Elfde gebod komt onder vuur PZC Heer Bommel en de Pikkinring Toonder Studio's varia 4 Ethica Inez de Beaufort ziet waardevolle toepassingen in klonen van mensen homeopathie Thuja tegen wratten en geestelijke nood bij nader inzien snelheidscontrole Geroosterde lamsbout puzzel het weer vrijdag 4 juli 1997 Als je ergens tegen moet zijn, dan is het wel tegen klonen, zo lijkt het. Het kopiëren van een mens is een taboe dat we koesteren. Klo nen is eng, fout en amoreel. Maar zeiden ive datvijfentwintig jaar geleden ook niet over de reageer buisbabyInez de Beaufort, hoogleraar in de ethiek, trotseert de storm: „Mensen klonen is niet perse verkeerd." Vooruitzichten zaterdag zondag maandag dinsdag weer max. 18° 19° 20: 19c min. 13° 13: 13c 14° wind NW3 NW3 W 3 W 4 Nautisch bericht Zon en Maan op 5.29 Onder 22.0: Zonnekracht op 6.24 Onder 22.0; Wind: zuid, matig, 3-4 Beaufort. Zicht: goed. Temperatuur kustws: ter: 16 graden. Afwijking waterstanden: geen afwijking van betel- nis. Maximum golfhoogte monding Scheldes: omstreeks een hal. meter. Waterstanden Vrijdag NM Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Philipsdam West Hoog water 4 juli uur cm uur cm 02.26 223 14.50 225 02.45 248 15.16 249 03.46 290 16.13 292 02.20 16614.45 163 04.10 16316.35 159 04.10 185 16.35 183 04.40 17417.00 173 Laag water uur cm uur c 08.48 196 21.11 2! 09.16 207 21.42 2'. 10.17 232 22.47 l 08.40 141 21.05 1 10.00 138 22.30 I 10.10 154 22.35 I 10.00 147 22.30 l Zaterdag 5 juli Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Philipsdam West Hoog water uur cm 03.07 231 03.27- 256 04.31 298 03.10 172 04.55 168 04.55 191 05.25 182 uur cm 15.35 227 15.55 251 16.57 293 15.30 164 17.15 160 17.15 184 17.50 175 Laag water uur cm uur 09.28 192 21.56 21 09.56 201 22.26 11.01 22423.30 09.20 136 21.45 li 10.45 131 23.20 H 10.50 148 23.15 10.45 140 23.10 li Europa: Temperatuurherstel Spanje door Jacq. van Dam Thuja wordt gemaakt uit een tinctuur van verse twijgen. De Nederlandse naam is Wes terse (of Amerikaanse) levens boom. Oorspronkelijk komen deze voor in Noord Amerika en Canada. Vanuit Canada zijn de eerste exemplaren in Europa in gevoerd. Deze boom houdt van moerasachtige grond. De meeste medicijnen die Hahnemann, grondlegger van de homeopathie, testte en ge bruikte waren al bekend in de kruidengeneeswijze. Over Thu ja was nogniets bekend. Hahne mann achtte Thuja toepasbaar onder andere bij de behandeling van allerlei soorten wratten zo als bloemkoolachtig van vorm, gesteeld en ook bij zachte, snel bloedende wratten. Thuja is in de loop der tijd steeds vaker beproefd en er is ook veel meer informatie beschikbaar gekomen. Het heel moeilijk om Thuja alleen voor te schrijven op lichamelijk symptomen. Niet iedereen met wratten is met dit medicijn gebaat. Mentale en emotionele symptomen zijn ze ker zo belangrijk bij een juist voorschrift. Lage zelfdunk De patiënt die Thuja nodig heeft voelt zich waardeloos. Hij heeft het gevoel als iemand hem echt zou kennen, dat hij niet de moei te waard is om van te houden. Hij heeft een lage zelfdunk. Hij voelt zich vreselijk eenzaam. Dit beeld van zichzelf is meestal ontstaan in de periode waarin hij gevórmd werd. Wat te doen in zo'n situatie? Hij zal proberen zich goed te kleden en zich elk gedrag proberen aan te meten, wat hij als succesvol in de wereld om hem heen waar neemt. Iemand die altijd ge drag, kleding en uitstraling imi teert weet niet meer wie hij nu eigenlijk zelf is. In het bericht over een verkeerson geval in Biggekerke (PZC. donder dag 3 juli) is een fout geslopen. Ten onrechte is vermeld dat de 27- jarige automobiliste geen voorrang Thuja kan helpen als de patiënt dergelijk gedrag in extreme vorm vertoont. De patiënt kan dusdanig liegen dat hij het zelf gelooft. Achter dat gerdag is er eenzaamheid en verdriet. De klachten waarmee de patiënt kan komen zijn onder andere: depressief, verdrietig, eenzaam en mentaal zeer duf. Bang van mensen of een afkeer van men sen en emotioneel overgevoelig. Ontevreden en bezorgd over zijn gezondheid. Zijn dromen zijn vaak negatief van aard. Het risi co van streng religieuze mi heus is dat men opgroeit met het beeld niet te deugen, het idee dat men slecht is. Men wordt on derdrukt, mag niet van zichzelf houden en zich niet uiten. Aanpassing Als de reactie aanpassing is, doen wat de omgeving vraagt, bestaat het gevaar op Thuja-k- lachten. Ouders die niet conse quent zijn, wispelturig zijn, en steeds wat anders van het kind verlangen kunnen op deze ma nier Thuj a-klachten bij het kind tot ontwikkeling brengen. De lichamelijke klachten kun nen zeer gevarieerd van aard zijn. Bijvoorbeeld: ontlasting overdekt met een olie-achtig laagje. Vet voedsel veroorzaakt diarree. Er bestaat een voedsel- voorkeur voor rauwe uien (ook al veroorzaakt dit klachten). Verder veel zoutgebruik. Bed plassen bij kinderen. Vroeger werd Thuja vaak voor geschreven als er klachten ont stonden na pokkenvaccinatie. Andere klachten zijn tumoren en wratten. Veel klachten verer geren 's nachts. Veel plassen met name tijdens pijn. Veel lichame lijke klachten vertonen zich in de linker kant van het lichaam. Maar de belangrijkste klacht blijft: een eenzaam gevoel en het idee waardeloos te zijn. Jacq. van Dam is klassiek homeopaat verleende aan een 14-jarige fiets- ster. Correct is dat de fietsster geen voor rang verleende aan de bestuurster van de auto. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Den Bosch vice versa AIO - ringweg Amsterdam A2 - bij Eindhoven A28 - bij Harderwijk A27 - bij Oosterhout A76 - bij Geleen De Beaufort niet te lijden onder de tref fende gelijkenissen met pa of ma. Mis schien ervaart hij zijn muzikale talent als opgedrongen en een belemmering voor zijn ontplooiing, maar 'je kunt met evenveel recht zeggen dat het be lastend is voor een kind als het ver wacht wordt het familiebedrijf over te nemen. Dat beperkt de ontplooiings mogelijkheden ook'. Donor Een kloon van haarzelf zou ze vreselijk vinden. Ze heeft drie kinderen die zo wel uiterlijk als innerlijk van elkaar verschillen en zo is het goed. Maar wat als één van de kinderen ernstig ziek is en het beenmerg van 'eenzelfde' landje uitkomst kan bieden? Zou De Beaufort dan meewerken aan de creatie van een genetisch identieke donor? ,,Dat is heel moeilijk. Ik weet het niet. Ik zou nu niet zeggen dat ik daar niet aan mee zou werken." En wat te denken van ouders wier kind overlijdt en die dolgraag eenzelfde wil len? „Ik zou die ouders een vervang- kind afraden, omdat het nooit identiek is. Het kind zou eronder lijden, omdat het voortdurend vergeleken wordt met zijn overleden voorganger." Klonen verdient een veel genuanceer der behandeling dan een eenduidig 'nee', vindt De Beaufort. Elke situatie is anders. Grenzen Natuurlijk kent ook zij grenzen. Ze mag er niet aan denken dat door geneti sche manipulatie een leger domme mensen wordt gecreëerd dat alle rot klussen moet opknappen. Of dat er helemaal geen domme mensen meer worden geboren, maar uitsluitend in telligente. „Dat zijn kwalijke scena rio's. Maar ik heb veel vertrouwen in het gezonde verstand van de westerse mens, dus zoiets zie ik niet gebeuren. Ik ben wel heel nieuwsgierig naar wat mensen zouden willen als ze invloed konden uitoefenen op hun nog ongebo ren kinderen. Willen ze allemaal krul lende Shirley Temples, grote tieten, briljante geesten? Wat willen ze? Je hoort mensen er niet over omdat het niet geaccepteerd is, terwijl we het wel heel normaal vinden als de wetenschap ingrijpt om bepaalde erfelijke ziektes te voorkomen." Vooralsnog ziet De Beaufort onvol doende argumenten om absoluut tegen klonen te zijn. Het zijn de toepassingen die om een goed- of afkeuring vragen. „Ik denk dat we de komende jaren veel genuanceerder zullen gaan denken over klonen. Eigenlijk zouden we een afspraak moeten maken voor over 25 jaar." GPD Joost zette de schaal knorrig op tafel. „Een fraaie omelet", sprak hij. „Eieren noch klutswerk heb ik er aan gespaard. En ik noem het astrant, dat de markies liever thuis wil eten, als ik zo vrij mag zijn." „Och, hij heeft mij een mooie ring gegeven", zei heer Ollie sussend. Maar de bediende liet zich niet afleiden. „Wat verbeeldt deze gast zich?", hernam hij. „Zijn kostuum hangt in rafels en hij lag hier als een landloper op het grasveld, heer Oli vier! Met uw welnemen!" „Ach kom", mompelde heer Bommel, die dromerig naar de flonke ring aan zijn vinger keek. „Ik begrijp best, dat de markies op mijn gazon een dutje deed. Men kan hier beter liggen dan in zijn tuin, Joost. Dat is een wildernis ge worden. Een kwestie van onderhoud, denk ik. Ik voor mij besproei iedere avond de grasmat..." „De gemeente maakt daar bezwaar tegen", onderbrak de knecht op zure toon. „We gaan ons hier te buiten aan overmatig watergebruik. Dat zei commissaris Bas vanmorgen tegen me, wanneer u mij toestaat." Met deze woorden verwijderde hij zich en heer Ollie liep enigszins verslagen de tuin in. „Wat een dwaasheid van de gemeente", prevelde hij, aan zijn ring draaiend. „Overmatig watergebruik! En dat terwijl Rommeldam een hele ri vier tot zijn beschikking heeft! Krenterigheid en ambtenarij, dat is het! Wanneer ik hier zoveel water had..." Een snel aanzwellend gedruis deed hem uit zijn gedachten op schrikken - en toen hij verrast omkeek zag hij een felle waterstroom op zich afkomen. f0Q0pt Janny van der Lee Agnello Arrosto heet dit gerecht op z'n Italiaans. Het is een simpele (basis)bereiding voor lamsbout, waarbij uitgegaan wordt van een goed stuk vlees, een eerste kwa liteit olijfolie, verse kruiden en dezelfde wijn bij de berei ding van het vlees als erbij gedronken wordt. En zoals het een traditioneel recept uit de 'campagna' betaamt, maakt het niet uit of dit nu rood of wit is - gewoon een wijn die voorhanden is en die je lekker vindt. Voor '4-6 personen: 1 lamsbout olijfolie peperen zout eventueel knoflook naar smaak verse rozemarijn 2 laurierblaadjes _tijm 1 fles (ca. 3,5 dl rode of witte) wijn 5 dl kippenbouillon. Bereiding: Verhit de oven voor op 200 graden C. Bestrijk ondertussen de lamsbout rijkelijk met olijfolie. Kruid met peper, zout en eventueel knoflook. Leg de lamsbout in een niet te ruime braadslede en schik hieromheen de rozemarijn, laurierblaadjes en tijm. Druppel nog wat olijfolie in de braadslede en schuif het geheel in de hete oven. Braad het vlees 15 minuten. Keer de lamsbout dan en schenk een glas wijn rond de lamsbout. Braad opnieuw 15 minuten (tussentijds het vlees wel besprenkelen), schenk nogmaals een glas wijn bij het vlees en braad opnieuw 15 minuten. Schenk vervolgens de rest van de wijn in de braadslede en braad het vlees tot het in totaal ongeveer een uur in de oven heeft gestaan. Neem de bout uit de oven en laat het vlees rusten op een vleesplank, houd het warm ondereen vel aluminiumfolie. Blus de bodem van de braadslede met de bouillon en roer alle aanbaksels los in de braadslede. Schenk dit alles in een steelpan en breng aan de kook. Laat de saus krachtig inkoken. Snijd het vlees in plakken en geef de saus bij het vlees. 1 23456789 door Monique de Knegt Ze is voorbereid op zwaar geschut. Want ze morrelt aan een taboe dat in korte tijd is uitgegroeid tot een soort elfde gebod: gij zult niet klonen. Sinds in Schotland een lammetje is geboren dat een kopie is van haar moeder, vreest de westerse wereld de eerste menselijke kloon. Als in een horrorfilm ziet het pu bliek een legertje van Saddam Hoes seins en Tadics voorbij paraderen. Of een tweede Cruijff, Michael Jackson of Harry Muliscli, die in hun hang naar onsterfelijkheid een kopie van zichzelf hebben gemaakt. Briljante mensen doen wel vaker enge dingen. Een paar weken geleden riep de Ameri kaanse president Clinton op tot een we reldwijd verbod op het klonen van mensen. De president vindt het kopië ren van mensen moreel onaanvaard baar en een bedreiging voor de samen leving. Zo niet Inez de Beaufort, hoogleraar gezondheidsethiek aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Uiterlijk onbewogen hoort ze alle doemscenario's aan. „Er zijn mensen die vinden dat ethiek moet beginnen vanuit de emotie; het gevoel dat som mige dingen gewoon niet moeten kun nen. Ik zoek altijd naar argumenten. En dan ben ik niet per definitie tegen het klonen van mensen." Schokkend nieuws leidt vaak tot sterk afwijzende reacties. De eerste hart transplantatie was voor veel mensen helemaal geen goed nieuws. Over de eerste reageerbuisbaby's werd schande gesproken. Nu worden in Nederland jaarlijks duizenden baby's geboren volgens deze TVF-methode. Die metho de kent nog wel tegenstanders, maar de meeste mensen vinden het een mooie kans voor paren die ondanksveel getob en eindeloze behandelingen gèen kin deren kunnen krijgen. In een glazen bakje worden een eicel en een zaadcel samengebracht. Na de bevruchting wordt het embryo terug in de baai-moe der geplaatst, waar het kan uitgroeien tot een kindje. De bevruchting lukt lang niet altijd en zeker niet meteen, dus waarom dat Doorloper HORIZONTAAL 1. Kledingstuk; 2. schan de, regelmaat; 3. stekel- huidig dier, muzieknoot, Europeaan; 4. radiosta tion, Spaanse uitroep; 5. nood, voegwoord; 6. zui ver, riv. in Afrika; 7. mon ster, lofdicht; 8. land bouwwerktuig, kleinzie lig; 9. bontsoort, gebak; 10. soort paard, verdie ping; 11. wijnmaat, loven; 12. draaikolk, bouwval; 13. insnijding, uitbouw. VERTIKAAL 1. Kledingstuk, zitplaats; 2. insektewapen, hemel geest, ontkenning; 3. Eu ropeaan, deksel, zware golf; 4. berichten, een wei nig, grond bij een boerde rij; 5. landstreek in België, tuinkamer; 6. Europeaan, bestuurder; 7. drietal, ik (Latijn), stel, persoonlijk vnw.; 8. nobel, gelofte, maanstand, schaamte; 9. onderwijzen, kippenloop, telwoord, bijwoord. Ethica Inez de Beaufort: „Ik zoek altijd naar argumenten. En dan ben ik niet per definitie tegen het klonen van mensen." foto Cees Zorn/GPD zwaar bevochten embryo niet splitsen en een exemplaar in de ijskast leggen, zodat het wanhopige paar later nog een tweede kind kan krijgen? De Beaufort: „Je maakt dan kunstmatig een twee ling. Het is een vorm van klonen die volgens mij geen dramatische gevolgen heeft voor het kind noch voor de sa menleving. Ja, ik denk datje zo'n split- embryo mag gebruiken." De Beaufort vindt dat mensen zo veel mogelijk zelf moeten mogen beslissen om een optimaal veilig en plezierig le ven te kunnen leiden. Alleen wanneer ze daarmee een ander of de samenle ving schade berokkenen, mag de over heid ingrijpen. „Je moet dus verduveld goede redenen hebben om dingen te verbieden." Tegenstanders zeggen dat klonen de di versiteit van de natuur bedreigt. „On zin", meent De Beaufort. „Een kloon is niet een volledig identiek persoon. Een mens wordt ook gevormd door zijn om geving. Dat weten we ook van eeneiige tweelingen die los van elkaar opgroei en. Die mensen vertonen veel overeen komsten, maar ook verschillen.En be langrijker: de ethica denkt dat er geen belangstelling bestaat voor een mense lijke kloon. „Wie wil er nu een kopie van zichzelf? Mensen vinden het onein dig aardiger om een nieuw wezen te creëren. Als je ouders zou vragen of ze een kind willen dat een kopie is van va der of moeder of een geheel nieuw we zen, dan kiezen ze voor het onbekende. Daar ben ik van overtuigd." Het Amerikaanse tijdschrift Time vroeg ruim duizend Amerikanen of ze een kloon van zichzelf wilden. Zeven procent antwoordde met 'ja'. Maar ook al zou de wens van die mensen in ver vulling gaan, dan nog ziet De Beaufort weinig kwaad. De diversiteit van de natuur wordt met die uitzonderingen volgens haar geen geweld aan gedaan. „De natuur zelf selecteert ook. We wor den allemaal langer. Moeten we dan ook de kleine mens gaan beschermen?" Een eventueel kloonkind hoeft volgens Oplossing citaat donderdag Donor, kaart, kroon, plooi, pont, kalot, gazon, ruit, pekel, steen, boord, dons, takel, zwart. Het citaat is van C.J. Wij- nandts Francken: Het succes van denkbeelden hangt af van hun juistheid". Zeeland: Buien Actieve storingen met veel regen of Door: Maurits Gem zware onweersbuien worden de ko mende dagen niet verwacht, maar helemaal droog blijft het even min. Vanavond trekt een lagedrukgebied in oostelijke richting ov? ons land heen. Dit is de depressie die zondag vanuit Duitsland na: Groot-Brittanië is getrokken en toen in ons land en vooral Duits land op grote schaal onweer heeft veroorzaakt. Deze heeft de afga lopen dagen boven de Britse eilanden gelegen en bij ons aanhou dend wisselvallig weer gebracht. Vandaag en morgen maakt dit I 'laag' een laatste stuiptrekking om vervolgens van de weerkaart!: verdwijnen. Voor het weer bij ons heeft het tot gevolg dat er eersr nog zon is, maar dat in de loop van de ochtend de bewolking gas: toenemen en er gedurende de middag en avond kans is op een paar buien. Daarbij kan ook onweer optreden. De grootste kansc: buien is er in Zeeuws-Vlaanderen, terwijl het vlak aan zee mogeF droog blijft. De temperatuur loopt op tot maxima rond 19 graden en verschilt daarmee weinig van die van gisteren. De wind waait uit zuidelijke richtingen en is matig, kracht 3, aan zee Veranderlijk --- ,^<T af en toe 4. Op zaterdag zo"3 |i' draait de wind naar het noor den en daarmee wordt het een graadje koeler. Het is dan nog steeds geen droge dag: er vallen nog een paar buien. Zondag ziet het er iets beter uit. We krijgen dan te maken met een uitloper van een ho- j gedrukgebied op de oceaan, 10 waardoor het droog blijft en de zon vaker te zien is. Wel waait de wind nog steeds uit het noordwesten, zodat het kwik overdag rond 18 graden blijft steken. KKHSSWA, In Portugal en Spanje tekent zich een duidelijk herstel van af. Na een wisselvallige periode waarin veel buien vielen en de temperatuur gematigd was, in de Mid-Spaanse heuvels en berg: viel zelfs enige sneeuw, gaan de temperaturen de komende dag: flink omhoog en daarbij wordt het zonnig weer. Na het weekeine wordt het er zelfs warm tot zeer warm. Alleen de noordelijke bei gen houden nog last van wolkenvelden. Vandaag ligt de maxi mumtemperatuur in Midden-Spanje nog rond 25 graden, maar vanaf morgen loopt dat snel op naar waarden rond of iets bover 30.graden. Ook in het zuidoostelijk deel van de Middellandse Zei blijft het zeer warm. Middagtemperaturen tot maar liefst 40 gra den zijn mogelijk in Griekenland en het westen van Turkije. Paso: het weekeinde neemt de hittegolf er iets in kracht af. Een stukke: Ier is het in Frankrijk, waar de middagtemperatuur momenteel maar met moeite de 20 graden bereikt. Ook vandaag is er weer veel bewolking en valt er op diverse plaatsen regen. Alleen in Itfi zuidoosten loopt de middagtemperatuur op tot iets boven 20 gr? den. De invloed van een naderend hoog uit het westen doet zicf echter ook hier gelden, want na het weekeinde is er ook hier spr? ke van enige temperatuurstijging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4