Concurrenten helpen Villeneuve Heldenrol staat Miriam Oremans goed Verstappen: weer een motor kapot Larsson rond met Celtic Glasgow Canadees wint Grand Prix die hij nooit had mogen winnen PSV wil Ooijer van Roda JC Van Galen voor vijf jaar naar AZ Sparta trekt amateur Simons aan Ravanelli wil niet naar Everton Sydney kan hulp leger inroepen Duitse voetbalsters winnen EK Groningen op drempel tweede ronde Intertoto Rellen bij opening Pan Arabische Spelen van onze verslaggever Ivo Op den Camp SILVERSTONE - Het moet een wereldrecord zijn. Negen Ford- motoren gaven in Silver- stone tijdens het weekend van de Grand Prix van Engeland de geest: vier achtcilinders bij Tyrrell en vijf tiencilinders bij het Stewart-team. Jos Verstap pen was opnieuw de pineut. Nog geen minuut nadat team genoot Mika Salo met een ka potte motor het strijdtoneel had verlaten, parkeerde ook de Limburger zijn auto met een geplofte krachtbron in het gras naast het asfalt. ..Wat moet ik zeggen," haalde Verstappen zijn schouders op. „Ik denk dat Ford een pro- bleempj e heeftDat is wel heèl coulant uitgedrukt. De kapotte zuigers vliegen de vier Ford coureurs om de oren alsof het om confetti gakt. Barriehello en Magnussen vergaat het bij Stewart met tiencilinder moto ren immers niet anders dan Verstappen en Salo met achtci linders. Reputatie Ford heeft een serieus pro bleem, dat de reputatie van het merk aardig aan het wankelen heeft gebracht. Met 13 wereld titels en 174 Grand Prix-over- winningen is Ford nog altijd koploper in de Formule l.maar de tijden van glorie lijken heel ver weg. Ook bij Tyrrell, het team van Verstappen, hopen de zorgen zich op. Drie races op rij heb ben beide rijders inmiddels de finish door mechanische pro blemen niet gezien. „Spijtig voor twee zo goede coureurs," moet zelfs teambaas Ken Tyr rell onderkennen. „We gaan deze week in Monza testen. Dat is een circuit waar de motoren extreem op de proef worden ge steld. Hopelijk komt er snel een einde aan deze malheur." Opschudding Verstappen zorgde in Silvers- tone ook voor opschudding in het Williams-kamp. Heinz- Harald Frenzten belandde, na dat hij wegens een niet func tionerende koppeling bij de tweede start achteraan moest starten, in de grindbak na een aanrijding met Verstappen. „Ik kreeg een duw van achter," zei de Williams-coureur, die zijn laatste kansen op de wereldti tel in rook zag opgaan. „Frent- zen vloog langs me door en sneed me toen de pas af," zei verstappen. „Ik moest vol in de remmen. De rook kwam ervan af, maar ik raakte Frentzen met de voorvleugel van mijn auto." GPD van onze verslaggever Ivo Op den Camp SILVERSTONE - Jacques Ville neuve zit op een vrije dag uren achter zijn computer. Tot diep in de nacht kan hij dan peinzen over problemen en zoeken naar de oplossing. Afgelopen week had de Canadees weinig denk werk nodig om uit te rekenen hoe hij weer in de race zou ko men voor de wereldtitel in de Formule 1: zelf winnen en als het even kan de concurrenten buitenspel zetten. Precies zo kwam het gisteren uit in de Grand Prix van Engeland. Villeneuve won in Silverstone een race, die hij na zijn eerste pitstop nooit meer leek te kun nen winnen. „Er zat al vanaf het begin iets los aan het linker voorwiel. Daardoor moest ik heel precies sturen. Bij de pitstop bleef een wielmoer han gen waardoor al mijn kansen verloren leken", blikte Ville neuve na zijn achtste Grand Prix-zege terug. „Het enige wat ik nog kon doen was zo hard mo gelijk rijden en hopen dat ik nog een paar WK-puntjes zou pak ken." Nog geen anderhalf uur later stond de geblondeerde belha mel op de hoogste trede van het erepodium. Even was er onze kerheid omtrent zijn overwin ning, omdat Villeneuve te kort achter de safety-car had aange- reden, maar dat vergrijp werd met een voorwaardelijke schor sing afgedaan. „Ik sta versteld," waren zijn eerste woorden, „maar ben wel dolgelukkig." 'Daar had hij ook alle reden toe, iwant zijn naaste belagers in de WK- tussenstand bleven met le ge handen. ..Dat is extra plezie rig en maakt het WK lekker spannend. Het doet me vooral goed dat Michael Schumacher is uitgevallen. Niet voor hem persoonlijk, maar ik werd al bang dat de Ferrari's nooit ka pot zouden gaan. Dat kan dus toch," grijnsde de Williams- coureur. Rivalen Villeneuve zag zijn rivalen een voor een de handdoek werpen. Nog voor de start was zij n team genoot Heinz-Harald Frentzen, naast hem geposteerd op de eer ste startlijal van het toneel ver dwenen. Hij kreeg de versnel ling niet in de neutrale stand en moest daarom de motor afzet ten, kort voordat het hele veld op weg gestuurd zou worden. De Duitser werd voor de tweede start naar de laatste plek verwe zen. Schumacher leek na de misluk te pitstop van Villeneuve op weg naar een simpele overwinning, ook al omdat de Williams-cou reur veel tijd verloor achter de Benettons van Alesi en Wurz. In de 38ste ronde kwam echter plotseling het einde voor dfe Duitser. Rookpluimpjes bij het linker achterwiel wezen op pro blemen met de remmen. Een snel bezoekje aan de pits mocht niet meer baten: pas voor de tweede keer in vijftien races moest Schumacher zijn bolide aan de kant zetten. Villeneuve nam op dat moment weliswaar de leiding over, maar met nog een tweede pitstop op het programma was een zege zo goed als onmogelijk. Mika Hak kinen had op dat moment de beste kaarten in handen. De Fin reed als een speer richting eerste Grand Prix-overwinning, iets waarop hij nu al 88 races wacht. Zeven ronden voor het einde gebeurde echter het meest frus trerende wat een Formule 1- coureur kan gebeuren: een me chanisch defect in het zicht van de haven. Een ploffende motor, niet de enige in Silverstone gis teren, betekende het einde. De ovaties van het publiek waren een schrale troost voor de sym pathieke Fin. „Ik had de overwinning ver diend," vond Hakkinen. „Of schoon ik tegen het einde van de race een probleem had met het linker achterwiel, denk ik niet dat Villeneuve me voorbij zou zijn gekomen." De winnaar zag het anders. Door de opgave van Hakkinen kreeg Villeneuve de winst als het ware in de schoot geworpen. „Dat klopt, maar ik denk dat ik Mika te grazen had kunnen nemen. Ik was snelleren hij had problemen met de weg- ligging. Ik had mijn aanval een paar rondjes voor het einde ge pland, maar dat was niet eens nodig." Halverwege het Formule 1-sei- zoen is duidelijk dat er nog maar twee rijders voor de wereldtitel in aanmerking komen: Jacques Villeneuve en Michael Schuma cher. De Duitser start over twee weken met een voorsprong van vier punten (47-43) voor een on getwijfeld uitgelaten thuispu bliek in Hockenheim. „Het is een goed vooruitzicht dat onze auto nu echt even snel is als de Williams," zag Schhumacher toch nog positieve kanten. „Tot nu toe wonnen we vooral door een betere strategie, maar nu is onze auto ook gelijkwaardig. Daarom ben ik helemaal niet zo teleurgesteld." GPD Jacques Villeneuve (links), de winnaar op Silverstone, wordt op de hielen gezeten door Michael Schumacher, die later uitviel. foto Gerry Penny/EPA NUENEN - PSV heeft belangstelling voor André Ooijer. Har ry van Raaij, voorzitter van de landskampioen, bevestigde in het weekeinde de interesse voor de verdediger, die ook op het middenveld inzetbaar is. „Wij hebben bij het bestuur van Ro da JC naar hem geïnformeerd." Ooijer, die vrijdag zijn 23e verjaardag vierde, wordt door PSV-trainer Dick Advocaat als een welkome aanvulling gezien. Hij zou voor meer balans in het elftal kunnen zorgen. Afgelopen seizoen liet PSV, met veel aanvallend ingestelde spelers, vooral in defensief opzicht de nodige steekjes vallen. Ooijer heeft nog een doorlopend con tract bij de bekerwinnaar uit Kerkrade. Roda wil zijn con tract openbreken en met enkele seizoenen verlengen. GPD ALKMAAR - Barry van Galen speelt komend seizoen bij AZ. De middenvelder heeft overeenstemming bereikt over een contract voor vijf jaar bij de Alkmaarse club, die de afgelopen jaargang naar de eerste divisie degradeerde. NAC en AZ kwa men zaterdag tot een akkoord over de overgang van Van Ga len. Hij heeft gebruik gemaakt van een clausule in zijn con tract dat hij tussentijds uit Breda kon vertrekken. Eerder speelde Van Galen bij Haarlem en Roda JC. ANP ROTTERDAM - Sparta heeft Jimmy Simons aangetrokken. De 27-jarige aanvaller is afkomstig van de amateurclub FC Lisse. Afgelopen seizoen was hij topscorer bij de club met ne gentien treffers. Simons tekende een contract voor één jaar met een optie voor twee seizoenen. ANP LIVERPOOL - Fabrizio Ravanelli voelt er wel voor zich in Li verpool te vestigen. Maar dan als speler van de gelijknamige club en niet van Everton. Probleem is echter dat de laatste vereniging bereid is Middlesbrough, gedegradeerd uit de pre mier league, zo'n 25 miljoen gulden te betalen voor de Itali aanse spits. „Boro" heeft dat bod geaccepteerd. De onderhan delingen met Liverpool over een transfer van Ravanelli zijn op niets uitgelopen. ,,De belangstelling van Everton vleit me natuurlijk maar ik heb weinig zin daarheen te gaan. Er is maar één club waarvoor ik naar Engeland terugkom en dat is Liverpool"zei de oud-aanvaller van Juventus zaterdag in het dagblad The Sun. AFP CANBERRA - Australië kan tijdens de Olympische Spelen van 2000 in Sydney bij uitzonderlijke situaties het leger in zetten. Minister van defensie Ina McLachlan heeft dat giste ren verklaard. „Het is mogelijk dat er tijdens de Spelen situa ties ontstaan waarbij het organisatiecomité het leger nodig heeftzei McLachlan. „We zullen er voor zorgen dat het leger in 2000 beschikbaar is. Al hopen we natuurlijk dat het niet no dig is." RTR OSLO - De Duitse voetbalsters doen qua prestaties weinig voor de mannen onder. Zaterdag veroverden ze voor de vierde keer de Europese titel. Dat gebeurde eerder in 1989, 1991 en 1995. Duitsland werd kampioen door in Oslo in de finale met 2-0 van Italië te winnen. De zege was dik verdiend. De doel punten kwamen op naam van Sandra Minnert, met een vrije trap in de 23e minuut, en haar Frankfurtse ploeggenote Birgit Prinz. Deze aanvalsleidster brak in de 50e minuut de weer stand van de Azzurri, die wereldkampioen Noorwegen had den uitgeschakeld. SID Brabantse dirigeert Oranje samen met Manon Bollegraf richting eindstrijd tegen Frankrijk van onze sportredactie PRAAG - Wie vrouwentennis beschouwt als een slap aftreksel van mannentennis, is er niet bij geweest in Praag, waar op een zonnige zomernamiddag een idyllisch eilandje in de Moldau veranderde in een heksenketel van emoties. De Nederlandse Fed Cup-ploeg plaatste zich gisteren in Praag voor het eerst voor de finale. Door een zwaar bevochten 3-2 overwinning op Tsjechië. Dank zij een uiterste krachtsinspan ningvan Miriam Oremans en de routine van dubbelspecialiste Manon Bollegraf. In de finale op 1 en 5 oktober in Den Bosch is het Franse team van coach Yan- niekNoah de tegenstander. De strijdlust ging haar techni sche mogelijkheden ver te bo ven. Miriam Oremans vervulde gisteren opnieuw een heldenrol. Net als een ronde eerder, toen de Verenigde Staten in Haarlem met 3-2 aan de kant werd gezet. Tegen Adriana Gersi voorkwam Oremans een zo goed als zekere uitschakeling. Ze overleefde, na drie gemiste matchpoints voor, vier matchpoints tegen. Gersi bezweek, door kramp en zenu wen en verloor de derde set met 9-7. Oremans schudde de vermoeid- heid en zenuwen uit haar benen en keerde na een korte pauze te rug op de baan. Aan de zijde van Manon Bollegraf sleepte ze het beslissende punt uit het vuur: 6- 4, 7-6. Niet de Brabantse ging aan de spanning ten onder, maar routinier Jana Novotna die in de twee enkelspelen nog opper machtig speelde. van onze sportredactie ROTTERDAM - De Zweedse aanvaller Henke Larsson reist vermoedelijk vandaag naar Glasgow, waar hij in Celtic een nieuwe club heeft gevonden. De Zweed van Feyenoord is rond over een drie-jarig contract. Hij is aangetrokken door de nieu we trainer Wim Jansen, die de 25-jarige aanvaller eerder naar Rotterdam haalde. Behalve Larsson wil Celtic deze week ook Rcgi Blinker inlijven. Trainer Wim Jansen is op de hoogte van de situ atie waarin de voormalige buitenspeler van Feyenoord verkeert. Blinker had bij Sheffield Wednesday het af gelopen half jaar geen basis plaats meer en zou het prachtig vinden om te wor den herenigd met zijn vroe gere trainer. Spoedarbitrage Larsson mag dan wel rond zijn met Celtic, maar tussen de clubs bestaat nog geen overeenstemming. De Zweed beeft bij de KNVB om een spoedarbitrage gevraagd. Volgens de international kan bij voor een gelimiteerde af koopsom naaf Schotland vertrekken. Feyenoord wil voorlopig echter niet mee werken aan een tussentijdse transfer. De 'Rotterdamse club beticht' Celtic boven dien van onreglementair handelen. De Schotse werk gever van trainer Wim Jan sen (ex-Fevenoord) bereikte eerst een akkoord met Lars son en nam daarna pas con tact op met Feyenoord. Voor zitter Jorien van den Herik wil voor deze formele over treding van de transferbepa lingen de UEFA inschakelen. Clausules Volgens Rob Jansen, de zaak waarnemer van Larsson, dient de arbitragezaak bij de KNVB woensdag in Zeist. ..Het gaat om een verschil lende interpretatie van een aantal clausules in het con tract", zei hijDe verbintenis van Larsson bij Feyenoord loopt tot medio 1999 door. Celtic móet voor woensdags avond al zijn nieuwe spelers moet aanmelden bij de UEFA voor het Europa Cup III- toernooi. De Glasgowse club contracteerde zatèrdag voor alle zekerheid de 30-jarige Schotse international Dar ren J ackson. AFP/ ANP Het Nederlandse klompenlegi oen dat het Stnavice-stadion twee dagen in een oranje gloed had gezet, gooide er nog eens een polonaise uit. Maar het zag er lange tijd naar uit dat ergeen echte reden tot feestvreugde zou zijn. Zoals Miriam Oremans op permachtig was in de wedstrijd tegen de Verenigde Staten, zo heerste Jana Novotna in Praag. Het heette dat Novotna licha melijk en wellicht ook geestelijk behoorlijk geblesseerd was te ruggekeerd na de verloren Wim- bledon-finale. Maar Oremans, noch Brenda Schultz kreeg het in het enkelspel voor elkaar een blootliggende zenuw te treffen, ook al serveerde de Tsjechische nummer één hooguit op halve kracht. Prinsesje Schultz schoot in Praag op nieuw te kort als Nederlands kopvrouwe. Ze was allang blij dat ze een bal terugsloeg en pro duceerde tegen Novotna zelfs dertien dubbele fouten, nadat ze een dag eerder tegen de veel minder vermogende Sandra Kleinova er al elf had gemaakt. Schultz hield Novotna gisteren echter wel beter bij dan Ore mans, die zaterdag bij een voor sprong van 3-1 veranderde in een handkussen uitdelend prin sesje. In een zucht en een vloek was het voorbij (6-3.6-0) en trokken coach Hemmes en zijn speelster naar de belendende trainings- baan. „Het is toch geen straf- training". riep een oranjesup porter. „Miriam, wij vinden dat je best goed hebt gespeeld". „Ik weet wel beter", riep Oremans, terwijl ze het trapje van de scheidsrechterstoel als storm baan gebruikte. De Tsjechische coach Hana Mandlikova dacht er slim aan te doen tegenover deze gedemora liseerde Brabantse de volgende dag een verse kracht op te stel len. Kleinova werd ziek gemeld en Adriana Gersi speelde in haar plaats. Succes verzekerd zo leek het. Maar het was uitein delijk niet Gersi. maar Oremans die de verschrikkelijke mara thon overleefde en daarna nog conditie over had om ook het dubbel te beslissen. De storm baan van zaterdag bleek uitein delijk slechts stilte voor de storm te zijn. Tranen „Na die single van drie uur ver baasde het met dat ik me niet méér vermoeid voelde", vertel de Miriam Oremans. „Het was meer de mentale spanning. Die werd zo hoog dat ik een beetje begon te blazen. Toen ik won, barstte ik in tranen uit. Dat luchtte op. Na een goede douche voelde ik me weer tamelijk fit." Normaal bedraagt de rustpauze tussen enkel- en dubbelspel slechts een half uur. De referee maakte er een uur van. „Kenne lijk vond ook hij dat de Tsjechen de zaak een beetje saboteer den", veronderstelde coach Fred Hemmes. „Gewoon door gestoken kaart", noemde hij de vervanging in het Tsjechische kamp. „Kleinova had misschien vijf minuten in de zon gezeten en werd toen door een Tsjechische arts ziek verklaard. Het ver baasde me trouwens dat Gersi niet vanaf het begin werd opge steld. Kleinova had dan wel aar dig gespeeld tegen Pierce en Majoli, maar wel verloren. Gersi won van Paulus en bleef voor de Fed Cup tegen Duitsland onge slagen. Dat telt als het erop aan komt. Dat besefte Mandlikova na de eerste dag blijkbaar ook". ANP van onze sportredactie GRONINGEN - FC Groningen is dichtbij de tweede ronde in de strijd om de Intertoto-Cup. De club won zaterdag in eigen sta dion met 4-1 van Gloria Bistrata uit Roemenië. Concurrent Montpellier speelde 1-1 gelijk tegen Spartak Varna, daardoor heeft FC Groningen zaterdag aan een remise legen de Franse club voldoende voor het berei ken van de volgende ronde. SC Heerenveen, dat al kansloos was, verloor met 2-0 van MSV Duisburg. Bovendien kregen Alex Pastoor en Brian Tevreden de rode kaart na een grove over treding. De Duitsers hebben zich in groep 1 verzekerd van de poulezege. Zaterdag spelen de Friezen hun laatste wedstrijd thuis tegen Aalborg BK. FC Groningen staat in poule 10 na drie wedstrijden met negen punten bovenaan. Montpellier volgt op twee punten. De forma tie van trainer Wim Rijsbergen mist in Frankrijk twee belang rijke spelers, want Huizingh en Magno zijn geschorst. Zij kre gen zaterdag hun tweede gele kaart in het toernooi. Al na negen minuten zette Bom- barda zijn team op voorsprong. Uit de draai scoorde de Argen tijn. Een paar minuten later bouwde Huizingh met een kop bal de voorsprong uit tot 2-0. Typerend voor het slechte spel van de Roemenen was de derde Groningse treffer. Kooistra schoot een vrije trap door de be nen van de doelman van de Oost-Europeanen, die voor rust dankzij een benutte strafschop op 3-1 kwamen. Na de pauze maakte Magno nog 4-1. Wim Rijsbergen, de nieuwe trai ner van FC Groningen, was te vreden over de prestatie. „Het was de minste tegenstander in de poule. We hadden vandaag aardige momenten .maar spron gen ook slordig met de kansen om." De club is nog steeds op zoek naar versterking. Afgelopen woensdag deed Marcel Peeper van Lokeren op proef mee tegen Celtic. „Hij is me redelijk goed bevallen. We gaan informeren naar zijn vraagprijs", aldus Rijsbergen. ANP van onze sportredactie BEIROET - Saluutschoten klonken in plaats van oorlogs geweld, maar toch was de ope ning van de Pan Arabische Spe len in Beiroet geen feest voor allen. Bij de poorten vochten soldaten met lieden die naar binnen wilden. Aan de grens stonden Iraki's 36 uur te wach ten, totdat ze beseften dat*ze echt niet welkom zijn. De openingsceremonie in het voor bijna honderd miljoen gul den gerenoveerde stadion, dat goeddeels was verwoest door ja ren van burgeroorlog, speelde zich af voor 50.000 toeschou wers. Veel meer wilden het spektakel zien en ze drongen ge vaarlijk op naar de poorten. Met behulp va n tanks hielden de sol daten de fans tegen. Ze schoten met mitrailleurs in de lucht. De burgers gooiden terug met ste nen. Aan de Spelen doen ruim 2000 atleten uit negentien Arabische landen mee. Somalië, dat niet reageerde op de uitnodiging, en Irak ontbreken. Irak wilde graag, maar is niet welkom als gevolg van de Golfoorlog. In 1991 bezette het leger van Sad dam Hoessein de oliestaat Koe weit. De bevriende golfstaten van Koeweit, die genereus bij droegen in het herstel van net stadion, eisten dat Irak niet mocht deelnemen. Anders zou den zij het evenement boycot ten. De delegatie van Irak, bijna honderd atleten sterk, toog nochtans richting Libanon en vertoefde ongeveer anderhalve dag bij de grens. Irakese kran ten reageerden gisteren woe dend op:de gebeurtenissen. Ze veroordeelden de Libanese au toriteiten, die zich zouden ver lagen tot het maken van „bela chelijke financiële overwe gingen". „Deze regering heeft zijn beslissing voor een goedko pe prijs verkocht", aldus de krant Babel, eigendom van Sad dam Husseins oudste zoon Uday, in een commentaar op de voorpagina. Het Libanese mi nisterie van buitenlandse zaken gaf vorige week toe dat het be sluit Irak geen toegang te verle nen is genomen onder zware druk van Koeweit en Saudi- vrabië. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15