Tolhek om de grote steden W Slachtoffer van ontucht krijgt een miljoen gulden toegekend - Sësr PZC Kabinet breidt kinderopvang uit binnenland PILAAR Automobilist betaalt in voorstel Jorritsma vijf gulden tijdens spits Intercity ramt goederentrein bij Leiden Eigen Huis heeft 500.000 leden Politie-controle vakantieverkeer Vogelmoord in baggerdepot Tiende sigarettenomzet illegaal WAO'ers sneller aan de slag Activiste verdacht van vernielen talloze auto's Aan de haal met politiewagen Verfbom voor ME Al zo'n 10.000 katten geholpen Verweren in zaak van Etienne U. afgewezen De allermooiste babykamers nü 40% voordeliger! BÖÖÈu Droomland vrijdag 4 juli 1997 Veteranen KNIL komen in aanmerking voor uitkering van 7500 DEN HAAG - KNEL-vete- ranen kunnen aanspraak maken op een eenmalige uitkering van 7500 gul den. Beroepsmilitairen die tussen de vijf en vijf tien jaar in het voormalig Nederlands-Indische le ger gediend, hebben ko men voor het bedrag in aanmerking. Verdere voorwaarden zijn dat de KNIL'ers na hun diensttij d naar N ederland zijn teruggekeerd en voor hun dienst geen pensioen krijgen. De verwachting is dat 1470 veteranen een be roep zullen doen op de re geling. Ook weduwen, mits zij ge durende de diensttijd met de KNIL-militair waren getrouwd, mogen een aanvraag indienen. Naar schatting 330 vrouwen zullen dat doen. Daarmee komen de totale kosten op 20 miljoen gul den. Minister Dijkstal (Bin nenlandse Zaken) dient binnenkort voor de rege ling een wetsvoorstel in bij de Tweede Kamer. Het kabinet wil daarmee zijn waardering uitspre ken voor het .werk van de KNIL'ers en erkent tevens dat zij een pensioennadeel hebben opgelopen. Aanvragen zijn pas moge lijk als het wetsvoorstel door het parlement is. ANP (Advertentie) Meer licht op zolder? Dan HM naar Pilaar voor een professioneel advies in dakramen BOUWMATERIALEN van onze verslaggevers DEN HAAG - Het kabinet be slist binnen twee weken over de invoering van een tolheffing voor automobilisten die tijdens de ochtendspits Den Haag, Rot terdam, Amsterdam of Utrecht in willen. Minister Jorritsma van verkeer denkt in eerste in stantie aan een bedrag van vijf gulden per keer. De minister heeft hiertoe een voorstel aan de ministerraad gedaan. De tol heffing zou in 2001 moeten in gaan. Automobilisten zullen op de toegangswegen waarschijnlijk elektronische tolpoorten gaan passeren, die reageren op een smartcard achter de voorruit. Daardoor wordt het bedrag au tomatisch afgeboekt. Jorritsma studeert reeds gerui me tijd op mogelijkheden voor tolheffing. De Tweede Kamer besloot vorig jaar al dat er in het jaar 2001 moet worden begon nen met tolheffing rond de grote steden. De maatregel moet ertoe leiden dat het aantal files in de spits afneemt. Het ministerie schat dat de verkeersintensiteit met 10 tot 15 zal dalen. Grote vraag is nog hoe het sys teem van tolheffing er precies uit gaat zien. De provincie Zuid-Holland heeft al eerder la ten weten weinig in de plannen te zien als sluipverkeer het ge volg is. De gemeente Rotterdam heeft als alternatief een plan be dacht waarin de 'ruit' rond de stad wordt verdeeld. De auto mobilist kan dan zelf kiezen of hij de file voor lief neemt of dat hij betaalt voor een rustiger stuk weg. Minister Jorritsma denkt dat tolheffing automobi listen zal stimuleren de auto minder te gebruiken. Zij zullen de spitsuren mijden, vaker car poolen en meer het openbaar vervoer gebruiken. Extra in komsten voor de overheid zou den terugkomen naar de auto mobilist doordat de variabele autokosten omlaag gaan. Denkbaar is een verlaging van de provinciale opcenten in de motorrijtuigenbelasting in de gebieden waar Verkeer en Wa terstaat de tol gaat heffen. Transport en Logistiek Neder land vindt dat vrachtwagens van de heffing moeten worden vrijgesteld. „Het vrachtverkeer is economisch noodzakelijk", aldus een woordvoerster. Het CDA mist alternatieve moge lijkheden bij de plannen. Vol gens kamerlid G. Leers is het den.Coalitiepartijen D66 en moeten worden betaald aan de van belang dat naast de invoe- PvdA zijn voor invoering van automobilist door het verlagen ring van tol, ook een beter open- rekeningi-ijden. De WD bena- van de motorrijtuigenbelasting baar vervoer wordt aangebo- drukt dat de inkomsten terug voor iedereen. GPD/ANP De passagierstrein staat naast de rails in het zand na de botsing bij het NS-station Leiden. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Ter hoogte van Warmond bij Leiden is donderdagochtend een passa gierstrein ingereden op een goederen trein. Geen van de 22 inzittenden van de intercity Amsterdam-Den Haag noch NS- personeel raakte gewond. Treinverkeer op het baanvak blijft tot ze ker vanochtend gestremd. NS vervoert de reizigers met bussen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet duidelijk. De beide treinen kwamen om tien over half zeven bij een wissel op één spoor te recht. De locomotief van de passagiers- trein, een dubbeldekker van het nieuwe type Interregio, raakte de goederentrein in de flank. De voorste twee rijtuigen van in totaal zes wagons liepen daardoor uit de rails. De neus van de locomotief boorde zich in de grond. Rails en bovenleiding raakten zwaar beschadigd. Het schade bedrag is nog niet bekend. De goederentrein was met staal van Hoogovens onderweg naar België. Ter hoogte van de fly-over tussen Warmond en station-Leiden komen de sporen uit de richting Schiphol en Haarlem samen. Daar ontmoette hij om 6.40 uur de interci ty naar Den Haag. „Die heeft op dat uur gemiddeld 120 passagiers aan boord maar tijdens de vakantieperiode ligt dat aantal lager", zegt de NS-woord voerder. Passagiers en personeel stapten na de bot sing uit de trein liepen onder begeleiding van hulpverleners door een weiland naar een nabijgelegen brandweerkazerne. Daar konden ze van de schrik bekomen en familie of werk inlichten. De Spoorwegongevallenraad heeft de si tuatie donderdagochtend in ogenschouw genomen. Secretaris H. Pongers verwacht niet dat de raad een openbaar onderzoek begint, omdat er geen slachtoffers zijn ge vallen. Hij gaat ervan uit dat het onder zoek beperkt blijft tot de veiligheidsmen sen van Railned. ANP AMERSFOORT - De Vereniging Eigen Huis heeft de mijlpaal van 500.000 leden bereikt. De consumentenorganisatie werd in 1974 opgericht. In 1982 bereikte zij een ledental van 100.000. Vanaf 1988 groeide zij elke drie jaar met ongeveer 100.000 leden. Vereniging Eigen Huis is een belangenvereniging die zonder winstoogmerk de belangen behartigt van léden die een huis hebben of een huis willen kopen. Bij deze onafhankelijke or ganisatie werken 115 mensen in de binnendienst en 150 in de buitendienst. ANP MAASTRICHT - Het Nederlands vakantieverkeer naar de zonnige oorden in Zuid-Europa zal in Limburg op 4 en 11 juli worden onderworpen aan controles. Nog steeds gaan vakantiegangers met hun campers, caravans en vouwwagens te zwaar beladen op weg. Ook zijn ze vaak oververmoeid of lappen ze de wettelijke voorschriften aan hun laars, aldus cle politie in LimburgDaarom heeft de poli tie in overleg met het Openbaar Ministerie, Veilig Verkeer Ne derland en de ANWB besloten de controles op de A2 tussen Maastricht en de grensovergang bij Visé (België) uit te voeren, Bij de recreatiecontroles op de parkeerplaats Knuvelkes zijn Wegenwachters aanwezig die eventueel kleine mankementen ter plaatse kunnen verhelpen. ANP GRONINGEN - Jonge bruine kiekendieven zijn vermorzeld bij maai- en hakselwerkzaamheden in een baggerdepot van de provincie Groningen. Van deze 'roofvogelmoord' is aangif te gedaan door Vogelbescherming Nederland bij de Algemene Inspectiedienst en de Regiopolitie Groningen. Volgens de vo gelbeschermers was bij de provincie bekend dat in het bag gerdepot bruine kiekendiefpaartjes, maar ook verscheidene andere beschermde vogelsoorten, broedden. De GroenLinks-fractie in de Provinciale Staten van Gronin gen heeft vragen gesteld over de dood van de ongeveer vier weken oude kuikens in het baggerdepot ten noordwesten van de stad Groningen. GPD ZOETERMEER - Circa 10 van alle sigaretten die de consu ment bereiken, komt uit het illegale circuit. De afgelopen twaalf maanden had 38 van de detaillisten te maken met aanbiedingen van illegale rookwaar. Dat blijkt uit donderdag in de actualiteitenrubriek Nova bekend gemaakte gegevens. Deze gegevens zijn het resultaat van een onderzoek door de branche-organisatie voor de.tabakshandel NSO die al ver moedens had over het bestaan van een omvangrijk circuit. Als gevolg van de omvang van het illegale circuit loopt de schatkist jaarlijks ongeveer 300 miljoen gulden aan belas tinginkomsten mis. De branche zelf scheelt het 100 miljoen gulden aan omzet. ANP DEN HAAG - Het kabinet trekt jaarlijks 136 miljoen gulden extra uit om gedeeltelijk arbeidsongeschikten aan de slag te helpen. Dat levert naar verwachting vier- tot zesduizend WAO'ers een baan op. Daarnaast worden de bestaande subsi dieregelingen aanzienlijk versoepeld. Met deze voorstellen gaf het kabinet gisteren uitvoering aan eerder aangekondigde plannen. Nu maken werkgevers slechts mondjesmaat gebruik van de subsidies die worden verstrekt als ze een arbeidsgehandicapte in dienst nemen. De regelingen worden als een ondoorzichtig woud ervaren. Daardoor blijft veel geld op de plank liggen en komen WAO'ers nauwelijks aan de slag. GPD van onze verslaggever Mare Peeperkorn ie te DEN HAAG - Het aantal op- it vangplaatsen voor kinderen na ld schooltijd wordt met 20.000 uit- ie gebreid. Het kabinet trekt daar- e- voor de komende drie jaar 160 p. miljoen gulden uit. De extra n- buitenschoolse opvang maakt el het ouders makkelijker te blij- ven werken, ia Het onderbrengen van kinderen tussen de vier en twaalf jaar na schooltijd is nu nog een groot J probleem. Er zijn in Nederland slechts 15.000 professionele opvang plaatsen beschikbaar, waar door vaak een van de ouders ge dwongen minder gaat werken of zelfs geheel stopt. De ministers Melkert (Sociale Zaken) en Borst (Volksgezond heid) vroegen het kabinet daar om in april om geld voor 50.000 extra opvangplaatsen. Zij wer den daarin gesteund door cle Tweede Kamer. Het.kabinet heeft gisteren deze breed gesteunde wens gedeelte lijk gehonoreerd. Met de uit breiding van de buitenschoolse opvang zal nog dit jaar begon nen worden. Het rijk vergoedt een deel van de kosten per op vangplaats, ouders en bedrijven betalen de rest. De gemeenten krijgen de verantwoordelijk heid voor de uitvoering van de plannen. GPD van onze redactie binnenland AMERSFOORT - De politie in Amersfoort heeft een 39-jarige vrouw uit Deventer aangehou- ROTTERDAM - Een 24-jarige autodief is er donderdag in Rot terdam vandoor gegaan met een politiewagen. De dief reed daar bij een politie-agent aan die de vlucht poogde te verhinderen. De 24-jarige man en zijn 21-ja- rige broer zijn donderdagmid dag aangehouden. Twee agen ten zagen het duo weglopen bij een auto waarvan de bedrading was doorverbonden. Agenten zetten de oudste broer met handboeien in de politie-auto. Op dat moment begon de ander verzet te bieden. Omdat beide s [.agentenhun handen vol hadden aan de jongste autodief, zag de ander kans om achter het stuur van de politie-auto te kruipen en weg te rijden. Een agent trachtte het wegrijden te voor komen en werd daarbij aange reden. Met letsel aan een voet en een knie is de politieman naar luuE ia uc puiiuciuai het ziekenhuis gebracht. - De wagen is later elders aange troffen. De autodief had de be nen genomen maar is na een zoekactie aangehouden. Justi tie zal hem poging tot toebren gen van zwaar lichamelijk letsel of poging doodslag ten laste leg gen. ANP den die tussen 1993 en 1996 honderden auto's zou hebben vernield of beschadigd. Ook landbouwvoertuigen, landings- lichten en kazernes moesten het ontgelden. In totaal schat de po litie de door haar toegebrachte schade op 500.000 tot 700.000 gulden. De politie bracht de aanhou ding gisteren pas naar buiten. De vrouw is in afwachting van verdere vervolging naar huis ge stuurd. Over haar motieven wil de wouw niets kwijt: zij beroept zich op haar zwijgrecht. De verdachte heeft volgens de politie Eemland Zuid in totaal 889 autobanden lekgestoken, waaronder 367 bij de dealer van zeer luxe wagens Hessing in De Bilt. Daar werden de wagens ook beklad met teksten als 'hé vieze auto de aarde sterft' en 'mensendoodrijder'. In februari 1995 heeft de verdachte ver moedelijk 2400 wagens van Pon's automobielhandel in Leusden beklad en vernield. Daar werden met verf witte kruizen op de wagens geschil derd. Op cle vliegbasis Eelde heeft de activiste waarschijnlijk 150 landingslampen vernield. Ver der zou zij in Joure (Friesland) drie landbouwvoertuigen heb ben beschadigd. In Steenwijk zijn vernielingen aangericht op de kazerne die aan haar worden toegeschreven. De milieuacti viste begon haar kruistocht te gen voertuigen in september 1993 bij station Amersfoort. ANP AMSTERDAM - De politie heeft donderdagmorgen het kraakpand aan de van Ee- ghenstraat in Amsterdam ontruimd. De ME stuitte daarbij op veel tegenstand van de krakers die het pand hadden gebarricadeerd. De krakers weigerden het voormalig hotel te verlaten, omdat ze het plan van de nieu we eigenaar om er weer een hotel van te maken niet reëel vinden. De politie maakte bij de ontruiming gebruik van waterkanonnen en moest uit eindelijk het dak opgehesen worden. Verschillende auto's raakten beschadigd door de verfbommen. Ook aan de Schinkelkade werd een kraakpand ont ruimd. In totaal werden er 13 mensen gearresteerd. ANP Vanaf een zwaar gebarrica deerd dak gooit een kraker donderdagmorgen een verf bom naar de ME die het kraakpand aan de van Ee- ghenstraat in Amsterdam wil len ontruimen, foto Marco Okhuizen/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De campagne van de Landelijke Vereniging tot Bescherming van Dieren tegen het groeiend overschot aan kat ten in de dierenasiels, heeft suc ces. Inmiddels zijn al zo'n tien duizend katten gecastreerd of gesteriliseerd. De dierenbeschermers ver wachten dat het effect van deze onvruchtbaarheidsactie vol gend jaar al waarneembaar is. De dierenbescherming, die in maart met de actie begon, was ernstig verontrust over het feit dat er jaarlijks 50.000 katten in dierenasiels terechtkomen. De campagne voorzag erin dat mensen tegen gereduceerd ta rief bij de dierenartsen hun kat konden laten behandelen. De dierenartsen ontvingen daartoe van de dierenbescherming een kleine subsidie. De landelijke onvruchtbaar heidscampagne is nu afgeslo ten, aldus woordvoerder Bob Nieman. Regionale afdelingen zullen de actie voortzetten. Op 1 september begint de organisatie een nieuwe campagne die erop gericht is mensen te bewegen als ze een kat willen, die uit het asiel te halen. Tij dens die campagne, onder het motto 'Haal uw katuil, het asiel' wordt er op gemikt het katten- bestand in de asiels op 4 oktober, Werelddierendag, tot de helft te hebben terugebracht. ANP van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - De recht bank in Leeuwarden heeft een 39-jarige man uit Amsterdam ruim één miljoen gulden scha devergoeding toegekend. Tus sen zijn achtste en zestiende jaar is hij seksueel misbruikt door zijn stiefvader uit IJlst. De stiefvader is echter al overle den. Omdat de erfgenamen geen afstand van de erfenis hebben gedaan, draaien zij op voor de claim. Het is zeer uitzonderlijk dat een rechter zo'n hoge scha devergoeding aan een ontucht- slachtoffer toekent. Door psychische problemen als gevolg van het misbruik, moest de man zijn studie psychologie afbreken. De rechtbank acht aannemelijk dat de Amster dammer hierdoor één miljoen gulden slechter af is. Daarnaast krijgt hij nog een bedrag voor immateriële en materiële scha de. Voorschotten Volgens de rechtbank kan de man niet meer werken, omdat hij maatschappelijk disfunctio neert. De rechtbank baseerde zich op een psychiatrisch en een psychologisch rapport en op be rekeningen van een arbeidsdes- kundige. De man had al in 1990 van de rechtbank in Amsterdam een voorschot van 7500 gulden toegewezen gekregen voor psy chische onderzoeken. Later ontving hij na een kort geding voor de rechtbank in Leeuwar den nog een voorschot van 50.000 gulden. Op de toekenning van zo'n hoog bedrag wordt verbaasd gerea geerd. Van Driem Advocaten in Amsterdam, welk kantoor hon derden slachtoffers van zeden misdrijven heeft bijgestaan, vindt de uitspraak positief. ,,De redenering van de rechtbank is niet vreemd, het bedrag is wel hoog. Maar ik neem aan dat het niet uit de lucht komt vallen en op harde cijfers is gebaseerd", zegt mr J. van der Winden. Volgens haar is bij zedenmis drijven materiële schade zoals inkomensverlies het makke lijkst aannemelijk te maken, via werkgevers en uitkeringsin stanties. „Bij immateriële scha de zoals gederfde levensvreugde is het veel moeilijker. Als hier voor bedragen worden toege kend zijn die veel lager", zegt Van der Winden. Bij hun cliën ten variëren de toegekende ver- van onze verslaggever Hans Leber AMSTERDAM - Pogingen van de advocaat van Etienne U. om zijn cliënt vrij te krijgen, zijn mislukt. De Amsterdamse rechtbank wees gisteren alle venveren van de advocaat af. Etienne U. moet in zijn cel de behandeling van de rechtszaak afwachten. De zaak tegen U. is voorlopig aangehouden tot 1 september omdat het onderzoek nog niet is afgerond. Op twee punten nam de recht bank geen beslissing. De stel ling van de advocaat dat tele foontaps tegen U. zijn gebruikt die op last van de rechtei-com- missaris hadden moeten zijn ge wist, kon door de rechtbank niet worden onderzocht. Dit aspect zal terugkeren tijdens de behan deling van U.'s rechtszaak die vermoedelijk in oktober of no vember begint. Kroongetuigen Ook wilde rechtbank niet be slissen op het verweer van de advocaat dat bij het horen van drie getuigen in de Verenigde Staten toezeggingen zijn ge daan die er op neer komen dat de drie als 'kroongetuigen' kunnen worden aangemerkt. Volgens de officier van justitie is het in Amerika echter gebruikelijk dat de inhoud van dergelijke 'onderhandelingen' later niet tegen de verdachten wprdt ge bruikt. De stelling van de advocaat dat justitie iemand niet kan vervol gen voor drugshandel als justi tie zelf in het verleden groot schalig drugs het land liet binnenkomen, zoals in de IRT- affaire, weerlegde de rechtbank eveneens. Beide soorten invoer van dnxgs zijn niet vei'gelijkbaar, aldus rechtbankpresidente mr. R. Van Os-Lang, die alle andere vex*we- ren van de raadsman afwees. Besmet Het oude dossier van het Delta- onderzoek door het opgeheven IRT Noord-Holland/Utrecht wordt niet toegevoegd aan het dossier van de huidige strafzaak tegen Etienne U. Dit oude onderzoek tegen U. werd in 1993 'besmet' verklaard nadat bleek dat het politieteam ongeoorloofde opsporingsme thoden (grootscheepse drugs import) had gebruikt. Niet gebruikt Korvinus vond dat hij over dit onderzoeksdossier moest be schikken onx te kunnen zien of de gegevens ervan alsnog zijn gebruikt. Officier van justitie mr. F. Van Straelen vond dit on zin. „Dat dossier is gewoonweg niet gebruikt." De rechtbank laat nu door de rechter-commissaris uitzoeken of er belangrijke elementen uit het oude onderzoek van het IRT zijn gebruikt. GPD (Advertentie) Kom snel profiteren? goedingen voor immateiïële schade van 1000 tot 80.000 gul den en voor matexdële schade tot zo'n twee ton. Nadelen Mr. G. Hamer uit Amsterdam ziet ook nadelen, voor zowel slachtoffer als dader, als deze toekenning uitdraait op een trend voor hogere claims. „Om dat zulke grote belangen in het spel zijn voorzie ik dat het slachtoffer harder aangepakt zal worden door de advocaat van de verdachte. Ook zal het slachtoffer niet snel meer onder een verhoor uit kunnen komen", zegt Hamei; die vaker verdach ten dan slachtoffers van zeden misdrijven verdedigde. Ook vindt hij het slecht voor daders. Die zullen niet meer zo snel be kennen. ANP a Onze garantie: de allerlaagste prijs in Nederlandl M Vele aparte babykamers, die u nergens anders zietI I Topservice, óók achterafI M Géén aanbetaling! M Gratis bezorging en montage door het hele land! 12£ Route: Afslag Bergen op Zoom Zuid, richting B.O.Z., rotonde links, 4 km recht door weg vervolgen, 2e rotonde rechts, na 100 r Ruime parking. Maandag geslotenN Vrijdag koopavond van Konijnenburgweg 10 Bergen op Zoom 0164-245456

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3