Tante Agaath populair Voorwaarts Mars met Pathfinder PZC Heropening hotel Zeeuwse Stromen zeeland 11 Rabobank verstrekt jonge bedrijven gunstige lening in detail ondernemend zeeland 'fTT I Frans voor ondernemers Man gewond bij ongeval op N5| Oogletsel na ruzie op camping Dierenasiel krijgt faxapparaat Man valt twee meisjes lastig Vlaming met drugs aangehoud Tweede prijs Blue Spirit Mosseldag Yerseke biedt bezoekers weer vertrouwde activiteit! Hardrijders lezers schrijven JI Recht dinsdag 8 juli 1997 van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Jonge bedrij ven zijn dol op Tante Agaath, bericht Rabobank Nederland. Een nieuwe variant op de rege ling die Rabobank Nederland een maand geleden opende, heeft nu al tweehonderd aan vragers voor leningen opgele verd bij de Agaath bv. De leningaanvragen belopen een totaal van 87 miljoen gulden. De regeling van 'Tante Agaath' is opgezet door het ministerie van Financiën om startende en doorstartende bedrijven en be drijf sopvolgers in het midden- en kleinbedrijf te helpen aan geldschieters. De geldver- strekkers krijgen in ruil fiscaal voordeel. Zo'n 'tante' leent een jong bedrijf minimaal 5000 gulden tegen de maximale wet- telijke rente van het moment. De lening moet binnen vier we ken zijn aangemeld bij de Be lastingdienst. Agaath betaalt geen inkomstenbelasting over de rente op de lening en divi dend tot 5000 gulden per jaar. Over het geleende bedrag is evenmin vermogensbelasting verschuldigd. Bij kwijtschel ding van de lening kan maxi maal 50.000 gulden worden af getrokken van het inkomen Slagerij J. Polderman in Burgh heeft van het Neder lands Centrum voor Vleestech nologie van TNO in Zeist een erkenning gekregen voor de microbiologische waarden die de kwaliteitskeuring van zijn nasi, kipsalade, kipfilet en ge kookte worst behaalden bij analyse. Gemiddeld kregen de levensmiddelen een waarde ringscijfer 9,5. De keuringen zijn een initiatief van de stich ting Het Worstmaakers Gilde. Koninklijke Hollestelle is vanaf maandag 4 augustus in bedrijf op de nieuw;e locatie aan de Amundsenweg op het Goese industrieterrein De Poel H. Donderdag 31 juli, vrijdag 1 en zaterdag 2 augustus gaan de werkmaatschappijen Staal constructies, Technische groothandel en Kranentech- niek dicht voor de verhuizing. voor belastingen. Maar gaat het bedrijf in kwestie failliet, dan gaan alle andere schuldei sers voor Tante Agaath, die dan het geld kwijt is. Banken hebben een ondersteu nende rol opgepikt in de rege ling: ze hebben fondsen ge opend waarin particulieren geld inleggen dat wordt ver deeld onder de jonge bedrijven. Deelname heeft naast de ge noemde investeringsvoordelen de zekerheid dat bij faillisse ment de financiële pijn gespreid wordt over de betrok ken beleggers. De Agaathregeling die in 1996 werd gelanceerd kende een verplichting tot achterstelling van de lening. Die verplichting vervalt als het te steunen be drijf het Agaathfonds hypo thecaire zekerheid biedt. Daardoor kent de nieuwe le ning rentevoordeel ten opzich te van andere hypothecaire le ningen. Vooral onder bedrijfs- opvolgers in de agrarische sec tor is de regeling populair van wege de lastenverlichting, meldt de Rabobank. De officiële opening van het nieuwe bedrijfsgebouw volgt begin oktober. Expo Brussel heeft dit najaar twee internationale vakbeur zen over tuindecoratie en bloe mistenmaterialen. Florex en Decoforce. waarbij ook interi eurdecoratie aan bod komt. duren van 31 augustus tot en met 4 september. Beide beur zen worden georganiseerd door de Internationale Jaar beurs van Brussel. Facility Management, het be heer en de inhoud van onroe rend goed is het onderwerp van de vakbeurs FM Brussels in de jaarbeurs van die stad tussen 16 en 18 september. Estetika, de vakbeurs op ge bied van schoonheid en li chaamsverzorging, vindt plaats tussen 4 en 6 oktober in de Brusselse jaarbeurs. De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aangeboden aan de redactie, van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. .JLJli m van onze verslaggever TERNEUZEN - De Ka mer van Koophandel heeft samen met het Re gionaal Opleidingencen trum (ROC) Westerschel- de in Terneuzen enkele cursussen Frans ontwik keld voor Zeeuws- Vlaamse ondernemers die in Vlaanderen en Frankrijk hun activitei ten willen uitbreiden. Een onderzoekje ander half jaar geleden bracht aan het licht dat de ken nis van de Franse taal bij ondernemers in de regio minimaal was. „Als je je dan als regio meer en meer op het zuiden gaat richten, kom je op com municatief vlak tekort. In Vlaanderen wordt weliswaar Nederlands gesproken, maar voor za kelijk verkeer is het Frans onontbeerlijk. Wil je als ondernemer over onze zuidgrens actief zijn, dan past het niet om met een gebrekkige ken nis van taal en cultuur voor de dag te komen.", legt directeur drs. A Za- bel van de Kamer van Koophandel uit. Volgens Zabel zullen tij dens de cursussen die vanaf oktober aan het ROC in Temeuzen wor den gegeven ook aller hande tips gegeven wor den over zakendoen in de bedrijfscultuur- van Frankrijk en Wallonië. Het nieuwe hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse wordt zaterdag officieel in gebruik genomen. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever Herre Stegenga RENESSE - Het tijdelijke paviljoen kan weer worden afgebroken, want hotel de Zeeuwse Stromen in Renesse is klaar om de deuren te heropenen. Aan het Duinwek- ken is in een krap jaar een gloednieuwe en zeer moderne accommodatie verrezen die zaterdag 12 juli officieel in gebruik wordt genomen. Dit gebeurt door één van de gas ten die in de nacht van 29 op 30 juli 1996 in het hotel verbleef, de nacht dat het vorige onderkomen van de Zeeuwse Stromen in vlammen opging. Kortsluiting in het zwembad was de oor zaak van één van de grootste branden die zich de afgelopen jaren in Zeeland heeft voorgedaan. Persoonlijke ongelukken ble ven achterwege; de honderd gasten die di rect gevaar liepen, konden tijdig in veilig heid worden gebracht. Leo van Vliet en Cees Dogger, het duo dat vlak voor de brand het hotel overnam, besloten een tijdelijk paviljoen neer te zetten voor de gasten die verblijven in de ruim zestig bun galows rond het hotel die bewaard zijn ge bleven. Het paviljoen, dat volgende week maandag verdwijnt, beschikt onder meer over een restaurant, een keuken en een bar. Het nieuwe onderkomen bevat 78 hotelka mers en is daarmee aanzienlijk groter dan het afgebrande pand, dat slechts 37 ka mers telde. Het restaurant heeft zo'n twee honderd zitplaatsen en het café zestig. De zeven congreszalen voldoen aan moderne eisen met onder meer internet en video. Andere voorzieningen: een binnen- enbui- tenbad, een sauna, een biljartkamer, een bibliotheek, een solarium en een fitness ruimte. Als eerste horecabedrijf van Zeeland, en als zevende van Nederland, neemt de Zeeuwse Stromen deel aan het programma 'Uit respect voor uw keuze'. Dit initiatief van Koninklijke Horeca Nederland voor ziet in rook- en niet-rookgedeelten in het restaurant. Ook kunnen rookvrije hotel kamers en vergadex-zalen worden geboekt. De gasten die tijdens de brand in het hotel verbleven, krijgen dit weekend een gratis overnachting aangeboden. Verder zijn alle hulpverleners van vorig jaar uitgenodigd om de opening (18.00 uur) en het daarop volgende feest bij te wonen. BRESKENS - Een 38-jarige automobilist uit IJssfl raakte maandagmiddag gewond bij een ongeval op de singLangeweg-RijkswegN58 inBreskens. Demanmog hoofd- en nekletsel per ambulance worden overgebracfe het Antoniusziekenhuis in Oostburg. Een 28-jarige au? bilist uit Eeklo naderde rond twee uur vanaf de westelij! rit van de rijksweg N58 de kruising. Hij wilde rechtdon den in de richting van de kust en verleende daarbij q kruispunt met de Langeweg geen voorrang aan de 38-j bestuurder die van rechts kwam. Het gevolg was eena; ding waarbij de auto van de Belg om zijn as draaide voertuig van de man uit IJsselstein in de sloot belandde.! auto's raakten zwaar beschadigd. De man uit Eeklo 1 met de schrik vrij HOEK - Een 65-jarige man uit Hoek deed maandag bijj litie in Terneuzen aangifte van mishandeling van zijn 1?, ge zoon. De jongen had het vrijdagavond op een camp: Hoek aan de stok gekregen met twee nog onbekende jo: Bij de ruzie ging wat glaswerk aan diggelen en kreeg d gen uit Hoek een stukje glas in het oog. De jongen werd! gelopen weekeinde in het academisch ziekenhuis in Ge opereerd. Het is nog onduidelijk of de jongen blijvend aan zijn oog heeft overgehouden. MIDDELBURG - Vijftien eersteklas mavoscholierenh- maandagmiddag een faxapparaat aan het dierenasiel delburg aangeboden. Zij hadden een bedrag van 140f bij elkaar gekregen met het verkopen van zelfgebakke kernijen als koeken en appelflappen op school. Dezeva ten ze voor twintig en dertig cent per stuk. De CSW-i had het resterende bedrag voor haar rekening genome: De actie was een onderdeel van het vak levensbeschouv vorming. In het kader van 'doe iets voor een ander' had: leerlingen besloten het asiel te helpen. C. Quist, eigenan het asiel was erg gelukkig met de inzet van de mavo'er is een mooi voorbeeld van een goede inzet", aldus Quis: MIDDELBURG - In de Edelstenenbuurt in Middelbinj een man zondagmiddag tussen 17.30 en 18.30 uurtweei meisjes seksueel benaderd. Hij lokte de kinderen van; zeven jaar mee naar een portiek van een flat waar hij z< viel. De politie verzoekt getuigen contact op te nemen: afdeling Zeden, tel. 424400. TERNEUZEN - Een 29-jarige man uit het Belgische! kreeg zondagavond laat een dagvaarding mee naarb: controle op de Terneuzense Buitenhaven was gebleken; ruim vijf gram softdrugs in zijn bezit had. De drugs nu inleveren. MIDDELBURG - Het drum en bugle corps Blue S Middelburg heeft zondag op het Wereld Muziek Co: (WMC) in Kerkrade de tweede prijs gewonnen. In deh divisie van de showwedstrijden speelde het onder mee menten uit Amerikaanse actiefilms. Daarmee verdiend Spirit 76 punten. Het korps uit Eindhoven won het co: met 87 punten. Er waren deelnemers uit Nederland, No gen en Thailand. Blue Spirit nam voor het eerst deela; WMC. door LianneSleutjes Het kan niet op voor astronomen en amateur-sterrenkundigen. De Hubble-telescoop schiet plaatjes in het heelal, de komeet Hale-Bopp flon kerde aan de hemel, de ruimtesonde Pathfinder stuurt foto's van Mars naar de aarde en het karretje Sojour ner hobbelt rond in een Marsiaanse vallei om geologisch onderzoek te ver richten. De landschapsfoto's zijn via Internet te zien. De belangstelling was enorm, al tientallen miljoenen keren zijn ze opgevraagd. De Middelburger Tjerk Westerterp heeft geen Internet - 'mensen kijken te veel naar vierkante schermpjes, ik ga liever de natuur in' - maar geniet wel van al het ruimtelijke aanbod. Met de andere leden van volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg heeft hij afgelopen vrij dag de toen nog aanstaande landing van de ruimte sonde Pathfinder druk besproken. En die discussie zal komende vrijdag avond dik worden overgedaan als meer wetenschappelijke gegevens naar de aarde zijn doorgesijpeld. Tot die tijd houdt hij zich op de hoogte via televisiedocumentaires en krantenar tikelen. Hij verheugt zich al op de vakbladen die na de zomervakantie weer uitkomen. „Voorwaarts Mars met de Pathfinder. Ach, eigenlijk stelt dat bezoek aan Mars geen ene moer voor. In wezen is het prutswerk. Maar mooi is het wel. Pas op, ik heb zeer veel respect voor alle kunde van de mensen die zorgen dat die ruimtesonde en het wagentje daar zijn. En dat je hier op een knop drukt en dat dan elf minuten later dat karretje gaat rijden. Maar met deze prestatie denken sommige mensen dat ze zoveel hebben gezien dat ze bijna bij onze Heer zitten. Terwijl het eigen lijk een kiezelsteentje op een lan dingsbaan van Schiphol is. Wij zitten in de Melkweg, dat is één sterrenstel sel. Daar zijn er nog honderden mil jarden van en zij breiden zichzelf uit. En als je in ons stelsel naar de buiten ste planeet zou willen gaan, Pluto, dan ben je daar met een gewoon ver keersvliegtuig achthonderd jaar mee bezig." Waarmee Westerterp eigenlijk wil zeggen dat de kennis van het heel al nog in de babyschoentjes staat. Leven Mars heeft wel vaker aards bezoek ge had. Zo maakten in 1976 de Viking I en II foto's van het landschap en na men zij bodemmonsters. Die Voyagers hadden hun werkterrein overigens in een andere gebied dan de Pathfinder met zijn robotwagentje Sojourner. Toen is niet ontdekt dat primitief le ven op Mars eventueel mogelijk zou zijn. De Nasa maakte vorig jaar be kend in een meteoriet afkomstig van Mars aanwijzingen te hebben gevon den voor verdwenen leven. Dit Ook al heeft Middelburger Tjerk Westerterp veel respect voor de mensen die een ruimtesonde naar Mars hebben gestuurd, de prestaties blijven volgens hem een kiezelsteentje op de landingsbaan van Schiphol. foto Lex de Meester weekeinde concludeerden Nasa-we- tenschappers dat er water heeft ge stroomd op Mars. Dat maken zij op uit de vorm van de aanwezige stenen; rond en afgeslepen, die op de foto's van de Pathfinder staan. De Marstrip leidt niet alleen tot opwinding bij wetenschappers en amateur-sterrenkundigen. Ook het gewone publiek, dat dan wel over een Internet-abonnement moet beschik ken, surft immers naar de Nasa-site om de plaatjes te aanschouwen. Wie zoekt met de trefwoorden mars en pa thfinder komt al een heel eind. ,,Het interessante aan Mars is toch de rose kleur, dat roestige. Dat spreekt tot de verbeelding. Er is een ijle at mosfeer, met veel stof. Op Mars zijn veel stormen. Er zijn weinig inslagen, de meteorieten waaien zo te zien weg. De temperatuur is er dusdanig dat le ven mogelijk zou zijn; op de evenaar 27 graden Celsius, naar de polen toe min 100 graden Celsius. Dat is heel anders dan bijvoorbeeld op Venus waar het 100 graden boven nul is en de atmosfeer een soort accuzuur is. Ach, en die verhalen over Marsmannetjes, dat geeft natuurlijk ook een extra di mensie aan de planeet. Wie weet wat ze nu allemaal kunnen vinden met al die mogelijkheden die zij hebben om zeer verfijnde analyses uit te voeren." Vrees en paniek Westerterp waagt zich niet aan voor spellingen. „Uitspraken daarover kunnen alleen over enige tijd door knappe koppen worden gedaan." Wel wil hij nog een wetenswaardigheidje kwijt over twee maantjes die Mars heeft; Phobos (vrees) en Deimos (pa niek).„Als je daarboven de 36 kilome ter kunt lopen, dan lanceer je jezelf de ruimte in." Via de telescopen van Philippus Lans bergen is Mars onder gunstige om standigheden te zien. Nu moeten de telescopen elke keer naar buiten war den gesjouwd om het heelal te aan schouwen, maar in het najaar moet het observatorium, met verschuifbaar dak, klaar zijn. Het wordt gebouwd in de achtertuin van het pand waarin de volkssterrenwacht zetelt, de Middel burgse Herengracht 52. Iedereen die vragen heeft over Mars, de onderzoe ken die nu worden verricht of andere zaken uit het heelal, kan vrijdag avond vanaf half acht terecht bij de vol kssterren wa cht van onze verslaggever YERSEKE - Gratis mosselen eten, braderie, kermis, mossel rock en vlootschouw. Enkele vertrouwde programmapunten van de mosseldag, zaterdag 16 augustus in Yerseke. Het evene ment trekt elk jaar vele duizen den bezoekers. Een groot vuur werk moet traditiegetrouw de mosseldag afsluiten. Het is de drukste dag van het jaar voor Yerseke. Weer of geen weer, de bezoekers blijven ko men. Ook al moeten ze soms wel even zoeken naar een parkeer- plaatsje. Een gratis portie mos selen valt niet te versmaden. Maar de dagjesmensen komen niet alleen daarvoor. Er is in het dorp en bij de havens de hele dag braderie. Met onder meer een speciale snuffelmarkt, het clio pitstopspel en een modelboten- sho w. Kinderen uit Yerseke hou den op de dijk langs de Juliana- haven vrijmarkt. Een keur aan bands moet van 12.00 tot 24.00 uur mosselrock laten swingen. De vlootschouw begint 15.30 uur. Wie dat wil kan op eigen risico meevaren over de Oosterschelde op één van de vele versierde mosselkot- ters. Andere klanken dan die van mosselrock zijn te beluiste ren op onder meer het kerk plein. Het plaatselijke muziek gezelschap Mozart en de fanfare uit Bruinisse geven daar 13.00 uur een openluchtconcert. Ook een straatorkest en een dweil band zullen door het dorp trek ken. Taptoe Er begint een taptoe om 19.30 uur op het parkeerterrein van de Willem Alexanderhaven. Daar aan wordt deelgenomen door onder meer wereldkampioen Show en Marchingband Kunst en Genoegen uit Leiden; show korps Jonge Kracht uit Kapelle VLISSINGEN - Bij twee snel heidscontroles zijn maandag op Walcheren in totaal 74 hardrij ders bekeurd. Op de Gerbrandystraat in Vlis singen overschreden 3^ van de 2388 passerende voertuigen de maximumsnelheid van 50 kilo meter per uur. Op de Noord weg in Sint Lau rens reden 40 van de 2637 be stuurders harder dan de limiet van 50 kilometer per uur. en de show- en marchu, Victory uit Den Haag. He. werk begint 22.00 uur bi; ningin Julianahaven. H bliek wordt daarvoor ve op de oude Kijkuitdijke de haven. Wie zich wil op warme mosseldag kan ook don: en vrijdag al terecht inVe De kermis begint al opdi dag. Die avond is er eend show in de feesttent bijc trixhaven. De twee dage na volgen optredens vai meer Fragment, De Df kers, de John Maris Banc posure. Vrijdag is er wees in Yerseke. De Yersekseiff ren houden 's avonds C waaioptocht en om 22 0.,l het vlootschouw op de(fi schelde met verlichte kotrn j Deze rubriek is uitsluit* stemd voor reacties opi«jH verschenen berichten, f™ of commentaren. De remt beloopt uiterlijk 7 dage Open brieven, oproepen!; ten en anonieme inze» worden niet geplaatst! gen mogen niet langer-p 250 woorden. De rede. houdt zich het recht v» dingen te bekorten. Ovt'll gerde brieven wordt nMr respondeerd. De PZC (21-6) meldt» geparkeerde rechters cw boet zijn. Vreemd toe:I dochter kwam er mind-# vanaf. Zij parkeerdeevöi parkeervak voor de baniï) pinnen. Binnen de miiwli zij terug bij de auto, töti parkeerwachter al tffj stond te schrijven. Op van mijn dochter: mofifi zo? kreeg zij als antvoeti gels zijn regels'. Ko?|c gulden. Wat te denken TO gepensioneerde ambtenaar die fout p^T en prompt een bon kreeg® moment passeerde een W plaatste gemeente-Bocje zei tegen de parkeert® doe niet zo flauw, verse® bon, wat dan ook gebenlfc kan allemaal in Terneuafr Regels zijn regels. r Churchil^t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 28