esten kiest zijde avsic PZC 'XX1™ Prins delft onderspit in strijd Cambodja Sinn Fein roept op tot kalmte HEMA écht lekker! Zwitserse steun voor joden uit Oost-Europa Zeven doden bij demonstraties in Kenia NASA stuurt robot naar Marskei Yogi buitenland \AVO dreigt Serviërs U: fiscale Duitse militairen krijgen douw voor 'horrorvideo' Kersen- of abrikozenrastervlaai 795 Kozijnen-notenbrood 095 nu L% Verse roombotercake Q95 nu O» Ardenner ham 950 nu L 5nacksalades nü 2 Q 95 voor O» Rozet Privilège Rosé AC nü 2 11 95 voor II* Vervalsing in kankeronderzoek Britse scholieren verongelukken Progress aan Mir gekoppeld Stieren verwonden toeristen Bosbrand bedreigt Thessaloniki dinsdag 8 juli 1997 UVC nonze correspondent insGertsen 'ALE-Biljana Plavsic, de in het jiuvv geraakte president van de .epublika Srpska, heeft giste- ondubbelzinnig steun ge- Jegen van het westen in haar ïijd tegen de Bosnisch-Servi- :he 'hardliners' rond Radovan Jiadzic. NAVO-commandant peraal George Jouhvan zei •at hij desnoods geweld wil ge bruiken om schendingen van de '«desafspraken en de rechts- m de Republika Srpska te orkomen. [evrouw Plavsic is de wettig kozen president van de Repu- ika Srpska en onze taak is er- j or te zorgen dat het democra- che proces wordt nageleefd", dus Jouhvan tijdens een be- k aan Sarajevo. De druk op voor oorlogsmisdaden aan jaagde Karadzic werd ver- ir opgevoerd door berichten ri zijn arrestatie ophanden u zijn. De Amerikaanse mi- ter van Defensie William hen zei gisteren niet uit te iten dat geallieerde troepen radzic en andere verdachten n oorlogsmisdaden arreste- iik Carlos Westendorp, de lluwe internationale gezant rBosnië, als generaal Geor- ïoulwan, de commandant de Navo, veroordeelde gis pten de pogingen om de presi- ït van het Servische deel van aan de kant te schuiven, verwierp de 'totalitaire en ipagandistische middelen' arvan tegenstanders van vsic zich bedienen. „Ze zijn •'iisituatie bewust aan het de- 11 biliseren", aldus een woord- i rder van Westendorp. De dia in de Republika Srpska, Ivolledig in handen zijn van lifradzic en zijn aanhang, Meren Plavsic al dagenlang ilseenlandverraadster die de tvische belangen schaadt. Plavsic krijgt geen zendtijd meer sinds ze vorige week tij dens een rechtstreekse televisie uitzending van leer trok tegen Karadzic enMomcilo Krajisnik, het Servische lid van het drie hoofdige Bosnische presidium. Volgens Plavsic ontduiken Ka radzic en Krajisnik via twee be drijven die ze samen hebben voor miljoenen guldens per maand aan belasting en invoer rechten. Achter de schermen Plavsic ergert zich ook aan het feit dat Karadzic achter de schermen nog steeds de macht uitoefent in de Republika Srps ka. Het is een publiek geheim dat premier Gojko Klickovic en tal van andere sleutelfiguren vrijwel dagelijks verslag uit brengen aan en instructies krij gen van Karadzic. Hij mag vol gens de Dayton-akkoorden geen publieke functies meer uit oefenen. In tegenstelling tot de kliek rond Karadzic en Krajisnik, die het in Pale gevestigde parle ment van de Republika Srpska en de eveneens daar gevestigde regering domineren, is Plavsic bereid afspraken uit het Day- ton-akkoord na te komen. Ka radzic en de zijnen werken het akkoord zo veel mogelijk tegen. Ondanks de westerse steun lijkt Plavsic weinig kans te hebben de machtsstrijd te winnen. Het door Karadzic' Servische De mocratische Partij (SDS) be heerste parlement van de Repu blika Srpska heeft zaterdag een aantal wetten gewijzigd tenein de het afzetten van de president te vergemakkelijken. Om een dergelijke procedure in gang te kunnen zetten, is niet langer een tweederde meerderheid in het parlement nodig, maar slechts een 'normale' meerderheid. De afzettingsprocedure wordt mo gelijk later deze week nog in gang gezet. GPD Een moeder loodst haar kinderen langs een uitgebrande wagen in het centrum van Londonderry. foto Sean Dempsey/AP van onze redactie buitenland BELFAST - Leiders van de politieke vleu gel van het verboden Ierse Republikeinse Leger, Sinn Fein, hebben gisteren de ka tholieken in Noord-Ierland opgeroepen tot kalmte. Van alle kanten is het geweld bij het begin van de Oranje-marsen van de protestanten veroordeeld. Een katholiek leider, de Noord-Ierse par lementariër Martin McGuiness, raakte kort na zijn oproep gewond tijdens een betoging tegen een mars. Bij een politie optreden tegen katholieke demonstran ten in het dorp Bellaghy liep de Sinn Fein- politicus klappen op. McGuinness had de betogers gevraagd zich niet te laten pro voceren door de politie en het leger. Volgens de politie raakten in Noord-Ier- land in 36 uur tijd tachtig mensen ge wond. Twee 14-jarige jongens zijn er ern stig aan toe. De oxxletroepen vuurden meer dan 1600 rubberen kogels af. De monstranten smeten zeker 691 benzine bommen, 250 auto's en bussen gingen in vlammen op. In Belfast trof de politie een dode protes- tantste jongen aan, dicht bij de plek waar eerder een kleine explosie plaatshad. De jongen was met een bom bezig geweest, maar de politie kon gisteravond niet zeg gen of dat explosief de dood veroorzaak te. Sinn Fein ontkende de onlusten te hebben aangewakkerd. De Britse minister voor Noord-Ierse zaken, Mo Mowlam, veroor deelde het geweld dat volgens haar was 'georkestreerd'. Ze zei begrip te hebben voor de boosheid van de Ierse nationalis ten maar vond het besluit toestemming te geven voor de optocht 'de minst slechtste optie'. RTR/AP van onze redactie buitenland BONN - Het Duitse ministerie van Defensie heeft de militairen geïdentificeerd die in april 1996 in diensttijd een 'horrorvideo film' hebben gemaakt waarin ze executies, verkrachtingen, martelingen en andere gruwel daden naspeelden. Het gaat om een onderofficier en zes dienstplichte soldaten. Nog maar één van hen is in het leger actief. Hij zal worden ontsla gen. De anderen zijn normaal afgezwaaid. Ook zij kunnen re kening op vervolging, aldus het ministerie van Defensie. De militairen maakten deel uit van het Duitse detachement van IFOR, de strijdmacht voor Bosnië. Ze waren zich aan het voorbei'eiden op hun taak als vredessoldaat. Tijdens een pau ze simuleerden zij op realisti sche manier enkele gruwelda den. De militairen wilden de band verkopen en vertoonden hem in het geheim verscheidene malen bij legeronderdelen. De krant Bild am Sonntag pu bliceerde foto's van beelden uit de videofilm. Het commerciële tv-station SAT-1 zond maan dagavond drie minuten uit, na dat het station er al dagen recla me voor had gemaakt. Eerder reageerde minister van Defen sie Rühe geschokt. Volgens hem zijn 'zulke perversiteiten ontoe laatbaar in de Bundeswehr'. RTR/DPA Troepen couppleger Hun Sen veroveren hoofdstad Phnom Penh ••«JSSEL - De Europese mi ers van Financiën onder enen het initiatief van de uwe EU-voorzitter Luxem om de concurrentie aan te ;en die de lidstaten elkaar belastingtarieven aandoen, bleek gisteren in Brussel. •jvoorstel is een klein stapje rwaarts op de moeizame i0m de belastingstelsels van lU-landen op een noemer te gen, Luxemburg wil dat de |i'dstaten uiteindelijk een tagscode overeenkomen, op ad waarvan zij fiscaal beleid er op elkaar gaan afstem- r f- Dat moet ertoe leiden dat n nieuwe belastingregels den bedacht die andere lid- en oneerlijke concurrentie idoen. discussie over meer harmo- ring van de belastingen in iiropa verloopt al jaren uiterst Een werkgroep van Euro commissaris Monti (inter- oarkt)poogt al tijden omlid- en op één lijn te krijgen, iti komt dit jaar nog met crete richtlijnen om de hef- len op bijvoorbeeld energie- Jucten te harmoniseren of idelijk gelijk te schakelen, werkt hij aan een voorstel Jrmeer eenheid in de BTW op •communicatiediensten. ïer poogt Monti nieuwe con- rentie tussen EU-landen op aal gebied terug te dringen. van onze redactie buitenland PHNOM PENH - De Cambod jaanse couppleger Hun Sen is vooralsnog aan de winnende hand in de strijd tegen de door hem afgezette premier Ranarid dh. Ondanks bezweringen van de gevluchte Ranariddh dat hij de machtsgreep zal neerslaan, kregen de troepen van zijn ri vaal gisteren de overhand in de Cambodjaanse hoofdstad Phn om Penh. Na twee dagen van zware ge vechten trokken de soldaten van pxrins Ranariddh zich giste ren terug tot buiten de hoofd stad. De royalistische kx-achten gaven toe dat ze ook hun be langrijke steunpunt, de leger basis Tang Krasang nabij het (gesloten) internationale vlieg veld van Phnom Penh, moesten ontruimen. Verder arresteei'den Hun Sens mannen een van de leiders van Ranariddhs paxtij, minister Hor Sok van Binnen landse Zaken. Rooftochten Na de strijd trokken de zegevie- x-ende milities van Hun Sen schietend en plunderend door de stx-aten van de hoofdstad. Doelwit waren met name filia len van buitenlandse firma's, het vliegveld en overheidsge bouwen. Volgens ooggetuigen deden ook duizenden bewoners mee aan de rooftochten. In de chaos kwam minstens een pex~- soon om het leven. Ambassades van westerse landen zagen zich gedwongen de veiligheidsmaat regelen op te voeren. In het luxe hotel Cambodjana zochten hon derden buitenlanders en toeris ten him toevlucht voor het ge weld. Coup Ranariddh, die afgelopen zon dag was afgezet, bezwoer giste ren dat hij het verzet tegen de coupplegers zal leiden. Dit ver- zet zal zowel in als buiten Cam bodja worden georganiseerd, verklaarde de prins vanuit Frankrijk. Hij zei naar de voor malige kolonisator te zijn ver trokken op advies van zijn gene raals, die al vx'eesden voor een coup. Eerder was steeds gezegd dat de zoon van de Cambod jaanse koning Sihanouk voor eenprivé-bezoek was afgereisd. Sihanouk zelf is voor een kan kerbehandeling in Peking. Ranarridh wil in diverse Euro pese hoofdsteden en de Verenig de Staten steun zoeken voor het verzet tegen Hun Sen. In zijn Franse verblijf plaats Aix-en- Provence sprak de prins al met een hoge vertegenwoordiger van president Chirac en met de Japanse ambassadeur De ex-communistische Hun Sen en prins Ranariddh deelden vanaf 1993 tot afgelopen week einde het Cambodjaanse pre mierschap. De altijd al uiterst stx'oeve coalitie liep spaak op de onenigheid over de omgang met de rebellen van de ooit machti ge, inmiddels verdeelde Rode Khmerbeweging. Als eerste premier stond Rana- xiddh positief tegenover con- Jttdog vers uit eigen bonketbakkerij, 0 28 cm /9.95 fill J)0 grom/3.5Q ;J. ""krel, marmer of bosvruchten, 500 gram /4.95 5 _5>™/3.50 se komkommer of vlees, bakje met 250 gram /2.50 r Jronsewijn, 75tl/6.95 ifjfeüjifedingen gelden t/m zaterdag 12 juli 1997. Zo lang de voorraad strekt. At f Keniaanse politieagenten bedreigen in Nairobi een demonstrant. u-c.-v;j SÖSÈsSlÉi— foto Corinne Dufka/RTR van onze redactie buitenland NAIROBI - De Keniaanse politie heeft gisteren in Nairobi en verscheidene ande re steden hardhandig ingegrepen bij de monstraties tegen het beleid van presi dent Daniel arap Moi. Zeven mensen kwamen om het leven, ouder wie twee jongens. Oppositiepartijen, mensenrechtenorga nisaties en andere tegenstanders van het regime hadden gisteren de bevolking op geroepen op ongeveer vijftig plaatsen in het Oost-Afrikaanse land bijeen te komen om een demonstratie van zeven jaar gele den te herdenken. Daarbij kwamen toen zeker twintig mensen om het leven. De po litie gebruikte traangas en rubberen ko gels om de demonstranten te verspreiden. Menigte Volgens een woordvoerder van de politie kwamen twee demonstranten in het ge drang om het leven, toen een menigte van 3.000 mensen in Nyahururu, 100 kilome ter ten westen van Nairobi, gevangenen trachtte te bevrijden. Een andere groep demonstranten bestormde in dezelfde plaats de coöperatieve bank, waarbij ook twee mensen het leven vexioren. Zij wer den door kogels uit een politiepistool ge troffen. Een politieman raakte gewond door een schot uit de groep demonstran ten. In de hoofdstad Nairobi vuurden de op roerpolitie en de paramilitaire garde traanga| en lubberen kogels af om de monstranten uiteen te jagen. Ook schoot zij over de hoofden van studenten heen die met stenen gooiden. Tientallen betogers werden in elkaar geslagen, ook als zij zich hadden overgegeven. RTR ULM - De Duitse kankeronderzoeker Fiiedhelm Herrmann heeft zeker dertig van zijn kankei'studies- en onderzoeken vexvalst. Het gaat om het grootste ondei-zoeksschandaal in de Duitse wetenschappelijke geschiedenis. Heirmann heeft de vexwalsingen in een aantal gevallen in middels toegegeven. Een commissie die ondei-zoek doet naar de manipulaties wacht nog op het verweer van Hernnann en zijn medewerkers. Daarna zal de commissie een uitspraak doen. Justitie en de politiek zijn verantwoordeli j k voor verde re maatregelen, aldus de Universiteit van Ulm waaraan Herr mann verbonden is. DPA CHAMBERY - Bij een busongeluk in de Franse Alpen is giste ren een Brits meisje van 16 jaar om het leven gekomen. Een Britse jongen overleed gisteravond aan zijn verwondingen in het ziekenhuis. Zeker twintig inzittenden raakten gewond, onder wie voox-al Britse scholieren. De bus raakte bij Moutiers in de Franse Alpen door nog onbe kende oorzaak van de weg en stortte twintig meter naar bene den in een ravijn. Het voertuig vervoei'de zeker zestien leer lingen van een middelbare school in Bolton, in de buurt van Manchester. Daarnaast zaten er zeven volwassenen, onder wie twee leraren, in de wagen. AFP/RTR MOSKOU - De koppeling van het vrachtniimteschip Pro gress aan het Russische ruimtestation Mir is gelukt. De Pro gress heeft onder meer materiaal aan boord voor repax-aties aan een kapotte module van de Mir. Verder bracht de Progress water, zuurstof en pakketten van familieleden van de drie bemanningsleden van de Mir. De Progress M-35 werd zaterdag gelanceerd vanaf de Russische ruimtevaartbasisj Bajkonoer in Kazachstan. Zijn voorganger botste op 25 juni bij een mislukte koppeling tegen de Mix; waarbij ernstige schade ontstond. De helft van de energie voorziening van de Mir viel toen uit. RTR/ANP PAMPLONA - Op de eerste dag van de San-Ferminfeesten in de Noord-Spaanse stad Pamplona zijn gisteren twee toeristen en een Spanjaard gewond geraakt. Een 25-jarige Brit ver wondde zich aan het voorhoofd en veiTekte zijn hals en een 45-jarige Amerikaan brak zijn ax-m, toen ze achtervolgd door opgejaagde jonge stieren door de nauwe straten van de stad renden. Een 31-jarige Spanjaard, afkomstig uit Pamplona, die giste ren op de horens werd genomen in de straten van de stad, ligt met ex-nstige verwondingen in het ziekenhuis. Eén van de on- dex-delen van de feesten van San Fennin, die een week duren, is de 'encierro'; elke ochtend rennen mensen voor opgejaagde stieren uit naar de ai'ena. Volgens ziekenhuizen zijn gistex-en 29 mensen gewond geraakt, van wie vier ernstig. DPA THESSALONIKI - Bijna zeshondei'd inwoners van een bui tenwijk van de Griekse stad Thessaloniki zijn gisteren geëva cueerd in verband met een grote bosbrand die de bewoonde gebieden steeds dichter nadert. Debluswerkzaamheden, waarvoorondermeeriuim driehon derd militairen, zeven blusvliegtuigen en twee helikopters zijn ingezet, worden ernstig bemoeilijkt door de krachtige wind. Ruwweg eenderde van het Seih Sou bos, ongeveer 1.215 hec tare, is al in de as gelegd sinds zondag her en der branden uit braken. De politie vermoedt brandstichting en heeft een on derzoek ingesteld. AP tacten met de huidige Rode-Kh- mexieider Khieu Samphan, die een eigen partij vormde. Maar co-premier Hun Sen was perti nent tegen elke samenwerking met de beweging van de voor malige dictator Pol Pot, die hij in 1979 met steun van Vietnam ten val bracht. Veel strijders van de Rode Khmer sloten zich aan bij de royalistische Funcinpec- partij. Hun Sen en Ranaxriddh beschuldigden elkaar over en weer van het ronselen van rebel- len voor hun eigen manschap pen. AFP/RTR van onze redactie buitenland PASADENA - In het Californi- sche Pasadena hebben weten schappers van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA gisteren besloten wat het vol gende Mars-avontuur van het robotkarretje Sojourner wordt. Het zeswielige apparaat zal op weg worden gestuurd naar een kei die de wetenschappers 'Yogi' hebben genoemd, ongeveer 30 centimeter verwijderd van de plaats waar de ruimtesonde Pa thfinder is geland, zo lieten NA- SA-medewerkers op een pers conferentie weten. Sojourner moet foto's maken van Yogi en de steen met zijn spectrometer besnuffelen en on derweg ernaar toe bodemonder zoek verrichten met zijn wielen. Het NASA-team is bijzonder te- inreden dat het mogelijk blijkt het x-obotje met precisig te be sturen. Het wagentje heeft tot nog toe een afstand van 40 cen timeter afgelegd totdat het oog in oog stond met een Mai'skei, die de NAS A-mede werkers in middels 'Barnacle Bill' gedoopt hebben. Een sensor van het x-o botje betastte de pokdalige steen, een duidelijk bewijs dat de afstandsbediening op een af stand van 190 miljoen kilometer werkt. Al eerder had Sojourner met zijn spectrometer in het stof ge snuffeld. Een eerste, voorlopige conclusie van NASA, ook op ba sis van de tot nu toe door de ca mera van de xuimtesonde Pathf inder gemaakte foto's, is dat er ooit water, en dus mogelijker wijs ook leven, op Mars geweest moet zijn.AP van onze correspondent Bob Kroon GENEVE - Uit het fonds van 400 miljoen gulden van het Zwitserse bankwezen en be drijfsleven ten behoeve van joodse Holocaust-slachtoffers is de eerste 22 miljoen gulden vrijgemaakt voor bijstandsuit keringen. Dit bedrag is bestemd voor hulpbehoevende en be jaarde joden in Oost-Europa, die tot dusverre nog geen cent aan 'Wiedergutmachung' heb ben ontvangen. Dit is gisteren in Bern besloten door de gemengde beheerscom missie van het fonds dat onder leiding staat van de Zwitserse parlementariër Rolf Bloch, te vens voorzitter van joodse be langengroepen in Zwitsex-land. In de commissie zitten tevens Is rael Singer namens het Joodse Wereldcongres en een viertal Zwitserse en Israëlische juris ten. Campagne Het Joods Wereldcongx-es was de instantie die vorig jaar een in ternationale campagne ontke tende tegen het Zwitserse bank wezen, dat nooit opening van zaken heeft gegeven over de 'slapende' joodse bankrekenin gen uit de oorlogstijd en die vol gens het WJC in de honderden miljoenen lopen. Hiernaar loopt een apart onderzoek door een viertal internationale accoun tantsbureaus onder leiding van Paul Volcker, ex-gouverneur van de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank. In afwachting van het resultaat hebben de Zwitserse banken al vast 400 miljoen gulden be schikbaar gesteld als eerste 'ge baar van solidariteit' tegenover de oorlogsslachtoffers. Uitbetalingen Bloch zei dat ruim 800.000 Ho locaust slachtoffers of hun na zaten, voornamelijk uit Oost- Europa, al een claim voor een uitkering hebben ingediend. „Nog deze zomer volgen de eer ste uitbetalingen aan de meest hulpbehoevenden, vaak mensen van boven de tachtig jaar", al dus Bloch. „De commissie zal ter plaatse de betalingen nauw lettend controleren." Namens het WJC verklaarde Israel Sin ger zich ingenomen met de sa menwerking met de Zwitsers, 'die nu uiteindelijk woorden in daden hebben omgezet'. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5