Respect voor gele monster groeit Alex Zülle start met tegenzin Tour is klaar voor volgende eeuw De Waarheid Van kilometer tot kilometer Boksbond schrapt Tyson van ranglijst JUST Oud-voorzitter hoeft niet in de gevangenis Opnieuw zegevierende Mario Cipollini maakt plannen om Parijs te halen rondom de ronde rik Breukink: u ik er toch ben :a'ië met meeste tnners in koers Karavaan flitsender, sneller, groter en gevaarlijker ,n onze verslaggever niHo Bindels IBE - Hei gele monster geeft gn cadeautjes weg. Een sprin- r moet zelfbewust, moedig, jelbloedig, stuurvast en egoïs- 5ch ziju. Cipollini bezit die ei- nschappen en dus verziekte j gisteren het feestje van Erik abel. De Duitser werd uitgere- end op zijn 27e verjaardag af scheept met de tweede plaats, et respect voor de schicht uit ucca is dezer dagen groot, te -ootbij sommigen. Tom Steels, in dag eerder door Cipollini iar de tweede plaats verwe- in, sprak in Vire zelfs van 'een iorbeeld voor ons allen'. Als je onder de indruk bent van een ncurrent op jouw vakgebied, jakt het hoofd de benen bij lorbaat kansloos. ;ls noemde Cipollini ook nog enorm groot meneer' en hij Ide daarbij zeker niet op de te van Super Mario. „Als jllini aangaat, ligt de weg hem meteen helemaal in. Hij heeft niet alleen veel it, maar kan als geen ander [juiste positie kiezen. Daar- ast is hij de zuiverste spuiter jwereld. Hij zal nooit duwen, ";en of aan iemands shirtje ;en. Ja, ik heb veel, heel veel :t voor hem." printer uit België kon giste- slechts van afstand toezien Cipollini in zijn gele trui en en op zijn gele fiets weer in te snel af was. Steels, op hetzelfde moment als Ci- .aanging, werd ingeslo- moest vol in de remmen en vond zich later terug hem onwaardige 31ste }ts, „Beter 31ste dan twee- vond Erik Zabel. „Danhoef je je tenminste niet te ergeren clat je er zo dichtbij bent." Het is allebei helemaal niets, was daarentegen de mening van Jeroen Blijlevens, die als enige van de sprinters niet zijn be wondering voor Cipollini uit sprak. „Wat nou één grote show van Cipollini? Als de sprint voor mij goed verloopt, laat ik hem mijn achterwerk zien. Ik zat te vroeg van voren, had te weinig ploegmakkers bij me. De weg naar de aankomst liep naar be neden. Opeens kwam een hele groep voorbij. Ik raakte opge sloten, moest me opnieuw op gang trekken. En toen was het al te laat. Er zijn misschien tien mannen die een massasprint in deze Tour kunnen winnen. Maar er zijn er vier die boven de rest uitsteken. Cipollini is daar slechts één van. Zabel, Steels en ik zijn de anderen." Aparte baasjes De bluf van Blijlevens, die derde werd, hoort meer bij een sprin ter dan de lieve woorden van Steels. Het zijn en blijven im mers aparte baasjes, de mannen die van een saaie Tour-etappe op de valreep toch nog een spek takelstuk kunnen maken. En van die hazewindhonden van het peloton is Mario Cipollini de meest bijzondere. Zijn ego in deze Ronde van Frankrijk groeit met de dag. Hij praat zo als hij die laatste honderden meters fietst, hij duwt in korte, snelle zinnen de trappers rond. „Ik ben van nature een enthou siast iemand. Enthousiast, im pulsief en extravert." Als geen ander beseft de man met de lange, gekrulde haren, en de stoppelbaard van de macho ook. dat hij interessant is voor handige publiciteitsjongens. Hij vult zijn portemonnee niet alleen met zijn snelle benen. Zijn vele privé-sponsors verzin nen steeds gekkere dingen voor hem. Vorig jaar liet Cipollini zich fotograferen als sultan met drie naakte harem-dames om zich heen. Nu prijkt hij als mus ketier op vele posters. Deze keer is er maar één naakte vrouw. Maar hij draagt ze wel in zijn sterke armen. Toch is Cipollini serieuzer ge worden. Hij zal zich straks als de bergen eraan komen, ook niet meer zwemmend in zee of dan send in de disco laten fotografe ren. Nee, op dezelfde pagina in de Italiaanse kranten als zijn in de cols zwoegende collega's. In het verleden is dat gebeurd. Als Cipollini zijn zeges op zak had, was hij zomaar ineens uit de Tour vertrokken. Om te gaan feesten. Nu gaat hij straks of ge woon naar huis, of hij blijft en probeert Parijs te halen. Want er is ook ten opzichte van de Tour iets veranderd bij Cipollini. Hij heeft eindelijk erkend dat het de belangrijkste wedstrijd van het jaar is, vele malen be langrijker dan de Giro. „Die gele trui is toch wel iets bijzon ders. Ik had hem nog nooit ge dragen. Nu merk ik dat er een speciale kracht van uitgaat. Het was de bedoeling dat ik na tien dagen zou afstappen omdat ik straks ook nog de Vuelta moet rijden. Ik weet niet of het ver standig is drie grote Rondes in één jaar te rijden. Dat moet de ploegleiding beslissen. Maar De tweede etappe van de Tour de France kende een zelfde winnaar als de eerste: Mario Cipollini. Hij was nu alleen niet in het rood, maar in het geel gehuld. Jeroen Blijlevens (links) en Frederic Moncassin (rechts) komen weer tekort. foto Ed Oudenaa rdert/AN P van onze sportredactie VIRE - Ploegleider Manoio Saiz had al zijn overredingskracht nodig Alex Zülle maan dag in Saint-Valery-en-Caux aan de start te krijgen. De Zwitser was zondagavond het liefst naar huis gegaan. De kopman van ON CE klaagde dat de pijn aan zijn gehavende sleutelbeen niet te harden was. Pijnstillers boden soelaas, maar de ITelveet behield gistermorgen zijn bedenkingen: „Ik vraag me af wat ik hier doe. Ik wilde niet starten vandaag, Saiz heeft me overge haald. Maar dit heeft geen enkele zin. Ik tel de dagen af." Tegenover de sombere stemming van de bre kebeen stond echter de optimistische kijk van Saiz. De gedrongen Catalaan meende dat de pijn van Zülle een geestelijke was. „Het zit in zijn hoofd. Hij krijgt medica menten om infecties te voorkomen. Licha melijk is hij in orde. Ik denk dat het alsnog positief kan uitvallen", zei Saiz. „Zijn con ditie is goed en hij heeft uitstekende benen." Zülle brak veertien dagen geleden zijn sleu telbeen. Plet gewricht werd met twaalf schroeven weer op de juiste plaats gezet. Vo rige week woensdag werd hij gezond ver klaard en zaterdag verbaasde Zülle door als vijfde in de proloog te eindigen. Zondag was hij weer eens betrokken bij een valpartij. Hoewel onderzoek in het ziekenhuis leerde dat er niets aan de hand was, wilde hij de Tour toch verlaten. Met tegenzin startte hij en nam op weg naar Vire zelfs deel aan een korte vlucht van vijf kilometer. Voor Saiz het bewijs dat het in het hoofd van de Zwitser weer in orde is. „Ik denk dat hij met die actie heeft bewezen, de schrik te boven te zijn. De geestelijke druk heeft overwonnen", meende Saiz. ANP met de vorm die ik nu heb zou ik persoonlijk het liefste willen proberen om Parijs te halen." Hij zegt het deze keer niet met een glimlach, maar met een seri euze blik in de ogen. Daarna is het weer tijd voor een grap, een grol en wat speciale poses voor de fotografen. GPD van onze sportredactie CARACAS/JOHANNESBURG - De boksassociatie WBA heeft Mike Tyson geschrapt van de ranglijst. De bond houdt de zwaargewicht uit het klasse ment totdat de sportcommissie van Nevada heeft besloten wel ke sancties tegen de Amerikaan worden genomen. Tyson beet eind juni bij het titel gevecht in het zwaargewicht te genstander Evander Holyfield tot tweemaal toe in het oor. De scheidsrechter staakte hierna de partij. Naar aanleiding van zijn gedrag heeft de sportcom missie Tyson voorlopig ge schorst. Morgen (woensdag) moet de vuistvechter zich voor zijn daden verantwoorden. Aan de hand daarvan neemt de com missie een beslissing. De Zuid-Afrikaan Franz Botha neemt op de ranglijst de plaats van Tyson in. Hij staat nu eerste opdeuitdagerslijst. EFE/RTR door Fred De waarheid en niets anders dan de waarheid! Geen halve waarheden meer, maar het enige echte ware verhaal. Is dat er trouwens wel Vier dagen hen ik in de Tour, mijn eerste Tour, en nooit eer der heb ik zoveel versies ge hoord over zo veel verschil lende kwesties. Neem de blessure van Alex Zülle. Daarover doen talloze verha len de ronde. 'Hij stapt er nog voor de Py reneeën uit', zegt de ene col lega, die het heeft gehoord van een Zwitser, wiens oom bevriend is met de busschauf feur uit het dorp waar de ren ner ooit woonde. 'Hij is ster ker dan ooit en leidt iedereen om de tuin', zegt de andere collega, die zich baseert op een telefoontje van de moe dervan Zülle naar de dochter van een vriendin. En dan het 'conflict' tussen Jan Ullrich en Bjarne Riis in de Telekomploeg. 'Ik ben gis teravond in hun hotel ge weest', roept iemand, 'en Riis was laaiend op Ullrich omdat hij hard doorreed nadat hij was gevallen.' 'Ik ben er óók geweest', zegt een ander, 'en ik heb Bjarne nog nooit zo rustig gezien. Ploegleider Godefroot was trouwens ook ontspannen.' 'Godefroot zeg je, die heb ik nog nooit zo kioaad gezien.' Zo zijn er nog veel meer kwesties die op tien verschil lende manieren worden uit gelegd. Hoe lang gaat dat nog door? Heel lang, heeft een collega, een routinier, me ver zekerd. Tot in Parijs vermoe delijk. Alle verhalen die in omloop zijn ivorden in de hand ge werkt door het feit dat de Groten, de cracks, de favorie ten, niet of nauwelijks te be naderen zijn. Renners die het hele seizoen aanspreekbaar zijn, laten zich in de Tour nauioelijks zien. Fiets in de bus en wèg zijn ze. Douchen, verzorgen, eten, slapen, fiet sen, douchen, eten verzor gen.... Blijkbaar krijg je dan van zelf dit soort speculaties. Details ivorden hoofdzaken, belangrijk wordt onbelang rijk, muggen worden olifan ten en andersom. Prachtige, almachtige Tour. Ik heb naar je uitgekeken en je hebt me ondanks dit alles (nog) niet teleurgesteld. Al leen al de ontmoeting met Miguel Indurain sleept je er door. Ik was in gesprek met Steven Rooks toen Miguel - voorheen de Veroveraar - op ons afstapte tussen de televi siewagens achter de finish. Een stevige hand van de man die in burger veel meer uit straling heeft dan in zijn koerskleding, en de vraag 'comment allez-vous? maakt alles goed. Wat er verder ook gebeurt. GPD ionze sportredactie IE - 'Normaal' gesproken hij niet meer in de Tour aan- zig zijn geweest, maar nu hij door een blessure van ploeg- |at Johan Bruyneel bij toeval •'h in belandde, wil Erik eukink zijn aanwezigheid |t onopgemerkt voorbij laten an. Liever nog halverwege M huis dan dat hij straks in rijs aankomt zonder dat ie- md hem heeft opgemerkt. Dat piet in de aard van de 'oude' éukink, die zijn loyale werk- ver niet wil teleur stellen. jbegon al redelijk met een ne- htiende tijd in de proloog. En Itermiddag, in de langste ippe van deze Tour (262 km), jg hij zo waar de ontsnapte "es Maignan 'halen'. Zou fukmk, op zijn oude dag (33) 6 voor een stunt je gaan zor- at hoopte ik even", zei de rou- p. „maar toen ik zag dat Ja- pt achter me aankwam, ver- edde ik wel dat het over was. ïëb me in elk geval even laten h." Als beloning kreeg hij cpunten voor het klassement i de strijdlustigste renner, f Breukink incasseerde vier rps in de Tour en haalde ze- keer de eindstrijd in Parijs, i js de meest ervaren Neder- Jse deelnemer. Die ervaring torn hem gisteren in de finale van pas. „Het was een bij- Ier lastige etappe, er werd gedemarreerd. Het is 'belangrijk rustig te blijven, ""er dat ik zondag achter valpartij zat, anders had ik 'ubeter voor gestaan." Beste erlander in het algemeen sernent is nu Jeroen Blijle- s met een zevende plaats. JE-Italië is dit jaar met 53 -°crs weer het beste verte- in de Ronde van Jknjk. Dat zijn er tien min- aan vorig jaar. s «ijk heeft 45 c ureurs in 1? °'s'eetappewedstrijd van H De Spanjaarden rij- ,5 -3 man in de Tour de S ?,eNederland staat met 5 j^eelnemers op de vierde Acht landen zijn slechts renner vertegen woor- kazachstan (Teterioek), 1 (Eraser), Finland (Lau- Litouwen (Kasputis), (Arroyo). Oezbekistan *S]aparov), Portugal (Ro- en Tsjechië (Padmos). van onze verslaggever Fred Segaar SAINT-VALERY-EN-CAUX - De dag begint in Saint-Valery als alle andere dagen. De post bode brengt brieven in het ca fé, de hoofdonderwijzeres van de plaatselijke school opent haar deur voor de kinderen en de vissersbootjes wiegen loom op de golven van de oceaan zo als ze dat al deden in de tijd dat Victor Hugo hier zijn gedich ten schreef. Een gewone dag in het Normandische kuststadje? Op dit vroege tijdstip nog wel. Maar dan dient De Tour zich aan. De Tour! Saint-Valery heeft diep in de buidel getast om het wielerspektakel van Jean-Marie Leblanc binnen haar gemeentegrenzen te krij gen en de 4600 inwoners zullen het weten ook dat La Grande Bouclé hier vandaag vertrekt. Want de Tom; dat is niet meer de Tour zoals ze die nog kenden van jaren geleden. De Ronde van Frankrijk pre senteert zich ook deze ochtend met een orgie van lawaai, dat keihard weerkaatst tegen de krijtrotsen. De Tour is een open inrichting op wielen, een uit zijn voegen gegroeid circus met vele duizenden volgers, tonnen aan materiaal, heli kopters die tussen de koeien in de wei staan en een reclameka ravaan waar de gekte geen grenzen kent. Volwassen man nen vechten om een petje dat verveeld uit een Coca Cola-au to wordt gegooid door jongens met reflecterende zonnebrillen en meisjes in knalrode rokjes. Reclame De Tour gaat over wielrennen, maar veel meer nog over auto's die via microfoons schelle re clameboodschappen uitzen den. En iedereen vindt het prachtig. Ze nemen de invasie voor lief, want ze hebben een handtekening van Richard Virenque, een hand van Luc Leblanc of in het geval van de lokale miss zelfs een kus van Mario Cipollini, Gele Mario. Tour-baas Leblanc had zich geen betere leider kunnen wensen. Hij is een Rock Roller. Heeft zelfs zijn eigen groupies, die de hele dag rond de rode bus van zijn ploeg Saeco hangen. Hij is snel, flitsend,ruig en rebels. En dat is precies wat de organisa tie van de Tour de France ook wil zijn. De Tour is een mag neet, trekt miljoenen kijkers van over de hele wereld. Ze zijn gelokt door de historie yan La Grande Bouclé en dat beseft de leiding van het miljoenenbe drijf. De Sociéte kijkt op ge paste momenten achterom in plaats van altijd maar vooruit. Dat bleek uit het eerbetoon aan Jacques Anquetil. Maar de blik is toch vooral op de toekomst gericht. De Ronde van Frankrijk, bezig aan zijn 84e uitvoering, heeft een nieuw uiterlijk, is klaar voor de volgende eeuw wanneer al les nog sneller, flitsender, drukker en gevaarlijker wordt. Er is een nieuw logo, andere bewegwijzering en een futu- ristischer omlijsting van de fi nish. Bovendien heeft het met Nike, het Amerikaanse sport- kledingmerk dat vorig jaar proefdraaide in het cyclisme en nu met 65 man het evangelie van oprichter Phil Knight in het wielrennen probeert te ver spreiden. Nike, van de krul, de Cantona-reclame en nog veel meer andere opzienbarende spots, is leverancier van de lei derstruien. Brand image Dirk-Jan van Hameren, de oud-baanrenner uit Utrecht, is 'event-manager' voor de Ron de van Frankrijk. Hij praat vlot, in vele talen, ziet er snel uit en heeft hoeft niet lang na te denken over de vraag waarom Nike zijn intrede heeft gedaan. 'Omdat je praat over 'brand image'. Van Hameren: „Het is goed om je te identificeren met de bes ten, daarom sponsort Nike de leiderstruien. Maar het is na tuurlijk meer. We voelen ons verbonden met het wielren nen. Nergens staat de sport zo dicht bij de mensen. Het pu bliek kan de renners gewoon aanraken. Prachtig is dat. Maar het is ook massaal, mas saler dan ik had gedacht. Dit dorpje verandert op één dag in New York of een andere we reldstad." Maar waar houdt het op? Jean- Marie Leblanc heeft gezegd dat hij grenzen wil stellen aan de groei, dat het circus niet ver der mag uitdijen en hij houdt vol dat hij daarin is geslaagd. Gelukkig kunnen plaatsjes als Saint-Valery-en-Caux in het routeschema worden opgeno men. Nog wel. Dat wordt waarschijnlijk anders als er grote ongelukken gebeuren in de reclamekaravaan. Tot op heden zijn de verhalen over kinderen die het slachtoffer zijn geworden van hun eigen onbezorgdheid nooit beves tigd door de Société de Tour de France. Dat het deze ochtend goed gaat, mag een wonder he ten. Bij het vertrek uit Saint-Vale- ry-en-Caux heeft iedereen an dere belangen en hebben alle automobilisten haast. Mat thias Wielant, de pr-man van Telekom, slalomt, telefone rend, om vluchtheuvels en ach tergebleven reclamewagens, kinderen springen op het asfalt omdat daar een waardeloos souvenier van een postorder bedrijf ligt. Er vindt een ket tingbotsingplaats, zonder ver wondingen dit keer. Het is een golf van gevaar die zich voor de renners uit spoedt Maar het gaat allemaal goed. Nog wel. Saint-Valery-en- Caux heeft het overleefd en de karavaan trekt verder. De Tour heeft nog een kleine vierdui zend gevaarlijke kilometers voor de boeg. GPD Dirk-Jan van Hameren tussen de mooie dames van de Nike-reclamecaravan. foto Cor Vos/GPD 0 km: 197 renners vertrekken om 10.40 uur bij een een tempe ratuur van 18 graden voor de tweede en langste etappe van Saint-Valery-en-Caux naar Vire over 262 km. 13,5 km: Brochard als eerste bo ven op de Cöte de Cany-Barville (4e cat.). 20 km: Arsenio Gonzalez (Spa): na Talmant de tweede uitvaller. 45 km: Abdoesjaparov wint de eerste tussensprint voor Gualdi enTosatto. 74 km: Dekker probeert met Pierobon weg te komen. Ver geefs. 109 km: Cipollini wint tweede tussensprint voor Moncassin en Traversoni. 115 km: Baldato, Vanzella, Gouvenou en O'Grady ontsnap pen, ze verwerven een maximale voorsprong van 0.35. 133 km: Na de bevoorrading ge ven drie man op, Gouvenou gaat verder. 143 km: Gouvenou heeft 1.00 voorsprong. 159 km: Het verschil is opgelo pen tot 3.00. 165,5 km: De marge is 3.55. 172 km: Het peloton op 4.10. 200 km: Voorsprong is 2.00. 217 km: Gouvenou als eerste op de Cöte de Saint- Mare d'Ouilly (4e cat). Hij heeft 0.54 voor sprong op Brochard en Chan teur die het peloton aanvoeren. 21S km: In de afdaling sluiten Zülle en Tartaggia aan 223 km: Het dirietal krijgt maxi maal acht seconden. 226 km: Saugrain, ploegmakker van Gouvenou, breekt uit. 235 km: De vluchter wordt te ruggepakt. 238 km: Breukink, Jalabert en Maignan ontsnappen. 244,5 km: Jalabert wint de tus sensprint, voor Breukink en Maignan. 246 km: Onder impuls van Tele kom (Zabel) en Mapei (Steels) komt een einde aan de vlucht na een maximale voorsprong van 0.19. 255 km: Fomacian, ploegmak ker van Cipollini komt ten val. Met geschaafde billen en benen vervolgt hij zijn weg. 262 km: Cipollini wint de twee de etappe en blijft leider. Zabel eindigt als tweede, Blijlevens als derde. van onze sportredactie DEN HAAG - De veroordeelde oud-voorzitter van FC Gronin gen, Renze de Vries, hoeft niet de gevangenis in. Hij heeft gratie gekregen van de kroon op medi sche gronden, zo heeft het mi nisterie van Justitie bevestigd. De oud-voorzitter werd in 1991 door de rechtbank in Groningen tot vijftien maanden veroor deeld en later door het gerechts hof in Leeuwarden tot acht maanden cel wegens een om vangrijke zwartgeldaffaire bij de voetbalclub in de jaren tach tig. Ook twee andere bestuur ders werden hiervoor veroor deeld. Zij hadden met de club de belas tingen ontdoken voor in totaal 2,2 miljoen gulden. Met het zwarte geld betaalden zij spe lers extra premies en tekengel- den. Meer dan twintig spelers van de club ontvingen tussen 1984 en 1989 zwart geld. Maandag is aan De Vries bericht dat hem per Koninklijk Besluit van 1 juli „onder voorwaarden" gratie is verleend. Gratieverle ning onder voorwaarden kan worden toegepast als een ver oordeelde medisch gezien niet in staat is een gevangenisstraf te ondergaan. In dit geval is De Vries verplicht binnen een jaar een geldsom te betalen aan Jus titie. De hoogte van de geldsom hangt af van de aard van het delict, het restant van de gevangenisstraf en de financiële omstandighe den van de betrokkene. Volgens advocaat mr. E. Yspeert van De Vries gaat het om 10.000 gulden. De Vries werd in september 1994 al twee dagen nadat hij in een strafinrichting in Heerhu- gowaard was ingesloten om zijn straf uit te zitten, op medische gronden in vrijheid gesteld. Hij diende vervolgens opnieuw een gratieverzoek in. Eerder waren twee soortgelijke verzoeken al afgewezen. Volgens Justitie is besloten tot gratie na een hernieuwd onder zoek naar de gezondheidssitua tie van de oud-voorzitter. Vol gens zijn advocaat reageerde De Vries opgelucht op de beslissing. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19