Plavsic trotseert druk Karadzic PZC Frankrijk vreest begrotingstekort boven 3,4 procent Negentien doden bij brand op Spaanse scheepswerf Amnesty: Duitse politie racistisch Winnie Mandela weer gehoord in zaak voetbalclub buitenland President ontbindt parlement Bosnisch-Servische republiek Briefje in fles na dertig jaar beantwoord Koningin hoort in Polen Nederlandse poëzie Actiedreiging Franse truckers Mollige baby gelukkiger Akkoord over Kaspische olie Belg koopt Mobutu's paleis Doodstraf lijfwachten Arafat Hongkong in gesprek met Taiwan Duisters willen af van Kohl Opruiming bij 't Gabbertje tot 50% Meer problemen voor bemanning van Mir vrijdag 4 juli 1997 van onze verslaggever j HansGertsen BANJA LUKA - De nu al maan den durende machtsstrijd in de Republika Srpska, het Servi sche deel van Bosnië, heeft een nieuw hoogtepunt bereikt. Pre- sident Biljana Plavsic heeft donderdag het parlement ont bonden om te voorkomen dat zijzelf vandaag door dat parle ment zou worden afgezet. Plavsic stuurt daarmee aan op een rechtstreekse confrontatie met haar voorganger, de wegens oorlogsmisdaden gezochte Ra- Is dovan Karadzic, en diens aan hang. Hoewel Karadzic eind vorig jaar onder zware interna- I tionale druk aftrad en uit het 1 openbare leven verdween, oe- fent hij samen met enkele van e zijn politieke vrienden achter i de schermen nog altijd de macht uit in de Republika Srpska f Biljana Plavsic mocht vorig jaar OSLO - Dertig jaar duurde het voordat ze antwoord kreeg op de brief in de fles die ze als der- tienjarige voor de Deense kust in zee gooide. Maar Jytte Laur- sen klaagt niet. Het ging immers niet om een noodkreet van een schipbreukeling die was aange spoeld op een verlaten eiland. ij De fles werd twee weken gele den gevonden op de kust van het Noorse eiland Andoya, 300 kilo- meter ten noorden van de Pool cirkel en zeker 1.400 kilometer van de plek waar de fles in zee was gegooid. De vinder was Henry Karoliussen, die de brief per omgaande - gewone - post - beantwoordde. I jytte Laursen, geboren Ebbe- sen, had inmiddels de naam van de man aangenomen met wie ze was getrouwd en was naar een j;. andere plaats verhuisd. De Deense posterij wist de vrouw binnen enkele dagen op te spo ren, zo meldde de Andoyposten, de krant van het eiland, donder- K dag. „De brief was nog helemaal - droog en was geschreven met potlood", aldus Karoliussen. AP mj president worden van Karadzic en zijn aanhang, omdat ze er van overtuigd waren dat Plavsic niet meer dan een 'strovrouw' zou zijn die hun instructies zon der morren zou uitvoeren. De president heeft zich de afgelo pen maanden echter steeds on afhankelijker opgesteld. De laatste weken voert ze via de media openlijk campagne tegen Karadzic en tegen diens zakelij ke partner en politieke vriend Krajisnik, het Servische lid van het collectieve presidium van Bosnië. Plavsic beschuldigt hen van grootschalige corruptie en be lastingontduiking. Dinsdag, nadat Plavsic via de televisie rechtstreeks kritiek op Karadzic en Krajisnik had gele verd, liepen de spanningen rond het presidentiële kantoor in de stad Banja Luka hoog op. Vol gens bronnen in Belgrado ging een speciale politie-eenheid van 60 agenten vanuit de regerings zetel Pale op weg naar Banja Luka met het doel Plavsic te ar resteren. Plavsic riep daarop de hulp van Britse Sfor-troepen in om haar te beschermen. Die be trokken posities rond haar kan toor, waarna de agenten afdro pen. Wie er in de machtsstrijd aan het langste eind zal trekken, is onzeker. Plavsic kan, zo lijkt het, rekenen op de steun van het Bosnisch-Servische leger, maar dat is het afgelopen jaar verre gaand gemarginaliseerd. De werkelijke macht lijkt nog al tijd stevig in handen van de kliek rond Karadzic in het ski dorp Pale. Arresteren De Bosnisch-Servische televisie meldde donderdagavond dat Navo-troepen de opdracht heb ben gekregen Karadzic en de eveneens van oorlogsmidaden beschuldigde generaal Ratko Mladic, alias 'de slager van Sre brenica', te arresteren. Presi dent Plavsic zou daarover op 18 juni een akkoord hebben geslo ten met de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Ma deleine Albright. Een woordvoerder van de Sta bilisatiemacht SFOR in Bosnië sprak het bericht meteen tegen. Het mandaat van de militairen is niet veranderd. GPD President Biljana Plavsic (1) kijkt toe hoe haar besluit om het parlement te ontbinden door haar kabinetschef met een stempel wordt be krachtigd. foto Radivoje Pavicic/AP van onze redactie buitenland WARSCHAU - Koningin Bea trix en prins Claus hebben donderdag tijdens de tweede dag van hun staatsbezoek aan Polen een bezoek gebracht aan Wroclaw, het voormalige Breslau. Daar maakten zij kennis met acht studenten Nederlands, die in nagenoeg vloeiend Ne derlands gedichten ten gehore brachten van onder andere Vondel, Lucebert, Gerrit Kou- wenaar, Remco Campert, HenkBernlef en K. Schippers. De vorstin toonde zich zeer ge- interesseerd in de motieven van de Poolse studenten om Nederlands te gaan studeren. Amoureuze relaties bleken een belangrijke drijfveer bij de keuze. In het stadhuis, dat stamt uit 1350, bezichtigde het konink lijk paar de prinsenzaal die met veel zilverwerk is bekleed. Bij het verlaten van het stad huis ontving Beatrix uit han den van scholieren een mand met zelfgemaakte papieren tulpen. Zonder prins Claus, die we gens vermoeidheid afhaakte, bezichtigde de koningin 's middags het panorama Racla- wicka. Dit schilderij van 15 bij 114 meter beeldt de grote veld slag uit die in 1794 heeft plaatsgevonden bij het dorpje Raclawicka. Tijdens de Twee de Wereldoorlog raakte het schilderij ernstig beschadigd en verdween in een Russische opslagplaats. Op aandrang van Solidariteit gaven de Rus sen het kunstwerk begin jaren 80 terug aan Polen, waar het in vijf jaar tijd werd gerestau reerd. Na de bezichtiging van het pa norama keerde het koninklijk gezelschap terug naar War schau. Daar tracteerden Bea trix en Claus de Poolse presi dent en zijn vrouw in Teatr Narodowy op een barokcon- cert van een Pools-Nederlands ensemble. ANP PARIJS - De vakbonden in Frankrijk dreigen met nieuwe ac ties in het wegvervoer. Als de werkgevei's niet daadwerkelijk de lonen van de vrachtwagenchauffeurs verhogen en de pen sioenleeftijd verlagen tot 55 jaar, dan dreigen de truckers op nieuw te gaan staken. In november vorig jaar lag Frankrijk gedurende twee weken vrijwel helemaal stil door blokkades van actievoerende vrachtwagenchauffeurs. Aan die actie kwam een eind toen de werkgevers hun personeel toezegden meer loon te zullen be talen en de pensioengerechtigde leeftijd omlaag te halen. Van die toezeggingen blijkt in de praktijk nog niet veel terecht te zijn gekomen. DPA LONDEN-Een mollige baby is gelukkiger. Niet alleen als ba by maar ook de rest van zijn leven..Hoe zwaarder de baby, des te minder het aantal depressieve periodes dat iemand in zijn leven zal tegenkomen", stelde de Britse psychiater Ian Rodie tijdens een conferentie in Bournemouth. Hij verrichtte onderzoek naar mannen en vrouwen, geboren tussen 1911 en 1930. Vergeleken werd het gewicht bij geboor te en op de eerste verjaardag. Vervolgens ondervroeg hij de baby's van toen, nu zestigers en ouder. Rodie meent dat zijn stelling vooral op gaat voor jongens. „Omstandigheden tijdens de zwangerschap en in het eerste levensjaar zijn bepalend voor de chemie in de hersenen." RTR MOSKOU - Rusland en Azerbeidzjan zijn het eens over de aanvoer van olie uit de Kaspische Zee door Zuid-Rusland. De presidenten Jeltsin en Alijev hebben hierover gisteren in Mos kou een akkoord gesloten. Het Russische olieconcern Lukoil en de Azerbeidzjaanse staatsoliemaatsahappij zullen samen olie winnen en trans porteren. De pijplijn loopt naar de Zuid-Russische haven No- vorossiisk via Tsjetsjenië, maar de olietoevoer is sinds 1994 onderbroken door de oorlog in dit gebied. De Tsjetsjenen willen eerst afspraken maken over een transit- heffing voor het doorlaten van de olie over hun grondgebied. Moskou wil snel een regeling treffen. RTR/DPA BRUSSEL - De Belgisch onroerend-goedmagnaat Stéphane Jourdain heeft van de Zaïrese ex-president Mobutu diens pa leis in Ukkel gekocht, naar verluidt voor een prikje. Volgens de krant La Libre Belgique telde Jourdain voor het kasteel Fond'Roy en het park een bedrag tussen vijf en zeven miljoen gulden neer. De waarde van onroerend goed en inboedel is volgens de krant veel hoger, zo'n twintig miljoen gulden. Volgens La Libre werd de koop twee weken geleden beklon ken in Marokko, waar de afgezette president momenteel ver blijft. Belga GAZA-STAD - Drie lijfwachten van de Palestijnse leider Yasser Arafat zijn donderdag ter dood veroordeeld wegens het doodslaan van een buurman van een van de drie. De straf werd na een proces van drie dagen uitgesproken door een militair tribunaal. Het vonnis kan alleen worden uitge voerd als Ara fa t daar toestemming voor geeftI n de afgelopen drie jaar zijn meer dan tien Palestijnen ter dood veroordeeld, maar al deze vonnissen werden omgezet in levenslang. Het slachtoffer zou tegen zijn buurvrouw, de vrouw van een van de lijfwachten, hebben gezegd dat ze zich decenter moest kleden. Daarop werd hij door leden van de lijfwacht meege nomen en tijdens een ondervraging zo mishandeld dat hij la ter overleed. AP HONGKONG - De nieu we Hongkongse leider Tung Chee-hwa is don derdag besprekingen be gonnen met Taiwan. Zijn gesprekspartner is Koo Chen-fu, de belangrijkste onderhandelaar van Tai wan inzake de betrekkin gen tussen Peking en Tai- peh. Koo verblijft in Hongkong sinds de over dracht van Hongkong aan China. Tung zei woensdag op zijn eerste persconferentie sinds zijn aantreden dat hij verwachtte dat er spoedig een besluit zou komen over de officiële vertegenwoordiging van Taiwan. Die vertegen woordiging bestaat nu uit een informatiecentrum annex reisbureau. Taiwan heeft omvangrijke com merciële belangen in Hongkong. Het familie bedrijf van Tung doet veel zaken met Taiwanese on dernemingen. De Chinese regering rea geerde op voornemens van Tung met de medede ling dat alle officiële con tacten of uitwisselingen tussen Taiwan en Hong kong de goedkeuring be hoeven van Peking. Betrekkingen tussen Hongkong en Taiwan moeten passen in het prin cipe van één China, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken. RTR/AFP van onze redactie buitenland PARIJS - De Franse minister van Financiën, Dominique Strauss-Kahn, vreest dat het begrotingstekort van zijn land dit jaar hoger uitvalt dan 3,4 procent. Parijs zou dan niet vol doen aan de norm van 3,0 pro cent, de bovengrens die is vast gelegd in het Verdrag van Maastricht voor toetreding tot de Economische en Monetaire Unie, de EMU. Daarmee geeft Parijs voor de eerste keer officieel een concreet BONN - Slechts een op de vier Duitsers wil dat Helmut Kohl aanblijft als bondskanselier, zo blijkt uit een donderdag gepu bliceerd onderzoek. Meer dan de helft van de onder vraagden geeft de voorkeur aan de sociaal-democraat Gerhard Schröcler, premier van de deel staat Niedersachsen. In de peiling onder 1102 mensen kreeg Kohl slechts 25 procent, tegen 52 procent voor Schroder. De laatste wordt gezien als de beste sociaaldemocratische kandidaat om het in 1998 tegen Kohl op te nemen. Maar zijn partij, de SPD, wil pas volgend jaar een kandidaat aanwijzen. RTR (Advertentie) Walstraat 72 - Vlissingen Tel. 0110-411352 percentage van het verwachte tekort. De bewindsman, die gis teren sprak in de commissie van Financiën in de Franse Eerste Kamer, liet in dit verband weten dat in geval van een 'te hoog' te kort de regering maatregelen zal nemen om het gat binnen de perken te houden. Onder deze ingrepen zouden ook nieuwe belastingen voor bedrijven, vermogende particu lieren en spaargelden kunnen vallen. Hierbij stelde hij duide lijk dat de regering wil voorko men dat de eventuele extra be lastingen bedrijven ervan weerhouden nieuwe investerin gen te doen. Als voorbeeld noemde hij de heffing op ex treem hoge winsten die de rege ring van Groot-Brittannië woensdag in haar eerste begro ting heeft opgenomen. Welke ingrepen Strauss-Kahn nodig acht, zal hij pas bepalen als over dik twee weken meer bijzonderheden over de financi ële stand van zaken van de Franse staat bekend zijn. Hij stelde dat als het tekort op 3,4 procent uitkomt dit geen pro bleem zal opleveren, terwijl bij een mogelijk tekort van 3,8 pro cent de situatie 'ietwat anders' is. Zonder extra inspanningen is in zijn ogen voor 1997 een tekort van 3,5 procent en voor 1998 een gat van 3,0 procent mogelijk. AFP/KRF Huilende vrouwen wachten bij de werf in Valencia op nieuws over hun echtgenoten. fot( van onze redactie buitenland VALENCIA - Bij een brand op een scheepswerf in de Spaanse stad Valencia zijn donderdag negen tien arbeiders omgekomen. Zeker twaalf anderen raakten gewond, van wie er twee ernstig aan toe zijn. De brand brak uit in het ruim van het Noorse schip Proof Spirit, dat op de werf wordt gebouwd. Tijdens het tanken was er brandstof gelekt, die door een vonk in de machinekamer vlam vatte. „Het leek wel een atoombom", zo beschreef een arbeider van de werf de enorme rookwolk die na het ongeluk boven het schip opsteeg. Dertien van onze correspondent Peter van Nuijsenburg BONN - Amnesty Internatio nal heeft Duitse politiemensen opnieuw van 'gewelddadighe den en racisme' tegen buiten landers beschuldigd. De mensenrechtenorganisatie presenteerde gisteren in Bonn haar tweejaarlijkse rapport dat, imniddels traditioneel, de Duitse politie op de korrel neemt. De Duitse minister van binnenlandse zaken. Kanther, gaf donderdag als reactie de onderhand even traditionele verklaring uit dat de aantij gingen ongegrond zijn'. De po litiebond overweegt Amnesty wegens smaad voor de rechter te dagen. De vertegenwoordi ger van Amnesty in Duitsland, Michael Butler, zei op een persconferentie dat er sinds mei '95, toen ze haar vorige rapport uitbracht, 40 nieuwe gevallen van geweld zijn ge meld tegen buitenlanders, voornamelijk zwarten en Tur ken. „In veel gevallen was het geweld racistisch gemoti veerd", aldus Butler, die de re gering er van beschuldigde te weinig te doen om de misstan den aan te pakken. „De daders werden niet vervolgd en alleen bij hoge uitzondering ge schorst". De slachtoffers daar entegen werden nooit schade loos gesteld. Als ernstigste geval wordt in het rapport het lot van een Ghanese asielzoeker ge noemd, die in 1994 op delucht- haven van Frankfurt onder 'verdachte omstandigheden' om het leven is gekomen. Het onderzoek tegen de arts die hem een vermoedelijk fatale 'kalmeringsinjectie' had gege ven, is nooit voltooid en dat te gen politiemannen die hem eerder aanpakten is zelfs nooit begonnen. Commissies Amnesty roept de regering in Bonn en de deelstaten op onaf hankelijke commissies in te stellen die de klachten kunnen onderzoeken. Dat voorstel, waarvan overname als een schuldbekentenis zou kunnen worden uitgelegd, werd door Kanther afgewezen. „De Duitse politie is niet racis tisch. Eventuele ontsporingen door individuele politieman nen worden door de officier van justitie onderzocht en in dien nodig vervolgd". De Duitse politie is niet de eni ge waar vreemdelingenhaat op verontrustende schaal voorkomt, aldus Amnesty. Ook in andere Europese lan den, waaronder Engeland, Frankrijk, Denemarken en Zwitserland, worden buiten landers wegens hun afwijkend uiterlijk mishandeld. GPD mensen kwamen ter plekke om het leven, de ande ren stierven in het ziekenhuis. De meeste slachtof fers zijn in de Proof Spirit gestikt door de rook, De brandweer had grote moeite om de lichamen in het schip te bergen door de dichte rook en de ex treme hitte. De eerste brandweerlieden die het schip binnengingen moesten al na enkele minuten naar buiten, omdat ze volledig uitgeput waren, al dus een zegsman. De Proof Spirit was bijna af en zou in september aan zijn eigenaar, een Noorse reder, worden afge leverd. Verscheidene arbeiders klaagden over de werkomstandigheden op de werf, die ze „zeer ge vaarlijk" noemden. AFP/RTR/DPA van onze redactie buitenland MOSKOU - Het Russische ruimtestation Mir kampt op nieuw met ernstige proble men. De motoren waarmee het station naar de zon kan worden gedraaid, zijn uitge vallen. Daardoor krijgt de Mir geen zonne-energie meer, aldus een woordvoer der van het vluchtleidings- centrum in Moskou. Er is op dit moment nog wel voldoende energievoorraad in de accu's om in de belang rijkste behoeften te voorzien omdat die nog vol zitten met zonne-energie. De bemanningsleden, twree Russen en een Amerikaan, moesten donderdag de moto ren waarmee het station ge draaid kan worden, uitscha kelen omdat een onderdeel aan de buitenkant van het station defect was geraakt. Zodra dit onderdeel is ver vangen, worden de motoren weer aangezet en zal het sta tion weer in zijn oorspronke lijke stand worden gekan teld. Daarvoor is nog voldoende brandstof aan boord. Mir verloor vorige week bij na de helft van zijn stroom- voorraad na een botsing met het onbemande bevoorra dingsschip Progress M-34. Daardoor ontstond een gat in de module, raakte een zonne paneel onherstelbaar be schadigd en moesten ook drie andere panelen buiten wer king worden gesteld. Volgens de plannen zal vol gende week een ruimtevaar tuig met onderdelen bij de Mir arriveren, waarna be gonnen wordt met de repara ties. AFP/DPA van onze redactie buitenland PRETORIA - Winnie Madikize- la-Mandela is opnieuw in op spraak. Zij krijgt binnenkort een dagvaarding overhandigd om voor de Zuid-Afrikaanse Waarheidscommissie te ver schijnen. De ex-vrouw van president Nel son Mandela zal tijdens een be sloten zitting van de commissie opnieuw aan de tand gevoeld worden over de activiteiten van de beruchte 'Mandela United Football Club'. De details van de beschuldigin gen worden niet onthuld totdat Madikizela-Mandela en haar advokaat volledig op de hoogte zijn gesteld. Maar het hoofd van het onder zoeksteam van de Waarheids commissie, Ntsebeza, bevestig de dat de beschuldigingen 'veel verder gaan' dan wat tot nu toe bekend was over de leden van voetbalclub, die Winnie Mande- la omringden. De Zuid-Afrikaanse media ma ken melding van een platte grond die aan de commissie zou zijn overhandigd van een mijn schacht bij Johannesburg waar lichamen van kinderen uit de zwarte woonwijk Soweto zijn gedumpt. Winnie Mandela werd in 1992 tot twee jaar voorwaardelijke gevangenisstraf en 15.000 rand boete veroordeeld wegens haar aandeel in de ontvoering van Stompie Seipei. De 'coach' van de voetbalclub, Jerry Richardson, werd schul dig bevonden aan de moord op Stompie en veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. Getuige De verblijfplaats van een be langrijke getuige, Cebekhulu, die onder verdachte omstandig heden tijdens het proces rond de moord op de jonge activist Stompie verdween, is inmiddels door de commissie achterhaald. Hij houdt zich nu schuil in Lon den en beweert dat hij destijds Zuid-Afrika is uitgesmokkeld door twee leden van het ANC om te voorkomen dat hij tijdens het proces bezwarende verkla ringen zou afleggen tegen Win nie Mandela. RTR/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5