer een uur lang de plaatsen Helden, Baarlo, Venlo en Tege- len. Brandweer en politie kre gen honderden telefoontjes met verzoeken om hulp. Ondergelo pen kelders, uitpuilende riolen die zorgden voor overlopende wc-potten en omhoogkomende putdeksels. Op divei'se plaatsen sloeg de bliksem in, voorzover bekend zonder persoonlijke on gelukken. In Tegelen zorgde de bliksem voor een gaslek. Wegen en tunnels in ondermeer Hengelo, Enschede. Oldenzaal en Almelo stonden onder water Het verkeer raakte er ontregeld. Ook hier kreeg de politie tien tallen meldingen van onderge lopen kelders en riolen. ANP van onze redactie buitenland PRAAG - Het einde van de 'overstroming van de eeuw' in Midden-Europa lijkt nog niet in zicht. In Polen en Tsjechië rukte het water in het weekeinde ver der op. Diverse steden moesten worden ontruimd. Het dodental liep op tot 65. Het water trok zondag verder in noordwestelijke richting. Grote wateimassa's bewegen zich richting Oostenrijk en Slowa kije. De autoriteiten hopen dat de Donau die kan verwerken. In Wroclaw, met 650.000 inwo ners de vierde stad van Polen, kwamen temidden van alle wa teroverlast duizenden mensen zonder schoon, stromend water te zitten. Ook vielen de stroom en de telefoonverbindingen uit. Tienduizenden mensen moesten hun huizen tijdelijk verlaten. Eerder in het weekeinde werd ook gevreesd voor zware schade aan het historische centrum van de stad. Zondagavond leek dit echter mee te vallen. Door een enorme inspanning van militai ren en vrijwilligers konden in ieder geval de belangrijkste his- torische bouwwerken worden beschermd. Hoewel op de meeste plaatsen het waterpeil zakt, worden nog steeds nieuwe gebieden getrof fen. Bij Legnica moesten in het weekeinde 8.000 mensen wor den geëvacueerd. In de Tsjechi sche plaats Hodonin moesten 7.000 mensen hun huizen uit. Bij het zakken van het watej worden de verwoestingen pas goed duidelijk. Hele dorpen en stadsdelen zijn verwoest. In Tsjechië worden nog tientallen mensen vermist. OSSENZIJL - Een 54-jarige in woner uit Urk is zondagmorgen dood gevonden aan boord van zijn schip, hij bleek door vergif tiging met koolmonoxide om het leven gekomen. De echtgenote van het slachtof- ferlagbewusteloosopbed. Zij is naar het zeiekenhuis gebracht. Haar toestand is inmiddels i"e- delijk. Het echtpaar lag met de boot af gemeerd in een jachthaven in Ossenzijl. Volgens de politie is de vergiftiging veroorzaakt door de slechte afvoer van de op gas werkende koelkast. ANP Verscheidene doxpen in Tsjechië zijn nog van de buitenwei'eld sloten. Wegen, spoorverbindin gen, bruggen en elektriciteits-, gas- en telefoonleidingen zijn verwoest. In de vruchtbare Hanna-vlakte in Moravië, de Tsjechische graanschuur, is meer dan 150.000 hectare gewas vei*woest. Nederlandse toeristen onder vinden niet al te veel pi-oblemen. De ANWB kreeg weinig verzoe ken om bijstand. DPA/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1