Gimbrère £ust VVV staat op springen uicsct Jjl&L fóPRIjS Geld ministerie voor weren van landbouwverkeer op Langeweg Ian voor moskee an Leeuwenlaan erneuzen is rond Begin herstelwerk zeedijk Eendragtpolder Directie De Sterre sust gemoederen rond reorganisatie Boek Dow hommage aan Terneuzenaren zeeland dinsdag 8 juli 1997 z 13 Marko Jazbec zwemt record Steun voor Kinderen Voorrang Met 108 km door Terneuzen Bulkcarrier weer vlot Celstraf wegens ontucht lassaal advies om uit samenwerkingsverband te stappen hoofdredactie 0S-Journaal lonze verslaggever reel Modde JNEUZEN - Het bestuur het ROC Westerschelde en Islamitische Vereniging in neuzen hebben een voorlo- koopeontract getekend voor liging van een moskee in het idige schoolgebouw aan de mvenlaan. Het pand komt in 'laats van de vervallen ge- dsruimte van de overwegend rksc gemeenschap aan het ilenzicht. vereniging neemt zo snélmo- ijk haar intrek op de nieuwe atie. Voorlopig wordt vol- an met de huur van een 'lal lokalen, op basis van me- jebniik. Pas wanneer de mvbouw van het ROC aan de denrustlaan is voltooid ar venvachting over ander- Ijaar) wordt de dependance «kerkelijk verkocht, laat J. esen weten. Met de transac ts zo'n half miljoen gulden ioeid. Leden van de vereni- zijn inmiddels begonnen het opknappen van de ge- fde ruimte. e maanden geleden werd be- 'dclat de Islamitische Vereni- 1 Terneuzen belangstelling voor de dependance. Een Kenkomst was toen nog af- jpijk van het overheidsbe- I om de rijksscholen te ver kondigen en de panden in ndom te geven van het i nsti- Diebeslissing is inmiddels r de Tweede Kamer en wordt korte termijn geformali seerd, aldus de zegsman van het ROC. Het is nog niet de bedoeling dat de Islamitische Vereniging di rect begint met het houden van diensten in hun nieuwe gebouw, stelt Meesen. Volgens hem gaat het tot de definitieve overdracht om activiteiten op kleinere schaal, zoals vergaderingen en familiebijeenkomsten. „Wij zullen in ieder geval als ver huurder, zonder toestemming van de gemeente, geen andere zaken toelaten dan mag krach tens het bestemmingsplan. Gemeentewoordvoerder O. Vos- vel d liet evenwel weten dat de bestemming van het pand geen wijziging moet ondergaan voor de inrichting van een moskee. ..Wat de gemeente betreft liggen er op dat vlak geen problemen'', venvees hij naar protesten van omwonenden tegen de nieuwe buren. De zegsman van de Isla mitische Vereniging wilde maandag, bij afwezigheid van zijn 'president', niet ingaan op de precieze plannen voor de Leeuwenlaan. De moskee aan het Molenzicht in de Terneuzense binnenstad werd in 1987 gesticht in een voormalig woonhuis. Enkele ja ren geleden kreeg de vereniging concurrentie van de Turks Isla mitische Kulturele Vereniging, die een verpozingsruimte begon aan de Haarmanweg. Daar naast is nog de Turkse Kulturele Vereniging Zeeuwsch-Vlaande ren, met de moskee in Axel als thuisbasis. Advertentie 'ZOMERCOLLECTIE LANGE DELFT 16 MIDDELBURG van onze verslaggever Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De aannemerscombina tie Hei j mans bv en Martens en Van Oord bv uit Roosendaal begint volgende week met de herstelwerkzaamheden aan de Deltadijk tussen het buurtschap De Grie- te en de Eendragtpolder. Momenteel wordt met behulp van shovels en Atlas- kranen de steenbekleding aan de Wester- sekeldekant van de dijk weggehaald. De oude bekleding van betonblokken op klei bleek, zo wees onderzoek uit, niet meer van voldoende kwaliteit om superstor- men te doorstaan. Vanaf maandag zullen op het dijkvak nieuwe basaltbetonblokken worden aan gebracht. die ruim twee maal zo dik zijn als de oude blokken. De aannemerscom binatie heeft de voorbije weken uitvoerig geëxperimenteerd met methoden om het zogenaamde kantelen van de blokken te kunnen uitvoeren. Heijmans, Martens en Van Oord hebben nu een methodiek onder de knie waarmee ze het karwei kunnen klaren en dat straks ook elders in Zeeland kan worden toegepast. Het kantelen van de basaltbetonblokken gaat als volgt in zijn werk: eerst woi'den met behulp van een hydraulische kraan acht blokken in eens uit de glooiing geschept en gestapeld. Daarna worden nieuwe blokken met een kraan op een soort damwandprofiel ge plaatst. Doordat de blokken iets over de helft van die constructie worden ge plaatst, geschiedt het kantelen min of meer automatisch door het eigen gewicht van de stenen. De aannemer ziet deze werkzaamheden niet als een proef, maar als een concrete uitvoering. Ook al, omdat de methode al eerder door de aannemerscombinatie werd toegepast bij terreinverhardingen. De herstelwerken aan het anderhalve ki lometer lange dijkvak in het beheersge bied van De Drie Ambachten neemt bij zes weken in beslag. foto Peter Nicolai DeVoorbereidende werkzaamheden aan de zeedijk bij buurtschap De Griete. EINDHOVEN - Marko Jazbec van de Vlissingse dr. A Staver- manbrigade heeft afgelopen weekeinde bij wedstrijden zwemmend x-edden in Eindhoven een nieuw Nedeidands re cord gezwommen. Op het onder-deel 50 meter popduiken zwom hij een tijd van 35,5, een verbetering van 0,3 seconde van het oude x-ecord. Bij de dames legde Conzuela Navest met dx-ie persoonlijke x*e- cords beslag op de tweede plaats. Geert Meesen behaalde in het seniox-enklassement verrassend de dei'de plaats en is hier mee, net als Sander van de Berg, zeker van deelname aan de Europese jeugdkampioenschappen, eind augustus in Italië. Bij de junioren werd Fi-ederique van de Akker tweede in de categorie 11- en 12-jarigen. Bij de meisjes 12-13 jaar behaal de Marloes van de Hummel de derde plaats. GOES - De actie Kinderen VooiTang in de Goese Polder kiïjgt financiële steun van de plaatselijke afdeling van GroenLinks. Die schenkt 250 gulden omdat de gemeenteraad dit jaar wei- gei-de subsidie te versti-ekken. Het bedrag wordt woensdag om 14 uur aan de Europalaan in de Goese Polder ovei-handigd tijdens de derde straatspeelmiddag. Ook dan wordt weer een stx-aat afgesloten om kinderen veilig op straat te laten spelen. In het najaar volgt nog een vierde actie, bedoeld om te wijzen op de snelheidsoverschrijdingen op dooi-gaande wegen in de wijk. TERNEUZEN - Bij een snelheidsconti'ole op de Rijkseg 61 nabij Temeuzen werden maandagochtend 18 automobilisten bekeui'd voor te hard rijden. In totaal passeerden 901 voeitui- gen de radarappai-atuur. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 103 kilometer per uur. Ter plaatse is 80 kilometer toegestaan. Later op de ochtend werd ook nog gecontroleex-d op de Guido Gezellestraat. Daar passeerden 250 voertuigen. Van dat aan tal x-eden er 74 te hax-d. Een van de ovei-tx-eders snelde met 108 kilometer per uur over de weg, terwijl daar 50 is toegestaan. TERNEUZEN - Sleepboten van de Unie van Reddings- en Sleepdienst en Multraship hebben in de nacht van zondag op maandag op de Westerschelde voor Tei-neuzen de vastgelopen Noorse bulkcarrier Bona Fair vlotgetrokken. Dat gebeurde om twee uur bij opkomend water. De tanker lag in de Put van Temeuzen om er een deel van de lading erts te lichten, alvo rens op te schutten naar Sidmar in Zelzate. Omstx-eeks 21.00 uur begon de Noor door de stex-ke ebstroom te driften. Het schip liep nog net binnen het vaax-water aan de gx-ond. Een eerste poging van de sleepboten om de Bona Fair vlot te trek ken, mislukte door het afgaand water. Twee uur na midder nacht lukte het wel. In de loop van maandag voer de onbe schadigde Noor door naar Zelzate. DEN HAAG/OOSTKAPELLE - Een 48-jarige inwoner uit Oostkapelle is in hoger beroep door het Haagse gerechtshof vei'oordeeld tot 30 maanden celsti-af, waarvan 10 maanden voorwaardelijk, omdat hij in zijn woonplaats tussen '89 en'96 ontuchtige handelingen heeft gepleegd met vijf minderjarige pleegkindex-en. Bovendien moet hij na zijn vrijlating contact met de reclassering blijven houden en deelnemen aan een in- cestdadei'groep. De opgelegde stx-af is conform de eis en ook gelijk aan het von nis van de rechtbank in Middelburg. De advocaat van de vex-- dachte verzocht twee weken geleden op de zitting vergeefs om aanhouding zodat zijn cliënt aan een nieuw psychisch onder zoek ondexvorpen kon woi-den. Burgemeester Steenkamp van Hontenisse tekent het convenant. Gedeputeerde J. Hennekeij (uiterst links) kijkt toe. foto Peter Nicolai van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti KLOOSTERZANDE - Het mi nisterie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij stelt één miljoen gulden beschikbaar voor een expei-iment om de Langeweg tussen Westdorpe en Hulst vrij te maken van landbouwverkeer en om maatregelen te treffen onx te voorkomen dat landbouw voertuigen de weg moeten oversteken. Het project sluit aan bij de ruilverkaveling Ax el en het verkeersveiligheids- project Oost-Zeeuws-Vlaan- deren, de Ruit. Inspecteur ir. H. A Okma van de dienst Landelijk Gebied van het ministerie van LNV maakte dit maandag bekend in een bijeenkomst van het Be stuurlij k OveiTeg' Verkeersvei- ligheid Zeeuwsch-Vlaande- x-en. Het experiment dat vooralsnog enig in Nederland is, maar naar verwachting na volging krijgt in andere delen van het land, moet via infra- structurele en administratie ve, kadastrale maatregelen snel en langzaam verkeer van elkaar scheiden en landbouw verkeer aan één kant van de weg houden. Okma denkt dat dit mogelijk is door de Lange weg van parallelwegen te vooi'zien en door het ruilen van gronden en grondgebruik tus sen landbouwers, die percelen aan beide zijden van de weg hebben. Volgens de vertegen- wooi-diger van het ministerie kan hiermee woi'den inge haakt op de ontwikkeling die er toch al in gang gezet is in het kader van de ruilvei'kaveling Axel en het Ruit-overleg. Samenwerking Vei-tegenwoordigex-s van de gemeenten Terneuzen. Axel, Sas van Gent, Hulst en Honte nisse, Rijkswaterstaat, het mi nisterie, de waterschappen De Dx-ie Ambachten en Hulster Ambacht, provincie Zeeland, politie en het Regionaal Or- gaan Verkeersveiligheid Zee land ondei-tekenden maandag in het gemeentehuis in Kloos- terzande een intentieverkla- ring waarin zij aangeven sa men te wei-ken om het gebied de komende viex-. vijf jaar ver keersveiliger te maken. De Ruit omvat een pakket aan maatregelen binnen en in de directe omgeving van de we gen N60 (Terhole-Hulst). N61 (Temeuzen-Tex-hole). N253 (Tractaatweg) en N258 (Lan geweg). Te denken valt aan de aanleg van rotondes en het af sluiten van sluipwegen. Doel is het verkeer over de genoem de wegen van de Ruit te leiden en de wegen daarbinnen en - buiten zoveel mogelijk ver keersluw te maken. De intentievei-klaring loopt vooruit op een convenant dat half december wordt gesloten. Het was de bedoeling dat dit convenant er voor de zomerva kantie lag, maar de complexi teit van de materie, de vele werkzaamheden en overleg maakten het nodig van de tijdsplanning af te wijken. Met de vex-klaring stellen de be trokken partijen de voortgang van het 45 miljoen kostende project en de subsidiëring van deelprojecten in ieder geval veilig. Eerste priox-iteit heeft de aanpak van de Langeweg - het stuk tussen Zwartenhoek en Drieschouwen - die eind van dit jaar op de schop voor de aanleg van een zuidelijke parallelweg. Geleerd Gedeputeerde J. Hennekeij, tevens voorzitter van het Re gionaal Oigaan Verkeersvei ligheid Zeeland, liet bij deze gelegenheid weten dat de par tijen hebben geleei'd van de er varingen in West-Zeeuws- Vlaandei-en. De weerstand te gen sommige maatregelen kan volgens hem worden voorko men, door de bevolking in een vroeg stadium te i-aadplegen, voordat er een convenant op tafel ligt, en de argumenten om tot een plan van aanpak te ko men. beter te onderbouwen. „We hebben ze nooit gekwan tificeerd, dat is nu wel gebeurd. Zo heeft de Land bouwuniversiteit Wageningen uitgerekend dat fietsex-s een kans van één op hondex-d heb ben om een landbouwvoertuig op hun weg te ontmoeten." In tegenstelling tot West- Zeeuws-Vlaanderen is er nu geen rijk gevulde portemon nee voorhanden. Toch is Hen nekeij hoopvol gestemd dat ook nu middelen kunnen woi'- den losgepeuterd. Nieuwe re gelgeving biedt subsidies van vijf- tot tienduizend gulden per aan te pakken kilometer-. Welke keuze het Rijk uiteinde lijk maakt-de rijksweg N61 of de Langeweg als 'stroomweg' na de aanleg van de Wester- scheldetunnel - maakt voor Hennekeij op het moment niet uit. „Daar kunnen we niet op wachten. Voordat de benodig de Milieu Effect Rapportage is afgerond, zijn we tien, vijftien jaar verdei-." van onze verslaggever Marcel Modde CLINGE - Directeur J. Bieg- straaten van het instituut voor verstandelijk gehandicapten De Sterre in Clinge heeft maan dag het leidinggevend perso neel nader ingelicht over de gevolgde procedures rond de re organisatie. Bij de medewerkers was onrust ontstaan over de wijziging van de organisatie structuur, waardoor vier oud gedienden moeten omzien naar een andere functie. Biegstraaten sprak gisteren re soluut tegen dat de directie en het bestuur onzorgvuldig zou den hebben gehandeld. Zowel de ondernemingsraad, als de cliëntenraad hebben zich ak koord verklaard met de aanpas singen. Ook zijn de plannen in januari al doorgespi-oken met het personeel. Een onafhankelijk adviesbu reau kreeg in de tweede helft van vorig jaar opdx-acht te on derzoeken of en hoe de organi satie van De Stex-re meer klant gericht kon woi'den opgezet. Dat leidde tot de aanbeveling te bi-eken met de stafstructuur en netwex-ken op te zetten, opdat personeel en bewoners dichter bij elkaar komen te staan. Het merendeel van de ongeveer vierhonderd medewei-kex-s kan zonder pi'obleem wox-den inge past in de nieuwe structuur. Vier leidinggevenden kregen echter te horen dat hun functie overbo dig was ge wox-den. Dx-ie van hen werd vorige week een andere baan binnen het instituut aan geboden, met behoud van het huidige salaris. Eén personeels lid wacht ontslag. Het personeel was ontevreden over de informatie rond het re- ox-ganisatieproces. In een peti tie, ondex-tekend door ruim tweehonderd medewei-kers, werd aangedrongen op meer duidelijkheid. van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - Het moest een boek worden waarin de ontwik keling van voornamelijk agra risch gebied naar een niet onbe langrijke industriezone werd belicht. Dat Dow Benelux in Terneuzen daarin het middel punt zou vormen, was zelfs voor auteur en journalist Paul de Schipper geen verrassing. De subsidie die het chemieconcern uittrok voor de totstandkoming van het werk, heeft de inhoud evenwel op geen enkele manier beïnvloed, zo zei Dow-zegsman W. van Loon maandag bij de of ficiële overhandiging van het eerste exemplaar door gene- raal-manager P. Berner aan burgemeester drs. R. Barbé. De Schipper klopte bij de ovei-- heden tevergeefs aan voor fi nanciële steun. Dow had er wel geld voor over. Vier jaar.geleden kwam het boek, over de Zeeuws-Vlaamse geschiedenis en de invloed van het chemie concern op de ontwikkeling in die regio, tot stand. Het werk bleef evenwel al die tijd op de plank liggen, omdat Dow het niet kies vond in een pex-iode van reorganisatie en bezuinigingen zo'n product uit te brengen. Het boek met als titel 'Achter de dijken' is in eerste instantie be doeld voor personeel en gepen sioneerden van Dow in Terneu zen. Daarnaast dient het als relatiegeschenk. De eerste opla ge omvat vierduizend exempla ren. 'Achter de dijken' handelt gx-o- tendeels over 35 jaar Dow in Terneuzen en de strijd die er aan vooraf ging om de industriële moloch naar de polder te halen. De Schipper, vex-slaggever bij Dagblad De Stem, heeft geput uit de archieven van het con cern, de gemeente en het Zeeuws Documentatiecentrum. Daax-naast tekende hij het ver haal op van omwonenden, boe- x-en en medewerkers. Het 194 pagina's dikke boek omvat een groot aantal foto's. Dow-topman Bex-ner schetste de verstandhouding tussen de onderneming en de gemeente als een 'goed huwelijk met ups en downs'. Hij ziet het boek vooral als een hommage aan de inwoners van Terneuzendie ge holpen hebben het bedrijf te maken tot wat het nu is. n onze verslaggever inpHoonhorst (DZAND - De Kust VVV tót.Zeemvs-Vlaanderen lijkt ien lang leven meer beschoren. e West-Zeeuws-Vlaamse Jememers slaagden er maan- gavond tijdens een vergade- ngiuCadzand niet in omgeza- enlijkeen (interim-)bestuur te ezen. Vertegenwoordigers van organisaties Recron, Ko- klijke Horeca Nederland, :kabo en verschillende afde- igen lieten weten hun leden te jjseren uit de Kust VW te appen. nleiding was de halsstarrige igering van de afdeling Cad- nd (en een enkele Bressiaan- r) om het vorige maand aan- itelde interimbestuur ■ntueel aangevuld met één of eenieuwe kandidaten - enke maanden de tijd te geven om ie op zaken te stellen. In het jaar zou, vonden de meeste elingen, dan alsnog een euwbestuur met een door alle rtijen onderschreven beleid i moeten treden. Leden van afdeling Cadzand - door ver te tegenstanders omschreven 'machtswellustelingen' en ans Laroes LVERSUM - Hans Laroes is 1 juli benoemd tot adjunct- ifdredacteur van het NOS- irnaal. Laroes (41) was tot or kort redactie-chef van het irnaal. adjunct is vooral belast met dagelijkse leiding van het irnaal. De hoofdredactie be at nu uit drie man. Behalve oes zijn dit Jan Rodenbm-g atsvervangend hoofdx-edac- r)enNico Haasbroek (hoofd kleur). ïmei 1988 tot eind 1992 was ns Laroes presentator/ver- [gever van cle Haagse redac- van het Journaal. Voordien kte hij bij het Utrechts iwsblad (chef nieuwsdienst ihef opiniepagina) en was hij laagse verslaggever van de éiciale Zeeuwse Courant !het Brabants Nieuwsblad. PD 'arrogante kwasten' - hielden echter vast aan de statuten. In de beginselverklai-ing van de vereniging Kust VW woi-dt aan een interimbestuur geen i-echts- gelcligheid toegekend, ver klaarde notaris J. van den Berg. De mogelijkheden die de andere afdelingen (Nieuwvliet, Bres- kens, Groede, IJzendijke en Oostburg) aandroegen om de in- terimstatus te legaliseren, wilde Cadzand niet aangrijpen. Vol gens de meerderheid van de af delingen probeerde de machtig ste afdeling de overigen door hen eerder naar huis gestuurde bestuursleden opnieuw op de troon te zetten. Subsidie Sinds eind jaren tachtig, begin jaren negentig geprobeerd werd de Kust VW van de grond te til len, kenmerkt de vereniging zich door tweedracht en onenig heid. Een behooiiijke subsidie van de gemeente bracht op een gegeven moment de wil tot sa menwerking wat op gang. Wet houder C. Bolijn-Hei-tzberger, maandagavond aanwezig als Nieuwvlietse recreatie-onder neemster, bevestigde het eerder die avond voorgelezen stand punt van burgemeester en wet houders van Oostburg. „Als de Kust VW aan het eind van het jaar nog niet fatsoenlijk op de rails staat, vexwalt de subsidie." De. gemeentelijke bijdrage, waarover in de Oostburgse ge meenteraad destijds flink is ge stoeid. bedraagt momenteel zo'n 160.000 gulden per jaar. Fietstocht - De stichting Dorps belangen 'Rond de Kleine Vogel' uit Kuitaart houdt zaterdag 12 juli een fietstocht. Er wordt voor de 30 kilometer lange tocht vertrokken om 19.00 uur vanaf de molen in Kuitaart. Boekenverkoop - In de biblio theek van Vogelwaarde wordt woensdag de jaarlijkse verkoop van afgeschreven boeken ge houden. Belangstellenden kun nen hiervoor tussen 15.00 en 17.00 uur en 18.00 en 20.00 uur- terecht in de leeszaal aan de Po pulierenstraat. KUITAART VOGELWAARDE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33