PZC krullebak Vrouwtjes zijn altijd duurder in de walvis KRULLE- BAKJES Praatje met de poes Bowlingbaan in het bos Even droog Gaatjes Af en toe wil hij meer I Casper en Hobbes door Bill Watterson Hee pap, wil je een vlammenwerper voor me kopen? Mol; zal je zoontje maar wezen, die Casper! Al het kattekwaad wat je maar kunt bedenken haalt hij uit. Samen met z'n onafscheidelijke tijger Hobbes. Geestelijke vader Bill Watterson (dat is de schrijver, bedenker, tekenaar van de strip, dus niet de vader van Casper in de strip) liet de Amerikaanse krantenlezers dage lijks meegenieten van het wel en wee van Calvin (Casper) en Hobbes en dit met groot succes, want de strip is razend populair. Casper is een klein ventje van een jaar of zes, gok op televisie kijken en snoep. Hobbes is z'n pluche tijger, die Bill Wat terson op een prachtige manier tot leven wekt. Zichtbaar voor ons en natuurlijk voor Casper, maar voor de anderen in de strip is Hobbes gewoon een pop. Hobbes is Casper's steun en toeverlaat, aan hem kan hij alles kwijt en Hobbes geeft hem raad, maai- -hoe vreemd ook- niet altijd gelijk, want hij heeft een eigen karakter. Groot is, de paniek van Casper als een grote hond Hobbes meeneemt en kwijtmaakt. Casper kliert met z'n eten -Wat. is clit voor slijmerige troep!-, wil pas in bad als er ge controleerd is of er geen haaien in zitten, chanteert z'n vader om te betalen voor hij de garage in rijdt -omdat als je het niet doet ik de garagedeur tegen je auto gooi als je naar binnen rijdt! en ga zo maar door. Maar niet alleen de vader en de moeder van Casper hebben veel met de fantasie van Casper te stellen -Hee pap, wil je een vlammenwerper voor me kopen!- maar ook z'n juf, de oppas en buurmeisje Inge moeten het vaak ontgelden. Hoewel deze laatste erg goed in staat is de hatelijk heden en aanslagen van Casper of Casper in de rol van zijn andere ik, ruimteman Spiff, te weerstaan. Sterker nog Casper delft bij haar vaak het onderspit en moet de volgende keer dus nog beter uitpakken. Kortom Casper en Hobbes is een strip waar je niet omheen kunt. Bill Watterson is er intussen mee gestopt -dat heeft hij al meer gedaan- maar als alle strips die hij heeft gemaakt nog in Nederland gaan ver schijnen, kunnen we voorlopig nog heel wat aflachen met die twee! Va/i Kasper en Hobbes door Bill Watterson verschenen in het Nederlands drie delen bij big Balloon Publishers. Klaartje, het hangbuikzwijn lust er wel pap van. Maar soortgenoot Spikkel moet van aaien juist niets hebben. En ook de beide kangoeroes Skippy en Dusty in het parkje Dierplezier in Hoedekenskerke, houden meer van springen dan van aaien. En de nandoe, een kleine struisvogel, let meer op haar pasgelegde ei, dan op het publiek. Beheerster Riet Bolier heeft haar handen vol aan haar zeer gemengde gezelschap. „Begon drie jaar terug als hobby," lacht ze. „Je ziet hoe het is geworden. Schapen, kippen, konijnen, pony's en ezels zijn in deze buurt heel gewoon. Maar Bob, het stinkdier is niet zo alledaags. Dat geldt ook voor Buster de fret en Beer, de wasbeer. De laatste aanwinst. Zijn moeder gaf te weinig melk, dus voed ik hem op met de fles." Voederen, hokken, stallen en vogelkooien schoonmaken is een dagelijks terugke rend werk. Kinderen uit de buurt helpen af en toe een handje. Maar het probleem van Bartje Twee, de alpaca, kunnen ook zij niet oplossen. „Hij is wat alleen zo zonder vrouwtje," legt Riet uit. „Maar vrouwtjes zijn in de dierenwereld altijd veel duurder dan mannetjes. Bartje Twee zal dus nog even tjes geduld moeten hebben. l.opcn in de kringloop van het water. Femke, Madelinde en Marjon zijn naar het waterpaviljoen op Neeltje Jans geweest. In de wal vis, zoals zij het noemen. Madelinde: „Ik vond het best wel leuk. Je kon er veel dingen zien en leren, hoe het gaat." Femke: „Ik vond het meer een groot kunstwerk. Met geisertjes en stoomstraal- tjes." Marjon: „Ik vond die ijsletters wel mooi en als je met je voet ergens op stampte, kwamen er golven." Maar dat het waterpaviljoen is gemaakt om de kringloop van het water uit te beelden, hadden ze niet zo goed begrepen. „Klopt," zegt Ted Sluyter. Hij is de woordvoerder namens het waterpaviljoen. „Binnenkort krijgen de bezoekers een folder, waarin wordt uitgelegd, wat de betekenis is van wat de mensen binnen te zien krijgen." Het paviljoen is nog m^ar kort open, sinds 29 mei, maar de belangstelling is al heel groot. Ted: „Als je op Neeltje Jans bent, dan valt water het foto Pieter Honhoff meest op. Water is een levensbron, die je door niets anders kan vervan gen. 't Is uniek." Daarom was het onderwerp voor de nieuwe tentoonstelling gauw gevonden: Water. Maar hoe? Ted: „We wilden niet weer een tentoonstelling met belerende en schoolse dingen." Het moest iets heel aparts worden, waarbij de bezoekers geprikkeld worden om hun fantasie te gebruiken. En dat is gelukt. Ted: „Als je binnenkomt bevriest je adem tegen de wand. Ga je verder, dan kom je allerlei bronnen tegen, die voor kinderen spannend zijn." Uit een gat in de grond komt een waterdruppel van een kwart liter. Iedere twintig minuten wordt er nevel gespoten, zodat het publiek in de mist loopt. „De mensen mogen overal aankomen, want we willen juist, dat ze veel ontdekken," zegt Ted. Er is ook niets recht. En ook uniek zijn het licht en het geluid. Hoe meer mensen er zijn, hoe sneller het gaat. Prachtig! Gevraagd: bergschoenen mt. 29. Vicky, 0118-553093. Wie wil er Starwars stickerplaat jes van Panini ruilen? Pieter, 0118-626516. Te koop: Alum, schommelframe vrijstaand, 15,-. Angela, 0118-466571. Te koop: Inline-skates 85 A, mt. 38 i.g.st., 25,- en paardrijlaar- zen mt. 35, 10,-. Leoni, 0118- 562337. Gratis af te halen jonge poesjes, 8 wk. oud en speenkonijnen (Loth.) te koop. Jelle Moens, 0118-582942. Te koop gevraagd: Skeelers mt. 34, i.g.st'., 0118-548445. Te koop gevraagd: paardrijbroek mt. 44-46 en cap mt. 55. Erika Ovaa, 0118-583403. Gevraagd: bergschoenen mt. 34 en mt. 38. Silke en Joren, 0118- 553093. Te koop: jonge cavia's, 7,50 p.st.. Jolanda, 0118-591764. Te koop gevraagd: tafeltennista fel. Rinus, 0118-601266. Wie wil voetbalplaatjes '97 ruilen of heeft ze te koop. Johan, 0118-582925. PZC krullebak Uitgever W.F. de Pagter Eindredactie: Anneke van den Doel en Willem Verstuijf. Redactie: Petra de Bil, Marina van den Boogaart, Jaap Clement, Eefje Koppers, Sam Karstens, Eveline Mulder, Francis Schot, Hans Segboer en Jan Smeekens. Cartoon: Wouter Apner Strip vorm. Ramon de Nennie. Adres: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18,4380 AA Vlissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00-17.00 uur): 0118 484000 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zoeuwse Courant BV/Wegener Arcade Nederland BV Marthe: ik hen geloof ik niet zo'n spelig-typc. foto Peter Nicolai Aan een onverhard weggetje tussen veel bomen en planten, staat het huis waar Marthe (9) woont. Samen met haar vader en moeder, de poezen Karei en Sofie, de kippen, de cavia's en de duiven. Het huis ligt even ver van Schoondijke af als van Groede. Is zo'n zomervakantie dan niet reuze stil als je niet naar school hoeft en geen andere kinderen in de buurt hebt „O nee, ik vind het helemaal niet erg om hier te wonen", zegt Marthe. „We wonen hier lekker tussen het groen en het stilst is het als het niet waait, dat vind ik fijn." Marthe gaat in Schoondijke naar school. „Toen ik daar voor het eerst kwam vond ik het heel lawaaierig met die auto's, dat heb je hier niet. Wel is het bij ons 's avonds heel donker, er zijn geen lantaarnpalen. Maar 's avonds in een steegje in de stad lijkt me ook eng. Het liefst zou ik later ook buiten wonen." Als Marthe niet samen met een vriend in is dan is ze paardrijden, naar jazz- ballet of naar kinderatelier. „Soms ben ik alleen, dan ga ik naar mijn kamer muziek luisteren of teke nen. Als het mooi weer is speel ik buiten. Ik zoek schelpjes bij het. trapje of ik zit in mijn hut ir» de boomgaard. In mijn hut is een soort keukentje, daar speel ik dan in en dan praat ik zo'n beetje tegen mezelf, of tegen Sofie, de poes. Maar als ik echt verdrietig ben dan praat ik tegen mijn moeder. Het zou wel leuk zijn als ik een broer of zusje had maar ik hen er niet verdrietig om dat ik enigst kind ben hoor! Ik ben geloof ik niet zo'n spelig-typc." Marthe heeft nog wel een advies voor kinderen die ver van anderen afwonen. „Je moet altijd doen wat je zelf wilt en neem een poes of een hond, die begrij pen het als je boos praat of blij. kippen en cavia's niet." Je moet er wel je hoofcl bijhouden, als je in het Axelse Smitsschorrebos je hond uitlaat, wandelt of speelt: wanneer je in een boom een kartonnen doos ziet hangen hoeft dat geen kunst te zijri, maar je gaat er wel over twijfelen. „Het is boeiend om te zien hoe kunste naars reageren op de natuur," zegt Dorine Pruys. Zij organiseerde voor het toeristisch bureau een kunstproject in het natuurge bied. „Ik heb aan negen kunstenaars gevraagd om eens goed in het bos rond te kijken en een plek uit te zoeken om daar iets te maken." De resultaten zijn erg verschillend: „Sommigen lieten zich inspireren door de geschiedenis van Smitsschorre, anderen reageerden op de relatie tussen mens en natuur of tussen recreatie en natuur." Een tocht door het bos wordt daardoor een afwisselend avontuur: je ziet een reuzen- plant of een haan van vijf meter hoog. Of twee tentjes op een open plek: zo verbeeldt een kunstenaar zijn jeugdherinneringen aan die plek. En dan is er nog een echte bowlingbaan. Hoewel echt? Het leukste vindt Dorine dat er niet alleen dingen zijn om te bekijken: „Er zijn ook kunstwerken waar je in kunt of waar je overheen mag lopen." En helemaal enthousiast is ze over de combinatie van kunst en natuur: „Daar door wordt kunst veel vanzelfsprekender. Veel kunstwerken geven niet gelijk hun ge heim prijs, pas als je vaker op een plek komt gebeurt dat. Ik vind ook dat op school die dingen dichter bij elkaar gebracht moeten worden. Waarom vakken als biologie en wereldoriëntatie niet verbinden met kunst?" Tot nu toe is iedereen zo tevreden over het landschapskunstproject in Axel dat Staats bosbeheer heeft besloten de kunstwerken daar te houden en te onderhouden. Het licht trekt spleetjes van mijn ogen en zegt me dat het zomer is. Wat is er mis? Al weken regen de lucht te grauw zomer..hé, waar blijf je nou? Marina van den Boogaart 17e JAARGANG - NUMMER 7 DINSDAG 8 JULI 1997 Voor Kim Matthijsse (13) uit Serooskerke is het duidelijk. „Een navel piercingDa's gewoon leuk, da's gewoon kickenV' Ze wil er dan ook zelf een, het liefst zo snel mogelijk. „Ik heb er alleen het geld nog niet voor. Het kost tussen de 125 en 150 gulden, dus ik ben nog aan het sparen". Kim heeft in totaal al zeven gaatjes in haar oren en één in haar neus. Als ze straks haar navelpier cing heeft is het wel genoeg. Danielle Eland woont in Nieuw en Sint Joosland en wil óók een navelring. „Ik vind het vooral leuk als je in de zomer een kort truitje aan hebt". Er zijn scholen die dat nu juist willen verbieden. „Stom natuurlijk", vindt Danielle. Ze kent trou wens niemand die er al een heeft. „Ik vind het nog wel een beetje eng want ik weet niet of het echt pijn doet", zegt ze. De Fine Line Tattoo Studio in Middelburg werkt met een verdovende zalf. Die moet tien minuten intrekken, daarna gaat er een klem op en wordt met de hand een gaatje geprikt. Je krijgt een papier met nazorg-aanwij zingen mee, want zo'n gaatje in je navel is heel iets anders dan een in je oor. Een oorbel mag je ronddraaien, maar van een navelpiercing moet je juist zo veel mogelijk afblijven Het materiaal is ook van belang, chirurgisch staal is het beste. Ouders mee Net als Kim vindt Danielle dat het lichaam be halve oren, neus en navel niet gepierced moet worden. Toch zullen de meiden nog wat jaartjes op hun navelring moeten wachten. Bij Fine Line hante ren ze een leeftijdsgrens van zo'n 17, 18 jaar. Jon gere meiden moeten hun ouders meenemen. De moeders van Kim en Danielle vinden dat ze er heel goed over na moeten denken en vinden ze nu nog wat jong. Misschien een navelkettinkje zo lang?! Wachten op een e-mail uit Portugal Marloes Henderikx (13) is in temetfanaat. Zeker drie keer per week zoekt ze contact met het wereld wijde web. „Het liefst natuurlijk iedere dag, maar dat vindt m'n vader niet goed, want dan wordt de telefoonrekening zo hoog. Je bent als je achter de computer schuift zo een uur of wat bezig." vertelt Marloes. Van het net plukt ze nieuw ste informatie van de Backs treet Boys. „De nieuwste foto's haal je op en die kun je dan uitprinten als je dat wilt", legt ze uit. Maai- het gaat niet alleen om popinformatie: ook om boekuit- treksels, het weer, eindexamen antwoorden en nieuws. Marloes pent, of liever c-mailt met een e-/nai7-vriendin in een klein doipje in Portugal. „Dat is heel leuk en snel. E-mailtje typen en verzen den. Dan is het er ook gelijk om gelezen te worden. Als de computer daar maar aan staat. En je hebt geen postze gels nodig Spannend is het wachten op een bericht terug. „Eigenlijk moet je iedere dag wel even kijken of er geen bericht is binnengekomen; in Portugal doen ze dat ook." Het lijkt Marloes wel handig als iedereen een internet verbinding zou hebben. „Je wordt dan niet nat als het regent zoals nu en je iets moet vertellen aan iemand die verderop in de straat woont." Maar alleen maar contact via de computer en internet lijkt haar toch niks. „Je moet je vriendinnen en vrienden toch zo af en toe zien. Anders zit je alleen maar thuis!" Wendy en Pieter: We gaan niet verder dan tongzoenen, foto Dirk-Jan Gjeltema De eerste kus van Pieter vergeet Wendy Branswijk (12) uit Yerseke nooit -meer. „Het was in de trein. We stonden in een hoekje, Pieter moest er uit en hij kuste me". Ze hebben nu al een halfjaar ver kering. Wendy had al eens eerder een vriendje, maar dat was op de basisschool Nu zit ze op het voort gezet onderwijs en dan gaat het heel anders! Verkeerde dingen „M'n moeder vindt hem gelukkig leuk", vertelt Wendy. „Ze zei wel dat ik geen verkeerde dingen moet doen. Ze bedoelt dan naar bed gaan. Nou, dat ga ik ook echt nog niet doen!" Pieter is een paar jaar ouder dan Wendy. „Af en toe wil hij meer dan ik. Dan zeg ik nee, daar ben ik niet - aan toe". Stoerdoenerij Het is allemaal best spannend als je een vriendje hebt. Wat. doe je wel en wat niet? Je hoort daar heel verschillende meningen over. Als je sommige jongens hoort praten denk je dat ze heel wat gewend zijn! Vaak is dat stoerdoenerij, weet ook Wendy. „Pieters vrienden maken wel eens opmerkingen over seks. Ik laat ze maar gewoon kletsen, het is gewoon een lolletje". Met vriendinnen kan Wendy er wat serieuzer over praten. „Zij hebben ook een vriendje, dus kunnen we het er over hebben. Ook over wat we wel en niet toelaten". Tongzoenen Voor Wendy is het voorlopig duide lijk waar de grens ligt. „Wc gaan niet verder dan tongzoenen en we houden onze kleren aan!" Wendy hoopt nog heel lang verke ring te hebben met Pieter. Hij is belangrijk in haar leven, ze zien el kaar elke dag en gaan deze zomer zelfs een week naar Center Pares „Maar," lacht Wendy. „We slapen apart!" Kim en Danielle: vooral leuk als je in de zomer een korl truitje aanhebt. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 9