ardappelschimmel zaait paniek O alle hs jacks 30% i—i korting 2! O X* (x) LAVOOV mode Przewalski's en runderen zorgen al grazend voor verrijking Goudplaat Woensdag veiling eerste mosselen beginnende besmetting op helft velden Zuidwest-Nederland Skouw (85) van asje beroofd oor fietser Tol Zeelandbrug is te vroeg afgeschaft Jitspraak Hoge Raad lost provincie geld luisvesting provincie iet op centrale plaats eisje (12) faargewond Sluiskil RG zeeuwse almanak Respect PZC zeeland dinsdag 8 juli 1997 tan onze verslaggever pirhard Hoving jSSINGEN - De paniek on- jér de Zeeuwse aardappeltelers js groot. De gevreesde sckira- ielziekte phytophtora heeft dit aar niet alleen eerder maar ook ip veel grotere schaal de kop op stoken. Tot overmaat van amp blijkt de schimmelsoort ch ook nog eens door een tol usverre onbekende oorzaak te rerspreiden. Een phytophtora-besmetting an de huidige omvang heeft ch de afgelopen vijfentwintig ar niet voorgedaan," zegt G. an der Schelde van de vak- roep akkerbouw van LTO- LISSINGEN - Een 85-jarige woonster van Vlissingen is aandaginiddag omstreeks alf vijf in de Badhuisstraat be- oofd van haar tasje. Daarin za- n boodschappen en een porte- onnee met 85 gulden. De liep op het trottoir toen achterop werd gereden door fietser, die haar tasje eeggritste. De dader ging er op e fiets vandoor in de richting an de Paid Krugerstraat. wee voorbijgangers die het in- ident zagen gebeuren, reageer- enop hulpgeroep van de vrouw gingen de overvaller op de ets achterna. Ze raakten de ief echter kwijt. De politie wil raag in contact komen met de lan en vrouw die in actie kwa len en met andere getuigen van Be roofoverval (telefoon 0118- 4400). Het signalement van dader luidt: een blanke jon- man, met tot in de nek geknipt rart haar. Hij droeg een don- r jack, met rode schouder- ïkken en een kobaltblauw lak op de rug. Zeeland. Volgens schattingen van het bedrijf Dacom uit Em- men, dat zich bezighoudt met de registratie van de schimmel ziekte, heerst op cle helft van alle aardappelvelden in Zuid west-Nederland (inclusief Zee land) al een beginnende besmet ting. De eerste meldingen van de ziekte dateren van eind mei. „Normaal gesproken duurt het tot juli voordat de ziekte zich openbaart", aldus Van dei- Schelde. De schimmel Phytophtóra ifes- tans gedijt bij warm en vochtig weer. De schimmel tast achter eenvolgens het blad en de sten gel van de aardappelplant aan en doet uiteindelijk de knollen rotten. Zoveel poot-, consump tie- als fabrieksaardappelen zijn gevoelig voor phytophtora. Met name het aardappelras Bintje, dat meer dan de helft van het areaal in Zeeland voor zijn rekening neemt, is erg vatbaar. De ziekte is met bestrijdings middelen redelijk in de hand te houden, maar dan moet er wel elke zes tot zeven dagen gespo ten kunnen worden. Van der Schelde: „Het regenachtige weer van de voorbije weken heeft dat nogal eens lastig ge maakt." Een aantal telers op Noord-Beveland huurde vorige week gezamenlijk een sproei- vliegtuig omdat de percelen on begaanbaar waren. Ruim honderdvijftig jaar gele den kregen Europese aardap peltelers voor het eerst met phy tophtora te maken. Op zoek naar een ras dat beter bestand was tegen droogrot werden in 1844 in de omgeving van Ant werpen proeven genomen met een aantal nieuwe aardappel- rassen afkomstig uit de Verenig de Staten en Zuid-Amerika. De overzeese rassen waren besmet met phytophtora, dat zich bin nen vier maanden over heel Europa verspreidde. In 1976 ar riveerde er een partij pootaard- appelen uit Mexico in Europa met een nieuwe, agressievere vorm van de ziekte. Door het warme, vochtige weer de afgelopen weken is het loof van de aardappelplanten snel gegroeid, zodat er nauwelijks preventief tegen de schimmelziekte Phytophtora kon worden gespoten. foto Lexde Meester Phytophtora slaat dit jaar niet alleen vroeger maar ook op gro tere schaal toe. Een mogelijke oorzaak hiervan is een nieuwe variant van de besmetting die de aardappelplant al in een vroeg stadium vanuit cle grond aan tast. Volgens leverancier van ge wasbestrijdingsmiddelen A Cammaert uit IJzendijke is het probleem in heel Zeeland groot. „Van een boer die zegt dat hij geen last heeft van phytophtora vraag ik mij af of hij wel goed heeft gekeken." De afgelopen weken heeft Cammaert beduidend meer middelen tegen de beruchte aardappelziekte verkocht dan in voorgaande jaren. „Phytoph tora ontstaat veelal op het aard appelblad. Doordat het loof de afgelopen weken zo hard is ge groeid was er nauwelijks meer preventief te spuiten", aldus Cammaert. De bestrijding ach teraf is kostbaarder en gaat ge paard met sterkere vergiften. Risico Volgens Cammaert heeft het re latief lang geduurd voordat in Zeeland aanwezigheid van de schimmel bekend werd. „Telers willen meestal geen woord heb ben als ze last hebben van phy tophtora. Ze zien het als een fout. Hierdoor weten andere boeren niet dat zij risico lopen. De omvang van de aardappel- ziekte baart dr. ir. L. J. Turken steen van het Instituut voor Plantenziektekundige Dienst in Wageningen nog geen grote zor gen. „De ziekte is met bestrij dingsmiddelen redelijk onder de duim te houden. Wanneer het warme vochtige weer langer dan zes tot acht weken aan houdt wordt het lastiger." De vrees dat de aardappelen een hogere concentratie vergif be vatten als gevolg van de extra bestrijding tegen phytophtora noemt Turkensteen ongegrond. „Het middel werkt om en .rond cle aardappel en niet in de knol zelf." van onze verslaggever René Schrier MIDDELBURG - Provincia le Staten hebben in 1991 een verkeerde beslissing geno men om de Zeelandbrug tol vrij te maken. Het is echter mogelijk dat die beslissing genomen is op grond van on juiste of onvolledige infor matie. Dat beeld ontstaat nu er steeds meer bekend wordt over allerlei maatregelen die moeten worden genomen. Alles bij elkaar kost dat werk bijna vijftien miljoen gulden. Dat is veel te veel voor het on- derhoudsfonds dat voor de brug is gevormd. Duidelijk is echter wel dat er dringend wat moet gebeuren omdat de brug niet meer aan de veilig heidseisen voldoet. Opmerkelijk is dat het on- derhoudsfonds, de zoge naamde egalisatiereserve, onvoldoende ruimte biedt voor de instandhouding van de brug. Het gaat dan over zowel het normale jaarlijkse onderhoud alsmede het groot onderhoud. De meerderheid van Provinciale Staten is destijds akkoord gegaan met het schrappen van de tol, on der de voorwaarde dat het egalisatiefonds groot genoeg zou zijn voor toekomstige onderhoudswerkzaamhe den. Dat blij kt nu niet het ge val te zijn. Licht op groen De statenfracties hebben maandagmiddag in een ver gadering van de commissie algemeen bestuur het licht op groen gezet om de eerste twee miljoen gulden be schikbaar te stellen. Even werd nog de suggestie geop perd om opnieuw de tolhef fing in te voeren. Daar werd evenwel niet serieus op inge gaan. Alleen F. H. van Kol- lem (GroenLinks) gaf aan dat de tol wat hem betreft mor gen weer ingevoerd kan wor den. CDA-fractievoorzitter drs. S. Buijs herinnerde er in de vergadering ietwat triom fantelijk aan dat zijn partij in 1991 tegen beëindiging van cle tolheffing heeft gestemd. Het CDA was toen een roe pende in cle woestijn, zei hij. Daar had SGP-fractievoor- zitter W. Kolijn moeite mee. Kolijn merkte op dat ook andere partijen tegen schrappen van de tol hebben gestemd. Dat waren Groen Links en RPF/GPV. RPF/GPV-fractievoorzitter P. Roose sprak destijds: „De trieste reeks van onverantwoord genomen be sluiten wordt voortgezet." Het CDA waarschuwde in 1991 tegen te grote risico's die de provincie op haar nek zou nemen. Verlichting Dat laatste lijkt nu bewaar heid te worden. Buijs wilde maandag dan ook weten waar het geld vandaan moet komen. De PvdA-er D. Holt kamp had gezien dat een van cle maatregelen die op de brug genomen moeten wor den de aanleg van verlichting is. Daarmee wordt gepro beerd de verkeersveiligheid te verhogen. Holtkamp maakte duidelijk geen voor stander te zijn van een ver lichte Zeelandbrug. Zoiets is niet gepast dwars door een natuurgebied als de Ooster- schelde, vond hij. Gedeputeerde D. J. P. Bruin- ooge (PvdA financiën) gaf aan dat niet alle voorgestelde maatregelen per se uitge voerd moeten worden. Maar er moet wel op korte termijn wat gebeuren. Een extern bureau is bezig met een on derzoek om alle maatregelen nog eens op een rijtje te zet ten. Naar het idee van de ge deputeerde zal er extra geld uit de algemene middelen van de provincie bij moeten om alles te kunnen betalen. nonze verslaggever DDELBURG - De uitspraak de Hoge Raad om de heffing leges voor verklaringen van ien bezwaar te verwerpen, de provincie Zeeland 10.000 gulden op jaarbasis, der moet cle provincie de ge enten zo'n 300.000 terügge- aan leges die in 1996 en clit ir betaald zijn. Dat maakte deputeerde D. J. P. Bruinooge vdA, financiën) maandag he md in een provinciale com- ssievergadering.' it statenlid J. P. Hageman van de Zeeuwsvlaamse Volks Partij informeerde daarnaar. De Hoge Raad heeft beslist dat provin cies ten onrechte kosten in reke ning brengen, de zogenaamde leges, voor het afgeven van een 'verklaring van geen bezwaar' in een vrijstellingsprocedure van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Overigens bereken den de gemeenten die kosten weer door aan de burgers die een bouw- of aanlegvergunning aanvroegen. Hageman gaf aan clat naar zijn mening burgers die kosten op hun beurt weer bij de gemeenten kunnen verhalen. DDELBURG - De ambtena- van de provincie worden de- lief niet op één centrale iats in en bij het Middelburg- Abdijcomplex gehuisvest. Provinciale Staten betreft «discussie verleden tijd. Al- n de WD-fractievoorzitter J. rmond legt zich daar niet bij ri gesteund door ing. L. J. Doorn van het AOV. Hij ra de de kwestie maandag op in commissievergadering, mand wilde er echter op in- n- Dat is tot twee keer toe de orde geweest en afgewe- omdat het te duur is, memo- D, Holtkamp (PvdA), toond vond dat er niet vol- inrie over gediscussieerd ■Hij vond dat gedeputeerde inooge de kwestie met een A4-tje niet genoeg had on- wuwd. Ook merkte hij op de gedeputeerde duidelijk WSKIL - Een twaalfjarig *Je uit Sluiskil is maandag- u' zwaargewond geraakt een verkeersongeval op de jNiale weg N252. ond wilde nabij de brug de toen ze werd ■gereden door een vrachtwa- e werd bestuurd door een ^ge man uit Oosterhout. ueisje werd in allerijl per -nee overgebracht naar academisch ziekenhuis in Lfe^erd opgenomen met fracturen en hoofdlet- had aangegeven dat hij niet van plan was een voorstel voor cen trale huisvesting te verdedigen. „Het is beter een discussie te verliezen dan er voor weg te lopen", vond Suurmond. SGP- fractievoorzitter W. Kolijn rea geerde: „Dat uhet alleen wil, wil niet zeggen dat we er weer een keer op terug moeten komen." (Advertentie) PLEIN 1940 NR16-20 J MIDDELBIJ \v^01lk6l25 De galloways zoeken zelf hun voedsel in de Goudplaat en zorgen zo voor de natuurlijke omstandigheden die zeldzame planten en die ren uitnodigen. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt KAMPERLAND - Een 'kleinschalig na tuurontwikkelingsgebied' wordt het. Met 'een beperkte recreatiedruk'. Dat zijn na tuurlijk termen die helemaal niet aan spreken bij het publiek. Daarom laat Staatsbosbeheer de Goudplaat bij Kam perland woensdag zien aan de bestuurde- ren van Noord-Beveland. ,',Dan kunnen ze met eigen ogen zien waar al die stroeve termen uit zo'n bestemmingsplan op slaan. Voor veel gemeenteraadsleden zal het nog een verrassing zijn", zegt P. de Keuning, boswachter voor het Veerse Meer en Noord-Beveland. Vorig jaar kreeg Staatsbosbeheer de Goudplaat, het buitendijkse gebied aan het zuidelijkste puntje van Noord-Beve land, door een ruil met Natuurmonumen ten in beheer. Sinds de afsluiting van de Veersegatdam was het gebied van zo'n tachtig hectare in beheer bij Natuurmo numenten. Op een gedeelte van het voor malige schop dertig hectare, liet Natuur monumenten de hengstenkudde van de Stichting Przewalski toe. Het ontoegan kelijke natuurgebiedje kreeg door de be- grazing bijzondere natuurlijke waarde. De Keuning: „Voor floristen is dit een pa radijs. Het is zo schraal geworden dat de meest zeldzame plantjes zijn gaan groei en. Kijk. hier heb je kleverig ogentroost, typisch voor de Delta." Het gedeelte dat tot voor kort voor recrea tiedoeleinden bestemd was, zestien hec tare, krijgt nu ook een natuurbestem- ming. 'Welkom bij Staatsbosbeheer' prijkt er op het bordje bij de ingang, maai er prijkt ook nagelnieuw prikkeldraad strak rond het gebied. „Dat lijkt een beet je tegenstrijdig, maar het is om het alle maal nog mooier te maken." Dat wil cle boswachter graag even uitleggen. Runderen Tot vorig jaar was de weidegrond op de open stukken tussen de bossen verpacht aan een boer, die er het hooi afhaalde. Die boer strooide kunstmest en werkte zo een eentonige vegetatie in de hand. Nu het pachtcontract is afgelopen, zijn het heel andere particulieren die de boel gaan on derhouden voor Staatsbosbeheer: gallo ways, runderen die het jaar rond hun ei gen voedsel zoeken in het gebied. Het prikkeldraad dient om de familie koe van de weg en uit de omringende akkers te houden. Het publiek kan langs een wandelroute in toenemende mate genieten van de natuur. „Want het wordt steeds mooier. Door die begrazing wordt de grond schraler en krijg je steeds meer soorten. Op den duur zal een halfopen landschap ontstaan, wat in het jaar 2000. als de Przewalski-paard- jes naar Mongolië vertrekken, één geheel kan worden met het bestaande natuurge bied." Samen met andere maatregelen, zoals het laten liggen van dood hout in een bos van twintig hectare, moet het nieuwe beheer meer soorten gaan opleveren. Planten, vo gels, insecten en zoogdieren. „We hebben al wat resultaat. Er broedt een sperwer, een buizerd, ik hoorde een uur geleden de wielewaal en de eerste dode bomen hebben al een vracht paddestoelen opge leverd. Je ziet het gewoon mooier en inte ressanter worden Het deel van de Goud plaat dat als bestemming intensieve oeverrecreatie heeft, zo'n twintig hectare, is overgedragen aan het recreatieschap. Natuurminnende recreanten kunnen de wandelroute volgen langs de publieks vriendelijke koeien op de Goudplaat. van onze verslaggever Marten de Jongh YERSEKE - Ze moeten nog wat bijkleuren en zijn wat klein van stuk. De smaak is echter als van ouds. De Yersekse schelpdier handelaren hebben vertrouwen in de nieuwe mosseloogst. De eerste partij gaal woensdag on der de hamer in de mosselvei ling te Yerseke. Een week later, donderdag 17 juli, begint het nieuwe seizoen. Voor het eerst zijn handelaren schriftelijk overeengekomen dat zij op het zelfde tijdstip beginnen. Twee medewerkers van een particu lier beveiligingsbedrijf moeten ervoor zorgen dat niemand voortijdig begint met leveren. Woensdag 16 juli. klokslag 14.00 uur, vertrekken zo'n veer tig vrachtwagens met nieuwe oogst uit Yerseke. De karavaan zal zich dan over de polderwe gen richting rijksweg A58 wur men, op weg naar de afnemers. De politie leidt die dag rond het vissersdorp het verkeer in goede banen. Er wordt door agenten geen toezicht gehouden op nale ving van de handelsafspraken. Geruchten dat dit wel zou ge beuren, spreekt de politie tegen. „We kunnen het niet en we heb ben er geen tijd voor", zegt poli tiewoordvoerder J. van Mou- rick. „De politie heeft geen enkele mogelijkheid om zulke controles uit te voeren omdat het niet om strafbare feiten gaat. De afspraken tussen han delaren onderling berusten op geen enkel wettelijk voor schrift." Verwateren Tussen de eerste aanvoer van mosselen en het begin van het seizoen zit altijd ongeveer een week. Die tijd is nodig om de schelpdieren schoon te spoelen. Dat zogeheten verwateren ge beurt op de bodem van de Oos- terschelde, vlakbij Yerseke. Vorig jaar bezweken enkele handelaren onder de druk van afnemers. Zij schonden monde linge afspraken over het begin van het mosselseizoen en be gonnen te vroeg met leveren. Een situatie die in de hand werd gewerkt door het herhaalde uit stel van het seizoen. De mosse len waren nog niet rijp. Zoals bekend besloten handela ren dit jaar bij voorbaat om het nieuwe seizoen een week later te beginnen dan gebruikelijk. Af spraken daarover hebben zij nu ook schriftelijk vastgelegd. „Zo'n 95 procent van de totale handel doet mee", zegt voorzit ter S. Zoeteweij van de Neder landse vereniging van mossel handelaren. Hij beschouwt de maatregel als een proef. De deelnemers betalen gezamen lijk de controle op de naleving. Twee medewerkers van een par ticulier beveiligingsgbureau zullen een oogje in het zeil hou den. Wie de afspraken schendt kan in theorie een boete krijgen. Zoeteweij wil daar echter niet te veel bij stilstaan. „Ik ben ei-van overtuigd dat niemand van plan is de boel te gaan belazeren." zie ook pagina 14 Mishandeling TERNEUZEN - Een 47-jarige Terneuzenaar liep zondag lichte verwondingen op, toen twee jongeren op een fiets hem mis handelden, nadat hij hen op de Sloelaan had aangesproken op hun verkeersgedrag. Een goed restaurant dient de klant met respect te behan delen. Aan de andere kant be hoort de consument ook res pect te hebben voor een goed restaurant. Voor lekker eten moetje de tijd nemen. Doe je dat niet dan loop je de kans dat je op al of niet subtiele wijze te verstaan wordt gege ven dat er iets aan je gedrag mankeert. Dat merkte on langs die man uit Ovezande die in een Vlissings restau rant nerveus de ober o?it- bood. „Ik wil graag een bief stuk met frites, maar haast u ivant ik moet dringend weg. Waarop de ober met een vriendelijke glimlach ant woordde: „In dat gevalkan ik u onze oesters aanbevelen, die moeten ook dringend weg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13