Thuishaven voor een schipperskind Wil de 'echte' makelaar opstaan? ZMFuitstoot van zwaveldioxide bij Pechiney kan lager zeeland De strijd tussen makelaars en onroerend-goedhandelaars lezers schrijven WOONH bidbusBsH»» Advertentie door Marcel Modde Juul', naamgeefster van het Terneu- zense sehippersinternaat, hangt tegenwoordig eenzaam in het was hok. Onder het portret uit haar beste jaren staan karren geparkeerd met een berg gemerkte kleding. In iedere kar hangt wel een plastic zakje. De in houd gaat retour naar de vermoedelij ke eigenaren. Niet voorzien van een label en dus geoormerkt als onwel kom zwerfvuil. Buiten, naast de hoofdingang, houdt de koningin-moeder nog immer fier de wacht, in het brons. De sculptuur van schipper en beeldhouwer Jan Ve- gter werd 29 jaar geleden het boeg beeld van het toen nieuw geopende i n- ternaatsgebouw aan de Rozenstraat en verhuisde in 1993 mee naar het al weer derde onderkomen op rij van de schipperskinderen in de Scheldestad. Onderhoudsman Teus de Groot is in de werkplaats druk bezig met het ver ven van ronde papiertjes voor in but tons. „Ik wilde het hele spul eerst spuiten, maar dan waaien ze weg." Minimaal zeshonderd mensen (ou ders, oud-pupillen en dito medewer kers) woi'den zaterdag 5 juli verwacht op de eerste grote reünie van 'Konin gin Juliana', één van de tien huizen van de Stichting Hervormde Interna ten voor de Schippersjeugd in Neder land, die dit jaar vijftig wordt. Voor iedereen is er een button in de kleur van de jaargang waar ze ooit deel van hebben uitgemaakt. „Dan kunnen ze elkaar tenminste wat makkelijker vinden", zegt voorzitter Tini Kielman van de jubileumcommissie. Kopje koffie De drang om terug te keren naar de plek waar vele schipperskinderen uit de regio Zuidwest een belangrijk deel van hun jeugd hebben gesleten, is groot. Regelmatig kloppen oud-pu pillen aan voor een bakje koffie, als ze toevallig weer eens in Temeuzen ver zeild raken. Het tekent volgens ad junct-directeur Erik Wijnans de sfeer van het internaat door de jaren heen. Geen plek waar kinderen na vakan ties met de haren naartoe moeten wor den gesleept. Integendeel, zo hebben oude rotten als De Groot, Hanny Re- kers van de administratie en opper kok Koos de Graaf door de jaren heen ervaren. De Groot, opa van twee schipperskin deren: „Ze verlangen naar het inter naat. Aan boord is het klein en de be wegingsvrijheid beperkt. Bij ons heb je ruimte om te spelen. Plus de gezel ligheid van een grote club met veel leeftijdsgenoten." Rekers: „Vroeger als de kinderen terugkwamen van va kantie, dan stormden ze hier door die gangen. Uitgelaten dat ze waren. Godsienokkie!" De Graaf: „Ja, dat was altijd heel gezellig..." Het inter- van onze verslaggeefster VLISSINGEN-OOST - Pechi ney heeft veel meer mogelijkhe den om de uitstoot aan zwavel dioxide (SO._.) terug te brengen dan het bedrijf doet voorkomen. De Zeeuwse Milieufederatie vindt dat Pechiney ten onrechte tamboert op een slechte financi ële situatie en problemen met preventie en ontzwaveling. De ZMF baseert zich op een rap port dat ingenieursbureau Has- koning maakte in opdracht van het bedrijf. Daaruit blijkt dat er mogelijkheden genoeg zijn. „We zijn benieuwd hoe Pechiney het Bedrijfsmilieuplan (BMP) nu gaat aanpassen", zegt Henk de Groote van de ZMF. „Pechiney heeft het in zich om een relatief schoon bedrijf te worden." Het BMP van Pechiney is door de vergunningverleners niet goedgekeurd omdat er te weinig gebeurde om de uitstoot van SO., tegen te gaan, maatregelen die Pechiney al eerder afhankelijk had gesteld van een energiecon tract voor een laag prijsje. Vol gens Henk de Groote gaat t gerucht dat de afgesprokenprj nog lager ligt dan in het vori] contract. „Pechiney kan da;] om erg goedkoop producers Ze hebben goedkope energy afgedwongen door met verlj aan werkgelegenheid te dn, gen, ze werken in een af gescld ven fabriek en de aluminiid markt trekt aan." Geld Voor het geld hoeft Pechinevh dus niet te laten, en ook m voor de techniek. „We hebb: begrepen dat het bedrijf zoe! naar mogelijkheden in de pit ventieve sfeer. Zo zijn er laagzwavelige cob op de markt, verkrijgbaar Zuid-Amerika. Daar zit mind dan de helft aan zwavel in dan wat de fabriek nu verstool Ook blijkt het mogelijk omt: goedkope, hoogzwavelige cos te gebruiken, waarmee het oj zwavelen door nawassing re clabeler wordt." Pechiney heeft ontzwavel achteraf altijd als te duur afg daan. De ZMF betwijfelt dat. foto Charles Strijd aan een sehippersinternaat zal blijven bestaan, zo is hun stellige overtuiging. Al zullen misschien de doelstellingen wat moeten worden bijgesteld, erkent de directeur. De kok is in de keuken bezig met het letterlijk klaarstomen van de avond maaltijd. Eten wat de pot schaft, hoeft niet meer; er zijn twee keuze-menu's. Los daarvan mogen de kinderen op verjaardagen ook nog eens een voor keur opgeven. „Maal honderd", re kent De Graaf de mogelijkheden trots voor. „Dus overliet eten hoeven ze niet te klagen." En 'Juul'? Eind oktober 1959 bij de of ficiële plichtplegingen rond het tijde lijk internaat sprak C. Srriit, toenma lig voorzitter van het schoolfonds voor schipperskinderen van de Ne derlands hervormde kerk, zijn dank uit voor de bereidheid van Hare Ma jesteit haar naam aan de instelling te willen geven. „Een erezaak, die ver plichtingen oplegt", zei Smit bij die gelegenheid. Óf een uitzicht op de vui le was daar aan beantwoordt...? vrijdag 4 juli 1997 van onze verslaggever René Schrier GOES - In de Nederlandse ma kelaarswereld is al jaren discus sie over de vraag wie nu een 'echte' makelaar is en wie zich niet met die titel mag sieren. Met dat 'echt' wordt bedoeld een be ëdigd makelaar, althans volgens het Wetboek van Koophandel. Dat wil zeggen iemand die door de arrondissementsrechtbank beëdigd is. De NVM en de Lan delijke Makelaars Vereniging (LMV). laten alleen 'echte' ma kelaars tot hun club toe. Dat is, zo zeggen de NVM en de LMV, een garantie dat consu menten met een vakbekwaam persoon van doen hebben, die ook vakdiploma's behaald heeft. En daarmee kijken beide makelaarsverenigingen kri tisch in de richting van de VBO die immers ook niet-beedigde handelaren in onroerend goed tot haar gelederen toelaat. Politiek De discussie is recent in politiek Den Haag weer eens aange zwengeld door een motie van D66, WD en PvdA In die motie wordt er voor gepleit de beëdi ging af te schaffen. Het kabinet heeft de motie inmiddels aan vaard, maar de beëdiging zal pas over ruim twee jaar worden beëindigd. De Tweede Kamer heeft wel aangegeven dat de ti tel makelaar beschermd kan blijven. Hoe dat precies in het vat wordt gegoten, moet nog worden uitgewerkt. Praktijk De consument zal het in de praktijk niet zo veel uitmaken. Zie je een leuk huis dat je wil ko pen. dan moet je je gewoon bij dat ene kantoor vervoegen dat met het huis adverteert. En of dat dan een beëdigd makelaar is- of niet, is verder niet aan de or de. Anders is het voor mensen die een huis te koop aanbieden. Die kunnen een makelaar kie zen. Dat gebeurt meestal op grond van tamelijk willekeurige motieven. Reclame Zaken als mond-tot-mond re clame, een kantoor in de buurt of eerdere ervaringen kunnen daarbij een rol spelen. Overi gens gebeurt het steeds vaker Makelaar Langkemper in Goes is aangesloten bij de NVM. foto Dirk-Jan Gjeltema Minnaard Vastgoed in Goes is geen lid van de NVM. dat ook kopers een eigen make laar meenemen. Met name de NVM, de Nederlandse Vereni ging van Makelaars, timmert met reclamecampagnes hard aan de weg. Van de VBO, de Ver eniging van Bemiddelaars in Onroerend goed, mag in princi pe iedereen die in onroerend goed handelt lid worden. In principe dus, want de VBO stelt wel degelijk eisen aan het lid maatschap. Zo moeten de VBO- leden in het bezit zijn van het di ploma Vastgoedadviseur of van het SVM-diploma (Stichting Vakexamen Makelaardij). Of minimaal drie jaar aantoonbare foto Dirk-Jan Gjeltema ervaring hebben op de onroe rend goedmarkt als vastgoed adviseur/makelaar en te goeder naam en faam bekend staan. De titel makelaar is dus be schermd en daar willen de NV- M'ers en LMV'ers dus zo weinig mogelijk concurrenten bij heb ben? Dat is niet zo, volgens J. Langkemper, makelaar in Goes en publiciteitsman van de NVM. „Wij maken ons er in de eerste plaats sterk voor dat de klanten er van op aan kunnen dat ze met vakbekwame makelaars van doen hebben. Waar wij verder moeite mee hebben is het feit dat er bemiddelaars zijn die zelf ook handelen. Dat wil zeggen dat ze zelf huizen kopen en weer verkopen. Daar zijn we tegen. Iemand die in onroerend goed bemiddelt moet er zelf geen be langen bij hebben. Een echte makelaar mag dat dan ook niet." Oud zeer M. D. Minnaard, VBO-onroe- rend goed bemiddelaar in Goes is het daar niet mee eens: „Dat zelf kopen door handelaren is inderdaad een oud zeer bij de makelaars. Ik kan me daar wel iets bij voorstellen. Vroeger wa ren het niet altijd even frisse jongens die zich daar mee bezig hielden. Maar die handel heeft wel dege lijk een functie. Stel dat iemand een huis wil kopen, maar niet maanden lang twee huizen kan betalen, dan is het toch plezierig dat een handelaar zijn oude huis overneemt. Verder geven han delaren ook wel minimum-ga rantieprijzen. Als een huis om wat voor reden niet verkocht kan worden nemen zij het voor de van te voren afgesproken ga rantieprijs af." Overigens geven zowel Lang kemper als Minnaard aan dat de verhouding tussen de make laars, bemiddelaars en handela ren in Zeeland lang niet slecht is. Gezond Minnaard: „Dat was vroeger misschien wel zo. Toen kwam het nog wel voor dat makelaars neerkeken op handelaren in on roerend goed die niet beëdigd waren en dus geen 'echte' make laar. Nu is er gewoon sprake van een gezonde concurrentie in Zee land. Alle marktpartijen wer ken goed samen. Een aantal Zeeuwse kantoren heeft de krachten zelfs gebundeld in het samenwerkingsverband Woon- mized." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verscb nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uife lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen word, niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De-, dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over^ weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Varkens II Uit het ingezonden stuk van Ton Besselink (PZC 28-6) getiteld 'Varkens' blijkt duidelijk dat de schrijver ernstig tekort schiet in kennis van psychologie en eco nomie. Een van de economische wetten luidt, dat wanneer de vraag naar een bepaald goed stijgt, de producenten van dat goed daar op onmiddellijk inspringen. Ten gevolge van het feit dat de wel vaart na de Tweede Wereldoor log niet alleen groter is gewor den, maar zich ook over meer bevolkingsgroepen heeft ver- spreid, is het verbruik van vlees sterk toegenomen. Vlees van varkens, in de intensieve vee houderij gefokt, is veel goedko per dan vlees van scharrelvar- kens en wordt dan ook veel meer gekocht. Denkt de heer Besselink nu echt dat de mensen alleen maar vlees van scharrelvarkens zullen eten terwille van een schoner milieu en een beter leven voor de var kens voordat zij geslacht wor den? Iedereen die met twee be nen op de grond staat, weet wel beter. Zodra het fokken van var kens in Nederland aan banden wordt gelegd, zal het buiten land met genoegen het tekort opvullen. mr. J. W. Th. Vermeulen Kamperstraat 3 Sluis Ziekenfonds Het bericht Ziekenfondsgrens AOW'ers omhoog (PZC 25 juni) geeft mijns inziens een onjuist beeld. Er wordt geschreven over bejaarden met een inkomen bo ven de 31.500 gulden dat per 1 juli gewijzigd wordt in een inko men boven de 38.300 gulden. Hier wordt echter onder inko men verstaan de AOW-uitke- ring plus pensioen of inkomen uit dienstbetrekking. Een bejaarde die een AOW-uit- kering ontvangt, geen pensioen ontvangt maar wel een hoog in komen geniet uit vermogen of lijfrente, enz. valt onder de verplichte ziekenfondsverzeke ring met een zeer lage premie. Daarentegen een bejaarde die een AOW-uitkering ontvangt plus pensioen en deze beide uit keringen een bedrag van respec tievelijk ƒ31.500,- of ƒ38.1 te boven gaan kunnen zich leen particulier verzekeren hebben hierbij geen keus, all< de standaardpakketpolis is gelijk, de hiervoor verschuil de premie wordt door de ovt heid vastgesteld, evenals verplicht risico, de premie vi een echtpaar bedraagt tha. ƒ491,26 per maand. In dezepaj mie is begrepen een bijdra; voor de ziekenf ondsverzekei van bejaarden. De premie voor ziekenf ondsvt zekering van bejaarden draagt een fractie van laatste noemd bedrag. Het is dus zot bejaarden met een groot vem-j gen en een zeer hoog inkor verplicht verzekerd zijn bij ziekenfonds tegen een zeer premie en dat bejaarden naast hun AOW enig pensic zich alleen maar partici kunnen verzekeren tegen premie van bijna 500 gulden: maand. Wie dacht er nog dat; ziekenfondsverzekering er leen maar voor de lage int; mens was? A Jooa Walchersewegi Middelh j Toekomst Waar dat naai- toe moet met werkgelegenheid in Zeel. als je dat in de PZC las van 2 ji Volgens mij kun je beter de pij vincie dichtspijkeren. Toekoid voor jongeren is er niet mes Zeeland vergrijst zeggen i Geen boot maar een dure turoj die wel betaald wordt door ij burgers. Transport en recreatii sector, wat een stilte straf! Kerncentrale Borssele dicj geen licht en elektriciteit m^ Kunnen we gaan afnemend buitenland. We gaan terug na het Stenen Tijdperk. Dat bles met de stroomstoring afgelopj week. Word niet ziek; de zon sector wordt ook gekort. Zova bedden minder en personeel? ook niet meer nodig. Veelbedr; ven gingen al voor: Schelt Hoechst enz. Overheid is eroj schuldig aan. Die is gerichte het buitenland. Het eigen las wordt langzamerhand in eé hoekje geduwd. W. van Door W. Druckerlam VHssin^l Het sehippersinternaat Koningin Juliana in Temeuzen is een thuis voor veel kinderen. naat werd in september 1959 opge richt in verband met de opening van een schippersschool in de Schelde stad. In eerste instantie werd volstaan met vier verbouwde flatwoningen, maar al snel bleek er behoefte aan een groter pand. Er kwam drie verdiepin gen hoge nieuwbouw aan de Rozen straat, net buiten het stadscentrum. Halverwege de jaren tachtig kende het internaat een piekperiode met 134 kinderen, terwijl er officieel maar plaats was voor 128 pupillen in de leeftijd van zes tot en met zeventien jaar. In 1993 betrok de stichting een nieuw complex aan de Van Steenbergenlaan en werd daarmee de modernste Ne derlandse (en enige Zeeuwse) instel ling in z'n soort. 'Koningin Juliana' biedt werk aan zestig mensen, varië rend van koks tot de conciërge, was- en vouwvrouwen, begeleiders en ad ministratief personeel. De begelei ding is 24 uur per dag aanwezig, inclusief de weekeinden. In de school vakanties is het internaat tegenwoor dig gesloten. De kinderen leven -ver deeld in zes gemengde groepen van zes tot en met vijftien jaar- in aparte hui zen op het terrein. Daarnaast is er nog een zogenaamde sluisgroep voor de oudsten, waar ze door taken als zelf koken en inkopen doen, worden voor bereid op een zelfstandig bestaan. In september komt er voor vier van hen een huis aan de overkant van de straat beschikbaar, zodat ze nog meer eigen verantwoordelijkheid krijgen. De meeste kinderen in 'Koningin Juliana' hebben een eigen kamer. Alleen de jongsten slapen met z'n tweëen. Dooi de jaren heen is de belangstelling voor een plaats in het schippershuis wat minder geworden, aldus Wijnans. Het aantal bewoners schommelt momen teel rond de honderd. Hij wijt die ten dens aan. veranderingen in de binnen- vaartsector. Schippers besluiten om economische redenen vaker tot krachtenbundeling op één schip. Ook wordt niet meer zo kwistig in eigen kring getrouwd. Trouwen „Vroeger konden ze er wat van met de aanwas van klein grut. Dat zo'n schip klein was, maakte niks uit", lacht De Groot. „Ze trouwden een schippers- dochter en het hele verhaal begon weer opnieuw. Nu zie je steeds vaker dat een vrouw van de wal wordt ge trouwd. Die blijft meestal gewoon thuis als de man gaat varen en dus hoeven de kinderen niet naar het in ternaat." Wijnans en de zijnen liggen niet echt wakker van deze tendensDe behoefte permanent vernieuwend: bijvoorbeeld door de immer exclusieve ontwerpen die hun weg vinden naar het design-centrum in kapelle vanuit diverse europese landen en de laatste tijd, volkomen terecht, ook meer uit eigen land regelmatig exposeren beginnende kunstenaars en zij, die reeds naam en faam verwierven, in deze inspirerende omgeving met het jubileumcadeau borduurt bas+mar de jager voort op een traditie: via een bepaald besteed bedrag wordt u de trotse bezitter van één van de gesigneerde glazen objecten van de glaskunstenaars willem en bernard heesen bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle 0113 343810 1962-1997 35 jaar oud... altijd jong en voortdurend in beweging

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 36