Tweede Maasvlakte gehalveerd w Toeristen in de val bij Thaise hotelbrand Sprinters door het lint op vakantiedag m opties 4 WEKEN Slaapwandelaar dronken achter het stuur Bosnische Serviërs op hun hoede Vlissingen/Terneuzen maakt weinig kans als alternatief voor Rotterdam Britten onder vuur in Belfast Onderwijs mag selecteren Politie scoort slecht in Zeeland Bruine vloot wil erkenning EU stelt Nederland na negeren visafspraken straf in vooruitzicht al/a^ JA, ik wil: 20; li 3' NW 3 Strandweer Flinke zonnige perioden en vrij warm. Maximum temperaturen van 20 tot 25 graden, zwakke oostenwind ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM 240e jaargang no. 164 zaterdag 12 juli 1997 losse nummers 2,50 o.a. in Axel, Brandax Burgh-Haamstede, Hanse Hanse van onze correspondent Bob Kroon GENEVE - Is een slaapwande laardie een overtreding begaat toerekeningsvatbaar? Ja, zegt het gerechtshof van Wallis. Nee, besliste het Federale Tri bunaal, de Zwitserse Hoge Raad, in een opzienbarende beroepszaak. Het gaat om een 41-jarige in- woner van Martigny, een ver stokt slaapwandelaar, die tij dens een nachtelijke omme gang in zijn keuken belandde, daar een fles wijn leegdronk en vervolgens tevreden zijn bed weer opzocht. Om half zes 's ochtends werd hij normaal wakker, klom in zijn auto en werd prompt wegens 'onzeker rijgedrag' aangehouden door twee gendarmes. De bloedproef wees 1.2 promil le aan. Op het politiebureau betuigde de man 'op grond van somnambulisme' zijn on schuld. Hij liet de zaak voorko men en schakelde een advo caat, een medicus en een psy chiater in. Het Walliser gerechtshof wilde op grond van de getuigenver klaringen best aannemen dat de verdachte zich 'slapend en wel' had volgegoten, maar ver oordeelde hem toch tot tien da gen hechtenis 'omdat hij na het ontwaken had moeten weten beneveld te zijn en dus niet in staat een auto te besturen'. In zijn verweer hield de advo caat vol, dat zijn cliënt zich al leen 'wat slaperig' had gevoeld - geen ongewone omstandig heid in de vroege ochtend. Het Federale Tribunaal, Zwitser- land's hoogste rechtscollege, heeft het vonnis van het Walli ser Hof nu vernietigd. „Een slaapwandelaar verkeert in een hj'pnose-achtige toestand, waarbij hij zekere handelingen niet bewust uitvoert", aldus de rechters. GPD van onze verslaggevers HansGeurens en LianneSleutjes DEN HAAG - Het kabinet mikt op de aanleg van een Tweede Maasvlakte van 1.000 hectare havenge bied in zee ten zuidwesten van Rotterdam. Daaraan gekoppeld komt 750 hectare terrein voor natuur en recreatie. De Tweede Maasvlak te is bedoeld om het dreigende ruimtetekort in de Rotterdamse haven op te lossen. Het nieuwe haventerrein, met een eigen toe gang voor zeeschepen, is be stemd voor de chemische sector en op termijn voor de container overslag. Rotterdam had om 2.000 hectare haventerrein ge waagd. Het kabinet kijkt nog wel naai de alternatieven voor een Twee de Maasvlakte in Vlissingen- /Temeuzen en Moerdijk, maai de kans is klein dat die moge lijkheden ook benut worden. Die komen pas in zicht als bij voorbeeld blijkt dat de aanleg van de Tweede Maasvlakte bij [Rotterdam milieutechnisch on mogelijk is. BELFAST - Een onbekende man heeft gisteravond het vuur geopend op enkele Britse solda ten en politieagenten die door het noorden van Belfast pa trouilleerden aan de vooravond van de protestante marsen door Noord-Ierland. Volgens bewoners van Ardoyne, een katholieke wijk, vuurde de man ongeveer twintig schoten ai Ooggetuigen zeiden dat er twee agenten en drie soldaten per ambulance zijn afgevoerd. Het is onzeker of de IRA achter- de aanslag zit. Eerder op de dag zijn folders verspreid van een 'defensiecomité' waarin de wijkbewoners werd opgeroepen binnen te blij ven. AP zie ook pagina 7 DEN HAAG - Hogescholen en universiteiten mogen een aantal plaatsen voor vakken met een studiestop toewijzen aan kandi daten die zij zelf selecteren. Dat heeft het kabinet besloten. Minister Ritzen laat zich nog adviseren over de hoeveelheid toe te wijzen plaatsen. De ministerraad ging gisteren akkoord met het wetsvoorstel van Ritzen over loten. Scholie ren met een gemiddelde van een acht worden voortaan recht streeks toegelaten tot een studie waarvoor een stop bestaat. ANP Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat zei gisteren dat het om een principebesluit gaat. Voordat eind 1999 de definitieve beslissing kan worden geno men, moeten eerst diverse pro cedures doorlopen worden. De aanleg van de Tweede Maas vlakte met een eigen zeehaven toegang zal 3,5 tot 7,5 miljard gulden kosten. Hoeveel de over heid daaraan zal moeten bij dra gen, is nog de vraag. Het Centraal Planbureau advi seerde het Rijk te kiezen voor slechts 500 hectare zonder havenfunctie. Tijdens deproce dures zal ook dit alternatief be studeerd worden. De 'droge' uitbreiding op land van 500 hec tare is een wens van minister Zalm van Financiën die grote twijfels heeft over het econo misch x-endement van een gi'ote Tweede Maasvlakte. Minister De Boer van Milieu is tevreden met het kabinetsbe sluit, vooi-al met de 750 hectare natuur- en recreatiegebied in de plannen. De Stichting Natuur en Milieu noemt het besluit 'on begrijpelijk en onverantwoord'. De gemeente Rotterdam is blij met het pi-incipebesluit en heeft er vertrouwen in dat de nieuwe Maasvlakte er ook komt. Als over twee jaar definitief de knoop woi'dt doorgehakt, dan kunnen in 2002 of 2003 de eerste bedx-ijven zich er vestigen. Volgens gedeputeerde J. van Zwieten heeft Zeeland nooit de verwachting gehad dat haar ha vens een oplossing zouden kun nen zijn voor een Tweede Maas vlakte. „Wij zijn geen gi'ote containei-haven. Wij zijn goed in fruit. Maar we wei-ken wel goed samen met Rotterdam. Wij gra ven immers samen een haven in Vlissingen." De voorzitter van havenschap Zeeland Seaports J.M.H.G. Phi- lippen was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. Volgens de Vex-kenning Ruimte- tekort Mainpox-t Rotterdam hebben de Zeeuwse havens wat minder nationale en internatio nale bekendheid. Een organisa tie als Ti-anspoi-t en Logistiek Nedei-land en het chemiecon cern Shell vinden dat de Zeeuw se havens de magneetwerking van Rottei'dam missen die nodig is om grote internationale par tijen aan te trekken. Bovendien beschikt Rotterdam volgens hen over betere achterlandverbin dingen. GPD Vrouwen in Prijedor toon den vrijdag foto's van de donderdag door de vre desmacht doodgeschoten Simo Drljaca. In de Bos- nisch-Servische repu bliek was de situatie gis teren gespannen,nadat de internationale vredes macht SFOR donderdag een klopjacht hield op verdachten van oorlogsmisda den. De waardering voor de politie is in Zeeland de afgelopen twee jaar gedaald. In de provincie bestaat minder bereidheid om aangifte te doen van inbraken, verkeersovertredingen en ge weldsmisdrijven dan in 1995. Wel voelen de Zeeu wen en de Drenten zich het veiligst van alle Neder- landers: Erik Zabel passeert als eerste de finish in Marennes, maar zal later gediskwalificeerd worden. Jeroen Blij levens (links) krijgt daardoor de etappe/ege toegewezen. Twee de van rechts Ahdoesjaparov, de Oezbeek die bet rapt is op het gebruik vam doping en daarom vandaag niet meer mag starten. foto AP van onze sportredactie MARENNES - De cowboys van het wielerpeloton hebben gisteren weer van zich doen spreken. Met in de negatieve hoofdrollen Tom Steels, Erik Zabel en Djamolidin Abdoesjaporov. En als uiteindelijke tri omfator Jeroen Blijlevens. Na een rustige koers, er werd gekscherend van een va kantiedagvoor de coureurs gesproken, versloeg Zabel in Marennes Blijlevens op de streep. De Duitser werd na interventie van de internationale wedstrijdjury evenwel gedeklasseerd. De straf voor Steels was nog zwaarder. De Belg werd ook teruggezet, maar kon gis teren ook zijn koffers pakken, want de rechtsprekers verbanden hem uit koers omdat hij in de finale een bi don naar Frédéric Moncassin had gesmeten. 'Abdoe' verdween uit de Tour omdat hij na afloop van de twee de etappe in Vire was betrapt op dope. Het sierde Blijlevens dat hij de nederlaag meteen na de finish niet afwentelde op onsportief gedrag van Zabel. Pas later- nadat het prettige nieuws hem had bereikt, erkende hij dat de winnaar van Milaan-San Remo onregelmatig had gesprint. ,,Ik wil geen be schuldigende vinger- naar Zabel uitsteken, ik zag wel dat hij plotseling naar rechts schoot, Cipollini raakte, die vervolgens mij toucheerde. Er gebeurt altijd wel iets wat niet in de haak is in een finale, we zijn geen doetjes. Maar vals spel moet bestraft worden." Blijlevens boekte in Marennes, weliswaar via de groe ne tafel, zijn derde ritzege in de Tour na 1995 (Duin kerken) en 1996 (Besanyon). De bonkige snelheids duivel gaf toe dat deze overwinning anders was, iets minder voldoening schonk. „Maar als Zabel die trucs niet uithaalt, win ik", zei hij. „Hij heeft geen fairplay gespeeld. Dus ben ik eigenlijk de terechte winnaar. Er is een last van mij en de ploeg afgevallen. De tijdbe- gon te dringen, want alleen in Bordeaux zaterdag en in mindere mate zondag in Pau had ik nog mogelijk heden op de overwinning voordat we de bergen in trekken." ANP zie ook pagina 39 Wildwest in Ronde van Frankrijk Iedereen is het er wel over eens dat de klippers, tjalken en schoeners de Zeeuwse wateren sieren. Alleen de havenbe heerders moeten tot nu toe weinig van de traditionele zeilschepen hebben. De schippers vinden dat ze een belang rijke bijdrage leveren aan het toeristisch product. Daar zou best eens rekening mee gehouden mogen worden. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; financiën en economie: 6; buitenland: 7; radio en televisie: 8 en 9; zee land: 11,13,15,17 en 19; reportage: 23,24,25,27,29,31; vrije tijd: 33; bouwen en wonen: 34; tafel en trend; 35; weten schap en techniek; 36; auto motor fiets; 37natuur: 38; sport: 39,40,41 en 43 van onze redactie binnenland BRUSSEL - Nederland heeft zich niet gehouden aan de af spraken die zijn gemaakt over de inkrimping van de vissers vloot over de periode van 1992 tot 1996. Dit stelt de Europese Commissie. Nederland heeft 48 procent van de afgesproken reductie van het aantal brutoregistertonnen niet gehaald. De afspraken waren gemaakt om te voorkomen dat de visbestanden te sterk dalen. De Commissie eist dat de reduc tie alsnog zijn beslag krijgt. Ook loopt Nederland EU-steun voor vernieuwing van de vloot mis. Nederland probeert de afge sproken verminderde bevissing door bedreigde soorten als ha ring, makreel en tong niet te rea liseren door verkleining van de vloot, maar door vermindering van de 'zeedagen', de periode dat de schepen daadwerkelijk aan het vissen zijn. Europees visserijcommissaris Emma Bo- nino is daar niet gelukkig mee en eiste eerder al een daadwer kelijke verkleining van de vloot. Nederland heeft volgens een woordvoerder van het ministe rie van Landbouw de doelstel ling om minder vis te vangen wel degelijk gehaald. Alleen heeft Brussel altijd moeite ge- (Advertentie) KÜLonze redactie buitenland BANGKOK - Bijna tachtig mensen zijn gisteren in de Thai se plaats Pattaya om het leven gekomen bij een hotelbrand. Er raakten zeker 65 mensen ge wond. Onder de doden zijn dertien bui tenlandse toeristen, onder wie (Advertentie) soms heb je een accountant nodig om goed te kunnen zitten... Alfa Accountants en Adviseurs Stadhuisplein 10 4382 LG Vlissingen Telefoon 0118 442442 Fax 0118 442449 twee Belgen en zes Hongaren. Er zijn voor zover bekend geen Nederlandse slachtoffers. Tot dusverre zijn 78 lijken ge teld, maar de brandweer vreest nog meer doden te vinden. De brand woedde in het Royal Jom- tien Resort Hotel in Pattaya, honderd kilometer ten zuidoos ten van Bangkok. Het vuur onstond in een keuken op de begane grond, waar schijnlijk door een gasontplof fing. De vlammen bereikten twaalf van de zeventien etages. Velen werden door het vuur en de verstikkende rook verrast. Eén uitweg De brand was relatief snel onder controle. Toch vielen er veel slachtoffers doordat veilig- heidsmaatsregelen ontbraken. Het brandalarm werkte volgens getuigen niet en er was geen sproei-installatie op de begane grond waar de brand uitbrak. Verder waren nooduitgangen afgesloten, omdat de eigenaar bang was dat gasten zonder te betalen de benen zouden ne men. Voor velen restte maar één uitweg: naar boven toe. Een groot aantal kon met een heli kopter vanaf het dak worden geëvacueerd. Op het moment dat de brand uitbrak, waren er minstens driehonderd mensen in het luxe-hotel. Van de kamers was 70 procent bezet. Veel Thaise slachtoffers waren deelnemers aan congressen. Zij vluchtten van de vijfde verdieping naar beneden en kwamen terecht tussen brandende etages. De brand is een van de ergsten in een werelddeel dat toch al veel slachtoffers door hotelbranden kent. In januari en april brand den in het Chinese Tsjangsha en in het Filipijnse Cotobato ho tels. Daarbij vielen in totaal zes tig doden. AFP/RTR/ANP zie ook pagina 7 (Advertentie) U wilt automatiserings0p/0ss/>7£e/7 in plaats van die eeuwige automatiseringspraWeroe/;? De alerte, actieve en allround informatiseerders uit IJsselstein staan voor u klaar! Surf naar http://www.ksi.nl Of bel 030-6888244 De Mitsubishi Galant sedan. Compleet vanaf 46.995,-. Standaard al met o.a. ABS. 2 airbags en vanaf de GLS met volautomatische airco. De keus blijft: een 2.0 liter, 2.5 liter 24 kleppen V6 benzine- motor of 2.0 liter turbodiesel met inter- Bel gratis voor informatie of proefrit: 0800 - 0383. had met de Nederlandse metho den van zeedagen en verkorting van de boomkor, die bepalend is voor de grootte van het visnet. Dat betekent dat formeel Ne derland op de helft van de be oogde reductie is blijven steken. Maar voor 1997 heeft Neder land wel overeenstemming met de Commissie over deze metho den. RTR/ANP (Advertentie) VOOR 15,- (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15.-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 J per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1