Getuigenverhoor per video oh Onze Top 10 van deze week. Sociaal zwakkeren ongezonder Gasleiding voor Schiermonnikoog Tien jaar en TBS voor moord op vrouw en dochter MiG 23 bij wijze van therapeutische sessie Actie tegen anti-kraakbepaling in Rijswijk Aids-patiënt krijgt schadevergoeding van werkgever binnenland 3 'olitie pakt ivervaller van landelaar n juwelen Minister vindt kosten van onderzoek in buitenland de pan uit rijzen ubbers steunt Oltmans ij actie tegen ministerie 1.49 2.99 kilo®®®® 1558 9.90 14.90 1.99 2.98 1.29 4.99 Topper van de week Jongetje (5) doodgereden Beurzen voor studeren in EU Normaal helpt varkenshouders Vaste prijs kranten nog intact BSB vindt moeilijk personeel dinsdag 8 juli 1997 yan onze redactie binnenland bkee- 'HKUü - ..Een koopje", zegt cle iu Sittarcl geboren en gelogen zakenman Ad Paes over zijn nieuwste aanwinst. In de ach tertuin van zijn huis in het Bel gische Bree staat sinds vorige week een heuse MiG 23 straal jager van Russische makelij. Paes kocht het vliegtuig enkele weken geleden voor een slordi- ge 50.000 grilden tijdens een veiling in Hilversum. Het tien jaar oude toestel is afkomstig uit Oöst-Duitslarid waar het vanwege kostenoverwegingen in de verkoop ging. „Nieuw be taal je voor zo'n toestel ruim twintig miljoen gulden", zegt Paes. Een koopje vindt hij het daarom, al kostte het toestel door het transport per vracht auto naar België uiteindelijk toch nóg een ton. „We hebben een 160-tons kraan moeten hu ren om hem hier bij mijn huis te parkeren," licht Paes toe. De zakenman verwacht echter dat hij de investering er snel weer uit heeft. Hij wil de MiG als reclame-ob ject verhuren aan grote bedrij ven. „Voor zo'n 25.000 gulden kun je het toestel een maand lang als reclamebord gebrui ken. Voorzien van een klemt je en het bedrijfslogo trekt zo'n MiG behoorlijk wat belang stelling", verwacht Paes. Voor de verdere toekomst heeft hij grootsere plannen met de straaljager. Paes, die onder andere in Sittard en Maas tricht een groot aantal win kelpanden bezit, is tevens financieel adviseur van 'pep talk-goeroe' Emile Ratelband. Die is vastbesloten de straalja ger te gaan betrekken bij zijn therapeutische sessies. „Hij wil bijvoorbeeld managers over vliegangst heen helpen door hen met de schietstoel de lucht in te jagen." GPD nonze redactie binnenland van onze redactie binnenland 'ÉLSEN - De politie houdt een f jarige man vast die ervan brdt verdacht zondagavond ]n juwelenhandelaar uit Rot- Eidamop de A9 te hebben over- fllen. De man ligt met schot- Ionden in een ziekenhuis. De uit is terecht. ,?ee andere verdachten uit nsterdam, die tegen midder- cht waren opgepakt, zijn gis- middag vrijgelaten, omdat ze ts met de overval te maken jfeen te hebbenZe hadden cle wonde overvaller naar het kenhuis gebracht. bedreiging 28-jarige Rotterdamse han- aar stond op de vluchtstrook t een lekke band, toen twee wallers opdoken en hem on- i; bedreiging van een vuurwa- n enkele koffers met sieraden II ïandig maakten. De overval- s vluchtten vervolgens naar lèrreintje verderop, waarbij i van hen zijn wapen verloor. Rotterdammer pakte het op schoot ermee op de overval- De daders ontkwamen in i vluchtauto die klaar stond. buit hebben zij na de schoten itergelaten. gewonde overvaller kon ge- t worden omdat het zieken- s de politie belde toen de Amsterdammers de dief bij hospitaal hadden gebracht. 'I engens zit ook de handelaar j" uwelen vast. Dit omdat hij op öveivallers heeft geschoten. politie zoekt nu antwoord op wagen hoe de öveivallers L iden weten dat er een buit in pechauto te halen was en dat handelaar zich in Velsen be- s' d. aivp DEN HAAG - Minister Sorg- drager van Justitie is van plan getuigen in strafzaken vaker per video te verhoren. Op die manier kan Justitie geld bespa ren op justitiële onderzoeksrei- zen naar het buitenland. Verhoren per video kunnen worden vastgelegd op de video band, die vervolgens naar Ne derland wordt gestuurd. Maar ook een rechtstreekse straalver binding behoort volgens een woordvoerder van het ministe rie van Justitie tot de mogelijk heden. In dat geval staat de ge tuige in het buitenland in direct contact met zijn ondervragers in Nederland. Buitenland Het ministerie is tot dit plan ge komen omdat advocaten steeds vaker ter verdediging van hun cliënt getuigen willen horen die in het buitenland verblijven. Daarbij speelt mee dat veel drugszaken een internationale dimensie hebben. Omdat het in de meeste gevallen gaat om ver dachten die een toegevoegde advocaat krijgen (door de over heid gefinancierde rechtsbij stand), draait Justitie voor de kosten op. Cijfers van het ministerie laten zien dat het aantal onderzoeks- missies naar niet-Europese lan den, waarbij het ministerie be middelt, is gestegen: van 45 in 1995 naar 61 onderzoeksreizen in 1996. Het betreft hier reizen naar lan den in Zuid-Amerika, Afrika en Azië. Cijfers over reizen naar EU-landen zijn niet voorhan den. Officieren van justitie kunnen die missies voor het me rendeel zelf regelen, zonder tus- onze redactie binnenland HAAG - Oud-premier bers heeft verklaard dat Jerland achter de uitzetting Zuid-Afrika van de journa- Willem Oltmans moet zitten. Indonesië Oltmans geen vi- gaf om het staatsbezoek koningin Beatrix te ver- n, zou volgens Lubbers ook Nederlandse koker komen, ni mans probeert via cle recht- ir k in Den Haag een schade- itjgoeding van zes miljoen gul- ■"nte krijgen omdat de staat (Advertentie) Sperziebonen, 500 gram Malta aardappelen, zak 2.5 kilo Hamburgers, 100 gram X&5 1.05 9lZaanlander extra pikant 48+, kilo®®® 91 Casinobrood, wit of bruin, heel De Ruijter vruchtenhagel, muisjes of vlokken, diverse smaken, 2 pakken naar keuze Nü 91 Pinda-, kokos-, Zaanse of wlkoren/appelkaneel koeken, O O O doos 200 gram, nü 3 halen, 2 betalen A.4T C..VO Honig kippen-, groente-of juliennesoep, o /in 2 pakken a 1.5 liter Jrffl' Z.4y 9lAfwasmiddel, normaal, limoen of aqua, flacon 500 ml 91Tissue toiletpapier, wit, pak 12 rollen 91 Huiswijn, rood, wit. wit moelleux, blanc de blancs, rosé of r Qr droge rosé, fles 1 liter 3.33 Nu 3 halen, 2 betalen. ffls grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 12 juli ax senkomst van het ministerie. Een kostenoverzicht ontbreekt eveneens, maar volgens een woordvoerder gaat het al met al om miljoenen guldens. Volgens de woordvoerder van het minis terie biedt het Europees rechts hulpverdrag een basis om het vicleoverhoor in EU-verband wettelijk te regelen. Niet-Euro- pese landen zouden zich hier dan bij kunnen aansluiten. ANP SCHIERMONNIKOOG - Het eiland Schiermonnikoog krijgt nog deze zomer een nieuwe aansluiting op het gasnet. De bestaande verbinding heeft onvoldoende capaciteit. De buizen voor gastransport naar Schiermonnikoog liggen al klaar achter de Waddenzee dijk. Daar worden de lassen in de buizen waterdicht gemaakt met speciaal krimpmateriaal. De buizen hebben elk een lengte van zo'n 170 meter en worden na de bouwvak over het wad getrokken en ingegraven. foto Peter Wou da/ANP en met name Buitenlandse Za ken hem altijd hebben dwars gezeten. Voornaamste redenen daarvoor waren Oltmans' vriendschap vanaf 1957 met de Indonesische president Soekar- no en zijn voorkeur in een vroeg stadium voor loslating van Nieuw-Guinea. En nog in 1995 cleecl een anti-Soeharto-pam- flet van Oltmans nog veel stof opwaaien. Lubbers bevestigt nu Oltmans' stelling dat het minis terie van Buitenlandse Zaken de journalist vanweg zijn visie heeft tegengewerkt. ANP van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Ongeveer 35 kra kers hebben gisterochtend een pand aan de Tollensstraat in Rijswijk gekraakt. De actie was volgens een woordvoerder van de krakers vooral gericht tegen de algehele anti-kraak bepaling die de gemeente Rijs wijk in de Algemene Politie Verordening (APV) zou hante- De gemeente stuurde na over leg met het Openbaar Ministe rie aan op een ontruiming. De Rij swij kse wethouder DJ ense stelde gisteren rond 14.00 uur een ultimatum aan de krakers. Als de krakers het pand niet uitkwamen, dan zou de ge meente het pand door de poli tie laten ontruimen. Maar zover kwam het niet. Toen de mobiele eenheid aan stalten maakte het gekraakte pand binnen te gaan, kwamen de krakers naar buiten. Ze wil den het niet op een confronta tie met de sterke ann laten aankomen. Wethouder Jense heeft de krakers toegezegd met hen te willen onderhande- len als er iets niet mocht klop pen aan de APV in de gemeen te. Aan de kraakactie deden men sen uit het hele land mee, om dat dergelijke bepalingen ook in diverse andere gemeenten zouden gelden. Volgens de krakers is zo'n verordening in strijd met de Huisvestingswet. Als een gebouw één jaar leeg staat, dan wordt kraken vol gens hen veelal gedoogd. Een woordvoerder van het mi nisterie van VROM meldt dat kraken altijd verboden is. De grens van één jaar leegstand is het onderscheid tussen de mo gelijke vervolging van kra kers. „Kraken binnen een jaar kan strafrechtelijk worden vervolgd. Na dat jaar rest de eigenaar een civiele procedu re, die bijna altijd langer duurt." Tollensstraat 10, een monu ment, is eigendom van de ge meente Rijswijk. Het staat volgens de actievoerders al ruim een jaar leeg. ANP Een kraker wacht temidden van ME'ers op de dingen die komen gaan. foto Roger Dohmen/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Sociaal zwakkeren blijven ongezonder dan de gemiddelde Nederlan der. Het aantal mensen dat behoort tot een bevolkingsgroep met een gezondheidsach terstand neemt bovendien tot het jaar 2015 aanzienlijk toe. Dat blijkt uit RIVM-onder- zoek. In de Volksgezondheid Toekomst Verken ning 2 van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu staat verder dat de le vensverwachting van mensen nog steeds toeneemt. De mannen lopen zelfs geleide lijk hun achterstand ten opzichte van vrou wen in. In 1980 werden wouwen gemiddeld 6,7 jaar ouder dan mannen, in 2015-zal dit 4,2 jaar bedragen. In dat jaar worden vrou wen gemiddeld 81,3 jaar oud (1994: 80,3) en mannen 77,1 (1994: 74,6). Sterftedaling Het RIVM zegt dat het geringere verschil in levensverwachting tussen mannen en vrou wen vooral komt door de sterkere sterfte daling aan hartziekten. Verder stijgt het aantal vrouwen dat aan longkanker sterft, terwijl het aantal mannen dat daaraan overlijdt, daalt. Toch staat de Nederlandse man wat dit betreft in Europa op de eerste plaats: 34 procent van alle mannen die over lijden, sterft aan de gevolgen van roken. Een flink deel van de sterfgevallen kan vol gens het RIVM worden toegeschreven aan risicofactoren als roken, hoge bloeddruk, overgewicht en een hoog cholesterolgehal te. Dankzij preventiemaatregelen is de laat ste decennia veel gezondheidswinst ge boekt, Verontrustend Borst noemde het gisteren een verontrus tend signaal dat mensen met weinig oplei ding en een laag inkomen nog steeds ongezonder zijn dan mensen met een hoge opleiding en een goedbetaalde baan. Vol gens het rapport leven mensen met weinig opleidinggemiddeld 3,5 jaar korter en bren gen zij bijna twaalf jaar minder in goede ge zondheid door dan hoogopgeleiden. De verschillen komen vooreen deel dooreen ongezondere leefstijl: meer roken en drin ken. minder lichaamsbeweging. Ook werk loosheid en slechte huisvesting zijn risico factoren. De verschillen naar inkomen vertalen zich consistent in verschillen naar gezondheid: hoe hoger het inkomen, hoe gezonder. Het RIVM voorziet voor de komende tien tot vijftien jaar een toename van de inkomens verschillen. Over de gezondheidstoestand van de al lochtone bevolking zijn weinig gegevens voorhanden. Maar de beschikbare informa tie wijst erop dat allochtonen in de meeste gevallen een achterstand hebben. De sterfte rond de geboorte is eranderhalf tot twee maal zo hoog als onder de autochtone bevol king. De allochtone bevolking is echter zeer heterogeen en er mag niet te snel worden ge generaliseerd, aldus het RIVM. Ook de burgerlijke staat heeft invloed op de gezondheid. Gehuwden zijn het gezondst Gescheiden mensen zijn het ongezondst. In achterstandswijken zijn de gezondheids problemen groot. Daar is een opeenhoping van factoren die de gezondheid negatief be- invloeden. ANP DEN BOSCH - Een 5-jarig jongetje is gistermiddag in Den Bosch doodgereden door een 37-jarige automobilist uit die plaats. De man is aangehouden wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeval. De politie vermoedt dat hij onder in vloed van alcohol en medicijnen was. Getuigen hadden de man al eerder een hekwerk zien raken. Vervolgens reed hij zigzaggend door een bosschage en bereik te zo een parkeerplaats waar hij het jongetje schepte. Agenten probeerden het jongetje tevergeefs te reanimeren. ANP DEN HAAG - Minister Ritzen van Onderwijs trekt de komen de twee jaar drie miljoen gulden extra uit voor beurzen aan studenten die enige trjd in een ander land van de Europese Unie wil studeren. Daarnaast kunnen hogescholen rekenen op ruim 9 miljoen voor investeringen in internationale sa menwerking met andere instellingen binnen Europa. Om in aanmerking te komen voor een beurs uit het zogeheten mobiliteitsfonds, dient de student een opleiding te volgen die in Nederland erkend is. ANP BARCHEM - De varkenshouders die dit jaar werden getrof fen door varkenspest krijgen een financiële compensatie van de popgroep Normaal. De band besloot de recette van het concert dat zondagavond in Barchem werd gehouden voor dit doel af te staan. Het op treden werd door duizend fans bezocht. De netto-opbrengst bedraagt 9.000. Zanger Bennre Jolink zal het bedrag bin nenkort aan Wien van den Brink van de Nederlandse Vereni ging van Varkenshouders overhandigen. Normaal voelt zich nauw* verbonden met het lot van de gedu peerde varkenshouders. De Achterhoekse rockers hebben op het platteland een grote schare fans. ANP DEN HAAG - De krantenuitgevers in Nederland krijgen nog tot de eeuwwisseling vrijstelling van het verbod om onderling af te spreken met welk tarief krantenabonnementen omhoog gaan. Dit voorstel van staatssecretaris Nuis komt vrijdag aan de or de in de ministerraad. Eerder heeft de Tweede Kamer afge dwongen dat de krantenuitgevers vaste kioskprijzen voor hun kranten mogen hanteren, opdat er geen concurrentie tus sen de verkooppunten zou ontstaan. Voorzitter R de Pagter van De Nederlandse Dagbladpers, de koepelorganisatie van de la-anten is opgelucht dat de prijs binding voorlopig overeind blijft. Aan de andere kant vindt hij het teleurstellend dat de ontheffing slechts voor twee jaar geldt, terwijl de zogenoemde verticale prijsbinding - van uit gevertot kiosk - tot 2003 mag blijven bestaan. ANP DEN HAAG r De Koninklijke Marechaussee heeft grote moeite voldoende personeel te vinden om de uitbreiding van de Brigade Speciale Beveiligingsopdrachten (BSB) te realise ren. Voorlopig zijn er veertig 'gewone' marechaussees bij deze elite-eenheid gedetacheerd. De BSB draagt onder meer zorg voor de beveiliging van hoge militairen en van Nederlandse ambassades. Er is zoveel vraag naar de diensten van de BSB dat is besloten de personeelsom vang uit te breiden van 102 naar 170. De nieuwe BSB'ers worden in eigen gelederen geworven, maar dat valt volgens een woordvoerster van de marechaus see niet mee. „Fysiek en psychisch wordt er nogal wat ge vraagd", zei zij. In totaal werken er 4.500 mensen bij de Ko ninklijke Marechaussee. ANP van onze redactie binnenland HAARLEM - De man uit Hoofd dorp die in februari zijn vrouw en oudste dochtertje om het le ven bracht, is gisteren veroor deeld tot tien jaar cel en TBS met dwangverpleging. De rechtbank acht bewezen dat de man een dubbele moord heeft gepleegd. De advocaat van de veroordeelde is het niet met de straf eens en gaat in hoger be roep. In de woning van de moorde naar trof de politie op de och tend van 11 februari de licha men van diens 34-jarige vrouw en 6-jarig dochtertje. Het jong ste kind (2) bleek ongedeerd. Onderzoek bracht aan het licht, dat de Hoofddorper zijn vrouw om het leven had gebracht door op haar in te hakken met achter eenvolgens een stuurslot. een strijkijzer en verschillende mes sen. Daarna stak hij het oudste kind dood met een mes. Vlak voordat hij het huis verliet, gaf de man zijn jongste kind nog de fles. Grote angst Tijdens de rechtszaak bleek dat de man enkele dagen voor het drama op staande voet was ont slagen. Hij had een forse fraude op het werk gepleegd en er wachtte hem een politieonder zoek. De Hoofddorper leefde in grote angst dat zijn vrouw hier achter zou komen. Op de och tend dat hij zich moest melden bij de politie, pleegde hij de dubbele moord. De man verklaarde tijdens de zitting, dat hij zijn echtgenote om het leven bracht om te voor komen dat ze hem zou verlaten. GPD van onze redactie binnenland GRONINGEN - Het Groninger bedrijf Graphic Shop moet 62.000 gulden schadevergoe ding betalen aan werknemer Ri chard Bos (38), die aids-patiënt is. Dit heeft de kantonrechter in Groningen gisteren bepaald. Graphic Shop eiste ontbinding van het arbeidscontract van Bos, omdat zijn functie te wei nig rendement zou hebben. Het bedrijf was bereid Bos drie bru- to-maandsalarissen te betalen als vertrekpremie. In zijn ver weerschrift had Bos, die meent dat zijn werkgever hem wegens zijn ziekte wil ontslaan, een schadevergoeding van 150.000 gulden geëist. Ingenomen Graphic Shop is er volgens de rechter niet in geslaagd aanne melijk te maken dat Bos om eco nomische redenen moet worden ontslagen. Bos is ingenomen met de beschikking. „Iedereen die dit hoort is nu gemotiveerd om niet bij de pakken neer te gaan zitten. Als je ziek bent en met ontslag wordt bedreigd, dan kan je best je mond open doen en resultaat behalen." Arbeidsgeschikt Bos werkt sinds 1994 voor het grafische bedrijf. Vanaf april 1995 kwam hij gedurende lange perioden in de Ziektewet te recht. Na een kuur met nieuwe medicijnen is hij weer gedeelte lijk arbeidsgeschikt verklaard. Kantonrechter mr. G. van Baak- Klijnsrrta wijst er in de beschik king op dat er in de bedrijfsvoe ring van Graphic Shop geen zo danige veranderingen hebben plaatsgevonden dat Bos op grond daarvan het veld moest ruimen. Het bedrijf maakte al verlies voordat Bos in dienst werd genomen. Verder vindt de kantonrechter dat de eigenaar, R. Bossina, te weinig heeft ondernomen om Bos te herplaatsen binnen een van zijn andere bedrijven. Bos sina heeft behalve het grafische bedrijf Graphic Shop ook het beletteringsbedrijf Graphic Sign en de kunstvakhandel Graphic Art. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3