Machtsstrijd Goese kartbanen Asielzoekerscentrum Burgh wordt grondig opgeknapt PZC Super wil dwangsom niet betalen Souburgse bejaarden verontrust over gedrag jongeren Hans Laroes in hoofdredactie NOS-Journaal Joes vindt aantijging oze eigenaar illegaal iiinhuisje onzin zeeland dinsdag 8 juli 1997 s 13 Marko Jazbec zwemt record Wethouder reikt spekcheques uit Steun voor Kinderen Voorrang Bulkcarrier weer vlot Celstraf wegens ontucht Kerkvoogdij mag aan Veerweg Wolphaartsdijk geen woning bouwen )irecteur Zeelandhallen: concurrentie wordt moordend EINDHOVEN - Marko Jazbec van de Vlissingse dr. A Sta ver- manbrigade heeft afgelopen weekeinde bij wedstrijden zwemmend redden in Eindhoven een nieuw Nederlands re cord gezwommen. Op het onderdeel 50 meter popduiken zwom hij een tijd van 35,5, een verbetering van 0,3 seconde van het oude record. Bij de dames legde Conzuela Navest met drie persoonlijke records beslag op de tweede plaats. Geert Meesen behaalde in het seniorenklassement verrassend de derde plaats en is hiermee, net als Sander van de Berg, zeker van deelname aan de Europese jeugdkampioenschappen, eind augustus in Italië. Bij de junioren werd Frederique van de Akker tweede in de categorie 11- en 12-jarigen. Bij de meisjes 12-13 jaar werd Marloes van de Hummel derde. MIDDELBURG - Wethouder J. C. van Dijk-Sturm van Mid delburg reikt donderdag een aantal zogeheten 'spekcheques' uit. Er zijn acht inzendingen. De cheques worden twee maal per jaar toegekend aan wijkverenigingen, groepen bewoners en instellingen. Om daarvoor in aanmerking te komen moet aan verschillende spelregels' worden voldaan. Het project moet klaar zijn of in uitvoering, het moet de leefbaarheid van een wijk ten goede komen en het moet een initiatief van bewo ners zijn. De gemeenteraad heeft voor de spekcheques per keer een bedrag beschikbaar gesteld van 22.500 gulden. GOES - De actie Kinderen Voorrang in de Goese Polder krijgt financiële steun van de plaatselijke afdeling van GroenLinks. Die schenkt 250 gulden omdat de gemeenteraad dit jaar wei gerde subsidie te verstrekken. Het bedrag wordt woensdag om 14 uur aan de Europalaan in de Goese Polder overhandigd tijdens de derde straatspeelmiddag. Ook dan wordt weer een straat afgesloten om kinderen veilig op straat te laten spelen. In het najaar volgt nog een vierde actie, bedoeld om te wijzen op de snelheidsoverschrijdingen op doorgaande wegen in de wijk. De acties worden georganiseerd door de werkgroep-Ver keersveiligheid Goese Polder. TERNEUZEN - Sleepboten van de Unie van Reddings- en Sleepdienst en Multraship hebben in de nacht van zondag op maandag op de Westerschelde voor Terneuzen de vastgelopen Noorse bulkcarrier Bona Fair vlotgetrokken. Dat gebeurde om twee uur bij opkomend water. De tanker lag in de Put van Terneuzen om er een deel van de lading erts te lichten, alvo rens op te schutten naar Sidmar in Zelzate. Omstreeks 21.00 uur begon de Noor door de sterke ebstroom te driften. Het schip liep nog net binnen het vaarwater aan de grond. Een eerste poging van de sleepboten om de Bona Fair vlot te trek ken, mislukte door het afgaand water. Twee uur na midder nacht lukte het wel. In de loop van maandag voer de onbe schadigde Noor door naar Zelzate. DEN HAAG/OOSTKAPELLE - Een 48-jarige inwoner uit Oostkapelle is in hoger beroep door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot 30 maanden celstraf, waarvan 10 maanden voorwaardelijk, omdat hij in zijn woonplaats tussen '89 en '96 ontuchtige handelingen heeft gepleegd met vijf minderjarige pleegkinderen. Bovendien moet hij na zijn vrijlating contact met de reclassering blijven houden en deelnemen aan een in- cestdadergroep. De opgelegde straf is conform de eis en ook gelijk aan het vonnis van de rechtbank in Middelburg. De ad vocaat van de verdachte verzocht twee weken geleden op de zitting vergeefs om aanhouding zodat zijn cliënt aan een nieuw psychisch onderzoek onderworpen kon worden. van onze medewerker Adri Klinkenberg WOLPHAARTSDIJK- Het col lege van Gedeputeerde Staten heeft zich terecht uitgesproken tegen het bouwen van een wo ning op een stuk grond aan de oostkant van de Veerweg, dat ei gendom is van de Kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente in Wolphaartsdijk. Dit vindt de Afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State. De Kerkvoogdij voerde daar in april een rechtszaak te gen het provinciebestuur. Volgens het rechtscollege vormt de bouw van het betreffende huis een ongewenste uitbrei- ding van de. lintbebouwing langs de Veerweg. GS hadden zich in dezelfde bewoordingen uitgelaten toen ze het bestem mingsplan Inbreidingsplan Wolphaartsdijk van de gemeen te Goes ter beoordeling kregen voorgelegd. Volgens het provin ciebestuur dringt het nieuw te bouwen huis in het buitenge bied door. Dat is helemaal niet nodig, want er zijn in Wol phaartsdijk genoeg andere plaatsen waar een dergelijk bouwplan kan worden uitge- voex'd, aldus GS. De Kerkvoogdij wees erop dat de lintbebouwing langs de Veer weg doorloopt na de kruising met de Aardebollenweg. De ge plande woning is volgens de Kerkvoogdij dan ook een mooie opvulling. Kerkvoogd L.J. Klei- nepier verweet het provinciebe stuur een jojobeleid te voeren omdat de ene locatie wel mag worden volgebouwd en de an dere niet. De voorgenomen ver koop van het perceel grond staat overigens los van de financiële positie van de Kerkvoogdij. Volgens het Inbreidingsplan Wolphaartsdijk mogen in de woonkern ongeveer vijftig nieuwe woningen worden ge bouwd. Het provinciebestuur ging vrijwel geheel akkoord met het plan. Alleen de bouwlocatie van de Kerkvoogdij werd ge schrapt. van onze verslaggeefster Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Na enkele klachten van bewoners van het bejaardencomplex Gouvve- Geulstraat in Oost-Souburg over overlast van een groepje jongeren, besloot woningbouw vereniging Basco de huurders en de politie uit te nodigen voor een bespreking. De nood zat kennelijk hoog. Vrijwel alle aangeschreven huurders van het bejaardencomplex waren maandagmiddag present in het ontmoetingscentrum De Kwik staart in Oost-Souburg. Volgens H. Miézerius, coördina tor wijkbeheer van Basco, was het aantal klachten niet eens zo groot. ,,Maar veel ouderen den ken dat de politie en Basco wel weten dat er overlast is als ze er een keer melding van hebben gemaakt." Vandaar dat Miezé- rius er gisteren op hamerde om overlast telkens weer door te ge ven aan Basco en de nieuwe wijkagent. „Dan kunnen we, Basco en de politie, gezamenlijk maatregelen treffen." De bewoners van het bejaarden- complex klaagden over brie venbussen die in brand werden gestoken en naamplaatjes die werden verwisseld, waardoor een algemeen gevoel van angst ontstond. Een aantal jongeren heeft de beschutte plaats in en bij het bejaardencomplex, als hangplaats uitgekozen. In met name twee trappenhuizen blij ken bewoners regelmatig last van opgroeiende jeugd te heb ben. „Daar drinken ze wijntjes, biertjes, roken en blowen. Het probleem blijft beslist niet be perkt tot het bejaardencomplex Gouwe-Geulstraat. Het is een algemeen probleem van Oost- Souburg en van de opgroeiende jeugd. Ze zoeken in groepjes een plaats. Dat is soms bedreigend", zegt M. Prins, een van de be zoeksters van de bijeenkomst en vice-voorzitter van de Algeme ne Nederlandse Bond voor Ou deren (ANBO). „Een belangrij ke conclusie is dat er te weinig opvang voor jongeren is. Een hangplaats bij een bejaarden complex is geen ideale combi natie," aldus Miezérius. (Advertentie) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede is begon nen met een grote onder houdsbeurt. Het gebouw wordt zowel binnen als buiten geschilderd. Verder worden de kantoren opgeknapt en wor den elektriciteits- en compu ternetwerken verbeterd. Het is de bedoeling dat het onder houdswerk gereed is voor vrij dag 1 augustus, als het azc het eerste lustrum viert. De ge meenteraad van Schouwen- Duiveland ging eind juni ak koord met de verlenging van de bestuursovereenkomst met het azc. Om tegemoet te komen aan de behoefte aan privacy van de vluchtelingen volgt eind dit jaar een verbouwing van de bewonersappartementen. De helft van de vierpersoonska- mers wordt opgedeeld in één- en tweepersoonskamers. Niet uit luxe, maar uit humane overwegingen, gaf directeur J. Burger eerder te kennen Voor de viering van het vijf-ja rig bestaan op 1 augustus heeft het azc een 'feestelijk pro gramma' samengesteld voor bewoners, oud-bewoners en directe relaties van het cen trum. Deze dag wordt een In- ternet-zuil met web-site voor de bewoners van het azc ge opend. Via Internet kan goed koop en gemakkelijk worden gecommuniceerd met het bui tenland Verder wordt die dag aan de hand van toespraken, een informatie-paneel en een foto-expositie ingegaan op de korte geschiedenis van het azc in Burgh-Haamstede. De hele dag staat er een mini-kermis en aan het einchvan de middag wordt een barbeque gehou den. 's Avonds treedt een big band op met swingende salsa- muziek. HILVERSUM - Hans Laroes is per 1 juli be noemd tot adjunct-hoofdredacteur van het NOS-Journaal. Laroes (41) was tot voor kort redactie-chef van het Journaal. De adjunct is vooral belast met de dagelijk se leiding van het Journaal. Dehoofdredac- tie bestaat nu uit drie man. Behalve Laroes zijn dit Jan Rodenburg (plaatsvervangend hoofdredacteur) en Nico Haasbroek (hoofd redacteur). Vanmei 1988 tot eind 1992 was Hans Laroes presentator/verslaggever van de Haagse re dactie van het Journaal. Voordien werkte hij bij het Utrechts Nieuwsblad (chef nieuwsdienst en chef opiniepagina) en was hij de Haagse verslaggever van de Provinci ale Zeeuwse Courant en het Brabants Nieuwsblad. /GPD Maandag namen werklieden de toiletgroep onder handen. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggeefster ijviariëtte Hitzert ZIER1KZEE - De Super-su permarkt in Zierikzee verzet zich tegen de dwangsom van twintigduizend gulden per dag waarmee de gemeente Schou- weu-Duiveland de supermarkt wil dwingen de deuren te slui ten. Volgens woordvoerster M. iNijhofvan het Unigro-con- cern. waar Super onderdeel van is, probeert het bedrijf in eerste instantie via overleg met de gemeente onder de dwang som uit te komen. Als dal niet lukt, stapt het concern naar de rechter. Nijhof verwacht dat de beslissing deze week wordt ge nomen. „We leggen ons er niet bij neer. We zijn van mening dat we het recht hebben daar een supermarkt te exploite ren." De gemeente besloot een maand geleden bestuurs dwang toe te passen tegen Su per, die illegaal een super markt zou exploiteren in het Aldi-pand aan de Boerenweg. Het bedrag, twintigduizend gulden per dag met een maxi mum van acht ton, wordt vol gens wethouder C. W. Veerhoek nog niet geïnd. Dat geldt overi gens ook voor de dwangsom van tienduizend gulden per dag die de eigenaar van het Al- di- en Superpand, beleggings maatschappij Chassey b.v., in een eerder stadium opgelegd kreeg. Chassey vocht de dwangsom aan, maar kreeg geen gelijk van de rechter. Het bedrijf wist de gemeente er vervolgens van te overtuigen dat het niet in staat is Super te dwingen het pand te verlaten. „Het is niet onze bedoeling dat Chassey failliet gaat, maar dat de Super sluit", verklaart Veer hoek. Het bedrijf ging overi gens in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechter. De bodemprocedure loopt nog. De gemeente Schouwen-Dui- veland werd begin dit jaar vol komen verrast door de komst van de Super in een deel van het nieuwe Aldi-pand in de wijk Poortambacht. De bewo ners bleken zeer tevreden met de supermarktcombinatie, maar de Zierikzeese midden stand reageerde woedend. Om dat slechts een bouwvergun ning is afgegeven voor één supermarkt, oordeelde het col lege van B en W dat sprake was van een illegale situatie. Vol gens Veerhoek duurt het nog maanden voor de kwestie is op gelost. lonze verslaggever nk Balkenende ILPHAARTSDIJK - Klink- re onzin. Dat vindt de Goese houder C. R. M. M. Linssen i de aantijging van het Duitse tpaar Hansen dat de ge- ente met papieren zou heb- geknoeid om hun tuinhuisje i berging van hun vakantie- i ning in Wolphaartsdijk af te .nnen breken. De gemachtig- van het echtpaar, wethouder t Zeeuwen uit Kerkrade, akte die insinuatie recent tij- iseen zitting van de Raad van te, waar het hoger beroep te- de gemeentelijke aanschrij- ig werd behandeld. lens de zitting durfde Zeeu- s r echter de bewuste passage f hjn pleitnota niet voor te le- Hij meent dat het vermoe- ijk te 'laat is vóór onderzoek t mogelijke frauduleuze delingen van de gemeente es-Het bewijs zou zeer moei- op tafel zijn te krijgen. Niet- »n sluit hij niet uit dat er in toekomst alsnog een justiti- j onderzoek volgt. Overigens 'an het vermeende gesjoemel ,t brieven en documenten j at aangifte gedaan. Om die cn liet rechter R. Loeb van de 'd van State de beschuldi- >cn buiten de behandeling het hoger beroep. dagelijks gemeentebestuur 1 Goes heeft vorige maand aantal bewoners van vakan- - jfjigalows in de Inlaag van 'phaartsdijk schriftelijk ge sommeerd illegale bouwsels zo als tuinhuisjes, garages en ber gingen af te breken. Het zit de Hansens dwars dat zij al in maart 1995 werden aangeschre ven. Zij voelen zich ongelijk be handeld. Volgens wethouder Linssen is in een vroeg stadium gereageerd, omdat de woning van het Duitse echtpaar inclu sief de illegale bijgebouwen goed zichtbaar zijn vanaf de weg. Omdat de Hansens al eens eerder werden aangeschreven, is door gemeentecontroleurs waarschijnlijk extra aandacht aan hun geval geschonken. Schoon schip Niettemin wil Goes nu totaal schoon schip maken. „De fami lie Hansen weet heel goed dat de bijgebouwen illegaal tot stand zijn gekomen. Dat geldt overi gens voor meer bewoners. Je kunt de gemeente alleen verwij ten dat ze niet secuur genoeg is geweest in de toepassing van re gels en daardoor te laat is opge treden. Op een gegeven moment hebben we gezegd: nu is het af gelopen, Daarna zijn de Han sens nog doorgegaan met bouw activiteiten. Dat kunnen we niet accepteren." Zeeuwen meent dat Goes tegen het echtpaar een 'postcampagne' heeft gevoerd, waarvan het 'vervalsen van do cumenten' onderdeel zou uit maken. Linssen wil daar niet veel woorden aan vuil maken. „Zo'n beschuldiging is kinder achtig en bovendien klinkklare onzin." in onze verslaggever ank Balkenende OES - Nu ook het Verkeers- itrum Zeeland in Goes zijn rkeerstrainingplein verhuurt n kartclubs, voorspelt direc- ir R. van Vliet van de Zee- ndhallen moordende concur- ntie. Van Vliet verhuurt sinds ei écn van zijn evenementen- Ueu aan een kartbaanexploi- nt. Als ook een Roosendaalse dernemer zijn plan doorzet or de bouw van een indoork- centrum op bedrijventerrein iel I, zijn er straks drie karlba- n in Goes op een steenworp stand van elkaar. Hij verwijt gemeente op dit punt 'geen leid te voeren'. n Vliet is verbolgen. De ge- j ente zit hem op de huid om- 'zijn' kartbaan niet zou vol- en aan het bestemmingsplan, j de hallen mogen volgens de [els alleen evenementen 3tsvinden. Een kartbaan die langer dan twee maanden .at, is volgens de gemeente jen evenement meer, maar een ste recreatieve activiteit. En s strijdig met het bestem- ngsplan. Van Vliet vindt dat om een tijdelijk (vier, vijf r anden per jaar) evenement at. dat planologisch niet ono- aar is. Niettemin sommeert ics de Zeelandhallen de kar- [activiteiten te beperken, lodig met dwangmaatrege- ivxjl Van Vliet onder druk j at en flink heeft moeten in- teren in milieuvoorzienin- i magVerkeerscentrum Zee- j ld het verkeersplein in de 3 binden zonder px-oblemen ,j tutten voor de kartingspox't. t plein geniet een recreatieve Daluren bestemming, met verkeerscen trum als subbestemming. Pla nologisch is er geen vuiltje aan de lucht, beaamt wethouder C. R. M. M. Linssen van ruimtelij ke ordening. Ook dure milieu maatregelen zijn waarschijnlij k niet nodig. De baan is vloeistof dicht. Volgens directeur J. M. Dek zijn de normen voor de kax'ts zelfs iets lichter dan voor de auto's en vrachtwagens die doordeweeks worden ingezet bij veiligheidstrainingen. voorwaarden moet voldoen en de gemeente ook planologisch meewerkt aan de bouw van een indooxkaxtcentx-um. Hij moet immers 'flinke vergoedingen' afdragen voor het gebruik de Zeelandhallen de parkeex-voox- zieningen. „Ik ben in een faillie te boedel gestapt, dan verwacht je toch een beetje steun. Maar mij leggen ze het vuur aan de schenen, terwijl een ander zon der slag of stoot een kaxting- baan mag beginnen." Volgens wethouder Linssen is de gemeente verplicht karting- banen te toetsen aan bestem mingsplannen. „Ik begrijp dat hij'zich zo voelt, want de ge meente heeft indertijd zijn me- gaplan, waax'bij kaxïen slechts een ondex'deel was, afgewezen. Hij mag best een kartingbaan opstellen, alleen lees ik in een foldertje dat die baan tot de cember open is. Dat is geen eve nement meer, maar een bijna pex'manente recreatieve activi teit. Van Vliet moet eindelijk eens duidelijk maken wat een evenement is en wat niet." De wethouder wil niet treden in de discussie of de gemeente het aantal kartbanen moet bepalen. „Dat is nu juist ondernemer schap." Na vragen van kartclubs is Dek overgegaan tot de vei'huur van het plein op daluren. Daar is niets mis mee, vindt hij. „Iedere ondernemer probeert toch zo'n voorziening economisch uit te nutten.Hij verwacht geen he vige concurrentie met de Zee landhallen. „Bij ons karten ze in de open lucht. Als het mooi weer rijden ze bij ons, bij slecht weer misschien in de Zeelandhallen. Bovendien is het voor ons een bijkomstigheid, het is geen pex' manente baan", onderstreept Dek. Toch onderzoekt Van Vliet of hij stappen kan ondernemen tegen de openluchtbaan, die hij beschouwt als een directe con current in een smalle max-kt. „Ik moet bijvoorbeeld voldoen aan planologische milieueisen, wat betekent dat er geen par keeroverlast in de buurt mag zijn als gevolg van bezoekei's van de kartbaan. Ik vraag me af of dat ook niet voor het vex- keex'splein geldt, evenals eisen ten aanzien van horeca." Van Vliet vindt het niet fair dat hij zo moet knokken om de ex ploitatie van hallen en parkeer terrein op te krikken, terwijl het verkeerscentrum aan weinig In de daluren verhuurt hel Verkeerscentrum Zeeland zijn openluchtbaan aan kartclubs. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 27