Vakantiegeld-zaak blijft mistig De hardwerkende Amerikanen Stichting gelooft in luchttunnel over Amsterdamse IJ Bouw verliest jaarlijks miljarden door slecht werk economie 7 ndienen bezwaarschrift of T-biljet lijkt toch raadzaam belasting belicht economie wijzer Autoverkopen stabiel Scherpe daling Britse productie Meer omzet in detailhandel Hongkong blijft trekker Internet-bus langs scholen 70% „(01ö Englanb" J Gereserveerde zitplaats mislukt dinsdag 8 juli 1997 nnr Oennis Weber )nlangs heeft het ministerie van Financiën besloten dat idat een uitspraak door de Ho- Raad is gedaan, alle belas- ugbetalers voor de heffing van elasting over vakantiegeld ge- ijk behandeld zullen worden, it betekent volgens Financiën at geen enkele belastingbeta- >r een bezwaarschrift of T-bil- Bt hoeft in te dienen. Deze toe- ^gging van Financiën is zo iduidelijk, dat het advies orlopig blijft om wel een be waarschrift of T-biljet in te ienen om het recht op een lage- belastingheff ing veilig te stel- D. ovendien valt te vrezen dat de [nsioengerechtigden in Ne- irland de rekening zullen gaan stalen om een deel van het mil- rdengat in de begroting te chten. fear gaat het ook al weer om? belastingheffing over va- aniiegeld lijkt volgens velen in frijd met het gelijkheidsbegin- el. Omdat met name in de mwnijverheid vakantiegeld echts tegen 75 procent belast ordt. Het uiteindelijke oordeel il de rechter moeten vellen, aar als deze het gelijkheidsbe- nsel toepast dan kan dit de hatkist 7 miljard aan terugbe- alde belasting en premies per aar schelen. Deze financiële trop zal staatssecretaris Ver eend van Financiën weer oeten terughalen via een ver van het belastingtarief troom en andere tegenvaller vormt sale stroom van be- aarschriften aan de Belas- gdienst. Hoewel duidelijk is it iedereen een dergelijke room van bezwaarschriften in zien aankomen, was de re- tie van Financiën net na het kend worden van het nieuws rer het vakantiegeld laconiek: iaat de mensen maar be- aarschriften schrijven. Wij chten wel af", aldus een iordvoerder van Financiën ree weken geleden, gelopen donderdag ant- ordde Vermeend op Tweede- mervragen van het CDA dat geacht of er bezwaar is ge- iakt tegen de belastinghef- over vakantiegeld, hij zal zrgen voor een gelijke behan De vakantie zou behalve een prettig gevoel, ook nog wel eens belastingteruggave kunnen opleveren. deling. Vervolgens stond zater dag in alle dagbladen en op In ternet een mededeling van cle Belastingdienst met de tekst: 'De staatssecretaris van Finan ciën heeft besloten dat, nadat een uitspraak door de Hoge Raad is gedaan, alle belasting- plichtingen gelijk behandeld zullen worden. Dit betekent dat u hiervoor geen bezwaarschrift of T-biljet hoeft in te dienen'. Is het probleem nu opgelost? Hoeft niemand meer een be zwaarschrift in te dienen? Dat is niet het geval, want het ant woord van Vermeend op de Ka mervragen laat meer vragen open dan er worden beant woord. Zo schrijft de Belasting dienst in een advertentie dat na dat een uitspraak van de Hoge Raad is gedaan, alle belasting plichtigen gelijk behandeld worden. Het is echter mogelijk dat in de procedures over va kantiegeld die op dit moment worden gevoerd niet de Hoge Raad de belastingbetaler gelijk geeft, maar het Europese Hof voor de Rechten van de Mens doorThea van Beek Parijs heeft zijn Eiffelto- ren, Londen de Tower dge, San Francisco de Golden Gate Bridge en Rot terdam een trillende Zwaan. Amsterdam lokt de toerist sinds jaar en dag met lachen de zeventiende-eeuwse ge veltjes. Maar dat is volgens sommigen niet genoeg. Zij menen dat het hoog tijd is vooreen markant bouwwerk als beeldmerk voor de stad. Een 'luchttunnel' over het IJ bijvoorbeeld. De plannen voor een derge lijk futuristisch bouwwerk bestaan al een dikke zeven jaar. Ze werden destijds be dacht door de oud-leraar en irchitectuurliefhebber Flip 'an den Bergh en industrieel mtwerper Horst Grütering. Het enthousiasme was groot over de tunnelbuis die op zijn wgste punt zestig meter boven het IJ zweeft. Veel pu bliciteit, stapels: rapporten en onderzoeken later be landde het plan, zoals vaker in dat soort gevallen gebeurt De politiek had andere prio riteiten, zoals de aanleg van de nieuwe Noord-Zuid nze- trolijn, met een deel van de wute onder datzelfde IJ. Van den Bergh laat zich daardoor niet uit het veld slaan. Inte gendeel. Na een paar jaar 'tilte komt hij nu keihard te- In september verschijnt P het boek 'Een Luchttunnel voor Amster dam, brug naar de toekomst' Veel illusie dat de gemeente nog een cent zal steken in het Neet dat zo'n 200 miljoen luiden zou kosten, heeft Van zen Bergh niet. Daarom :t :oe^ hij met zijn Stichting Luchttunnel andere wegen. V>e hopen nu bedrijven als mdemol, Heineken, Lovers 'aii of andere particuliere nvesteerders te interes se- Enthousiast: wuift hij net een zojuist ontvangen 'nef van de Belgische archi- eet Luc Deleu. „Die heeft - het ontwerp voor de luchttunnel uit te förken." Flaneren - verbindt de lchttunnel het centrum van e stad met Amsterdam- Noord, aan de overzijde van het IJ. De doorzichtige tun nelbuis, met een lengte van zo'n 1500 meter, hangt in V- vormige pylonen boven het IJ. Onderin cle tunnelbuis be vindt zich het openbare ge deelte, met volautomatisch light-railvervoer en rollende trottoirs. Daarboven kan het publiek tegen betaling flane ren langs promenades met horeca, winkels en een feno menaal uitzicht over de stad en het water. Dat zelfs een recent referen dum de bouw van de Noord- Zuidlijn niet heeft kunnen tegenhouden, deert Van den Berg niet. „Deze luchttunnel is daarop juist een prachtige aanvulling. Het wordt een fijnmaziger verbinding met meer haltes dan bij die metro. Maar daarnaast is het ook een prachtige toeristische at tractie. Geen stad ter wereld die een luchttunnel kent." De stichting rekent op jaar lijks 1,3 miljoen bezoekers. Naast opbrengst uit het openbaar vervoer moet het geld vooral komen uit het toeristische deel van de tun nel. Aan zo'n tochtje langs die promenades hangt wel een fors prijskaartje. Des kundigen becijferden die op 18 gulden per persoon. De VW Amsterdam noemt die prijs veel te hoog. Op z'n minst zou aan het eind van de tunnel, in Amsterdam- Noord, een andere toeristi sche attractie moeten komen om het nog aantrekkelijk te maken. „Waar het Amsterdam tot nu toe aan heeft ontbroken zijn lef en branie. Het lef groot te denken", constateert Van den Berg. Maai- hij ziet een kentering. Ook in de hoofdstad steekt vernieu wingsdrift de kop op. Ook daar verschijnen opvallende bouwwerken als de Amsterdam Arena, het we tenschapsinstituut New Me tropolis en de markante wo ningbouw in het Oostelijk Havengebied. Bovendien verrijzen binnenkort aan het IJ een prestigieuze passa giersterminal voor cruise schepen en een Centrum voor Moderne Muziek. „Een luchttunnel vormt daarop een prachtige aanvulling", aldus Van den Bergh. GPD (het EHRM). De vraag is dus of de toezegging van Vermeend ook dan nog geldt. Daarnaast is niet duidelijk voor welke jaren de toezegging nu precies geldt. Uit de antwoor den op de Kamervragen lijkt te volgen dat voor iedereen die nooit bezwaar heeft gemaakt tegen de belastingheffing over vakantiegeld geldt dat als de rechter het gelijkheidsbeginsel toepast iedereen een deel van de belastingheffing over vakantie- lastingtarief in de eerste schijf wel drastisch moeten stijgen. Hoewel men uit de antwoorden op de Kamervragen dus zou kunnen opmaken dat iedereen vanaf 1990 recht heeft op terug gave, lijkt dit niet de bedoeling van de regering te zijn. Zo merk te premier Kok afgelopen vrij dag na afloop van het wekelijk se kabinetsberaad op dat het uitgesloten is dat de Nederlan ders met terugwerkende kracht een deel van hun belaste vakan- geld terugkrijgt. Aangezien de ongelijke behandeling vanaf 1990 bestaat, kan je de toezeg ging zo uitleggen dat iedereen vanaf 1990 belasting zou terug krijgen. Dit zou betekenen dat in één klap maar liefst 56 mil jard gulden moeten worden te rugbetaald. Ik vraag mij af hoe Financiën een dergelijke grote teruggave budgettair in één jaar wil opvangen. Dan zal het be tiegeld terugkrijgen. Dus geen vakantiegeld terug vanaf 1990. Maar vanaf welke jaren dan wel? Vanaf 1996 of 1997? Of geldt de teruggave alleen voor belastingaanslagen waarvan de bezwaartermijn van zes weken nog niet was verstreken. Dat zou betekenen dat een belas tingbetaler die begin juni zijn aanslag over 1996 kreeg en nog geen bezwaar heeft gemaakt foto GPD wel altijd gelijk wordt behan deld omdat zijn bezwaartermijn verleden week nog niet was ver lopen. Maar dat een belasting betaler die zijn aanslag over 1996 een maand eerder, dus be gin mei van de Belastingdienst kreeg opgestuurd en hiertegen geen bezwaar heeft gemaakt, niet gelijk hoeft te worden be handeld omdat zijn bezwaar termijn inmiddels is verlopen. Deze laatste belastingbetaler moet straks echter wel ook mee betalen om het ontstane gat in de begroting te dichten, terwijl hij geen voordeel heeft. Vakantiedagen Er zijn nog veel meer onzeker heden: zo is niet duidelijk wat Vermeend nu precies verstaat onder 'vakantiegeld'. Bedoelt hij hiermee de 7 a 8 procent op slag die iedere werknemer elk jaar bij zijn loon krijgt of be doelt hij ook het loon dat tijdens de vakantiedagen wordt door betaald? Voor het doorbetaalde loon tijdens vakantiedagen lijkt het beroep op het gelijkheidsbe ginsel (en dus de lagere belas tingheffing) ook tegelden. Het is dus van belang dat de toezeg ging ook hiervoor geldt. Ook bij het indienen van terug ga ve-biljetten (T-biljetten) be staat onzekerheid. Als men niet automatisch een aangiftebiljet krijgt toegestuurd, dan kan men een beroep op het gelijkheidsbe ginsel doen door een T-biljet in te sturen. Doet men dit vóór 31 december van dit jaar, dan kan dit nog voor drie jaar terug (dus nog voor het jaar 1994). Er is echter een besluit van het ministerie van Financiën van een aantal jaren geleden waardoor men ook nog een T-biljet tot vijf jaar terug kan indienen (dus tot en met 1992) als de belastingterug- gave meer dan 1.000 gulden is. De kans bestaat echter dat dit besluit, gezien de enorme finan ciële consequenties, elk moment kan worden ingetrokken. Pensioen Daarnaast is de vraag hoe het nu zit met pensioengerechtigden en AOW'ers. Voor hen geldt het beroep op het gelijkheidsbegin sel in principe ook. Maar als je met pensioen bent, heb je 12 maanden in het jaar vrij. Zij hebben dus eigenlijk altijd vrije dagen. Kunnen zij nu ook een deel van hun vrije dagen tegen een lager tarief belast zien? Als dit niet zo is, dan lijken de oude ren het kind van de rekening te worden: voor het loon dat door betaald wordt tijdens vakantie dagen kunnen zij geen beroep doen op de lagere belastinghef fing, terwijl zij straks wel deels mee moeten betalen om het gat in de begroting te dichten. Het moge duidelijk zijn: er is nog te veel onduidelijkheid om er zeker van te zijn dat men ook in zijn concrete situatie ook echt een deel van zijn vakantiegeld temgkrijgt als men geen be zwaarschrift of T-biljet heeft in gediend. Vermeend zal zo snel mogelijk duidelijk moeten ma ken voor welke situaties de toe zegging precies geldt. Totdat deze onduidelijkheid is opgehe ven kan men mijns inziens beter gewoon een bezwaarschrift of T-biljet indienen om zijn rech ten zeker te stellen. GPD Dennis Weber is universitair docent belastingrecht aan de Universiteit van Amsterdam Het hoofdkantoor van soft-waregigant Microsoft in Seattle, waarvan baas Bill Gates het grote voorbeeld is voor de Amerikanen. foto GPD door Arjo Klamer De Verenigde Staten zijn het economi sche wonder van deze tijd. Althans dat was de boodschap die Bill Clinton had voor de top van de machtigste economische lan den m Denver vorige maand. Clinton heeft de cijfers aan zijn kant. De Amerikaanse economie ondergaat een on gekende groei, de werkloosheid is rond de 4 percent en de inflatie is laag. Aan die cijfers kan bijna geen ander land tippen. Ook Ne derland niet. Ons werkloosheidsprobleem is met 7 percent werkloosheid nog steeds te hoog. In de Verenigde Staten bestaat het - in Nederland voorkomende - verschijnsel van betaalde inactiviteit vanwege arbeidsonge schiktheid niet. Amerikanen krijgen niet doorbetaald als ze overspannen thuis blij ven. Dus ben ik ze gedurende de 17 jaar die ik daar gewerkt heb, niet tegengekomen. Schever De reden voor het Amerikaanse succes was voor Clinton dan ook overduideli jk: Ameri kanen werken gewoon veel harder dan de Europeanen, gemiddeld 500 uur meer per jaar. Dat is meer dan tien weken meer werk. Per Amerikaan dus. Ko.k moet op zijn stoel hebben zitten schuiven want de vergelij king met de gemiddelde Nederlandse werk tijd is nog schever omdat zo veel van ons ge heel niet werken of slechts in deeltijd. Clinton suggereerde vervolgens dat de Eu ropese werkers verwend zijn met te lange vakanties, te hoge lonen en een te genereuze arbeidswetgeving. Het zal je maar gezegd worden. Ik vraag me af wat Kok, met de ver plichte Nederlandse vakantie van vier tot vi j f weken voor de boeg, daar tegen in had te brengen. Hij zal misschien over verworven rechten hebben gesproken en over de deug den van een welvaartsstaat maar Clinton zou hebben kunnen volstaan met een ver wijzing naar zijn mooie economische cij fers. Minimumlonen De Franse president zou er wel eens met een mond vol tanden bij gezeten kunnen hebben want wat kon hij nu zeggen met een kersver se socialistische premier die er niet aan denkt om werkgevers wat meer speelruimte te geven in de omgang met hun werknemers en nota bene voorgesteld heeft de mini mumlonen flink te verhogen? Voor een Amerikaan getuigt die Europese verwenne rij van de werknemers van onvermogen. Dat de Europeanen zich niet de haren uit het hoofd trekken met hun werkloosheid die nu 12 percent van de gehele Europese beroeps bevolking bedraagt, vindt hij onbegrijpe lijk. Een andere reden voor het Amerikaanse succes is volgens Clinton het enthousiasme van de Amerikaanse ondernemers. De naam die voortdurend opkwam in de discussie was die van Bill Gates, de ondernemer die 15 jaar geleden Microsoft begon en nu een van de rijkste mannen van de VS is. Waar is jullie Gates, wilde Clinton van de andere aanwezigen weten? Waar zijn de onderne mende Europeanen? Oh zeker, ze zijn er wel maar ze vallen in het niets bij de hordes on dernemende typen in de VS. Clinton had op dit punt zonder meer gelijk want onderne AMSTERDAM - In de eerste helft van dit jaar zijn ruim 289.000 nieuwe personenauto's verkocht, Dat zijn er onge veer evenveel als in de eerste zes maanden van 1996. Opel is met ruim 38.000 verkochte auto's in Nederland nog steeds favoriet. Het merk wordt op de voet gevolgd door Volkswagen. Hiervan gingen er 35.500 van de hand. Ford volgt op de derde plaats met ruim 26.000. De branchevez-eniging Rai verwacht dat er dit jaar in totaal 465.000 auto's woi'den verkocht. Vorig jaar waren dat er 475.000. ANP LONDEN - De industriële bedrijven in Groot-Brittannië hebben in mei een productiedaling te verwerken gekregen. Ten opzichte van april bedroeg de achteruitgang 0,9 procent, terwijl vergeleken met mei vorig jaar de vermindering op 0,2 procent uitkwam. Analisten hadden juist een aanhoudende groei verwacht. De productiecijfers, die het Britse nationaal bureau voor de statistiek gisteren naar buiten bi'acht, vorcnden voor veel eco nomen een tegenvaller, „Vandaag kun je duidelijk zien dat de Britse industrie zware problemen heeft en de grootste factor is zeer zeker het pond", aldus een analist. RTR VOORBURG - De omzet in de detailhandel lag in mei 6,3 pz-o- cent hoger dan dezelfde pezdode een jaar ezvooz\ De stijging komt voor een deel omdat mei dit jaar een zatei'dag meer tel de. Gecorrigeerd naar het effect van deze extra koopdag komt de groei op 3 ,5 pi-ocent uit. Met name de kledingbz-anche deed het beter. Dit blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gistei-en bekendmaakte. In het voedingssegment van de detailhandel groeide de omzet van de supermarkten met 7,1 procent het hardst. De gemid delde omzetgi-oei in dit segment lag op 6,2 pincent De prijzen in de supermarkten stegen in mei met 1,8 procent, de verkochte hoeveelheid groeide met 5,2 procent. ANP HONGKONG - Zo'n tweehondei'dduizend toeristen hebben de terugkeer van Hongkong in Chinese handen ter plaatse meegemaakt. Volgens het buroau voor toerisme van Hong kong (HKTA) waren de hotels in de pez-iode van 28 juni tot en met 2 juli voor 95 procent volgeboekt. De ovezxlracht vond plaats in de nacht van 30 juni op 1 juli en werd omlijst door tal van feestelijkheden. De toeiistenindustrie maakt zich inmiddels op voor oktober om dan te vieren dat Hongkong hondeixl dagen onder Chinees bestuur staat. Een wooz'dvoerder van de HKTA kondigde nu al de komst van z-uinz tweehondeirtduizend Japanners en 30.000 Taiwanezen aan. KRF ZOETERMEER - Met ingang van het komend schooljaar koerst een bus door Nederland om scholiez-en van de basis school wegwijs te maken in computerland. Het is een deel van het project Kids Connected, een initiatief van het bedrijfsle ven. De bus, eigenlijk een grote vrachtwagen, is voorzien van zeventien pe's. Docenten en scholiez-en kunnen in deze zoge heten cyberbus kennnismaken met Intez-net. Roccade en Ge- tronics, twee bedz-ijven op het gebied van automatisering en informatietechnologie, toonden de bus gisteren in Zoetez-- meer aan staatssecretaris Netelenbos (Ondez-wijs). De bedrij ven willen hun eigen werknemers zo ver krijgen als vrijwilli ger op te tz-eden. Het is de bedoeling dat de bus in twee jaar achthonderd scholen zal bezoeken. ANP mingslust is de onmisbare impuls voor een vitale econoznie. Hoe ovez-tuigend Clinton ook moge zijn ge weest, Kok kan nog best gerust op vakantze. Wazit zo veel zeggen die statistieken nu ook weer niet. De vraag die u zich zou kunzzen stellen is of de VS nu voor u het land is om zich te vestigezi. Gaat het u om een grotere kans op economisch succes dan zou dat wel eens een' goed idee kzznnen zijn. Washington DC, waar ikmoznenteel verblijf, wemelt vazz de Salvadoz-anen, Nicaraguanen en Costa- Ricanen die mee willen profitez-en vazz het Anzez-ikaanse succes. Ze z-epareren het ge bouw waar ik werk, maaien gras, wassen auto's, wezken in de bouw. Hun loon is laag volgens Azzzerikaanse standaard (het znini- nzum loon is ongeveer 9 gulden per uur), maar hoog volgens de standaard in hun thuisland. Prijs Maar toch kan het niet alleen maar om het irzkomezz gaazz. U zult ook moeten ozngaan met grotere economische ozzgelijkheden, verval in de binzzensteden, gaten in de we gen en slechte gezondheidsvoorzieningen voor het armere deel van de bevolking, lage pensioenen, en eezz heel druk bestaan voor mensen die de ellende weten te vermijden. Alles heeft een prijs, mogen wij Nedezdan- ders dus in ons vakazztieoord mijmeren, ter wijl de Aznerikanen keihard doorwerken aan het economisch wonder van deze tijd. GPD Arjo Klamer is hoogleraar in de economie van kunst en cultuur aan de Erasmus universiteit in Rotterdam. door Peet Vogels Jaarlijks gaan izz de bouwsec tor miljarden guldezzs verlo ren door fouten bij de uitvoe ring. Volgens R. de Ruijter van het keuringsinstituut Kezna gaat het om 15 tot soms wel 25 procent vaiz de ozizzet van de bouwbedrijven, een bedrag tus sen de zevezz ezz vijftien miljard guldezz. Dit blijkt uit eeiz oizder- zoek van het Instituut voor het Midden- ezz Kleinbedrijf (IMK) in samenwerkizzg met de Hoge school Zwolle. In de bouwwez-eld noemt men dit fenomeezz 'faalkostezz'. „De fouten vallen in twee ondez-de- len uiteen", aldus De Ruijter. „De helft van de fouten wordt verooz'zaakt door az-chitecten en ingezzieursbureaus. Tekeningen kloppen zziet of bez-ekeningen zijn fout. Pas tijdens de bouw komen die fouten aan het licht." De bouwbedrijven zelf zijn ver antwoordelijk voor de andere helft van de fouten. „Dat kan gaan om een muur die op de ver keerde plek wordt neergezet en weer moet woz'den afgebroken, of een fundez-ing die niet goed is. Maar het gaat ook om de selectie van onderaannemers. Daarbij wordt te veel gekeken naar de prijs en niet naar de kwaliteit. Wat ik ook eens ben tegengeko men is dat een onderaannemer failliet ging. Toen moest het werk door een azzder worden Tot korting op colberts kostuums EXCLUSIEVE HERENMODE Nieuwe Burg 25 - Middelburg Tel. 0118-613325 overgenonzezz, hetgeen de hoofdaannezner drie ton zzzeer kostte dan bij de eerste onder aannemer. „Bij de bouw van een pand voor de opslag van kernafval bij de Covra in Borssele heeft een aan nemer voor ons bijgehouden hoe hoog de faalkosten zijn. Dat bleek om 24 procent van de bouwsom te gaan", aldus De Ruijter. H. Meerbach vazz de Nedezdand- se Vez-eniging van Ozzdernenzers in de Bouwnijvez-heid (NVOB), heeft twijfels bij de oznvang van de faalkosten. „Vijftien pz-ocent lijkt me aan de hoge kant, maar het probleem bestaat. Binnen de NVOB hebben we allerlei kwa liteitsprogramma's voor aanne mers en daarbij geven we ook aandacht aan het beheersen van het bouwproces. Daarmee kzin- nen fouten, en dus kosten, voor komen worden." Schuldvraag De Ruijter is het daar niet mee eens. ,,0f een bedrijf nu een kwaliteitssysteem heeft of niet, dat maakt geen verschil. Het blijkt dat aannemers weinig oog hebben voor de fouten die ge maakt worden. Veel bedrijven blijven dezelfde fouten maken. Vaak zijn ze zich niet eens be wust van de kosten die dat met zich meebrengt." De vraag wie voor de extra kos ten opdraait is niet eenvoudig te beantwoorden. Architect, aan nemer en opdrachtgever schui ven elkaar al gauw de schuld in de schoenen. „Zeker als beslo ten is om af te wijken van het be stek ligt de schuldvraag moei lijk. Maar in het algemeen kun je stellen dat de opdrachtgevez-s wat mondiger moet worden. Nu draaien ze vaak zelf op voor de extra kosten." GPD Eén van de concurrentiewa- pens die Lovers Rail izzzet in de strijd tegen de NS, is bij de NS zelf geen succes geblekeiz. De afgelopen jaren is een proef met een gereserveerde zitplaats in de trein mislukt. De NS heb ben de mogelijkheid dan ook be gin dit jaar afgeschaft. In de zo geheten intercity-plus tussen Den Haag en Heerlen was het mogelijk om voor vijf gulden een zitplaats te reserveren. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7