Machtsstrijd Goese kartbanen JdtCt 1/2 PRIJS Gimbrère PZC Bouw varkensstal Baarland van start zeeland 13 pirecteur Zeelandhallen: concurrentie wordt moordend oes vindt aantijging oze eigenaar illegaal ainhuisje onzin Raad stemt in met rotonde voor Tholen Middelburg stelt aanpasbaar bouwen verplicht Marko Jazbec zwemt record Wethouder reikt spekcheques uit Steun voor Kinderen Voorrang Bulkcarrier weer vlot Celstraf wegens ontucht Kerkvoogdij mag aan Veerweg Wolphaartsdijk geen woning bouwen Hans Laroes wordt adjunct-hoofdredacteur bij het NOS-Journaal Zevendorpentocht trok meer dan duizend mensen dinsdag 8 juli 1997 n onze verslaggever Pn v Ralkenende )ES - Nu ook het Verkeers- itmm Zeeland in Goes zijn rkeerstrainingplein verhuurt kartclubs. voorspelt direc- R. van Vliet van de Zee- jdhallen moordende concur- ïtie. Van Vliet verhuurt sinds ii één van zijn evenementen- Hen aan een kartbaanexploi- it. Als ook een Roosendaalse dernemer zijn plan doorzet or de bouw van een indoor- rtcentrum op bedrijventer- n Poel I, zijn er straks drie rtbanen in Goes op een steen- irp afstand van elkaar. Hij nvijt de gemeente op dit punt In beleid te voeren', Vliet is verbolgen. De ge- ente zit hem op de huid om- 'zijn' kartbaan niet zou vol- en aan het bestemmingsplan, de hallen mogen volgens de alleen evenementen atsvinden. Een kartbaan die langer dan twee maanden lat. is volgens de gemeente in evenement meer, maar een ite recreatieve activiteit. En strijdig met het bestem- gsplan. Van Vliet vindt dat om een tijdelijk (vier, vijf anden per jaar) evenement it, dat planologisch niet ono- aar is. Niettemin sommeert ;s de Zeelandhallen de har tactiviteiten te beperken, odig met dwangmaatrege- wijl Van Vliet onder druk at en flink heeft moeten in- ;eren in milieuvoorzienin- i,mag Verkeerscentrum Zee- 1 het verkeersplein in de ïkeinden zonder problemen utten voor de kartingsport. plein geniet een recreatieve emming, met verkeerscen- ÏMELDINGE ïcert - Muziekvereniging Kuit Wemeldinge geeft vrij- E 11 juli de traditionele zo- avond-uitvoering. De rtverenigingen uit Wemel- ge. met name van de Wal- at en de Snoodijkstraat zor- voor kleine versnaperingen, een korte rondgang door het pzet OKK het concert voort iet grasveld bij cle Walstraat snoodijkstraat. Het concert int om 19.30 uur. onze verslaggever nk Balkenende trum als subbestemming. Pla nologisch is er geen vuiltje aan de lucht, beaamt wethouder C. R. M. M. Linssen van ruimtelij ke ordening. Ook dure milieu maatregelen zijn waarschijnlijk niet nodig. De baan is vloeistof dicht. Volgens directeur J. M. Dek zijn de normen voor de karts zelfs iets lichter dan voor de auto's en vrachtwagens die doordeweeks worden ingezet bij veiligheidstrainingen. Daluren Na vragen van kartclubs is Dek overgegaan tot de verhuur van het plein op daluren. Daar is niets mis mee, vindt hij. „Iedere ondernemer probeert toch zo'n voorziening economisch uit te nutten." Hij verwacht geen he vige concurrentie met de Zee landhallen. „Bij ons kartenzein de open lucht. Als het mooi weer rijden ze bij ons, bij slecht weer misschien in de Zeelandhallen. Bovendien is het voor ons een bijkomstigheid, het is geen per manente baan", onderstreept Dek. Toch onderzoekt Van Vliet of hij stappen kan ondernemen tegen de openluchtbaan, die hij be schouwt als een directe concur rent in een smalle markt. „Ik moet bijvoorbeeld voldoen aan planologische milieueisen, wat betekent dat er geen par keeroverlast in de buurt mag zijn als gevolg van bezoekers van de kartbaan. Ik vraag me af of dat ook niet voor het ver keersplein geldt, evenals eisen ten aanzien van horeca." Niet fair Van Vliet vindt het niet fair dat hij zo moet knokken om de ex ploitatie van hallen en parkeer terrein op te krikken, terwijl het verkeerscentrum aan weinig voorwaarden moet voldoen en de gemeente ook planologisch meewerkt aan de bouw van een indoorkartcentrum. Hij moet immers 'flinke vergoedingen' afdragen voor het gebruik de Zeelandhallen de parkeervoor zieningen. ,Ik ben in een faillie te boedel gestapt, dan verwacht je toch een beetje steun. Maar mij leggen ze het vuur aan de schenen, terwijl een ander zon der slag of stoot een kaïting- baan mag beginnen. Volgens wethouder Linssen is de gemeente verplicht karting- LPHAARTSDIJK - Klink- e onzin. Dat vindt de Goese houder C. R. M. M. Linssen de aantijging van het Duitse spaar Hansen dat de ge- inte met papieren zou heb- geknoeid om hun tuinhuisje jerging van hun vakantie- iing in Wolphaartsdijli af te men breken. De gemachtig- van hel echtpaar, wethouder Zeeuwen uit Kerkrade, ikte die insinuatie recent tij- »ecn zitting van de Raad van te, waar het hoger beroep te- de gemeentelijke aanschrij- jwerd behandeld. !ens de zitting durfde Zeeu- i echter de bewuste passage ijn pleitnota niet voor te le- Hij meent dat het vermoe it te 'jaat is voor onderzoek mogelijke frauduleuze delingen van de gemeente sHet bewijs zou zeer moei- op tafel zijn te krijgen. Niet je sluit hij niet uit dat er in oekomst alsnog een justiti- mderzoek volgt, rigens is van het vermeende pemel met brieven en docu- 'en nooit aangifte gedaan, 'die reden liet rechter R. ivan de Raad van State de huldigingen buiten de be- van het hoger beroep gelijk behandeld dagelijks gemeentebestuur Goes heeft vorige maand 'antal bewoners van vakan- ows in de Inlaag van (Advertentie) 'zomercollectie LANGE DELFT 16 MIDDELBURG banen te toetsen aan bestem mingsplannen. „Ik begrijp dat hij zich zo voelt, want de ge meente heeft indertijd zijn me- gaplan, waarbij karten slechts een onderdeel was, afgewezen. Hij mag best een kartingbaan opstellen, alleen lees ik in een foldertje dat die baan tot de cember open is. Dat is geen eve nement meer, maar een bijna permanente recreatieve activi teit. Van Vliet moet eindelijk eens duidelijk maken wat een evenement is en wat niet." De wethouder wil niet treden in de discussie of de gemeente het aantal kartbanen moet bepalen. „Dat is nu juist ondernemer schap." In de daluren verhuurt het Verkeerscentrum Zeeland zijn openluchtbaan aan kartclubs. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever THOLEN - Er komt een rotonde op het kruispunt Grindweg-Ten Ankerweg in Tholen-stad. Na ettelijke discussies heeft de meerderheid van de gemeenteraad daartoe maandag definitief besloten. D66, RPF/GPV, VAT) en CDA stemden te gen het collegevoorstel die voorziening aan te leggen, maar SGP en PvdA bleken achter het college te staan. Het voorstel van het college werd daardoor met tien stemmen voor en vijf tegen aangenomen. Het stem verschil had veel kleiner kunnen zijn. Vier tegenstemmers bleken gisteren door privé-omstandigheden afwezig. Het lging om één AOV-er, een VVD-er en twee SGP-ers die in hun fractie een minder heidsstandpunt innamen. „Echt stemmen^ heeft daarom geen zin", sprak J. van den; Donker (D66). De tegenstanders hielden het daarom bi] stemverklaringen. De tegenargumenten zijn bekend. Tijdens eerdere commissie- en raadsvergaderin- gen passeerden die al vaker de revue. Punt is volgens de tegenstanders dat de ruimte te klein is om een echt veilige rotonde aan te leggen. Aanleg van een gescheiden fietspad is onmogelijk. Voor D66, RPF/GPV, VVD en CDA was zo'n geschei den pad een absolute voorwaarde om met een rotonde iri té kunnen stemmen. Fiet sers zijn in de ogen van deze fractieleden immers de meest kwetsbare doelgroep. Verder pleiten volgens die fracties geplande nieuwe woonwijken tegen de aanleg van een kleine rotonde. Door die nieuwe woningen zou de druk op die ver- keersvoorziening alleen nog maar toene men. „Dat geeft overlast voor de buurt en is onveilig. Op die manier is aanleg van een rotonde kapitaalsvernietiging", sprak bijvoorbeeld R. Raveristeijn (VVD). Het college hield vast aan de rotonde om dat dit op de beoogde plek de best denkba re oplossing zou zijn, Verantwoordelijk wethouder ing J. van der Jagt:.„Dat heeft een gespecialiseerd bureau ons ook gead viseerd. De ruimte op het kruispunt is in derdaad gering, maar dit is gewoon de beste oplossing." Wolphaartsdijk schriftelijk ge sommeerd illegale bouwsels zo als tuinhuisjes, garages en ber gingen af te breken. Het zit de Hansens dwars dat zij al in maart 1995 werden aangeschre ven. Zij voelen zich ongelijk be handeld. Volgens wethouder Linssen is in een vroeg stadium gereageerd, omdat de woning van het Duitse echtpaar inclu sief de illegale bijgebouwen goed zichtbaar zijn vanaf de weg. Omdat de Hansens al eens eerder werden aangeschreven, is door gemeentecontroleurs waarschijnlijk extra aandacht aan hun geval geschonken. Te laat Niettemin wil Goes nu totaal schoon schip maken. „De fami lie Hansen weet heel goed dat de bijgebouwen illegaal tot stand zijn gekomen. Dat geldt overi gens voor meer bewoners. Je kunt de gemeente alleen verwij ten dat ze niet secuur genoeg is geweest in de toepassing van re gels en daardoor te laat is opge treden. Op een gegeven moment hebben we gezegd: nu is het af gelopen. Daarna zijn de Han sens nog doorgegaan met bouw activiteiten. Dat kunnen we niet accepteren." Zeeuwen meent dat Goes tegen het echtpaar een 'postcampag- ne' heeft gevoerd, waarvan het 'vervalsen van documenten' on derdeel zou uitmaken. Linssen wil daar niet veel woorden aan vuil maken. „Zo'n beschuldi ging is kinderachtig en boven dien klinkklare onzin." Aan de Kerkepolderwegis een begin gemaakt met de bouw van de omstreden varkensstal. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggeefster BAARLAND - Een aannemer is bezig mei de bouw van (le omstreden varkensstal aan de Kerkepolderweg in Baarland. De oorspronkelijke vergunning is in 1993 af gegeven, zonder succes aangevochten bij de Raad van State en tenslotte overgeno men door een Noord-Brabantse onderne mer. Het huidige bestemmingsplan staat de vestiging van varkenshouderijen in dit gebied niet meer toe. Twee stallen moeten er komen aan de Ker kepolderweg: één voor 280 fokzeugen en één voor 1550 mestvarkens. De Noord- Brabantse ondernemer wil nog een derde stal bouwen op deze plaats. Hij heeft al een vergunning aangevraagd bij de ge meente, maar die is nog in behandeling. Tegen de stallen die nu worden gebouwd, zijn destijds veel bezwaren ingediend. De Raad van State oordeelde in 1995 echter dat de vergunning niet ten onrechte was afgegeven. Eén van de bezwaren tegen de komst van de varkenstal was dat het bouwsel niet pastte in het open land schap. De gemeente heeft dit proberen te ondervangen door eisen te stellen aan de beplanting rond de stallen. Zodra de ge bouwen af zijn, moet de ondernemer een ontwerp indienen voor zo'n groene buffer. Het is aan burgemeester en wethouders om dit al dan niet goed te keuren. Overigens had de gemeente een overeen komst met de Noord-Brabantse varkens houder waarin was afgesproken dat hij de vergunning voor Baarland zou omruilen voor één in de omgeving van Borssele. Dit contract was echter dit jaar afgelopen en hij heeft nu toch voor Baarland gekozen. De Borselse gemeenteraad nam begin maait een beslissing die de nieuwvesti- ging van intensieve veehouderijen uit sluit. Voordat dit besluit rechtsgeldig werd, zijn nog vier vergunningsaanvra gen ingediend. Drie daarvan zijn inmid dels afgewezen. De gemeente zal de vierde wel moeten toekennen omdat de aan vraag aan alle eisen voldoet. Het gaat hier om uitbreiding van een bestaand bedrijf in de omgeving van Borssele. van onze verslaggever Ab van derSluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat aanpasbaar bouwen met ingang van 1 janu ari 1998 opnemen als voorwaar de in grondverkoopcontracten. Wethouder P. M. Bruinooge heeft dat maandagavond toege zegd tijdens de raadsvergade ring. Aanvankelijk wilde hij pas overgaan tot invoering van een pakket maatregelen als ook Vlissingen en Veere daarmee klaar zouden zijn. Onder druk van een aantal raadsfracties, ging de wethouder akkoord om een datum vast te stellen. Een amendement van D66. AOV/U- nie 55+, GroenLinks, RPF/GPV en SGP om meteen tot invoering over te gaan van aanpasbaar bouwen, werd ingetrokken. Aanpasbaar bouwen wil zeggen dat bouwers rekening houden met eisen van toegankelijkheid en bezoekbaarheid. In de prak tijk komt dat neer op bredere deuren, geen drempels in huis en het lager plaatsen van schake laars en stopcontacten. Het college wilde wachten tot ook Veere en Vlissingen de nota 'Aanpasbaar bouwen' hadden aangenomen. Aannemers, vreesde het college, zouden Middelburg dan wel eens links laten liggen en naar de twee an dere gemeenten op Walcheren gaan. Omdat Middelburg verplicht is een fors aantal wo ningen te bouwen om in aan merking te komen voor rijks subsidie, zou dat vervelende effecten kunnen hebben. De Woningbouwvereniging Middelburg (WVM) stelt het als voorwaarde en de gemeente Middelburg kijkt bij het selecte ren van projectontwikkelaars of zij aanpasbaar bouwen. „We hebben", aldus Bruinooge, „be drijven op de hoogte gebracht. We nemen het als één van de cri teria bij het selecteren." EINDHOVEN - Marko J azbec van de Vlissingse dr. A Sta ver- manbrigade heeft afgelopen weekeinde bij wedstrijden zwemmend redden in Eindhoven een nieuw Nederlands re cord gezwommen. Op het onderdeel 50 meter popduiken zwom hij een tijd van 35,5, een verbetering van 0,3 seconde van het oude record. Bij de dames legde Conzuela Navest met drie persoonlijke records beslag op de tweede plaats. Geert Meesen behaalde in het seniorenklassement verrassend de derde plaats en is hiermee, net als Sander van de Berg, zeker van deelname aan de Europese jeugdkampioenschappen, eind augustus in Italië. Bij de junioren werd Frederique van de Akker tweede in de categorie 11- en 12-jarigen. Bij de meisjes 12-13 jaar werd Marloes van de Hummel derde. MIDDELBURG - Wethouder J. C. van Dijk-Sturm van Mid delburg reikt donderdag een aantal zogeheten 'spekcheques' uit. Er zijn acht inzendingen. De cheques worden twee maal per jaar toegekend aan wijk verenigingen, groepen bewoners en instellingen. Om daarvoor in aanmerking te komen moet aan verschillende spelregels worden voldaan. Het project moet klaar zijn of in uitvoering, het moet de leefbaarheid van een wijk ten goede komen en het moet een initiatief van bewo ners zijn. De gemeenteraad heeft voor de spekcheques per keer een bedrag beschikbaar gesteld van 22.500 gulden. GOES - De actie Kinderen Voorrangin de Goese Polder krijgt financiële steun van de plaatselijke afdeling van GroenLinks. Die schenkt 250 gulden omdat de gemeenteraad dit jaar wei gerde subsidie te verstrekken. Het bedrag wordt woensdag om 14 uur aan de Europalaan in de Goese Polder overhandigd tijdens de derde straatspeelmiddag. Ook dan wordt weer een straat afgesloten om kinderen veilig op straat te laten spelen. In het najaar volgt nog een vierde actie, bedoeld om te wijzen op de snelheidsoverschrijdingen op doorgaande wegen in de wijk. De acties worden georganiseerd door de werkgroep Ver keersveiligheid Goese Polder. TERNEUZEN - Sleepboten van de Unie van Reddings- en Sleepdienst en Multraship hebben in de nacht van zondag op maandag op de Westerschelde voor Terneuzen de vastgelopen Noorse bulkcarrier Bona Fair vlotgetrokken. Dat gebeurde om twee uur bij opkomend water. De tanker lag in de Put van Terneuzen om er een deel van de lading erts te lichten, alvo rens op te schutten naar Sidmar in Zelzate. Omstreeks 21.00 uur begon de Noor door de sterke ebstroom te driften. Het schip liep nog net binnen het vaarwater aan de grond. Een eerste poging van de sleepboten om de Bona Fair vlot te trek ken, mislukte door het afgaand water. Twee uur na midder nacht lukte het wel. In de loop van maandag voer de onbe schadigde Noor door naar Zelzate. DEN HAAG/OOSTKAPELLE - Een 48-jarige inwoner uit Oostkapelle is in hoger beroep door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot 30 maanden celstraf, waarvan 10 maanden voorwaardelijk, omdat hij in zijn woonplaats tussen '89 en '96 ontuchtige handelingen heeft gepleegd met vijf minderjarige pleegkinderen. Bovendien moet hij na zijn vrijlating contact met de reclassering blijven houden en deelnemen aan een in- cestdadergroep. De opgelegde straf is conform de eis en ook gelijk aan het vonnis van de rechtbank in Middelburg. De ad vocaat van de verdachte verzocht twee weken geleden op de zitting vergeefs om aanhouding zodat zijn cliënt aan een nieuw psychisch onderzoek onderworpen kon worden. van onze medewerker Adri Klinkenberg WOLPHAARTSDIJK- Het col lege van Gedeputeerde Staten heeft zich terecht uitgesproken tegen het bouwen van een wo ning op een stuk grond aan de oostkant van de Veerweg, dat ei gendom is van de Kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente in Wolphaartsdijk. Dit vindt de Afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State. De Kerkvoogdij voerde daar in april een rechtszaak te gen het provinciebestuur. Volgens het rechtscollege vormt de bouw van het betreffende' huis een ongewenste uitbrei ding van de lintbebouwing langs de Veerweg. GS hadden zich in dezelfde bewoordingen uitgelaten toen ze het bestem mingsplan Inbreidingsplan Wolphaartsdijk van de gemeen te Goes ter beoordeling kregen voorgelegd. Volgens het provin ciebestuur dringt het nieuw te bouwen huis in het buitenge bied door. Dat is helemaal niet nodig, want er zijn in Wol phaartsdijk genoeg andere plaatsen waar een dergelijk bouwplan kan worden uitge voerd, aldus GS. De Kerkvoogdij wees erop dat de lintbebouwing langs de Veer weg doorloopt na de kruising met de Aardebollenweg. De ge plande woning is volgens de Kerkvoogdij dan ook een mooie opvulling. Kerkvoogd L.J. Klei- nepier verweet het provinciebe stuur een jojobeleid te voeren omdat de ene locatie wel mag worden volgebouwd en de an dere niet. De voorgenomen ver koop van het perceel grond staat overigens los van de financiële positie van de Kerkvoogdij. Volgens het Inbreidingsplan Wolphaartsdijk mogen in de woonkern ongeveer vijftig nieuwe woningen worden ge bouwd. Het provinciebestuur ging vrijwel geheel akkoord met het plan. Alleen de bouwlocatie van de Kerkvoogdij werd ge schrapt. HILVERSUM - Hans Laroes is per 1 juli benoemd tot adjunct- hoofdredacteur van het NOS-Journaal. Laroes (41) was tot voor kort redactie-chef van het Journaal. De adjunct is vooral belast met de dagelijkse leiding van het Jour naal. De hoofdredactie bestaat nu uit drie man. Behalve Laroes zijn dit Jan Rodenburg (plaatsvervangend hoofdredacteur) en Nico Haasbroek (hoofdredacteur). Van mei 1988 tot eind 1992 was Hans Laroes presentator/verslagge ver van de Haagse redactie van het Journaal. Voordien werkte hij bij het Utrechts Nieuwsblad (chef nieuwsdienst en chef opiniepagina) en was hij de Haagse verslaggever van de Provinciale Zeeuwse Cou rant en het Brabants Nieuwsblad. /GPD OUD-VOSSEMEER - Meer dan duizend wandelaars hebben af gelopen weekeinde meegedaan aan de Zevendorpentocht. In to taal meldden zich 1093 belang stellenden zich bij de start in Oud-Vossemeer. Het was voor het eerst in haar bestaan dat de wandeltocht meer dan duizend deelnemers trok. De meeste deelnemers kozen voor de grootste afstand: 50 ki lometer. Daarvoor gingen 461 mensen op pad, tegen 386 vorig jaar. In totaal 374 wandelaars verkozen de 30 kilometer. De 15, 10 en 5 kilometer trokken res pectievelijk 138, 53 en 67 deel nemers. De duizendste deelne mer werd in de bloemen gezet en kreeg een muzikale hulde. Dankzij sponsors werd ook een bedrag voor het Rode Kruis bij elkaar gelopen. Aan het eind van de dag kon 750 gulden wor den overhandigd aan de afde ling Tholen, die daarmee ie mand extra kan laten meereizen met het Rode Kruis-schip Henry Dunant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 23