Ontpolderen Oosterschelde bepleit Een ontdekkingstocht door het natuurgebied Rammekenshoek Op naar drie dagen straattheater Publiek geniet van heroïsche strijd oude hoogaarzen Krijn Coppoolse winnaar ringrijden in Westkapelle zeeland 10 Directie Zuidwest van ministerie van Landbouw wil meer zoute schorren terug Glazen schotten eethuis vernield Passant blust autobrand Auto gestolen bij Transferium Kruimeldief krijgt ƒ220 boete Notoire winkeldief betrapt Graffiti-spuiters aangehouden Toeriste bestolen in supermarkt Alcoholrijders aangehouden Snorfiets weg Auto gestolen in Westkapelle maandag 14 juli 1997 van onze verslaggever Ben Jansen VLISSINGEN - Het verlies aan schorrengebieden in de Ooster schelde kan worden gecompen seerd door betrekkelijk hoog ge legen land te ontpolderen. Dat mag er niet toe leiden dat het water dat bij elk getij de Ooster schelde binnenkomt, over een grotere oppervlakte wordt ver spreid. Het gevolg daarvan zou zijn dat het verschil tussen hoog- en laagwater geringer wordt en minder hectaren in het Oosterscheldegebied bij hoog water overstromen. De suggestie om in de Ooster schelde aan ontpoldering te doen, staat in de Ecosysteemvi sie Delta van de directie Zuid west van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij DoordeOosterschelde- werken (de bouw van de storm vloedkering in de monding en de aanleg van de Oester- en Phi- lipsdam achter in de zeearm) is zestig procent van de oorspron kelijke schorren verloren ge gaan, voornamelijk in het Markiezaat en in het Krammer- Volkerak. De Oester- enPhilips- dam moesten worden aangelegd om voldoende getij verschil in de Oosterschelde te handhaven. De stormvloedkering verkleint de doorstroomopening in de monding van de Oosterschelde, waardoor bij elke getij bewe ging minder water in en uit de zeearm trekt. De veranderingen door de Oos- terscheldewerken hebben er ook toe geleid dat platen en slik ken sterk afkalven. Dat komt doordat het geulenstelsel in de Oosterschelde te ruim is voor de hoeveelheid water die er in de huidige situatie doorheen stroomt. Aanvoer van £and uit de Voordelta kan deze 'zand- honger onvoldoende bevredi gen en daarom knabbelt de Oosterschelde aan platen en slikken. Een van de aanbevelin gen in de Ecosysteemvisie is te onderzoeken of dit proces kan worden vertraagd, bijvoorbeeld door kleiranden aan te brengen. Binnendijks Om de natuurwaarden in het Oosterscheldegebied verder te versterken, pleit de directie Zuidwest van het ministerie voor stimulering van de natuur ontwikkeling binnendijks. Zoute en brakke graslanden en moerassen langs de rand van de Oosterschelde kunnen fors in aantal en omvang worden uit gebreid. Overgangszone Om een meer geleidelijke over gang te bewerkstelligen tussen de zoute Oosterschelde en het zoete Krammer-Volkerak zou schoon zoet water vanuit het Volkerak in de Oosterschelde moeten stromen. Op die manier zou een brakke overgangszone ontstaan. Om juist te voorko men dat zoet rivierwater en zout zeewater met elkaar vermengen is het sluizencomplex in de Phi- lipsdam van een geavanceerd en duur zoet/zout scheidingsys teem voorzien. In de Ecosys teemvisie wordt dan ook gecon stateerd dat het idee om zoet water in de Oosterschelde te la ten stromen nog verder moet worden bestudeerd. De econo mische functies van de Ooster schelde vragen een zorgvuldige afstemming met de natuurdoel einden. Zoute schorren Voor het herstel van de natuur in de Westerschelde beveelt de di rectie Zuidwest van het minis terie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij onder meer aan de verloren gegane zoute schor ren weer tenig te laten komen. Dat kan technisch op een be trekkelijk eenvoudige manier door aanpassing van de dijken in het westelijke deel van de Westerschelde. Daardoor kan een grotere oppervlakte buiten dijks gebied onder invloed van het zoute water komen. In de in spraak over een natuurherstel- plan voor de Westerschelde in het kader van de vei'dieping is dit idee overigens op felle weer stand gestuit. In de Ecosysteemvisie Delta staat ook de aanbeveling naar het voorbeeld van de inlagen en kaïvevelden aan de zuidkust van Schouwen de zuidkust van Tholen ook voor Grevelingen, Veerse Meer en Haringvliet zou te of brakke binnendijkse na tuurgebieden te ontwikkelen. Er ontstaat dan een schorachti- ge begroeiing en watervogels vinden er rust en veiligheid. Onder leiding van een gids kunnen wandelaars genieten van het natuurgebied Rammekenshoek. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster Edith Ramakers RITTHEM - Een kiekendief vliegt op. Hij laat zich in zijn rooftocht storen door een tiental deelnemers aan de excursie door het natuurgebied Rammekenshoek en fort Rammekens. Het bos rond de kreken, de rijke planteixgroei en de schorren en slikken zijn het waard om bezocht te wor den. Het oudste zeefort van West-Europa met zijn majestueuze boogvormige in gang, ruime binnenplaats en donkere ge welven maakt de onderneming op zater dagochtend compleet. Bij Rxtthem ligt het laatste stuk schor- en slikgebied van Walcheren. Aan de vegeta tie is af te lezen dat het natuurgebied in open verbinding met zee staat. Op de nat te slikken groeit engels slijkgras; op derij- kere schorren springen zoutminnende planten als lamsoor, zeekraal en kwelder gras in het oog. Bij laag water zoeken de scholekster, de bergeend, de bonte strand- loper of de wulp naar voedsel. Vanaf het Napoleontische bolwerk, dat tussen 1810 en 1812 is aangelegd, komt het gedeeltelijk vervallen fort goed uit. Aan weerszijden van het kroonwerk gra zen schapen, nauwlettend in de gaten ge houden door een bordercollie. Vanaf die plaats laat ook de kreek zich van zijn mooiste kant zien. Het water is zout. Nog steeds sijpelt er door de grove manier van het dichtmaken van de dijk, water van de Westerschelde rechtstreeks in de kreek. Het is nu het domein van eenden en water hoentjes. Strategisch Het fort geeft de natuur en de geschiede nis een plaats. In 1547 gaf keizer Karei de Vijfde, zijn zuster Maria van Hongarije de opdracht een stuk land voor een fort uit te zoeken. Maria van Hongaxïje was land voogdes van het gebied bij Ritthem. Zij koos deze stx-ategische plaats voor fori Rammekens uit. Vóór de bouw stond er een simpel blokhuis, vanwaaruit schepen met bestemming Middelburg en Antwer pen in de gaten konden worden gehouden. Rond 1787 werd het foit omgebouwd tot hospitaal. Het ziekenhxxis bewees dichtbij de ankerplaats voor de schepen van onder andere de Verenigde Oostindische Com pagnie zijn nut. De strategische locatie trok later de aandacht van keizer Napole on. Hij moderixiseex'de het fort voor zijn troepen. Een betere uitkijkpost kon de Franse keizer zich niet wensen. In juli en augustus worden op dinsdag (19.30) en zaterdag (10.00 uur) wandelin gen met een gids van ongeveer anderhalf uur gehouden door het gebied van Staats bosbeheer dat voor het derde jaar is open gesteld voor publiek. In fort Rammekens zijn enkele exposities te bezichtigen. Aanmelden kan via het Stedelijk Museum Vlissingen of de VW (kosten 3,50 gulden) VLISSINGEN - Voor de vierde keer in amper een' jaar zijn» stevige glazen schotten van het terras van het Italiaanse re taurant op het Vlissingse Bellamypark ingeslagen. De eigeg res Jacqueline Botros heeft aangifte gedaan bij de politie vernielingen moeten omstreeks vier uur in de nacht van zate dag op zondag zijn verricht. „Als je dit een keer meemaat haal je je schoudei's op. Twee keer wordt al vervelender, mjj nu krijgen we er toch een naar gevoel bijIk begrijp de lola van dit soort vandalisme." De schade wordt geschat op fj gulden. MIDDELBURG - De Middelburgse brandweer werd zondü, avond omstreeks 22.00 uur te hulp geroepen bij een auli brand. De brand werd vanuit een hotel aan de Loska: gemeld. Een passant zag, gewapend met een kleine poedi blusser, kans om uitbreiding van de brand te voorkomen i brandweer kon volstaan met nablussen. De bi'and is waarschijnlijk ontstaan door een losgeschoten lek geraakte leiding. De schade aan de motor en lak bedraj enkele honderden guldens. RENESSE - Enkele dagen voor de officiële opening van: Transferium in Renesse is een auto gestolen van de megapa keerplaats. Het betreft een witte Opel Kadett met kentel RJ-68-VB, die zaterdagnacht werd meegenomen. De er naar, een 23-jarige inwoner van Philippine, had zijn wagen: het Transferium neergezet om de avond door te brengen in: vakantiedorp. RENESSE - Een 19-jarige inwoner van Oude Pekela is zale dagmiddag op heterdaad betrapt in een supermarkt aan Hogezoom in Renesse toen hij enkele artikelen wilde stek Het ging om koopwaar ter waarde van bijna 15 gulden. E kwam de jongen op een boete van 220 gulden te staan. MIDDELBURG - Een Middelburger is zaterdagmiddag o: streeks één uxir op heterdaad betrapt in een winkel aan Markt bij het stelen van sportschoenen met een waarde v ruim 100 gulden. Omdat de verdachte al vaker betrapt kreeg hij een dagvaarding. Een Vlissinger werd zaterdagmiddag op heterdaad beta bij het stelen van een fles drank in een winkel aan de Heren] Segherslaan in Vlissingen met een waarde van ongeveer gulden. Deze man was ook een bekende van de politie enkre een dagvaarding uitgereikt. GOES - Twee jongens afkomstig uit Bex-gen op Zoom en Ro sendaal wei-den in de vroege zondagochtend betrapt in Gt toen ze hun graffiti-kunsten aan het vertonen waren ini Edisonstraat. Drie objecten bleken 'behandeld'. Tien spu bussen werden in beslag genomen. Tegen beide knapen,:: 16 en 18 jaar, is px*oces-vexbaal opgemaakt. Een vakantiegangster uit Duitsland heeft aangifte van diefstal van haar portemonnee met 595 gulden. De die stal werd zaterdag omstreeks 15.00 uur gepleegd in een supe markt in de Koesti-aat in Westkapelle. van onze medewerker SEROOSKERKE - Krijn Cop poolse uit Serooskerke is zater dag winnaar geworden van de vrije wedstrijd ringrijden in Westkapelle. Van de 45 deelne mers waren er 4 die alle 25 rin gen wisten te steken, Krijn Coppoolse stak de 10mm en on- troonde zo Sjaak Janse die tweede werd, voor Rinus Moens (3e) en Cees Wisse (4e). De 6 wisselbekers moesten ver deeld worden onder 11 rijders die de laatste 10 ringen insta ken. Ranni Wisse uit Meliskerke wondeeerste bekervoorJan Gi- deoixse (2e) en de zeer opvallen de Bram Roose (3e). De pollepel kamp werd een ware afvalrace met 21 lijders. Het was uitein delijk Arno Francke die de 10mm stak en de pollepel mee naar Biggekerke kon nemen. Uitslag na 25 beurten: 1. Krijn Coppoolse 25; 2. Sjaak Janse 25; 3. Rinus Moens 25. Wisselbe kers: 1. Ranni Wisse, 2. Jan Gi- deonse, 3. Bram Roose. Pollepel: Arno Francke. Veere De sjezenxijders van de afdeling Gapinge kwamen zaterdag in Veere voor het eerst in actie. Het massaal opgekomen publiek dat de versieiing van de sjeesjes MIDDELBURG - Een Middel burger die vrijdagnacht met te veel drank op achter het stuur op de Vrijlandstraat in zijn woonplaats is betrapt, moest zijn rijbewijs inleveren en kreeg een dagvaarding. Hij had vier keer zo veel gedronken als toe gestaan. Zatei'dagochtend kx-eeg een Vlissingse bestuurder hetzelfde, toen hij op de Nieuwe Vlis- singseweg in Vlissingen werd betrapt met 740 microgram per liter lucht. Zaterdagavond werd een brom fietser betrapt op de Vioskeweg in Veere, met 645 microgram. Met een dagvaarding en een rij verbod werd hij heengezonden. Anderhalf uur later werd hij weer betrapt. Hij had nog een rijverbod. Hij blies 590 micro gram. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt voor rijden tijdens een rijverbod en rijden onder invloed. beoordeelde, vond de sjees van Herxriette Aamoutse en Conno Francke de mooiste. De pollepel werd verreden over 4 rondjes maar dan met de ringen van 32, 26, 20 en 14mxn. Floor Ottenhof en Andre Meijers staken 6 van de 8 ringen en wonnen zodoende de pollepel. Simone en Gerrit van de Driest wonnen de wed- strijd met 71 van de 76 te steken ringen. Uitslag na 76 ringen: 1. Simone- Gerrit v/d Driest 71; 2. Natas- ja/Adri Verhage 63; 3. Tanja Joosse/Lieneke Reijnierse 62. Versiering: 1. Conno Francke- /Henriette Aamoutse. Zoutelande De sjezenxijders van Zoutelan de en Meliskerke reden in het Kustlicht voor het vijfde jaar de sjees. De elf combinaties reden 22 rondjes waarbij in totaal 66 ringen gestoken konden wor den. Diny Krijger en Job Wisse wonnen de wedstrijd met 64 van de 66 ringen. Dit was opvallend, omdat Diny eerst 25 beurten de ring gereden had tijdens de ringxij wedstrijd in Westkapelle. Uitslag na 66 ringen: 1. Diny Krijger/Job Wisse 64; 2. Mariska Boogaard/Adrie Brasser 61; 3. Christel Francke/Jan Melis 60; Oostkapelle. De demonstratie ringxij den op Camping 'Ons Buiten' is gewon nen door Jan Willem Poppe die 19 van de 20 xingen wist te ste ken en in de kamp zijn zus An- nemiek versloeg. Jan Willem werd ook winnaar van de prijs voor de kleine xingen (26mm) na kamp met Jan Wondergem. Uitslag na 20 beurten (incl 2 x 26mm): 1. Jan Willem Poppe 19; 2. Annemiéke Poppe 19; Michiel Joziasse 15. Een demonstratie sjezenrxjden op Green White werd een over winning voor Matty en Hans Maljaai-s met 56 van de 70 rin gen Tweede werden Lizebeth Dekker en Jan Geldof met 49 en derde Wendy van Rotten en Jaap Sturm met 40 ringen. Mat ty en Hans Malj aars wonnen ook de prijs voor de rondjes op de kleine ringen. Agenda ZRV:I7 juli eerste Folklo ristische dag in Middelburg (Abdijp lein e.o) 09.30-17 30 uur. IS juli sjezenrijden Koudekerke 16.00-20.00 uur. 19 juli ringrijden Zoutelande (08.00-17.00 uur), Middelburg (09.00-17.00 uur). Demonstratie ring en sjezenrijden Uzendijke 10.00-17.00 uur. Een groot cn divers publiek woonde de verschillende programma-onderdelen van het Straatf esti Oreel al in Vlissingen bij. fotoruben van onze verslaggeefster Edith Ramakers VLISSINGEN - Een straatfestival moet mensen die met theater of kunst bezig zijn prikkelen en zelfs de toevallige bezoeker amuseren. Dat is het ideaal van Klaas O verdam, organisator van het Straatfes tival Vlissingen. Het jongste straatfesti val dat 5 juli begon en duurde tot zaterdag is opgefrist en bereikte al een groot en di vers publiek. „Maar ik zou naar drie da gen straattheater willen. Een aantal ar tiesten wil ik eerder naar Vlissingen halen om workshops te geven. Dan krijg je over een langere periode spontane theaterop tredens, op allerlei niveaus, waardoor hier het kunstklimaat levendig blijft." Niet dat hij ontevreden is over het laatste straatfestival. Integendeel, de sfeer was elke dag opperbest. Tijdens de Internatio nale Straattheaterdag werd hij verrast door de levende beelden van Compagnie Thomas Chaussebourg. Ook Neil Thomas met Blue Boys boeide, de Knee High Pup peteers, de Spurting Man, the Splott Bro thers, Stx^ange Fruit. „Van sommige acts weet ik van tevoren dat ze aanslaan. We zoeken ook altijd naar iets bijzonders, we gaan onze eigen weg." Want naast de zekerheid van een goede act, past een gok. Drie maanden geleden kreeg De Organisatie Straatfestival Vlissingen een telefoontje van enkele leerlingen van de Ambitie. „Het waren Goesenaren die vroegen of ze tijdens de Straattheaterdag op mochten treden. Ze hebben een Fellini-achtig optreden ver zorgd, dat goed aansloeg. De Tre4a's uit Vlissingen hebben een camping-act ge daan. Gi'oepen uit de regio krijgen een kans om op te treden, of misschien ont staan er door het festival wel nieuwe groe pen. Dat bedoel ikmet een festival dat een cultuurklimaat in een stad verandert. Cii-que du Docteur Pax-adi was vrij onbe kend, maar met de voorstelling Vesque zal het binnenkort in heel Europa furore maken, voorspelt Overdam. Alle vijf avonden was de circusachtige voorstel ling uitverkocht. Het enige nadeel van de Nederlandse première was dat de tent buiten het centrum opgebouwd moest worden. ..We vinden ook dat een circus het beste uitkomt midden in de stad. De ge meente had de Spuikom al helemaal ge ëgaliseerd. Maar de eerste vrachtwagen zakte meteen een meter de grond in. We - zijn toen uitgeweken naar Westduin. Doc teur Paradi heeft aan Vlissingen een con tract voor voorstellingen in november en december in Parijs overgehouden." Rustigste dag De organisatie heeft wel enkele tegensla gen gehad. Woensdag viel er een gat. Het was de nxstigste.dag van het festival. „We hadden een optie op Silencio, een groep uit Chili. Maar budget liet het niet toe. Doodzonde, want Silencio heeft veel weg van Dogtroep. Met Dogtroep zijn we trou wens bezig voor volgend jaar. Sarugga uit Spanje moest afzeggen. Wij zouden de première van hun voorstelling krijgen, maar ze waren nog niet klaar. Ze hebben toegezegd volgend jaar te komen. Alan Stivell zou de opening van het harp- festival - dat dit keer als nieuw onderdeel aan het straatfestival was toegevoegd - verzorgen. „Stivell kreeg van zijn agent de opdracht naar Canada te gaan. Daar kunnen we zelfs niet met een contract te genop. Maar Ai-pa was meer dan een ver vanger Stivell heeft beloofd volgend jaar te komen, alhoewel het nog lang niet zeker is dat we weer een harpfestival doen. Het is wel aangeslagen. Zaterdagavond na Milladoiro gingen de mensen dansend de zaal uit. Zo zuiver heb ik nog nooit iemand een instrument horen bespelen." De com positiewedstrijd, met als thema op de grens van land en water werd zaterdag avond gewonnen door Luschi Laar uit München. Dit keer was het muziekprogramma op het Bellamypai-k teruggebx-acht tot drie dagen. „We moeten ons budget bewaken. Het gaat wel weer de goede kant op met de subsidiëring en enkele grote sponsors ge ven garanties over langere tijd. Drie da gen muziek is te weinig. De show van de Temptations was wel heel verzorgd. De wereldmuziekdag viel iets tegen. Youssou N'dour is mijn droom. Die komt nog een keer naar Vlissingen." van onze verslaggeefster Edith Ramakers VEERE - Oude tijden herleven op het Veerse meer. In augustus 1928 kreeg Hendrik Willem van Loon 22 voornamelijk hoogaar zen aan de start, bijna negenen zestig jaar later doen 27 klassie ke oude zeilschepen mee aan de Van Loon Hardzeildag. Door het onverwacht grote aantal deelnemers viert de Stichting Behoud Hoogaars het eerste lustrum van de hardzeildag ex tra feestelijk. In de eindjaren twintig vochten de Jetty en de Windroos hun stxfjd regelmatig op het water uit. Zij waren aan elkaar ge waagd, van start tot finish. De houten schepen zijn Belgische kopieën van de echte Zeeuwse hoogaars. In elke vloot waren het schepen van aanzien. Zeiltafereel Ze hebben de tijd met glans doorstaan. Bij de staif zater dagochtend om elf uur voor de Campveerse Toren dwingen de Jetty en de Windroos direct res pect af. Vrijwel tegelijkertijd glijden ze bij windkracht drie a vier uit noordwestelijke rich ting over de denkbeeldige start lijn. De Nieuwe Maen mengt zich er brutaal tussen. Het historische zeiltafereel is vanaf de kant goed te volgen. Het is alsof de enorme bruine zeilen om heviger windkracht vragen. Met twee of drie Beau- f oit meer, voelen de authentic- schepen zich nog beter op hi gemak. Maar het blijft bij een aarc briesje voor de hengsten, hoff aarzen, aken. De Windroos la; het niet zoals in vroeger jan aankomen op een nek-aan-nè race met de Jetty. Het schip ze als herboren en schrijft geschil denis. Uitslagen: De Zilveren Jetty: 1 Windroos. Boskalis-trofee: 1. Ir. Hans Voskuijl trofee: 1de Windrn Campveerse Toren bokaal. 1. Gs zee. SPH-steen, Oosterscheldepi 1 Ye 36. Pollepel Prijs: 1. PegaX VLISSINGEN - Uit een flat tiek aan het Franssen vai Putteplein in Vlissingen is vit dagavond een snorfiets gestt len. De Vlissingse eigenaü heeft aangifte bij de politie? daan. WESTKAPELLE - Een blaiü Volkswagen kever met het In teken 33-66-XL is tussenzat' dagavond 22.30 uur en zont 10.30 uur ontvreemd. De at stond geparkeerd aan de Nfé we Dijkstraat in Westkapelle is eigendom van een inwoner'; Westkapelle. De waarde vank voertuig is onbekend. Ook dc platbodems trekken tijdens de hoogaarsracc in Veere bekijks. fotoRubenO^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 10