Blijlevens te laat op de pedalen LP< minor*"1 SS 4 ct Tennissters naar finale Pyreneeën of Alpen, Boogerd wil klimmen Lewis maakt van sprint marathon Ongeleid projectiel Abdoe is geland Tour gaat ten onder aan eigen gigantisme Vriendin Van Bon even in Bordeaux Mallorca test Zwijnenberg De Meeuw GOEDKOPER TANKIN Onterft 64,9 cenf UWKORTI"* 9, Scent OlanoJalabert, Ullrich en Riis gaan met voorsprong de bergen in Van der Wulp sprinttrainer Djamolidin Abdoesjaparov wast zijn handen in onschuld. foto Eric Gaillard/Reuters van onze verslaggever Fred Segaar PAU - De directie van Lotto be slist vandaag over de toekomst van Djamolidin Abdoesjaparov. De renner uit Oezbekistan kreeg vrijdagavond bericht dat hij po sitief was bevonden na de twee de etappe van Saint-Valery-en- Caux naar Vire. Hij werd bij lot- treking aangewezen voor de do pingcontrole. De verwachting is dat 'Abdoe' wordt ontslagen. Daarmee komt vermoedelijk een einde aan de veelbewogen carrière van de 'Buffel van Ta shkent' en is een ongeleid pro jectiel geland. In de urinestaal van de 33-jarige sprinter zijn sporen aangetrof fen van clenbuterol en broman- tan. Het eerste middel is een spierversterker, het tweede een stimulerend middel dat ook wel wordt gebruikt om niet toege stane producten te maskeren. Abdoesjaparov verklaarde gis teren dat hij niet begreep hoe een en ander had kunnen gebeu ren. Hij zei dat hij na zijn val in de eerste rit, de volgende och tend iets had gekregen van zijn verzorger om de ademhaling te stimuleren. De betrokken ver zorger, Van Brussel, werd vrij dagavond door ploegleider Van- denbroucke op staande voet ontslagen. Het is het eerste dopinggeval in de Lottoploeg en het eerste in de Tom- sinds de Colombiaan Mon- toya in 1991. Voor Abdoe was het niet zijn eerste positieve plasje. In 1989 werd de toen nog als staatsamateur fietsende mi litair betrapt op het gebruik van efedrine, een stof die voorkomt in neusdruppels. Hij werd een half jaar geschorst. Zijn concurrenten zullen opge lucht ademhalen als de machts sprinter wordt ontslagen. Met de eindstreep in zicht verander de Abdoe vaak in een wild beest dat alleen zijn prooi voor ogen had. Wegens onreglementair sprinten werden hem overwin ningen in de Omloop Het Volk en Gent-Wevelgem ontnomen. In de Tour van 1991 botste hij in Parijs tegen een reclamezuil en bleef voor dood liggen. Maar krabbelde op en bleef ook daar na de schrik van het peloton. In '94 won hij drie Tour-etappes en de groene trui. In 1995 reed hij voor de ploeg van Jan Raas, maar kon niet overtuigen. Hij redde wel het seizoen van de ploeg door de slotrit in Parijs voor zich op te eisen. GPD van onze verslaggever Fred Segaar PAU - De Tour de France is niet te evenaren. Het is al jaren de belangrijkste wedstrijd van het jaar en daarin komt voorlopig geen verandering. Sterker, de ster van de Tour zal alleen nog maar stijgen. Het evenement wordt nóg groter, belangrijker en prestigieuzer. Totdat...totdat er ongelukken gebeuren en de Ronde van Frankrijk aan zijn eigen succes ten onder gaat. Martin Bruin, het Nederlandse jurylid in de Tour de France, sprak gistel-middag bij de start van de achtste etappe zijn be zorgdheid uit over de ontwikke lingen in La Grande Bouclé. Bruin: „De Tom- is een fantas tisch evenement, maar ik vraag me wel eens af hoelang het nog goed gaat. Is de Tour zo langza merhand niet té belangrijk ge worden? De renners stemmen hun hele seizoen op deze wed strijd af. Zelfs de Ronde van Zwitserland, toch niet de min ste koers, is tegenwoordig niet meer dan een trainingswed strijd voor de Tour." Volgens Bruin zijn de wild west- van onze sportredactie ROTTERDAM/MALLORCA - Clemens Zwijnenberg gaat op stage bij Real Mallorca en hoort aan het einde van die proefpe riode of hij naar de Spaanse club wordt getransfereerd. De verdediger, die bij Feyenoord geen basisplaats heeft, hoorde dit weekeinde van zijn zaak waarnemer Ger Lagendijk dat de promovendus hem nog een paar keer wil bekijken. Zwijnenberg: „De vorige trai ner zag het helemaal in mij zit ten, maar die is vertrokken. Nu heeft de club een Argentijn in diens genomen en die wil met ei gen ogen zien wat voor type spe ler ik ben.Deze week hoor ik of Real Mallorca in Nederland of in Italië zijn trainingskamp op slaat. Zwijnenberg zal op Mallorca zijn oude ploeggenoot Mike Obiku niet meer ontmoeten. De Nigeriaanse spits verhuist naai de Japanse competitie.Daaren tegen is de kans groot dat zijn ploeggenoten Henk Vos of Hay- san Farouk hem tijdens de trai ningsstage gaat vergezellen. GPD taferelen in de massaspurts te rug te voeren op de status van de Tour. „Tot nu toe is het gelukkig allemaal redelijk afgelopen, maar het gaat een keer zó ver schrikkelijk mis... Je moet er toch niet aan denken wat er ge beurt als die bidon van Steels in een wiel terecht komt." Bruin stond dan ook vierkant achter de beslissing de Vlaamse sprinter naar huis te sturen na dat hij zijn drinkbeker in volle finale naar zijn concurrent Moncassin had gegooid. „Er zijn grenzen. Wat Steels deed kan niet. Volgens mij hebben die incidenten niet alleen met de grote belangen te maken, maar ook met de verwording van de maatschappij. Je ziet op het voetbalveld ook dat spelers geen respect meer voor elkaar hebben. Datziejenuin het wiel rennen ook." Bruin ziet geen heil in het klei ner maken van het peloton: „Daar is in het verleden wel eens over gesproken, maar zou het nou echt anders worden als je nog maar 140 coureurs laat ver trekken? Ze willen toch alle maal van voren rijden, het zal altijd dringen geblazen blijven. Ik vind datje de Tourorganisatie niets kwalijk kunt nemen. Men wil van de Tour de grootste wed strijd maken. Dat is hun goed recht. Maar hoelang gaat het nog goed. De Tour zou wel eens aan zijn eigen gigantisme ten onder kunnen gaan." GPD (Advertentie) Tank- en Servicestation „er liter "De Poort" Rilland Afrit 31 direct oan de A58 Miriam Oremans wordt op handen gedragen, nadat zij met Manon Bollegraf in het dubbelspel de beslissing heeft geforceerd. foto Toussaint Kluiters/ANP van onze sportredactie PAPENDAL - Papendal aan de voeten van 'King Carl'. De fans klommen in bomen om hem be ter te kunnen aanschouwen. Een tienermeisje beloofde de handdoek, waarmee Carl Le wis de zweetdruppels van zijn voorhoofd had geveegd, zelfs nooit meer te zullen wassen. Lieflijke taferelen in het knus se atletiekstadionnetje, dat door de komst van Carl Lewis liefst 6500 bezoekers mocht verwelkomen. Het levenswerk van Carl Lewis nadert zijn voltooiing. Als een veredelde circusattractie reist de 3 6-jarige sprintmethusalem nog eenmaal langs de theaters om zijn fans adieu te zwaaien. Zaterdag werd 'King Carl' ge trakteerd op een majesteitelijk onthaal. De Amerikaan - hij toucheerde een vorstelijke ga ge van 70.000 dollar - maakte van de sprint meteen een mara thon. 100 meter in een abomi nabele 10.50 seconden. Slow motion haast. Het publiek genoot echter van elke meter die werd afgelegd op de 'disco- beat'. De 'farewell-tour' van Carl Lewis. Zijn laatste optre den op Nederlandse bodem. Meteen na de finish werd de ne genvoudig olympisch en acht voudig wereldkampioen be laagd en belegerd door talloze 'souvenierjagers'. Met een on kreukbare lach bevredigde Le wis alle smeekbedes door ruim een uur lang t-shirts, papier en schoeisel te signeren met het woordje Carl. De beste atleet aller tijden wil later bij het gro te publiek vooral in herinne ring blijven als een menselijke kampioen. Hij had zaterdag voor iedereen tijd. Dat hij met ruim verschil werd geklopt door de Jamaicaan Raymond Stewart (10.29) deerde nie mand. Carl Lewis stal de show. Hij is een gekend publieksbe- speler en hoopt in de nabije toekomst ook de harten van Hollywood te kunnen verove ren. GPD zie ook pagina 16 ren Brenda Schultz de oren had gewassen en Tsjechië op een 2-1-voorsprong had gezet, leek Adriana Gersi een maatje te groot voor Ore mans. De Nederlandse verloor de eerste set, knokte fraai terug en won de derde set uitein delijk met 9-7. Waarna Oremans, die zaterdag slecht speelde en daardoor kansloos had verlo ren van Novotna (6-3, 6-0), aan de zijde van Bollegraf de held van Oranje was. In de finale stuit Oranje op de Franse vrouwen. De ploeg van coach Yannick Noah won in Nice - eveneens met 3-2 - van België. zie ook pagina 15 van onze verslaggever Guido Bindels PAU - De baaldagen van de klimmers zijn voorbij. Het ze nuwachtige gedoe in de aanloop naar het hooggebergte is achter de rug. Nog twee keer mochten de mannen met de snelle benen afgelopen weekeinde spurten met de furie van bedrogen min naars. Maar kreunend en steu nend zullen de helden van de eerste week vanaf vandaag de cols ingaan. De splitsing tussen hun ego en de nieuwe werkelijk heid zal groot zijn. Michael Boogerd vreest in prin cipe de Pyreneeën niet. Ze zijn steiler en grilliger dan de Alpen, de wegen smaller en slechter. De jneeste Nederlandse coureurs hebben daarom een voorkeur voorde Alpen. Maar het is Boo- 8efd om het even. Als er maar Inklommen moet worden. ">j maakt zich deze dagen geen zorgen over het stijgingspercen- tege van de route, wel over beide gmte tenen Ze zijn ontstoken, Be rechter het meest. Vorig jaar had Boogerd daar ook last van, hd is blijkbaar zijn zwakke Pkk. Toen openbaarde het on gemak zich echter pas in cle 'aatste week. "Uitvallen vanwege je grote teen, man. dat kun je niet verko pen aan het thuisfront, dat zal me toch niet gebeuren, dat kan toch niet"? Het klinkt meer als een .vraag, dan als een constate ring. Boogerd maakt zich dus best wel zorgen. De komende dagen moeten immers zijn da gen worden. Tot gisteren was het vooral een kwestie van elke dag is er één. Overleven om in de cols zijn werk te kunnen doen. Heel an ders inderdaad dan vorig jaar, toen hij in Aix-les-Bains uit z'n sloffen schoot. Nog elke dag wordt hij aan die ritzege herin nerd. Dagelijks krijgt Boogerd bij de rennersbus vele malen de foto van dat hemelse moment onder ogen. Even slikken En elke keer is het even slikken, als hij met een sierlijke krul zijn handtekening in de plakboeken van de vele wielerenthousiasten in Frankrijk zet. Waar collega's bot of afwerend reageren op verzoeken voor een krabbel, daar weigert Boogerd nooit. Er is nog een andere foto, die Boogerd in cle eerste Tour-week 'achtervolgde'. Die van het Ne derlands kampioenschap, waar hij hand-in-hand met Erik Breukink over de eindstreep ging. Vooral Belgische en Itali aanse wielrenners wilden hem zien. In de krant Het Nieuws blad had daags na het NK ge staan dat Boogerd 'in een pran gende eindsprint' Breukink had verslagen. De Gazetto dello Sport sprak van 'een millime terspurt'. Boegééééér In het rood-wit-blauw trekt hij. ook al zit hij dit seizoen in een strakker keurslijf, veel aan dacht. Boegééééér, klinkt het elke dag regelmatig langs de route. Het shirt geeft Boogerd bovendien meer aanzien m het peloton. „Ze zullen me heus niet meer zo snel laten ontsnappen. Al komt dat ook doordat ik vier de in de Dauphiné Libéré ben geworden." GPD van onze sportredactie BORDEAUX - Leon van Bon wordt vandaag geopereerd aan een gebroken middenhands- beentje. Mogelijk dat er een pen in zijn hand wordt gezet. De renner van de Rabobank was vrijdag één van de slachtoffers van de valpartijen in de etappe naar Marennes. In het zieken huis van Rochefort is zijn lin kerhand alvast in het gips gezet. Van Bon over de toedracht: „We moesten remmen, Danny Nelis- sen viel om, ik klapte over hem heen en Michael Boogerd viel weer over mij heen. Het ging al lemaal niet zo heel hard, maar ik voelde meteen dat het mis was. Ik zei nog tegen Bart Voskamp: 'ik denk dat je me morgen niet meer terug ziet.' Ik kon niet meer aan het stuur rukken. Dat deed teveel pijn." Toen Van Bon in het ziekenhuis te horen kreeg dat verder rijden zinloos was, was zijn vriendin juist op weg naar Bordeaux, de aankomstplaats van de volgen de rit. Van Bon: „We konden haar niet bereiken, want ze was met de auto op weg naar mij. Ze zou blijven tot de Alpen. Toen ze aankwam, stond ze wel raar te kijken. Ze wist van niks. Heel jammer, we gaan meteen weer naar huis." Van Bon, de beste Nederlander in de voorjaars klassiekers, was bezig aan zijn vierde Tour de France. Hij haal de geen enkele keer Parijs. GPD van onze sportredactie PRAAG - Voor het eerst in de geschiedenis heeft het Nederlandse vrouwenteam zich ge plaatst voor de finale van de Fed Cup. De ten- nisploeg van coach Fred Henmies won met 3-2 van Tsjechië. Miriam Oremans en Manon Bol legraf sloegen in het dubbelspel het beslissen de punt binnen. Ze wonnen met 6-4 7-6 van Novotna en Martincova. Lange tijd zag het er niet naar uit dat Oranje de eindstrijd zou bereiken. Nadat Jana Novotna, de nummer twee van de wereldranglijst, giste- van onze verslaggever Guido Bindels PAU - De hoofdfilm van tie Tour-etappe van gisteren was er eentje van ouderwetse zwart- wit-kwaliteit en bevatte beeld jes van drie sportmensen exact naast elkaar op de fiets. Keer op keer werd hij afgedraaid, de juryleden staarden zich suf. Bij het erepodium stonden Erik Za- bel, Jeroen Blijlevens en Nicola Minali in spanning te wachten. Geen van hen had bij het passe ren van de eindstreep de hand opgestoken, geen van hen wist wie de massaspurt had gewon nen. Het bleek uiteindelijk Zabel voor Minali en Blijlevens te zijn. De Nederlander accepteerde het verlies opvallend gelaten. „Ik ben gewoon te laat aange gaan. Het was mijn eigen schuld. Het is me in deze Tour al eerder overkomen." Zaterdag was Blijlevens ook al derde, 's Avonds moest hij in zijn hotel nog een kwartiertje op draven voor een praatje met premier Kok, die afgelopen weekeinde zijn tijd in de Tour keurig verdeelde tussen TVM en deRabobank-ploeg. In zowel de hotels als de auto's. Zonder de afgestapte Cipollini verloor Blijlevens zaterdag met ruim verschil van Zabel, giste ren was het verschil dus nauwe lijks waarneembaar. Zabel moest in de eerste Tour-week maar liefst vier keer maar de verplichte persconferentie van de winnaar. Eén keer ten on rechte, drie keer terecht Bjame Riis heeft in de aanloop naar de Pyreneeën veel minder gesproken. Hij koerste de stille woorden uit zijn lijf, deed wat hij moest doen en trok dit week einde nog even de spurt voor Er ik Zabel aan. Riis gaat vandaag de Pyreneeën in met een achterstand van een dikke minuut op Ullrich, z'n ploegmaat die vorig jaar tweede werd. Hij liet gisteren nog maar eens weten niet mee te doen aan alle commotie, intrige en gezeur van journalisten, die een con flict tussen hem en Ullrich wil len uitlokken. Hij en Jan, zo klonk het, zijn vrienden, echte vrienden. En die laten zich niet tegen elkaar uitspelen. Teamchef Walter Godefroot riep in het weekeinde nog maar eens een speciale persconferen tie bijeen. Waarin de Belg bena drukte dat er de komende dagen in de Pyreneeën maar één echte kopman is: „Bjarne Riis en nie mand anders." De rijen lijken dus gesloten bin nen het nu al zo succesvolle Te- lekom-team. Maar een leugen heeft snelheid, de waarheid uit houdingsvermogen. Dus zal de komende dagen moeten blijken wat de mooie woorden van Go defroot waard zijn. Het was in elk geval opvallend dat zowel Riis als Ullrich zich op het vlakke tijdens de opwinden de finales met volle overgave in zette voor sprinter Zabel. Die vond dat niet meer dan nor maal. „Door mij te helpen, ont liepen ze de risico's van een val partij." Zabel had met deze constate ring gelijk. Terwijl Riis en Ull rich zaterdag al hun krachten op kop van het peloton inzetten, schoof iets naar achteren weer een aantal concurrenten onder uit. Virenque, Dufaux en Lut- tenberger verloren daardoor ex tra tijd. Olano en Jalabert overleefden van de oppositie de eerste Tour week het best, Leblanc, twee keer gevallen, en Pantani het slechtst. Na Alex Zülle en Evge- ni Berzin konden Riis en Ullrich ook de naam van Ivan Gotti doorstrepen. De winnaar van de Giro hield aan een valpartij een nekblessure over en kwam za terdag niet eens meer aan de start. GPD AMERSFOORT - De KNSB heeft Aart van der Wulp be noemd als coach van de schaats kernploeg sprint. Hij volgt Leen Pfrommer op. GPD Erik Zabel (tweede van links) blijft Moncassin, Minali en Blijlevens (van linksnaar rechts) net voorin Pau. foto Ed Oudenaarden/ANP [»w VOGEZEN Bergprijs: A* builen categorie A^ A1 1e categorie A4 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13